Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 10.452
|
čitano: 1.093.160
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
17 mjeseci
Vaš audio kutak

Ja bi, da imam malu sobu (a nemam) bio zadovoljan i sa ovim dole "slabašnim" integrircem (cca 25 W), naravno na neke jače osjetljive Bookshelfe.

Cijenu neću navoditi jer je krajnje "nemoralna"........

1 0 hvala 0
2 godine
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
Filox kaže...
Just Outlaw kaže...

Ma mislim da se pretjeruje oko toga. Barem danisa ima kvalitetne D klase i imaš zdravu, kvalitetnu snagu. Već su spominjani NuPrime proizvodi.

Iskreno, ja ne vidim problem ni kod AB klase, velikih i teških pojačala, a sve u manjoj sobi. Kupi se sustav, pa se mora preselit i eto te s velikim sustavom u maloj sobi. Neka jakog pojačala uvijek, a zvučnici i prostorije dolaze kako mogućnosti i lova diktiraju.

Da, ja sad preselih u veći prostor i vjerojatno ću morati ići na veće zvučnike.

Eto vidiš, tako se ljudi nađu u situaciji da imaju sustav neprikladan prostoru. Ja sam tako kupio sebi Sonus Faber Concerto, a nisam imao namjeru kupovat nikakve, a pogotovo ne standmount zvučnike. Naletila prilika koja se ne odbija i eto me sad s neosjetljivim, relativno malim, standmount zvučnicima. Srećom imam prikladno pojačalo, a jednog dana kad preselim, onda će mi trebat pravi floorstand zvučnici, do tada će svirat ovi "mali", pa kako bude.

Live long and prosper.
11 godina
odjavljen
Just Outlaw kaže...

Naravno, no šta ostaje za manji prostor? Imao sam u prošlom stanu sličnu situaciju, skoro 15m2, neosjetljive monitore i snažno pojačalo i bilo je dobro, dapače. 

Drago mi je da je bilo dobro! Odlično za tebe!

Ali, ako su izbor jedino mali, 84 dB Sonusi i neka gromada od ampa - onda je izbor doista skučen, ogranićen :)

Pa ima valjda i drugih, malo drugačije ustrojenih sistema i komponenti. Ne ulazim sada u nabrajanje kombinacija modela i firmi niti mi to pada na pamet, samo, da postoje i neka drugačija rješenja koja ne podrazumijevaju odlaske u ekstremne "vode" audio svijeta - postoje.

Napisao sam svoje viđenje malih Sonusa koji su planski uplivali u vode kategorije "ispod 1.000 Eura".

To je kategorija u kojoj je svuda u svijetu najviša zarada (malo uloženo, veliki dobitak). Pogledaj i sam na slikama - bočni rub prednje ploče - obična višeslojna šperploča...  I onda govorimo o "Sonus Faber" zvučnicima??? Da napravim "smijeh" ili "podsmjeh"? Što misliš?

Da je to vješto razrađeno i isplanirano od marketing stručnjaka SF-a - ne treba ni sumnjati.

Ali, i da će imati "nevjerojatan" pohod sa "velikim zvučnim dometima", a sa običnim, svakodnevnim pojačalima kakva 95% ljudi koristi - isto ne treba sumnjati. Kakav će biti pravi, audio efekt tog pohoda - znamo svi ovdje koji imalo razumijemo što audio-hi-fi hobi podrazumijeva.

Da ponovim? Ili da pročitaš što je autor one recenzije napisao? Neće svirati kako treba sa običnim pojačalima. Neće sigurno!

A 95%+ ljudi se neće upuštati u kupovine novih snažnih pojačala (bilo koje klase)... neće sigurno, a samo da bi im Sonusi od šperploče po 840 Eura svirali poput "pravih" Sonusa. Ja prvi ne bih.

Ti ako bi - tvoj izbor :)

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 13:29 (tajo1960).
2 godine
tajo1960 kaže...

Ali, ako su izbor jedino mali, 84 dB Sonusi i neka gromada od ampa - onda je izbor doista skučen, ogranićen :)

Pa ima valjda i drugih, malo drugačije ustrojenih sistema i komponenti. Ne ulazim sada u nabrajanje kombinacija modela i firmi niti mi to pada na pamet, samo, da postoje i neka drugačija rješenja koja ne podrazumijevaju odlaske u ekstremne "vode" audio svijeta - postoje.

Napisao sam svoje viđenje malih Sonusa koji su planski uplivali u vode kategorije "ispod 1.000 Eura".

To je kategorija u kojoj je svuda u svijetu najviša zarada (malo uloženo, veliki dobitak). Pogledaj i sam na slikama - bočni rub prednje ploče - obična višeslojna šperploča...  I onda govorimo o "Sonus Faber" zvučnicima??? Da napravim "smijeh" ili "podsmjeh"? Što misliš?

Da je to vješto razrađeno i isplanirano od marketing stručnjaka SF-a - ne treba ni sumnjati.

Ali, i da će imati "nevjerojatan" pohod sa "velikim zvučnim dometima", a sa običnim, svakodnevnim pojačalima kakva 95% ljudi koristi - isto ne treba sumnjati. Kakav će biti pravi, audio efekt tog pohoda - znamo svi ovdje koji imalo razumijemo što audio-hi-fi hobi podrazumijeva.

Da ponovim? Ili da pročitaš što je autor one recenzije napisao? Neće svirati kako treba sa običnim pojačalima. Neće sigurno!

A 95%+ ljudi se neće upuštati u kupovine novih snažnih pojačala (bilo koje klase)... neće sigurno, a samo da bi im Sonusi od šperploče po 840 Eura svirali poput "pravih" Sonusa. Ja prvi ne bih.

Zato u startu treba uzet jače, bolje, veće pojačalo, pa si uvijek i zauvijek miran, kakve god da zvučnike uzmeš. 

Live long and prosper.
11 godina
odjavljen
Filox kaže...
tajo1960 kaže...

Zato u startu treba uzet jače, bolje, veće pojačalo, pa si uvijek i zauvijek miran, kakve god da zvučnike uzmeš. 

Možda da okreneš filozofiju i koncepciju kupnje, pa da kažeš - kupiti kvalitetne zvučnike adekvatne svom prostoru, pa onda tražiti odgovarajuće pojačalo za njih  :)  Ne bi bilo loše, ha?

Zvučnici su karika koja u konačnici svira, daje zvuk i trebali bi biti najkvalitetniji (samo ne od kvalitetne šperploče) i ne sa malim membranama koje se moraju raspasti da napune sobu zvukom, jer su male :)  i nemaju dovoljan potisak zraka  :)

2 godine
Vaš audio kutak

Evo, kad se svi brčite s nekim skupim brandovima i još skupljim modelima, da se i ja pridružim s nečim novijim i skupljim od mog standarda. Za 2 dana mi stiže Luxman DA-200, sve je dogovoreno, valjda neće bit problema od danas do sutra. Polovan uređaj, star oko 2.5 godine, cijena novoga bila preko 16.000, ja ga kupujem za 8.000. Polako ali sigurno guram sustav prema kraju i završetku. Mislim da je ovo jako bitan korak u cijelom nizu, a mislim da bi teško za 8.000 kuna dobio bolji uređaj od Luxmana, bilo nov ili polovni.

Luxman DA-200 USB DAC, Class A Preamp & Headphone Amp - On a Higher Note

Luxman DA-200 DAC review and test (hifi-review.com)

Za vikend slušanje u mom sustavu, pa javim dojmove, ali znam već šta ću javit. Sad imam Creative Labs vanjsku zvučnu karticu, mislim da će poboljšanje u zvuku bit nešto sitno primjetno.   

Znači sad idu kabeli... 2 strujna imam, par interkonekta kupit i eventualno zvučnički, to ću prvo isprobat. Nudi mi se jedan srebreni Marohei zvučnički, neki Sumic interkonekti, al to mi je preskupo... Sad prvo treba otplatit Luxmana.  

Live long and prosper.
Moj PC  
6 0 hvala 1
7 mjeseci
tajo1960 kaže...
Just Outlaw kaže...

Naravno, no šta ostaje za manji prostor? Imao sam u prošlom stanu sličnu situaciju, skoro 15m2, neosjetljive monitore i snažno pojačalo i bilo je dobro, dapače. 

Kad god krenemo ti i ja u neki razgovor meni se čini da se apsolutno krivo razumijemo :). Naravno da ima drukčijih riješenja, za svakoga tko što voli. Šta znači 95% ljudi  i svakodnevna pojačala? Valjda ne govorimo o početnom konzumnom rangu. Zašto bi netko tko već nešto ima kupovao novo pojačalo zbog ovih zvučnika? Nema potrebe za dramom. Tko želi, pogledat će i poslušati ove zvučnike, tko ne, neće i to je to.

2 godine
tajo1960 kaže...

Možda da okreneš filozofiju i koncepciju kupnje, pa da kažeš - kupiti kvalitetne zvučnike adekvatne svom prostoru, pa onda tražiti odgovarajuće pojačalo za njih  :)  Ne bi bilo loše, ha?

Zvučnici su karika koja u konačnici svira, daje zvuk i trebali bi biti najkvalitetniji (samo ne od kvalitetne šperploče) i ne sa malim membranama koje se moraju raspasti da napune sobu zvukom, jer su male :)  i nemaju dovoljan potisak zraka  :)

To je super kad imaš stabilan i siguran prostor. Ako se seljakaš 4 puta u zadnjih 10 godina, kao ja, onda bi to bio najgori mogući put za financijsku situaciju. Sve komponente se mogu postavit u veću ili manju sobu, ali veliki zvučnici baš i ne mogu bilo gdje stat, tako da sam ja u stvari jako sretan što sad imam relativno male zvučnike, a ne neke montrume. Ni ovo nemam gdje stavit. Ali, nema veze, bitno da se slaže, prostor će doć, a onda ću samo zvučnike morat promijenit, sve drugo će bit složeno i u sinergiji. Već skoro je. Lagano.

Live long and prosper.
12 godina
Filox kaže...
Just Outlaw kaže...

MA referiram se na Tajin post. Većina ovih monitora je manje osjetljivosti i treba solidnu snagu da ih se potjera i većinom to ide u sobe do nekih 14-15m2 i bude sasvim ok. Ne vidim čemu je onaj Sonus drukčiji.

Nekako je standard da se mali zvučnici uzimaju za manje prostore. Logika je da uz to ide i "malo" pojačalo, ali ovi Sonusi traže malo ozbiljnije pojačalo, a ozbiljnija pojačala u pravilu uzimaju ljudi s većim prostorijama... Ja mislim da ne bi trebao bit nikakav problem s jakim pojačalom u manjoj sobi. 

Ima podosta malih zvučnika koji traže snagu pa je jedina logika da im nađemo prikladno pojačalo. Mali zvučnici odgovaraju manjim prostorima, a jaka pojačala odgovaraju svim prostorima jer, vidjeli smo, moraju biti sposobna da napoje i male zvučnike gladne snage.

2 godine
Dead kaže...

Ima podosta malih zvučnika koji traže snagu pa je jedina logika da im nađemo prikladno pojačalo. Mali zvučnici odgovaraju manjim prostorima, a jaka pojačala odgovaraju svim prostorima jer, vidjeli smo, moraju biti sposobna da napoje i male zvučnike gladne snage.

Iz ove priče ja izvlačim zaključak da jednostavno uvijek treba uzimat jaka i moćna pojačala, a te male igračke ispod 100W ne kupovat. Tako se ne može pogriješit.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 13:45 (Filox).
12 godina
tajo1960 kaže...
Just Outlaw kaže...
Filox kaže...
Just Outlaw kaže...

Šta se ne smije imat pojačalo od 150W u manjoj sobi?

Možeš ti i razglas od kilowata imat, ali nije potrebno. U velikoj sobi ne možeš imat slabo pojačalo i male zvučnike, jer će zvuk bit tanak, neće nikad popunit sobu kako treba.

MA referiram se na Tajin post. Većina ovih monitora je manje osjetljivosti i treba solidnu snagu da ih se potjera i većinom to ide u sobe do nekih 14-15m2 i bude sasvim ok. Ne vidim čemu je onaj Sonus drukčiji.

Cijela filozofija malih, a gladnih zvučnika, je, zapravo, čudna, složio se ili ne. Sve ide iz realne nemogućnosti da ih se upogoni kako treba sa nekom razumnom količinom efikasne snage, pa se stoga mora posezati za ekstremima, a radi njihove niska osjetljivosti, a s druge strane - željom konstruktora da isti sviraju poput "velikih" zvučnika.

Hoće oni, samo, uz enormne količine isporučene im pokretačke energije.

Na jednoj strani - u sobi 12 kvadrata - 2x150W pojačalo, a na drugoj - zvučnici gladni te silne snage. Nesrazmjer i pomalo neprirodno? Meni je, tebi ne znam da li je :)

Ova folozofija nije čudna kad su u pitanju mali zvučnici već bih rekao da je baš razumna. Nižom impedancijom se postiže efikasniji protok signala kroz zvučnik, a nižom osjetljivošću izraženiji bas koji je bolna točka malih kabineta.

17 mjeseci
tajo1960 kaže...

Ja ne bih smo tako deklarirao neku šperploču kao "obična višeslojna šperploča.." jer je ona (pogotovo Ruska Breza špera) dosta kvalitetnija (i dosta skuplja) opcija od bilo kojeg MDF-a (mediapan).

Moj Rack je od 2 x18 = 36 mm prešom ljepljene Breza ruske špere)..

Druga je stvar što kod spomenutog SF-a ta špera izvana (iznutra se ne vidi) ne izgleda lijepo kao što bi neko puno drvo izgledalo (s manje šara)....

Mnogi vrhunski Brandovi ju koriste za kabinete (Lumen White,  Ayon, neki Magico itd...).

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 14:28 (analogni).
11 godina
odjavljen
analogni kaže...
tajo1960 kaže...

Ja ne bih smo tako deklarirao neku šperploču kao "obična višeslojna šperploča.." jer je ona (pogotovo Ruska Breza špera) punoo kvalitetnija (i dosta skuplja) opcija od bilo kojeg MDF-a (mediapan).

Mnogi vrhunski Brandovi ju koriste za kabinete (Lumen White,  Ayon, neki Magico itd...).

Kolega, ruska breza je sasvim obično rusko drvo, kojeg je prepuna Rusija po svojim tajgama, šumama, brezicima i kojom Rusi lože peći i griju se. Ničim Bogom dana niti posebno uzgajana na "Mjesecu ili mjesečini dok zbor djevica od 17 godina anđeoskog glasa pjeva za vrijeme svoje mjesečnice"... daj, spusti se na zemlju, osvijesti se. O čemu pričamo?!?! Pogotovo ne trebamo sada pričati o tvom racku... nepotrebno.

To što je danas "dosta skuplja"... do jučer je bilo samo obično drvo za loženje ruskim seljacima, ako ćemo iskreno, Sad je odjednom jako skupo... uh!

To što je nekome palo na pamet da malo eksponira rusku brezu... a, svaka čast na patentu i na efikasnosti. Malo marketinga čuda stvara kod ljudi, to svi znamo.

Što sad... odjednom ni jedno drvo za rack ne valja, nego samo ruska breza? Ha ha... I opet - o čemu pričamo? Sutra ćemo "samo pijesak iz posebna 22 kvadrata Sahare" trebati za puniti stalke za zvučnike, jer "baš iz tih 22 kvadrata Sahare je najbolji i samo taj valja", ostalo ne... ... Pa mislim...  :)))

Kad malo pogledam prednju ploču onih 840 € vrijednih Sonusa - imam dojam da je samo nalijepljena na prednjicu kabineta.

Pogotovo još da mi netko sada ide pričati o ruskoj brezi kao božanskom drvetu... a tamo lijepo vidljivo da je ono - višeslojna šprerploča. Zapravo, čemu uopće i trošiti riječi na Sonus Faber proizvod koji je tako cjenovno klasno ispao kakav je, da je proizviđač svjesno utrpao bočni brid prednjes stranice da se vidi da je šprerploča, jer bi svako dodatno "zatvaranje" iste - samo poskupilo trošak izrade i onda to više ne bi bio SF po 840 Eura par.

Ne ulazim u tehničke detalje šprerploče, ali, prednja ploča koja se čini nakalamljena - i jest, čini se nalijepljena na prednjicu, rekao ti sada što god. Zato i jest ono SF po 840 Eura.

Proizvod adekvatan uloženom, uloženo adekvatno proizvodu. Nema tu puno filozofije.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 15:10 (tajo1960).
11 godina
odjavljen
Just Outlaw kaže...

Kad god krenemo ti i ja u neki razgovor meni se čini da se apsolutno krivo razumijemo :). Naravno da ima drukčijih riješenja, za svakoga tko što voli. Šta znači 95% ljudi  i svakodnevna pojačala? Valjda ne govorimo o početnom konzumnom rangu. Zašto bi netko tko već nešto ima kupovao novo pojačalo zbog ovih zvučnika? Nema potrebe za dramom. Tko želi, pogledat će i poslušati ove zvučnike, tko ne, neće i to je to.

Ti i ja baš nismo razgovarali, osim što si me nedavno popljuvao da ja kao gledam sve s visoka i imam neki stav znam-ne znate.

Krivo mišljenje o meni.

Ali da imam realan stav, bez puno mazanja očiju, a pogotovo ušiju - o da, to imam.

I, ne prodaje mi se baš roba "muda pod bubrege" tako često. Moram biti dobrano pospan da ne vidim gluparije koje današnja industrija gura, a pogotovo što današnji bajni pametni recenzenti nastoje (uz potpore proizvođača) poturiti pod "ma to vam je super, najbolje"... Daleko sam od toga.

Stojim s obje noge čvrsto na zemlji i imam svoja 2 zdrava i oka i uha (i mozak mi još OK radi, barem mislim da radi), pa ne nasjedam na gluparije i čudne filozofije koje danas imamo oko sebe.

Ono o 95% ljudi s pojačalima... mali broj ljudi ide u pravi audio doživljaj, nazovimo ga hi-fi tipa (High fidelity). Većina su u audio domeni - svira? Svira! Svira lijepo? Svira! Kupujem! I da, točno, to je početni konzumerizam audio opreme.

To je 95%+ korisnika i kolega danas. Onih manje od 5%... trebam li pisati o njima? Ne, suvišno je.

Kratki odgovor na tvoje pitanje unutar posta "Zašto bi netko tko već nešto ima kupovao novo pojačalo zbog ovih zvučnika? Nema potrebe za dramom." 

:-))) Nema potrebe za dramom, ali ima potrebe za snagom pojačala.

Pa zato što sa "običnim" pojačalom koje ima (pod pretpostavkom da ima) - neće izvuči zvuk kakav treba iz onih Sonusa. To je napisao i autor recenzije a i ja ponavljam... samo ne znam koliko puta trebam to ponoviti ili koliko ti puta trebaš pročitati mišljenje i realan stav i postulat da se sa nekim svakodnevnim pojačalom ne može "igrati" sa navedenim Sonusima. Kraj priče.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 15:08 (tajo1960).
2 godine
tajo1960 kaže...

Kad malo pogledam prednju ploču onih 840 € vrijednih Sonusa - imam dojam da je samo nalijepljena na prednjicu kabineta.

Pogotovo još da mi netko sada ide pričati o ruskoj brezi kao božanskom drvetu... a tamo lijepo vidljivo da je ono - višeslojna šprerploča. Zapravo, čemu uopće i trošiti riječi na Sonus Faber proizvod koji je tako cjenovno klasno ispao kakav je, da je proizviđač svjesno utrpao bočni brid prednjes stranice da se vidi da je šprerploča, jer bi svako dodatno "zatvaranje" iste - samo poskupilo trošak izrade i onda to više ne bi bio SF po 840 Eura par.

Ne ulazim u tehničke detalje šprerploče, ali, prednja ploča koja se čini nakalamljena - i jest, čini se nalijepljena na prednjicu, rekao ti sada što god. Zato i jest ono SF po 840 Eura.

Proizvod adekvatan uloženom, uloženo adekvatno proizvodu. Nema tu puno filozofije.

Pa da, kad usporediš ove Sonuse sa starim Concerto, onda se odmah vidi zašto je Concerto duplo skuplji bio. Samo koža i debelo puno drvo su vidljivi.

Live long and prosper.
11 godina
odjavljen
Filox kaže...

Pa da, kad usporediš ove Sonuse sa starim Concerto, onda se odmah vidi zašto je Concerto duplo skuplji bio. Samo koža i debelo puno drvo su vidljivi.

:)  Pričaj mi o tome... 

17 mjeseci
tajo1960 kaže...
analogni kaže...
tajo1960 kaže...

Ja ne bih smo tako deklarirao neku šperploču kao "obična višeslojna šperploča.." jer je ona (pogotovo Ruska Breza špera) punoo kvalitetnija (i dosta skuplja) opcija od bilo kojeg MDF-a (mediapan).

Kolega, ruska breza je sasvim obično rusko drvo, koje je prepuna Rusija po svojim tajgama, šumama, brezicima i kojom Rusi lože peći i griju se. Ničim Bogom dana niti posebno uzgajana na "Mjesecu ili mjesečini dok zbor djevica od 17 godina anđeoskog glasa pjeva za vrijeme svoje mjesečnice"... daj, spusti se na zemlju, osvijesti se. O čemu pričamo?!?! Pogotovo ne trebamo sada pričati o tvom racku... nepotrebno.

To što je danas "dosta skuplja"... do jučer je bio samo obično drvo za loženje ruskim seljacima, ako ćemo iskreno, Sad je odjednom jako skupo... uh!

To što je nekome palo na pamet da malo eksponira rusku brezu... a, svaka čast na patentu i na efikasnosti. Malo marketinga čuda stvara kod ljudi, to svi znamo.

Što sad... odjednom ni jedno drvo za rack ne valja, nego samo ruska breza? Ha ha... I opet - o čemu pričamo? Sutra ćemo "samo pijesak iz posebna 22 kvadrata Sahare" trebati za puniti stalke za zvučnike, jer "baš iz tih 22 kvadrata Sahare je najbolji i samo taj valja", ostalo ne... ... Pa mislim...  :)))

".....ruska breza je sasvim obično rusko drvo, koje je prepuna Rusija po svojim tajgama, šumama, brezicima i kojom Rusi lože peći i griju se..."

Da se baš Rusi brezom samo griju,....ne bih rekao......

Radi o tome da je to višeslojna specijalna šperploča ( sa puno tankih slojeva).

Uspoređivana i sa takvom od npr bukovine, daje bolja akustička svojstva.

Jesi li kad čuo i vidio za one tzv. građevinske blažujke od spec. šperploče , za šalanje (oplatu betoniranja) ?

Moj je podrum rađen s njima. Namažu se iznutra s trošenim uljem  da se lako odvoje i šibaj Miško s betonom.

Niti jedan drugi (sličan, od drva) materijal nije toliko izdržljiv, dugotrajan, elastičan (a čvrst) kao ta špera.

https://echosaudio.net/product/kyara/

"cabinet constructed from custom made, variable density, multiple tonewoods based, instrument-grade plywood. acoustically superior to synthetic, metal and most solid wood enclosures due to a superior, balanced resonance-spectrum and a natural, psycho-acoustically benign sonic signature."

Tak da nebumo napamet pripovedali.......

7 mjeseci
tajo1960 kaže...
Just Outlaw kaže...

Ti i ja baš nismo razgovarali, osim što si me nedavno popljuvao da ja kao gledam sve s visoka i imam neki stav znam-ne znate.

Krivo mišljenje o meni.

Ali da imam realan stav, bez puno mazanja očiju, a pogotovo ušiju - o da, to imam.

I, ne prodaje mi se baš roba "muda pod bubrege" tako često. Moram biti dobrano pospan da ne vidim gluparije koje današnja industrija gura, a pogotovo što današnji bajni pametni recenzenti nastoje (uz potpore proizvođača) poturiti pod "ma to vam je super, najbolje"... Daleko sam od toga.

Stojim s obje noge čvrsto na zemlji i imam svoja 2 zdrava i oka i uha (i mozak mi još OK radi, barem mislim da radi), pa ne nasjedam na gluparije i čudne filozofije koje danas imamo oko sebe.

Ono o 95% ljudi s pojačalima... mali broj ljudi ide u pravi audio doživljaj, nazovimo ga hi-fi tipa (High fidelity). Većina su u audio domeni - svira? Svira! Svira lijepo? Svira! Kupujem! I da, točno, to je početni konzumerizam audio opreme.

To je 95%+ korisnika i kolega danas. Onih manje od 5%... trebam li pisati o njima? Ne, suvišno je.

Kratki odgovor na tvoje pitanje unutar posta "Zašto bi netko tko već nešto ima kupovao novo pojačalo zbog ovih zvučnika? Nema potrebe za dramom." 

Pa zato što sa "običnim" pojačalom koje ima (pod pretpostavkom da ima) - neće izvuči zvuk kakav treba iz onih Sonusa. To je napisao i autor recenzije a i ja ponavljam... samo ne znam koliko puta trebam to ponoviti ili koliko ti puta trebaš pročitati mišljenje i realan stav i postulat da se sa nekim svakodnevnim pojačalom ne može "igrati" sa navedenim Sonusima. Kraj priče.

Tajo, moraš se dogovorit sam sa sobom slažeš li se s autorom članka ili ne. Nevjerojatno :). Od linka na recneziju zvučnika početne klase se došlo do toga da tebi netko nešto uvaljuje. Ima tih pojačala itekako, spoji na D klasu istog cijenovcnog ranga pa onda lamentiraj. Do tada teško može biti kraj priče. Može početak :). 

11 godina
odjavljen
analogni kaže...
tajo1960 kaže...
analogni kaže...
tajo1960 kaže...

Kolega, ruska breza je sasvim obično rusko drvo, koje je prepuna Rusija po svojim tajgama, šumama, brezicima i kojom Rusi lože peći i griju se. Ničim Bogom dana niti posebno uzgajana na "Mjesecu ili mjesečini dok zbor djevica od 17 godina anđeoskog glasa pjeva za vrijeme svoje mjesečnice"... daj, spusti se na zemlju, osvijesti se. O čemu pričamo?!?! Pogotovo ne trebamo sada pričati o tvom racku... nepotrebno.

To što je danas "dosta skuplja"... do jučer je bio samo obično drvo za loženje ruskim seljacima, ako ćemo iskreno, Sad je odjednom jako skupo... uh!

".....ruska breza je sasvim obično rusko drvo, koje je prepuna Rusija po svojim tajgama, šumama, brezicima i kojom Rusi lože peći i griju se..."

Da se baš Rusi brezom samo griju,....ne bih rekao......

Radi o tome da je to višeslojna specijalna šperploča ( sa puno tankih slojeva).

Uspoređivana i sa takvom od npr bukovine, daje bolja akustička svojstva.

Jesi li kad čuo i vidio za one tzv. građevinske blažujke od spec. šperploče , za šalanje (oplatu betoniranja) ?

Moj je podrum rađen s njima. Namažu se iznutra s trošenim uljem  da se lako odvoje i šibaj Miško s betonom.

Niti jedan drugi (sličan, od drva) materijal nije toliko izdržljiv, dugotrajan, elastičan (a čvrst) kao ta špera.

https://echosaudio.net/product/kyara/

"cabinet constructed from custom made, variable density, multiple tonewoods based, instrument-grade plywood. acoustically superior to synthetic, metal and most solid wood enclosures due to a superior, balanced resonance-spectrum and a natural, psycho-acoustically benign sonic signature."

Tak da nebumo napamet pripovedali.......

Ne izvrči i ne okreči temu. Nitko ne govori da se Rusi SAMO griju ruskom brezom. Ne vuci temu na svoj rack ili kuću / oplatu u njoj; nepotrebno.

Da, znam što je blažujka... nekad su se radile u mjestu Blažuj u BiH, ali od bosanskog drveta, a ne ruskog (sigurno ne) i zato su se popularno i zvale "blažujke"; imam doma komad... ponavljam - znam što je. Gradio sam 2 kuće pa znam.

Ali, za razgovor o blažujkama ćemo se trebati preseliti na forum-grupu "Gradnja kuće", pa tamo nastaviti razgovor. Ovdje zaista nema mjesta tome. Osim ako si se malo izgubio u vremenu i prostoru (iza ručka i čaše vina)...  

12 godina
tajo1960 kaže...
Just Outlaw kaže...

Tajo dragi, ovo se tehnički može nazvati šperploča. Ali Sonus faber ipak ne izrađuje obične šperploče iz Bauhausa. Oni imaju imanje u Latinskoj Americi gdje uzgajaju njima značajne vrste drveća. Nakon sječe drvo suše sedam osam godina i potom režu furnire. Njihova šperploča se sastoji od furnira različitih vrsta drva, složenih po nekim njihovim principima i ljepljenih specijalnim ljepilom. Zbog svega ovoga ne bih potcijenjivao prednju stranu ovih malih Sonus fabera.

11 godina
odjavljen
Just Outlaw kaže...
tajo1960 kaže...
Just Outlaw kaže...

Krivo mišljenje o meni.

Tajo, moraš se dogovorit sam sa sobom slažeš li se s autorom članka ili ne. Nevjerojatno :). Od linka na recneziju zvučnika početne klase se došlo do toga da tebi netko nešto uvaljuje. Ima tih pojačala itekako, spoji na D klasu istog cijenovcnog ranga pa onda lamentiraj. Do tada teško može biti kraj priče. Može početak :). 

Zašto bih se morao slagati ili ne slagati s člankom? Imam svoje mišljenje.

Meni netko nešto uvaljuje? Sorry, ali to sada prvi puta čujem :)  Ako smatraš općeniti stav da sam protiv uvaljivanja koječega od kojekoga - to da, ali bez direktnog primjera sada na sebi. Je li sada jasniji moj stav?

I da, od mog viđenja SF-a kao proizvoda - lijepo je da tema malo živne i da se malo raspravlja, mada - sve to opet nema nikakvog utjcaja na proizvod koji je - takav kakav je.

Tvoje viđenje, moje viđenje, njegovo viđenje... sve ostaje samo na "viđenju" problema ili prednosti.

Dok se ne javi netko sa realnim iskustvom i ovdje na grupi kaže/napiše - "Dečki, imam te Sonuse sa tim i tim pojačalom, u takvoj i takvoj sobi, rade tako i tako" - sve je izmaglica i teorija... osim činjenice sa su nisko osjetljivi, da koštaju 840 € i da imaju prednju ploču od šprerploče (a to su počeci mog razmatranja i teoretiziranja).

12 godina
Vaš audio kutak

Kad smo se već uvatili drva, šperploče... treba reći i to da mnogi vrhunski proizvođači ne drže do kabineta od punog drva. Ipak ide se naprijed pa puno drvo sve više postaje relikt prošlih vremena. YGA izrađuju svoje zvučničke kabinete od aluminija. Imate danas moderne violine koje zvuče kao Stradivarijeve, a izrađene su od karbonskih vlakana.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 16:02 (Dead).
Moj PC  
0 0 hvala 0
17 mjeseci
tajo1960 kaže...

Ne izvrči i ne okreči temu. Nitko ne govori da se Rusi SAMO griju ruskom brezom. Ne vuci temu na svoj rack ili kuću / oplatu u njoj; nepotrebno.

Da, znam što je blažujka... nekad su se radile u mjestu Blažuj u BiH, ali od bosanskog drveta, a ne ruskog (sigurno ne) i zato su se popularno i zvale "blažujke"; imam doma komad... ponavljam - znam što je. Gradio sam 2 kuće pa znam.

Ali, za razgovor o blažujkama ćemo se trebati preseliti na forum-grupu "Gradnja kuće", pa tamo nastaviti razgovor. Ovdje zaista nema mjesta tome. Osim ako si se malo izgubio u vremenu i prostoru (iza ručka i čaše vina)...  

Nitko ne izvrče temu, niti se gubi....dodatni primjeri uporabe (svekolike) šperploče (dakako da ne samo one od ruske/baltičke Breza špere) su dati samo da se vidi široka paleta uparabe i kvalitete iste.

Jedini povod mog (dobronamjernog), dodatnog posta s opisom uporabe šperploče u Hifi je bila ova pomalo "podcjenjivačka" rečenica:

"....bočni rub prednje ploče - obična višeslojna šperploča."

I ništa više...niti ništa manje.......

13 godina
tajo1960 kaže...

Ja bi se samo referirao na ovu krtiku prednje ploće...

Da li onda ove "druge" dvije boje isto "ne valjaju" ili...?

Cijela Lumina kolekcija je rađena isto tj. samostojeci i ovi manji  + centralni

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
11 godina
odjavljen
analogni kaže...
tajo1960 kaže...

Nitko ne izvrče temu, niti se gubi....dodatni primjeri uporabe (svekolike) šperploče (dakako da ne samo one od ruske/baltičke Breza špere) su dati samo da se vidi široka paleta uparabe i kvalitete iste.

Jedini povod mog (dobronamjernog), dodatnog posta s opisom uporabe šperploče u Hifi je bila ova pomalo "podcjenjivačka" rečenica:

"....bočni rub prednje ploče - obična višeslojna šperploča."

I ništa više...niti ništa manje.......

Sorry, ne trebaš se naći u ulozi da mi objašnjavaš što je šperploča i gdje se sve koristi. Znam to jako dobro (jedan sam čak i dio života proveo u drvnoj industriji).

Pa Bowers radi svoje vršne modele od, naravno, lijepljenih tankih ploča drveta - unakrsnim slaganjem (čitaj: šperploča), koje kasnije pod vlagom, temperaturom i pritiskom oblikuje presama... bla, bla... svi to znamo.

Da se ne stekne utisak da sam ja generalno protiv šperploča... NE! Krivo.

Zvučnici se i rade ili od punog drvete, ili od mediapana (iverice), ili od šperploče, ili od aerolama, betona, plastike ili kombinacije nekoliko materijala, nebitno, samo, šperploča kao višeslojna unakrsno lijepljena drvena masa sastavljena od nekoliko tankih ploča drveta ima najveću otpornost na sile deformacije, a i neka dobra akustička svojstva.

Očito nisi shvatio bit moje rečenice; kolega Filox je... Sonusi nekad i sad... nekad - drvo, koža, bla bla, sve predivno finiširano, danas - ... ne moram dalje, nadam se.

I da, obična je šperploča... :)

17 mjeseci
Vaš audio kutak

Eto....možemo dalje....ali ne o SF prednjoj ploči....

Upravo (prije 40-ak min) cijepljen s Pfizerom...prva doza...

Cjepiva protiv Hifi ovisnosti nisu imali.....jedino su mi još dodali protiv bjesnoće.....

Kod nas je to vrhunski organizirano.

Dvorana MESAP-a (sajma). Naručen u 17 h. Došao u 16:51 i odmah zvali unutra. Dezinfekcija ruku, prvi upis, mjerenje temperature, drugi upis, špric u lijevu ruku....

U 17.01 sam već bio gotov. Rekli, kao, sednite si tu 15 min...odsjedio 5-6 min i s jednom mladom brinetom lagano do auta......

Jebga, naša "platforma" za CEP nije koštala 4,5 milja kunića (samo 40.000, a i to je puno) i radi bez greške (nije iz Cvjeečare).

Tak da bi Beroš i sljedba mogli doći malo na poduku.....

Hifa već svira naveliko opet.....a Breza špera Rack se ne piga.......

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 17:47 (analogni).

0 0 hvala 0
2 godine
analogni kaže...

Eto....možemo dalje....ali ne o SF prednjoj ploči....

Upravo (prije 40-ak min) cijepljen s Pfizerom...prva doza...

Cjepiva protiv Hifi ovisnosti nisu imali.....jedino su mi još dodali protiv bjesnoće.....

Kod nas je to vrhunski organizirano.

Dvorana MESAP-a (sajma). Naručen u 17 h. Došao u 16:51 i odmah zvali unutra. Dezinfekcija ruku, prvi upis, mjerenje temperature, drugi upis, špric u lijevu ruku....

U 17.01 sam već bio gotov. Rekli, kao, sednite si tu 15 min...odsjedio 5-6 min i s jednom mladom brinetom lagano do auta......

Jebga, naša "platforma" za CEP nije koštala 4,5 milja kunića (samo 40.000, a i to je puno) i radi bez greške (nije iz Cvjeečare).

Tak da bi Beroš i sljedba mogli doći malo na poduku.....

Hifa već svira naveliko opet.....a Breza špera Rack se ne piga.......

I mene je Pfizeriralo prije 5 dana, evo za sad sve super. Sutra mi stiže Luxman DAC, sve ide savršeno, samo šta zovu kišu za vikend. Glupa kiša, kako ću janjca ispeć za prvi maja?

Live long and prosper.
17 mjeseci
Vaš audio kutak

Ma, složi neku improviziranu nadstrešnicu vani, bliže kući, otvori vrata i prozore sobe s Hifom i nagari mjuzu.

Janjac će biti bolje "usviran" i bolje reš pečen......

Nadam se da će mesina biti naša domaća (ne tamo neki uvozni galofak).......

A glede novog DAC-a, očekujemo detaljniji osvrt ovdje.....uvijek "gladni i žedni" novih informacija.....

1 0 hvala 0
2 godine
analogni kaže...

Ma, složi neku improviziranu nadstrešnicu vani, bliže kući, otvori vrata i prozore sobe s Hifom i nagari mjuzu.

Janjac će biti bolje "usviran" i bolje reš pečen......

Nadam se da će mesina biti naša domaća (ne tamo neki uvozni galofak).......

A glede novog DAC-a, očekujemo detaljniji osvrt ovdje.....uvijek "gladni i žedni" novih informacija.....

A gospu blaženu, kakvi uvozni janjci, ja s Brača. Samo bračka mlada janjetina, ništa drugo.

DAC će se prvo za vikend slušat u mom sustavu, onda ću ga odnijet bratu u njegov sustv 10 dana da imamo s čim usporedit razlike, pa ćemo onda tek imat puniju sliku. Napominjem da još nemam odgovarajuće kabele, pa će test bit OK, ali ne i potpun. Ne možeš dobit punu sliku uređaja s kineskim kabelima.

Live long and prosper.
17 mjeseci
Vaš audio kutak

Ma, čuti ćete razliku i s tim "kineskim" kabelima.

Poslije lako doradiš tu priču s boljim interkonektom, zvučničkim...a i pokoji USB možžeš isprobati (ponekad znaju biti razlike,  upravo zbog nesavršenosti USB protokola i sl.).

Da, bitna je kvaliteta zvuka izvora, jer ako se tu nešto "uneredi" nema kasnije nekog popravka.....

Za janjetinu nisam ni sumLJao da će biti izvorna, domaća....malo sam zezal.....

1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice