Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.401.416
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
2 godine
online
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
notloB kaže...

Btw. U kvantnoj elektrodinamici je konstanta vezanja u elektromagnetskim djelovanjima izračunata na deset decimala a eto ne može se izmjeriti "sveukupni zvučni doseg audio komponente", možda bi bolje bilo da se prije kupovine uređaja ode audiologu da ti kaže što ne možeš čuti i koliko si nagluh a ne takvim "uređajem" zamišljati dobar zvuk po tome kako izgleda te kupovati preskupe komponente i glumiti šišmiša.

 

Ali to je prejeftino i JA čujem sve!

Kad kupuješ komponentu jel biraš komopnentu po izgledu, po tome kako zvuči (u trgovini?) ili po mjerenjima?

 Ne kupujem komponentu a kada bih kupovao, pogotovo skupu pogledao bih prvo specifikacije pa mjerenja, recenzije i sve što bih mogao naći, u fizičkoj trgovini nisam kupio nikakav uređaj već valjda 6 ili 7 godina, sve preko interneta.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 19:57 (notloB).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

@notloB,

Genijalno !

 

Znači, imaš dva zvučnika i izmjeriš im impedanciju (i pad iste) izmjeriš im osjetljivost i frekvencijski odziv i raspon te ostale parametre i točno znaš kako će koji zvučati ?
I koji će od njih dvoje bolje zvučati ?

 

Instrument će ti pokazati cejelokupnost doživljaja reprodukcije glazbenog zapisa preko tih zvučnika.
Jasno će se tu vidjeti veličina i parametri pozornice, prirodnost timbra instrumenata, mikro i makro dinamički odnos, stereo separacija, tajming, koloracije, koherentnost....itd....

 

Ne znam čemu onda svi ozbiljni proizvođači zvučnika svoje imalo bolje zvučnike na kraju preslušavaju u odlično uređenim slušaonama !?

 

Pa, mjerili su prije toga svakako; i zašto to nije dovoljno ?

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 19:05 (analogni).
 
2 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
notloB kaže...

 Ne kupujem komponentu a kada bih kupovao, pogotovo skupu ali i jeftinu kao i za sve drugo pogledao bih prvo specifikacije pa mjerenja, recenzije i sve što bih mogao naći, u fizičkoj trgovini nisam kupio nikakav uređaj već valjda 6 ili 7 godina, sve preko interneta.

Ovaj način odabira komponente, samo po specifikacijama i recenzijama s neta nikako nije dobar !

Znači, kupiš komponentu, a da je prethodno nisi ni vidio uživo, a kamo li poslušao, barem u dućanu ?

 

Speciffikacije treba pročitati, ali samo za početni info, da vidiš da li npr. neki zvučnici pašu za tvoju sobu, da li amp paše za njih i to je sve.

 

Ništa tu validnoga o zvuku nećeš više saznati.
Pogotovu ne za tvoju sobu/sustav.

 

No, neke komponente možeš i tako naručiti (pogotovo ako su izvana), kao npr. neke izvore zvuka i sl., ako su jeftinije.
Ali barem nešto treba i poslušati...negdje....

2 godine
online
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

@notloB,

Genijalno !

 

Znači, imaš dva zvučnika i izmjeriš im impedanciju (i pad iste) izmjeriš im osjetljivost i frekvencijski odziv i raspon te ostale parametre i točno znaš kako će koji zvučati ?
I koji će od njih dvoje bolje zvučati ?

 

Instrument će ti pokazati cejelokupnost doživljaja reprodukcije glazbenog zapisa preko tih zvučnika.
Jasno će se tu vidjeti veličina i parametri pozornice, prirodnost timbra instrumenata, mikro i makro dinamički odnos, stereo separacija, tajming, koloracije, koherentnost....itd....

 

Ne znam čemu onda svi ozbiljni proizvođači zvučnika svoje imalo bolje zvučnike na kraju preslušavaju u odlično uređenim slušaonama !?

 

Pa, mjerili su prije toga svakako; i zašto to nije dovoljno ?

 Sigurno ću bolje znati kako zvuče nego se pouzdati u trenutni osjećaj, na koju sam se nogu ustao, tko mi djecu čuva, i živim li u odlično uređenoj slušaoni ili u stambenoj zgradi, Ne shvaćaš jednu stvar a to je prevara i to samoga sebe, osjetila su najjadniji instrument koji imaš na raspolaganju, na njih utječe gomile nepredvidljivih faktora i ono što sam danas čuo sutra mi se ne mora svidjeti, brojevi ne lažu, dakle sve prije slušanja.

 

Opet samo ja odgovaram na pitanja...

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 19:21 (notloB).
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
notloB kaže...

 

 osjetila su najjadniji instrument koji imaš na raspolaganju, na njih utječe gomile nepredvidljivih faktora i ono što sam danas čuo sutra mi se ne mora svidjeti, brojevi ne lažu, dakle sve prije slušanja.

 

 

 Ako zaista tako razmišljaš onda mogu izraziti samo žaljenje. 

 

3 godine
offline
Vaš audio kutak

Osjetila, unutarnja i vanjska te ispunjuju. Bez njih nemaš što tražiti u hifi-u. A ni uostalom u životu.

 
4 1 hvala 0
2 godine
online
Re: Vaš audio kutak
farabuto kaže...
notloB kaže...

 

 osjetila su najjadniji instrument koji imaš na raspolaganju, na njih utječe gomile nepredvidljivih faktora i ono što sam danas čuo sutra mi se ne mora svidjeti, brojevi ne lažu, dakle sve prije slušanja.

 

 

 Ako zaista tako razmišljaš onda mogu izraziti samo žaljenje. 

 

 Ne razmišljam samo ja tako već znanost generalno, gornja tvrdnja je i objektivna stvarnost, svaki osjet je subjektivan i podložan gomilama zavaravajućih datosti.

Ukoliko brojevi s mjernog instrumenta kažu jedno a ja čujem drugo, najvjerojatnije postoji problem s mojim sluhom ili raspoloženjem ili me je žena ostavila ili nisam oprao uši ili tonu drugih gluposti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 19:58 (notloB).
4 mjeseca
offline
Vaš audio kutak

Jeli netko od vas živio u vremenima kada bi stričevi iz zapadne njemačke donosili Telefunkene, Blaupunkte i Grundige?

Onda bi ga vagali u rukama i govorili...ovaj je dobar, baš je težak.

 

I stvar je kao sa ženama. Meni je moja žena najljepša i najbolja.

Ona može imati specifikacije i dimenzije. No treba da mi "sjedne" duhovno, ne samo sa specifikacijama fizički.

 

 
4 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Vaš audio kutak
Maskeron kaže...

 

I stvar je kao sa ženama. Meni je moja žena najljepša i najbolja.

Ona može imati specifikacije i dimenzije. No treba da mi "sjedne" duhovno, ne samo sa specifikacijama fizički.

 

 Isto tako da živiš s drugom ona bi ti bila najbolja, da ne govorim koliko se stvari mijenjaju nakon rastave...

 

farabuto kaže...

Osjetila, unutarnja i vanjska te ispunjuju. Bez njih nemaš što tražiti u hifi-u. A ni uostalom u životu.

 Nemam ja ništa protiv osjetila, nemam niti protiv onoga što obrađuje podražaje ali kako analogni kaže shvatimo dosege tog sklopa, ja sam nedavno shvatio da se malo, gotovo ničega ne sjećam iz djetinjstva, gotovo svaka priča mi je prisjećanje događaja koje sam prepričavao nedavno a ne originalnih trenutaka u memoriji, u biti nesvjesno lažem, dodajem, prenaglašavam, činim ih zabavnijim, eye witness bi trebao biti zadnji argument koji će se prihvatiti kao dokaz na sudu, sve prije toga, nesvjesno se lažemo, jedan dojam koji nam se čini bitnim prevlada sve ostale i na temelju njega svjedočimo, itd. itd. do slušanja...

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 20:20 (notloB).
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Just Outlaw kaže...
Fric1 kaže...

No što elektrotehnika i elektronika kažu o širini i dubini pozornice? Mislim da se moramo složiti da su to neki pojmovi koji se čuju bez obzira na iskustvo slušatelja.

 

  Dosta toga, uz standardna mjerenja tu su npr. impulsni i fazni odziv. Za poznavatelje puno kaže i topologija uređaja tip i kvaliteta upotrijebljenih komponenata, tehnički dizajn općenito.

 Na nivou sustava čim više ideš prema kraju lanca tim su problemi veći, mada vrijedi garbage in - garbage out, naravno. Digitalni izvori zvuka su ispolirani tehnološki do te mjere da su razlike minimalne. 

 Sto ne vrijedi za zvučnike (i ostale elektromagnetske pretvarače - zvučnice, slušalice, mikrofone) koji su u suštini nepromijenjeni više od stoljeća (dinamički), izuzev napretka u materijalima.

 Zvučnici..., svaki drugačije zvuči, tu je izazov najveći.O utjecaju prostorije da ne pričam. Tu se traže i nađu unaprijeđenja i vrlo su čujna.

 Elektronički dizajn tranzistorskih A, A/B pojačala je star, koliko, pola stoljeća i onomad su radila su i rade (refrešana do detalja) vrlo kvalitetno. (BTW, moj sadašnji sustav je full digital do izlaza za zvučnike).

 Najveće promjena u tih 40 i kusur godina je način na koji nam proizvođači nastoje stanjiti novčanik preuveličavanjem utjecaja beznačajnih dijelova poput mrežnih kablova i... osigurača 

 Što se napajanja tiče, u analognom sklopovlju sve počinje na kvaliteti DC napona na kojekakvim railovima (stabilnost je bitna negdje više, negdje manje), korektnog strujnog kapaciteta, što nižem unutarnjem otporu itd. 

 Mrežni kablovi, dovoljnog presjeka, tu nemaju utjecaja, ni filteri. RLC filteri unutar uređaja su tu da guše harmonike i impulse i iz mreže i u nju. Pogotovo kod switchera, tu je i aktivni PFC zakon.

 Činjenica i zanimljivost npr. je da u A, A/B završnom izlaznom stupnju DC stabilnost nije toliko ni bitna dok je u izlazu D klase od krucijalne važnosti (PSRR=0dB), što kvalitetni switcheri odrađuju bez problema.

 

 I još par primjera: Whaerfedale E serija 70' tih zvučala je/zvuči jako dobro - interno ožičenje je skoro pa kvalitete telefonske parice, slično i u orig. LS3/5.

 Integrirani mrežni kablovi skoro svih kvalitetnih ampova '70tih, dobrog dijela '80tih su izgleda i kvalitete kabela noćne lampice. O internom ožičenju modernih uređaja sam već pisao.

 

  Mene više u zadnje vrijeme, što se našeg hobija tiče, muči ono sto se događa u muzičkim studijima već dosta vremena: loši kriještavi masteri, trend loudnessa i kompresije u produkciji moderne i

 remasterirane glazbe. Dosta se može pripisati kreativnoj slobodi, ali puno toga bogami - ne! Naravno, svaka čast manjini koja taj posao radi kak spada.

 

 

 

3 godine
offline
Vaš audio kutak

Evo da pokušam malo skrenuti temu na nešto neutralnije i meni zanimljivo. Ekipo, koliki vam je razmak zvučnika i udaljenost od mjesta slušanja? 

Meni je razmak između zvučnika ( računam sredinu zvučnika ) 330 cm. Mjesto slušanja na 360cm ( položaj glave ). Stražnja strana zvučnika odmaknuta od zida dva metra. 

Barem to ne bi trebala biti neka tajna. 

Dalje ...

 
3 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Vaš audio kutak

Nikad kraja ovoj beskorisnoj prdekani. Znači... ovdje imamo čovjeka koji iznosi svoja zapažanja i razmišljanja i, ono najvažnije, nikome ih ne nameće. Mogu reći da svojim postovima održava na životu ovu forumsku temu i mi malobrojni smo mu na tome zahvalni. Nažalost tu se pojavljuje i gomila netolerantnih, neodgojenih hohštaplera s jedinim ciljem da ga ismiju, podcijene, izvrijeđaju iznoseći svoja smiješna trkeljanja. Vrhunac gluposti je kad neki tamo lik izjavi da više vjeruje brojkama nego vlastitom osjetilu. Takvi likovi nemaju što raditi u ovom hobiju jer ovo je hobi čiji glavni pokretač je vlastito osjetilo. Smiješno mi je kad pročitam da takve karikature možda i posjeduju nekakav bolji hifi sustav pa se pitam što će im ako ga ne doživljavaju putem svojih osjetila. To je bačena lova, ali .ebemese, njihova je. Ja ne vidim razloga da uopće čitaju postove kolege analognog kad ih komentiraju na takav podmukli način. Veze nemaju o tome što komentiraju i najbolje bi bilo da otfikare odavde što im, nažalost, nitko ne može narediti.

Moj PC  
8 4 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Fric1 kaže...

 

 Digitalni izvori zvuka su ispolirani tehnološki do te mjere da su razlike minimalne. 

 

 (BTW, moj sadašnji sustav je full digital do izlaza za zvučnike).

 

  utjecaja beznačajnih dijelova poput mrežnih kablova i... osigurača 

 

  RLC filteri unutar uređaja su tu da guše harmonike i impulse i iz mreže i u nju. Pogotovo kod switchera, tu je i aktivni PFC zakon.

 

  Mene više u zadnje vrijeme, što se našeg hobija tiče, muči ono sto se događa u muzičkim studijima već dosta vremena: loši kriještavi masteri, trend loudnessa i kompresije u produkciji moderne i

 remasterirane glazbe. Dosta se može pripisati kreativnoj slobodi, ali puno toga bogami - ne! Naravno, svaka čast manjini koja taj posao radi kak spada.

 

 

 

Jesu digitalni izvori zvuka napredovali, ali razllike još uvijek nisu minimalne.


Nisu ni kod digitalnih Transporta, a kamo li kod asinkronih USB DAC-eva.
To zna svatko tko ih je bar nekoliko isprobao u svom sustavu.


Nažalost, zbog nesavršenosti USB i SPDIF digitalnih protokola postoje i razlike u zvuku kod digitalnih kabela.

 

Sustav  ti je "full digital" valjda samo do pojačala D klase, koje se baš i ne može sasvim nazvati digitalnim.
BTW, D klasa još nije sasvim saživjela u stereo HiFi.

 

Utjecaj strujnih kabela i osigurača jeste vrlo malo značajan prema važnijim komponentama.
To je stvar osobnog izbora i probe.

 

RC filteri u napajanju uređaja ne mogu sasvim otkloniti sve probleme sa kvalitetom napajanja, pa tako kvalitetnije izvedbe istih rade razliku u zvuku.

 

Prekidačka napajanja su mahom prisutna kod digitalnih uređaja i D klase pojačala.
U A klasi (pa i u AB) nisu baš nešto prisutna.


Zato i ima upgrade tvornički izrađenih komponenti linernih napajanja kojima se zamjenjuju prekidačka napajanja.
Kao npr. LPS A6 za Eversolo DMP A6 Streamer (za 300 €).

 

Za način i kvalitetu današnje produkcije glazbe si potpuno u pravu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 21:26 (analogni).
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
farabuto kaže...

Evo da pokušam malo skrenuti temu na nešto neutralnije i meni zanimljivo. Ekipo, koliki vam je razmak zvučnika i udaljenost od mjesta slušanja? 

Meni je razmak između zvučnika ( računam sredinu zvučnika ) 330 cm. Mjesto slušanja na 360cm ( položaj glave ). Stražnja strana zvučnika odmaknuta od zida dva metra. 

Barem to ne bi trebala biti neka tajna. 

Dalje ...

Kod mene je međusobni razmak zvučnika cca 2,30 m.

Trenutno su dva para samostoječih u 2 sustava (A i B) smještena ispred slušnog mjesta.

 

Udaljenost slušača je cca 3m.

Bočne udaljenosti nisu problem....

 

Oba para zvučnika su blago zaokrenuti prema slušnom mjestu.
Oba su nagnuta unatrag (podešavanjem visine šiljaka), jedni malo više od drugog.

 

 

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

Nikad kraja ovoj beskorisnoj prdekani. Znači... ovdje imamo čovjeka koji iznosi svoja zapažanja i razmišljanja i, ono najvažnije, nikome ih ne nameće. Mogu reći da svojim postovima održava na životu ovu forumsku temu i mi malobrojni smo mu na tome zahvalni. Nažalost tu se pojavljuje i gomila netolerantnih, neodgojenih hohštaplera s jedinim ciljem da ga ismiju, podcijene, izvrijeđaju iznoseći svoja smiješna trkeljanja. Vrhunac gluposti je kad neki tamo lik izjavi da više vjeruje brojkama nego vlastitom osjetilu. Takvi likovi nemaju što raditi u ovom hobiju jer ovo je hobi čiji glavni pokretač je vlastito osjetilo. Smiješno mi je kad pročitam da takve karikature možda i posjeduju nekakav bolji hifi sustav pa se pitam što će im ako ga ne doživljavaju putem svojih osjetila. To je bačena lova, ali .ebemese, njihova je. Ja ne vidim razloga da uopće čitaju postove kolege analognog kad ih komentiraju na takav podmukli način. Veze nemaju o tome što komentiraju i najbolje bi bilo da otfikare odavde što im, nažalost, nitko ne može narediti.

 A otkud znaš kako sluša? Možda pusti signal od 1kHz i uživa.

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

Nikad kraja ovoj beskorisnoj prdekani. Znači... ovdje imamo čovjeka koji iznosi svoja zapažanja i razmišljanja i, ono najvažnije, nikome ih ne nameće. ...

 covik je legenda ali nije baš tako, npr osiguraci prije par strana i npr iduci post odma nakon tvog je pun nametanja, zašto ne odgovorit pa tome forum sluzi, uz dužno poštovanje ali---

 

analogni kaže...

Jesu digitalni izvori zvuka napredovali, ali razllike još uvijek nisu minimalne.

- zadnjih 30 godina muzike je ili prošlo kroz dio ili napravljeno skroz u digitali ili prebaceno kroz digitalu negdi putem cak i do lp-a, a ako neko i radi uduplo full analog snimanje i digitalno opet na kraju nece bit isto pa je nemoguce usporedit.


Nisu ni kod digitalnih Transporta, a kamo li kod asinkronih USB DAC-eva.
To zna svatko tko ih je bar nekoliko isprobao u svom sustavu.
-današnji low end dac/adc su iznenadjujuce dobri, cak i all in one chip rjesenja, tako da ide to naprid.

Nažalost, zbog nesavršenosti USB i SPDIF digitalnih protokola postoje i razlike u zvuku kod digitalnih kabela.
- ok, možda, ali negdi je problem neki ako ima razlike.

 

Sustav  ti je "full digital" valjda samo do pojačala D klase, koje se baš i ne može sasvim nazvati digitalnim.
BTW, D klasa još nije sasvim saživjela u stereo HiFi.
-postoji i high current dac/amp, i u tom slucaju moguce je imat digitalu sve do izlaza! rješavaju uz još neke i PSRR problem spomenut prije od kolege par postova prije! mislim da ih se naziva digital input classd

 

Utjecaj strujnih kabela i osigurača jeste vrlo malo značajan prema važnijim komponentama.
To je stvar osobnog izbora i probe.
- istina, ali par redova velicine manje znacajan, pogotovo u realnim uvjetima

 

RC filteri u napajanju uređaja ne mogu sasvim otkloniti sve probleme sa kvalitetom napajanja, pa tako kvalitetnije izvedbe istih rade razliku u zvuku.

 -istina

Prekidačka napajanja su mahom prisutna kod digitalnih uređaja i D klase pojačala.
U A klasi (pa i u AB) nisu baš nešto prisutna.
- raspravljeno prije par strana, switching napajanja su prisutna bila i prije u ab/gh klasi, i to prva implementacija 90tih godina u vjerovatno najpoznatijem studijskom pojacalu! trenutno ih ima svugdi osim u ultra high end hifi! guglajte.

Zato i ima upgrade tvornički izrađenih komponenti linernih napajanja kojima se zamjenjuju prekidačka napajanja.
Kao npr. LPS A6 za Eversolo DMP A6 Streamer (za 300 €).

 -ima jedan primjer i to automatski znaci da je u svakom pogledu i u svakoj prilici linearno napajanje bolje?

Za način i kvalitetu današnje produkcije glazbe si potpuno u pravu.

 -istina

 

nhf ali forum sluzi za raspravu.  a i mozda je i korisno nekome.

9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

"S čime audiofili čiste uši i koliko često, ako koriste štapiće za čišćenje, koje? Zašto se nikad u audiofilskim temama ne spominje s čim je najbolje očistit uši kako bi se izoštrio sluh i kakvu hranu treba jesti i koje vitamine piti? Treba li se prije isprobavanja nove opreme očistit uši ili samo upališ opremu i vozi Miško. Ovo sve pitam za prijatelja."

 

Ajde suside, reci ti meni kakva je ovo rasprava?

2 godine
online
Re: Vaš audio kutak

Potpuno ista kao ona o audiofilskim osiguračima, s time da ova ima više smisla a ja bih preporučio audiologa pogotovo prije kupovine audio komponenti te ispiranje ušiju a ukoliko se misle kupovati audiofilski osigurači i malo po ušima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2024 0:35 (notloB).
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

A slušaj čimavico, pitanje nije bilo upućeno tebi. Kad već preporučuješ čovjeku posjet liječniku možda da i ti odeš, recimo... psihijatru.  

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ok, nešto smo saznali.

 

Saznali smo da ima i korisnika koji komponente naručuju s interneta, a da ih prije toga nisu vidjeli, a kamoli negdje poslušali.


Oni to rade ovako;
"pogledao bih prvo specifikacije pa mjerenja, recenzije i sve što bih mogao naći."

 

Znači, uzdaju se u tuđa mjerenja (a nema ih nešto na netu), na tuđe recenzije i valjda mišljena drugih korisnika.

 

Kunu se u mjerenja , a na kraju oni sami ne mjere ništa !

Ok, može i tako, ali možda samo za neke Budget komponente i sustav.

 

 

Drugi kažu:
"Ono što čujemo je čisti subjektivizam, naravno.
Objektivno je ono što se može dokazati mjerenjima ili propisnim, kontroliranim slušnim testovima."

 

Prva rečenuica je u biti točna, Naš hobi je subjeltivne, osobene i osjetilne prorode.
I prvi dio druge rečenice je točan s time da kod "objektivnih " mjerenja ipak ne saznaš kako neki zapis kompletno zvuči u svojoj kompleksnosti.
Nema tu izmjerene emocije, ugođaja, dojma cjeline izvedbe isl.

 

Promaklo mi prije ono boldano.
Kakvi su to "propisani, kntrolirani slušni testovi" ?
Valjda su najbolje kontrolirani oni u vlastitom sustavu, kada na duže vrijeme slušaš A komponentu, pa B i tako u krug.
Blind test je više za zabavu Obrazložio sam to prije.

 

"Za poznavatelje puno kaže i topologija uređaja tip i kvaliteta upotrijebljenih komponenata, tehnički dizajn općenito."

 

I ovo je točno, da ti dade uvid da je urešaj kvalitetno i pouzdano urađen. I da "bi mogao" i dobro zvučati, ali kako i koliko dobro, možeš saznati samo slušanjem.

 

Zaključno, ispada da niti jedan od dva korisnika baš ne mjeri svoje komponente prije kupnje, već se uzdaje na specifikacije, tuđa mjerenja (koja rijetko postoje i na tuđe recenzije.

 

Zašto ne vjeruju svojoj osovini uho/mozak !?

 
4 1 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Utjecaj kabela na zvuk (po vrsti namjene) u HiFi.

 

Ajmo se vratiti na konkretne stvari.


Svi se slažemo (nadam se) da kabeli u HiFi utječu na zvuk.
Ali se ne slažemo u kojoj mjeri i da li baš u svim segmentima korištenja (analogni, digitalni, strujni..).

 

Nije baš prikladno, ali recimo da ih poredamo po nekoj količini utjecaja ( ne nužno ovim redom):

 


1. Zvučnički kabeli
2. Analogni interkonekti
3. Coaxialni kabeli
4. AES/EBU kabeli
5. USB kabeli
6. Strujni kabeli
7. Optički kabeli

8. LAN ?

 

P.S.
Svi prikazani kabeli (i još mnogi drugi) su u mom vlasništvu, osim prvod AQ zvučničkog koji je prodan;


Kakva su vaša iskustva i što vi mislite o tome ?

LP svima !

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2024 8:27 (analogni).
 
1 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
 
1 2 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Korisnije bi bilo da si umjesto tog Yubito linlka (kakvih ima na tisuće) stavio slikom i tekstom neki svoj test nekih kabela (u tvom sustavu).

 


 

Paul je moguće i kompetentniji od onog lika po kojemu analogni kabel od 10 $ zvuči isto kao i onaj od 1.000 $ !

Dakle, bilo bi poželjno da date vlastita iskustva ako ste testirali neke kabele u svom sustavu.
Teorija o tome ionako i previše ima na netu.

 
1 4 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
a nikakva, i uvjek u krug.
podsjeca me malo na nlo temu na forum hr.

treba pretvorit ovo u zabavu, svaki put kad neko napise neku glupost na kvantnoj razini ili spomene mjerenja svima jedna rakija. nema varanja.


@analogni
bilo bi pozeljno da se iskustva od ovih kojima digitalni kabeli vrijede ispod 1000e automatski brisu, to je spam u ovakvoj temi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2024 10:21 (dabar_solta_V2).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Rakijicu ujutro sa žlicom meda treba i bez toga suknuti. 

A digitalni kabel nikako ne treba koštati 1.000 ili više €.

Pogotovo ako radi malu ili slabo čujnu razliku u zvuku.

Ima i jeftinijih ( do 50/100 €) koji su sasvim ok.

Sve je stvar volje i probe korisnika.

 

Kod interkonekata i zvučničkih su razlike čujne već u početnim sustavima, a Budget za njih bi trebao biti sukladan cijeni ukupnog sustava. 

Ali se opet ne strogo držati +- onih "10 %".

 
1 1 hvala 0
2 godine
online
Preseravanje novcima i skupim stvarima...
Master Mariner kaže...

A slušaj čimavico, pitanje nije bilo upućeno tebi. Kad već preporučuješ čovjeku posjet liječniku možda da i ti odeš, recimo... psihijatru.  

Ukoliko ćeš razgovore voditi privatno imaš privatne poruke, ovako je svako sranje koje napišeš podložno kritici...

Već drugi post si bezobrazan, hoćeš li prestati ili da te prijavim? Čovjek, audiofil, kupuje dva osigurača za koliko? sto eura... kupi (pardon, složi) komponentu od 10000 eura i kaže probaj, i onda sam ja za psihijatra, pa koga ti zaj3bavaš!? I kome se uopće obraća? On se jednostavno preserava a to konstantno dokazuje i slikicama sada već ne niti audio gluposti već je prešao na viski i kubanske cigare... Već sam napisao da je ova tema sajam taštine a sporedni audio razgovor je tu samo kako bi se moglo prekenjavati novcima i luksuzom.... i onda te kao vrhunac sranja krene zaj3bavati audiofilskim osiguračima... kad je dosta dosta je, prekinite kenjati po forumu ili temu nazovite pravim imenom, "preseravanje novcima i skupim stvarima koje nikome ne trebaju"

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2024 10:43 (notloB).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Smiri se, budi pristojan i nemoj preskakati terapije !

 

Ili budi konstruktivan pa i ti iznesi neka (kontra) iskustva.

Ja ništa ne pričam napamet i ne kupum pamet od " internet bojne".

Sve je isprobano i potkrijepljeno slikama mojih komponenata i sustava.

Dakako, subjektivno/ osobno, jet je ovo takav hobi.

 
2 3 hvala 0
2 godine
online
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Smiri se, budi pristojan i nemoj preskakati terapije !

 

Ili budi konstruktivan pa i ti iznesi neka (kontra) iskustva.

Ja ništa ne pričam napamet i ne kupum pamet od " internet bojne".

Sve je isprobano i potkrijepljeno slikama mojih komponenata i sustava.

Dakako, subjektivno/ osobno, jet je ovo takav hobi.

 Što ikome znači tvoje osobno iskustvo osim tebi? Imaš li objektivne parametre koji bi mogli pomoći drugima? Kome se obraćaš sa svojim subjektivizmom osim samome sebi? Isprobavaš sebi, kupuješ sebi, neobjektivan si nama i preseravaš se nama... Čemu ova tema služi? Samo kako bi se mogao preseravati, nosi si takav hobi doma ili dođi sa svima upotrebljivim infoom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2024 10:59 (notloB).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Opet si bezobrazan, ali to samo još više govori o tebi.


Pa zbog čega su ovakvi forumi (i oni audiofilski) i takve fejs grupe ?

Da bi pojedinci jedino s teorijom i sa intePlet podrškom pisali o Hifi.
Bez da su ikad to vidjeli ili slušali/isprobali doma ili sl. ?

 

Ili da bi oni koji takve komponente isprobaju u svom sustavu, ovdje napisali svoje dojmove ?
S kojima, naravno nikoga ne nagovaraju ili sile na bilo što !

Ako ti imaš neki Budget sustav na kojemu neke takve promjene probama ne možeš čuti, to je tak kak je.


Uživaj u glazbi s time što imaš i nemoj nas druge zamarati teorijama i svojim ipak krivim poimanjem HiFi-a.

 

 

 
0 5 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice