Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 9.664
|
čitano: 898.629
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
4 mjeseca
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...

Ja sam kad je juče krenulo drmati pričao s kolegom poslovno, kasnije smo tipkali na whatsapp, stavio sam prtscn prepiske :)

Kralj haha. 

11 godina
Vaš audio kutak

Pitanje vlasnicima cd medija i cd playera (i onima koji ih slušaju):

Da li digitalizirate svoje fizičke cd medije (koji su već ionako digitalni, naravno), pa ih slušate preslikane-iskopirane-očitane sa hdd-a na kakvom prijenosnom disku, kompu, laptopu i odande šaljete na DAC->amp ili ih još fizički "ubacujete" u (uređaj) cd player i tako slušate?

Ako digitalizirate - čime, kojim programom pravite ISO datoteke? ... Ili pretvarate u FLAC, WAV ili slično?

Dakle, pitanje nije za FLAC-oljupce - koji imaju samo FLAC datoteke. Zanima me put i uporaba samih cd medija i eventualno baratanje istima.

Primjer:

Osobno imam puno original cd medija i cd player, ali, počeo sam digitalizirati sve cd medije na vanjski hdd uz laptop koji mi je ujedno i svirač soft medija, pa tako radim AUDIO CD.bin/cue datoteke na hdd, a to radim PowerISO programom ("Napravi presliku cd-a"). Tako dobijem nekomprimiranu presliku istovjetnu original cd-u, dakle, bez ikakvih prerada, kompresije ili bilo čega što bi imalo utjecaj na sam sadržaj ili kvalitetu zapisa. Čisti ISO.

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
tajo1960 kaže...

Da li digitalizirate svoje fizičke cd medije (koji su već ionako digitalni, naravno), pa ih slušate preslikane-iskopirane-očitane sa hdd-a na kakvom prijenosnom disku, kompu, laptopu i odande šaljete na DAC->amp ili ih još fizički "ubacujete" u (uređaj) cd player i tako slušate?

Ako digitalizirate - čime, kojim programom pravite ISO datoteke? ... Ili pretvarate u FLAC, WAV ili slično?

Dakle, pitanje nije za FLAC-oljupce - koji imaju samo FLAC datoteke. Zanima me put i uporaba samih cd medija i eventualno baratanje istima.

Primjer:

Osobno imam puno original cd medija i cd player, ali, počeo sam digitalizirati sve cd medije na vanjski hdd uz laptop koji mi je ujedno i svirač soft medija, pa tako radim AUDIO CD.bin/cue datoteke na hdd, a to radim PowerISO programom ("Napravi presliku cd-a"). Tako dobijem nekomprimiranu presliku istovjetnu original cd-u, dakle, bez ikakvih prerada, kompresije ili bilo čega što bi imalo utjecaj na sam sadržaj ili kvalitetu zapisa. Čisti ISO.

Ne radim ISO. Mnoge cd-ove sam prebacio u flac radi lakšeg transporta kad idem na brod, a i radi manje datoteke. Konverziju radim preko EAC-a. Na laptop ide AQ Dragonfly pa AKG in-ear slušalice.

11 godina
tajo1960 kaže...

Primjer:

u glavnom sistemu imam 5 cd playera i oko 600 do 800 originalnih cd i tako slušam glazbu ,kad želim promijenu slušam spotify preko chromecast audia spojenog optikom u rotel amp,a za još veći gušt koristim gramofon od pro jecta,ne pada mi na pamet digitalizirati cd-e,jer koja je onda korist što sam ih kupio,ionako će sa vremenom original cd-i propasti pa je bolje da uuživam u njima kad se izderu kupit ću drugi

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
11 godina
blackalbum kaže...
tajo1960 kaže...

Primjer:

u glavnom sistemu imam 5 cd playera i oko 600 do 800 originalnih cd i tako slušam glazbu ,kad želim promijenu slušam spotify preko chromecast audia spojenog optikom u rotel amp,a za još veći gušt koristim gramofon od pro jecta,ne pada mi na pamet digitalizirati cd-e,jer koja je onda korist što sam ih kupio,ionako će sa vremenom original cd-i propasti pa je bolje da uuživam u njima kad se izderu kupit ću drugi

Pitao sam čisto da vidim navike ljudi i načine korištenja tog, već pomalo izbačenog i podcijenjenog medija. Znam da je cd - cd, i sam imam popriličnu količinu (kupujem ih od 1990.), ali kako vrijeme grabi naprijed, tako se i načini korištenja cd-a, na neki način "poliraju" i mijenjaju.

U biti, zapravo je isto - slušao cd u cd playeru (ako je isti spojen na neki vanjski DAC) ili napravio presliku 1:1 u nekom od programa (naveo sam koji ja rabim), pa tu presliku čitao putem soft playera (foobar2000) i očitani zapis slao opet na isti vanjski DAC.

I na cd-u i na hdd-u je isti zapis, u bit isti (jer preslika, ISO, nema kompresije), pa nema razlike ni u čemu, a sam postupak ekstrakcije, odnosno stvaranja preslike sa cd-a na površinu hdd-a u datoteku traje nekoliko minuta. Nije puno niti dugo. Jedino je zauzeće na hdd-u realne veličine datoteke i na samom cd-u (500-600-700+ MB).

No, poslije se pruža iznimno veći komfor korištenja i upravljanja cijelom cd-tekom koja je, ako je digitalizirana na hdd-u, postaje dostupna kroz komandu remote foobar2000 playera, sve na jednom mjestu, bez ustajanja, vađenja cd-a iz kutije, ulaganja, vrtnje cd playera itd. Foobar vrlo lijepo barata ISO datotekama samog cd-a i nema problema sa njegovim čitanjem, numerama, coverima i svim što bi korisniku moglo zatrebati.

Vanjski DAC, kako sam i napisao, obavlja konverziju digitale u analogiju (i u jednom i u drugom slučaju), šalje na amp... to se zna, a ovaj način, sa digitaliziranim medijima, ipak, pruža veći komfor uporabe (o brzini izmjena abuma i numera ne treba trošiti riječi).

U biti, na taj način - vlastiti cd postaje neka vrsta pravog, neokrnjenog back-up-a glazbe.

I, priznajem, ne koristim uvijek samo taj način slušanja. Još uvijek povremeno ubacim i cd u cd-player :)

11 godina
Vaš audio kutak

Nema veceg gusta nego staviti cd u cdplayer i zavaliti se na kauc ili fotelju. Jos vece slatke muke su kad cd zavrsi pa se moras ustati i proci proces vadjenja, stavljanja u kutiju i ponovnog stavljanja i zavaljivanja nazad u fotelju 

Znaci rezime, albume sa cd-a slusam iskljucivo preko cd playera iako ih imam sve u nekom obliku na kompu.

To su moji gusti 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
5 0 hvala 1
11 godina
Striko2009 kaže...

Nema veceg gusta nego staviti cd u cdplayer i zavaliti se na kauc ili fotelju. Jos vece slatke mukesu kad cd zavrsi pa se moras ustati i proci proces vadjenja, stavljanja u kutiju i ponovnog stavljanja i zavaljivanja nazad u fotelju 

Znaci rezime, albume sa cd-a slusam iskljucivo preko cd playera iako ih imam sve u nekom obliku na kompu.

To su moji gusti 

"Jos vece slatke muke su kad cd zavrsi " 

A još su veće "slatke" muke kad imaš cd player (kakav sam ja imao), pa ti se izruni zupčanik na dijelu zaduženom za otvaranje ladice cd playera.

Nepotrebno reći, ali, na cd playeru Arcam Delta 270 mi se baš to dogodilo (player ranga 1995./6. godine 10.000+ kn). Od "slatkih" muka sam mislio dobiti diabetes   a dijelova, naravno, ne dostupnih kao danas. A cijene dijelova... bolje da se i ne sjetim koliko me taj yebeni komadić plastike koštao, skupa sa dostavom, promjenom, putom u Zg, pa dtrugi puta po cd player... 

To je, naravno, potvrda da se uvijek mehanika kvari više i češće nego elektronika, pogotovo što su u Philips CDM9 mehanizam podlo stavili komade plastike za koje su znali da imaju kratki vijek trajanja i brz zamor materijala (uz još neke grozne slabosti - štekanje aktuatora nakon 2-3 godina radi loše masti u njemu).

Nije za očekivati na playeru visoke klase takav defekt, ali, to je očito jedan od programiranih kvarova i fellera. I, naravno, još nepotrebnije reći - za vrijeme kvara - nemaš pravi cd player. Cd-e samo gledaš, preslaguješ, brišeš prašinu s njih (i eventualno slušaš u dvd playeru), ali... nije to to.

Danas imam slot-in cd player (bez ladice, direktno ulaganje), a više mi od tog Arcama i ne pada na pamet uzeti neki model sa ladicom. Ili slot-in ili top-load... ili, sve više ovo što radim - digitalizacija cd-a i - ožeži preko foobara   Povećajte si slke (obje su sa neta, ali identično to sam imao u svom slučaju).

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.12.2020 18:22 (tajo1960).
6 godina
Vaš audio kutak

poz ekipi,

ne znam da li sam na dobrom mjestu, ako nisam napišite gdje da prebacim post.

naime planiram kupiti pojačalo (receiver) i neke zvučnike za općenitu upotrebu u kući, dakle od youtube-a, tunein-a, glazbenih tv programa, do vlastite flac kolekcije.

nisam baš u toku i kad gledam svu tu opremu nemam pojma da li je to to što trebam..

ono što mi je bitno je svestranost spajanja, puštanje s mobitela, s pc-a (youtube, mp3, flac...), s tv-a (optički).. kvaliteta zvuka u ovom slučaju nije presudan faktor, bitno da nije sranje i da ima dovoljno snage.

gledam te receivere i nemam pojma što bi uzeo, npr. https://sonusart.hr/kucno-kino/av-receiveri/denon-avrs650h-av-receiver.html

najveća misterija mi je kako s pc-a slušati vlastitu kolekciju (npr. putem winamp-a) bežično. moram li kupiti bluetooth stick za pc ili mogu nekako preko wifi (kabel nebi spajao preko cijelog dnevnog boravka)... mobitel pretpostavljam ide preko bt bez problema..

druga stvar, svi ovi receiveri su 5.1, 7.1, 7.2 ili ko zna šta su više, meni treba 2.1, to više ne postoji? ne želim kućno kino sa 8 zvučnika, želim dva zvučnička stupa i subwoofer, najjednostavnije moguće.

možda mi je pametnije uzeti neki soundbar sa subwooferom? iako mi se oni čine dosta slabašni.. i pitanje je povezivosti... možda se varam, ali imam dojam da nisu baš glazbeno orjentirani..

ne bi se baš razbacivao novcima u ovom slučaju, tako da i to uzmite u obzir.

prostor 25 m2

svaki savjet je dobrodošao

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.12.2020 19:03 (digitall).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 mjeseci
Vaš audio kutak
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.12.2020 20:23 (analogni).

1 0 hvala 2
13 godina
digitall kaže...

poz ekipi,

ne znam da li sam na dobrom mjestu, ako nisam napišite gdje da prebacim post.

naime planiram kupiti pojačalo (receiver) i neke zvučnike za općenitu upotrebu u kući, dakle od youtube-a, tunein-a, glazbenih tv programa, do vlastite flac kolekcije.

nisam baš u toku i kad gledam svu tu opremu nemam pojma da li je to to što trebam..

ono što mi je bitno je svestranost spajanja, puštanje s mobitela, s pc-a (youtube, mp3, flac...), s tv-a (optički).. kvaliteta zvuka u ovom slučaju nije presudan faktor, bitno da nije sranje i da ima dovoljno snage.

gledam te receivere i nemam pojma što bi uzeo, npr. https://sonusart.hr/kucno-kino/av-receiveri/denon-avrs650h-av-receiver.html

najveća misterija mi je kako s pc-a slušati vlastitu kolekciju (npr. putem winamp-a) bežično. moram li kupiti bluetooth stick za pc ili mogu nekako preko wifi (kabel nebi spajao preko cijelog dnevnog boravka)... mobitel pretpostavljam ide preko bt bez problema..

druga stvar, svi ovi receiveri su 5.1, 7.1, 7.2 ili ko zna šta su više, meni treba 2.1, to više ne postoji? ne želim kućno kino sa 8 zvučnika, želim dva zvučnička stupa i subwoofer, najjednostavnije moguće.

možda mi je pametnije uzeti neki soundbar sa subwooferom? iako mi se oni čine dosta slabašni.. i pitanje je povezivosti... možda se varam, ali imam dojam da nisu baš glazbeno orjentirani..

ne bi se baš razbacivao novcima u ovom slučaju, tako da i to uzmite u obzir.

prostor 25 m2

svaki savjet je dobrodošao

Ja ti imam network stereo reciver Yamaha 803 i sve što si ti naveo i ja koristim preko njega tj preko mobilne aplikacije MusicCast.

Vjerujem da i ovi jeftiniji Yamaha reciver imaju tu mogućnost.

Nisi napisao najbitniju stavku: KOLIKO PARA misliš potrošit?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
6 godina

ovaj n303d mi se čini ok, ali ne vidim nigdje subwoofer out? ovaj 803 (koji je kolega naveo da koristi) ima u specifikacijama i na slikama...

uzeo bi neka dva stupa i aktivni sub

djigibao kaže...

Ja ti imam network stereo reciver Yamaha 803 i sve što si ti naveo i ja koristim preko njega tj preko mobilne aplikacije MusicCast.

Vjerujem da i ovi jeftiniji Yamaha reciver imaju tu mogućnost.

Nisi napisao najbitniju stavku: KOLIKO PARA misliš potrošit?

aha znači imaš taj app i na mobu i na windowsima?

nemam pojma koliko para jer ne znam ni šta mi točno treba.. okvirno 5-6 tisuća.. možda i više ako se isplati.. samo ne ono da bude 2% bolje za 50% veću cijenu...

14 mjeseci
Vaš audio kutak

Ako pod "dva stupa" podrazumijevaš samostojeće Front zvučnike i ako je namjena sustava

uglavnom slušanje glazbe, onda aktivi sub nije nužan.

Bolje uložiti u što kvalitetnije Front zvučnike i receiver/streamer/pojačalo.

Za dobar zvuk je za receiver(pojačalo) najvažnija kvaliteta amplifikacije u njemu i

kvaliteta implementacije DAC-a kao dijela digitalnog izvora zvuka.

Opcije spajanja su isto relativno bitne, a sve ostalo su dodatne điđamiđe.

Piramida važnosti za dobar zvuk ide (uglavnom) ovim redom:

soba, zvučnici , amplifikacija, izvor.....itd..

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.12.2020 21:14 (analogni).

2 0 hvala 0
13 godina

Aplikacija je samo na mobitelu, a za upravljanje muzikom na PC-u se koristi Foobar i njegova aplikacija za mobitel.

5-6k kn za pojačalo i zvučnike nije neka lova, ali bi se dalo nešto složit, a možda ima nešto i na akciji.

Evo nešto možda za tebe za malo više para:

https://audiocinema-art.hr/shop/advance-paris-x-i-75-fyne-audio-f302

Ili pogledaj nešto drugo na akciji sa iste stranice:

https://audiocinema-art.hr/shop/index.php?route=product/special

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.12.2020 21:17 (djigibao).
13 godina
djigibao kaže...

Aplikacija je samo na mobitelu, a za upravljanje muzikom na PC-u se koristi Foobar i njegova aplikacija za mobitel.

5-6k kn za pojačalo i zvučnike nije neka lova, ali bi se dalo nešto složit, a možda ima nešto i na akciji.

Ili kombinacija Advance Paris X-i 75 integrirano pojačalo (3.799kn) +:

6 godina
analogni kaže...

Ako pod "dva stupa" podrazumijevaš samostojeće Front zvučnike i ako je namjena sustava

uglavnom slušanje glazbe, onda aktivi sub nije nužan.

Bolje uložiti u što kvalitetnije Front zvučnike i receiver/streamer/pojačalo.

Za dobar zvuk je za receiver(pojačalo) najvažnija kvaliteta amplifikacije u njemu i

kvaliteta implementacije DAC-a kao dijela digitalnog izvora zvuka.

Opcije spajanja su isto relativno bitne, a sve ostalo su dodatne điđamiđe.

Piramida važnosti za dobar zvuk ide (uglavnom) ovim redom:

soba, zvučnici , amplifikacija, izvor.....itd..

ma jasno mi je sve sto se kvalitete tice..

da, i to sam razmisljao da mi mozda ne treba sub ako samostojeci imaju dobar niskotonac..

ali mozda bolje na pojacalu imati opciju sub out za mozebitne buduce nadogradnje...

ista stvar je i za te dodatne didamide koje nista ne znace za kvalitetu zvuka, ali pojednostavljuju zivot...

djigibao kaže...

znam da to nije neka lova za nesto ozbiljnije, na pocetku sam i napisao da u ovom slucaju ne trazim nesto ekstra

foobar aplikacija za mobitel.. mislis kao player ili upravljanje glazbom kojoj je izvor pc, a njome prenosis bt-om na receiver? 

polovno naravno isto dolazi u obzir, zvucnici pogotovo.

receiver bi novi jer pretpostavljam da sve sto se prodaje "staro" nema sve te nove bt, wifi, i sl didamide...

9 godina
Vaš audio kutak

KLH se dobro slaže s Cambridge Audiom (info iz dućana)

Izbjegavati F302, F303 je avion za F302. Slušao sam ih oba. Odi tamo pa ih poslušaj.

F303 ima fini mekani duboki bas, F302 je jednostavno meni bezveze.

Puštao sam par pjesama CD kvalitete preko aptx HD, i neke pjesme super zvuče, neke totalno bezveze.

Puštaš glazbu preko kompa na Foobaru, i kontroliraš taj Foobar preko Foobar control aplikacije na mobitelu.

Imaš i povoljno aktivne zvučnike https://audiocinema-art.hr/shop/elipson-prestige-facet-14bt-hd

to će sigurno imati dovolno basa i ne moraš kupovati pojačalo.

I kad sam puštao APTX HD nije se primijetila neka razlika vs CD playera.

Možda nekakav DAC s bluetoothom i potenciometrom ako spajaš komp na njega.

Ili nekakav mrežni streamer s bluetoothom.

Makar je meni super kombinacija Foobar2000 na kompu, učitaš library i preko kontrola puštaš što hoćeš.

A Foobar podržava i internet streamove, pa si to učitaš u foobar i nek svira.

Elipson Prestige ti je 5.899,00 kn i možeš puštati s mobitela glazbu

Ako spajaš preko kompa možeš si uzeti Topping E30 1100 kn (ima daljinski za podešavanje glasnoće).

Ili sve to radiš preko Foobar control aplikacije.

I na Elipsonu imaš Sub-out 

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 2:10 (agramTango).

1 0 hvala 0
14 mjeseci
tajo1960 kaže..

I na cd-u i na hdd-u je isti zapis, u bit isti (jer preslika, ISO, nema kompresije), pa nema razlike ni u čemu, a sam postupak ekstrakcije, odnosno stvaranja preslike sa cd-a na površinu hdd-a u datoteku traje nekoliko minuta. Nije puno niti dugo. Jedino je zauzeće na hdd-u realne veličine datoteke i na samom cd-u (500-600-700+ MB).

Jeste isti zapis, ali nije ista vrsta Transporta koji učitava taj zapis !

I zato su tu u praksi (večinom) čujne razlike u zvuku.

Nisu nisti iste veze, jer spoj USB DAC-a sa PC-a ide USB kabelom, a kod CDP-a ide na DAC Coaxom ili Optikom.

Isto će tako (večinom) biti razlike u zvuku kad npr. na BRD-u isti zapiš puštaš sa HDD-a (ili Sticka),

naspram istog takvog zapisa sa PC-a (HDD-a). Različiti transporti, moguće razlike u zvuku.

Isto tako kada uspoređuješ dva različita CD playera (kao transporte, a isti DAC)) isto će moguće biti čujne razlike u zvuku.

11 godina
analogni kaže...

Jeste isti zapis, ali nije ista vrsta Transporta koji učitava taj zapis !

I zato su tu u praksi (večinom) čujne razlike u zvuku.

Nisu nisti iste veze, jer spoj USB DAC-a sa PC-a ide USB kabelom, a kod CDP-a ide na DAC Coaxom ili Optikom.

Isto će tako (večinom) biti razlike u zvuku kad npr. na BRD-u isti zapiš puštaš sa HDD-a (ili Sticka),

naspram istog takvog zapisa sa PC-a (HDD-a). Različiti transporti, moguće razlike u zvuku.

Isto tako kada uspoređuješ dva različita CD playera (kao transporte, a isti DAC)) isto će moguće biti čujne razlike u zvuku.

Uza sva naprezanja da uočimo razlike u zvučnim rezultatima, a u slušnim probama koje smo radili baš u tom smislu - nisam ni osobno, a ni jedan frend (njih 3-4) uočili nikakvu razliku u zvuku.

To je logično stanje, jer vanjski DAC formira i daje analogni konačni signal prema pojačalu. On je bitan i on je kreator "zvuka" koji ide u pojačalo.

Razlike u smislu cd transporta jesu teoretski prisutne, ali, ako ćemo iskreno - onda je čak način čitanja sa hdd-a i transport dobrim i kvalitetnim USB kabelom jednako dobar, ako ne i bolji od Opti ili Coax kabela iz cd transporta.

Nije potrebno sada pisati traktate o kvaliteti cd čitača niti u cd playeru niti u računalu, jer, u osnovi - radi se o (tehnološki) istim čitačima, dakle - cd čitačima koji čitaju laserom valne duljine 760 nanometara, bla bla... zapis.

Pandam tome - neke proslavljene audio tvrtke odlučuju se i koriste računalne CD ROMove kao optičke čitače u svojim cd playerima (Audio Analogue, recimo, a ima i drugih).

To dovoljno govori kako se radi o dovoljno kvalitetnim čitačima. Jer, ako taj čitač mora zadovoljavati i zadovoljava kriterije čitanja u PC tehnologiji, onda mora zadovoljavati i zadovoljava i u audio tehnici. Bitno je naglasiti da on NE kreira zvuk... ne. On samo čita digitalni zapis sa medija, koji NIJE zvuk. Tek će kasnije postati, obradom u DACu. No, to i tako znamo.

Plus, jedna sitnica koja ti promiče i ne obraćaš pažnju na nju (a realno itekako postoji) i bitna je za naglasiti - da slušanjem cd medija teoretski nećeš u 2 slušanja dobiti isti zvuk, a slušanjem soft zapisa sa hard diska - hoćeš.

Zašto to kažem?

Zato što će cd medij u cd playeru biti u 2 ista slučaja sviranja - u 2 ista, a opet različita režima vrtnje u pogonu. Cd medij se vrti u pogonu u zraku (izuzev Pioneerove Stable Platter tehnologije) i svaki puta ima drugačije vibracije i mehaničko/dinamičko stanje. Ploče u hdd-u (još bolje čipovi u SSDu), kad je zapis jednom pohranjen na njih - ne.

One su tada konstanta (puno manje odstupanje i oscilacije tijekom rada i ispoljavanja grešaka točnosti zapisa... zapravo i nema odstupanja, jer je svaki bit očitan sa površine ploča (ili još bolje - iz adresa SSDa).

Kod cd-a koji se vrti u pogonu i pri tom vibrira i (teoretski) radi manje točan zapis - ne možemo biti tako sigurni. Plus - Jitter - mora, svaki puta, upravo zbog navedenog razloga - biti i manji/veći, a u najmanju ruku i stalno prisutan i uvijek različitih vrijednosti.

Da spomenem još jedan prisutan, a isto ne tako zanemariv detalj kod svirke u cd playeru?

Naime, poznato je da se original cd-i bojaju, gornja strana često ima neki tisak, grafičkog tipa na sebi, neke količine, čak i pod prstima prisutne i opipljive boje na sebi (slike, slova itd), a koja doprinosi NEstabilnosti vrtnje i rada u cd pogonima.

To nije ništa novo i poznato je odavno. Takvi cd-i znaju čujno šuštata ili čak zujati u cd playerima dok se vrte. Ništa novo. Znamo za to 30+ godina. Samo, proizvođači i dalje bojaju gornje strane diskova, a time narušavaju njegov potrebni balans u vrtnji. Disk (cd medij) je radi toga fizički u debalansu kod svoje vrtnje i to se fizički čuje. To SMETA, to iritira, to nije glazba i zvuk kojeg trebamo, a bude prisutan.

Svatko tko koristi ili je koristio cd player je barem nekoliko puta u životu imao slučaj da je ubacio cd u cd player i iz njega se čulo zujanje vrtnje medija. I sam imam desetak originala za koje znam da su "čujni" u bilo kojem cd playeru/pogonu koji sam ili imao ili kod drugih (upravo zbog "štampe" i debalansa medija).

Kako to izbjeći? Pa, navedenom digitalizacijom cd medija :)

A za tvoje teoretske razlike u zvuku BluRay medija... to pišeš pretpostavke napamet ili si realno testirao?

Zvuk, recimo, jedne BluRay ISO datoteke na hdd-u, kroz neki media player, pa recimo, imao ISO datoteku koncerta koji je velik 47.312.767.248 bajta (okruglo - 45 Gigabajta), a na drugoj strani taj ISTI koncert na fizičkom BluRay mediju, dakle - imao fizički medij istog koncerta... i onda radio direktne usporedbe kroz BluRay player (a oboje spojeno na ISTI DAC)?

Jesi? Nisi! Ni približno nisi! :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 13:00 (tajo1960).
14 mjeseci
tajo1960 kaže...
u slušnim probama koje smo radili baš u tom smislu - nisam ni osobno, a ni jedan frend (njih 3-4) učočili nikakvu razliku u zvuku.
 način čitanja sa hdd-a i transport dobrim i kvalitetnim USB kabelom jednako dobar, ako ne i bolji od Opti ili Coax kabela iz cd transporta.

Nije potrebno sada pisati traktate o kvaliteti cd čitača niti u cd playeru niti u računalu,jer, u osnovi - radi se o (tehnološki) istim čitačima, dakle - cd čitačima koji čitaju laserom

A za tvoje teoretske razlike u zvuku BluRay medija... to pišeš pretpostavke napamet ili si realno testirao?

Možda ste premalo testirali ili krivo ili sl.

Ja ništa ne pišem napamet, sve iz prakse. Testirana su 3-4 CDP-a, Dva-tri BDP-a, nekoliko Media Playera, Streameri,  2 PC-a,

tri Laptpopa...sve kao transport; na isti DAC. Slušne razlike su bile (velikom večinom) evidentne.

Da, već prije više od 10 godina, kada je prvi kolega kupio HRT DAC, usporedbom tj.

očitavanje istog zapisa je bilo kvalitetnije sa PC-a, nego npr. sa Naim CD Playera (sve na isti DAC).

Ali to ovisi o kvaliteti CD transporta i nije pravilo, jer je jedan vrhunski CDP (Gamut) to odradio

bolje od mog PC-a.

https://www.theabsolutesound.com/articles/do-hard-disk-drives-sound-better-than-cd-2-2

U računalu se podaci sa HDD-a ne ćitaju laserom.......

Kada sam spominjao BR (BDP), mislio sam prije svega na to da je on kao transport očitanja sa HDD-a ili sa Sticka

večinom zvukovno različit (kao transport) od nekog PC-a/Laptopa; isto sa HDD/Sticka (neovisno o rezoluciji zapisa).

Dakako da sam to mnogo puta isprobao....

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 11:23 (analogni).
11 godina
analogni kaže...
tajo1960 kaže...
u slušnim probama koje smo radili baš u tom smislu - nisam ni osobno, a ni jedan frend (njih 3-4) učočili nikakvu razliku u zvuku.
 način čitanja sa hdd-a i transport dobrim i kvalitetnim USB kabelom jednako dobar, ako ne i bolji od Opti ili Coax kabela iz cd transporta.

Nije potrebno sada pisati traktate o kvaliteti cd čitača niti u cd playeru niti u računalu,jer, u osnovi - radi se o (tehnološki) istim čitačima, dakle - cd čitačima koji čitaju laserom

Možda ste premalo testirali ili krivo ili sl.

Ja ništa ne pišem napamet, sve iz prakse. Testirana su 3-4 CDP-a, Dva-tri BDP-a, nekoliko Media Playera, Streameri,  2 PC-a,

tri Laptpopa...sve kao transport; na isti DAC. Slušne razlike su bile (velikom večinom) evidentne.

Da, već prije više od 10 godina, kada je prvi kolega kupio HRT DAC, usporedbom tj.

očitavanje istog zapisa je bilo kvalitetnije sa PC-a, nego npr. sa Naim CD Playera (sve na isti DAC).

Ali to ovisi o kvaliteti CD transporta i nije pravilo, jer je jedan vrhunski CDP (Gamut) to odradio

bolje od mog PC-a.

U računalu se podaci sa HDD-a ne ćitaju laserom.......

Kada sam spominjao BR (BDP), mislio sam prije svega na to da je on kao transport očitanja sa HDD-a ili sa Sticka

večinom zvukovno različit (kao transport) od nekog PC-a/Laptopa; isto sa HDD/Sticka (neovisno o rezoluciji zapisa).

Dakako da sam to mnogo puta isprobao....

Nije ni pre malo ni krivo testirano. Slušnom usporedbom / testirano je 30-ak original cd-a (kroz linijski cd player) i pandam tome 30-ak njihovih istovjetnih preslika zapisa na hdd-u (ISO bin datoteka) i svirano foobar2000 playerom na laptopu. Jednostavno prebacivanje ulaza na DACu. Nema greške ni pogrešnog postupka.

A zašto podvlačiš ono laserom?

Ti magijom majke providnosti očitaš cd, a ne laserom? Kako prebaciš, napraviš ISO datoteku sa cd-a na hdd-u (ako i napraviš), ako ne laser čitačem? Magičnim pokretom ruke? Ja, i svi ostali - laser čitačem CD ROMa. Drugačije - vrlo teško (čitaj: NIKAKO).

Vi ostali, čini se, imate neke svoje svemisrske metode, koje mi obični smrtnici ne poznajemo. Nisam rekao očitanje sa hard diska, nego sam spomenuo da su tehnološki isti čitači u cd playerima i cd čitači u računalima. Čitaj što piše.

Bojim se da si totalno izvan teme.

Ne zanima me rezolucija zapisa. Rezolucija je 16/44,1. Govorio sam, isključivo, o cd (kompakt disk, glazbeni) ISO bin zapisu, a tu pojam rezolucije NEMA mjesta (on je konstanta, kakav je tvornički).

Ne petljaj tu kojekakve svoje opskurne FLACove kojima se služiš, koje slušaš i "testiraš". To nije tema mog pitanja u postu od gore na stranici i nema im mjesta u ovome. Pojam rezolucije ovdje izbaci. Nepotreban.

Čini mi se da si zaista totalno izvan teme i da zapravo pojma nemaš o čemu ja govorim.

I, zbilja nisam znao da se u računalu podaci sa hdd-a ne čitaju laserom... vidiš, živio sam u zabludi 22+ godine dok mi ti to sada nisi rekao... baš ti hvala (OMG).

Promiče ti glavna premisa i bit mog pitanja od gore - DIGITALIZACIJA glazbenih cd-a, a to podrazumijeva - ekstrakciju u ISO bin način zapisa na hard disk (neovisno o tehnološkom aspektu samog dista - klasični hdd ili SSD).

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 12:01 (tajo1960).
14 mjeseci
Vaš audio kutak

Pa...ti si malo skrenuo temu lamentiranjem naširoko o "Digitalizaciji"....ISO i sl.

A moja početna opaska je bila samo o tome da svi digitalni transporti ne zvuče isto.

Znači, CDP; BDP, Media Playeri Streameri, PC-i (HDD) Laptopi.... niti međusobno ne zvuče isto,

a niti kao različita vrsta transporta.

Samo to.

Jednostavno je.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 12:14 (analogni).

0 0 hvala 0
11 godina
analogni kaže...

Pa...ti si se malo pogubio lamentiranjem naširoko o "Digitalizaciji"....ISO i sl.

A moja početna opaska je bila samo o tome da svi digitalni transporti ne zvuče isto.

Znači, CDP; BDP, Media Playeri Streameri, PC-i (HDD) Laptopi.... niti međusobno ne zvuče isto,

a niti kao različita vrsta transporta.

Samo to.

Jednostavno je.

Opet si izvan teme.

Transport ne može "zvučati". Transport je samo transport. Nastao i zamišljen davnih dana kao mehaničko/elektro/digitalno sredstvo očitanja diskova da se potom informacija šalje na DAC koji kreira kasniji zvuk. Razlike u mogućim "zvučanjima" nisu zvučnog tipa, nego deformacije digitalnih vrijednosti koje se kasnije registriraju kao manji ili veći felleri. Ali, to nije zvuk.

Doduše, može "zvučati"... u onoj mjeri, kako sam i naveo - da uzrokuje vibracije cd-a umetnutog u pogon, pa koji zuji, bruji, šušti ili ima neki xy-ti način ometajućeg zvuka izazvanog neželjenim mehaničkim vibracijama.

Utoliko pogon može "zvučati; što se, naravno, kod očitanja mrežnog tipa, sa servera, ssd-a ili slično - NE događa... pogađaš - zato - jer je sadržaj cd-a digitaliziran na hdd.

Vratimo se na temu mog posta - digitalizirate li glazbene cd-e u ISO/bin datoteke i svirate li ih tako... ili još uvijek gurate cd u ladicu pogona i tako slušate? To je tema mog pitanja... ništa drugo.

EDIT:

I onaj link iz 2009. godine na AbsoluteSound... koji će mi to? Što će mi, neki Robert Harley reći "iz svog iskustva" 2009. da li bolje zvuči ovo ili ono? Pa i ja imam uši, i ja čujem, zapažam, osluškujem, uspoređujem, važem, tražim, biram najbolje zvučeče... milijuni ljudi na svijetu imaju uši i slušaju, ne samo Robert Harley 2009. godine. Totalno nepotrebno u svemu ovome.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 14:01 (tajo1960).
14 mjeseci
Vaš audio kutak

Prije desetak g. je nešto originala zripano u flac.

Sve poslije toga je glazba skinuta s neta na HDD.

Rijetko se kada CD medij ubaci u ladicu.

Češće se sluša gramofon.

Sve ostalo je u svekolikim formatima pohranjeno na internom i externom HDD-u.

Eto...

0 0 hvala 0
11 godina
analogni kaže...

Prije desetak g. je nešto originala zripano u flac. Sve poslije toga je glazba skinuta s neta na HDD.

Rijetko se kada CD medij ubaci u ladicu. Češće se sluša gramofon.

Sve ostalo je u svekolikim formatima pohranjeno na internom i externom HDD-u. Eto...

Hvala!

12 godina
Vaš audio kutak

Zanimljiva diskusija oko cd transporta. Ja bih dodao da je i kod cd transporta koliko para toliko muzike. Jednom sam testirao cd transporte Technicsa i Thete Digital preko istog DAC-a i sjećam se da je razlika bila vrlo primjetna. Transport ima puno zadataka za obaviti i logično je da će jeftiniji transport to izvršiti lošije. Ako se ti zadatci obave loše ili se uopće ne obave onda DAC dobiva signal s greškama što se u konačnici odražava na konačni zvuk. Ne bih rekao da je razlika samo u zujanju pogona. Sjećam se da je u mom slučaju razlika bila u boljem basu i čistijim visokima. Po tome ispada da je jeftini transport poslao DAC-u signal koji je zbog grešaka imao manjak podataka za niski i visoki spektar. Preko dolje postavljenog linka može se vidjeti s čime se sve siroti cd transport mora hvatati u koštac da bi mi poslije uživali. Svaka mu čast.

https://www.soundonsound.com/sound-advice/q-how-much-impact-can-cd-transport-have-sound-quality

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
Vaš audio kutak

Pa naravno da postoji razlika u zvuku pojedinih transporta,pa to nije nikakva novost..ne vidim Tajo sto se cudis tome,to sto nisi cuo ti i tvojih par frendova ne mora nista znacit..zar je bitno..!?

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
Dead kaže...

Zanimljiva diskusija oko cd transporta. Ja bih dodao da je i kod cd transporta koliko para toliko muzike. Jednom sam testirao cd transporte Technicsa i Thete Digital preko istog DAC-a i sjećam se da je razlika bila vrlo primjetna. Transport ima puno zadataka za obaviti i logično je da će jeftiniji transport to izvršiti lošije. Ako se ti zadatci obave loše ili se uopće ne obave onda DAC dobiva signal s greškama što se u konačnici odražava na konačni zvuk. Ne bih rekao da je razlika samo u zujanju pogona. Sjećam se da je u mom slučaju razlika bila u boljem basu i čistijim visokima. Po tome ispada da je jeftini transport poslao DAC-u signal koji je zbog grešaka imao manjak podataka za niski i visoki spektar. Preko dolje postavljenog linka može se vidjeti s čime se sve siroti cd transport mora hvatati u koštac da bi mi poslije uživali. Svaka mu čast.

https://www.soundonsound.com/sound-advice/q-how-much-impact-can-cd-transport-have-sound-quality

Jasno, ma slažem se s tobom; samo, to nije bilo tema mog pitanja oko ekstrakcije cd sadržaja na hdd (u smislu komocije i slušanja cd-a sa hdd-a). Proširivati temu možemo do beskonačnosti svemira, samo - opet, onda se izgubimo iz teme teme. Nepotrebno.

Normalno je da je pitanje kvalitete cd pogona prisutno, pa i samog laser mehanizma, pogotovo leće, jer u jeftinjake se (to je poznato) stavljaju plastične optičke leće lasera, dok u "bolje", skuplje i kvalitetnije ide staklo (posebne vrste posebnog stakla).

A kako je još uvijek "staklo - staklo" i nema mu premca u optici (nekad sam bio uže vezan za fotografiju i foto opremu, objektive i slično, pa mi nije nepoznato), normalno je da postoji gradacija i klasifikacija samih lasera i u audio cd pogonima.

No, o tome treba raspredati u nekoj drugoj temi koju pokrene netko drugi. Mene je zanimalo - da li kolege ovdje još slušaju cd medij kao medij u cd pogonu ili su ga ekstrahirali u ISO/bin datoteku i kao takvu (identične veličine i bez kompresije i ičega sa strane) slušaju.

Dakle, ne FLAC, WAV, ape ili sličan način prerade i kompresije, nego baš izvorna ISO/bin datoteka.

A što se točnosti ekstrakcije tiče, mislim da je stvar neupitna, jer, ako je cd pogon koji je ispravan, zadužen za čitanje optičkih diskova i prijenos podataka u računalima gdje se mora voditi računa o svakom bitu i gdje svaki pit na površini cd/dvd medija mora biti i jest pročitan - onda nekako ne treba puno sumnjati u sam uređaj. Podaci se i tako ne šalju direktno na DAC, nego su pohranjeni na hdd / ssd, pa se tek odande "povlače" prema DACu u smislu očitanosti i transporta.

I sam hdd (njegovi čitači i aktuatori sa glavama) i sam ssd sa svojim kontrolerom, imaju zadatak koji imaju, i izvršavaju ga bez pardona - pohranu i čitanje i slanje očitanih podataka na slijedeću instancu (u ovom slučaju DAC) - onda je to ista zadaća kao i bilo koja druga u računalnom svijetu. Bude pokrenuta, izvršena i to 100% točno. Nema 95% točnosti. To bi trebali svi znati. Pod pretpostavkom da je sav hardware ispravan, naravno. O neispravnom je glupo pričati.

I, što je najbitnije - hdd-u je svejedno je li to glazba, film ili program. Točnost isporuke podataka mora biti (i jest) 100%., pa se samim time pomalo gubi značaj cd pogona u svemu ovome. Tu se zadatak cd pogona svodi "samo" na točno kopiranje pitova/bitova na hdd i gotovo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.1.2021 19:01 (tajo1960).
11 godina
volegradele kaže...

Pa naravno da postoji razlika u zvuku pojedinih transporta,pa to nije nikakva novost..ne vidim Tajo sto se cudis tome,to sto nisi cuo ti i tvojih par frendova ne mora nista znacit..zar je bitno..!?

O čemu pričaš, molim te? Ne govori se o razlikama cd pogona; daj, ne uskači sa komentarom, a nisi u srži teme. Pročitaj temu od mog posta gore, pa ćeš onda razumjeti o čemu pričamo.

Nije tema razlike cd pogona u audio području. Krivo. 

13 godina
A onda možemo proširiti priču i na HiFi streaming. ;) Trebalo bi biti bit perfect.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice