Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 10.275
|
čitano: 1.026.221
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
13 godina
Re: Vaš audio kutak
blackalbum kaže...
hudo kaže...

Testing testing 123

Dosta je Focal zvuka, vrijeme je za promjene. Iako je Focal super radio i nemam neke zamjerke, odlucio se ici na nesto suprotno po zvucnoj filozoriji, pa odlucit sto mi vise pase kroz pol godine/godinu.

Za sada QA Concept 500 rasturaju; muzikalni, topli, ugodni, jako ugladzeni, sa izvrsnom holografskom pozornicom, te usprkos toplini daju jako puno detalja u gornjem spektru sto me bas iznenanadilo. Vizualno i nisu bogzna sto, barem ne u odnosu na Focale, al kako ne privlace paznju na sebe vizualno, cak mi i pase da se ne zagledavam stalno u njih neko samo slusam muziku i uzivam.

Sad ih treba usvirat tjedan dva, pa naci najbolju poziciju u sobi, te mozda i druge kablove koji su trenutno birani za Focale da malo zaoble ostre zvukove berilijskog visokotonca.

ma koji li ste to zvučnici usviraju u tjedan dana,ja na takve još nisam naletio ,po mom iskustvu ovakvim zvučnicima treba barem par stotina sati da se usviraju,td si dobio jer mi se diže kosa od kabela,p.s sretno i ugodno slušanje

Kroz tjedan-dva (2 tjedna je vise od 300 sati, btw) ce doci na 80-90% zvuka i promjene nece vise biti velike. "po mom iskustvu ovakvim zvučnicima " - koji su to tocno zvucnici koje si imao i usviravao?

Sto se tice kabela, uopce ne kuzim sto zelis reci, ali Focalima su izrazito pasali Signal Cable Ultra zvucnicki, i Cambridge Audio AUD700 interkonektor, razlika je bila veca nego npr DAC il pol pojacala koje sam probao, a sto ne najbolje, kablovi su i relativno jeftini.

~~ sound sommelier ~~
13 godina
hudo kaže...

Testing testing 123

Dosta je Focal zvuka, vrijeme je za promjene. Iako je Focal super radio i nemam neke zamjerke, odlucio se ici na nesto suprotno po zvucnoj filozoriji, pa odlucit sto mi vise pase kroz pol godine/godinu.

Za sada QA Concept 500 rasturaju; muzikalni, topli, ugodni, jako ugladzeni, sa izvrsnom holografskom pozornicom, te usprkos toplini daju jako puno detalja u gornjem spektru sto me bas iznenanadilo. Vizualno i nisu bogzna sto, barem ne u odnosu na Focale, al kako ne privlace paznju na sebe vizualno, cak mi i pase da se ne zagledavam stalno u njih neko samo slusam muziku i uzivam.

Sad ih treba usvirat tjedan dva, pa naci najbolju poziciju u sobi, te mozda i druge kablove koji su trenutno birani za Focale da malo zaoble ostre zvukove berilijskog visokotonca.

...jesu to oni sto su bili na njusci, takorec novi?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
13 godina
djigibao kaže...

Jok, uzeo nove, Richersound u Belfastu. I to jeftinije nego ovi sa njuske:)

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 16:57 (hudo).
16 mjeseci
Tuner C.E.C. RA 51

Kako već imam jedan C.E.C: uređaj (DAC), ugledah povoljno ovaj tuner, pa ajde da počnem sakupljati.....

Izrada je kasična "cecovska", podosta robusna za jedan Tuner.
Prednja ploča je od brušenog aluminija, ne tako debala kao na DAC-u, ali glavno da nije pleh.
Nije niti toliko težak (mislim da je upola lakši) jer niti ne treba takvo napajanje kao C.E.C. DAC (48.000 uF) i sl.
Boja je malo drukčija; "šampanj".
Gumb za biranje stanica je vrlo podoban za okretanje, a diplay je taman vidljiv sa 3-4 m.
Ima RDS i mogučnost memoriranja 30 postaja.

Kupio sam sobnu, dipolnu pasivnu antenu za njega (30 kn) i smjestio je iza TV-a da se ne vidi.
Strujni kabel (IEC) sam imao rezervni svoj DIY, isto kao i DIY interkonekt (OFC bakar u pamuku original plus pamučni Snake Skin).
C.E.C. RA 51 Tuners
  • Tuning range: 87,5 108,0 MHz in 50 kHz steps.
  • Sensivity: 11,2 dbf mono.
  • Frequency response: 30 Hz - 15 kHz.
  • Signal to noise:72 db mono, 70 db stereo.
Prijem stanica je dobar, zvuk vrlo dobar.
Stereo separacija je odlična, uravnoteženo u cijelom spektru, protočno, s dobrim basom.
Uglavnom, čak i više nego sam očekivao.
Malo sam uspoređivao  njegov zvuk, sa zvukom istih postaja putem interneta.
Meni je večina postaja zvučala prirodnije preku tunera.
Fokus mi je nekako bio bolji, a vokal više na sredini, ali razlike nisu velike i čujne su samo u drito usporedbi.
A i usporedna nije sasvim primjerena jer sa neta ide signal prvo na DAC optikom i drugačijim Interkonektom na pokrajnji (Tuner) ulaz istog preampa.

Sutra ću vjerojatno napraviti 2 RCA na mono RCA kabel (sa 2 optornika 1k ohm zbog prilagodbe) i isprobati ga na linijski ulaz RIZ 604 UKV radija.
S njime ću hvatati puni opseg FM područja.
A i da vidim kakva će biti razlika u zvuku s druačijim (novijim) tunerom.
Evo, nije Vintage komponenta, al je C.E.C. , pa nek se najde.....
P.S.....nikako da mi okrene sliku u okomitom obliku........
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 20:51 (analogni).

3 0 hvala 0
6 mjeseci
hudo kaže...
djigibao kaže...

Jok, uzeo nove, Richersound u Belfastu. I to jeftinije nego ovi sa njuske:)

To ti je onda sistem u Irskoj?

11 godina
odjavljen
hudo kaže...
blackalbum kaže...

ma koji li ste to zvučnici usviraju u tjedan dana,ja na takve još nisam naletio ,po mom iskustvu ovakvim zvučnicima treba barem par stotina sati da se usviraju,td si dobio jer mi se diže kosa od kabela,p.s sretno i ugodno slušanje

Kroz tjedan-dva (2 tjedna je vise od 300 sati, btw) ce doci na 80-90% zvuka i promjene nece vise biti velike. "po mom iskustvu ovakvim zvučnicima " - koji su to tocno zvucnici koje si imao i usviravao?

Sto se tice kabela, uopce ne kuzim sto zelis reci, ali Focalima su izrazito pasali Signal Cable Ultra zvucnicki, i Cambridge Audio AUD700 interkonektor, razlika je bila veca nego npr DAC il pol pojacala koje sam probao, a sto ne najbolje, kablovi su i relativno jeftini.

Nije problem usvirati elektroniku, nego je guma ovjesa (pogotovo na bas jedinicama) "problematična". Što je ona deblja, čvršća, tvrđa - proces usviravanja traje duže, to se zna.

Zato se kod usviravanja kutija često ide pomalo pogrešnom metodom, pa se kutije ostavljaju na nekoj tihoj glasnoći da sviraju danima, pa se misli da su se usvirale. Da, jesu, što se elektronike tiče, ali za bas jedinice je ipak prijeko potrebno malo "bibera" po repu zvučnicima i to u vidu veće glasnoće skladbi sa dosta basa, da membrane postignu željene ekskurzije tamo-amo, da se guma razradi, omekša, da dobije trajnu potrebnu elastičnost (koju u početku nema). A to zna potrajati, ponekad i mjesecima.

Tako da - nema ni tihog, a ni kratkog usviravanja... ako se misli da ima - nema... pogrešno je nadati se usviravanju uz šapat od 2 tjedna. To nije to :)

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
16 mjeseci
Vaš audio kutak

Zato se mogu zvučnici postaviti jedan nasuprot durgog (blizu i spojeni u protufazi), da se malo "stiša" zvuk, a nagariš ih jače......

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 22:50 (analogni).

0 0 hvala 0
16 mjeseci
Vaš audio kutak
Imao je čovjek i ovakav Pionner F90 tuner u ponudi (ista cijena), ali nie bio C.E.C,, a i bio dosta tanji i meni ne toliko lijep kao C.E.C. RA 51.
Kaže da (njemu) čak i malo bolje zvuči u krajevima spektra, ali se to čuje samo u drito usporedbi.
A i taj je min. 20 godina stariji.......

0 0 hvala 0
9 godina
Vaš audio kutak

Ne kuzim cemu ta fasciniranost tunerima..sto od svega sto imamo flac,dsc,wav,...tidal.deezer,spotify..gramofon ...di ubacit jos i radio..u autu ga slusam a i doma mogu stavit koju god zelim internet stanicu nac..cemu tuner..

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 mjeseci
volegradele kaže...

Ne kuzim cemu ta fasciniranost tunerima..sto od svega sto imamo flac,dsc,wav,...tidal.deezer,spotify..gramofon ...di ubacit jos i radio..u autu ga slusam a i doma mogu stavit koju god zelim internet stanicu nac..cemu tuner..

Pa onako, da te iznenadi pjesmom u bilo kojem formatu bez da mrdaš po daljinskom, internetu ili bilo čemu :). Svatko ima svoj gušt. :)

16 mjeseci
Vaš audio kutak

ŽIVIO PRVI MAJ !

U nekdašnjim vremenima bi vas budnicom budila limena glazba (Bamdisti kod nas), defilirajući kroz naselje.

Bilo je to vrijeme čiste analogije.......

Pita kolega gore čemu ta "opsjednutost" Tunerime (radijima) u danšnje vrijeme Comp Audia ?

Pa, ima malo nostalgije, a drugo je što je konkretno za ovaj C.E.C bila super prilika (a C.E.C. već imam).

Htio bih nabaviti i njihov CD transport (kao jedan od najboljih u SH ponudi danas), ali je dosta skup.

A OVAJ baš i nije dostižan cijenom niti danas .....

A Vintage radio je posebna priča.

Ko što kaže gore kolega....izbor pjesme te može iznennaditi, a tu i tamo i neki info.

Ujutro stisneš samo jednu tipku (UKV) i škatula (nakon 10 sec) počne svirati......

.....evo upravo lokalni radio pustio prvomajsku Budnicu (Teta Liza i Bandisti..."Širi cvetje"...ili tak nekak..)

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.5.2021 8:11 (analogni).

0 0 hvala 0
13 godina

...imas povoljni CD + vintage - KLIK (300kn) 

...ili ovaj malo moderniji - C.E.C TL-51X (4500kn)

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 mjeseci
Vaš audio kutak

Hvala na linkovima....

Onaj prvi me ne zanima, a drugog sam već vidio.

Dosta je to love (samo za SH CD Transport), ali očito je, da sve što vrijedi i košta......

0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
volegradele kaže...

Nisam pitao kolegu analognog, ali mislim da se ne radi o fasciniranosti, nego o jednostavnoj uporabi i slučaju "imam i tuner i slušam radio program". Zašto ne? (1)

I sam sam prije 3-4 godine uzeo polovni tuner u Berlinu, isti Denon kakav sam imao i prije 15 godina (580 RDS), pa neka svira povremeno zemaljski radio program. Zašto ne? (2)

Imamo u Hr i dobrih radio emisija, analogni signal je još uvijek o sasvim OK... po treći puta - a zašto ne? (3)

Nije sve u gomilama FLACa, DSDa, cd-a... radio program je iskon audio tehnike, od toga sve počinje, od legendarnih emisija BBCa (za Europu govorim), od zvučnika napravljenih za radio studija, režije, emisije, spikere... 

Danas imati i tuner - tebi se čini, maltene, kao svetogrđe.

A radi se o sasvim običnom (i ne tako skupom) dijelu audio lanca koji ljudi koriste. To što danas nije masovno zastupljen kao samostalna komponenta kod većine korisnika je samo slučaj /posljedica današnjeg shvaćanja svega (iako je tuner sklop u stereo receiverima i AV receiverima uredno prisutan i ljudi ga koriste / slušaju radio program). Da po 4. puta pitam - a zašto ne? (4)  :)

9 godina
Just Outlaw kaže...
volegradele kaže...

Pa onako, da te iznenadi pjesmom u bilo kojem formatu bez da mrdaš po daljinskom, internetu ili bilo čemu :). Svatko ima svoj gušt. :)

Ma da..to i ja obozavam..ali mi ne pada na pamet kupit tuner!

AUDIOFIL
9 godina
tajo1960 kaže...
volegradele kaže...

Nisam pitao kolegu analognog, ali mislim da se ne radi o fasciniranosti, nego o jednostavnoj uporabi i slučaju "imam i tuner i slušam radio program". Zašto ne? (1)

I sam sam prije 3-4 godine uzeo polovni tuner u Berlinu, isti Denon kakav sam imao i prije 15 godina (580 RDS), pa neka svira povremeno zemaljski radio program. Zašto ne? (2)

Imamo u Hr i dobrih radio emisija, analogni signal je još uvijek o sasvim OK... po treći puta - a zašto ne? (3)

Nije sve u gomilama FLACa, DSDa, cd-a... radio program je iskon audio tehnike, od toga sve počinje, od legendarnih emisija BBCa (za Europu govorim), od zvučnika napravljenih za radio studija, režije, emisije, spikere... 

Danas imati i tuner - tebi se čini, maltene, kao svetogrđe.

A radi se o sasvim običnom (i ne tako skupom) dijelu audio lanca koji ljudi koriste. To što danas nije masovno zastupljen kao samostalna komponenta kod većine korisnika je samo slučaj /posljedica današnjeg shvaćanja svega (iako je tuner sklop u stereo receiverima i AV receiverima uredno prisutan i ljudi ga koriste / slušaju radio program). Da po 4. puta pitam - a zašto ne? (4)  :)

Da se razumimo i ja slusam radio ali ne vidim smisla kupovine zasebnog tunera,imam doma sve moguce stanice na svijetu..u autu slusam isto mada mi je i malo dosadno vise..posto sam dosta na putu i dosta slusam znam napamet vec vise sto koji radio pusta..u zadnje vrijem pustam deezer flow gdje pored mojih favorita se nađu i od zene i djece..bude tu puno vise svega i kvaliteta je puno bolja od FM ili DAB signala!

AUDIOFIL
11 godina
odjavljen
volegradele kaže...

Da se razumimo i ja slusam radio ali ne vidim smisla kupovine zasebnog tunera,imam doma sve moguce stanice na svijetu..u autu slusam isto mada mi je i malo dosadno vise..posto sam dosta na putu i dosta slusam znam napamet vec vise sto koji radio pusta..u zadnje vrijem pustam deezer flow gdje pored mojih favorita se nađu i od zene i djece..bude tu puno vise svega i kvaliteta je puno bolja od FM ili DAB signala!

Kod tunera zemaljskog radija nije toliko bitno da li je ultra super naj haj hi-fi... ti je ipak samo obični tuner. A ljudi vole imati.

Da sada sklapam audio sustav od nule, opet bih uzeo neki tuner, neka se nađe. I ovaj Denon što imam - vrlo rado i imam, a i povremeno slušam. Čisto ugodno, a kad ga slušam - ne tražim ništa ekstra, iako on pruža sasvim solidnu kvalitetu zvuka iz sebe (kroz pojačalo i zvučnike van).

Velika krovna stara Gorenje antena, odličan prijem dosta FM stanica... zbilja ne vidim ni jedan razlog protiv, da ne bih trebao imati tuner. I ja ili bilo tko tko već ima ili voli imati. Tko ne voli - ima druge alternative, naravno.

12 godina
suspendiran
analogni kaže...

ŽIVIO PRVI MAJ !

U nekdašnjim vremenima bi vas budnicom budila limena glazba (Bamdisti kod nas), defilirajući kroz naselje.

Pita kolega gore čemu ta "opsjednutost" Tunerime (radijima) u danšnje vrijeme Comp Audia ?

Pa, ima malo nostalgije, a drugo je što je konkretno za ovaj C.E.C bila super prilika (a C.E.C. već imam).

Htio bih nabaviti i njihov CD transport (kao jedan od najboljih u SH ponudi danas), ali je dosta skup.

Ko što kaže gore kolega....izbor pjesme te može iznennaditi, a tu i tamo i neki info.

Ujutro stisneš samo jednu tipku (UKV) i škatula (nakon 10 sec) počne svirati......

.....evo upravo lokalni radio pustio prvomajsku Budnicu (Teta Liza i Bandisti..."Širi cvetje"...ili tak nekak..)

Ajde odriši kesu i kupi. Neš živit sto godin. 

16 mjeseci
Tuner C.E.C. RA 51 na RIZ 604 UKV Radio

Kao što sam negdje napisao, odlučih napraviti audio kabel; 2RCA na Mono (bananice) konekciju.

Poradi toga da mogu na gramofonski (linijsk)i ulaz radija spajati neki stariji CD plaer, Tuner ili sl.

Sve je opisano u donjem Linku:

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15232&PID=559278&#559278

Tak da, ako želim slušati solidan Vintage radio, palim samo jednu tiipku (UKV), a ako želim dodatno kvalitetnije (i baš sve stanice), palim samo dvije tipke (GRMOFON i ON/OFF na Tuneru).

Na Hifi za Radio moram paliti min 4 uređaja (ili 5 ako ide net preko DAC-a), potražiti stanicu ...itd...itd...

0 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
analogni kaže...

ŽIVIO PRVI MAJ !

Ajde analogni...kupuj.

16 mjeseci
Vaš audio kutak

Hmmm....da.....

Za tu lovu (pogotovo u SH) si možeš složiti solidnu Hifu.......bez CD Transporta (bar ne sličnog).....

1 0 hvala 0
16 mjeseci
Vaš audio kutak

Koje ludilo od cijene......

Uz onaj gore C.E.C Transport bi onda trebalo nabaviti ovaj C.E.C DA0 3.0 DAC...

Uz CIJENU od 30.000 €....valjda vrijedi bar nekaj, sa tih svojih 21 kg..........

Dočim, niti MSB nije ništa jeftiniji (84.000 $), a nisu niti Audio Note (blizu 50.000 $) i dCS ( cca 36.000 $) sa svojim DAC-evima....

Jebga, to je samo za "velike dečke".......

0 0 hvala 0
16 mjeseci
Vaš audio kutak

Svi se zavukli u svoje Hifi pečine i samo rokaju.......nikog na Forumu.....

Jel koga takodjer dere  kakav "audiofilski črv" v r..ti, da nabavi neeku novu Hifi igračku ?

Jebga, sve što gledam od Vintage ampova u SH (a da je kvalitetno) ili dosta košta ili nema u ponudi.

Je li mi od ove godine moramo na uvoz iz Engleske plačati carinu (porez) ?

0 0 hvala 0
3 godine
Da
12 godina
suspendiran
analogni kaže...

Svi se zavukli u svoje Hifi pečine i samo rokaju.......nikog na Forumu.....

Jel koga takodjer dere  kakav "audiofilski črv" v r..ti, da nabavi neeku novu Hifi igračku ?

Jebga, sve što gledam od Vintage ampova u SH (a da je kvalitetno) ili dosta košta ili nema u ponudi.

Je li mi od ove godine moramo na uvoz iz Engleske plačati carinu (porez) ?

Rokam Tidal. Billy Cobham.

11 godina
Vaš audio kutak

Svira s vinila-

1 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
Dead kaže...

Rokam Tidal. Billy Cobham.

:)  Kod mene Sting - 2017 - Live at the Olympia Paris (BluRay) puni sobu zvucima i slikom

16 mjeseci
Vaš audio kutak

Opet kiša kod mene....otpala šetnja.....

Gasim radio i palim gramAfon.....

Da vidimo...gore ostala LP od Tracy Chapman, pa nek ona otvori analogno grebanje.....

Uh....koje milozvučje.......

A još se Pass nije zagrijao....

Večina cijevnih pojačala dosta prije dosegnu nekakvu radnu temperaturu (predgrijanje cijevi) od nekih SS uradaka.

Mislim, ne svira to bitno lošije, ali treba i više od ure da dostigne cca 52 °C radnu (propisanu) temperaturu MOSFET-ova.

Kad smo već kod zagrijavanja/usviravanja, kada sam napravio onaj gore spomenuti 2RCA na Mono (banana) interkonet za vezu Tuner RIZ radio, malo sam "podcjenivački" pomislio; pa nema se tu kaj usviravati.

Međutim, ipak se sada osjeća manje zrnatosti i grubosti u zvuku nakon 30/40-ak sati svirke.

Radio inače ima sasvim solidno NF  pojačalo (ECC83 i 2x EL84).

Ipak je gore kabel koji uopće nije svirao, 4 sasvim nova konektora i 2 nova otpornika. Nije jako, ali se čuje.

Ajd, neki tvrde da je to zapravo sušto "privikavanje na zvuk"....moguće.....ili.....?

0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
analogni kaže...

Opet kiša kod mene....otpala šetnja.....

Gasim radio i palim gramAfon.....

Da vidimo...gore ostala LP od Tracy Chapman, pa nek ona otvori analogno grebanje.....

A još se Pass nije zagrijao....

Davno smo ovdje ustanovili da nemaš Pass pojačalo i da nije primjereno kititi se tuđim perjem (koje samo izgleda kao pravo perje). 

Zaboravio si? ... Ili si u međuvremenu priskrbio pravi Pass?

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.5.2021 15:37 (tajo1960).
16 mjeseci
Vaš audio kutak

Ne....ovcu Dolly imam.....

Bio je ovdje kod mene (za drito uspoedbu) i "pravi" Pass X 150,5, pa je loše prošao (a i kod kolega i zato ga je zamijenio upravo ovaj DIY).

A i originalni Aleph 5 nema što tražiti u drito usporedbi (a pogotovu ne u trajnosti, pa i kvaliteti nekh dijelova) jer je ovaj duplo teži i s duplo večim dimenzioniranjem napajanja i kučištem sa dovoljno zraka i hladila, da se ne forsiraju elementi toplinom....

Samo dijelovi su koštali viđše od 2.000 €.

I sam Nelson Pass je već dao dodatne prijedloge kako da se Aleph 5 dodatno unaprijedi u odnosu na original (JFET tranđe ispred MOSFET-ova npr.). Tako da je originalni uradak odavno prevaziđen kvalitetom, upravo sudjelovanjem Nelsona u prijedlozima.

Informiraj se na Pass DIY forumu, Miki......

Da, imaš pravo....davno smo to utvrdili........a ti se praviš grbav.....

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.5.2021 16:04 (analogni).

1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice