Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.414.638
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

To jest nezgodno kupit ih na slijepo, ali kod nas je često tako jer nemaš mogućnosti poslušati ono što bi htio već se moraš prethodno barem potrudit pronaći što više recenzija o njima i tako steči nekakvu sliku.

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...

 Sumnjam da je netko tko drži do zvuka ovako nešto izjavio. No, jako često s većom cijenom dolaze i bolji dijelovi kod uređaja (driveri kod zvučnika, znaš već i sam). Meni prvom cijena ne diktira kvalitetu zvuka. No u jednom si u pravu. Jako puno "audiofila" sluša očima.

@analogni kad kazem vama ne mislim audiofilima nego vama, skuzi sam prije par stranica da ste stariji. btw da se nadovezem, optika je ko stvorena za pc audio..


 sumnjaj koliko oces, slažem se neke stvari su jednostavno skupe, npr kvalitetni film kondenzatori visokih vrijednosti, al to ne znaci da na tom mjestu ne mogu nac mozda bolju i jeftiniju alternativu.
konkretan primjer chipampovi/hibridi kako ih vec zovete, ima par opcija, jako skupi mkp za dc blok u feedbacku, jeftin a relativno loš-distorzija bipolar elektrolit, ili dc servo od aktivnih komponenti malo skuplji od elektrolita(skupa s sekundarnom regulacijom).
naravno da je u ovom slucaju bolje ic na dc servo koji je jeftin i rješava 2 problema i otvara neke druge mogucnosti korisne tipa bridge/paralel.

bacanje para bez razmišljanja koji problem rješavaju samo proizvodi druge probleme i komplicira stvar. ok je eksperimentirat to je donekle poanta ovoga hobija, ali s jasnim ciljem, nisu ovo pokemoni da ih moraš skupit sve, nema idealnog ni univerzalnog zvuka.

btw sjetili ste me da imam problem s starim fiio d03k optickim dac-om, muta se zvuk random. isproba par razlicitih optickih, par razlicitih napajanja, uvik ima isti problem. mozda je problem u izlazu na maticnoj al nemam kako to testirat, ima li ko kakvu ideju. linux, asrock mbo x370.
hvala.


9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
ATJLučko kaže...
Just Outlaw kaže...
Master Mariner kaže...

Ako je dnevna obiteljska soba u pitanju onda zasigurno mora biti kompromisa. Ne kažem da ne bih stavio još pokoji panel, ali eto... ne smijem. Stavio sam četiri trokutasta u uglovima plafona, dva pravokutna na dvije spojnice tih uglova i jedan iza leđa. Za više od toga... nemam dozvolu. A slike, pogotovo sa staklom, ne pridonose zvuku. Manja šteta je ako su hrapave površine npr. ulje na platnu koje mogu raditi kao nekakav slabašni difuzor.

 Znaš i sam da danas apsorbere i difuzore možeš dobiti u takvim uzorcima da mogu predstavljati ukras ili sliku u sobi. Prošla su vremena kad je to izgledalo kao kutije za jaja na zidovima. Može se to jako kulturno i ukusno složiti.

Obzirom trebam jako puno učiti od vas iskusnijih, i puno palente još pojesti, evo sam uočio jednu temu, cjelinu, detalj od kuda početi. 
Absorberi, a može i difuzori, uočio sam da se spominju u kutevima Platona, zanimljivo nadasve, ali što ako je zgrada starijeg tipa gradnje, pa su stranice sobe i linija ugla lagano uvijene ”unutra”?!?! 
Koliko to pomaže u samom početku i cjelini uopće, ili čak štoviše odmaže?!?! 

Moram priznati da sam uočio da se spominju stalaže sa knjigama, koliko one ustvari pomažu, ili samo dobro ”upijaju” nešto?!?! 

 Čim imaš ugao u njemu se stvara jeka. Dođeš ispod njega, pljesneš rukama i jeka je tu. Ja sam ih odavno pokrio trokutastim absorber/difuzorima RoomTunesa i tako eliminirao jeku. A stalaže s knjigama mogu poslužiti kao neka vrsta abosrbera, ali isto tako bi morale biti strateški postavljene, a tu mislim na prvu refleksiju što bi opet moglo biti nezgodno pa je sigurno lakše raditi s panelima nego s namještajem.

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže..

 btw da se nadovezem, optika je ko stvorena za pc audio..


btw sjetili ste me da imam problem s starim fiio d03k optickim dac-om, muta se zvuk random. isproba par razlicitih optickih, par razlicitih napajanja, uvik ima isti problem. mozda je problem u izlazu na maticnoj al nemam kako to testirat, ima li ko kakvu ideju. linux, asrock mbo x370.
hvala.


Optički kabel ima lošiji zvuk od Coax kabela (u većini slučajeva).
Moguće zbog manje kvalitete TOS Linka u nekim uređajima.


A i mora se baktati sa dvostrukom konverzijom.
Također ide samo do 24/96 rezolucije u audiu. (24/192 i DSD ne prolazi).

 

Većina PC-a nema Optički niti Coaksijalni izlaz serijski.
Samo USB.

 

Ako možeš, probaj Coax vezu, možda neće štekati (ako takva postoji).

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2024 16:31 (analogni).
2 godine
online
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
...

btw sjetili ste me da imam problem s starim fiio d03k optickim dac-om, muta se zvuk random. isproba par razlicitih optickih, par razlicitih napajanja, uvik ima isti problem. mozda je problem u izlazu na maticnoj al nemam kako to testirat, ima li ko kakvu ideju. linux, asrock mbo x370.
hvala.

 

 

Možda nije do DAC-a:

 

https://forum.fiio.com/note/showNoteContent.do?id=202105291542015352123

 

3. To prevent noise output, the D03K will automatically mute if unsupported Dolby, DTS or other multichannel format input are detected.

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...

sumnjaj koliko oces, slažem se neke sntvari su jednostavno skupe, npr kvalitetni film kondenzatori visokih vrijednosti, al to ne znaci da na tom mjestu ne mogu nac mozda bolju i jeftiniju alternativu.
konkretan primjer chipampovi/hibridi kako ih vec zovete, ima par opcija, jako skupi mkp za dc blok u feedbacku, jeftin a relativno loš-distorzija bipolar elektrolit, ili dc servo od aktivnih komponenti malo skuplji od elektrolita(skupa s sekundarnom regulacijom).



Ma da skupe, samo ti se čini !

Evo jednog "jeftinijeg"

https://partsconnexion.com/collections/audio-note-silver-foil-film-capacitors/products/audio-note-capacitor-0-47uf-600vdc-silver-foil




7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
odlicno,hvala. mislim da na windowsima nisam ima nikad problema nego samo na linuxima. možda driver mulja nešto.

optika za stereo 16/44.1 mislim da radi bez kompresije i prakticki bi trebalo isto zvucat ko koax 16/44.1. 5.1 mislim da ide po default kompresija ako je optika, ali to ne koristim.

ustvari koristim, nije mi 5.1 nikad pasa, samo problemi ali zato imam u radioni falši 5.1 sa sterea, 2 straznja zvucnika namjerno razlicita od prednjih i malo smanjena, centralni opet razlicit i jako tiho i samo midrange, a bas je mono. xo je mislim 70ak Hz highpass na sve osim na bas naravno, centralni lowpass na nekih 6-7kHz.
suma svega je neki blagi loudness ko na starinskim japanskim pojacalima. zabavan eq za slušat radio koji je proša kroz kompresor.

otisa san off, analogni, takav kond bi radje izbjega ako mogu na bilo koji nacin nego da te pare. to su novci vrijedni redizajna bilo cega sta bi zahtijevalo takav kondenzator, btw zašto nije oznaceno na koju stranu je spojen case, za te novce to bi vec trebalo bit bitno i prikazano. za ove novce da nemaju ni datasheet je malo cudno! pazite se komponenti koje nemaju datasheeta.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Za Audio Note kondenzatore se ne moraš bojati za to što nema deteljnijih podataka na prodajnoj stranici.
Ali da su preskupi, jesu. Pogotovo ove najjače, Silver verzije.

Audio Note zato na svojoj stranici bavodi neke podatke o kondićima:

https://www.audionote.co.uk/foil-signal-capacitors

 

Od tih signalnih nisu niti oni najkvalitetniji od Mundorfa, Jantzena ili ClarityCap također jeftini.
Ali su npr. za zvučničku skretnicu oni drugog ranga (od najeftinijih) sasvim ok, a ipak jeftiniji.

 

https://www.lautsprechershop.de/hifi/mundorf_capacitor_en.htm?fbclid=IwAR0zq0Q-7MHplgjoblNtgeNyqXk1htE3PjFiWi4HyonGWchNnzaEz_Ajh-A

 

 

 

 

 
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
sry to nije datasheet, to je reklamni letak.
edit- link kako izgleda datasheet od postene firme https://product.tdk.com/system/files/dam/doc/product/capacitor/film/mkp_mfp/data_sheet/20/20/ds/mkp_b32714h_718h.pdf

mundorfi na linku samo 10e za 10uF 630vac 1kVdc je cak jeftinije od nekih "obicnih" ekvivalenta na npr mouser.com. super punuda! ovi manjih vrjednosti su doduse malo skuplji.
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.1.2024 9:46 (dabar_solta_V2).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Tu pod Product Description i Feature & Specification imaš sasvim dovoljno podataka.

https://partsconnexion.com/products/audio-note-capacitor-0-22uf-600vdc-silver-foil

A uspoređivati Audio Note i TDK nije primjereno.

Ako krenem u Tweak skretnice na B zvučnicima, vjerojatno ću koristiti ClarityCap kondenzatore jer za Mundorf kažu da daju "svijetli" zvuk, a to mi ne treba.

https://www.lautsprechershop.de/hifi/clarity_capacitor_csa_en.htm

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
ne vidim datasheet na tom linku, desciption je nesto drugo di neko pise sta ga je volja.

slazem se tdk je ipak bar za klasu iznad svega ovoga audio grade bez obzira na cijenu. pricam o mkp ne o ovima s djevicanskim uljem.

e da ima datasheet s grafovima znali bi tocno oce li bit bright ili ne :)

9 mjeseci
protjeran
offline
Vaš audio kutak

Ima li netko iskustva s GAIA izolatorima ili nekim sličnima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Hm, ovdje baš nećeš naći previše iskustava s tim podloškama.

 

https://www.technologyfactory.eu/en/isoacoustics/isoacoustics-gaia-ii-single/a-13796-468

Možda na fejs grupi Audiofil (bilo je na audiofil.NJet forumu, al je on mrtav).

 
0 1 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Ja ih imam, GAIA II. Samo me zanimalo ako ih još netko koristi.

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

Ja ih imam, GAIA II. Samo me zanimalo ako ih još netko koristi.

Ja čekam da dobijem na probu nešto od ovoga:

https://www.omicrongroup.net/

9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

A javi se Tafosu.

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

A javi se Tafosu.

 A njega i čekam da dođe do mene doma i nešto donese 

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Družba vesela - proslava novih zvučnika od kolege !


Kako je već prošlo par sto sati i Elac Vela FS 409 su se uglavnom usvirali, došao je red da se to proslavi.
i tako se naša uža grupa prijatelja našla kod gazde da to malo zalijemo uz meze.


Zvučnici su stvarno prekrasni i uživo još bolje izgledaju.
Kolegama koji u ga prvi puta vidjeli se svidio u svim segmentima.


Prvo smo ga isprobavali sa Eversolo DMP A6 streamerom na moj C.E.C DK-71 MK 2 (Coax AudioQuest,) pa sa srebrnim DIY RCA kabelom na preamp i s njega na Musical Fidelity izlaze (Bridge) povezano sa Sumić Silver Cotton.
To je najbolja kombinacija glede kvalitete zvuka.
Vrlo dobar i "velik" zvuk u svim segmentima !


Velika je razlika kada smo odspojili C.E.C DAC i koristili Eversolo DMP A6 i kao streamer i kao DAC.
Tu je bilo manje uglađenosti, sa manjom kontrolom i dubinom basa i sa manje detalja. I sa manjim dimenzijama pozornice.


Upogonili smo i Philips CD player (stariji od 30 godina) koji dugo nije radio. Spojili smo ga kao Transport sa Coax kabelom na C.E.C DAC. Solidna izvedba, ali ipak ne na nivou prrthodnih dviju kombinacija.


Na kraju smo isprobali C.E.C DAC kao preamp. Znači, sa Eversolo Coax kabelom na njega, pa sa Sumić RCA Silver Cotton na MF "mono" blokove.
Radilo je to dobro, sa možda još više detalja od MF X-Pre V3, ali grublje, sa manje uglađenosti i one "ljepote" protočnosti glazbe.
Bas je bio i malo duži i dublji u izričaju, ali po tome i malo manje definiran.


I tu se potvrdila ona stara "dobar preamp je dobar preamp"!
Naravno, kao zasebna komponenta.


Uz piće po izboru, gazdarica je pripremila i klopu (iz domaćeg OPG-a) i domaće kolače. Izvrsno je bilo, hvala joj !


I tako prođe prvo ozbiljnije druženje u ovoj godini.
Neka to bude što češće kao prijašnjih godina kod mene.


LP svima !

 
13 0 hvala 3
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Danas ulazim u 38 godinu života (Upss ! ), pa mi došao u posjet dragi prijatelj Audiofil (i kolega s posla).

Malo pijemo i dimimo La Aroma del Caribe cigare.
HiFi skalamerija svira...donekle.

Život je lijep !
Ajmoooo !

Lp svima !

 
12 0 hvala 1
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Sad će zločesti reć da zbog Jacka ili Jamesona "čuješ" audio grade osigurače.

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Strujna letva AudioQuest Powerquest 3 - Ovrt


Jučer u ranije poslijepodne (prije nego smo kolega i ja ispijali "sokove" 😅) bio sam kod drugog kolege da isprobamo novu strujnu letvu.


O izgledu se nema što puno govoriti. Crna kutija od 2,5 kg, sa 8 priključnih mjesta, sa ulazima za brzo punjenje moba isl.
Letva je fiilterska i ulazi su namjenski; za pojačala, izvore, Tv i sl.


https://www.ronis.hr/strujni-filter.../311895/product/


Prvo smo je isprobali za Tv. Nismo primijetili neku razliku, mada mi je kolega kasnije javio da mu se čini da je slika malo prirodnija.


No kod amplifikacije i digitalnih izvora je promjena bila čujna.
Prvo što se primijetilo je "mirnoća" reprodukcije, ali detalja nije nedostajalo.
I pozornica je imala veće dimenzije, a i zvuk se činio "većim".
Doimalo se da se dijelovi većeg orkestra bolje razaznaju.
Bas nije bitno drugačiji uz možda malo veću čvrstinu.


Kasnije mi je kolega javio da i kvalitetan Soundbar bolje zvuči.
Kao i reprodukcija sa Tidala (napravio se i update za Eversolo).


Zaključno, poboljšanja ima, neupitno.

LP svima !

 
7 2 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Kakav kredibilitet po vama imaju "internet teoretičari i ratnici" koji komentiraju zvučni domet neke  komponente ili kabela, a isto nisu nikad vidjeli uživo, a kamo li čuli u svom sustavu !?

Mislim, nema problema ako je Jozo testirao neke komponente/kabele i nije čuo razliku, a Štef jeste (u svojim sustavima) !


Sve PET !!!!

Ako su tako napisali negdje, to je njihov osobni SUBJEKTIVNi dojam i to treba poštivati !

Ali ako se tu umješa Vilim i tvrdi da "po svim teoretskim pretpostavkama" i po "mišljenjima iz teorije struke" a i po njegovom "to nikako ne može raditi razliku u zvuku" !
A videl to nije uživo, a kamo li isprobao !

Kome vjerovati !?

 

 

 
1 2 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Njihov kredibilitet je NULA, pogotovo onih koji u svoje trkeljanje ubace "po svim teorijskim pretpostavkama" ili "mišljenjima iz teorije struke", a takvih ima i po običaju su agresivni, netolerantni, vrijeđaju, pljuju te... što me podsjeća na leftardske političare.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Kakav kredibilitet po vama imaju "internet teoretičari i ratnici" koji komentiraju zvučni domet neke  komponente ili kabela, a isto nisu nikad vidjeli uživo, a kamo li čuli u svom sustavu !?

Mislim, nema problema ako je Jozo testirao neke komponente/kabele i nije čuo razliku, a Štef jeste (u svojim sustavima) !


Sve PET !!!!

Ako su tako napisali negdje, to je njihov osobni SUBJEKTIVNi dojam i to treba poštivati !

Ali ako se tu umješa Vilim i tvrdi da "po svim teoretskim pretpostavkama" i po "mišljenjima iz teorije struke" a i po njegovom "to nikako ne može raditi razliku u zvuku" !
A videl to nije uživo, a kamo li isprobao !

Kome vjerovati !?

 

 

 Uglavnom vjerujem onima kod kojih se više puta pokazalo da imamo slične dojmove. Recimo, analiza pojedinih sustava na HiFi sajmovima jer je to prilika da se vidi kako tko doživljava zvuk. Naravno, tu se odmah prepoznaju i osobne sklonosti kome se kakav zvuk sviđa, što je sasvim u redu. A od online recenzenata, par puta sam također imao priliku čuti slične sustave koji su recenzirani i mogu usporediti svoje dojmove. Tako da što se mene tiče, uglavnom krećem od sebe i usporedbe osobnih dojmova sa onima koji imaju nešto za napisati o nekom sustavu, komponenti... Lakše mi je onda vjerovati tim ljudima i kad pričaju o nečemu što nikad nisam imao priliku čuti.

 

Najveći problem koji vidim u zadnje vrijeme na ovom forumu što se tweakovi prikazuju kao bitna poboljšanja. Tko god se bavio ili bavi ovim hobijem je vjerojatno prošao tu fazu tweakanja, barem mijenjanja kabela. Ljudi koji imaju moje povjerenje su došli do istih zaključaka kao i što sam ja došao. Tweakovi mogu unijeti promjene ali su te promjene zaista minimalne. Jednom kad se sustav pravilno postavi u prostor, kad se stave korektni kabeli (bilo koji - zvučnički, IC, strujni...), ne vidim potrebu za daljnjim igranjem osim ako se nekome baš igra s tim i zanimljivo mu je. Ali na žalost, bitnih promjena neće biti.

 

Bitnije promjene u zvuku mogu biti uzrokovane akustičkim tretmanom (ovo je podcjenjeno koliko znači zapravo) i boljim pozicioniranjem zvučnika u prostoru, zamjenom zvučnika, pojačala i u određenim slučajevima izvora (pogotovo ako pričamo o analogiji). Sve ostalo je kao što rekoh, igra. Koga zabavlja, sve pet! Ali tvrdnje da se dogodila revolucija u zvuku sa tweakanjem ne uzimam uopće ozbiljno. I rasprave tko je u pravu a tko u krivu kad se priča o osiguračima, kabelima, podloškama, uglavnom preskačem sa onim "here we go again...". :) Sve ovo pišem iz perspektive nekog tko ima kvarcni pijesak u stalcima, poseban strujni kabel, relativno dobre kabele... To je sve napravljeno zbog "mira u glavi" da je "napravljeno po pravilima struke". ;) A da li je došlo do bitne promjene, koju sam mogao opisati s terminima da se proširila pozornica, bas utegao i slično, definitivno nije. Možda je bilo nekih suptilnih promjena nakon svake te intervencije, ali ništa bitno o čemu bih pisao ili iznosio hrabrije tvrdnje.

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 

Kao i reprodukcija sa Tidala (napravio se i update za Eversolo).

 

 Mozes rec o kojoj novoj verziji se radi?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Sil kaže...

 

 

Najveći problem koji vidim u zadnje vrijeme na ovom forumu što se tweakovi prikazuju kao bitna poboljšanja. 

 

 

Pa ne znam baš...

ja sam neki dan zvučnike osvježio Prontom i čekao da drvo malo upije. Nakon toga sam upalio sustav i kao da mi je nekako zvučao transparentnije a stage se raširio u svim smjerovima. Nakon pola sata slušanja zvučnici su odjednom počeli levitirati po sobi a zvuk je postao četverodimenzionalan.

Kako to, kako to 

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
analogni kaže...

 

Kao i reprodukcija sa Tidala (napravio se i update za Eversolo).

 Mozes rec o kojoj novoj verziji se radi?

 Kolega kaže da je nova (jučer sigla) verzija za Eversolo DMP A6:

1.2.44_Beta

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
To je radio onda manualni pdate preko USB-a?
Jel mozda isprobao PEQ EQ?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Update za Eversolo je radio preko USB Sticka.

 

PEQ EQ mu je isključen !

 
0 1 hvala 1
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Kakav kredibilitet po vama imaju "internet teoretičari i ratnici" ...
Kome vjerovati !?

 

 

 zapravo je lako prepoznat ko prica napamet i ko preuvelicava na prvu.
ko prica napamet razne teorije u pravilu falije osnove koje su ili svima poznate ili jednostavno krši zakone fizike jer na neke stvari gleda ko na crnu kutiju kojoj nezna svrhu pa ima lufta za "magiju", a ko preuvelicava zvuci ko da sluša na lsd-u.
kad ignoriraš i jedne i druge da se nac puno dobrih i zanimljivih informacija.

treba ignorirat i elitiste koji misle da takujinom kupuju znanje, jer to nema veze sa slušanjem ni sa guštom, nemaju respekta prema nikome i tjeraju ekipu koja se možda misli tek krenit s ovim hobijem, ljudi se boje pitat išta.
nemam problema s tim šta troše puno to me zapravo zabavlja na jedan nacin, slicno ko šta uz pare potroše cjeli život i ne uspiju sastavit jedan sistem dobrog zvuka jer pate od gluposti a ignoriraju bitne faktore tipa prostorija i sl..
ili kad misle da novcima mjenjaju priznatu i dosad poznatu fiziku i još o tome pricaju ko pop na misi a hobi nema veze s vjerom.

zapravo bolje kad je i loša rasprava nego kad niko ništa ne komentira. i da ne bude sve u negativnom tonu evo slika work in progress 4-te revizije classd ampa na konkretnom chipu. lovi se zadnji promil thd-a oko napajanja i treba usput isprobat ove nove smd otpornike.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice