Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 4.399
|
čitano: 269.766
|
moderatori: DrNasty, Danny_HR, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
8 godina
Vaš audio kutak

Ne brini slusao sam ih u vise navrata a i ocjena nekog zvucnika ne ide nakon dva sata slusanja nego trebas malo duze vremena provest s njima!Nakon "konfekcije" koju mi obicni smrtnici imamo treba se malo naviknut na njihov zvuk i njihovu koncepciju visoko vjerne reprodukcije!Naravno da ima u svijetu jos zvucnika ali Wilson je Wilson..pravu jedne od najboljih zvucnika na svijetu!!I tako vec ohoho godina stoje u samom vrhu,nije to bezveze bas tako i nije neki hype!!

AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 mjeseci
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

...ili uzmes zvucnike napravljene od betona i miran si  

https://www.concrete-audio.com/en/#standlautsprecher_n1

Meni ne radi ovaj link.

Kad spominjete beton, osobno sam vidio ogromne DIY zvučnike punjene betonom, 120kg svaki. Mrtvi maximalno bili, imali ogromne bass jedinice, pola metra otprilike, najveće koje sam ikad vidio, zvučnici bili od poda pa skoro do plafona, kockaste kutije. Izgledali su ko oni zvučnici iz sedamdesetih, ali ogromni. A bass jedinice su bile neke čudne, specijalne, sa zavojnicama koje bi se stvrdile ako zvučnik nije svrao duže od mjesec dana. Na kraju su stajali neupaljeni dugo i trebalo je mijenjat zavojnice. Ne znam samo kako su to iznili iz stana.

Ako ja dobro to kužim, šta je kutija više umrtvljena, to drvo ima manji utjecaj na zvuk. Ako je zvučnik tako konstruiran da mu mrtva kutija odgovara, onda super, ali onaj tko konstruira zvučnik kojemu će i drvo sudjelovat u zvuku, njemu ne odgovara mrtva kutija. To vjerojatno najviše ovisi o driverima, a onda i o konstrukciji unutar kutije, gdje se zvuk odbija. Mislim da je najteže izvest one zvučnike bez kutije, gdje samo driver proizvodi zvuk, open baffle.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 17:08 (Filox).
10 godina
Filox kaže...
djigibao kaže...

Meni ne radi ovaj link.

Kad spominjete beton, osobno sam vidio ogromne DIY zvučnike punjene betonom, 120kg svaki. Mrtvi maximalno bili, imali ogromne bass jedinice, pola metra otprilike, najveće koje sam ikad vidio, zvučnici bili od poda pa skoro do plafona, kockaste kutije. Izgledali su ko oni zvučnici iz sedamdesetih, ali ogromni. A bass jedinice su bile neke čudne, specijalne, sa zavojnicama koje bi se stvrdile ako zvučnik nije svrao duže od mjesec dana. Na kraju su stajali neupaljeni dugo i trebalo je mijenjat zavojnice. Ne znam samo kako su to iznili iz stana.

Ako ja dobro to kužim, šta je kutija više umrtvljena, to drvo ima manji utjecaj na zvuk. Ako je zvučnik tako konstruiran da mu mrtva kutija odgovara, onda super, ali onaj tko konstruira zvučnik kojemu će i drvo sudjelovat u zvuku, njemu ne odgovara mrtva kutija. To vjerojatno najviše ovisi o driverima, a onda i o konstrukciji unutar kutije, gdje se zvuk odbija. Mislim da je najteže izvest one zvučnike bez kutije, gdje samo driver proizvodi zvuk, open baffle.

A možda su i zavojnice bile od betona? Znaš da, kad se miješa beton - ne stvrdne se dok se ne pusti u mrovanje. Onda ide proces... tako i tu možda :-)

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
10 mjeseci
tajo1960 kaže...
Filox kaže...
djigibao kaže...

Meni ne radi ovaj link.

A možda su i zavojnice bile od betona? Znaš da, kad se miješa beton - ne stvrdne se dok se ne pusti u mrovanje. Onda ide proces... tako i tu možda :-)

Da, vidi vraga, nije mi to palo na pamet...

Live long and prosper.
3 godine
volegradele kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
.. stalku sigurno nije namjena da te vibracije prenosi igdi, eventualno da ih umrtvi..

...

LOL

... najbolji bookshelf zvučnici moraju imat adekvatan stalak.Sto misliš da vibracije mogu samo od sebe nestat,pa moraju negdje otići,pa to je zakon fizike,vrlo jednostavno.

LOL

kad je jednostavno objasni. hvala

10 godina
tajo1960 kaže...

Jasno je to meni, ali... slušno iskustvo u svakom pojedinm slučaju je uvijek neprocjenjivo. I opet - i ti navodiš (citiraš njih) - kompakt cjelina - zvučnik - stalak - pod! Dakle, pod mora biti tu, nije samo da se zove pod, nego ima svoju ulogu, funkciju, kad je već tu, a to je obično da, pored što na njemu stoji stalak, naravno, i "upije" provedene vibracije iz zvučnika, preko stabla stalka.

To je neki osnovni princip. Od toga se kreće.

U tom slučaju - pod - podloga na kojem je zvučnik direktno stavljen - ima ulogu kao zvučnički stalak kod standmounta. I bitno je kako će se vibracija odvesti u pod. Tako je i u slučaju stalaka bitno. Dakle - IZ kutije u plato stalka, dalje stablom dolje...

Znaš i sam da nije isto staviti podne zvučnike na gumene noge na tepih ili na pločice ili na šiljcima na pločicama ili na parketu... razlike zvuka su vrlo čujne u tim slučajima. Definicija i čistoća basa se znatno mijenja mijenjanjem "nogu" dolje.

Ali ovo što si naveo u ovom odabranom odlomku ne odgovara jednom od dva principa prigušivanja vibracija koje sam naveo. Kod tog principa vibracije se ne odvode u pod već se nastoje poništiti u mekanim stopama gdje se ta energija pretvara u toplinu. Po logici u ovom slučaju materijal stalaka uopće nije bitan. Jedan od proizvođača takvih stopa je kanadska tvrtka IsoAcoustics čija istraživanja se vide ovdje.

10 godina

Kad vidim ovako reklamiran i predstavljen proizvod:

"AIYIMA 2Pcs 3.5 Inch Full Range Audio Speakers" - 2 komada za 26,27 USD... nekako izgubim precizno mišljenje, nađem se u magli i ne snalazim se više.

13 USD komad se čini, sorry, ali onako, iz Kine - da ne bi bilo "koliko para toliko muzike". To mislim...

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 23:26 (tajo1960).
10 godina
Dead kaže...
tajo1960 kaže...

Jasno je to meni, ali... slušno iskustvo u svakom pojedinm slučaju je uvijek neprocjenjivo. I opet - i ti navodiš (citiraš njih) - kompakt cjelina - zvučnik - stalak - pod! Dakle, pod mora biti tu, nije samo da se zove pod, nego ima svoju ulogu, funkciju, kad je već tu, a to je obično da, pored što na njemu stoji stalak, naravno, i "upije" provedene vibracije iz zvučnika, preko stabla stalka.

To je neki osnovni princip. Od toga se kreće.

U tom slučaju - pod - podloga na kojem je zvučnik direktno stavljen - ima ulogu kao zvučnički stalak kod standmounta. I bitno je kako će se vibracija odvesti u pod. Tako je i u slučaju stalaka bitno. Dakle - IZ kutije u plato stalka, dalje stablom dolje...

Znaš i sam da nije isto staviti podne zvučnike na gumene noge na tepih ili na pločice ili na šiljcima na pločicama ili na parketu... razlike zvuka su vrlo čujne u tim slučajima. Definicija i čistoća basa se znatno mijenja mijenjanjem "nogu" dolje.

Ali ovo što si naveo u ovom odabranom odlomku ne odgovara jednom od dva principa prigušivanja vibracija koje sam naveo. Kod tog principa vibracije se ne odvode u pod već se nastoje poništiti u mekanim stopama gdje se ta energija pretvara u toplinu. Po logici u ovom slučaju materijal stalaka uopće nije bitan. Jedan od proizvođača takvih stopa je kanadska tvrtka IsoAcoustics čija istraživanja se vide ovdje.

Znam za njih, pisao sam već ovdje o njima (čak je netko napisao i da ih je naručio, kupio)... ali... počeli smo o kupljenim stalcima kolege, zer ne? :-))) Proširenju teme nema kraja, znam to... :-))) da se vratimo na stalke?

12 godina
Vaš audio kutak

Evo jedan kratki video da vidite kako ekipa (koja nema onu specijalnu gluhu komoru za testiranje zvucnika) testira zvucnike.

Radi se o NEAR FIELD SCANNER SYSTEM.

Primjer testiranja sa tom spravom - KLIK

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
tajo1960 kaže...

... Full Range Audio Speakers"...

full range nije ništa novo niti prevara, kako drukcije nazvat zvucnik koji je iskoristiv od npr 80Hz do 14KHz?   za razliku od recimo thomanna i slicnih stranica koje prodaju full range zvucnike ovi na aliekspresu nisu priložili fr graf uz iste niti ikakve parametre. vjerovatno se radi o kopiji nekih poznatih marki koje proizvode u istoj tvornici npr logitech ili tako nešto jer par komada podsjeca na neke logitech drivere, možda su i oem ko zna..

kolega ivic55 nedaj se smest ovim komentarima nego napravi i postaj tu slike i dojmove kad zavrsis a ako ti sta treba pomoc samo pitaj tu ima sto ljudi šta će ti sigurno dobro preporučit i pomoć ako treba.

npr ovi izgledaju ko kopija odlicnih Hivi drivera ali umjesto aluminijske kevlar membrana? kvragu ovo bi moglo bit i zanimljivo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 23:01 (dabar_solta_V2).
10 godina
djigibao kaže...

Evo jedan kratki video da vidite kako ekipa (koja nema onu specijalnu gluhu komoru za testiranje zvucnika) testira zvucnike.

Radi se o NEAR FIELD SCANNER SYSTEM.

Primjer testiranja sa tom spravom - KLIK

Promiče ti jedan sitni detalj... OK, nemaju gluhu komoru, ali...

Pogledaj u kojem oni prostoru mjere akstičke karakteristike kutije? U maloj/srednjoj hali. Pitanje je koliko je ta hala akustična, ječna itd. i koliko je velika, koliko kvadrata, dugačka, široka.

Pogledaj kolika je visina te prostorije. Je li manja/niža od 3 metra? Ne vjerujem, barem prema snimcima. Čak se čini i višlja. Tko od nas ima 3+m visoke sobe? Malo tko...

Dalje - pogledaj na kojem odstojanju taj zvučnik stoji dok ga "mjere", od zida mislim! Kad me netko i kontaktira pa pita za savjet položaja zvučnika, pa kao pokvarena ploča počnem ponavljati da svaki zvučnik bolje svira što je više odmaknut od zida... ali... ljudi nemaju te uvjete. Većina nema. Većina je osuđena staviti audio sistem, "ugurati ga" u dnevne sobe pune i drugih stvari i imati neki akustički minimum. Često je to tako. I često nema ni namještanja zvučnika, odmaka, pomaka... često zvučnik i "smeta" ili je na prolazu ili je uz neki veliki otvoreni prostor, hodnik... često je u neadekvatnim uvjetima.

I onda mi gledamo video "mjerenja" zvučika u hali? Hm... I mislimo da ćemo nešto veliko naučiti iz okolnosti prostorija totalno različitih od naših? Nećemo baš :-)))

EDIT

I nakon što si odgledao video - na kojoj su ti sada udaljenost Esi zvučnici? Jesu li dodatno pomaknuti/odmaknuti, po novom? Nisu! Ili, na kojoj su ti udaljenosti sada Tannoyi? Jesi li ih dodatno odmaknuo, razmaknuo? Napravio prema videu (a znaš da to trebaš napraviti)? Nisi! Je li itko drugi ovdje? Nije!

I onda...      do slijedećeg videa, bye bye, ha ha! (Malo se i šalim, naravno).

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 23:29 (tajo1960).
9 godina
Vaš audio kutak

Fasciniralo me kako zvucnike Dynaudio testira,evo kratki video......

Ive lived in darkness a long time, over the years my eyes adjusted, until the dark became my world, I could see.?
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 23:25 (lmutak).
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
Vaš audio kutak

Ljudi rade grešku što kod kupovine zvučnika ne vode računa o prostoriji u kojoj će ih postaviti. Postoje zvučnici koje možeš "prilipit" uz stražnji zid bez ikakvog štetnog utjecaja na zvuk, kojima ne treba pola metra, metar slobodnog prostora iza njih, a to su zvučnici zatvorenog kabineta, kompresione, sealed enclosure. Takav tip zvučnika dolazi u obzir kod skućenog prostora, ali malo tko vodi računa o tome. Uzmu zvučnik s bas reflex otvorom otraga pa se bune da im je bas mumljav i da im zagađuje čitav spektar jer ga ne mogu odmaknuti od stražnjeg zida. U prijašnjem stanu sam imao takav problem s prostorom i zbog toga sam kupio Infinity Reference 50 kompresione zvučnike, prilipija ih uz zid i bili su milina. Nisu ponirali nisko kao moji sadašnji bas reflex zvučnici, ali su imali jako brz i jasan bas.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina

Stvarno aiyima ima zanimljive zvučnike tipa sa duplim magnetom za jeftine pare itd (nema na youtubeu dovoljno reviewa, a svugdje su prvi na listi aliexpress, ebay, amazon) .. uostalom prvo sam naručio ova dva i prvenstveno bi koristio za filmove i uvijek dobro dođe bass iz satelitskih zvučnika umjesto samo iz woofera. Sad ne bi pravio Hi-Fi nego samo za kućno kino. Znači optički izlaz iz tv-a u 5.1 analogni konverter i 6 različitih pojačala za svaki izlaz, samo što bi u centralne zvučnike stavio high pass filter. A sve to bi palio daljincem preko arduina i na relej.

Kad stignu javim dojmove možda i shemu postavim bez da bude pljuvanja Gledam ukupno snagu 250-300W u dnevnoj 40m^2, valjda će bit dosta pošto tek ulazim u te vode.

10 godina
ivic55 kaže...

Stvarno aiyima ima zanimljive zvučnike tipa sa duplim magnetom za jeftine pare itd (nema na youtubeu dovoljno reviewa, a svugdje su prvi na listi aliexpress, ebay, amazon) .. uostalom prvo sam naručio ova dva i prvenstveno bi koristio za filmove i uvijek dobro dođe bass iz satelitskih zvučnika umjesto samo iz woofera. Sad ne bi pravio Hi-Fi nego samo za kućno kino. Znači optički izlaz iz tv-a u 5.1 analogni konverter i 6 različitih pojačala za svaki izlaz, samo što bi u centralne zvučnike stavio high pass filter. A sve to bi palio daljincem preko arduina i na relej.

Kad stignu javim dojmove možda i shemu postavim bez da bude pljuvanja Gledam ukupno snagu 250-300W u dnevnoj 40m^2, valjda će bit dosta pošto tek ulazim u te vode.

Snage bi trebalo biti dovoljno to što si naveo.

Kad zgotoviš, zovi nekog od svojih pajdaša da čuje u radu, pa podijelite dojmove i eventualne mane, pa je onda lakše dotjerati sitnice. 

10 godina
ivic55 kaže...

Nema i ne smi bit pljuvanja. Samo ti javi dojmove. Hvale vrijedan prijekt. 

8 godina
Ne postoji zvucnik koji nece bolje svirat ako ga stavimo dalje od zadnjeg ili bocnog zida,samo postoje zvucnici koji zbog svog ustroja imaju manje problema sa donjim registrom !Ako se moze uvjek je pozeljno odmaknit i stavit zvucnike u prostor dalje od zida!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
Dali Zensor 3 je projektiran da stoji što bliže zidu.
10 mjeseci
Bgang kaže...

Sa bass reflexom iza? Teško, zakoni fizike, svi ostali proizvođači na svijetu i tako to...

Live long and prosper.
10 godina
Bgang kaže...

Je. čak i proizvođać govori da se može montirati na zid, ako se dobro sjećam.

No imao sam ih i testirao bliže i dalje od zida, na nekih 25cm od zida su puno bolje radili nego uz sami zid, nije bilo boomanja.

Isto tako rade najbolje kada pucaju napred, da se ne zakreću.

7 godina
Vaš audio kutak

Neki zvučnici ne rade probleme u basu bez obzira na port iza, moji Quadovi recimo, ne mislim da su doslovno nabijeni nego na oko 20cm od stražnjeg zida, dok su mi Monitor Audio tražili pol metra od stražnjeg zida da ne bumijaju, a još su bili standmounti, dok su ovi samostojeći

0 0 hvala 0
8 godina
Pa kako zvucnik moze kreirat zvucnu sliku ako je stavljen uz zid?!Dubina,sirina ,fokus..sve je bolje kad se zvucnici pravilno fokusiraju u prostor!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 mjeseci
minarelli kaže...

Neki zvučnici ne rade probleme u basu bez obzira na port iza, moji Quadovi recimo, ne mislim da su doslovno nabijeni nego na oko 20cm od stražnjeg zida, dok su mi Monitor Audio tražili pol metra od stražnjeg zida da ne bumijaju, a još su bili standmounti, dok su ovi samostojeći

Zbog fizike i amplitude frekvencija, uvijek će zvuk bit nešto bolji ako su malo odmaknuti od zida. Pažljivim konstruiranjem kutije i šta ja znam čega sve, može se napravit da blizina zadnjeg zida ima manji utjecaj, ali i dalje će bit bolja zvučna slika ako nisu skroz uz zid. Ne može se protiv fizike. A fizika govori da će s bass reflex otvorom iza, bit veći problem ako je zvučnik blizu zida, ma koliko god proizvođač uspio umanjit taj loš utjecaj.

Tako bar ja razmišljam...

Live long and prosper.
10 godina
Bgang kaže...

Zapravo, ni na jednom sajmu audio uređaja se ne vidi i ne nađe da ikoji zvučnik stoji (u izložbenim sobama) blizu zida. Ista je stvar i u prodajnim salonima zvučnika diljem svijeta.

Znaju to i proizvođači i prodavači, pa pametno razmjeste svoje eksponate po sobi/prostoriji da dobiju najbolju zvučnu sliku i zvuk iz istih, a u prospektima piše nešto sasvim drugo, kao, "može i blizu zida", "20 cm od zida je dovoljno" i slično.

A slušna praksa kaže da je uvijek najbolje slobodno u prostoru. I, od toga se ne može pobjeći.

Očito je riječ o "može", ali ne i "pravilno je", jer, nemaju svi kupci mogućnost postava zvučnika u svojim sobama na 1 m od stražnjeg zida, nego puno manje, samo... koliko bi onda proizvođači zvučnika prodali zvučnika, da se drže upute "mora biti najmanje 1 m od... bla bla"' Jako malo!

Ako ne vjerujete - ukucajte u Google Audioshow room ili sličan traženi pojam i dobit ćete masu fotografija točno ove teme i nedoumice.

Ako i dođete u kakav audio salon, pa zatražite demo zvuka iz kakvih standmount kutija/zvučnika, prodavač će, ako već nisu spojeni i postavljeni, vrlo mirno reći - "Pričekajte da ih postavimo" i - tada slijedi "postavljanje" zvučnika i stalaka na barem 1 metar od stražnjeg zida... nećete vidjeti na manje :-)))

O položaju "uza stražnji zid" nemojte ni misliti da ćete vidjeti... osim ako to striktno sami ne zatražite :-))), a tada ćete biti "strijeljani pogledom koji ubija".

Zoki, jesi li ga probao postaviti i na 1 metar od zida? Mislim da vjerojatno nisi, ali, bilo bi zanimljivo probati, pa vidjeti/čuti.

Doduše, sorry, sada se prisjećam tvog prostora kojeg si fotku ovdje objavio - ne bi ni mogao, jer iza lijevog zvučnika ti je blizu onaj hodnik / veliki stražnji otvoreni prostor, a to je veliki debalans prostora (velika "rupa" lijevo) u tvom stanu, sorry :-(

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.2.2020 14:15 (tajo1960).
10 godina
Vaš audio kutak

No comment, slika ispod.

Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
Vaš audio kutak

U prilogu slika. :D

Mene zanima, jel itko od vas postao malo audio snob tako da se izrazim. Npr. ja negdje vani uvijek gledam odakle dolazi zvuk, kakvi su zvucnici, i meni to često bude loše. Ili kod frendova kada mi puštaju preko laptopa, toliko zamračim u sebi da nije normalno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
Zoki B kaže...

No comment, slika ispod.

Siguran sam da hrast bolje "zvuči" od bukve 

10 mjeseci
Zoki B kaže...

No comment, slika ispod.

Meni je ovo OK zbog lomljenja kabela, a i možda zbog čiščenja, više nego što mislim da će imat ikakav utjecaj na zvuk. Ima puno više smisla da se koristi radi funkcionalnosti, kome treba. A materijal je najbolji onaj koji se vizualno najbolje uklopi u prostor.

Live long and prosper.
7 godina
Filox kaže...
Zoki B kaže...

No comment, slika ispod.

Meni je ovo OK zbog lomljenja kabela, a i možda zbog čiščenja, više nego što mislim da će imat ikakav utjecaj na zvuk. Ima puno više smisla da se koristi radi funkcionalnosti, kome treba. A materijal je najbolji onaj koji se vizualno najbolje uklopi u prostor.

Ak je zbog lakšeg usisavanja onda podržavam

Al kad vidim "zvuk je prirodniji i bez boje" dođe mi sila na wc, baš zbog ovakvih kerefeka audiofili i oni koji vole dobar zvuk budu smatrani čudacima

Budem ja probao na cd player stavit salvetić od paške čipke, i običan šivani, probat ću i sa raznim oblicima, okrugli, kockasti i osmerokut, pa da vidim kak koji svira 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.2.2020 10:48 (minarelli).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice