Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.417.467
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
15 godina
offline
Vaš audio kutak

Ajd da ja onda pokrenem malo svađe . Zapelo mi neki dan za oko... Po čemu ovo recimo nije end game pojačalo za 90% ljudi koji žive po malim stanovima, malim sobama gdje su i 30-40W pojačala dovoljna da ti susjedi zovu policiju ako navineš već i na pola?

 

Fosi Audio V3 Mono Amplifier Review

 

A ovo zapravo ima snage i za ozbiljne zvučnike, transparentno je do beskraja i zajedno s nekim streamerom tipa Wiim Pro Plus koji može poslužiti i ko preamp s daljinskim i čiji je DAC također totalno transparentan košta manje od 600€. Mikrofon za izbaždariti sve to skupa i miniDSP eq su još nekih 400€. Znači sve skupa rang nekog klasičnog butik pojačala koje nema teorije da će svirati drugačije ako je ispravno i ako se sve izbaždari kak spada. Ono što sam već negdje spomenuo, hifisti mogu biti sretni što živimo u vremenu u kojem živimo kad za cijenu jednog ukrasnog interkonekta kupiš veliki dio end-game sustava.

 

Deckard
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

To pojačalce je vrlooo daleko od transparentnosti i nije ni blizu nekog End Game.

 

Kvalitetna pojačala u D klasi koštaju, a ovo nikako nije na tom tragu.

Dakako da mu neće pomoći nikakav mikrofon, niti DSP/EQ.

 

Ljudi koji kupuju kvalitetnu (čitaj i; skuplju) opremu više paze na svaki cent nego mi ostali.
Da su takvi uradci imalo na tragu neke veće kvalitete, sigurno bi bili puno više zastupljeni.

 

Isto tako niti početni Streamer/DAC-evi nikako ne mogu kvalitetom zvuka konkurirati ozbiljnijim (i nažalost bitno skupllim) proizvodima.

 
5 5 hvala 1
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
End game u ovom hobiju i ne postoji,a to pojacalce je daleko od “ozbiljnog” nazalost.
Ali nekome mozda i ne treba vise,tako da svatko bira svoj put i gdje ce povuc crtu..
AUDIOFIL
Moj PC  
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Vaš audio kutak

hah pa taj fosi je s TPA3255, taj sam cip isproba u raznim kombinacijama, imam razglasnu aktivu od mono blokova s tim cipom, u autu amp s istim stereo jedan chip, i "hifi" verziju s post filter feedbackom stereo jedan chip, i taman radin jos jedan novi pcb s novim induktorima sta san stavi sliku par strana prije za nove mono blokove i jos malo update sitnica na pcb-u tipa post filter feedback u razglasnoj varijanti i bolji preamp i neke sitnice za lakše sastavljanje.

chip je bez pretjerivanja ona verzija s post filter feedbackom nemoguce svatit koliko dobro svira za d klasu, jako mu je bitan induktor na izlazu kako se ponaša za kvalitetu. a da ne govorim da ima snage i podnosi niske impedance ko veliki testira sam 200W rms u 4 oma sa sinusom, mono verzija cak i 2 oma podnosi ali ipak se najbolje ponaša na 8 oma i visokim naponima sta se distorzije tice , satra san te jedne cipove na sto nacina i neman sta rec nego topla preporuka pogotovo vama starjesinama koji bizite od d klase ka vrag od tamjana.

jedini problem s chipom je da kida sub frekvencije ako se zagrije previše i ako se pretjeruje s snagama a hladnjak slab.

cjena komponenti za mono blok s kvalitetnim djelovima je cca 250 eura po komadu ukljucujuci pcb i hladnjak, bez napajanja i preampa, po komadnoj cijeni komponenti(bez popusta na kolicinu).


zivili

Moj PC  
2 0 hvala 1
3 godine
offline
Vaš audio kutak

Edit: Normalno da će najbolje radit na 8 oma, znači otpada 80% zvučnika. Kolega deckard, ne radi se tu o glasnoći i volumenu nego o sposobnosti pojačala da kontrolira zvučnike. Da ne spominjem zvučne probleme D klase koji još itekako postoje pogotovo u najosjetljivijem srednjetosnkom području koje većina D klasa ne odrađuje kako treba.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.4.2024 23:37 (Just Outlaw).
 
0 0 hvala 0
7 mjeseci
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Ajd da ja onda pokrenem malo svađe . Zapelo mi neki dan za oko... Po čemu ovo recimo nije end game pojačalo za 90% ljudi koji žive po malim stanovima, malim sobama gdje su i 30-40W pojačala dovoljna da ti susjedi zovu policiju ako navineš već i na pola?

 

Fosi Audio V3 Mono Amplifier Review

 

A ovo zapravo ima snage i za ozbiljne zvučnike, transparentno je do beskraja i zajedno s nekim streamerom tipa Wiim Pro Plus koji može poslužiti i ko preamp s daljinskim i čiji je DAC također totalno transparentan košta manje od 600€. Mikrofon za izbaždariti sve to skupa i miniDSP eq su još nekih 400€. Znači sve skupa rang nekog klasičnog butik pojačala koje nema teorije da će svirati drugačije ako je ispravno i ako se sve izbaždari kak spada. Ono što sam već negdje spomenuo, hifisti mogu biti sretni što živimo u vremenu u kojem živimo kad za cijenu jednog ukrasnog interkonekta kupiš veliki dio end-game sustava.

 

Bolje zvuči pojačalo koje se mjeri užasno, nema feedback, ima visok thd, ima 50 kila i grije ko sunce. Ima znanosti iza toga samo ja ti to ne znam objasniti, puno kompliciranije je nego što taj amir misli. A sad sve tvrtke zarađuju na naivnim novacima kojima se sviđa ideja male potrošnje, male cijene, dobro mjeri(upvote znanost), malih dimenzija. Jednostavno je lako prodati proizvod koji puno nekakvih mjera zadovoljava. To čak i ne zvuči tolko loše, za 200-300 eura imaš setup koji je puno bolji od logitech zvučnika pa čak i onih edifiera od 100 eura pa lako je pomisliti da to valja, samo je problem što za 300 eura složiš nešto ozbiljnije ako znaš sam slagati zvučnike i pojačala, ili ako kupiš rabljeno.

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...

Edit: Normalno da će najbolje radit na 8 oma, znači otpada 80% zvučnika. Kolega deckard, ne radi se tu o glasnoći i volumenu nego o sposobnosti pojačala da kontrolira zvučnike. Da ne spominjem zvučne probleme D klase koji još itekako postoje pogotovo u najosjetljivijem srednjetosnkom području koje većina D klasa ne odrađuje kako treba.

 

 

 iz tog razloga je u ovom fosi slucaju chip stavljen u mono mod pa radi na 4 oma ko na 8 oma stereo, ne otpada ništa.
taj "problem" u srednjima nije ni blizu izražen ko s drugim d klasama jer je chip radjen ciljano oko te namjene, cak i bandwidth mu je za šišmiše do 100kHz, a s post filter feedbackom thd+n oko midrange frekvencija se još dodatno poboljša.

 chip je nevjerovatan, ogromne snage a hifi, a i nisu texas instruments nekakvi šarlatani koji neznaju sta rade.

8 godina
offline
Vaš audio kutak

Da neki apdejt napravim..odlucio sam s tretmanom umjesto  kupnjom komponenti...U crtama spusten plafon 10cm i 10cm kamene vune sa  240x400cm perforiranog knaufa. Dobio puno vecu dinamiku nego prije , separaciju i prostora oko instrumenata..S tim da mi jos  i zavjese fale.. Ali svakako upgrade zvuka

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.4.2024 21:42 (sseennoonn).
Moj PC  
16 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Ajd da ja onda pokrenem malo svađe . Zapelo mi neki dan za oko... Po čemu ovo recimo nije end game pojačalo za 90% ljudi koji žive po malim stanovima, malim sobama gdje su i 30-40W pojačala dovoljna da ti susjedi zovu policiju ako navineš već i na pola?

 

Fosi Audio V3 Mono Amplifier Review

 

A ovo zapravo ima snage i za ozbiljne zvučnike, transparentno je do beskraja i zajedno s nekim streamerom tipa Wiim Pro Plus koji može poslužiti i ko preamp s daljinskim i čiji je DAC također totalno transparentan košta manje od 600€. Mikrofon za izbaždariti sve to skupa i miniDSP eq su još nekih 400€. Znači sve skupa rang nekog klasičnog butik pojačala koje nema teorije da će svirati drugačije ako je ispravno i ako se sve izbaždari kak spada. Ono što sam već negdje spomenuo, hifisti mogu biti sretni što živimo u vremenu u kojem živimo kad za cijenu jednog ukrasnog interkonekta kupiš veliki dio end-game sustava.

 

 

Samo cu stavit jedan video u kojem lik prica o tim malim amp-ovima (tj. o FOSI ZA3) ali ima jedan interesantan dio o tome kako nisu svi W na pojacalima isti.

Video je kratki (oko 13min) a taj interesantan i koristan dio videa je negdje poslije 4:30min (kome se ne da gledat sve).

Prica o dinamici i "udarcu" zvuka i kako 100W ovakvih ampova nije isto sto i 100W kod pojacala AB klase.

 

 

 

sseennoonn kaže...

Da neki apdejt napravim..odlucio sam s tretmanom umjesto  kupnjom komponenti...U crtama spusten plafon 10cm i 10cm kamene vune sa  240x400cm perforiranog knaufa. Dobio puno vecu dinamiku nego prije , separaciju i prostora oko instrumenata..S tim da mi jos  i zavjese fale.. Ali svakako upgrade zvuka

 

Cestitima, svaka cast na pothvatu i trudu.

Svakako stavit jos slika kad sve bude gotovo i da se vide zvucnici i komponente (ako nije problem).

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

Samo cu stavit jedan video u kojem lik prica o tim malim amp-ovima (tj. o FOSI ZA3) ali ima jedan interesantan dio o tome kako nisu svi W na pojacalima isti.

Video je kratki (oko 13min) a taj interesantan i koristan dio videa je negdje poslije 4:30min (kome se ne da gledat sve).

Prica o dinamici i "udarcu" zvuka i kako 100W ovakvih ampova nije isto sto i 100W kod pojacala AB klase.

 

Ono što meni vrijedi u ovom videu i što smatram razumnim i objektivnim, čovjek veli "Don't expect it to drive big heavy load demanding speakers that have low impedance dips...". I malo dalje "...if you connect reasonably demanding speakers to it, it will perform really well...". Po meni sasvim korektno i objektivno. Ali onda čuje razliku između ZA3 i V3 pa veli da moguće to dolazi od op-ampova i kondenzatora, e tu ja krećem u režim prenamjene životnog vremena pa obično prekidam gledanje. Inače sam pogledao, među ostalim, dosta videa tog delegata, i još se kod njegovih videa zna i naći korisnih informacija za razliku od velike većine razvikanih gurua (trgovaca) po jubitu. Samo se meni osobno diskreditira npr. tim razlikama u zvuku savršeno transparentnih DAC-ova. Mislim, ne tvrdim da čovjek ne čuje razliku, pretpostavljam da ima i "istrenirano uho" i iskustvo. Ali znam da meni ista stvar u dva dana zvuči različito ovisno o tome na koju sam nogu ujutro ustao i kakav vjetar vani puše, da ne pričam o tome kako pomaknem glavu za pola metra i već stvar zvuči drugačije. Pa onda ne znam ima li smisla te subjektivne razlike na tim recenzijama uzimati kao relevantne ili možda ipak više vjerovati grafovima i rezultatima mjerenja. Opampovi mogu napraviti razliku ako se koriste nekontrolirano, onak da ih se bezveze tjera u osciliranje. No nije sad tema. Znači ja to gledam ovako: relativno male sobe/stanovi ili near field slušanje, dobrih nezahtjevnih zvučnika ima na sve strane, ovakve stvari po meni apsolviraju pitanje pojačala za praktički nikakve novce u ovom sportu. A ako je u igri još i aktivni subwoofer (što bih ja uvijek prije ganjano od ganjanja primarnih zvučnika niskima) i eventualno kakav dsp/crossover pa da se pojačalo ne treba uopće baviti niskim tonovima, praktički end-game.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 8:51 (deckard).
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nisu svi vati isti je glupo rec ili prevedeno nemos ocekivat maks ratinge iz datasheeta na 40V napajanju bez obzira da ima 500 ampera napajanje, a ratings su sa maksimalnih 53V. bridge je pa znaci tih 13v jako puno.

sve je super reka sta se zvuka tice ali greska je da ne moze niske impedance pa nema bas pravi, to je tocno ovo sta san napisa par postova prije s grijanjem chipa i nedovoljnim hladnjakom di chip sam u ekstremnim slucajevima kida sub bas da se ne zapali, to je safety feature i ako amp radi na taj nacin znaci da se cip przi na dobro preko 75 stupnjeva sta nazalost ispada da nije dobar dizajn ovakvog ampa. steta.

edit, fascinantno kako tip rece da se "audio noobs" uvate za datasheet pa ocekuju cuda a ni sam ne kuzi sta tamo pise.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 8:54 (dabar_solta_V2).
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
@sseeoonn
Bravo super,to sam ja trebao napravit ali eto zbog rasvjete koju bih morao okolo sa strane stavit nisam!
Koliko si platio rigiton knauf ploce i koliko si ih stavio?!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...
djigibao kaže...

Samo cu stavit jedan video u kojem lik prica o tim malim amp-ovima (tj. o FOSI ZA3) ali ima jedan interesantan dio o tome kako nisu svi W na pojacalima isti.

Video je kratki (oko 13min) a taj interesantan i koristan dio videa je negdje poslije 4:30min (kome se ne da gledat sve).

Prica o dinamici i "udarcu" zvuka i kako 100W ovakvih ampova nije isto sto i 100W kod pojacala AB klase.

 

Ono što meni vrijedi u ovom videu i što smatram razumnim i objektivnim, čovjek veli "Don't expect it to drive big heavy load demanding speakers that have low impedance dips...". I malo dalje "...if you connect reasonably demanding speakers to it, it will perform really well...". Po meni sasvim korektno i objektivno. Ali onda čuje razliku između ZA3 i V3 pa veli da moguće to dolazi od op-ampova i kondenzatora, e tu ja krećem u režim prenamjene životnog vremena pa obično prekidam gledanje. Inače sam pogledao, među ostalim, dosta videa tog delegata, i još se kod njegovih videa zna i naći korisnih informacija za razliku od velike većine razvikanih gurua (trgovaca) po jubitu. Samo se meni osobno diskreditira npr. tim razlikama u zvuku savršeno transparentnih DAC-ova. Mislim, ne tvrdim da čovjek ne čuje razliku, pretpostavljam da ima i "istrenirano uho" i iskustvo. Ali znam da meni ista stvar u dva dana zvuči različito ovisno o tome na koju sam nogu ujutro ustao i kakav vjetar vani puše, da ne pričam o tome kako pomaknem glavu za pola metra i već stvar zvuči drugačije. Pa onda ne znam ima li smisla te subjektivne razlike na tim recenzijama uzimati kao relevantne ili možda ipak više vjerovati grafovima i rezultatima mjerenja. Opampovi mogu napraviti razliku ako se koriste nekontrolirano, onak da ih se bezveze tjera u osciliranje. No nije sad tema. Znači ja to gledam ovako: relativno male sobe/stanovi ili near field slušanje, dobrih nezahtjevnih zvučnika ima na sve strane, ovakve stvari po meni apsolviraju pitanje pojačala za praktički nikakve novce u ovom sportu. A ako je u igri još i aktivni subwoofer (što bih ja uvijek prije ganjano od ganjanja primarnih zvučnika niskima) i eventualno kakav dsp/crossover pa da se pojačalo ne treba uopće baviti niskim tonovima, praktički end-game.

 Može koji primjer?

8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Ha et i ja  ju stavio bocno da ne jebem sredinu . Ploce sam nabavio  u slobodnoj prodaji..45€ komad su bile  na plafonu su 4 komada, trebalo je ic vise ali iz određenih razloga nije išlo tak da teoretski sad imam i  viška 2 ploče ( jedino mi je frend smrdao dio na jednoj ploči koji bi se mozda mogao sanirat ) a druga je citava

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
deckard kaže...
 relativno male sobe/stanovi ili near field slušanje, dobrih nezahtjevnih zvučnika

 Može koji primjer?

Polk Signature Elite ES20, Q Acoustics Q 3050i ili 5040, možda 3030i + sub, neki manji floorstanding Dali (mislim da se Zensori više ne proizvode a novije serije nemam pojma kakve su, moji Zensor 5 nisu zahtjevni a dosta su mali za floorstanding i sviraju dobro).

Deckard
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dobro slozen tpa mono bez problema gura 4oma 15" 300w razglasni midbas, testirano.
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
evo malo da van se digne kosa na glavi, ovo mi je u radioni nekakav falsi 5.1 sta san sve sklepa sam na uho, vjerovali ili ne ne pada mi napamet dirat nista ovo mi odgovara kako je i mogu cili dan slusat ne zamara me. mjerenje je u nivou usiju, sa svima zvucnicima upaljenima mic behringer onaj jeftini, zvucna focusrite, preko one male miksete ide i amp je s lm3875 na svima kanalima, dip na 50hz je vjv od lose prostorije i ovih desetak razglasnih kutija s 15" zvucnicima trenutno u prostoriji zbog preinaka i testiranja jer je na svemu sta sam mjeri na istom mjestu..
zivili.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Evo slikice vintage zvucnika i ostale opremice..btw Focal Kant 3 mu dolaze da zamijene ove starce!
Rekao sam mu da nikad ovakav zvuk postic nece..bas me zanima
AUDIOFIL
Moj PC  
10 0 hvala 4
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
evo malo da van se digne kosa na glavi, ovo mi je u radioni nekakav falsi 5.1 sta san sve sklepa sam na uho, vjerovali ili ne ne pada mi napamet dirat nista ovo mi odgovara kako je i mogu cili dan slusat ne zamara me. mjerenje je u nivou usiju, sa svima zvucnicima upaljenima mic behringer onaj jeftini, zvucna focusrite, preko one male miksete ide i amp je s lm3875 na svima kanalima, dip na 50hz je vjv od lose prostorije i ovih desetak razglasnih kutija s 15" zvucnicima trenutno u prostoriji zbog preinaka i testiranja jer je na svemu sta sam mjeri na istom mjestu..
zivili.

. Kolki ti je to smoothing na krivulji? Daj stavi 1/6 ili psihoakustiku.

Deckard
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
1/12 je smoothing, probat cu ovih dana mono izmirit sve posebno ili samo jednu stranu i pomaknut mikrofon da nije u sredinu prostorije ali kad maknem druge zvucnike.
15 godina
offline
Vaš audio kutak

Malo sam danas preuredio audio sustav, obrisao prašinu, sve razmontirao i poslagao natrag, trebalo mi je cca 8 sati da to odradim. Stavio sam u jednadžbu Douk One Little Bear pasivni switch za dva pojačala i jedan par zvučnika (ili obrnuto). Napravio gomilu novih zvučničkih kabela od Klotz LY225S kabla i FosPower banana. Razmišljao sam što uzeti od banana, ima svega i svačega, sve što malo bolje izgleda košta ko zlato. Pa uzeo te FosPower prema nekim preporukama po forumima. Banane su bile nekih 29€ na njemačkom Amazonu za 24 kom i ono, preodlične su mi. Izgled, robusne, čvrste, sve se fino šrafi, fakat svaka preporuka za to kome treba. I spojio uz Yamahu natrag i Fasea. Streamam dakle s WiiM Pro Plusa optikom u minDSP, pa RCA u Yamahu i SVS SB1000 sub + Fase dobiva signal s Yamahinog REC outa. Malo izmjerio sve, posložio eq za Fasea po krivulji po kojoj sam peglao Yamahu i... Na laganom blind testu blage veze ni žena ni ja nemamo što kada svira. Toliko o tome. Inače ovaj mali switch sam isto pokupio s Amazona, nekih 68€. I stvar je ok, fino napravljeno, terminali su isti ko i na Yamahi, napred jedan prekidač 4x3, ima i nultu poziciju da baš ne skače s pojačala na pojačalo, radi sasvim ok. Prvo sam htio neki s Vu metrima ali sam pogledao par recenzija s mjerenjima takvih stvari i uglavnom skidaju sinad + trebaju struju, a i nisu baš jeftini. Uglavnom zabava.

 

Edit: ovaj put sam promijenio taktiku kod mjerenja i izrade EQ-a. Mjerio sam zajedno lijevi i desni kanal umjesto individualno te iz dobivene krivulje napravio EQ za DSP output. Onda sam ponovno mjerio s apliciranim EQ na outputu DSP-a i iz dobivene krivulje napravio EQ za DSP input. Na taj način dobijem dosta mirnije krivulje prema targetu nego kad sam mjerio i podešavao svaki zvučnik za sebe. A i daleko se brže odradi. Rezultati u prilogu. Inače, s obzirom da sam sad mjerio i Yamahu i Fase u razmaku svega par desetaka minuta s potpuno identične pozicije mikrofona i pod potpuno identičnim uvjetima, da vidite sirove odzive oba pojačala (popeglano na 1/6 u REW-u), ne bi vjerovali. Razlika među njima je cca 25 godina a kruvulje se preklapaju. Čitavu večer slušamo žena i ja i pokušavamo pogoditi koje kada svira. Prešaltavamo pojačala na switchu i ono... Besmisleno je jer imamo previše promašaja u pogađanju. Zaključak: sviraju isto, dovoljno su dobri da ih se može uštimati po željenoj room krivulji bez da se izazovu kakve distorzije ili clipping na volumima koje ima smisla frljiti, sve što ih razlikuje su fićeri. Osobno vjerujem da je isto s drugim ispravno složenim pojačalima. Ako ću u budućnosti kupovati kakvo novo pojačalo bit će isključivo iz razloga što je postojeće riknulo ili mi više neće odgovarati boji nekog budućeg namještaja. Ili možda iz čiste znatiželje uzmem koje od ovih malih class D.

 

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2024 9:58 (deckard).
Moj PC  
2 0 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice