Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 4.662
|
čitano: 271.300
|
moderatori: DrNasty, Danny_HR, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
10 godina
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Bleh, nema se smisla tu prepucavat baš, trebamo učiti jedni od drugih a ne se vrijeđati ili šta već, a na ovom topicu se već dosta znanja razmjenilo.

Ne znam eto, ja sam imao viška neke pločice koje sam stavljao na balkon i stavio ispod zvučnika i meni to super zvuči. 

Više mi je smješno kako sam bio po raznim stanovima u Zagrebu i šta ti ja znam kada vidim ekipu za interkonektima od par tis kuna a stan u rasulu, ali ajd, prioriteti. :D

Što se tiče cd-ova, ima li tko od vas ovdje da je na nekim privatnim trackerima? Naime, ovi default javni su mi uzas, ne mogu naći neke stvari koje mi trebaju. 

I da, i ja čujem razliku između mp3-a i cda, mislim da bi ju svatko čuo da malo načuli uši, u detaljima se sve čuje, barem ja. 

Vjerujem da su i ploče jedan poseban dozivljaj, da imam mjesta uzeo bi si i gramofon, cure više vole ploče nego kada kazes ajmo poslušat jedan CD. :D

Eh, cure, cure...

Davno, frend došao iz Nizozemske, donio neke ploče, BB Kinga, Stonese, Cale-a... ja se gledao s jednom tetom, zovem ju doma na cugu, hoće ona, ali usput veli - Još da imaš BB Kinga, Calea, Stonese... a ja taman 2-3 sata prije posudio te iste nove ploče od spomenutog frenda, ha ha ha... koja je to slučajnost (a nisu se poznavali). Kako život piše priče :-) 

To mi je kasnije postala wife... :-)))

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
10 godina
nhooydz kaže...

Meni je najbolji detalj na slici vrecica od alastora koja je vjerojatno stara 20 godina ali u mint stanju :D

Pa i danas imam dosta mint vrečica iz onog doba i od puno više nepostojećih trgovina; ostalo neiskorišteno, a nisam ih bacio.

Nisam okolo nosao te kabele valjda u njoj, da ne misliš... ne, kabeli su uredno bili u sistemu i nisu sigurno bili kupljeni u Alastroru, ha ha!

A bili su tada na dvosjedu (slučajno sa vrečicom), jer je ili bilo čišćenje sistema ili su mi majstori radili centralno grijane, pa je sve bilo raspojeno i maknuto sa svog mjesta (moram vidjeti po datumu fotke).

A slučajnost MIT/Alastor je zbilja slučajnost, da ne misliš više krivo :-)

EDIT

Centralno se radilo, provjerio sada, slika je iz 2003. godine. Vrečica ne znam iz koje je...

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.1.2020 11:38 (tajo1960).
11 mjeseci
Vaš audio kutak

Za vikend bio kod prijatelja u vikendici. Zanimljivo, nisam znao da mu je otac audiofil, pa sam se iznenadio kad sam vidio neke samostojeće kutije, pokrivene plahtom. Podignem plahtu, kad ono JM Lab. Pogledam šta je ostalo i razočaram se kad ugledam neke Sony uređaje novije generacije. Malo bolji pogled na pojačalo i ajde, PowerMOS, izgleda ipak OK. Onda nabasam u hodniku na pokrivenu staklenu vitrinu. Vitrina je original Sansui iz 1979, a unutra 3 Sansui komponente, tuner, integrirano pojačalo (A-40) i kazetofon. Komponente nove novcate, ko da su sad iz tvornice, savršeno očuvane, ormarić u kojem se nalaze isto. Ja oduševljen malo popričam s prijateljem, a on javi moje komentare ocu, na što mu otac objasni da ima još jedno, po njemu najbolje pojačalo tu u kući. Odem vidit i to, a kad ono Bowers&Wilkins Aura Evolution VA-100II. Nika čuo ni vidio prije, niti sam znao da B&W imaju pojačala. Uzeli su tu neku malu firmu pod svoje prije par godina, pa sad imaju i pojačala. To je spojeno na male bookshelf JM Lab zvučnike i upareno s nekim nebitnim CD playerom. Zvučnici su postavljeni gdje je bilo mjesta, odnosno bezveze, jedan na ormaru, drugi na komodi uz zid.

Zvuk odličan, usprkos groznom razmještaju. Od svega poslušao sam samo kombinaciju Aura - bookshelf JM Lab, drugo mi se nije dalo palit, odnosno spajat, jer Sansui nije bio spojen na zvučnike. Nisam dugo slušao, neki ženski vokal jazz sam našao original CD, pustio i odmah shvatio da su odlično i pojačalo i zvučnici. Fin, topal, ugodan zvuk, bogat detaljima, sve što treba. Šteta što nije u boljem prostoru bilo. Niti je zagrijano bilo pojačalo. Niti je CD player bio vrijedan spomena.

P.S.

Imao priliku (na drugom mjestu) vidjeti Viablue zvučničke kabele. Nemam riječi. Toliko kilograma čistog srebra i bakra na jednom mjestu, takva debljina, to nikad nisam uživo vidio, ko moja ruka su debeli. Nisam još slušao, budem uskoro, pa javim doživljaj. Zahvaljujući ovome, ja sam postao vlasnik mojih prvih normalnih zvučničkih kabela, Kimber 4PR.

https://viablue.de/com/cables_sc6_single_wire_speaker_t6s.php

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.1.2020 11:52 (Filox).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina

PM detalje plz. :)

10 godina
nhooydz kaže...

PM detalje plz. :)

+1 :)

12 godina
Slika sa torrenta, ako treba link javi se (nhooydz sam poslao link)...
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
10 godina
Vaš audio kutak

Dobio, thx :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
Filox kaže...
...

...A gdje su slušanja i usporedbe? S čim se rade usporedbe, što je referenca? ....

eno ti doslovno par postova prije.. uspoređuje se A fajl koji je 10run i B fajl koji je original, ako ne razumljivo pišem u putanji signala je PCM2906 DA konverter - out pre - xlr 10m - in pre - PCM2906 AD konverter,  za snimanje korišten audacity i windows 10 audio driver :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.1.2020 18:20 (dabar_solta_V2).
10 godina
Vaš audio kutak

Kolege, ako neko voli Massive Attack evo jednog od zadnjih uradaka, the Spoils. Savjet, poslušati preko slušalica i pratiti video.

Moj PC  
2 0 hvala 1
11 mjeseci
dabar_solta_V2 kaže...
Filox kaže...
...

...A gdje su slušanja i usporedbe? S čim se rade usporedbe, što je referenca? ....

eno ti doslovno par postova prije.. uspoređuje se A fajl koji je 10run i B fajl koji je original, ako ne razumljivo pišem u putanji signala je PCM2906 DA konverter - out pre - xlr 10m - in pre - PCM2906 AD konverter,  za snimanje korišten audacity i windows 10 audio driver :D

Nisi me shvatio, kao što namjerno ne želiš shvatiti nikoga. Kako taj tvoj uređaj zvuči u usporedbi s nečim što smo mi mogli doma slušat? Kako zvuči u odnosu na Marantz, Sony, HK, Macintosh, Acupahse? Sliči li zvuku više jednom Shinzenu od stotinjak eura ili vise daje bogati zvuk kao PS Audio? Nauči što znači riječ REFERENCA. Koji su ti referentni uređaji s kojima si uspoređivao zvučnu sliku?

USPOREDI S NEČIM ŠTO ZNAMO I IMAMO U KUĆI!

Live long and prosper.
3 godine
referenca mi je ravan fr graf, mozda sam u krivu ali filozofija svega sta radim vezanog za audio osim dsp ili filtera je da bude neutralno(ona prica s pojacalima koja su ista ista po fr tj neutralna) zamisli kako bi zvucala ova snimka da je prosla kroz 10puta bass boost ili slicne gluposti koje mi nebi palo napamet ugradit u opremu koju radim bas zato da bude neutralna i da ne bude ko vecina ostale opreme koja prikrivaju neke nedostatke takvim efektima.
postujem da neka firma recimo ubaci blagi loudness curve u svoj takozvani zvuk jer jednostavno bolje zvuci ljudima, ali misljenja sam da bi taj dio koji mjenja zvuk treba bit opcionalan a ne obavezan. uostalom tebi se moram pravdat zasto sam nesto napravi kako san napravi , ko si ti, a di je tebi referenca za sluh, kako znas da ti je sluh dobar, uostalom zasto bi ti vjerova ne cujes 10 daad low end konverzija s obsolete cipa xD tu cjela prica zavrsava i sve sta kazes je izmotavanje. nhf.
11 mjeseci
dabar_solta_V2 kaže...
referenca mi je ravan fr graf, mozda sam u krivu ali filozofija svega sta radim vezanog za audio osim dsp ili filtera je da bude neutralno(ona prica s pojacalima koja su ista ista po fr tj neutralna) zamisli kako bi zvucala ova snimka da je prosla kroz 10puta bass boost ili slicne gluposti koje mi nebi palo napamet ugradit u opremu koju radim bas zato da bude neutralna i da ne bude ko vecina ostale opreme koja prikrivaju neke nedostatke takvim efektima.
postujem da neka firma recimo ubaci blagi loudness curve u svoj takozvani zvuk jer jednostavno bolje zvuci ljudima, ali misljenja sam da bi taj dio koji mjenja zvuk treba bit opcionalan a ne obavezan. uostalom tebi se moram pravdat zasto sam nesto napravi kako san napravi , ko si ti, a di je tebi referenca za sluh, kako znas da ti je sluh dobar, uostalom zasto bi ti vjerova ne cujes 10 daad low end konverzija s obsolete cipa xD tu cjela prica zavrsava i sve sta kazes je izmotavanje. nhf.

Ja tvoj test s tim fajlovima nisam još poslušao. JOŠ. Budem možda za vikend. Nije mi sustav doma.

Vidiš, ti ne razumiješ što znači referenca i zašto se koristi u audio svijetu. Kažeš da radiš neutralna pojačala, DACove, šta već. Super, ja samo takve uređaje kupujem, sa što neutralnijim zvukom. Ali kako ti znaš da je to što ti napraviš neutralno? Samo na temelju grafa? Graf je dobar za početak ia za osnove "kalibriranja", ali fine tuning možeš samo ako puno mlijeka još popiješ.

Ne moraš se ti pravdat meni, ni ikome na svijetu, ali zašto ne raspravljat? Ja volim rasprave.

Moja referenca za zvuk su ti desetci uređaja (kupljenih, raznih marki, DIY) koje sam posjedovao, prodao i kupio bolje, desetci uređaja koje sam slušao kod drugih ljudi i po raznim dućanima. Npr, referenca za neutralni zvuk pretpojačala mi je pasivno dual-tranformatorsko pretpojačalo. Zašto baš to? Pročitaj o pasivnim pretpojačalima, pa ćeš vidit da su to iznimno neutralni uređaji, jer nemaju nikakvu aktivnu elektroniku koja mijenja zvuk, samo 2 transformatora koji mogu smanjit glasnoću. Jako neutralno, ali s nedostatkom dinamike. Odatle počinjem usporedbe. Ne spajam se na grafove, nego gledam što je meni ugodnije, bogatije i jednostavno bolje, za mene osobno. Npr, nakon što sam isprobao Onkyo P-303 i usporedio ga s ovim DIY pasivnim, shvatio sam koliko je Onkyo superiorniji i koliko ima bolju dinamiku i širu zvučnu sliku, uz jednako neutralni zvuk. Onda sam uzeo Sony TA-E86 i zaključio da zvuči identično kao i Onkyo, znači bolje od pasivnog DIY, iako je kompletno drugačija izrada Sony-a i Onkyo-a, ali baš kompletno, nema niti jedna slična stvar unutra. Zvuk isti. To znači 2 dobro napravnljena, jako kvalitetna neutralna uređaja. Nakon toga sam uzeo Burson i usporedio i njega. Opet su Onkyo/Sony bili bolji i to dosta, iako je Burson nov novcat, vrhunska tehnologija, skup ko sami djava...

Vidiš, tako se pišu usporedbe. Usporedim A, B po mogućnosti i C i D, napišem sličnosti i različitosti u zvuku, a tko se razumije, može malo i o tehničkim razlikama. Ti nama samo kažeš da imaš ravnu liniju grafa. Odlično. To može značit svašta, a jedna od stvari koje meni padaju na pamet je flat i prazan zvuk. Ali naravno, nemaš referencu za usporedbu, pa je jako teško nekome od nas znat o čemu ti govoriš, bez obzira koliko različitih uređaja smo do sada isprobali.

P.S.

Vjerujem da većina nas ni nema nikakve mjerne uređaje za radit grafove.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 10:31 (Filox).
6 godina
Vaš audio kutak

Mislim da bi bilo najbolje da se svi malo opustite uz ovaj prekrasan video izrade Jean Maurer zvučnika. 

Od početka do kraja. 

Chill TFO. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.

3 0 hvala 1
10 godina
Filox kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

Ja tvoj test s tim fajlovima nisam još poslušao. JOŠ. Budem možda za vikend. Nije mi sustav doma.

Vidiš, ti ne razumiješ što znači referenca i zašto se koristi u audio svijetu. Kažeš da radiš neutralna pojačala, DACove, šta već. Super, ja samo takve uređaje kupujem, sa što neutralnijim zvukom. Ali kako ti znaš da je to što ti napraviš neutralno? Samo na temelju grafa? Graf je dobar za početak ia za osnove "kalibriranja", ali fine tuning možeš samo ako puno mlijeka još popiješ.

Ne moraš se ti pravdat meni, ni ikome na svijetu, ali zašto ne raspravljat? Ja volim rasprave.

Moja referenca za zvuk su ti desetci uređaja (kupljenih, raznih marki, DIY) koje sam posjedovao, prodao i kupio bolje, desetci uređaja koje sam slušao kod drugih ljudi i po raznim dućanima. Npr, referenca za neutralni zvuk pretpojačala mi je pasivno dual-tranformatorsko pretpojačalo. Zašto baš to? Pročitaj o pasivnim pretpojačalima, pa ćeš vidit da su to iznimno neutralni uređaji, jer nemaju nikakvu aktivnu elektroniku koja mijenja zvuk, samo 2 transformatora koji mogu smanjit glasnoću. Jako neutralno, ali s nedostatkom dinamike. Odatle počinjem usporedbe. Ne spajam se na grafove, nego gledam što je meni ugodnije, bogatije i jednostavno bolje, za mene osobno. Npr, nakon što sam isprobao Onkyo P-303 i usporedio ga s ovim DIY pasivnim, shvatio sam koliko je Onkyo superiorniji i koliko ima bolju dinamiku i širu zvučnu sliku, uz jednako neutralni zvuk. Onda sam uzeo Sony TA-E86 i zaključio da zvuči identično kao i Onkyo, znači bolje od pasivnog DIY, iako je kompletno drugačija izrada Sony-a i Onkyo-a, ali baš kompletno, nema niti jedna slična stvar unutra. Zvuk isti. To znači 2 dobro napravnljena, jako kvalitetna neutralna uređaja. Nakon toga sam uzeo Burson i usporedio i njega. Opet su Onkyo/Sony bili bolji i to dosta, iako je Burson nov novcat, vrhunska tehnologija, skup ko sami djava...

Vidiš, tako se pišu usporedbe. Usporedim A, B po mogućnosti i C i D, napišem sličnosti i različitosti u zvuku, a tko se razumije, može malo i o tehničkim razlikama. Ti nama samo kažeš da imaš ravnu liniju grafa. Odlično. To može značit svašta, a jedna od stvari koje meni padaju na pamet je flat i prazan zvuk. Ali naravno, nemaš referencu za usporedbu, pa je jako teško nekome od nas znat o čemu ti govoriš, bez obzira koliko različitih uređaja smo do sada isprobali.

P.S.

Vjerujem da većina nas ni nema nikakve mjerne uređaje za radit grafove.

Pa naravno da nema... Hi-fi i audio hobi nije mjeriteljski hobi, nego "consumer" tipa, stvoren da se kupi i uživa u glazbi koju uređaji daju iz sebe, a ne mjerka i premjerava elektro vrijednosti i printa grafove na papiru.

Stvoren je za reprodukciju zvuka u naše uši, a ne napravljen sa klemama gdje ćemo priključivati blesimetre da bismo "mjerili"... mjerenja su odavno obavljena u tvornicama kad se uređaj pravio i to puno preciznijim i mjerodavnijim uređajima nego što bismo mi sebi mogli moći priuštiti.

Dabar, imaš li i gluhu komoru za opite zvučnika, ili radiš "na uho", pa kako ispadne, a misliš da imaš "ravan graf"? Mislim da ove profi komore malo bolje ocrtavaju svojim ispitivanjima i rezultatima stanje nego tvoji blesimetrići... ako griješim - ispravi me :-) i da "grafovi" dobiveni ovdje imaju neku vjerodostojnost... i opet me ispravi ako griješim :-)  a "kontrolirati" poslije kupnje vrijednosti dobivene ovdje ili vikati na sav glas - "ma vidio sam ja odmah da tamo na 318 Hz ima pad od 0,0001 dB"... mislim... do kada više polemike/srnj oko toga? 

3 godine
tajo kakva gluha komora za loop zvučne kartice?

kad testiram zvucnike izvadim ih u vrtal po mogucnosti da ima trave lol, ostatak problema rješi gating.
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...
tajo kakva gluha komora za loop zvučne kartice?

kad testiram zvucnike izvadim ih u vrtal po mogucnosti da ima trave lol, ostatak problema rješi gating.

Misliš da je to OK?

Na kojoj temperaturi zraka radiš? U koje doba dana? Pri kojoj vlazi i atmosferskom pritisku? Na mjestu sa vjetrom ili bez vjetra? Sa bukom sa ulice ili bez? Sa cvrkutom ptica ili bez, blejanje susjedove koze iili revanja magareta...???

Sve su to okolnosti jako bitne za uniformno testiranje, jer, uvjeti moraju biti strogo kontrolirani! Inače vrijednosti "šaraju"... jbg, nije to to.

A kako onda radiš preko zime kad nema trave? Po snijegu? Po niskoj temperaturi? I misliš da valja? Teško...

Gume ovjesa su tvrde na niskim temperaturama, zvučnici ne sviraju isto kao i na toplom, to je činjenica. Shodno tome ni grafovi koje ti dobiješ opet nemaju nikakvu realnu pravu vrijednost, jer ti se okolnosti testiranja stalno mijenjaju... ako već toliko voliš svoje grafove. Za test nečega moraš imati adekvatno idealne uvjete, a to ti teško da imaš! Nema nitko od nas ovdje, osim ljudi koji rade u specijaliziranim prostorima za to. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 13:00 (tajo1960).
11 mjeseci
Vaš audio kutak

Sranje, umro je Terry Jones iz Monty Pythona. Sad sam na poslu, pa ne mogu stavit jednu prigodnu (filter prometa...), te stoga molim nekoga od vas da postavi Always look on the bright side of life... U šta boljoj kvaliteti, naravno. Hvala.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 14:33 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
Filox kaže...

Sranje, umro je Terry Jones iz Monty Pythona. Sad sam na poslu, pa ne mogu stavit jednu prigodnu (filter prometa...), te stoga molim nekoga od vas da postavi Always look on the bright side of life... U šta boljoj kvaliteti, naravno. Hvala.

R.I.P.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 15:03 (Dead).
3 godine
tajo1960 kaže...
..

Na kojoj temperaturi zraka radiš? U koje doba dana? Pri kojoj vlazi i atmosferskom pritisku? .

20.008 stupnjeva c , točno u ponoć kad kampanel udre zadnji put, mora bit južina da membrane budu mekane i vlažne inače nevalja, a ljudi i životinja na šolti nažalost nema dovoljno da bi smetali.

šalu na stranu mjerenje zvucne kartice je vjerovatno naj jednostavnije i s naj manje problema za napravit. a za ekipu šta je na selu i šta im je tiho u vrtlu stvarno nema bolje poor man šeme za izmjerit zvucnike, ako ste srece da nema blejanja susjedove koze ili revanja tovara naravno, jedini je problem ako vas neko vidi s zvucnikom na stalku u vrtlu ajde vi to sad nekome normalnome objasnite šta radite.

10 godina
Dead kaže...
Filox kaže...

R.I.P.

R.I.P. i od mene

-Još samo jedan mali bombon od mente...

-Odjebi, ne mogu, pun sam...

-Ali, samo jedan..

-Odjebi...

-Ali, gospodine...

-Dobro, 'ajde daj, kad si navalio... Uzme... i... BUUUUUMMMMMM!    Legende ostaju zauvijek legende!

12 godina
Vaš audio kutak

Evo jedno pitanje, vezano za mjerenje, bez ikakve zlobe predrasuda ili bilo sto slicno da bi se dizale tenzije....

Ja sam teski pocetnik u audio svijetu (audiofiliji) tako da zadnjih cca godinu-dvije citam stotine komentara ovdje i na jos 2-3 foruma vezano za ovu temu i svugdje su u principu iste svađe i isti klanovi.

Osobno nisam zauzeo niti jednu stranu (jos) i mislim da je istina negdje između .

Pitanje/test je ovaj:

Znaci kod sebe doma imate savrseni stereo sustav koji vama zvuci odlicno, dođe npr. neki frend i kaze "ajde da izmjerimo malo freq odaziv tvog sustava", vi se slozite i frend izmjeri sustav i dobije ove rezultate sa slike dole.

Nakon toga vam frend kaze "sta ako ti ja mogu iz tog tvog sustava izvuci jos bolju zvucnu sliku za nula kuna?"

Vi kazete "Nemoguce!"

I sad frend pomocu DSP programa vam tu freq sliku ispegla/izravna (kao na slici dole) i vi kazete "WOW!, kako dobro"

Ovo je samo primjer, znaci ne mora biti istina da bi vam se to svidjelo ali recimo da vam se ova "nova" zvucna slika vise sviđa nego prijasnja, da li bi ste i dalje bili toliko protiv mijerenja ili bi ste ipak malo zastali i rekli "ima nesto u tome"?

Slika freq, prije vs poslije.

Moj PC  
0 0 hvala 2
10 godina

Nekad ni freq. odziv nije toliko bitno da bude flat, nekad su u prostoru i za ugodu slušanja bitniji harmonici tonova.

Potraži malo teorije o harmonicima, bit će ti puno toga jasnije.

12 godina
A sta znaci kada se kaze da neka komponenta malo "farba" zvuk?
Da li to onda znaci da recimo neki pretezno flat zvuk ta komponenta malo izoblici tako da malo povisi bass/visoke ili to znaci nesto drugo?

I zar nije svima u cilju imati sto neutralniji zvuk (da li to znaci flat?) ?
3 godine
naravno da nije samo fr , harmonici distorzije noise intermodulacijske distorzije i ko zna sta san jos zaboravi i da ne buden zadrt ko zna sta se jos mozda nije otkrilo iako mislim da je audio odavna otkriven. flat tj ravan zvuk nije svima cilj vecina ih voli loudness jer pase ljudskom sluhu, mozda neko voli peak na 2k ko zna, al flat je svima jednako dobro da ne recem jednako lose.

uzasan peak na 2k , jako cudno. jeste mjerili zvucnik po zvucnik ili oba u isto vrijeme?
nekad kriva mjerenja i dsp znaju popravit problem kojeg zapravo nema odatle i mrznja prema tome.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 21:44 (dabar_solta_V2).
7 godina
Vaš audio kutak

Ima tko kakav iskustava sa Klipsch zvučnicima.?

Zanima me ovaj model Klipsch Rp 8000f.

0 0 hvala 0
10 godina
djigibao kaže...
A sta znaci kada se kaze da neka komponenta malo "farba" zvuk?
Da li to onda znaci da recimo neki pretezno flat zvuk ta komponenta malo izoblici tako da malo povisi bass/visoke ili to znaci nesto drugo?

I zar nije svima u cilju imati sto neutralniji zvuk (da li to znaci flat?) ?

O neutralnom su zvuku napisani tomovi rasprava i još nitko nije definirao što je neutralni zvuk. Je li to "ružičasti" šum od 1.000 Hz? ako je - i što s njim? Kuda dalje? Nikuda.

Što je neutralni zvuk? Koje je pojačalo referentno kao pramjera u svemiru da se druga mogu ravnati prema njemu i odrediti nivo odstupanja od njegove referentne neutralniosti?

Takvo ne postoji nigdje i nikada. 1.000 modela od 1.000 firmi u koje se proizvođači pojačala kunu sa 0.000001% kojekakvih izobličenja (uhu daleko nečujno, pa čak već i strojevima teško za registrirati) još uvijek nisu pojam i slušne neutralnsti.

Što je neutralan zvuk? Koji je to? Gdje je on u prirodi da ga čujemo i da znamo usporediti kasnije zvuk iz zvučnika sa njim? Nema ga! A svaki elektro dio jednog pojačala, cd playera, zvučnice gramofona, skretnice zvučnika ima upliv na zvuk; ljudi, to se NE može izbjeći, to je tako. I nema neutralnosti, ni približno! Možda 2 pjevača koji tule iz grla isti zvuk, istu frekvenciiju... i opet zvuče različito, različito ih se čuje, a usklađeni su, ali imaju različite "boje" glasa, dakle - i opet nema neutralnosti!

Zvuk nekog koncerta u Londonu? OK, i onda taj isti simfonijski orkestar svira u Tokiju iste skladbe ili djelo i ima potpuno drugačiji zvuk, jer je dvorana drugačije akustična. I, koje će biti postavljeno kasnije kao parametar neutralnosti?

Na to je jako teško odgovoriti, to je više filozofsko pitanje i tema o kojoj se može mjesecima prepucavati, ali nema decidiranog odgovora.

Ni pitanje same proizvedene frekvencije nekog instrumenta nije mjerilo. Ako imaš trubača koji puše iz trube zvuk od 1.000 Hz (primjer), a pored njega violinist gudi na istih 1.000 Hz - koji je neutralan? A oba su uredna na 1.000 Hz iste frekvencije!? :-)))

12 godina
Ali svi trube o toj neutralnosti, o tome kako treba ici na koncert npr. akusticne gitare i onda zapamtiti taj zvuk gitare (koji je valjda referenca) i onda pokusati dobiti doma isti/slican zvuk te gitare kao i tamo...tako sam ja to shvatio iz svih ovih citanja i videa o audiu.

Tj. da zvuk akusticne gitare ima taj specificni zvuk, da zvuk trube ima tocn takav zvuk...a opet s druge strane svaki taj koncert je izveden u drugacijoj prostoriji koja također daje drugaciji zvuk cijeloj zvucnoj slici nego sto ce biti kod nas doma...

Covjek se jednostavno pogubi u svim tim clancima, recenzijama, pametovanjima i svemu...cemu treba teziti? sta je referenca? koji je to zvuk koji trebamo dobiti kod kuce?....
10 godina
djigibao kaže...
Ali svi trube o toj neutralnosti, o tome kako treba ici na koncert npr. akusticne gitare i onda zapamtiti taj zvuk gitare (koji je valjda referenca) i onda pokusati dobiti doma isti/slican zvuk te gitare kao i tamo...tako sam ja to shvatio iz svih ovih citanja i videa o audiu.

Tj. da zvuk akusticne gitare ima taj specificni zvuk, da zvuk trube ima tocn takav zvuk...a opet s druge strane svaki taj koncert je izveden u drugacijoj prostoriji koja također daje drugaciji zvuk cijeloj zvucnoj slici nego sto ce biti kod nas doma...

Covjek se jednostavno pogubi u svim tim clancima, recenzijama, pametovanjima i svemu...cemu treba teziti? sta je referenca? koji je to zvuk koji trebamo dobiti kod kuce?....

Pa o tome pričam, o tome sam i prije par mjeseci ovdje pisao neki post... 

Možeš imati referencu za jedan slučaj, ali ne i generalno.

Upravo to što kažeš - ta ista gitara zvuči u drugom prostoru sutra na koncertu drugačije, jer je akustika tog drugog prostora drugačija i, bit iće manje ljudi, pa će i sala zvučati drugačije... i odjednom više nemamo referencu... popapala maca, neeemaaa! Imamo 2 reference, preksutra i treću u trećoj sali trećeg koncertai... gdje smo odjednom? U šumi referenci? A trebabiti samo jedna referenca sa jednim originalnoim zvukom, ali.. .to ne postoji.

Određivanje fizičkih veličina tipa masa, dužina itd, gdje se u kojekakvim svjetskim labosima i ustanovama čuva "kilogram", metar, itd. - primjer, u Parizu, pa se prema njemu rade "kopije" utega mase 1 kg, 100 grama itd. Ali, zato je taj pariški, čuvani kilogram pramjera, to je etalon, on je osnov, on je jedini prema kojem se ravnaju i prema njemu rade kopije kilograma.

Ali, kako to napraviti za "neutralni zvuk" Mislim... daj, promisli malo... 

Još će milijuni tekstova i postova o neutralnom zvuku biti iznjedreno, ali ni jedan neće donijeti ništa novo ili revolucionarno pametno! To jednostavno ne postoji!

11 godina
Vaš audio kutak

Neutralan zvuk i ostali jednorozi...

morrisoN

1 0 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice