Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.396.603
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...

Pa tako je. Zašto bi vjerovali svom uhu iako ćemo mi taj uređaj slušati kad imamo recenzije na netu koje će nam reći kako to zvuči. Pogotovo ako taj netko ima svoj forum, radi recenziju zvučnika tako da sluša samo jedan, svi dacovi i pojačala mu zvuče isto iako su najbolji oni koji imaju najviši SINAD i dolaze s istoka i za koje gazda dobije pinkicu kad napiše dobru recenziju.

 

A proizvođačima uopće nije cilj da zarade brdu love koristeci ezoterične pojmove za opisivanje nečega :D teško je ne ispasti budala danas, ako ništa drugo, pošto ne čujem nikakve razlike u stvarima koje sam probao u rangu jeftinijeg, da imam viška love uzeo bi neki skuplji dac čisto jer volim velike metalne kutije ispod televizora

 

Zašto bi ako ne čuješ razliku? Slažeš sistem da tebi svira po volji i ugodi, a ne radi nekog drugog. Jedini problem je tu što puno ljudi misli da su oni nekakav etalon po kojemu se svi trebaju mjeriti.

 

Zanimljivo je vidjeti kako ekipa ismijava neistomišljenika oko jednog ekstrema, a oni su na kraju drugog ektrema što je samo po sebi licemjerno. 

 

 

 

Čisto radi taštine i viška para, kada zvuk prestane bit bitan i dolazi na red estetike :)

 

 

https://www.washingtonpost.com/style/interactive/2024/ken-fritz-greatest-stereo-auction-cost/

 

Jedan zanimljiv članak ako se već nije ovdje provrtio.

 Pa nije bitan zvuk, mjerenja su .

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...

Šta mu vrijedi što mjeri kad ne razumije šta mjeri. Ako išta zna znao bi da SINAD nije jedina relevatna stvar, no eto, bodovi se daju za što veći SINAD na veliko zadovoljstvo ekipe koja je u euforiji sa što većim brojem (bez obzira što je van praga čujnosti).

 

Da su pravljeni po pravilima struke imali bi i korektnu kontrolu kvalitete, a ne malo malo reklamacije zbog rikavanja, no to je druga priča.

Objektivno, što ti još treba osim onoga što se tamo testira pa da možeš zaključiti kako DAC/pojačalo "svira"? Što nam serviraju proizvođači u specifikacijama? Točnije što su nam servirali prije ASR-a i sada? Pusti sad kontrolu kvalitete, ne rade samo kinezi audio opremu po špagi.

Deckard
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...

Pa tako je. Zašto bi vjerovali svom uhu iako ćemo mi taj uređaj slušati kad imamo recenzije na netu koje će nam reći kako to zvuči. Pogotovo ako taj netko ima svoj forum, radi recenziju zvučnika tako da sluša samo jedan, svi dacovi i pojačala mu zvuče isto iako su najbolji oni koji imaju najviši SINAD i dolaze s istoka i za koje gazda dobije pinkicu kad napiše dobru recenziju.

 

A proizvođačima uopće nije cilj da zarade brdu love koristeci ezoterične pojmove za opisivanje nečega :D teško je ne ispasti budala danas, ako ništa drugo, pošto ne čujem nikakve razlike u stvarima koje sam probao u rangu jeftinijeg, da imam viška love uzeo bi neki skuplji dac čisto jer volim velike metalne kutije ispod televizora

 

Zašto bi ako ne čuješ razliku? Slažeš sistem da tebi svira po volji i ugodi, a ne radi nekog drugog. Jedini problem je tu što puno ljudi misli da su oni nekakav etalon po kojemu se svi trebaju mjeriti.

 

Zanimljivo je vidjeti kako ekipa ismijava neistomišljenika oko jednog ekstrema, a oni su na kraju drugog ektrema što je samo po sebi licemjerno. 

 

 

 

Čisto radi taštine i viška para, kada zvuk prestane bit bitan i dolazi na red estetike :)

 

 

https://www.washingtonpost.com/style/interactive/2024/ken-fritz-greatest-stereo-auction-cost/

 

Jedan zanimljiv članak ako se već nije ovdje provrtio.

 Pa nije bitan zvuk, mjerenja su .

 

Nije bitan zvuk već koliko košta i koliko netko ima IsKuSTVa.

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...
Just Outlaw kaže...

Šta mu vrijedi što mjeri kad ne razumije šta mjeri. Ako išta zna znao bi da SINAD nije jedina relevatna stvar, no eto, bodovi se daju za što veći SINAD na veliko zadovoljstvo ekipe koja je u euforiji sa što većim brojem (bez obzira što je van praga čujnosti).

 

Da su pravljeni po pravilima struke imali bi i korektnu kontrolu kvalitete, a ne malo malo reklamacije zbog rikavanja, no to je druga priča.

Objektivno, što ti još treba osim onoga što se tamo testira pa da možeš zaključiti kako DAC/pojačalo "svira"? Što nam serviraju proizvođači u specifikacijama? Točnije što su nam servirali prije ASR-a i sada? Pusti sad kontrolu kvalitete, ne rade samo kinezi audio opremu po špagi.

 Pa eto, većina pojačala D klase mjeri izvrsno, no vrlo malo ih tako i svira...

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...

Pa tako je. Zašto bi vjerovali svom uhu iako ćemo mi taj uređaj slušati kad imamo recenzije na netu koje će nam reći kako to zvuči. Pogotovo ako taj netko ima svoj forum, radi recenziju zvučnika tako da sluša samo jedan, svi dacovi i pojačala mu zvuče isto iako su najbolji oni koji imaju najviši SINAD i dolaze s istoka i za koje gazda dobije pinkicu kad napiše dobru recenziju.

 

A proizvođačima uopće nije cilj da zarade brdu love koristeci ezoterične pojmove za opisivanje nečega :D teško je ne ispasti budala danas, ako ništa drugo, pošto ne čujem nikakve razlike u stvarima koje sam probao u rangu jeftinijeg, da imam viška love uzeo bi neki skuplji dac čisto jer volim velike metalne kutije ispod televizora

 

Zašto bi ako ne čuješ razliku? Slažeš sistem da tebi svira po volji i ugodi, a ne radi nekog drugog. Jedini problem je tu što puno ljudi misli da su oni nekakav etalon po kojemu se svi trebaju mjeriti.

 

Zanimljivo je vidjeti kako ekipa ismijava neistomišljenika oko jednog ekstrema, a oni su na kraju drugog ektrema što je samo po sebi licemjerno. 

 

 

 

Čisto radi taštine i viška para, kada zvuk prestane bit bitan i dolazi na red estetike :)

 

 

https://www.washingtonpost.com/style/interactive/2024/ken-fritz-greatest-stereo-auction-cost/

 

Jedan zanimljiv članak ako se već nije ovdje provrtio.

 Pa nije bitan zvuk, mjerenja su .

 

Nije bitan zvuk već koliko košta i koliko netko ima IsKuSTVa.

 Teško ćeš naći ovdje nekog tko ima takav neki skupi sistem da će tako što biti pravilo, ali reći da Topping od 100€ svira bolje od tih 100€ koliko košta je veliko pretjerivanje.

9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...

Pa tako je. Zašto bi vjerovali svom uhu iako ćemo mi taj uređaj slušati kad imamo recenzije na netu koje će nam reći kako to zvuči. Pogotovo ako taj netko ima svoj forum, radi recenziju zvučnika tako da sluša samo jedan, svi dacovi i pojačala mu zvuče isto iako su najbolji oni koji imaju najviši SINAD i dolaze s istoka i za koje gazda dobije pinkicu kad napiše dobru recenziju.

 

A proizvođačima uopće nije cilj da zarade brdu love koristeci ezoterične pojmove za opisivanje nečega :D teško je ne ispasti budala danas, ako ništa drugo, pošto ne čujem nikakve razlike u stvarima koje sam probao u rangu jeftinijeg, da imam viška love uzeo bi neki skuplji dac čisto jer volim velike metalne kutije ispod televizora

 

Zašto bi ako ne čuješ razliku? Slažeš sistem da tebi svira po volji i ugodi, a ne radi nekog drugog. Jedini problem je tu što puno ljudi misli da su oni nekakav etalon po kojemu se svi trebaju mjeriti.

 

Zanimljivo je vidjeti kako ekipa ismijava neistomišljenika oko jednog ekstrema, a oni su na kraju drugog ektrema što je samo po sebi licemjerno. 

 

 

 

Čisto radi taštine i viška para, kada zvuk prestane bit bitan i dolazi na red estetike :)

 

 

https://www.washingtonpost.com/style/interactive/2024/ken-fritz-greatest-stereo-auction-cost/

 

Jedan zanimljiv članak ako se već nije ovdje provrtio.

 Pa nije bitan zvuk, mjerenja su .

 

Nije bitan zvuk već koliko košta i koliko netko ima IsKuSTVa.

 Teško ćeš naći ovdje nekog tko ima takav neki skupi sistem da će tako što biti pravilo, ali reći da Topping od 100€ svira bolje od tih 100€ koliko košta je veliko pretjerivanje.

 

Kako se određuje to koliko dobro nešto svira s obzirom na cijenu?

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Samo slušanjem u vlastitom sustavu...samo slušanjem,.....

 

Još nisam nikog vidio da u HiFi dućan ide s Audioanalyzerom pod pazuhom......

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Hahahahah…sad smo dosli do DACova za 100€ kao end game front end..😂😂..
Da je meni jedan Accuphase CDp 10ak godina star sredina ponude..pomete sve te delta sigme r2..kurac palac..
Daj momci smirite malo izjave..sve 5 kupili ste DAC ili kupijete DAC od 100-200€ super i zadovoljni ste..ali stanite na balun s tim izjavama da poslije 100€ sve zvuci isto..bokte vrtimo se u krug
AUDIOFIL
Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Hahahahah…sad smo dosli do DACova za 100€ kao end game front end..😂😂..
Da je meni jedan Accuphase CDp 10ak godina star sredina ponude..pomete sve te delta sigme r2..kurac palac..
Daj momci smirite malo izjave..sve 5 kupili ste DAC ili kupijete DAC od 100-200€ super i zadovoljni ste..ali stanite na balun s tim izjavama da poslije 100€ sve zvuci isto..bokte vrtimo se u krug

 

 

Što ako ti zvuče isto, šta onda hahah, i te izjave pomete ovo ono, s čime pomete? kako? jel niste do sada tvrdili svi da je zvuk subjektivno, kako onda moze nesto pomest ako nema uopce nikakvih MJERILA? ove rasprave postaje apsurdne

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 14:49 (nhooydz).
13 godina
offline
Vaš audio kutak

DAC od 200€ je lošiji od DAC-a od 2000€ , to je istina, drugačija implementacija samog chipa i napajanja i terminali i sve ostalo, ok

Ali, mene baš zanima tko bi mogao čuti i opisati tu razliku, jer svaki DAC ima nekakvu interpretaciju signala, i moći će se čuti razlika između dva DAC-a i od 200€

A i zanima me, kakav bi to sustav trebao biti da takav DAC donio ikakav benefit i da se izlaz za zvučnike spoji na osciloskop, a kamoli da se proba čuti razlika u zvuku...

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
.

 Pa eto, većina pojačala D klase mjeri izvrsno, no vrlo malo ih tako i svira...

 ne to nikako nije istina, pogotovo u prvih par vati koji su naj bitniji u klasicnom hifi, a da ne govorim o zadnjih par vati.

 

-gradele - poštujem ljude kojima je 100e dac endgame i dobro im zvuci, bar nisu na integriranima. nevidim problem tu osim sta gube kredit kod stare garde na ovakvim temama ali pretpostavljam da im to ne znaci puno.
a i ekipa koja sluša maks 44.1/16 nebi profitirala od skupog 768/32 akm plus zadnji put kad san cita audiofilski prirucnik oversampling je naveden ko smrtni grijeh.

 

davno sam ima behringer uca202 karticu koja mi je ostala u sjecanju pozitivnija nego neki schiit i focusrite i diy kerefeke i sve ostalo skupa, a na papiru najgora od svega poslin.

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...
volegradele kaže...
Hahahahah…sad smo dosli do DACova za 100€ kao end game front end..😂😂..
Da je meni jedan Accuphase CDp 10ak godina star sredina ponude..pomete sve te delta sigme r2..kurac palac..
Daj momci smirite malo izjave..sve 5 kupili ste DAC ili kupijete DAC od 100-200€ super i zadovoljni ste..ali stanite na balun s tim izjavama da poslije 100€ sve zvuci isto..bokte vrtimo se u krug

 

 

Što ako ti zvuče isto, šta onda hahah, i te izjave pomete ovo ono, s čime pomete? kako? jel niste do sada tvrdili svi da je zvuk subjektivno, kako onda moze nesto pomest ako nema uopce nikakvih MJERILA? ove rasprave postaje apsurdne

Evo da ti karikiram. Imaš dva auta, jeftiniji i skuplji. Oba će te dovesti do cilja, ali će ti u ovom drugom biti puno udobnije.

 

Mjerilo ti je uho, jer slažeš sustav sebi, a ne nekom petom. Uostalom, probaj složit sustav tako da uzmeš 3-4 komponente koje vrhuski mjere pa javi hoće li i zvuk isto tako biti "vrhunski".

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 15:06 (Just Outlaw).
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...

Objektivno, što ti još treba osim onoga što se tamo testira pa da možeš zaključiti kako DAC/pojačalo "svira"? Što nam serviraju proizvođači u specifikacijama? Točnije što su nam servirali prije ASR-a i sada? Pusti sad kontrolu kvalitete, ne rade samo kinezi audio opremu po špagi.

 Pa eto, većina pojačala D klase mjeri izvrsno, no vrlo malo ih tako i svira...

A gle, sviraju transparentno ako sviraju transparentno. Po špagi. Dakle uopće ne bi trebala svirati. To kaj nan je većini transparentno dosadno i sterilno, pa pofarbamo si zvuk, to danas barem ne bi trebao biti nikakav problem. Imamo referentnu točku. I barem se više ne zamaraš s pojačalima dok ti ne zatreba više snage, neki ulaz, izlaz, daljinski ili druga boja da ti paše uz novi namještaj.

Deckard
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...
volegradele kaže...
Hahahahah…sad smo dosli do DACova za 100€ kao end game front end..😂😂..
Da je meni jedan Accuphase CDp 10ak godina star sredina ponude..pomete sve te delta sigme r2..kurac palac..
Daj momci smirite malo izjave..sve 5 kupili ste DAC ili kupijete DAC od 100-200€ super i zadovoljni ste..ali stanite na balun s tim izjavama da poslije 100€ sve zvuci isto..bokte vrtimo se u krug

 

 

Što ako ti zvuče isto, šta onda hahah, i te izjave pomete ovo ono, s čime pomete? kako? jel niste do sada tvrdili svi da je zvuk subjektivno, kako onda moze nesto pomest ako nema uopce nikakvih MJERILA? ove rasprave postaje apsurdne

Evo da ti karikiram. Imaš dva auta, jeftiniji i skuplji. Oba će te dovesti do cilja, ali će ti u ovom drugom biti puno udobnije.

 

Mjerilo ti je uho, jer slažeš sustav sebi, a ne nekom petom. Uostalom, probaj složit sustav tako da uzmeš 3-4 komponente koje vrhuski mjere pa javi hoće li i zvuk isto tako biti "vrhunski".

 

 

Možda i hoće, koliko znam subjektivan je dojam zvuka. Iako se brkamo pošto nije moj stav ni evidentan:

 

Zvučnici - subjektivno, nikada ne uzimam na temelju mjerila i sličnoga, ne volim klinički zvuk, odem u ducan i uzmem si vremena

Pojačalo - isto.

Cd player - kupovao sam 2, jedan sam uzeo na blef, drugoga sam otišao poslušati u dućan, pošto je jedini bio u mom cjenovnom rangu tada od 400injak eura max, uzeo sam ga, nije bilo reference.

Pojačalo za komp - niski budzet, oslanjam se na reviewove na netu, nikakva dobavljivost kod nas u ducanima, kocka (3 takva sam prošao, sa svakime sam bio zadovoljan)

DAC - osim što nisam imao potrebu za dac-om za nekakve smislenije stvari (znači glazba koju slusam na kompu je dosta tiša nego ona što slušam u dnevnoj) pogledam na netu reviewove, bitno mi je da je transparentno i da odrađuje posao koliko toliko točno, ne očekujem farbanja zvuka i ne znam koju kvalitetu u tom rangu.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 15:24 (nhooydz).
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...
 To kaj nan je većini transparentno dosadno i sterilno, pa pofarbamo si zvuk, to danas barem ne bi trebao biti nikakav problem.

 Ta večina onda nema što tražiti u hifi-ju. Pa glavni cilj pravog hifi-ja je dobiti transparentan, prirodan zvuk. Opet ću reći, zalutao si u raspravi kad sebe svrstavaš u tu večinu.

9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...
Master Mariner kaže...

 Čemu onda sve te hifi komponente kad eliminiraš uši. Ti si očigledno zalutao ovdje.

Iznenadio bi se ti što blind test može .

 Kolega analogni ti je objasnio kako bi se pravi blind test trebao provoditi.

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
@dabar_solta
Pa ja sam misljenja da je 16/44 sasvim dovoljno za uzivanje u vrhunskom zvuku i glazbi!
Izbacio sam davno CDp ali evo vec duze vremena mi se vrti po glavi nabavit ponovno nesto kvalitetno polovno..uzet laser i transport u rezervi i ponovno u kupivinu CDa
AUDIOFIL
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...
deckard kaže...
 To kaj nan je većini transparentno dosadno i sterilno, pa pofarbamo si zvuk, to danas barem ne bi trebao biti nikakav problem.

 Ta večina onda nema što tražiti u hifi-ju. Pa glavni cilj pravog hifi-ja je dobiti transparentan, prirodan zvuk. Opet ću reći, zalutao si u raspravi kad sebe svrstavaš u tu večinu.

Na putu prirodnog zvuka (zvuk koji je ekipa smiksala u studiju, bio on dobar ili loš) DAC-ovi i pojačala već neko vrijeme ne stoje jer je postignuta potpuna transparentnost. Amen. I to već za troznamenkaste iznose eura. To je rezime mojih (re)postova. Ko hoće farbati jer mu je transparentnost dosadna, pametnije mu je da farba u digitalnoj domeni badava nego da se troši nepotrebno na skupa  netransparentna pojačala i DAC-ove. Očito to neka ekipa ovdje teško probavlja. Ali razumijem.

Deckard
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Znači rezime: skupa pojačala su netransparentna, bojaju zvuk... A što sve nećeš pročitati ovdje za majku Božju. 

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Imao sam priliku isprobati jedan Topping DAC. Već odabir filtera mijenja zvuk, a ljudi koji su isprobali razne DAC-ove itekako čuju razlike. Svi DAC-ovi ne zvuče isto.

Interesantno za pročitati...

https://addictedtoaudio.com.au/blogs/how-to/how-to-pick-the-best-filter-setting-for-your-dac
 
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Na putu prirodnog zvuka (zvuk koji je ekipa smiksala u studiju, bio on dobar ili loš) DAC-ovi i pojačala već neko vrijeme ne stoje jer je postignuta potpuna transparentnost. Amen. I to već za troznamenkaste iznose eura. To je rezime mojih (re)postova. Ko hoće farbati jer mu je transparentnost dosadna, pametnije mu je da farba u digitalnoj domeni badava nego da se troši nepotrebno na skupa  netransparentna pojačala i DAC-ove. Očito to neka ekipa ovdje teško probavlja. Ali razumijem.

 Nemam riječi......

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...
Master Mariner kaže...
deckard kaže...
 To kaj nan je većini transparentno dosadno i sterilno, pa pofarbamo si zvuk, to danas barem ne bi trebao biti nikakav problem.

 Ta večina onda nema što tražiti u hifi-ju. Pa glavni cilj pravog hifi-ja je dobiti transparentan, prirodan zvuk. Opet ću reći, zalutao si u raspravi kad sebe svrstavaš u tu večinu.

Na putu prirodnog zvuka (zvuk koji je ekipa smiksala u studiju, bio on dobar ili loš) DAC-ovi i pojačala već neko vrijeme ne stoje jer je postignuta potpuna transparentnost. Amen. I to već za troznamenkaste iznose eura. To je rezime mojih (re)postova. Ko hoće farbati jer mu je transparentnost dosadna, pametnije mu je da farba u digitalnoj domeni badava nego da se troši nepotrebno na skupa  netransparentna pojačala i DAC-ove. Očito to neka ekipa ovdje teško probavlja. Ali razumijem.

Haha. Hvala, nasmijao si me i prije spavanja.

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sil kaže...
Imao sam priliku isprobati jedan Topping DAC. Već odabir filtera mijenja zvuk, a ljudi koji su isprobali razne DAC-ove itekako čuju razlike. Svi DAC-ovi ne zvuče isto.

Interesantno za pročitati...

https://addictedtoaudio.com.au/blogs/how-to/how-to-pick-the-best-filter-setting-for-your-dac

 super link ali mozda malo cherry picking.

 


a kad su mjerenja u điru u privitku je jedna iz skafetina diy problematicna.
win7 listen to rec device sa signal gen. pa je i a>d i d>a na slici.


Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 23:46 (dabar_solta_V2).
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

moze li netko od starijih forumasa reci kako ste se informirali o komponentama prije interneta? Casopisi? I postoji li koji ducan kod nas da je bas dugo otvoren tipa 30 godina

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 1:36 (nhooydz).
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw reče...

Pa eto, većina pojačala D klase mjeri izvrsno, no vrlo malo ih tako i svira...

----------

Hmm, možda malo više slušati a manje prepisivati s neta...
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 2:45 (Fric1).
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

Znači rezime: skupa pojačala su netransparentna, bojaju zvuk...

Nisi baš bistar pa ti treba crtati? Cijena nije mjerilo transparentnosti.

Deckard
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

moze li netko od starijih forumasa reci kako ste se informirali o komponentama prije interneta? Casopisi? I postoji li koji ducan kod nas da je bas dugo otvoren tipa 30 godina

Pa, od naših časopisa je nešto malo bilo u "Sam svoj majstor", pa poneki članak u Sudiju, Večernjem, pa čak i u Startu (uz gole komade).

 

Od stranih je tu bio Sterophile, pa Hifi Choice (kasnije izlazio i a hrvatskom) i drugi.


Kasnije je izlazila naša HiFi Media, WAM,  pa je nešto bilo i u Bugu.

Audio Cinema Art je otvoren u Zagrebu 1997 (Mesnička ulica), a malo kasnije i u Varaždinu i Splitu.


Ne znam koji je bio prvi "pravi" Hifi dućan u Hr.

 

Još ranih sedamdesetih (a mislim da i prije) je Poljopskrba bila zastupnik za Sansui, Tehnics i sl.uređaje. Postojao je takav dućan i kod mene u Čakovcu.
Pa smo "slinili"  pred izlogom...

 

Danas postoji dosta dućana sa HiFi opremom:

https://tooloud.co/gdje-u-hrvatskoj-kupiti-dobar-zvuk/

 

 

 



Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 7:38 (analogni).
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Da li je itko od vas mjerio svoj sustav kalibracijskim mikrofonom ili sve procjenjujete isključivo ušima nakon kaj se malo pomažete Jackijem? ;)

 

 

Prilažem kako kod mene izgleda mjerenje 2x Dali Oberon 7, Dali Vokal, 2x Dali On Wall, SVS PB-1000 sub spojeni na Denon x3700h.

Mjerenje je izvedeno na mojoj sjedečoj poziciji sa EQom primjenjenim na svim zvučnicima i subu kako bi imao što linearniji odzvi u svom prostoru.

Imam čujnih (što se i vidi na grafu) 25Hz sa nešto naglašenim treblom na 15kHz kako bi malo kompenzirao činjenicu da slabije čujem visoke tonove.

 

Kao apsolutno najbolji način za oprimiziranje zvuka mi se pokazao EQ, verifikacija mjerenjem i onda naravno potvrda ušima tako da vršim usporedbu zvuka u sobi sa in ear sluškama koje su mi referentni komad opreme jer ne podliježu efektu sobe.

 
4 0 hvala 3
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Kalibracijski mikrofon i dolazi uz AV receiver i takva Room EQ se koristi većinom kod kućnog kina.
To je prvo što uradiš nakon postave HT sustava.

 

Nakon toga to možeš (i većinom se to radi) naštelati i "na uho".

 

Izmjere kvalitetnim mikrofonom uz EQ softver i kvalitetnu zv. karticu se koristi u stereo HiFi npr. kada želiš napraviti nekoliko postavki EQ npr. u Roon.
Nakon toga od npr. tih 5 izmjerenih postavki izabereš slušanjem onu koja ti najbolje paše. Ak ti doasadi, upotrijebiš drugu.

 

Prisustvovao sam takvom mjerenju u High End sustavu.
Gazda je bio samo relativno zadovoljan.
Komentar mu je bio da se time nešto dobilo, ali i nešto izgubilo od zvučne slike.

 

Puno je učinkovitiji hardevski akustički tretman sobe.
Znači, uz obavezna stručna mjerenja tu ide postava akustičkog stropa (najskuplji dio), postavljanje absorbera iza zvučnika, QR difuzora na bočne zidove i bas trapova u kuteve sobe.
A to košta....

 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Kalibracijski mikrofon i dolazi uz AV receiver i takva Room EQ se koristi većinom kod kućnog kina.
To je prvo što uradiš nakon postave HT sustava.

 

Nakon toga to možeš (i većinom se to radi) naštelati i "na uho".

 

Izmjere kvalitetnim mikrofonom uz EQ softver i kvalitetnu zv. karticu se koristi u stereo HiFi npr. kada želiš napraviti nekoliko postavki EQ npr. u Roon.
Nakon toga od npr. tih 5 izmjerenih postavki izabereš slušanjem onu koja ti najbolje paše. Ak ti doasadi, upotrijebiš drugu.

 

Prisustvovao sam takvom mjerenju u High End sustavu.
Gazda je bio samo relativno zadovoljan.
Komentar mu je bio da se time nešto dobilo, ali i nešto izgubilo od zvučne slike.

 

Puno je učinkovitiji hardevski akustički tretman sobe.
Znači, uz obavezna stručna mjerenja tu ide postava akustičkog stropa (najskuplji dio), postavljanje absorbera iza zvučnika, QR difuzora na bočne zidove i bas trapova u kuteve sobe.
A to košta....

Tako je, mjereno je pomoću UMIK-1 kalibracijskog mikrofona i Room EQ wizarda.

Ono kako mi sustav zvuči prije i poslije EQa je nebo zemlja.

Razlika je između muljavog i nedefiniranog te brzog i preciznog basa(room gain mi daje 20dB previše na 60Hz što sam korigirao). Isto tako imao sam manjak visokih frekvencija koje je ubijao namještaj u sobi što sam isto korigirao.

Nešto apsolutno fantastično s obzirom da mikrofon košta 100 € i zaista ga nije neka znanstvena fantastika koristiti.

 

Ovdje ekipa do smrti raspravlja o zvučnicima, komponentama, kablovima, tretmanu sobe i čemu već ne ali nisam vidio da je itko poslao graf svoje prostorije.

Kao da netko kaže - e ja sam ti šef sa michellinovom zvjezdicom al nikad ne važem sastojke, ne mjerim temperaturu u pečnici, niti štopam vrijeme koliko se nešto peče.

Bilo bi mi za očekivati da netko tko je toliko u tome bar jednom, čisto radi radoznalosti izmjerio svoj sustav.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice