Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 10.278
|
čitano: 1.036.265
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
13 godina
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Sil kaže...
Responsive design - ne rade se više mobilne i desktop stranice odvojeno već duto vremena.

https://en.wikipedia.org/wiki/Responsive_web_design?wprov=sfti1

Kakav god da je design - ne dobijem istti sadržaj kad odem stolnim pc-jem ili mobitelom na Večernji list... na puno mjesta je tako.

Da, koristi se responzivni dizajn, a neke stvari se mogu samo sakrit na malim ekranima (to ja radim). Rijetko tko ide raditi poseban web samo za mobilne uredjaje, to se ne radi (vise). Prije bi se pouzdao u agenta (tip browsera) i posluzio poseban HTML, danas se gleda rezolucija i dinamicki mjenja CSS. 

Kuzim ja tebe Tajo, ali ti si izuzetak, a obicno se stvari neidu optimizirati za izuzetke, nego za vecinu.

Sljedeca verzija ce sigurno bolje izgledati na velikim ekranima:)

~~ sound sommelier ~~
2 godine
Vaš audio kutak

Eh da, to sto Tajo spominje sam zaboravio spomenuti u svom komentaru ali definitivno se slazem s njim. Pogledao sam samo dizajn stranice koji je ok, jednostavan i pregledan no svakako su prijmeri drugih stranica koje je Tajo naveo daleko bolji.

Na nasu zalost malo je dobrih stranica. Nesto najgore od svega je brutalizam. To kada vidim trenutno zatvaram bez obzira koliko me zanima sadrzaj.

0 0 hvala 1
9 godina
tajo1960 kaže...
Sil kaže...
Responsive design - ne rade se više mobilne i desktop stranice odvojeno već duto vremena.

https://en.wikipedia.org/wiki/Responsive_web_design?wprov=sfti1

Kakav god da je design - ne dobijem istti sadržaj kad odem stolnim pc-jem ili mobitelom na Večernji list... na puno mjesta je tako.

Pa normalno da se dobiješ jer se dizajn stranice prilagođava širini ekrana (media query)

Uzmi si Chrome developer tools i podešavaj širinu stranice i vidjet ćeš kako se prikaz stranice mijenja.

O širini sadržaja već je Hudo naveo da je to želja naručioca web stranice.

16 mjeseci

1 0 hvala 0
13 godina

...ovo je prilika...

Prodajem navedene zvučnike kupljeni 20.4.2020.i od tada teče jamstvo od dvije godine.
Engleska škola zvuka, ručno rađeni u UK, kabineti su od 25mm MDF, rađeni u Italiji posebno za Falcon.
Odlikuje ih snažan bas koji ide jako nisko, fantastično srednjetonsko područje te uglađeni visoki tonovi, izvrsni za dugotrajno slušanje.
Zvučnici su u bez oštećenja, doslovno kao novi, slike su iz moje sobe.
Kompletnu ambalažu imam, sve s čim su zvučnici došli.

Uz zvučnike dajem i ručno rađene stalke baš za njih, svaki stalak je težak 30kg, gornja i donja ploča su debljine 10mm, stijenke cijevi su od debljine 5mm, cijevi su 60x60mm, izrada je koštala 2500kn.

Također uz originalne skretnice dajem i custom napravljene sa boljim elementima, skretnice su koštale 1500kn, originalne nisu dirane zbog jamstva.

Jedan od reviewa: https://www.hifichoice.com/content/falcon-acoustics-ram-studio-20

Cijena novih je 18 000kn

FALCON ACOUSTICS R.A.M STUDIO 20
Drive Units - 2-way vented: 170mm (6”) Polypropylene Cone bass unit Custom 25mm ( 1”) soft dome tweeter
Freq. response - 30Hz-35kHz
Impedance - 8 ohms
Sensitivity - 88dB/2.83V/m
Power handling - 15-150W
Connector - 4mm Custom-Designed nickel-plated binding posts
Dimensions (HxWxD) - 430 x 231 x 266mm (+12mm for grille and binding posts)
Finish - Wrapped natural Black Leathe Exchangeable side panels in real wood veneer. Walnut
Weight - 13kg each, 28 kgs per pair shipping weight.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
11 godina
odjavljen
djigibao kaže...

...ovo je prilika...

Prodajem navedene zvučnike kupljeni 20.4.2020.i od tada teče jamstvo od dvije godine.
Uz zvučnike dajem i ručno rađene stalke baš za njih, svaki stalak je težak 30kg, gornja i donja ploča su debljine 10mm, stijenke cijevi su od debljine 5mm, cijevi su 60x60mm, izrada je koštala 2500kn.

Možda još napomena - oprezan pristup ako ste slabe tjelesne konstitucije, a pogotovo ako stanujete na 2+ katu / zgrada bez lifta / nošenje zvučnika, stalaka / muka, bruh ...     

Šala mala  morao sam... kutije znam da su izvrsne, masivne, provjerenog proizvođača (Falcon je partner BBC-a)... da i sam nemam zvučnike - razmislio bih o ovome, onako vrlo ozbiljno.

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
12 godina
suspendiran
djigibao kaže...

...ovo je prilika...

Engleska škola zvuka, ručno rađeni u UK, kabineti su od 25mm MDF, rađeni u Italiji posebno za Falcon.
Odlikuje ih snažan bas koji ide jako nisko, fantastično srednjetonsko područje te uglađeni visoki tonovi, izvrsni za dugotrajno slušanje.
Zvučnici su u bez oštećenja, doslovno kao novi, slike su iz moje sobe.
Kompletnu ambalažu imam, sve s čim su zvučnici došli.

Također uz originalne skretnice dajem i custom napravljene sa boljim elementima, skretnice su koštale 1500kn, originalne nisu dirane zbog jamstva.

Jedan od reviewa: https://www.hifichoice.com/content/falcon-acoustics-ram-studio-20

Cijena novih je 18 000kn

Drive Units - 2-way vented: 170mm (6”) Polypropylene Cone bass unit Custom 25mm ( 1”) soft dome tweeter
Freq. response - 30Hz-35kHz
Impedance - 8 ohms
Sensitivity - 88dB/2.83V/m
Power handling - 15-150W
Connector - 4mm Custom-Designed nickel-plated binding posts
Dimensions (HxWxD) - 430 x 231 x 266mm (+12mm for grille and binding posts)
Finish - Wrapped natural Black Leathe Exchangeable side panels in real wood veneer. Walnut

Braco, izvanredna ponuda. Da namjeravam mijenjati zvučnike ne virujem da bi mi ovi promakli.

12 godina
suspendiran

Elipse sam slušao. To su zvučnici iz doba kad je u firmi još bio njezin osnivač i glavni dizajner Franco Serblin. Njegovi zvučnici su baš išli na toplu stranu. Odlaskom Serblina (osnovao novu zvučničku firmu Franco Serblin) donekle se izmijenio zvuk Sonus Faberovih zvučnika koji su izgubili svojstvenu toplinu i išli ka detaljnijoj slici.

6 mjeseci
Vaš audio kutak

Zbog čega tako kratak brak s Falconima? Dosadili pa se ide probat nešto drugo ili je predubok bas koji zadire u ostale spektre zvuka ipak prevelik?

0 0 hvala 0
11 godina
Just Outlaw kaže...

Zbog čega tako kratak brak s Falconima? Dosadili pa se ide probat nešto drugo ili je predubok bas koji zadire u ostale spektre zvuka ipak prevelik?

Izašlo je nešto što me jako zanima i želim probati, ništa drugo nije u pitanju, družili smo se skoro godinu dana i želim sada probati nešto drugo.

Što se tiče basa to već sada znam da će mi faliti, jer takav bas nisam još imao u stanu i vjerujem da neću imati, no kao što napisah želim probati nešto drugo što me zanima.

10 godina
Vaš audio kutak

Svima koji imaju bilo kakvog problema sa integracijom sustava u sobu, a probali su očite stvari poput pomicanja zvučnika (ili uopče nemaju opciju manevriranja) toplo preporučam miniDSP UMIK-1 kalibracijski mikrofon (100€) u kombi sa besplatnim RoomEQ wizardom koji generira invertirani EQ za integraciju u npr. APO EQ. 

Omogučnio mi je da imam linearni reponse od 25-100Hz u svojom prostoru(više direkcionalne frekve ne želim dirati).

To kasnije treba prilagoditi house curveu (nešto poput Harman targeta za sobe koji dobijemo dizanjem nižih frekvi kako bi zvuk percipirali linearno) po vlastitom nahođenju. Boom se eliminira, a samim time nullovi postaju manje očiti.

Napravio sam korekciju na Dalijevim zvučnicima u kombinaciji sa SVS subom i trebalo je rezbariti do 100Hz, dok je na Z-5500 bilo potrebno izrezati hrpu toga do 500Hz. Fantastična solucija za ljude koji su generalno zadovoljni zvučnicima ali žele drastično poboljšanje zvuka eliminacijom boomanja nižih frekvi.

Živili.

2 0 hvala 0
6 mjeseci
Zoki B kaže...
Just Outlaw kaže...

Izašlo je nešto što me jako zanima i želim probati, ništa drugo nije u pitanju, družili smo se skoro godinu dana i želim sada probati nešto drugo.

Što se tiče basa to već sada znam da će mi faliti, jer takav bas nisam još imao u stanu i vjerujem da neću imati, no kao što napisah želim probati nešto drugo što me zanima.

To je legitimno. Želim da si to i ostvariš.

13 godina
MewCore kaže...

Svima koji imaju bilo kakvog problema sa integracijom sustava u sobu, a probali su očite stvari poput pomicanja zvučnika (ili uopče nemaju opciju manevriranja) toplo preporučam miniDSP UMIK-1 kalibracijski mikrofon (100€) u kombi sa besplatnim RoomEQ wizardom koji generira invertirani EQ za integraciju u npr. APO EQ. 

Omogučnio mi je da imam linearni reponse od 25-100Hz u svojom prostoru(više direkcionalne frekve ne želim dirati).

To kasnije treba prilagoditi house curveu (nešto poput Harman targeta za sobe koji dobijemo dizanjem nižih frekvi kako bi zvuk percipirali linearno) po vlastitom nahođenju. Boom se eliminira, a samim time nullovi postaju manje očiti.

Napravio sam korekciju na Dalijevim zvučnicima u kombinaciji sa SVS subom i trebalo je rezbariti do 100Hz, dok je na Z-5500 bilo potrebno izrezati hrpu toga do 500Hz. Fantastična solucija za ljude koji su generalno zadovoljni zvučnicima ali žele drastično poboljšanje zvuka eliminacijom boomanja nižih frekvi.

Živili.

...jedini je "problem" sto sva mjuza treba ici sa tog kompa gdje je podesen APO EQ

Znaci, ako netko slusa preko CD playera to mu ne vrijedi ili ako ima network reciver također mu to ne vrijedi itd.

Ali za one kojima je glavni izvor PC/laptop dosta dobro rijesnje se moze sredit.

I da, mikrofon (UMIK-1) nije bas 100€...kod nas dođe 900kn (KLIK) ili iz FR oko 110€ (836kn)

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
suspendiran
djigibao kaže...
MewCore kaže...

Živili.

...jedini je "problem" sto sva mjuza treba ici sa tog kompa gdje je podesen APO EQ

Znaci, ako netko slusa preko CD playera to mu ne vrijedi ili ako ima network reciver također mu to ne vrijedi itd.

Ali za one kojima je glavni izvor PC/laptop dosta dobro rijesnje se moze sredit.

I da, mikrofon (UMIK-1) nije bas 100€...kod nas dođe 900kn (KLIK) ili iz FR oko 110€ (836kn)

Jedini, ali veliki veliki neriješivi problem.

11 godina
odjavljen
MewCore kaže...

Živili.

"Fantastična solucija za ljude koji su generalno zadovoljni zvučnicima ali žele drastično poboljšanje zvuka eliminacijom boomanja nižih frekvi."

Ne postoje ljudi koji su generalno zadovoljni zvučnicima, a onda žele drastično poboljšanje... To dvoje ne ide zajedno u istoj rečenici. Nema smisla!

OK, zadovoljan zvučnicima možeš biti i na vizualnom / estetskom planu, ali, to nije bitno. Bitno je biti zadovoljan zvukom, pa - ako si generalno zadovoljan - kako onda težiti drastičnim poboljšanjima?

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.3.2021 6:42 (tajo1960).
16 mjeseci
Vaš audio kutak

A čuj, ako nije moguće razmještanje zvučnika u idealnu poziciju, a pravi akustički tretman je nemoguć (ili preskup),

onda ostaje DSP korekcija sobne akustike.

DSP je u svom procesuiranju na putu signala u realnom vremenu i  trudi se ispraviti postojeće nelinearnosti (poglavito na mjestu slušanja).

Nije svemoguč.....

0 0 hvala 0
10 godina
djigibao kaže...

Onaj tko želi soluciju bez kompa ima opciju digitalnih crossovera (REW ima nativnu podrsku za tridesetak, a tko ima parametrični EQ na prijamniku jednostavno unese vrijednosti) koji se stave u lanac između komponeti.

10 godina
tajo1960 kaže...

"Fantastična solucija za ljude koji su generalno zadovoljni zvučnicima ali žele drastično poboljšanje zvuka eliminacijom boomanja nižih frekvi."

Ne postoje ljudi koji su generalno zadovoljni zvučnicima, a onda žele drastično poboljšanje... To dvoje ne ide zajedno u istoj rečenici. Nema smisla!

OK, zadovoljan zvučnicima možeš biti i na vizualnom / estetskom planu, ali, to nije bitno. Bitno je biti zadovoljan zvukom, pa - ako si generalno zadovoljan - kako onda težiti drastičnim poboljšanjima?

Neću raspravljati ovoj temi sa likom koji je kad sam spomenuo identični problem (koji sam sad riješio, a napisao sam točno kako) rekao da prodam zvučnike i zamjenim ih drugima. Beskorisno i krivo.

Koristim DSP na smart smart zvučnicima, desktop zvučnicima, otvorenim overear sluškama, a sad i na hifiju, no daleko najmanje na zatvorenim in earima jer nema potrebe da se što korigira pošto su jedino u interakciji sa mojim ušnim kanalom.

Neki su drugi ljudi spomenuli kalibracijski mikrofon, nakon toga sam se o tome informirao, saznao što jesam i sad - nisam vratio zvučnike i zadovoljan sam sa njima. Da to nisam napravio - ne bi bio i prodao bi ih. Što god stavio na njihovo mjesto bi imalo identičan problem samo manje izražen.

Ak tebi ništa od toga nije relevantno, bomba - preskoći post i bok. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.3.2021 10:20 (MewCore).
11 godina
odjavljen
MewCore kaže...

Neću raspravljati ovoj temi sa likom koji je kad sam spomenuo identični problem (koji sam sad riješio, a napisao sam točno kako) rekao da prodam zvučnike i zamjenim ih drugima. Beskorisno i krivo.

Koristim DSP na smart smart zvučnicima, desktop zvučnicima, otvorenim overear sluškama, a sad i na hifiju, no daleko najmanje na zatvorenim in earima jer nema potrebe da se što korigira pošto su jedino u interakciji sa mojim ušnim kanalom.

Neki su drugi ljudi spomenuli kalibracijski mikrofon, nakon toga sam se o tome informirao, saznao što jesam i sad - nisam vratio zvučnike i zadovoljan sam sa njima. Da to nisam napravio - ne bi bio i prodao bi ih. Što god stavio na njihovo mjesto bi imalo identičan problem samo manje izražen.

Ma sve 5; neću preskočiti post, pa možemo razgovarati kulturno i civilizirano, zar ne? Nismo neprijatelji, nadam se...

Samo ipak, kad tad ćeš shvatiti da je DSP u "lošoj" sobi i za "loše" pozicionirane zvučnike jedna velika laž i obmana.

Ti u biti nisi riješio problem zvuka u svojoj sobi i u svom postavu. Jer, ono tamo kod tebe, kakav postav je i u kome prostoru - nije moguće riješiti nikakvim DSP-om. Znam što što govorim.

Ti si kvazi popeglao neke frekvencije u relaciji sa njihovim decibelima i misliš da si riješio... ma nisi. Ni približno! Da se ne zavaravamo.

Meni je drago da sada imaš zvuk koji ti odgovara i sa kojim si sretan (i super je da je tako), ali, ti da si riješio mikrofonom i nekim DSP podešenjima onaj postav u onom položaju... ponavljam - ni približno!

Ni ja ne želim dodatne rasprave ili polemike, ali, nekih stvari i činjenica treba biti svjestan i staviti ih na pravo mjesto. To kod tebe, očito, još ne funkcionira. Možda vremenom...

EDIT

Osim toga - nisam ja jedini ovdje koji je dao mišljenje za druge (adekvatnje prostoru) zvučnike kad je vidio prostor u kojem jesu... i drugi vide, znaju, reagiraju... pa nisu ni drugi ljudi/kolege slijepi ili baš toliko neiskusni.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.3.2021 12:17 (tajo1960).
10 godina
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...

Ma sve 5; neću preskočiti post, pa možemo razgovarati kulturno i civilizirano, zar ne? Nismo neprijatelji, nadam se...

Samo ipak, kad tad ćeš shvatiti da je DSP u "lošoj" sobi i za "loše" pozicionirane zvučnike jedna velika laž i obmana.

Ti u biti nisi riješio problem zvuka u svojoj sobi i u svom postavu. Jer, ono tamo kod tebe, kakav postav je i u kome prostoru - nije moguće riješiti nikakvim DSP-om. Znam što što govorim.

Ti si kvazi popeglao neke frekvencije u relaciji sa njihovim decibelima i misliš da si riješio... ma nisi. Ni približno! Da se ne zavaravamo.

Meni je drago da sada imaš zvuk koji ti odgovara i sa kojim si sretan (i super je da je tako), ali, ti da si riješio mikrofonom i nekim DSP podešenjima onaj postav u onom položaju... ponavljam - ni približno!

Ni ja ne želim dodatne rasprave ili polemike, ali, nekih stvari i činjenica treba biti svjestan i staviti ih na pravo mjesto. To kod tebe, očito, još ne funkcionira. Možda vremenom...

Pa znaš kaj, imaš ti i pravo.

Neću vjerovati mjerenjima, svojim ušima niti direktnoj usporedbi sa neutralnim sluškama već ću lijepo prodati sve.

Neću živiti laž i obmanu, oduprijet ću se toj beskorisnoj i krivoj tehnologiji DSPa i uživati u tišini.

Hvala još jednom na vrijednom inputu. 

13 godina
Vaš audio kutak

Ima ovo kao vanjski DSP koji moze ici izmedju DACa i pojacala https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4 - exportira se profil iz REW i ucita u to (ako se ne varam). Z Reviews ga je bio ful izhvalio, al on samo hvali sve sta moze ici glasno i ima basa i visokih, pa treba uzet review sa mrvu soli.  

Ili pak ovo kao DAC sa Dirac Live https://www.minidsp.com/products/dirac-series/ddrc-24

Ja sam se igrao sa Dirac Live na kompu, posto svu muziku i vrtim preko dediciranog kompjutera, i prvo sto se primjeti relativno veliko poboljsanje u fokusu srednjetonskog podrucja - predpostavljam bas zbog akustustike sobe gdje je vremenski i frekvencijski odziv ljevog i desnog zvucnika mrvu drugaciji zbog drugacijih materijala ljevog i desnog zida, Dirac to lijepo izmjeri i ispravi.

Bas je bio malcice bolji, smanjio se boom na nekim pjesmama, ali na moje malo cudzenje, nije se tu ispravilo bas previse. Zvucnik nije magicno sada isao do 20hz ili slicno.

Na kraju vise niti ne koristim Dirac Live, imao ga 30 dana koliki je trial period, jer mi se uvijek cinilo da se malo pokvario gornji dio spektra.

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.3.2021 14:27 (hudo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina

Bas nesto gledam ove Q Acoustics, ciji mi se zvuk uvijek svidjao, ali novi kostaju 200€ skuplje nego ovi polovni :/ https://www.hifihut.ie/speakers/q-acoustics-concept-500-floorstanding-speakers-black-rosewood.html

Cisto iz dosade, mislim da cu prodat Focale i uzet ovo cudo, cim se vratim nazad na najveci hrvatski otok:)

~~ sound sommelier ~~
16 mjeseci
Vaš audio kutak

https://www.amazon.com/Acoustics-Concept-Floorstanding-Speaker-Silver/dp/B082J5R6W9

https://www.hifisound.de/de/Hifi-Komponenten/Hifi-Lautsprecher/Stand/Q-Acoustics-Concept-500-Referenz-Lautsprecher.html

Da, kod tih Iraca (što si linkao) je najeftiniji, a kod nas ga još nema u ponudi.

U svakom slučaju zanimljiv (i nahvaljen) zvučnik.

Da je Sonus Faber, koštao bi duplo više......

2 0 hvala 0
10 godina
hudo kaže...

Ima ovo kao vanjski DSP koji moze ici izmedju DACa i pojacala https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4 - exportira se profil iz REW i ucita u to (ako se ne varam). Z Reviews ga je bio ful izhvalio, al on samo hvali sve sta moze ici glasno i ima basa i visokih, pa treba uzet review sa mrvu soli.  

Ili pak ovo kao DAC sa Dirac Live https://www.minidsp.com/products/dirac-series/ddrc-24

Ja sam se igrao sa Dirac Live na kompu, posto svu muziku i vrtim preko dediciranog kompjutera, i prvo sto se primjeti relativno veliko poboljsanje u fokusu srednjetonskog podrucja - predpostavljam bas zbog akustustike sobe gdje je vremenski i frekvencijski odziv ljevog i desnog zvucnika mrvu drugaciji zbog drugacijih materijala ljevog i desnog zida, Dirac to lijepo izmjeri i ispravi.

Bas je bio malcice bolji, smanjio se boom na nekim pjesmama, ali na moje malo cudzenje, nije se tu ispravilo bas previse. Zvucnik nije magicno sada isao do 20hz ili slicno.

Na kraju vise niti ne koristim Dirac Live, imao ga 30 dana koliki je trial period, jer mi se uvijek cinilo da se malo pokvario gornji dio spektra.

Koliko vidim Dirac Live od 2019te postoji samo kao sučelje za komunikaciju sa hardverom poput tog koji si linkao - šteta jer sam na više mjesta vidio da ga hvale kao najboljeg.

REW podržava tridesetak raznih DSPova, EQova i čegveč - tko hoće može naći način da se integrira u sustav.

Na više sam mjesta vidio sugestiju da korekcija ograniči na područe basa i eventualno najnižeg midrangea, te da se više frekve ne diraju...meni na logiju ni na dalijima to nije bilo niti potrebno. 

Iz suba je izvukao dobrih 10dB na 30Hz što se bogme čulo. Uopče ne mogu zamislit kaj treba napravit sa prostorom da netko ide upijat te sub frekve trapovima kad očeš da reduciraju 30Hz, a nećeš 35 ili 25 jer tamo nema booma.

Isto sam imao pomaknut fantomski centar, korigirao balans za nekih 20% sa jednog na drugi zvučnik i sad je drito gdje treba biti.

13 godina
Vaš audio kutak

Edukativan video, kako funkcionira veza sa DACom te zasto (tehnicki i objektivno) moze utjecati na kvalitetu zvuka:

Cisto kad neko sljedeci puta spomene da su to sve samo bitovi:)

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
hudo kaže...

Edukativan video, kako funkcionira veza sa DACom te zasto (tehnicki i objektivno) moze utjecati na kvalitetu zvuka:

Cisto kad neko sljedeci puta spomene da su to sve samo bitovi:)

DAC? Ma to su sve samo bitovi...  ... evo, spomenuo sam... sad čekam kataklizmu  

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 12:32 (tajo1960).
16 mjeseci
Vaš audio kutak

Ne, to su sve samo nule i jedinice. Bit perfect prijenos je to bez ikakvih gubitaka i grešaka.

Sto je na ulazu to je na izlazu. Digitalni signal je to !

Svejdno da li se prenosi optikom ili coaxom u SPDIF protokolu ili onom čudnom AES/EBU vezom.

I2S je samo krači put signala i ništa više.

Ako ide USB veza drito na DAC (bez SPDIF Convertera) ne smeta tamo neka tobožna galvanska neodvojivost jer su to sve samo nule i jedinice.

Integralne su i stabilne u svojoj vremenskoj domeni ( ma kakav tamo Jitter neki....svašta....).

Nešto malo (malo samo) se dobije u kvaliteti zvuka ako je DAC kvalitetniji.....i to je to.

Digitalija je to......

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 8:10 (analogni).

0 0 hvala 0
13 godina
Vaš audio kutak

Analogni, predpostavljam da se salis, jel tako:)?

Kao informaticaru nikada mi nije bilo jasno zasto USB kabel moze utjecati na zvuk, zasto nastaje jitter odnosno sto je jitter ustvari (kuzio teoriju jittera, ali sto se stvarno desava u praksi), kako drugacija veza (usb, coax, spdif...) moze imati drugaciji zvuk ako samo prenosi bitove, i jos brdo pitanja koja su se kosila sa svime sto sam vidio u informatici od kada znam za sebe (nisam bas toliko star, ali moj prvi CPU je bio 8088 sa MS DOS 3.2 i 9600b modemom). Pa nije ta print ispadne zeleniji ili plaviji ovisno koji USB kabel imam na printeru!

Onda kada udjes malo u problematiku DACova, USB Audio protokola i svega toga, svatis da tu ima toooliko drugih problema osim "bitovi su bitovi" i da je pravo cudo da DACovi uopce rade relativno dobro kako i rade:)

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
hudo kaže...

Analogni, predpostavljam da se salis, jel tako:)?

Kao informaticaru nikada mi nije bilo jasno zasto USB kabel moze utjecati na zvuk, zasto nastaje jitter odnosno sto je jitter ustvari (kuzio teoriju jittera, ali sto se stvarno desava u praksi), kako drugacija veza (usb, coax, spdif...) moze imati drugaciji zvuk ako samo prenosi bitove, i jos brdo pitanja koja su se kosila sa svime sto sam vidio u informatici od kada znam za sebe (nisam bas toliko star, ali moj prvi CPU je bio 8088 sa MS DOS 3.2 i 9600b modemom). Pa nije ta print ispadne zeleniji ili plaviji ovisno koji USB kabel imam na printeru!

Onda kada udjes malo u problematiku DACova, USB Audio protokola i svega toga, svatis da tu ima toooliko drugih problema osim "bitovi su bitovi" i da je pravo cudo da DACovi uopce rade relativno dobro kako i rade:)

Slično razmišljam i jitter mi uopče nije jasan te nemam pojima kako bi trebao zvučati, tj što izvesti da bi ga konzistentno mogao čuti. 

Amir je nedavno snimio 

na istu temu te kao zaključak iznio da se radi o nečem što je izuzetno teško čuti na sustavima starim 30 godina, te da je danas praktički nemoguće naći opremu koja ima taj problem. 

Imam Asusovu DGX pci-e zvučnu koja putem toslinka šalje signal na integrirano stereo pojačalo, ako bi kupio npr. Toppingov D10S, spojio ga na optiku i rekao curi da prešaltava kablove iz jednog u drugi mogao razaznati koji je koji i kako, što bi se konkretno promjenilo?

Evo pitam jer zaista ne znam odgovor.

Nemam nikakav šum, nikakvo štucanje, niti prekidanje signala slušao glazbu ili samo čisti signal pa me zanima upgradea li tko toslink output i zašto?

2 godine
MewCore kaže...

Slično razmišljam i jitter mi uopče nije jasan te nemam pojima kako bi trebao zvučati, tj što izvesti da bi ga konzistentno mogao čuti. 

Amir je nedavno snimio 

na istu temu te kao zaključak iznio da se radi o nečem što je izuzetno teško čuti na sustavima starim 30 godina, te da je danas praktički nemoguće naći opremu koja ima taj problem. 

Imam Asusovu DGX pci-e zvučnu koja putem toslinka šalje signal na integrirano stereo pojačalo, ako bi kupio npr. Toppingov D10S, spojio ga na optiku i rekao curi da prešaltava kablove iz jednog u drugi mogao razaznati koji je koji i kako, što bi se konkretno promjenilo?

Evo pitam jer zaista ne znam odgovor.

Nemam nikakav šum, nikakvo štucanje, niti prekidanje signala slušao glazbu ili samo čisti signal pa me zanima upgradea li tko toslink output i zašto?

Pa kako svaki uređaj ima neki svoj zvuk, tako bi možda i ti primjetio neke sitne ili manje sitne razlike. Ne vjerujem da bi primejtio šum i nedostatak šuma, nego razlike u boji zvuka, dinamici, prirodnosti, otvorenosti... A možda su i ta dva uređaja dovoljno sličnih zvučnih karakteristika da ne bi primjetio nikakvu razliku. Meni se dogodilo da dva skroz različito složena pretpojačala zvuče identično, nikakvu razliku nisam uspio otkrit. Možda bi u nekom drugom sustavu pokazali neke razlike.

Live long and prosper.
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice