Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 10.014
|
čitano: 932.215
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
11 godina
Re: Vaš audio kutak
Boris grozni kaže...
A to ti je i obostrano, zato je hi-fi i "propao" prije 20g

Nije propao... to je kao da kažeš da je propala gastronomska kuhinja i da ju je uništio McDonald's... ma nije!

Pravih, istinskih audiofila, ali i ljudi koji streme da budu što bliže toj branši - će uvijek biti. Na sreću :)

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
14 mjeseci
Zoki B kaže...

Mislim da krivo percipiraš, ako imaš npr HEOS app koji ja imam na net playeru, muzika s neta ide u net player, HEOS app ti koristi samo kao remote.

Koja je razlika jednom DACu ako ga hraniš:

1. preko usb sa npr kompa

2. preko optike npr s kompa

3. preko koaksijalnog npr s kompa

4. preko mreže npr s kompa

5. preko neta npr tidal

Ako uzmemo u obzir da je sve jednaki zvučni zapis, koja je razlika?

Nisu li to sve digitalni transporti istog zvučnog zapisa?

Evo npr ja ne kužim razliku flac filea sa deezera preko usb na Gustard dac ili preko Denon net playera sa Tidala optički na Gustard dac, razliku ne primjećujem.

Ako za svih 5 gore navedenih točaka koristiš isti PC (kao jednistveni digitalni transport), onda će razlike biti , moguće u svima od 5 točaka međusobno.

Nije isto ako na jedan te isti PC šibaš glazbeni zapis preko USB veze, preko SPDIF veze (Optika/Coax), preko mreže i preko Tidal-a.

Ono boldano su sve različiti protokaoli pa se jedan te isti zapis preko njih može zvučno razlikovati.

A u 4 slučaja se radi i o različitim vrstama kabela, pa eto opet moguće razlike u zvuku.

Kod Tidala pak (nadam se da ga ne streamaš bežično; Wifi i sl.), opet može biti razlike poradi nepoznatog porijekla original nativnog zapisa.

Naravno, kod te usporedbe se podrazumijeva da uz jedan te isti Komp koristiš i jedan te isti software player (ili Foobar, ili JRiver, ili Roon...ili neki drugi).

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 15:04 (analogni).
11 godina
analogni kaže...
Zoki B kaže...

Mislim da krivo percipiraš, ako imaš npr HEOS app koji ja imam na net playeru, muzika s neta ide u net player, HEOS app ti koristi samo kao remote.

5. preko neta npr tidal

Evo npr ja ne kužim razliku flac filea sa deezera preko usb na Gustard dac ili preko Denon net playera sa Tidala optički na Gustard dac, razliku ne primjećujem.

Ako za svih 5 gore navedenih točaka koristiš isti PC (kao jednistveni digitalni transport), onda će razlike biti , moguće u svima od 5 točaka međusobno.

Nije isto ako na jedan te isti PC šibaš glazbeni zapis preko USB veze, preko SPDIF veze (Optika/Coax), preko mreže i preko Tidal-a.

Ono boldano su sve različiti protokaoli pa se jedan te isti zapis preko njih može zvučno razlikovati.

A u 4 slučaja se radi i o različitim vrstama kabela, pa eto opet moguće razlike u zvuku.

Kod Tidala pak (nadam se da ga ne streamaš bežično; Wifi i sl.), opet može biti razlike poradi nepoznatog porijekla original nativnog zapisa.

Naravno, kod te usporedbe se podrazumijeva da uz jedan te isti Komp koristiš i jedan te isti software player (ili Foobar, ili JRiver, ili Roon...ili neki drugi).

To je apsolutno subjektivno izlaganje s tvoje strane, dao sam pare za bolji digitalni kabal bolje radi, zavarvaš sam sebe.

Takve fore sam pušio dok nisam skršio dosta para i uvjerio se sam na svojoj koži i novčaniku da su to gluposti.

Namjerno sam trošio pare da se uvjerim na svojoj koži da mogu konačno formirati mišljenje na osnovu toga što sam probao jer su mišljenja oprečna.

I sada imam srebrni usb kabal od cca soma eura koji je zamjenio usb kabal od 3$ koji je došao s DACom, razlika je NIKAKVA i jedan i drugi rade isti posao i zvučne razlike NEMA.

Zvučiš mi kao neki lik iz grupe sa Facea koji u svom sustavu može prepoznati koje je geometrije kabal, vjerojanto kada zažmiri može čuti i koje je boje....

Ja sam s druge strane osoba koja je na čisto sama sa sobom i ne lažem sebe, ako bolje radi odlično, ako ne radi spušio sam pare ali sam barem nešto naučio i opet sam zadovoljan.

Nećeš čuti razlike s istog kompa ako je sve pass thru, i to sam testirao, satima i danima sa frendovima koji su u hifi desetke godina i zaključak je uvjek bio isti, sve je to isti penis, isto radi.

Bez obzira ako je foobar sa asiom i bit perfect preko usb, ili jednostavno pass thru optika ili coax zvučne razlike nema, možda bi se moglo i izmjeriti ali čuti nećeš.

Toliko šišmiša audiofila ima da je to sada već zaista smiješno.

Za analogne kablove sam se uvjerio isto tako da ima razlike no to su razlike unutar par % a ne nebo i zemlja kako se često navodi, kabal će uvjek oduzeti nešto to je neizbježno, bolji kabal će manje oduzimati, kablovi ne dodaju ništa pitanje je samo koliko oduzimaju i čega.

Ne streamam bežično na Denon net player nego lan kabelom, no kakva je razlika i da streamam bežično ako je dobar signal/bandwith?

Odgovorit ću ti, nikakva.

Isto tako ako si uzeo digitalni kabal koi je xx puta skuplji i sama ta činjenica te veseli, podržavam i to mi je ok, ali govoriti da su tu razlike je smiješno i zavaravanje samog sebe.

Ja sam uzeo nedavno Denon net player koji je preko optike spojen na Gustard dac i tako slušam muziku, iako imam sve složeno na kompu s kojeg se sve vuče bit perfect, Foobar asio driver usb.

Zašto preko net playera a ne preko usb bit perfect?

Zato što je zvuk isti, nema nikakve razlike koju čujem ili koju su moji frendovi čuli, a sjedili smo tu cijeli dan kod mene prošlu nedjelju i slušali i preslušavali satima, dečki su donesli svoju poznatu muziku i opet je bio zaključak da je isto.

Net player sam uzeo zbog streaming servisa.

Stoga se ne slažem sa tim što navodiš, imam svoje mišljenje bazirano na desetljećima testiranja i probavanja svakojakih gluposti i kombinacija, mojih i od frendova i to ne može nitko pobiti.

Na žalost do tog mišljenja sam došao trošeći novce nisam slušao savjet nekih drugih i iskusnijih, morao sam probati no sada sam i ja stariji i iskusniji i imam po sebi puno pravo predati znadnje dalje ljudima da izbjegnu, ako odluče poslušati, bespotrebno trošenje novaca pogotovo na digitalne kabele.

Mislim da bi svi koji postaju ovdje i na raznim drugim forumima trabali shvatiti da trebaju davati objektivne rezultate a ne subjektivne, ljudi koji nemaju iskustva će pušiti te subjektivne fore i trošiti svoje novce da bi kupovali gluposti s kojima neće dobiti apsolutno ništa.

Ako npr imam pojačalo od 20 000kn, zvučnike od 30 000kn, dac od 20 000kn i želim usb kabal od 10 000kn da to sve prati, bolje je tih 10 000kn uložiti u npr zvučnike ili pojačalo,nikako u usb kabal.... tu će se čuti zvučna razlika, sa samim usb kabelom neće... to je objektivan i koristan savjet.

Ponavljam možda će se sve od navedenog i moći izmjeriti, no čuti nećeš, koji je onda smisao, opet se vraćamo na mjerenje ili slušanje, ovo je hobi gdje se sluša a ne mjeri, ako nema slušne razlike zabole me ona stvar ako se može izmjeriti.

Gluposti u hifi marketingu dolaze do vrhunca sa nebulozama koje puše "audiofili":

Audiofilski zrak iz bočice u spreju

Audiofilski routeri

Audiofilski mrežni kabeli

Audiofilske strujne letve

Dodatni usb stickovi koji smanjuju jitter

i tako dalje i tako dalje...

14 mjeseci
Završni refreš Vintage RIZ 604 UKV radija

Evo kako se stručno radi završni refreš jednog Vintage radija (prijašnji refreš nije bio baš potpun,... bez kvalitetnih mjerenja i testiranja cijevi):

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15232&PN=6&title=riz-604-ukv-radio

Post refreša je na dnu stranice.

Kada je Vintage uređaj "na grabi" kod iskusnog i kvalitetnog majstora, onda je i rezultat takav (hvala mu još jednom !).

Čovjek sa ogromnim iskustvom, kvalitetnom mjernom i inom opremom i s ogromnom zalihom trezervnih dijelova svih vrsta.

Sada sam opet bez brige više od 10 godina ...možda izmjena koje izlazne ili predpojačivačke cijevi (kojih imam u rezervi 2-3 para....

Svira starac nakon današnje jutarnje "ambulantne " obrade ko violina.....

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 17:08 (analogni).

4 0 hvala 0
14 mjeseci
Zoki B kaže...
analogni kaže...
Zoki B kaže...

5. preko neta npr tidal

To je apsolutno subjektivno izlaganje s tvoje strane, dao sam pare za bolji digitalni kabal bolje radi, zavarvaš sam sebe.

Takve fore sam pušio dok nisam skršio dosta para i uvjerio se sam na svojoj koži i novčaniku da su to gluposti.

Namjerno sam trošio pare da se uvjerim na svojoj koži da mogu konačno formirati mišljenje na osnovu toga što sam probao jer su mišljenja oprečna.

I sada imam srebrni usb kabal od cca soma eura koji je zamjenio usb kabal od 3$ koji je došao s DACom, razlika je NIKAKVA i jedan i drugi rade isti posao i zvučne razlike NEMA.

Zvučiš mi kao neki lik iz grupe sa Facea koji u svom sustavu može prepoznati koje je geometrije kabal, vjerojanto kada zažmiri može čuti i koje je boje....

Ja sam s druge strane osoba koja je na čisto sama sa sobom i ne lažem sebe, ako bolje radi odlično, ako ne radi spušio sam pare ali sam barem nešto naučio i opet sam zadovoljan.

Nećeš čuti razlike s istog kompa ako je sve pass thru, i to sam testirao, satima i danima sa frendovima koji su u hifi desetke godina i zaključak je uvjek bio isti, sve je to isti penis, isto radi.

Bez obzira ako je foobar sa asiom i bit perfect preko usb, ili jednostavno pass thru optika ili coax zvučne razlike nema, možda bi se moglo i izmjeriti ali čuti nećeš.

Za analogne kablove sam se uvjerio isto tako da ima razlike no to su razlike unutar par % a ne nebo i zemlja kako se često navodi, kabal će uvjek oduzeti nešto to je neizbježno, bolji kabal će manje oduzimati, kablovi ne dodaju ništa pitanje je samo koliko oduzimaju i čega.

Ne streamam bežično na Denon net player nego lan kabelom, no kakva je razlika i da streamam bežično ako je dobar signal/bandwith?

Isto tako ako si uzeo digitalni kabal koi je xx puta skuplji i sama ta činjenica te veseli, podržavam i to mi je ok, ali govoriti da su tu razlike je smiješno i zavaravanje samog sebe.

Ja sam uzeo nedavno Denon net player koji je preko optike spojen na Gustard dac i tako slušam muziku, iako imam sve složeno na kompu s kojeg se sve vuče bit perfect, Foobar asio driver usb.

Zato što je zvuk isti, nema nikakve razlike koju čujem ili koju su moji frendovi čuli, a sjedili smo tu cijeli dan kod mene prošlu nedjelju i slušali i preslušavali satima, dečki su donesli svoju poznatu muziku i opet je bio zaključak da je isto.

Stoga se ne slažem sa tim što navodiš, imam svoje mišljenje bazirano na desetljećima testiranja i probavanja svakojakih gluposti i kombinacija, mojih i od frendova i to ne može nitko pobiti.

Na žalost do tog mišljenja sam došao trošeći novce nisam slušao savjet nekih drugih i iskusnijih, morao sam probati no sada sam i ja stariji i iskusniji i imam po sebi puno pravo predati znadnje dalje ljudima da izbjegnu, ako odluče poslušati, bespotrebno trošenje novaca pogotovo na digitalne kabele.

Mislim da bi svi koji postaju ovdje i na raznim drugim forumima trabali shvatiti da trebaju davati objektivne rezultate a ne subjektivne, ljudi koji nemaju iskustva će pušiti te subjektivne fore i trošiti svoje novce da bi kupovali gluposti s kojima neće dobiti apsolutno ništa.

Ako npr imam pojačalo od 20 000kn, zvučnike od 30 000kn, dac od 20 000kn i želim usb kabal od 10 000kn da to sve prati, bolje je tih 10 000kn uložiti u npr zvučnike ili pojačalo,nikako u usb kabal.... tu će se čuti zvučna razlika, sa samim usb kabelom neće... to je objektivan i koristan savjet.

Ponavljam možda će se sve od navedenog i moći izmjeriti, no čuti nećeš, koji je onda smisao, opet se vraćamo na mjerenje ili slušanje, ovo je hobi gdje se sluša a ne mjeri, ako nema slušne razlike zabole me ona stvar ako se može izmjeriti.

Gluposti u hifi marketingu dolaze do vrhunca sa nebulozama koje puše "audiofili":

Audiofilski routeri

Kolega, nigdje ja nisam spomenuo da su razlike u zvuku gore navedenog obavezne, već:

..."pa se jedan te isti zapis preko njih može zvučno razlikovati."

i..

...."...o različitim vrstama kabela, pa eto opet moguće razlike u zvuku."

To što sam ja uspoređivao desetke USB kabela, do najviših klasa ( u svom sustavu i sustavu kolega) i čuo ( a i kolege) razliku u zvuku, je moje iskustvo.

Isto je i sa usporedbom Coaxa-a vs Optičkog i Coaxa međusobno. Jedino kod Optičkog vs Optičkog nisam čuo bitne raazllike.

Za LAN mrežne kabele ne mogu ništa kazati jer nisam uspoređivao.

Neću ponavljati opet linkove struke o nedostacima USB i SPDIF protokola zbog kojeg su (nažalost) negdje moguće čujne razlike u digitalnim kabelima.

Ako si ti testirao veliki raspon svih klasa digitalnih kabela u kvalitetnim sustavima i nisi čuo nikakve razlike; cijenim i tvoje iskustvo.

O usporedbi Wifi ili Bluetooth veze sa žičanom ne bih.....@Tajo je već nešto kazao o tome.

Samo npr. znam da je na jednom, ne jeftinom Ayonu (Streamer/DAC) na probi kod kolege, Wifi veza nije bila na nivou žičane.

To je evidentno podložno smetnjama.

Evo, npr....morao sam udaljiti Router (onaj "vrhunski" od T-Coma ) jer je generirao čujne smetnje na aktivnu sobnu FM  radio antenu....

Svatko ima svoje.....ja nikoga ne nagovaram i uvjeravam da mora čuti razliku....svatko neka proba sam i zaključi....

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 17:47 (analogni).
11 godina
analogni kaže...

Kolega, nigdje ja nisam spomenuo da su razlike u zvuku gore navedenog obavezne, već:

..."pa se jedan te isti zapis preko njih može zvučno razlikovati."

i..

...."...o različitim vrstama kabela, pa eto opet moguće razlike u zvuku."

To što sam ja uspoređivao desetke USB kabela, do najviših klasa ( u svom sustavu i sustavu kolega) i čuo ( a i kolege) razliku u zvuku, je moje iskustvo.

Isto je i sa usporedbom Coaxa-a vs Optičkog i Coaxa međusobno. Jedino kod Optičkog vs Optičkog nisam čuo bitne raazllike.

Za LAN mrežne kabele ne mogu ništa kazati jer nisam uspoređivao.

Neću ponavljati opet linkove struke o nedostacima USB i SPDIF protokola zbog kojeg su (nažalost) negdje moguće čujne razlike u digitalnim kabelima.

Ako si ti testirao veliki raspon svih klasa digitalnih kabela u kvalitetnim sustavima i nisi čuo nikakve razlike; cijenim i tvoje iskustvo.

O usporedbi Wifi ili Bluetooth veze sa žičanom ne bih.....@Tajo je već nešto kazao o tome.

Samo npr. znam da je na jednom, ne jeftinom Ayonu (Streamer/DAC) na probi kod kolege, Wifi veza nije bila na nivou žičane.

To je evidentno podložno smetnjama.

Evo, npr....morao sam udaljiti Router (onaj "vrhunski" od T-Coma ) jer je generirao čujne smetnje na aktivnu sobnu FM  radio antenu....

Svatko ima svoje.....ja nikoga ne nagovaram i uvjeravam da mora čuti razliku....svatko neka proba sam i zaključi....

Samo kratko za wifi, BT i ostali zrak... I ljudi koji ovdje pišu, urednici Bug-a, stručnjaci, zaposlenici redakcije Bug su u namjmanje 100 slučaja tijekom godina testiranja razne opreme napisali - ŽICA JE ŽICA! 

Gotovo, kraj priče, nema dalje. Komad bakra je komad bakra i tu nema govora o gubicima iz bilo kojeg razloga "zbog, znate, betonskog zida, vaze cvijeća blizu" itd. Žica prenese sve.

Znam da se stremi da sve postane Wi-fi, bežično, bla bla, ali... onih 10 velikih slova u 1. rečenici su još uvijek jači od toga.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 20:12 (tajo1960).
14 mjeseci
Vaš audio kutak

Imaš moj potpis i pivu.......

Ja sam radio s cijevima nabavil i zato jer mogu Rusi ili Ameri hititi EM bombu i onda budu samo lampe donekle pretrpjele elektromagnetski udar.....

.......a tek kad se  (izmijenjene skupa sa kondićima) još i "usviraju"......

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 18:16 (analogni).

0 0 hvala 0
11 godina
Zoki B kaže...

Audiofilski routeri

@Zoki

Da ovo shvatimo kao iznuđeno ili dobrovoljno priznanje?  :) šala mala; sorry.

Slažem se s tobom, a i dijelim mišljenje za digi kabel. Znaš i sam da sam prije par mjeseci uzeo In-Akustik Exzellenz USB AB 1 m, dao 55 Eura, a razliku u zvuku prema dotadašnjem USB kabelu sa feritnim jezgrama na sebi (koji sam imao od IcyBox external kućišta hdd-a) - iskreno - ne zamjećujem, ne opažam. Zaista ne. No, kako si rekao – sad mi je srce na mjestu i taj me komad žice psihološki "mučio" u želji da ga dignem na nivo ostatka sistema, pa makar i ne čuo razliku…što i ne čujem, zaista.

A imam dobar DAC koji bi pokazao razlike, samo kad bi one postojale u nekoj većoj mjeri. Ovako, i ja sam testirao sa par poznanika i nema uočavanja razlike.

Mada su me neki drugi poznanici prije kupovine nagovarali da "bacim to PC gov*o i uzmem pravi Supra kabel, ma to ti je nebo i zemlja"… nisam baš uvjeren u istinitost njihovih riječi.

A čujem poprilično dobro i što je bitno – opažam dobro.

Kod analognih kabela je razlika od modela do modela daleko veća. Tu sam imao slučaja (zadnji lane) gdje me frend zvao iza kupovine jednog skupljeg kabela (5k kn polovnjak interkonekt), suze cure, veli nema zvuk kakav je trebao dobiti.

Iskreno, ni tu nije bio samo kabel i njegova kvaliteta u pitanju, nego sinergija kabel - cd player. Kad je promijenio cd player - "prosvirao" kabel u punom sjaju. I basa odjednom u zvuku i širine slike i dubine i čvrstine i definicije… vraćao par puta - katastrofa. Utjecaj kabela na zvuk (analognih) je puno veća.

I iz svoje osobne prakse imam dosta slučaja "valja/ne valja", ali, to sam već rekao ranije. A, i ja sam učio godinama i na svojoj, ali i na tuđim "kožama", ha ha!

Kolega @analogni; može li se saznati koji tvoj kolega majstor ima aparat za mjerenje lampi? Vidim da nije neki svemirski, nego neki pristupačan model… ako nije teško pitati pa saznati… tnx unaprijed.

14 mjeseci
tajo1960 kaže...

Kolega @analogni; može li se saznati koji tvoj kolega majstor ima aparat za mjerenje lampi? Vidim da nije neki svemirski, nego neki pristupačan model… ako nije teško pitati pa saznati… tnx unaprijed.

To je ROE samostalno sklopljen od vrlo kvalitetnih komponenti.

Nije neka jeftinjara...pače...

...ima sve moguće vrste adapter podnožja za sve vrste  (i egzota cijevi)....

Evo što kolega majstor (@Tubeman) kaže na DIY forumu; kada i kako ga je nabavio/sklopio:

http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=10&t=3077&sid=619a1dae71da1c0ae8dfa2c3a0a32798

Stotine elemenata za sklopiti.....u masivnom aluminijskom kuferu....

Pa ti odluči dal želiš/možeš nešto takvog sklepati.....

P.S.

Ima i dvadesetak osciloskopa.........naravno, koristi samo 3-4 na pultu , koliko sam vidio...ostalo je valjda sakupljački motiv...

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 19:13 (analogni).
9 godina
Vaš audio kutak

Malo o ..... zvanoj MQA

I published music on Tidal to test MQA - MQA Review

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 19:33 (agramTango).

0 0 hvala 0
11 godina
analogni kaže...
tajo1960 kaže...  Kolega @analogni; može li se saznati koji tvoj kolega majstor ima aparat za mjerenje lampi? Vidim da nije neki svemirski, nego neki pristupačan model… ako nije teško pitati pa saznati… tnx unaprijed.

Nije neka jeftinjara...pače... ...ima sve moguće vrste adapter podnožja za sve vrste  (i egzota cijevi)....

Evo što kolega majstor (@Tubeman) kaže na DIY forumu; kada i kako ga je nabavio/sklopio:  http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=10&t=3077&sid=619a1dae71da1c0ae8dfa2c3a0a32798

P.S.

Ima i dvadesetak osciloskopa.........naravno, koristi samo 3-4 na pultu , koliko sam vidio...ostalo je valjda sakupljački motiv...

Mislim da je Noa pred potop imao manje posla oko sklapanja arke... 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 20:11 (tajo1960).
12 godina
MewCore kaže...
analogni kaže...

Pa, "prava" audiofilija u jednom dijelu svog segenta jeste pomalo elitistička (hedonistička svakako jeste).

Pogotovu je to prema ostalim "svakodnevni načinima slušanja glazbe (pa i onima solidne kvalitete).

Stereotipi ili istine o audiofilima:

-pravi audiofili su srednjevječni muškarci koji ulažu maksimalnu količinu truda kako bi reprodukciju glazbe učinili što nepraktičnijom i kompliciranijom
-uglavnom slušaju jazz i svu ostalu glazbu klasificiraju kao buku za koju je dovoljan zvučnik iz laptopa
-ne vole promjene i kategorički odbijaju moderan pristup slušanju glazbe kao što su EQ, DSP, streaming, smart zvučnici, integrirana rješenja itd.

-teritorijalni su

-posesivni prema brandovima

-ne vole subwoofere jer su oni za djecu sa nabrijanim autima

-smatraju da im staž participiranja u hobiju daje za pravo na aroganciju i prepotentnost te da dodatno pravo na to imaju ako su u hobi ulupali veliku količinu novaca

-opremu za audio reprodukciju podrazumijevaju segmentom potrošačke elektronike koji će paradoksalno raditi što bolje što je starija

Hehe

Sve navedeno su teške gluposti.

12 godina
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
analogni kaže...

Pa, "prava" audiofilija u jednom dijelu svog segenta jeste pomalo elitistička (hedonistička svakako jeste).

Pogotovu je to prema ostalim "svakodnevni načinima slušanja glazbe (pa i onima solidne kvalitete).

Stereotipi ili istine o audiofilima:

-pravi audiofili su srednjevječni muškarci koji ulažu maksimalnu količinu truda kako bi reprodukciju glazbe učinili što nepraktičnijom i kompliciranijom
-uglavnom slušaju jazz i svu ostalu glazbu klasificiraju kao buku za koju je dovoljan zvučnik iz laptopa
-ne vole promjene i kategorički odbijaju moderan pristup slušanju glazbe kao što su EQ, DSP, streaming, smart zvučnici, integrirana rješenja itd.

-teritorijalni su

-posesivni prema brandovima

-ne vole subwoofere jer su oni za djecu sa nabrijanim autima

-smatraju da im staž participiranja u hobiju daje za pravo na aroganciju i prepotentnost te da dodatno pravo na to imaju ako su u hobi ulupali veliku količinu novaca

-opremu za audio reprodukciju podrazumijevaju segmentom potrošačke elektronike koji će paradoksalno raditi što bolje što je starija

Hehe

:) Čitam i smijem se... :)

Ako te pitam - Jesi li ikada slušao pravi audio hi-fi setup, sa pravim izvorom zvuka, sa vrhunskim komponentama, u dobro podešenoj sobi, na miru, bez ometanja...? Jesi? Nisi?

Da sad ja napiešm - he he...? Da, vjerojatno nisi.

Domet ti je neki audio sajam gdje si čuo tamo izložene izložene komponete u (što se namještaja tiče) praznoj sobi i sa nekolicinom ljudi oko sebe i sada si popio svu mudrost svijeta i pljuješ po drugima, koji su različiti od tebe.

Po malobrojnim drugima koji ipak malo više znaju od tebe, ali i imaju daleko veće slušalačko iskustvo i znanje, ali ne pljuju po tvojim dometima.

EQ, DSP-i, streaminzi... da, i ja se slažem - ne spadaju u pravu audiofiliju. U konzumno slušanje glazbe - da, u pravu audiofiliju - ne!

U pravoj je audiofiliji gramofon sa vrhunskim vinil pločama, u pravoj je audiofiliji SACD player i medij, u pravoj je audiofiliji cd medij sa cd playerom.

U konzumnoj elektronici i hobiju "običnih stereo linijaša" je i tvoj navedeni DSP; i streaming i EQ i 100 raznih picaboca. OK, neka bude.

Sjeti se kako si i sam imao i još uvijek imaš nepodoban prostor za svoje sviralice i zvuk iz njih i na koje sui sve načine "krotio" loš zvuk koji si dobivao iz uređaja (i još dobivaš i uvijek ćeš dobivati, jer - imaš loš, neadekvatan prostor za to).

A pljuješ po hobiju audiofilija i ismijavaš ga?! A svim si se silama nastojao privuči tome? I još se dičiš kako si sada ukrotio zvuk (a nisi).

Ti si ga samo rapidno izmijenio; promijenio mu karakteristike umanjujući pojedine frekvencije da ti ne smetaju uhu... što si time naprvio? "Odrezao si dio zvučnog zapisa; oklaštrio izvedbe, oklaštrio sve što je snimljeno u studiju i sada si ponosan, a ljude koji u svojim skupim sistemima čuju sve što je u studiju snimljeno - ismijavaš i nazivaš snobovima itd.

Pravedno? Pošteno? Mislim da nije.

Jedno je biti konzumni potrošač audio zapisa, a drugo pravi audiofil. Razlika je, ako malo dublje analiziraš, ogromna i nije zaslužila ismijavanje.

Čestitamo!

Ide Vam prva nagrada za Sterotip Pravog Audiofila sa posebnim priznanjem za Neimača Humora. 

U takmičenju za Eliminatora Tuđeg Užuvanja u Zvuku (ETUZ) ste pokazali poprilične napore ali žiri kaže da se morate malo više potruditi!

Možete li nam možda otkriti još koja pravila Tajoizma uz "Nemaj drugih izvora zvuka osim mojih" i "Ako kao Tajo ne mislis isto - u dobrom zvuku nije ti misto!" ?

Zašto ti moraš bit tako prčevit i nepristojan? Nakon što ti se pristojno odgovori na one trolaške nebuloze što si ispisao odn. prepisao ti ovako uzvraćaš. Bolje ti je pokrit se ušima i pokušat nešto naučit iz koleginog odgovora.

11 godina
slažem se sa kolegom da je hi fi propao,prije 20 godina skoro svatko je imao barem sony miniliniju ili technicks komponente a danas uglavnom doma imaju soundbarove od 1000 kn,sječam se dok je hi fi bio u uzlet kako sam čitao hi fi medija i slinio za zvučnicima od 5000 kn,onda se za te pare mogao kupiti zvučnik po izboru,isto tako i elektronika,što se danas može kupiti za 5000 kn,tako da je hi fi ostao još samo za uporne
nije važno sudjelovati važno je pobijediti
14 mjeseci
tajo1960 kaže...
analogni kaže...
tajo1960 kaže...  Kolega @analogni; može li se saznati koji tvoj kolega majstor ima aparat za mjerenje lampi? Vidim da nije neki svemirski, nego neki pristupačan model… ako nije teško pitati pa saznati… tnx unaprijed.

Nije neka jeftinjara...pače... ...ima sve moguće vrste adapter podnožja za sve vrste  (i egzota cijevi)....

Evo što kolega majstor (@Tubeman) kaže na DIY forumu; kada i kako ga je nabavio/sklopio:  http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=10&t=3077&sid=619a1dae71da1c0ae8dfa2c3a0a32798

P.S.

Mislim da je Noa pred potop imao manje posla oko sklapanja arke... 

Da, čovjek je "žešći" entuzijast glede uživancije s kojom on popravlja/refrešira/izrađuje audio uređaje.

To radi vrlo strastveno i pažljivo.

Na prvi pogled izgleda da to radi usporeno, ali ne; to ima svoj logički sljed i nema nekog zastoja, sve u kontinuitetu i na kraju je rezultat tu i brže nego što se u prvi mah čini.

A usputi daje objašnjenja , ako te što zanima i možeš podosta i naučiti o ustrojima, dijelovima i povijesti nekih komponenti i dijelova istih i sl.

Mislim da je to u današnje vrijeme već neki drugi svijet, ne bih rekao da je sasvim iz prošlosti, ali svijet koji će u današnjoj zbrzanosti života biti sve više zapostavljen.

Koga zanima može pod njegovim Nickom (@Tubeman) na našem DIY forumu pročitati niz njegovih lijepo dokumentiranih osvrta na refreš ili popravak mnogih Vintage (ali i novijih) audio uređaja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 22:37 (analogni).
12 godina
Re: Završni refreš Vintage RIZ 604 UKV radija
analogni kaže...

Evo kako se stručno radi završni refreš jednog Vintage radija (prijašnji refreš nije bio baš potpun,... bez kvalitetnih mjerenja i testiranja cijevi):

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15232&PN=6&title=riz-604-ukv-radio

Post refreša je na dnu stranice.

Kada je Vintage uređaj "na grabi" kod iskusnog i kvalitetnog majstora, onda je i rezultat takav (hvala mu još jednom !).

Čovjek sa ogromnim iskustvom, kvalitetnom mjernom i inom opremom i s ogromnom zalihom trezervnih dijelova svih vrsta.

Sada sam opet bez brige više od 10 godina ...možda izmjena koje izlazne ili predpojačivačke cijevi (kojih imam u rezervi 2-3 para....

Svira starac nakon današnje jutarnje "ambulantne " obrade ko violina.....

Još mu refrešaj i lak.

14 mjeseci
Vaš audio kutak

Pa, nije mu lak u tako lošem stanju.

A kada sam razmišljao o tome, na pamet mi pala ideja da bih to mogao uraditi sa šelakom (po starinski).

Ali ga nema tu u blizini već samo na netu (ljuskice ili gotov pripravak).

https://www.tapiker.hr/hrvatski/proizvodi_8/selak_101/

https://www.revivo.si/selak

Imam neka iskustva s obradom i lakiranjem drvenih površina (dijelovi vrtnih garnitura, baze i podloge za Hifi, ukrasne kutije, stolarija..),

ali ne i sa šelakom.

https://www.napravi-sam.com/clanci/zaboravljene-tajne-starih-majstora/

Tu u postupku nanošenja/sušenja,/poliranja treba i 3-5 "ruku", da bi se dobio onaj svilenkasti sjaj i osječaj koji ne može dati neki sintetički lak.

Tako da sam za prvu silu uzeo ovaj dole pripravak (ulje  pčelinjeg voska i prirodnih smola) za 111. kn od Belinke.

https://medjimurka-bs.hr/proizvod/ulje-za-drvo-oil-interier/

Dosta dobro zatvara pore i prianja to ulje (ljepljivo je zbog smola) i dva - tri sloja bi vidno izgladila sitnijje ogrebotine nakon pojedinačnog sušenja i poliranja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 23:28 (analogni).

0 0 hvala 0
12 godina
tajo1960 kaže...
Boris grozni kaže...

zaboravio si na audiofilske kabele i kako znalci čuju razlike u zvuku između pojedinih brendova

Stavi im povez na oci i sve to pada u voduslusao sam sistem od 500,000.00kn i nisam ostao niti malo impresioniran naspram mojeg od 20,000.00! Osim sto je bio 5x mocniji! A cujem kao 25 godisnjak, sad mi je tek 40

"slusao sam sistem od 500,000.00kn i nisam ostao niti malo impresioniran"

Ništa neobično. I ja i mnogi smo. Termin sinergija ne postoji bez veze. Podudarnost komponenti. Ne električna, nego akustična.

I sam sam slušao sistem sa visokom vrijednosti a koji je zvučao relativno loše. Ali, to je poznat problem u nekim slučajima. Nije ništa novo.

Tako da tvoje oduševljenje "nesviranjem" sistema od 500.000 kn nije pravilo da skupo ne valja (ili da je isto kao i tvoje od 20.000 kn), nego samo da komponente treba pažljivo birati i upariti da bi dale maksimalan učinak iz sebe.

Prije 5 sam godina i sam imao jedne kanadske zvučnike koje nisam mogao upariti sa 3-4 pojačala. Nije paslao i gotovo.

No, kako u audio hobiju ima ljudi koji čuju, ali i više onih koji NE čuju - pojam sinergija kod nekih ušiju ima značaj, a kod onih malo "tvrđih" - nema. Oni to jednostavno ne zamjećuju, ne osjete, ne čuju. I nikada neće. Takvima je bitno samo stanje "svira/ne svira" i gotovo.

Srećom, takve ljude nisam nikada uzimao kao ozbiljne :) 

Okay, može bit neusklađenost komponenata, ali možda je još značajnije akustika prostora. Zaludu ti megabucks komponente ako ih postrojiš u kupaonici. Ali...može biti i drugi, onaj zločesti razlog kojeg sam doživio na vlastitoj koži. Poznanik jednostavno nije mogao istrpjeti moj sustav i zvuk koji je odašiljao iz jednostavnog razloga jer je bio skuplji od njegovog!? Nevjerojatno.

12 godina
analogni kaže...

Pa, nije mu lak u tako lošem stanju.

A kada sam razmišljao o tome, na pamet mi pala ideja da bih to mogao uraditi sa šelakom (po starinski).

Ali ga nema tu u blizini već samo na netu (ljuskice ili gotov pripravak).

https://www.tapiker.hr/hrvatski/proizvodi_8/selak_101/

https://www.revivo.si/selak

Imam neka iskustva s obradom i lakiranjem drvenih površina (dijelovi vrtnih garnitura, baze i podloge za Hifi, ukrasne kutije, stolarija..),

ali ne i sa šelakom.

https://www.napravi-sam.com/clanci/zaboravljene-tajne-starih-majstora/

Tu u postupku nanošenja/sušenja,/poliranja treba i 3-5 "ruku", da bi se dobio onaj svilenkasti sjaj i osječaj koji ne može dati neki sintetički lak.

Tako da sam za prvu silu uzeo ovaj dole pripravak (ulje  pčelinjeg voska i prirodnih smola) za 111. kn od Belinke.

https://medjimurka-bs.hr/proizvod/ulje-za-drvo-oil-interier/

Dosta dobro zatvara pore i prianja to ulje (ljepljivo je zbog smola) i dva - tri sloja bi vidno izgladila sitnijje ogrebotine nakon pojedinačnog sušenja i poliranja.

Je, istina...još uvik izgleda dobro. Učinilo mi se.

11 godina
blackalbum kaže...
slažem se sa kolegom da je hi fi propao,prije 20 godina skoro svatko je imao barem sony miniliniju ili technicks komponente a danas uglavnom doma imaju soundbarove od 1000 kn,sječam se dok je hi fi bio u uzlet kako sam čitao hi fi medija i slinio za zvučnicima od 5000 kn,onda se za te pare mogao kupiti zvučnik po izboru,isto tako i elektronika,što se danas može kupiti za 5000 kn,tako da je hi fi ostao još samo za uporne

Uz dužno poštovanje svim vlasnicima i korisnicima Sony mini linja - ali, to nije hi-fi. To su stereo glazbene linije, ali ne i hi-fi segment elektronike ili uređaja.

Neke stvari ipak treba znati razgraničiti i svrstati u prave razrede, a trpati mini linije u hi-fi i pritom govoriti kako je hi-fi propao (zato što danas svi imaju mini linije) je, isprika na smjelosti, ali - smiješno.

14 mjeseci
Vaš audio kutak

Ma, kaj ti znaš kaj je prava Hifa....znaš dobro samo sfrezati vrta i povrće sijati/saditi, kao i ja samo štihati.......

A jebga kolega, ovo je hobi kojim se možda bavi 0,05 % populacije (napamet lupam...to je 4 miliona od 8 milijardi).

Sreća je da donekle ipak ulazi i u mlađu populaciju u kojoj oni najzagriženiji marljivo skupljaju iskustva (i pare).

Pa, ja bih u zimskm mjesecima pošizil u zatvorenom da nema Hife....pa makar samo da i trkeljam po forumima....

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2021 10:41 (analogni).

3 0 hvala 0
11 godina
analogni kaže...

Ma, kaj ti znaš kaj je prava Hifa....znaš dobro samo sfrezati vrta i povrće sijati/saditi, kao i ja samo štihati.......

Interesantno je gledati obradu vrta po fazama... proljeće - štijanje + grablje ili freza, što i kako tko obavi, ali, onda kroz sezonu dalje samo motika i nož za plijevljenje...  

Da je napraviti neku aplikaciju da motika sama radi, a mi sa terasa, uz hladan sok samo komande dajemo, a ona kao Singerica u zemlji... kao u foobaru, samo tipneš prstom 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 12:17 (tajo1960).
14 mjeseci
Vaš audio kutak

Da, taj drač (korov) me po ljeti "ubija" u pojam na vrtu.

To je ko degradacija zvua u Hifi...

Moraš ranije ići pljeviti da te sunce "ne ubije"....

Evo.... i danas ružno vrijeme kod mene i ostaje samo slušanje radije ili hife u sobi.

Tek sam drugi put u petak kosio travu ove godine !

Inače nezamislivo za večć drugi dio 4 mjeseca (trebalo u normalnoj godini kositi svaki thjedan min.)

Suša je ovdje.....

....ajd...u Hifi nije tolika.....

0 0 hvala 0
11 godina
Zoki B kaže...
analogni kaže...
Zoki B kaže...

5. preko neta npr tidal

Audiofilski routeri

Aleluja, aleluja, aleluja, aleluja, ale luja.............

Svaka ćast Zoki, to reći treba imati hrabrosti.

14 mjeseci
Vaš audio kutak

Kakve hrabrosti !?

Pa čovjek je napisao da nije čuo nikakave razlike u zvuku digitalnih kabela i sve pet.

Ja sam prije toga napisao da su razlike u zvuku negdje moguće...

Pa sam kasnije napisao da sam ih čuo ( i ne samo ja) među digitalnim kabelima (ne svima, kao npr Optički i Lan)..i opet sve pet...moj subjektivni dojam.

Ne treba oko toga dizati tenzije, jer je sto puta ponovljeno da je Hifa subjektivan hobi, vezan uz osobnost svakog pojedinca.

Kabeli su ionako nužni (neki ih svrstavaju među komponente), jer bez njih nema prolaska signala niti zvuka.

Po mom mišljenju igra s njima dolazi tek na kraju priče; kada si riješio kvalitetan izvor zvuka, amplifikaciju, zvučnike,... tretirao sobu (ako treba).

E, onda se na kraju priče poigraš sa žnjorama, naravno ako to želiš......nikakve mistike tu nema.....

6 0 hvala 0
14 mjeseci
Sumić vs Sumić zvučnički kabel

Evo jpš jednog kraćeg osvrta, sa dnašnjeg dužeg popodnevnog druženja kod mene.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=85836171&postcount=8175

Još jedno lijepo druženje.......

P.S.

Sve se čuje.....skoro......

...i paziti na "audiofilskog" miša koji gricka šlape....

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2021 21:02 (analogni).

2 0 hvala 0
11 godina
Re: Sumić vs Sumić zvučnički kabel
analogni kaže...

Evo jpš jednog kraćeg osvrta, sa dnašnjeg dužeg popodnevnog druženja kod mene.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=85836171&postcount=8175

Još jedno lijepo druženje.......

P.S.

Sve se čuje.....skoro......

...i paziti na "audiofilskog" miša koji gricka šlape....

Imam u bliskoj sredini primjer nedavno zamjene Cardasa (koji 99,99% vjerojatno nije Cardas) za neki stari Sumić IC... Nebo i zemlja (u koristi Sumića).

14 mjeseci
Vaš audio kutak

Dobre kabele radi Sumić.

One ne krije da je malo iskopirao AudioQuest (sad sve manje), ali su mu kabeli bitno jeftiniji, pogotovu ako ih drito uzmeš od njega.

Već duže vrijeme je ujednačio kvalitetu kabela u jednom te istom modelu.

Prije su moguće bili problem i različiti dobavljači srebra, srećom i to je bilo rijetka pojava.

A ja danas otkrio "Toplu vodu"....kao da me u školi nikad nisu učili da neki uređaji mogu emitirati EM smetnje....

Bem ti routersku i ostalu žičnu i bežičnu digitaliju 
*
Tek kad sam sobnu radio antenu maknuo 4m (zračne linije, (Bandrige kvalitetni antenski produužni) dalje od radija, nestale su sasvim sve dodatne smetnje i zujanje.
Niije puno pomoglo ono prijašnje micanje Routera za 20 cm udesno.
*
Naime, odmah pokraj radija je bila baza za bežični telefon (i kefa u njemu), odmah pokraj nje jedan TCOM-ov ruter (Net i MAX Tv), a ispod radija drugi router za optičku vezu, pa prije njega razvodna stanica za optiku (ajd, bez napajanja)......
*
Antena je bila na radiju i nemrem vjerovati da su ova dva (illi sva tri) govanceta toliko ometala prijemni signal......
Nakon refreša radija smetnje su bile i veće nego  prije (valjda postao osjetljiviji zamjenom svih cijevi).
*
Hvala kolegi s drugog foruma na savjetu tj. što me podsjetio na to.... (a morao bih to znati, ali ni mi palo na pamet...).
*
*
Dobro kaže kolega @Tajo da su bežične veze praktične, ali da mogu napraviti kvara same sebi, a i drugim uređajima.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 0:15 (analogni).

1 0 hvala 0
15 mjeseci
Vaš audio kutak

Audiofilija je realno osla u k..... htjeli ne stjeli se slozit sa mnom, ali otisla je nepovratno, kad mi stari prdonje idu pametovat, obozavaju se na digitaliju nakacit sa svojim ekstra najboljim lampama i ostalim sijalicama za pilicarnike...

Dajte ljudi vise jednom chill, opustite se uzivajte, dajte mladima savjete ne pametovanja, jer s tim svojim truljavim "samo analognim" stavovima stvarate kontraefekt...

Digitalna pojacala su super, integrirana pojacala su super, aktivne kutije su super, lampaska pojacala su super, gramofoni su super, cd plejeri su super, streaming je super, igranje sa EQ postavkama je super, DSP je super...sve je super, samo pitanje je kako se kome sto od komponenti uklapa u zivot, u prostor i u onaj prostor izmedju usiju, zivimo u stanovima/kucama koje nemaju idealne prostore za slusaone, najcesce su to boravci i svi su svjesni da tu treba kompromisa i da na kraju svega nismo mi tu da robujemo nasim HIFI/Multimedijskim sustavima, nego da oni nas sluze...

Decki chill, ovo nije mjesto za rjesavanje vasih audiofilskih frustracija...

4 1 hvala 1
11 godina
mali.kresho kaže...

Audiofilija je realno osla u k..... htjeli ne stjeli se slozit sa mnom, ali otisla je nepovratno, kad mi stari prdonje idu pametovat, obozavaju se na digitaliju nakacit sa svojim ekstra najboljim lampama i ostalim sijalicama za pilicarnike...

Dajte ljudi vise jednom chill, opustite se uzivajte, dajte mladima savjete ne pametovanja, jer s tim svojim truljavim "samo analognim" stavovima stvarate kontraefekt...

Digitalna pojacala su super, integrirana pojacala su super, aktivne kutije su super, lampaska pojacala su super, gramofoni su super, cd plejeri su super, streaming je super, igranje sa EQ postavkama je super, DSP je super...sve je super, samo pitanje je kako se kome sto od komponenti uklapa u zivot, u prostor i u onaj prostor izmedju usiju, zivimo u stanovima/kucama koje nemaju idealne prostore za slusaone, najcesce su to boravci i svi su svjesni da tu treba kompromisa i da na kraju svega nismo mi tu da robujemo nasim HIFI/Multimedijskim sustavima, nego da oni nas sluze...

Decki chill, ovo nije mjesto za rjesavanje vasih audiofilskih frustracija...

??? Što je pisac redova ovom objavom htio reći? Da je sve super? OMG, ha ha ha!

OK, ako ti doživljavaš stvari oko sebe da su sve super, pa kog vraga onda biraš komponentu kod kupnje... ako je sve super? Kupiš prvu na polici u dućanu, izađeš iz trgovine i riješio si problem na SUPER način, a još i imaš super komponentu.

Obožavam ljude (pogotovo ženski rod) kojima je sve super... odeš na kavu, kakva ti je kava? Ma super; jede neki krofnu, kakva ti je krofna?... Ma super... gledaš film, kakav ti je film? Ma super...

Obožavam ljude bez kriterija, kojima je sve "Super"... jednostavno obožavam    uz njih je sve lakše ... zaista lakše. Nema zahtjeva, prohtjeva, kriterija, zamjerki, odabira... nema ničega, kad je sve super    Morat ću i sam postati takav  

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice