Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.401.216
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
3 godine
offline
Vaš audio kutak

Evo slike moga SAM-a:

 
10 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ne traži li kolega STEREO pojačalo (a ne AV receiver) ?

 

Onaj prijedlog od kolegae, Ida Nuprime 8 nije loš izbor.
(Vidi u linku, malo ispod.)

 

https://www.intek-croatia.hr/brand/nuprime-audio

 
0 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Imam ga ja, izvrstan za ono što mi treba, ali nije u okviru budgeta.
3 godine
offline
Vaš audio kutak

Imam ga i ja, zato sam preporučio. Mogao bi dobiti i popust na cash. Ništa ne košta pitati.

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Ajmo ekipa, koje (novo) pojačalo do nekih 1000 € bi sad kupili a da ima barem jedan nebalansirani ulaz, izlaz za sub ili pre-out i barem nekih 50W/8ohm? Svrbe me novci i imam trenutno volju a kramara, čini se, više nego ikad, pa ono, da ne prođe volja. Bit ću zahvalan na bilo kakvoj sugestiji.

 Možda Audiolab 6000A.

Nisam audiofil, ali mogu poslušat
13 godina
offline
Vaš audio kutak

I mene pomalo škaklja ovaj NU Prime, šteta što je cijena malo iznad... A sad, 1000 EUR bi čovjek možda radije uložio na nešto rabljeno. (samo, ništa mi ne pada na pamet...)


Osobno, uzeo sam prije nekoliko godina NU Force DDA 100 kad sam se u naletu zasićenja riješio "obiteljske srebernine" (u vidu Karan integrirca i nekog talijanskog DAC na lampe)
Uzeo sam dakle tog NuForcača da nešto "tambura" i da se zvučnici ne ulijene dok ne vidim što ću dalje. Koja "greška"! Dotični je toliko dobro preuzeo dirigentsku palicu u sustavu da se evo već 5+ godina dobro drži kao ravnopravni dio sistema (istina nisam često kod kuće pa me i ne svrbi neka promjena). Samo ponekad, u naletu adrenalina i većih orkestara mu usfali snage i "jačalo" ode u clipping - ipak su refreshani Jamači D830 ipak malo gladniji nego li ih taj mali ampek može hraniti.

Ukratko, koliko sam čitao taj Ida-8 ispada duhovni nasljednik mog malog ampeka i ako je tako onda moja bezrezervna preporuka njemu, baš me jako "vuče". U mom slučaju mislim da će ostat samo na tome, a i rado bih da ima barem još jedan OPT ulaz ili barem HDMI ARC za spojit telku.

 

P.S.
Možda nešto sa ovog linka
https://www.alpha-audio.net/review/the-best-amplifier-for-1000-euro-2022-edition/

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 20:05 (Qwerty).
 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...
john142 kaže...

Ti noviji AVR Denon/Marantz mogu posluziti jedno kao procesori uz koristenje vanjskih pojacala. Poprilicno lose slozeni, nekvalitetni, plasticni i puni jeftine elektronike. Ono o cemu se rijetko pise je da im snaga na 4 ohma pada na pola pa to dovoljno govori o kakvim je uredjaima rijec.

 

 

 Evo ja Denona koristim u eco modu na kome su kanali limitirani na 20w, najglasnije što sam doma puštao je nekih 90dB i upogonio je svih 5 zvučnika bez ikakvih problema po pitanju dinamike i bez  ikakve distorzije. Brijem da bi prije oglušio nego što bi došao do toga da ne daje dosta snage.

Koji model Denona/Marantza si ti imao da te tako razočarao?

Ako si ti zadovoljan, super :)

 

Imao sao ih dosta tokom druzenja sa avr-om u cca 20 god. i dobro znam kakvi su bili prije a kakvi su sada. Nije vise u pitanju pojedini model posto su svi podjednako losi. AVR je skup sport ako hoces da to bude kako treba.

 

Ozbiljno ih ni ne mozes koristiti bez eco moda posto vriste od topline i odu u safe mod. U Americi su popularni vanjski cooleri koje natovare na avr :)

 

Jednostavno prelose slozeni za bilo sta. Samo svake godine ubace nove dsp i dizu cijene.

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
john142 kaže...
MewCore kaže...
john142 kaže...

Ti noviji AVR Denon/Marantz mogu posluziti jedno kao procesori uz koristenje vanjskih pojacala. Poprilicno lose slozeni, nekvalitetni, plasticni i puni jeftine elektronike. Ono o cemu se rijetko pise je da im snaga na 4 ohma pada na pola pa to dovoljno govori o kakvim je uredjaima rijec.

 

 

 Evo ja Denona koristim u eco modu na kome su kanali limitirani na 20w, najglasnije što sam doma puštao je nekih 90dB i upogonio je svih 5 zvučnika bez ikakvih problema po pitanju dinamike i bez  ikakve distorzije. Brijem da bi prije oglušio nego što bi došao do toga da ne daje dosta snage.

Koji model Denona/Marantza si ti imao da te tako razočarao?

Ako si ti zadovoljan, super :)

 

Imao sao ih dosta tokom druzenja sa avr-om u cca 20 god. i dobro znam kakvi su bili prije a kakvi su sada. Nije vise u pitanju pojedini model posto su svi podjednako losi. AVR je skup sport ako hoces da to bude kako treba.

 

Ozbiljno ih ni ne mozes koristiti bez eco moda posto vriste od topline i odu u safe mod. U Americi su popularni vanjski cooleri koje natovare na avr :)

 

Jednostavno prelose slozeni za bilo sta. Samo svake godine ubace nove dsp i dizu cijene.

Ma nemoj reć, kompletna linija Denon/Marantz svih cjenovnih razreda koji su najveći svjetski proizvođaći AVRova je otpad. Daj si malo više truda sa trolanjem.

 

Sa x3700h mogu dobiti praktički koncertnu glasnoću sa eco modom i nisam primjetio nikakvu korist od pune amplifikacije, kome treba ima headrooma koliko mu milo.

95% toga što ljudi imaju doma od zvučnika, a da nije nekakva egzotika kao Magnepan će upogoniti bez najmanjeg problema. Ima tistuće recenzija, osvrta kupaca i mjerenja koja tome idu u prilog.

Ljudi sa AVRovima slažu kućna kina gdje su peakovi u filmovima daleko iznad glasnoće slušanja glazbe i nema distorzije niti clippinga, a ti pišeš kao da se radi o nekakvom zadnjem škartu koje ne može dić zvučnik na 70dB bez da se pregrije.

 

Meni je Yamahino integrirano stereo pojačalo po zvuku(sibilantno, zamarajuće, zrnato), mjerenjima (oštri peak od 5-6 dB na 10500Hz) i noise flooru (konstantno šuštanje neovisno o glasnoći) bilo drastično gore od ovog receivera.

O feature setu uopće neću pisat jer osim opcije koliko da mi bude glasan desni, a koliko lijevi kanal nisam imao baš ništa.

I kaj da ja sad iz toga zaključim da su sva stereo pojačala nekvalitetno smeće?

15 godina
online
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
Pixel kaže...
analogni kaže...

 

eometrija upleta je usmjerena (kabel ima označen smjer gdje se spaja na amp).

 

 Što ovo točno znači ?  Kako je geometrija usmjerena ? 
Na strani pojačala ima spojeno nešto što nije na strani zvučnika , oklop ? 
Ili je uplet samo usmjeren , što god to značilo ?

 

Ako može pojašnjenje i čemu to 

Smjer upletanja žica je u igri.
Taj zvučnički kabel nema oklop.

To "usmjeravanje" kabela je (kao) zbog boljeg zvuka.
Već sam zaboravio detalje objašnjnaj jednog drugog domaćeg izrađivača kabela.

 Ako nema oklop, onda bas ne kuzim sto bi im to bilo.

signal je AC , to nije usmjereno, zato ne kuzim koja bi onda uloga takvog upleta bila.

Zapravo  kad bi stvarno bilo efektivno moglo bi biti stetno jer kabel vise nije simetrican.

Umotavanjem se mogu fino ponistiti neke smetnje koje kabel pokupi, ali to nije usmjerenost.

Bas me zanima objasnjenje pa ako netko zna slobodno kaze.

15 godina
online
Vaš audio kutak

Vezano za avr,

danasnji avro i u direct modu zvuce za drek, kad im iskljucis sve procesirsnje uzas od zvuka.

 

20w , eco mod koncertna gladnoca ? 
Ajmo se uozbiljit, mozda sko su neki ekstra visokoosjetljivi zvucnici s malim bass driverom.

 

Meni je ba 4800h eco mod na auto, pa cim malo vise odvrnem, nista preglasno , vec se gasi automatski eco mod, a bome se fino i zagrije receiver dok fim npr zavrsi.

 

 

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...

I kaj da ja sad iz toga zaključim da su sva stereo pojačala nekvalitetno smeće?

Premalo si isprobao "pravih" stereo pojačala, da bi mogao nešto takvo tvrditi !


Današnji AVR-i (pa i oni gornjeg segmenta) ne idu u istu rečenicu sa pure stereo integriranim pojačalima.

Jednostavno, AV receiveri nisu napravljeni da kvalitetno i transparentno sviraju u stereo modu poput iole kvalitetnih stereo pojačala.
Previše su "zauzeti" digitalnim điđa miđama i njihova napajanja ne mogu jednostavno biti učinkovita pri zahtjevnijim segmentima reprodukcije i padovima impedancije zvučnika.

 

AVR je za Kućno kino odlična/najbolja opcija i tu nema spora !

Ali pravi stereo amp je ipak drugi par rukava !

Isprobao u praksi mnogo puta !

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Pixel kaže...

Vezano za avr,

danasnji avro i u direct modu zvuce za drek, kad im iskljucis sve procesirsnje uzas od zvuka.

 

20w , eco mod koncertna gladnoca ? 
Ajmo se uozbiljit, mozda sko su neki ekstra visokoosjetljivi zvucnici s malim bass driverom.

 

Meni je ba 4800h eco mod na auto, pa cim malo vise odvrnem, nista preglasno , vec se gasi automatski eco mod, a bome se fino i zagrije receiver dok fim npr zavrsi.

 

 

 Možeš odabrati da je eco mode stalno upaljen.
Za stereo koristim Dali Oberon 7 što nisu baš mali zvučnici.
Poglasnio sam na nekih 90dB, pustio mjuzu i gasio i palio eco mode(da, razlika u grijanju je vrlo očita) i nisam primijetio baš nikakvu razliku u zvuku niti ikakav clipping ili distorziju. Slobodno probaj i sam pa javi kakvu razliku ti čuješ dok ga pališ i gasiš prilikom puštanja glazbe.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 22:39 (MewCore).
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
MewCore kaže...

I kaj da ja sad iz toga zaključim da su sva stereo pojačala nekvalitetno smeće?

Premalo si isprobao "pravih" stereo pojačala, da bi mogao nešto takvo tvrditi !


Današnji AVR-i (pa i oni gornjeg segmenta) ne idu u istu rečenicu sa pure stereo integriranim pojačalima.

Jednostavno, AV receiveri nisu napravljeni da kvalitetno i transparentno sviraju u stereo modu poput iole kvalitetnih stereo pojačala.
Previše su "zauzeti" digitalnim điđa miđama i njihova napajanja ne mogu jednostavno biti učinkovita pri zahtjevnijim segmentima reprodukcije i padovima impedancije zvučnika.

 

AVR je za Kućno kino odlična/najbolja opcija i tu nema spora !

Ali pravi stereo amp je ipak drugi par rukava !

Isprobao u praksi mnogo puta !

 Nemam nikakvog interesa za stereo pojačala jer slušam glazbu na 5 zvučnika + sub.

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Slušanje glazbe u višekanalnom modu nije ekvivalentno kvalitetnom stereo zvuku !

Na koncertu pozornica nije oko tebe, već je tebi sprijeda !


Tako da slušanje kvalitetnih glazbenih zapisa u 5.1 ili 7.2 ili 9.2 itd. nije pravi Hifi.

Drugo je ako pustiš neki adio/video zapis na Blu Ray ili sl., koji je nativno tako snimljen.

 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 

Jednostavno, AV receiveri nisu napravljeni da kvalitetno i transparentno sviraju u stereo modu poput iole kvalitetnih stereo pojačala.
Previše su "zauzeti" digitalnim điđa miđama i njihova napajanja ne mogu jednostavno biti učinkovita pri zahtjevnijim segmentima reprodukcije i padovima impedancije zvučnika.

 .

 nista sta sumic power i zvucnicki kabeli nebi rjesili?! ili audioquest zvucnicki a sumic power?

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Tebi bi kolega barem moralo  biti jasno što znači kvalitetno napajanje u nekom pojačalu.

 

A u AV reeiveru je ono zajedničko za svih 7/9  ili više kanala i plus toga još svekolika digitalija.

 

Pa meni je nekadašni Onkyo AVR redovito gasio Iggy Pop sa nekom pjesmom naziva "uništi sistem" ili tak nekak...kada sam navinuo preko 70 %.

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Dragi kolege, danas sam bio na slušanju :

 

https://audiocinema-art.hr/shop/paradigm-monitor-se-6000f-par

 

-- nisam zadovoljan! jako su me smorili zvučnici, kao da su visoki tonovi pojačani i malo su mi preskvičavi, razocaran sam bas, odustao od kupnje odmah. nisam mogao 10 minuta slušati.

 

Ali ljubazni gospodin mi je pustio i ove zvučnike:

 

https://audiocinema-art.hr/shop/zvucnici/bookshelf-zvucnici/fyne-audio-f1-8-bookshelf-zvucnici

 

Ovo je savršenstvo bilo. Iako mrzim jazz prvi put sam donekle uzivao u njemu, sve pjesme koje smo puštali su zvučale predivno. Jako, jako zanimljiv i lijep zvuk, ako imate priliku dajte ovim zvučnicima tj proizvođaču šansu. mislim da znaju što rade! muzikalno, precizno, nema onako da se tonovi pogube. oduševljen sam baš.

 

čak ni prostor za slusanje nije bio adekvatan, čisto usred dućana - soba za slušanje je dostupna uz posebnu najavu.

 

Tako da, eto, još uvijek trazim zvucnike :)

Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Densen B-200 Plus pretpojačalo - Osvrt


Borba traje i dale, pa se danas opet sastala ekipa da isprobamo gore navedeni preamp.


Pojačalo uživo izgleda puno bolje nego na slikama.
Pogled plijeni dugi, srebrni pot na njemu.

Isti se nakon gašenja automatski vraća na početni položaj.


Elegantna i jednostavna linija (Danska) nije ničim narušena, u 8kg teškom uređaju..
Povjerenje ulijevaju dva odvojena transformatora i 5 elektrolita (50.000 uF !). Uglavnom, vrlo solidno urađeno iznutra.


https://audiophillness.com/densen-b-200/

 

Uklonili smo Audio Note preamp sa Rack-a i priključili Densen.
Navedeno smo spojili na A sustav (vidi opis dolje).


Kako svira ?


Pa, u početku "stidljivo" kao i svaki uređaj koji duže nije radio.
Nakon sat vremena je to bilo bitno bolje.


Malo dublji bas nego sa Audio Note i malo veća preciznost (SS vs cijevi).Lijep i slušljiv srednjetonski spektar,, kao i visokotonski dio.


Dobar timbar vokala i iznošenje većih orkestara kod klasične glazbe.
Nema tu one "farbe" kao što zna (ponekad) biti kod cijevnih pretpojačala.


Pozornica se nije bitno izmijenila u parametrima, možda je samo malo naprijed.
Zvuk je čist i lišen bilo kakvih elemenata koji ne spadaju u prezentirani glazbeni zapis.


Još se jednom pokazalo da zapravo preamp u sustavu određuje karakter zvuka amplifikacije.
Mnogo više od izlaznog pojačala.


A Densen je tu na "neutralnoj" stani (mada apsolutne neutralnosti u HiFi i nema).


Zaključno, vrlo dobro i transparentno pretpojačalo.


Još jedno lijepo druženje.


GLAZBA:


Rock (Dire Straits, Pink Floyd..), Jazz (matija Dedić, Amira, Nina Simone), Klasika (Beethoven..itd.)


SUSTAV:


Zvučnici Elac FS 209.2
Zvučnički kabeli, RGR srebro, Sumić Overture Plus
Pretpojačalo, Audio Note, Densen B-200 Plus
Izlaz, Pass Labs Aleph 5 Clone
Interkonekti, Sumić Ultra 3 RCA, Supra XLR, Audio Note Lexus RCA
Transport PC lenovo
DAC Musician Draco
USB kabel Sumić Black Hole
Rack Ruska breza špera


LP svima !

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Slušanje glazbe u višekanalnom modu nije ekvivalentno kvalitetnom stereo zvuku !

Na koncertu pozornica nije oko tebe, već je tebi sprijeda !


Tako da slušanje kvalitetnih glazbenih zapisa u 5.1 ili 7.2 ili 9.2 itd. nije pravi Hifi.

Drugo je ako pustiš neki adio/video zapis na Blu Ray ili sl., koji je nativno tako snimljen.

Znanost se ne bi baš s tim složila, barem prema osvrtu na knjigu od autora Dr. Floyd E. Toole - Sound Reproduction: The Acoustic and Psyxhoacoustics of Laudspeakers and Rooms, 3rd Edition.

Tamo stoji: 

Druga tema koju dr. Toole opširno pokriva su nedostaci stereo zvuka u usporedbi s višekanalnim formatima. Stereo zvučne snimke mogu zvučati sjajno, kao što mnogi od nas znaju, ali imaju neke ozbiljne nedostatke u odnosu na 5.1 (ili više) mikseva surround zvuka. U tipičnom miksu surround zvuka, uz zvučnu kulisu sa stabilnom središnjom slikom bez obzira na položaj slušanja koji pruža središnji zvučnik, surround zvučnici mogu stvoriti veći osjećaj drugačijeg akustičkog okruženja od prostorije u kojoj se nalaze. Psihoakustično istraživanje o kojem dr. Toole raspravlja, a koje objašnjava superiorne učinke višekanalnog zvuka u odnosu na stereo, pa čak i kvadrafonski zvuk, fascinantno je štivo. Međutim, velik dio glazbene industrije i mnogi proizvođači opreme za reprodukciju zvuka nastavljaju se pridržavati dvokanalnog zvuka unatoč njegovoj psihoakustičnoj inferiornosti.

Nisam audiofil, ali mogu poslušat
4 godine
offline
Vaš audio kutak

To je "zastarjelo" istraživanje.


U audiofilskom svijetu se jedino priznaje stereo zvuk.

 

Stereo zvuk je svojevrsna "prevara" naše osovine uho/mozak koja nam barem donekle može reproducirati nešto slično kao što je izvedba uživo.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Mosha kaže...
analogni kaže...

Slušanje glazbe u višekanalnom modu nije ekvivalentno kvalitetnom stereo zvuku !

Na koncertu pozornica nije oko tebe, već je tebi sprijeda !


Tako da slušanje kvalitetnih glazbenih zapisa u 5.1 ili 7.2 ili 9.2 itd. nije pravi Hifi.

Drugo je ako pustiš neki adio/video zapis na Blu Ray ili sl., koji je nativno tako snimljen.

Znanost se ne bi baš s tim složila, barem prema osvrtu na knjigu od autora Dr. Floyd E. Toole - Sound Reproduction: The Acoustic and Psyxhoacoustics of Laudspeakers and Rooms, 3rd Edition.

Tamo stoji: 

Druga tema koju dr. Toole opširno pokriva su nedostaci stereo zvuka u usporedbi s višekanalnim formatima. Stereo zvučne snimke mogu zvučati sjajno, kao što mnogi od nas znaju, ali imaju neke ozbiljne nedostatke u odnosu na 5.1 (ili više) mikseva surround zvuka. U tipičnom miksu surround zvuka, uz zvučnu kulisu sa stabilnom središnjom slikom bez obzira na položaj slušanja koji pruža središnji zvučnik, surround zvučnici mogu stvoriti veći osjećaj drugačijeg akustičkog okruženja od prostorije u kojoj se nalaze. Psihoakustično istraživanje o kojem dr. Toole raspravlja, a koje objašnjava superiorne učinke višekanalnog zvuka u odnosu na stereo, pa čak i kvadrafonski zvuk, fascinantno je štivo. Međutim, velik dio glazbene industrije i mnogi proizvođači opreme za reprodukciju zvuka nastavljaju se pridržavati dvokanalnog zvuka unatoč njegovoj psihoakustičnoj inferiornosti.

 Bilo kako bilo, 95+% glazbe je snimljeno stereo, pa ti dodatni kanali na AVRu realno ništa ne znače, baremo ako pričamo o glazbenoj umjetnosti. Uostalom, točno to i piše u ovom citatu.

Reporter: What is your ambition in life? Parvulescu: To become immortal, and then to die.
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Mosha kaže...
analogni kaže...

Slušanje glazbe u višekanalnom modu nije ekvivalentno kvalitetnom stereo zvuku !

Na koncertu pozornica nije oko tebe, već je tebi sprijeda !


Tako da slušanje kvalitetnih glazbenih zapisa u 5.1 ili 7.2 ili 9.2 itd. nije pravi Hifi.

Drugo je ako pustiš neki adio/video zapis na Blu Ray ili sl., koji je nativno tako snimljen.

Znanost se ne bi baš s tim složila, barem prema osvrtu na knjigu od autora Dr. Floyd E. Toole - Sound Reproduction: The Acoustic and Psyxhoacoustics of Laudspeakers and Rooms, 3rd Edition.

Tamo stoji: 

Druga tema koju dr. Toole opširno pokriva su nedostaci stereo zvuka u usporedbi s višekanalnim formatima. Stereo zvučne snimke mogu zvučati sjajno, kao što mnogi od nas znaju, ali imaju neke ozbiljne nedostatke u odnosu na 5.1 (ili više) mikseva surround zvuka. U tipičnom miksu surround zvuka, uz zvučnu kulisu sa stabilnom središnjom slikom bez obzira na položaj slušanja koji pruža središnji zvučnik, surround zvučnici mogu stvoriti veći osjećaj drugačijeg akustičkog okruženja od prostorije u kojoj se nalaze. Psihoakustično istraživanje o kojem dr. Toole raspravlja, a koje objašnjava superiorne učinke višekanalnog zvuka u odnosu na stereo, pa čak i kvadrafonski zvuk, fascinantno je štivo. Međutim, velik dio glazbene industrije i mnogi proizvođači opreme za reprodukciju zvuka nastavljaju se pridržavati dvokanalnog zvuka unatoč njegovoj psihoakustičnoj inferiornosti.

 I nisi napisao ništa konkretno tj. nema nikakvog pojašnjenja zašto on misli da je to tako. Šta znači drugačije akustičko okruženje od prostorije u kojoj se nalaze? Da pruža dojam da nije snimljeno tamo gdje je tj u prostoriji kakva je?  Ako je zapis snimljen u 5.1 ok, ako je snimljen kao stereo i ide reprodukcija u 5.1, hvala, ali neka hvala.

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Dragi kolege, danas sam bio na slušanju :

 

https://audiocinema-art.hr/shop/paradigm-monitor-se-6000f-par

 

-- nisam zadovoljan! jako su me smorili zvučnici, kao da su visoki tonovi pojačani i malo su mi preskvičavi, razocaran sam bas, odustao od kupnje odmah. nisam mogao 10 minuta slušati.

 

Ali ljubazni gospodin mi je pustio i ove zvučnike:

 

https://audiocinema-art.hr/shop/zvucnici/bookshelf-zvucnici/fyne-audio-f1-8-bookshelf-zvucnici

 

Ovo je savršenstvo bilo. Iako mrzim jazz prvi put sam donekle uzivao u njemu, sve pjesme koje smo puštali su zvučale predivno. Jako, jako zanimljiv i lijep zvuk, ako imate priliku dajte ovim zvučnicima tj proizvođaču šansu. mislim da znaju što rade! muzikalno, precizno, nema onako da se tonovi pogube. oduševljen sam baš.

 

čak ni prostor za slusanje nije bio adekvatan, čisto usred dućana - soba za slušanje je dostupna uz posebnu najavu.

 

Tako da, eto, još uvijek trazim zvucnike :)

 Koje je pojačalo bilo spojeno i koji izvor?

9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...

Dragi kolege, danas sam bio na slušanju :

 

https://audiocinema-art.hr/shop/paradigm-monitor-se-6000f-par

 

-- nisam zadovoljan! jako su me smorili zvučnici, kao da su visoki tonovi pojačani i malo su mi preskvičavi, razocaran sam bas, odustao od kupnje odmah. nisam mogao 10 minuta slušati.

 

Ali ljubazni gospodin mi je pustio i ove zvučnike:

 

https://audiocinema-art.hr/shop/zvucnici/bookshelf-zvucnici/fyne-audio-f1-8-bookshelf-zvucnici

 

Ovo je savršenstvo bilo. Iako mrzim jazz prvi put sam donekle uzivao u njemu, sve pjesme koje smo puštali su zvučale predivno. Jako, jako zanimljiv i lijep zvuk, ako imate priliku dajte ovim zvučnicima tj proizvođaču šansu. mislim da znaju što rade! muzikalno, precizno, nema onako da se tonovi pogube. oduševljen sam baš.

 

čak ni prostor za slusanje nije bio adekvatan, čisto usred dućana - soba za slušanje je dostupna uz posebnu najavu.

 

Tako da, eto, još uvijek trazim zvucnike :)

 Koje je pojačalo bilo spojeno i koji izvor?

 

 

https://audiocinema-art.hr/shop/hi-fi-audio/stereo-pojacala/unison-research-unico-due

 

Ovo pojačalo, izvor je bio streamer, https://audiocinema-art.hr/shop/streaming-multirooom/video-mrezni-streameri/hifi-rose-rs130-mrezni-transport puštalo se prek roona.

14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
Mosha kaže...
analogni kaže...

Slušanje glazbe u višekanalnom modu nije ekvivalentno kvalitetnom stereo zvuku !

Na koncertu pozornica nije oko tebe, već je tebi sprijeda !


Tako da slušanje kvalitetnih glazbenih zapisa u 5.1 ili 7.2 ili 9.2 itd. nije pravi Hifi.

Drugo je ako pustiš neki adio/video zapis na Blu Ray ili sl., koji je nativno tako snimljen.

Znanost se ne bi baš s tim složila, barem prema osvrtu na knjigu od autora Dr. Floyd E. Toole - Sound Reproduction: The Acoustic and Psyxhoacoustics of Laudspeakers and Rooms, 3rd Edition.

Tamo stoji: 

Druga tema koju dr. Toole opširno pokriva su nedostaci stereo zvuka u usporedbi s višekanalnim formatima. Stereo zvučne snimke mogu zvučati sjajno, kao što mnogi od nas znaju, ali imaju neke ozbiljne nedostatke u odnosu na 5.1 (ili više) mikseva surround zvuka. U tipičnom miksu surround zvuka, uz zvučnu kulisu sa stabilnom središnjom slikom bez obzira na položaj slušanja koji pruža središnji zvučnik, surround zvučnici mogu stvoriti veći osjećaj drugačijeg akustičkog okruženja od prostorije u kojoj se nalaze. Psihoakustično istraživanje o kojem dr. Toole raspravlja, a koje objašnjava superiorne učinke višekanalnog zvuka u odnosu na stereo, pa čak i kvadrafonski zvuk, fascinantno je štivo. Međutim, velik dio glazbene industrije i mnogi proizvođači opreme za reprodukciju zvuka nastavljaju se pridržavati dvokanalnog zvuka unatoč njegovoj psihoakustičnoj inferiornosti.

 I nisi napisao ništa konkretno tj. nema nikakvog pojašnjenja zašto on misli da je to tako. Šta znači drugačije akustičko okruženje od prostorije u kojoj se nalaze? Da pruža dojam da nije snimljeno tamo gdje je tj u prostoriji kakva je?  Ako je zapis snimljen u 5.1 ok, ako je snimljen kao stereo i ide reprodukcija u 5.1, hvala, ali neka hvala.

 Nisam pročita knjigu, samo sam prenija šta piše u osvrtu na knjigu, a vezano uz stereo zvuk u usporedbi s višekanalnim formatima. Ova knjiga nije baš tako zastarjela, treće izdanje je izašlo prije 5 godina i spominje se i kao Absolute Must Have Book za audio entutiaste, a ponekad je citirana i u tekstovima magazina Stereophile.

Nisam audiofil, ali mogu poslušat
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...
Just Outlaw kaže...
nhooydz kaže...

Dragi kolege, danas sam bio na slušanju :

 

https://audiocinema-art.hr/shop/paradigm-monitor-se-6000f-par

 

-- nisam zadovoljan! jako su me smorili zvučnici, kao da su visoki tonovi pojačani i malo su mi preskvičavi, razocaran sam bas, odustao od kupnje odmah. nisam mogao 10 minuta slušati.

 

Ali ljubazni gospodin mi je pustio i ove zvučnike:

 

https://audiocinema-art.hr/shop/zvucnici/bookshelf-zvucnici/fyne-audio-f1-8-bookshelf-zvucnici

 

Ovo je savršenstvo bilo. Iako mrzim jazz prvi put sam donekle uzivao u njemu, sve pjesme koje smo puštali su zvučale predivno. Jako, jako zanimljiv i lijep zvuk, ako imate priliku dajte ovim zvučnicima tj proizvođaču šansu. mislim da znaju što rade! muzikalno, precizno, nema onako da se tonovi pogube. oduševljen sam baš.

 

čak ni prostor za slusanje nije bio adekvatan, čisto usred dućana - soba za slušanje je dostupna uz posebnu najavu.

 

Tako da, eto, još uvijek trazim zvucnike :)

 Koje je pojačalo bilo spojeno i koji izvor?

 

 

https://audiocinema-art.hr/shop/hi-fi-audio/stereo-pojacala/unison-research-unico-due

 

Ovo pojačalo, izvor je bio streamer, https://audiocinema-art.hr/shop/streaming-multirooom/video-mrezni-streameri/hifi-rose-rs130-mrezni-transport puštalo se prek roona.

 Hvala .

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Pixel kaže..

 Ako nema oklop, onda bas ne kuzim sto bi im to bilo.

signal je AC , to nije usmjereno, zato ne kuzim koja bi onda uloga takvog upleta bila.

Zapravo  kad bi stvarno bilo efektivno moglo bi biti stetno jer kabel vise nije simetrican.

Umotavanjem se mogu fino ponistiti neke smetnje koje kabel pokupi, ali to nije usmjerenost.

Bas me zanima objasnjenje pa ako netko zna slobodno kaze.

Geometrija upletanja je jedno, a smjer frkanja vodića (od ulaznog dijela kabela prema onom koji će biti izlazni) je druga stvar.

 

Da, kod izmjeničnog signala to ne bi trebalo biti bitno.

Moguće da treba "izmisliti" neku takvu priču, da bi se pojačao marketing. 

 

Kod strujaša (ili kod RCL) kabela koji imaju oklop, smjer ima smisla, ako se na jednom kraju oklop spaja na masu, a na drugom ne.

 

Tako da nemam nekog teoretskog objašnjenja zašto bi u slučaju bez oklopa, smjer frkanja bio bitan.

 

 

 

 

13 godina
offline
Vaš audio kutak

Upmiksanje stereo signala mi je oduvijek bilo draže od običnog sterea.

Imam 5 zvučnika i ne vidim zašto ih ne bi koristio za slušanje pošto je imerzivnije i zvuk doslovno popunjava cijeli prostor.

Gledanje koncerata koji su baš miksani za surround je još jače, čovjek zaista pomosli da je u publici.

 

Vrlo mi je bizarno što postoje ljudi koji smatraju imaju pravo reći nekome kako će na vlastitoj opremi, u vlastitom prostoru slušati glazbu po svom izboru.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Dragi kolege, danas sam bio na slušanju :

 

https://audiocinema-art.hr/shop/paradigm-monitor-se-6000f-par

 

-- nisam zadovoljan! jako su me smorili zvučnici, kao da su visoki tonovi pojačani i malo su mi preskvičavi, razocaran sam bas, odustao od kupnje odmah. nisam mogao 10 minuta slušati.

 

Ali ljubazni gospodin mi je pustio i ove zvučnike:

 

https://audiocinema-art.hr/shop/zvucnici/bookshelf-zvucnici/fyne-audio-f1-8-bookshelf-zvucnici

 

Ovo je savršenstvo bilo. Iako mrzim jazz prvi put sam donekle uzivao u njemu, sve pjesme koje smo puštali su zvučale predivno. Jako, jako zanimljiv i lijep zvuk, ako imate priliku dajte ovim zvučnicima tj proizvođaču šansu. mislim da znaju što rade! muzikalno, precizno, nema onako da se tonovi pogube. oduševljen sam baš.

 

čak ni prostor za slusanje nije bio adekvatan, čisto usred dućana - soba za slušanje je dostupna uz posebnu najavu.

 

Tako da, eto, još uvijek trazim zvucnike :)

 Moja sugestija je da odeš u Nove boje zvuka i probaš tamo nešto od Dalija.

Meni je dojam koji si opisao bio sa Klipschevima (neki tornjevi, 8000 nešto). Izuzetno napadno i iscrpljujuće, onda sam čuo Oberone 3 sa subom, pa Oberone 7 bez suba i odlučio ih ponesti kući hehe.

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...
john142 kaže...
MewCore kaže...
john142 kaže...

Ti noviji AVR Denon/Marantz mogu posluziti jedno kao procesori uz koristenje vanjskih pojacala. Poprilicno lose slozeni, nekvalitetni, plasticni i puni jeftine elektronike. Ono o cemu se rijetko pise je da im snaga na 4 ohma pada na pola pa to dovoljno govori o kakvim je uredjaima rijec.

 

 

 Evo ja Denona koristim u eco modu na kome su kanali limitirani na 20w, najglasnije što sam doma puštao je nekih 90dB i upogonio je svih 5 zvučnika bez ikakvih problema po pitanju dinamike i bez  ikakve distorzije. Brijem da bi prije oglušio nego što bi došao do toga da ne daje dosta snage.

Koji model Denona/Marantza si ti imao da te tako razočarao?

Ako si ti zadovoljan, super :)

 

Imao sao ih dosta tokom druzenja sa avr-om u cca 20 god. i dobro znam kakvi su bili prije a kakvi su sada. Nije vise u pitanju pojedini model posto su svi podjednako losi. AVR je skup sport ako hoces da to bude kako treba.

 

Ozbiljno ih ni ne mozes koristiti bez eco moda posto vriste od topline i odu u safe mod. U Americi su popularni vanjski cooleri koje natovare na avr :)

 

Jednostavno prelose slozeni za bilo sta. Samo svake godine ubace nove dsp i dizu cijene.

Ma nemoj reć, kompletna linija Denon/Marantz svih cjenovnih razreda koji su najveći svjetski proizvođaći AVRova je otpad. Daj si malo više truda sa trolanjem.

 

Sa x3700h mogu dobiti praktički koncertnu glasnoću sa eco modom i nisam primjetio nikakvu korist od pune amplifikacije, kome treba ima headrooma koliko mu milo.

95% toga što ljudi imaju doma od zvučnika, a da nije nekakva egzotika kao Magnepan će upogoniti bez najmanjeg problema. Ima tistuće recenzija, osvrta kupaca i mjerenja koja tome idu u prilog.

Ljudi sa AVRovima slažu kućna kina gdje su peakovi u filmovima daleko iznad glasnoće slušanja glazbe i nema distorzije niti clippinga, a ti pišeš kao da se radi o nekakvom zadnjem škartu koje ne može dić zvučnik na 70dB bez da se pregrije.

 

Meni je Yamahino integrirano stereo pojačalo po zvuku(sibilantno, zamarajuće, zrnato), mjerenjima (oštri peak od 5-6 dB na 10500Hz) i noise flooru (konstantno šuštanje neovisno o glasnoći) bilo drastično gore od ovog receivera.

O feature setu uopće neću pisat jer osim opcije koliko da mi bude glasan desni, a koliko lijevi kanal nisam imao baš ništa.

I kaj da ja sad iz toga zaključim da su sva stereo pojačala nekvalitetno smeće?

Druze ne trolam a ti se malo bolje informiraj, nauci nesto o elektronici i zvuku :)

Kakave veze ima sto su veliki proizvodjaci konzumne elektronike? Je li to znak da su top? Srozali su se do dna a ni ostali nisu bolji (osno sto je ostlao). Slazu ljudi svasta iz neznanja i uz to potrose puno previse love sto ne znaci da to sve na hrpi dobro zvuci i radi. Glasnoca nije mjerilo kvalitete!

 

Ostajem pri tvrdnji da su vrlo losi cak i za kucna kina osim ako ne koristis vanjska pojacala.

 

Yamahina pojacala novijeg datuma nisu neka sreca.

 

Sve sto ti pisem je iz vlastitog iskustva a ne suho nakplaanje onoga sto sam samo procitao.

MewCore kaže...
Pixel kaže...

Vezano za avr,

danasnji avro i u direct modu zvuce za drek, kad im iskljucis sve procesirsnje uzas od zvuka.

 

20w , eco mod koncertna gladnoca ? 
Ajmo se uozbiljit, mozda sko su neki ekstra visokoosjetljivi zvucnici s malim bass driverom.

 

Meni je ba 4800h eco mod na auto, pa cim malo vise odvrnem, nista preglasno , vec se gasi automatski eco mod, a bome se fino i zagrije receiver dok fim npr zavrsi.

 

 

 Možeš odabrati da je eco mode stalno upaljen.
Za stereo koristim Dali Oberon 7 što nisu baš mali zvučnici.
Poglasnio sam na nekih 90dB, pustio mjuzu i gasio i palio eco mode(da, razlika u grijanju je vrlo očita) i nisam primijetio baš nikakvu razliku u zvuku niti ikakav clipping ili distorziju. Slobodno probaj i sam pa javi kakvu razliku ti čuješ dok ga pališ i gasiš prilikom puštanja glazbe.

 Sve si pobrkao. Stalno istices dB, clipping i distorziju. Sve to nema veze za kvalitenim zvukom (ima lai ne na nacin koji ti istices). Po tebi ako nema izoblicenja, zvuk je odlican i jos ako je sve na 90dB, top :)

Mozes ti koristiti Dali Oberon 7 sa Denonm no tu nema kvalitetnog zvuka, imas sam zvuk ali opet ponavljam, ako je to tebi dobro, sve ok.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice