Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 4.684
|
čitano: 271.459
|
moderatori: DrNasty, Danny_HR, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
11 mjeseci
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
svjestan sam jako dobro da kad stavim filter više vrjednosti nego je potreban na neku d klasu da ču dobit "topal" zvuk , ali sam u isto vrijeme svjestan da je taj "topal" zvuk takav zbog npr -1dB na 20KHz, kojih kasnije i potvdrim s mjerenjem.

kolega gore tvrdi da zvuk može bit npr "topal" bez te mjerljive razlike a ja jednostavno tvdrim da je to laž.

OK, ja sam ti dao graf i rekao osobno mišljenje nakon dužeg slušanja tog pojačala.

Da li se moj opis karaktera zvuka slaže s onim što ti vidiš u mjerenjima?

Live long and prosper.
10 godina
Vaš audio kutak

A zašto se sve ovo polemiziranje ne bi razvilo u nešto drugo. Naime, u pojedinim audio-časopisima (npr. Stereophile) kad se vrši osvrt na neku komponentu uvijek imamo dva pogleda na istu. Jedan je onaj slušateljski gdje recenzent opisuje izgled, vanjsku i unutarnju konstrukciju te daje svoj doživljaj zvuka na temelju slušnog testa komponente spojene na njegov osobni referentni sustav. Usporedno s ovim pogledom ide onaj drugi, tehnički, poduprt s brojnim grafovima nastalim na radnom stolu na kojem recenzent testira komponentu spajajući je s mjernim uređajima. Tu se mogu vidjeti sve vrline i mane s tehničkog aspekta. Zna se desiti da je "tehničar" uočio mane u recimo frekvencijskom grafu, a da se to nije pokazalo uopće lošim "slušatelju". To sad ovisi o sklonosti "slušatelja" ka određenom tipu zvuka npr. ako preferira topao zvuk onda mu nije bitno da graf pokazuje pad od decibela ili dva na 15-18 kHz. Jedino što ipak mora u svom osvrtu napisati da dotična komponenta stvara topao zvuk pa tko voli nek izvoli. E bilo bi dobro da se ove polemike na ovom izvrsnom forumu kreću u tom smjeru jer očigledno imamo i "slušatelja" i "tehničara", vrlo vrijednih i iskusnih pa je šteta da dolazi do prepirki. Ja s guštom pratim postove jer se ima što naučiti, ali ne sudjelujem u prepucavanju. Iz sinergije ova dva pogleda bi se dalo izvući još više saznanja. Kolege dabar i father_dougal mi izgledaju da tehničku stranu imaju u malom prstu dok s druge strane kolege tajo, Zoki, filox, volegradele...imaju iskustva u slušanju brojnih komponenti i sustava. Ja sam između, volim oba pogleda, a pošto u ni jednom nisam napredan, volim učit.

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 mjeseci
Vaš audio kutak

Ja stvarno ne razumin više... 

Super su ti argumenti dabre, odlično si mi sve pojasnio, pogotovo ovo s grafom. Ne znam jel ti misliš da te trollam ili šta, pa mi samo lupaš minuse na apsolutno sve sta napisem, ali ne želiš odgovorit na jednostavno postavljeno pitanje. Konretno. E, sad mi je sve jasnije, pa hvala, ko da si odgovorio.

Pozz.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
Vaš audio kutak

Sve lijepo rečeno, no ovdje je drugi problem.

Njih nekolicina nas uvjerava da nema razlike u komponentama, da sva pojačala npr zvuče isto.

Mi njih trebamo uvjeravati u suprotno?

Ne, neka skupe iskustva pa onda možemo debaitrati, ovako ne.

Nitko od nas njih ne uvjerava u ništa niti ih dira.

Ta ekipa napada nas koji guštamo u muzici slušajući svoje sustave i davajući ovdje usporedbe, konstantno napada i traži da mi njima damo objašnjenja za ovo ili ono.

Ja po prirordi nisam bezobrazna osoba, no ovdje jesam malo bezobrazniji, jer drgačije sa određenim virtualnim osobama niti ne možeš.

Kada vidim post, ma kakve razlike, objasni mi boju zvuka itd, od osobe koja nema iskustva nego teorije, reagiram.

Moj PC  
1 1 hvala 0
11 mjeseci
Dead kaže...

A zašto se sve ovo polemiziranje ne bi razvilo u nešto drugo. Naime, u pojedinim audio-časopisima (npr. Stereophile) kad se vrši osvrt na neku komponentu uvijek imamo dva pogleda na istu. Jedan je onaj slušateljski gdje recenzent opisuje izgled, vanjsku i unutarnju konstrukciju te daje svoj doživljaj zvuka na temelju slušnog testa komponente spojene na njegov osobni referentni sustav. Usporedno s ovim pogledom ide onaj drugi, tehnički, poduprt s brojnim grafovima nastalim na radnom stolu na kojem recenzent testira komponentu spajajući je s mjernim uređajima. Tu se mogu vidjeti sve vrline i mane s tehničkog aspekta. Zna se desiti da je "tehničar" uočio mane u recimo frekvencijskom grafu, a da se to nije pokazalo uopće lošim "slušatelju". To sad ovisi o sklonosti "slušatelja" ka određenom tipu zvuka npr. ako preferira topao zvuk onda mu nije bitno da graf pokazuje pad od decibela ili dva na 15-18 kHz. Jedino što ipak mora u svom osvrtu napisati da dotična komponenta stvara topao zvuk pa tko voli nek izvoli. E bilo bi dobro da se ove polemike na ovom izvrsnom forumu kreću u tom smjeru jer očigledno imamo i "slušatelja" i "tehničara", vrlo vrijednih i iskusnih pa je šteta da dolazi do prepirki. Ja s guštom pratim postove jer se ima što naučiti, ali ne sudjelujem u prepucavanju. Iz sinergije ova dva pogleda bi se dalo izvući još više saznanja. Kolege dabar i father_dougal mi izgledaju da tehničku stranu imaju u malom prstu dok s druge strane kolege tajo, Zoki, filox, volegradele...imaju iskustva u slušanju brojnih komponenti i sustava. Ja sam između, volim oba pogleda, a pošto u ni jednom nisam napredan, volim učit.

Ja se slažem u potpunosti s tobom. Zato se trudim, pa potražim ovakve tehničke stvari, da mogu shvatit i ja tu tehničku stranu i da povežemo ova "dva tabora". Ko HDZ i SDP smo... Samo vidiš kako to ispadne, ja sat vremena tražim i čitam članke po netu, da mogu komentirat nešto, a onda samo dobijem minus i ignoriranje. I di to vodi, kakva je to onda rasprava? Samo ispadam glup.

Da se razumijemo, ja bi volio da znam o elektronici ko dabar i father, ali ovako sigurno neću ništa naučit. Šteta.

Isto tako je šteta što netko s ovakvim tehničkim znanjem ne želi nešto novo prihvatit, bar isprobat, pa onda reć da smo debili i da smo u krivu. Teška šteta.

Live long and prosper.
10 godina
Filox kaže...

Dabre, molim te, aj mi pojasni zašto si sad na ovaj zadnji post opalia minus?

Em sam se po ure trudia pronać graf za ovo pojačalo, em sam ga ima doma par tjedana i osobno ga slušao. Šta još očeš od primjera da ti dokažem? Po grafu izgleda jako neutralno, ako ja dobro vidim. Zvuk je užasan, hladan, sterilan, neprirodan. Sve ono uz šta ne bi vezivao opise "prirodno" i "neutralno", kad opisujem ZVUK. Ne graf, ne način izrade, ne mjerenja. Zvuk. 

Sigurno ću se i drugi put ovako trudit i kopat grafove, da možemo ljudski komunicirat, a ovo mi nije prvi put da kopam i tražim mjerenja, da mogu i tebi dat nešto oko čega možemo pričat.

Ali našao si graf za pojačalo. Pitanje je kakvi su ti zvučnici i prostorija jer oni su zadnja karika u lancu o kojoj ovisi onaj konačni zvuk. Ako graf pojačala pokazuje skoro pa neutralno, a zvučnici vuku recimo na topao zvuk onda ne možeš dobiti nikakvu neutralnost.

11 mjeseci
Dead kaže...
Filox kaže...

Dabre, molim te, aj mi pojasni zašto si sad na ovaj zadnji post opalia minus?

Em sam se po ure trudia pronać graf za ovo pojačalo, em sam ga ima doma par tjedana i osobno ga slušao. Šta još očeš od primjera da ti dokažem? Po grafu izgleda jako neutralno, ako ja dobro vidim. Zvuk je užasan, hladan, sterilan, neprirodan. Sve ono uz šta ne bi vezivao opise "prirodno" i "neutralno", kad opisujem ZVUK. Ne graf, ne način izrade, ne mjerenja. Zvuk. 

Sigurno ću se i drugi put ovako trudit i kopat grafove, da možemo ljudski komunicirat, a ovo mi nije prvi put da kopam i tražim mjerenja, da mogu i tebi dat nešto oko čega možemo pričat.

Ali našao si graf za pojačalo. Pitanje je kakvi su ti zvučnici i prostorija jer oni su zadnja karika u lancu o kojoj ovisi onaj konačni zvuk. Ako graf pojačala pokazuje skoro pa neutralno, a zvučnici vuku recimo na topao zvuk onda ne možeš dobiti nikakvu neutralnost.

Istina. Al sad trenutno smo se uhvatili jednog kao zasebnog uređaja, ne cijelog sustava. Gledamo li sustav, onda svaka komponenta daje svoje, jasno. Kad smo kod pojačala i grafova, sad sam provjerao i vidim da i moje pjačalo ima izrazito ravnu crtu i jako neutralan zvuk, po grafu, a i po zvuku, kako meni osobno zvuči. Neusporedivo bolje od onog Gato Audio koji sam link dao par postova prije. Bolje, toplije i prirodnije. Kažem toplije i mislim da zvuči toplije od Gato Audio pojačala, ako uspoređujemo ta 2 uređaja u istom ostatku sustava.

https://www.kenrockwell.com/audio/hitachi/hma-8500-mk-ii.htm#freq

EDIT: U biti, po grafu (a i po zvuku) imam točno 10 puta jeftinije i 35 godina starije pojačalo, koje zvuči neusporedivo bolje.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.1.2020 16:10 (Filox).
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...
svjestan sam jako dobro da kad stavim filter više vrjednosti nego je potreban na neku d klasu da ču dobit "topal" zvuk , ali sam u isto vrijeme svjestan da je taj "topal" zvuk takav zbog npr -1dB na 20KHz, kojih kasnije i potvdrim s mjerenjem.

kolega gore tvrdi da zvuk može bit npr "topal" bez te mjerljive razlike a ja jednostavno tvdrim da je to laž.

Ovo je istina. Kolega dabar je sigurno u pravu kad kaže da se topao zvuk mora vidit na grafu frekvencijskog odziva. Jednostavno mora biti vidljiv pad na višim frekvencijama jer da nema tog pada onda zvuk ne bi bio topao. Jer te više frekvencije "skidaju" toplinu zvuku. Isto tako ako imamo povišene više frekvencije za decibel ili dva zvuk će biti prečist, piskutav, klinički, čut će se i najmanji šum ili pucketaj s ploče, a i stereo slika će biti šira i dublja. Nekoga takav zvuk umori vrlo brzo, ja sam takav, pa im više odgovara topao ili kako vole kazati muzikalan zvuk gdje je važniji onaj srednji i niži frekventni dio. 

10 godina
Filox kaže...

Istina. Al sad trenutno smo se uhvatili jednog kao zasebnog uređaja, ne cijelog sustava. Gledamo li sustav, onda svaka komponenta daje svoje, jasno. Kad smo kod pojačala i grafova, sad sam provjerao i vidim da i moje pjačalo ima izrazito ravnu crtu i jako neutralan zvuk, po grafu, a i po zvuku, kako meni osobno zvuči. Neusporedivo bolje od onog Gato Audio koji sam link dao par postova prije. Bolje, toplije i prirodnije. Kažem toplije i mislim da zvuči toplije od Gato Audio pojačala, ako uspoređujemo ta 2 uređaja u istom ostatku sustava.

EDIT: U biti, po grafu (a i po zvuku) imam točno 10 puta jeftinije i 35 godina starije pojačalo, koje zvuči neusporedivo bolje.

Je, krivulja je prilično neutralna iako na povećanom primjeru se vide mala odstupanja što je i normalno jer koliko sam čitao, ne postoji pojačalo koje je 100% neutralno. Teško je ostvariti da su sve čujne frekvencije u decibel iste. Što se tiče označenog teksta, vjerojatno imaš karakter svojih zvučnika u malom prstu kad možeš klasificirati zvuk spajanih pojačala.

10 godina
nhooydz kaže...

Hocu dobiti šta ako FLAC pjesme spržim na cd kao audio cd? tajo1960 

? Hoćeš li dobiti što?

Kako misliš?

Ako nekim prigodnim programom, recimo PowerIso (ili drugim te namjene) snimiš FLAC datoteku ili datoteke kao audio datoteku, dobit ćeš cd sa glazbenim cda numerama.

FLAC kao FLAC ne možeš snimiti i reproducirati, on će, dakle, biti pretvoren u cda. Ako su do danas izumili program da i FLAC možeš snimiti na cd da bude FLAC datoteka sa istoimenom extenzijom - ja za to ne znam.

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
11 mjeseci
Dead kaže...
Filox kaže...

Je, krivulja je prilično neutralna iako na povećanom primjeru se vide mala odstupanja što je i normalno jer koliko sam čitao, ne postoji pojačalo koje je 100% neutralno. Teško je ostvariti da su sve čujne frekvencije u decibel iste. Što se tiče označenog teksta, vjerojatno imaš karakter svojih zvučnika u malom prstu kad možeš klasificirati zvuk spajanih pojačala.

Zato i jesam naglasio da je to subjektivno. Zvučnike sam imao dosta dugo te iste, u istom prostoru, a mijenjala su se baš pojačala. Bar 5 boljih pojačala, novijih i starijih... Pa nekoliko CD playera, pa 3, 4 pretpojačala...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.1.2020 16:36 (Filox).
10 godina
Vaš audio kutak

Lipi video. Nije pilana jer ne traje dugo.

Moj PC  
3 0 hvala 1
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...

Sorry dabar, ali sad ću zbilja biti bezobrazan pa te pitati direktno, bez dvosmislenosti:

- A koga od prisutnih ovdje boli kuqac što ti misliš da je to laž?

3 godine
tajo1960 kaže...
..

Sorry dabar, ali sad ću zbilja biti bezobrazan pa te pitati direktno, bez dvosmislenosti:

- A koga od prisutnih ovdje boli kuqac što ti misliš da je to laž?

double blind testiranja uvjek završe isto, ovi šta tvrde da čuju nešto šta se ne može izmjerit redovito padnu na takvim testovima.
neznam koga boli ali mene boli da na primjer sutra netko ko čita ovo tebe posluša i kupi strujni kabel od dvije prosječne plače u hr jer si ti tu tvrdia da čuješ nešto šta ne postoji samo zato jer ti rođo drži firmu šta prodaje isti kabel.

7 godina
dabar_solta_V2 kaže...

neznam koga boli ali mene boli da na primjer sutra netko ko čita ovo tebe posluša i kupi strujni kabel od dvije prosječne plače u hr jer si ti tu tvrdia da čuješ nešto šta ne postoji samo zato jer ti rođo drži firmu šta prodaje isti kabel.

Ti ozbiljno misliš da će netko kupit kakav god kabel, od soma eura(ma nek je i soma kuna) samo zato jer je Tajo ili bilo ko napisao da to čuje?

Pa mislim da nema baš tak blesave osobe

10 godina
minarelli kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

Ti ozbiljno misliš da će netko kupit kakav god kabel, od soma eura(ma nek je i soma kuna) samo zato jer je Tajo ili bilo ko napisao da to čuje?

Pa mislim da nema baš tak blesave osobe

Jedina smislena reakcija na dabrove rezone je    Samo ne znam gdje je sanjao da ja ikoga nagovaram na strujni kabel od dvije prosjećne plaće u Hr. Strujaš po cijeni jedne plaće je OK, ali dvije je previše  (ili onda trebaju biti ispodprosjećne).

Dabar, a ako će netko i kupiti, pa to je njegov problem, stvar i pravo; nije ni na tebi ni na meni da o tome odlučujemo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.1.2020 20:19 (tajo1960).
10 godina
Vaš audio kutak

Tooooooooooooooooooooo naši rukometaši........bravooooooo!!!!!!!!!

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
Filox kaže...

Zato i jesam naglasio da je to subjektivno. Zvučnike sam imao dosta dugo te iste, u istom prostoru, a mijenjala su se baš pojačala. Bar 5 boljih pojačala, novijih i starijih... Pa nekoliko CD playera, pa 3, 4 pretpojačala...

Jel ti tvrdiš da biš čuo razliku od 0,05 dB? I da je to razlog zašto bi neko pojačalo 'zvučalo' drugačije?

I maleni pomak glave dok sjediš pri kritičkom slušanju mijenja karakter zvuka - nek su zavjese drugačije navučene... a psihoakustika kaže da mozak već nakon dvadesetak sekundi ne pamti 'kvalitetu' zvuka, nego samo apstrakcije, melodiju, instrumente, ritam, riječi.

Slušao sam i ja pun K opreme, ali ne mogu tvrditi da nešto zvuči bolje od nečeg drugog, mogu samo reći da mi se u nekom trenu svidio zvuk nekog komada opreme zbog toga i toga, no da li je to bolje od nekog drugog komada opreme, ne znam, i realno, ne mogu znati, osim ako ih nisam uspoređivao side-by-side.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
10 godina
Vaš audio kutak - Vincent SV-237 MK & OPPO

Ima li netko na grupi iskustva sa Oppo UDP playerima, sada već iščezle generacije (napuštena proizvodnja UDP-a)?

Znamo da je Oppo radio jedan od, testerima najmilijih modela UDP-a (Universal Disc Player) - Oppo 105 (još kad su ga modali u D'Arby mod)...

Čitam test Vincenta SV-237MK pojačala, pa je testirano/slušano sa sada već bivšim Oppom 205... je li ga netko imao ovaj, slušao ga, gledao kroza nj?

https://7review.com/vincent-sv-237mk-review/

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.2.2020 16:00 (tajo1960).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
zanimljiv komentar je covik da,.. .. "The loudness control massively boosted bass and high treble at half volume and lower. Selecting the tone controls introduced +5dB bass boost with the controls set to zero."
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...
zanimljiv komentar je covik da,.. .. "The loudness control massively boosted bass and high treble at half volume and lower. Selecting the tone controls introduced +5dB bass boost with the controls set to zero."

A što je to tako zanimljivo kod loudnessa?

12 godina
tajo1960 kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

Nije problem u loudnessu, on radi ono što mu je posao, barem prema opisanom. Problem su tonske kontrole.

'Selecting the tone controls introduced +5dB bass boost with the controls set to zero.'

Ovo je hartavo napravljen preamp section. To se ne smije dogoditi kad su kontrole na nuli.

Kaj je to, 2k eura klasa?

Ja bi ovo vratio u dućan kao neispravno.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
10 godina
Father_Dougal kaže...
tajo1960 kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

Nije problem u loudnessu, on radi ono što mu je posao, barem prema opisanom. Problem su tonske kontrole.

'Selecting the tone controls introduced +5dB bass boost with the controls set to zero.'

Ovo je hartavo napravljen preamp section. To se ne smije dogoditi kad su kontrole na nuli.

Kaj je to, 2k eura klasa?

Ja bi ovo vratio u dućan kao neispravno.

? Tko koristi tonske kontrole?

A možda je testni model zbilja imao feller, tko će ga znati.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.1.2020 22:28 (tajo1960).
12 godina
tajo1960 kaže...

? netko kome sustav nije u idealnom prostoru?

Što se felera tiče, ne znam, no ne bih rekao, to je Vincent, sumnjam da bi poslali falični uređaj na test.

6 godina
Vaš audio kutak

.... godinama sam se opirao stavit taj cd... mozda sma grijesio, jer produkcija i mastering su top...

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
Tallahassee kaže...

.... godinama sam se opirao stavit taj cd... mozda sma grijesio, jer produkcija i mastering su top...

Nije noisewall?

Imam problem sa metal glazbom, produkcijski bude shit, jer sve, ali baš sve dižu do maksimuma. Činele se razliju, bas bubanj se stopi sa bas gitarom, a vokal se često ne čuje od gitara. Zadnji dobro masteriran metal album kojeg sam slušao bio je Tool - Ænima. No to je u devedesetima.

A moderne pokušavaju popraviti sa teškom ekvilizacijom u visokom i niskom spektru, dižu visoke da se činele razaznaju, unoseći puno nepotrebne energije u visokotonski spektar zbog čega zvuči distorzirano, istovremeno ubijaju bas da bi dobili dovoljno bandwidtha za srednje i visoke... bleh.

Mrzim moderan mastering - majstori za njega su ipak koreanci i japanci, što su oni u stanju napraviti od pop pjesama me ponekad iznenadi - sve se jasno čuje, a pjesma ima RMS na -6 dB. No kad se ide detaljno proučavati što je napravljeno, postane jasno kojim trikovima su se poslužili... zapadnjaci drže RMS na oko -10 dB.

3 godine
da ne bude tisina, amo malo, sta audiofili misle o bezicnom digitalnom prjenosu audio signala, npr s opcijom losless ili kompresija, usb ili analog ulaznim suceljem, velicine pola kreditne kartice za odasiljac a malo vece za prijemnik, prijemnik odvojeno digitalni ili analogni izlazi, ili oba, kolike novce bi bili voljni ispalit za takvo rjesenje? sta bi ocekivali od takvog uredjaja?
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.1.2020 9:53 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 mjeseci
Father_Dougal kaže...
tajo1960 kaže...

? netko kome sustav nije u idealnom prostoru?

Što se felera tiče, ne znam, no ne bih rekao, to je Vincent, sumnjam da bi poslali falični uređaj na test.

Vincent su odavno kupili kinezi...

Live long and prosper.
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...
da ne bude tisina, amo malo, sta audiofili misle o bezicnom digitalnom prjenosu audio signala, npr s opcijom losless ili kompresija, usb ili analog ulaznim suceljem, velicine pola kreditne kartice za odasiljac a malo vece za prijemnik, prijemnik odvojeno digitalni ili analogni izlazi, ili oba, kolike novce bi bili voljni ispalit za takvo rjesenje? sta bi ocekivali od takvog uredjaja?

Da otvorim "ladicu" mišljenja i stavova:

-Žica je žica; uvijek bila i bit će! Sve rečeno! Moj stav i mišljenje.

11 mjeseci
Father_Dougal kaže...
Filox kaže...

Jel ti tvrdiš da biš čuo razliku od 0,05 dB? I da je to razlog zašto bi neko pojačalo 'zvučalo' drugačije?

I maleni pomak glave dok sjediš pri kritičkom slušanju mijenja karakter zvuka - nek su zavjese drugačije navučene... a psihoakustika kaže da mozak već nakon dvadesetak sekundi ne pamti 'kvalitetu' zvuka, nego samo apstrakcije, melodiju, instrumente, ritam, riječi.

Slušao sam i ja pun K opreme, ali ne mogu tvrditi da nešto zvuči bolje od nečeg drugog, mogu samo reći da mi se u nekom trenu svidio zvuk nekog komada opreme zbog toga i toga, no da li je to bolje od nekog drugog komada opreme, ne znam, i realno, ne mogu znati, osim ako ih nisam uspoređivao side-by-side.

Nemam pojma što znači razlika od 0,05 dB, jer nemam mjerne uređaje kojima bi to mogao sebi demonstrirati. Znam da su bile razlike nakon svake promjene svakog od pojačala, inače ih ne bi mijenjali, nego bi ostali na onome prvome Rotelu od 2000 kuna. Ja slušam uređaje i po tome se odlučujem za kupovinu, ako sam u mogućnosti slušat. Jednom nisam bio i na sreću je proizvođač odlučio uzeti nazad uređaj i vratiti lovu.

Većinu uređaja koje sam kupovao nove (bili oni polovni ili iz dućana) sam testirao side-by-side sa starim uređajem. Naravno, svaki novi uređaj je bio i po cijeni i po izradi za klasu veći od prethodnog, pa je imalo smisla da bude i bolji. Jedino kad se to nije pokazalo je ona već spomenuta situacija s Gato Audiom, gdje se jeftini Hitachi pokazao kao superioran prema svim ostalim pojačalima koje sam do tada poslušao. Možda nekome ne bilo, možda netko preferira drugačiji zvuk. Ja ne, meni je ovo savršeno. Bar dok ne probam nekog Macintosha ili nešto tako...

Live long and prosper.
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice