Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.402.458
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Spaja se sa jednostrukim RCA  Coaxialnim kabelom.

Takav se npr. koristi kod spajanja nekog digitalnog izvora na vanjski DAC ( digitalni Coax, SPDIF Protokol).

Onaj za sub je možda samo malo bolje prilagođen...možda.. 

https://www.ronis.hr/kabel-za-subwoofer-wireworld-stream-1-rca-1-rca-4m/414965/product/

https://www.ronis.hr/kabel-proson-subwoofer-artic-3m/485925/product/

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2023 18:19 (analogni).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
lllnuclearlll kaže... 

btw, Kakvim kablom se spaja woofer sa pojačalom? Pojačalo ima Pre-OUT za sub (Denon PMA-600NE). U uputama piše da se spoji "subwoofer kablom" što god to značilo...

Normalni jednostruki (mono) chinch kabel. Možeš koristiti i stereo pa zaštekaš samo jedan kanal. Samo treba paziti ako je kabel dulji da ne bruji, odn. da ne pokupi smetnje po putu. Ja sam pokupovao ne baš običnih QED kablova od 5m i 10m i sve mi je to brujalo na subu kad nije ni bilo signala. Na kraju sam kupio jeftini Klotz instrumentalni kakve koriste po binama i preko kojih se gazi + dva Rean konektora, zalemio to sve skupa i to radi bez i trunke ikakvog šuma, brujanja ili ičega s jednog kraja sobe na drugi preko hrpe strujnih kablova i svega ostaloga.

Deckard
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
lllnuclearlll kaže...
btw, Kakvim kablom se spaja woofer sa pojačalom? Pojačalo ima Pre-OUT za sub (Denon PMA-600NE). U uputama piše da se spoji "subwoofer kablom" što god to značilo...

 pošto sada imamo to isto pojačalo.

ja sam jednom probao sub i fino to radi, premda sam ga odspojio.  koristi se na drugom sistemu.

kao što je čovjek rekao, ne bi trebalo biti razlike od klasičnog audio coax kabela.

 

moj je stigao sa amazona i prodano ih je milijune. dosta dobra izrada i fleksibilnost...baš je predviđeno da lagano hvata zavoje po podu do suba.

 

vidi jel sub ima dva izlaza na jedan ulaz..onda imaš  i ovakav, premda bi radilo i sa jednim Left izlazom.

 

 

...premda ti sigurno sve radi uredno i sa najobičnijim.  meni prije 20g, godinama sub bio spojen sa vulgarisom

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
torrente kaže...
...

 pošto sada imamo to isto pojačalo.

 

 ja sam stvarno iznenađen snagom tog pojačala... a brinuo sam se hoće to biti preslabo za zvučnike🤣

 

kad pojačam preko pola bole uši, negdje nakon 3/4 kreće i distorzija zvučnika, što mi nije najjasnije jer su zvučnici deklarirani 25-125W... Ali to je toliko glasno da ne kužim kako je to samo 45W po kanalu. Realno nemam potrebu pojačavati ih preko 1/3 snage.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2023 20:04 (lllnuclearlll).
16 godina
neaktivan
offline
Vaš audio kutak

 pisao sam ti da ja to nisam pojačao preko 40% i da na potenciometru odljepljuje junački na svakom milimetru.

meni je stalno hladan i pitam se što su na poklopcu nabili onu rešetku.. kažu, za dodatno hlađenje.  valjda se tek počne grijat kada spaljuješ zvučnike.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Vaš audio kutak

ja nešto spremam u košaricu sa njemačkog amazona. sutra tokom dana naručim.

ajde, ja te rado počastim sa ovim 4,6m.  kada stigne, pošaljem ti ga na adresu.

 

nema smisla da naručuješ jednu stvar i plaćaš 10€ dostave.

AmazonBasics PBH-19089 - subwoofer cable, 4.6 m: Amazon.de: Electronics & Photo

 

vidi hoće li ti taj sub imati jedan izlaz.  nema veze, ako budu i dva..al eto odluči.  mogu ti onaj sa L i R naručit.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Snaga pojačala je samo jedan od njegovih paramatara.

On samo relativno utjeće na kvalitetu zvuka istog.


U normalnim sobama ne svira više od 3 (max 5) Wata (bez pikova).
Važno je koliko amp ima rezerve za nagle i skokovite zahtjeve za snagom, a to se postiže dimenzioniranjem napajačkog sklopa.
Od tog dijela i potjeće kvaliteta ampa.

 

Glede Coaxialnih (SPDIF) kabela bilo bi poželjno da su 75 ohmski.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2023 21:42 (analogni).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
torrente kaže...

ja nešto spremam u košaricu sa njemačkog amazona. sutra tokom dana naručim.

ajde, ja te rado počastim sa ovim 4,6m.  kada stigne, pošaljem ti ga na adresu.

 

nema smisla da naručuješ jednu stvar i plaćaš 10€ dostave.

AmazonBasics PBH-19089 - subwoofer cable, 4.6 m: Amazon.de: Electronics & Photo

 

vidi hoće li ti taj sub imati jedan izlaz.  nema veze, ako budu i dva..al eto odluči.  mogu ti onaj sa L i R naručit.

Ma nemoj uzimati ništa, jer ne znam veličinu kabla koji će mi uopće trebati, možda ću morati ići oko cijele sobe s kablom, a možda uspijem nekako i provući kabel, u jednom slučaju će mi trebati dosta duži, a u drugom dosta kraći...

 

U svakom slučaju veliko hvala!

16 godina
offline
Vaš audio kutak

OK, recimo da bih uzeo DALI C-8 D subwoofer... Šaljem sliku u nastavku:

 

https://8572466.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/8572466/Images/Products/Subwoofers/SUB%20C-8%20D/SUB_C-8D_white_rear_01.png

 

Dakle subwoofer ima LFE i Line IN input, i u njemu postoje razlike koje su objašnjene u nastavku:

"5.3 CROSSOVER FREQUENCY ADJUSTMENT

 

 

Once you have set the phase and the volume level, you need to adjust the frequency overlap between the main speakers and the DALI SUB C-8 D. 5.3.1 USING LINE INPUT The crossover frequency adjustment on the subwoofer is only possible when using the LINE INPUT(S). On the rear of the subwoofer, adjust the CROSSOVER control upwards until you can hear the bass is even with no drop-outs (Frequency range 40-120 Hz). Smaller speakers typically require a higher crossover point, whereas larger speakers will accept a lower crossover point. For example when using your DALI SUB C-8 D together with DALI SPEKTOR 2, we recommend a crossover point of approximately 90 Hz. After having adjusted the crossover frequency you may have to re-adjust the volume to optimise performance.

 

5.3.2 USING LFE INPUT

 

When connecting your DALI SUB C-8 D to smaller speakers, e.g. the DALI SPEKTOR 2, we recommend a crossover point of approximately 90 Hz. This must be entered in the menu system of your (pre-) amplifier. You might need to enter the ‘small’ setting when selecting type of front speakers in the AV receiver menu. Connecting larger speakers (typically floor-standing front speakers) will allow you to choose a lower crossover point, and to define your speakers as ‘large’ in the menu system. If in doubt about the capacity of your speakers, we recommend setting the crossover point quite high, defining your speakers as small, and finally reducing the crossover point to the lowest possible position while maintaining an even bass with no drop-outs"

 

=========================================================================================================================================================================

 

Ovo je iz specifikacije pojačala DENON PMA-600NE:

 

Output level: PRE OUT (SUBWOOFER): 1 V / 100 Hz (Input 100 mV, Volume: Max)

 

==========================================================================================================================================================================

 

PITANJE:

S obzirom da na pojačalu nemam mogućnost naštimavanja crossover frekvencije već je ona fiksno postavljena na 100Hz na PRE-OUT priključku za subwoofer, koji je ispravan način spajanja i konfiguracije subwoofera na moje pojačalo??

 

Ja bih rekao da je Line IN ispravan način jer jedino tamo imam mogućnost dodatne konfiguracije crossover frekvencija (iako je već konfigurirana, ali ne dovoljno dobro za moje zvučnike). 

 

U LFE načinu crossover knob na subwooferu ne funkcionira, dakle frekvencija bi ostala na ispod 100HZ koliko isporučuje pojačalo i ne mogu ju smanjiti... 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 9:51 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ako je to točno da je podešavanje frekve moguće samo ako se koristi R/L linijski ulaz suba (a ne i LFE), onda je taj sub banana !!
Plus toga nema High Level terminale za spoj s pojčalom koje nema Sub Pre Out !

Osobno bih takav zaobišao !

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Ako je to točno da je podešavanje frekve moguće samo ako se koristi R/L linijski ulaz suba (a ne i LFE), onda je taj sub banana !!
Plus toga nema High Level terminale za spoj s pojčalom koje nema Sub Pre Out !

Osobno bih takav zaobišao !

 Svi DALI subovi su takvi... I oni od 25 000+kn...

 

"Use the LFE input connector (black), if you want to adjust the subwoofer output from your surround sound (pre-) amplifier/receiver. When the LFE input connector is used, the built-in crossovers are bypassed and the crossover control will not be functioning."

 

LFE služi tome da na pojačalu napraviš crossover podešavanja...

 

U čemu je problem ako spojim sa LINE IN dakle sa Y RCA kablom i napravim dodatno podešavanja na subwooferu po želji?

U principu problem je u pojačalu koje nema mogućnost podršavanja, već fiksnu frekvenciju za pre out subwoofera, ali koliko gledam i puuno skuplja integrirana stereo pojačala nemaju to... Većinom AV recieveri imaju tako nešto.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 10:09 (lllnuclearlll).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Svi ostali subovi s kojima sam radio (i stari Dali Ikon serije) su imali na LFE podešavanje frekve.


No, ti možeš spojiti na LINE IN i sve će biti ok.

 

Po meni, ako su zvučnici Dali, sub ne mora biti iste firme već što kvalitetniji (za glazbu).

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
lllnuclearlll kaže...

PITANJE:

S obzirom da na pojačalu nemam mogućnost naštimavanja crossover frekvencije već je ona fiksno postavljena na 100Hz na PRE-OUT priključku za subwoofer, koji je ispravan način spajanja i konfiguracije subwoofera na moje pojačalo??

Zaštekaš na jedan od LINE IN terminala (lijevi, desni, svejedno). LFE (izdvojeni) ulazi i jesu napravljeni da zaobilaze low-pass filter subwoofera ukoliko ti source već odrađuje filter kao što je slučaj kada se sub šteka na AV receiver koji ima mogućnost namještanja crossover frekvencije.

Deckard
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 

 

Po meni, ako su zvučnici Dali, sub ne mora biti iste firme već što kvalitetniji (za glazbu).

 Ma naravno da ne mora, uzeo sam ovo samo kao primjer jer me zanimalo koji način spajanja i podešavanja je ispravan... No gledajući recenzije DALI subovi imaju stvarno odlične ocjene, a i cjenovno su mi prihvatljivi.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Zaštekaš na jedan od LINE IN terminala (lijevi, desni, svejedno). LFE (izdvojeni) ulazi i jesu napravljeni da zaobilaze low-pass filter subwoofera ukoliko ti source već odrađuje filter kao što je slučaj kada se sub šteka na AV receiver koji ima mogućnost namještanja crossover frekvencije.

E sad me zanima još jedna stvar, no vjerujem da neću dobiti odgovor...

 

Kad uštekam PRE OUT na pojačalo, hoće li DENON prestati slati niske frekvencije na zvučnike ili zvučnici nastavljaju svirati u full spektru?

Ne mogu naći tu informaciju u manualu pojačala, no vjerujem da ću ju čuti čim prištekam kabel...

 

U svakom slučaju mogu na BASS knobu pojačala smanjit ili pojačat baseve po želji...

 

U principu me zanima način kako to najbolje izbalansirati, ali o tome više kad kupim sub i krenem isprobavati.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 10:56 (lllnuclearlll).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ako je na Pre Out prikljućen sub, Denon će nastaviti sivrati isti spektar kao i prije(bez suba) !
Ostalo nema smisla...

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Vaš audio kutak

Ima tko kakvu preporuku  zvucnika do 2000€ . Sluze i za muziku i  za gledanje filmova ( znaci driver od 13cm ne dolazi u obzir jer znam da ne bude to to)  . Mičem se od Monitor Audio RX 6ica trenutno 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Samo malo vise informacija bit ce lakse da ljudi ne pocnu samo bacat prijedloge bezveze.
Novo ili moze i polovno?
Samo Hr trgovine ili i izvana?
Bookshelf ili florstander?
Soba od koliko kvadrata (pozeljne dimenzije)?
Zvuk slican MA ili nesto drugacije?
Kakav zvuk vise preferiras (detaljniji, mesnatiji, zivlji, opusteniji...)?

Sve cega se sjetis moze puno pomoc.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
lllnuclearlll kaže...

Kad uštekam PRE OUT na pojačalo, hoće li DENON prestati slati niske frekvencije na zvučnike ili zvučnici nastavljaju svirati u full spektru?
Ne mogu naći tu informaciju u manualu pojačala, no vjerujem da ću ju čuti čim prištekam kabel...

U svakom slučaju mogu na BASS knobu pojačala smanjit ili pojačat baseve po želji...

U principu me zanima način kako to najbolje izbalansirati, ali o tome više kad kupim sub i krenem isprobavati.

Pre-out će slati sve van, Zensori će ti i dalje svirati niske frekvencije do kuda idu, a balansiranje odradiš na uho kako ti paše s tim da možeš krenuti s postavljanjem crossovera na subu otprilike na najnižu frekvenciju koju Zensori sviraju pa navineš još malo iznad te frekvencije. Obavezno skini neku aplikaciju za mob s kojom provjeriš fazu kad upogoniš sub da ne bi prošao kao ja biser koji sam na početku jedno vrijeme sub koristio s obrnutom fazom  i čudio se kako sub nije donio baš nešto previše u zvuk . A kad ono izvan faze 180°.

Deckard
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Pre-out će slati sve van

 sve do 100Hz koliko sam shvatio iz Denonovih uputa, tako je fiksno naštimano... Generalno, šteta je što se ne može namjestiti crossover frekvencija za sub out... ne znam jel im to toliki problem ugraditi u pojačala.

16 godina
offline
Vaš audio kutak

Obicno, barem u hifi kontekstu, amp ne bi smio imati crossover, sub to radi. Jedino REL se spaja na zvucnicki izlaz, ostali su ok i sa preamp outom. I onda zvucnici dobe cijeli spektar, neka rade onako kako su dizajnirani da rade, a na subu se podesava rezna frekvencija, faza i glasnoca tako da se sto bolje uklope sa doljnom reznom frek. zvucnika (obicno tuning freq. bass reflex porta, zna pisat u speckama zvucnika). 

U HT-u amp ima skretnicu i odredjuje sta ce svirati sateliti a sta sub, jer se ipak radi o malim satelitima koji bi se valjda zapalili ako im posaljes <100hz. 

Ako i amp i sub rezu, to je ful teze za podesiti, i tko zna sta se desava sa fazama... 

Tako da, preamp out iz ampa, crossover na subu, zvucnici sviraju sve, sub samo do rezne frekvencije. 

Ja tako imam na KEF subu, dokle na REL subu samo koristim zvucnicki izlaz jer jedino REL zna raditi dobro sa high level signalom. 

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
2 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Soba 20m2 spojeno na parasound amp preamp..Zvuk mesnatiji...da nisu 50Hz bas ( i ovi idu ispod 40)  Unutar hrv bi se mozda zadrzao..Dolazi u obzir novo i rabljeno...Dimenzije  otom potom..

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
sseennoonn kaže...

Soba 20m2 spojeno na parasound amp preamp..Zvuk mesnatiji...da nisu 50Hz bas ( i ovi idu ispod 40)  Unutar hrv bi se mozda zadrzao..Dolazi u obzir novo i rabljeno...Dimenzije  otom potom..

 ja imam dynaudio emit 50 odlični su i ispunjavaju ono što ti tražiš ali im treba preko godine dana da se usviraju

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
sseennoonn kaže...

Ima tko kakvu preporuku  zvucnika do 2000€ . Sluze i za muziku i  za gledanje filmova ( znaci driver od 13cm ne dolazi u obzir jer znam da ne bude to to)  . Mičem se od Monitor Audio RX 6ica trenutno 

 

sseennoonn kaže...

Soba 20m2 spojeno na parasound amp preamp..Zvuk mesnatiji...da nisu 50Hz bas ( i ovi idu ispod 40)  Unutar hrv bi se mozda zadrzao..Dolazi u obzir novo i rabljeno...Dimenzije  otom potom..

 

Ovo sam ja bio gledao da bi uzeo:

https://www.ronis.hr/zvucnici-polk-reserve-r700-black/479656/product/

 

Kontaktirao sam Ronis radi popusta i odgovorili su mi da ide za 15300kn (2030€) što je taman u tvom rangu.

 

Recenzije za ovaj zvučnik su svugdje puni hvale.

Eventualno bi mogao biti problem da su preveliki za tvoj prostor...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak

U tom rangu ima dosta zanimljivih zvučnika, a među njima je svakako ovaj Polk koji je djigi spomenio. Da imam veći prostor vjerojatno bi ih isprobao.

 

Obzirom da nisi spomenio dimenzije evo nekih prijedloga šta bih ja gledao za tu kvadraturu.

 

JBL L82 ClassicKef R3Elipson Heritage XLS11KLH Model Three, Buchard S400 MKII ili P3Harbeth 7es-3Energy veritas 2.3Revel Performa 3 M106, Wharfedale Linton.

 

Puno različitih zvučnika, ali takvi su i ukusi. Slušao sam prva 4 s liste i svaki mi se poprilično svidio i sa svakim bih mogao ugodno živjeti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.1.2023 2:20 (Just Outlaw).
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Nov sam u tome svemu, ali zar ti za taj novac ovo nije vrhunska stvar?

https://www.ronis.hr/zvucnici-dali-oberon-9-crni-par/414302/product/

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
lllnuclearlll kaže...

Nov sam u tome svemu, ali zar ti za taj novac ovo nije vrhunska stvar?

https://www.ronis.hr/zvucnici-dali-oberon-9-crni-par/414302/product/

 I svaki od gore linkanih je vrhunska stvar... Sve je stvar ukusa 

8 godina
offline
Vaš audio kutak

ovi iznad KHL i herberth etc neke sam slusao i nisu za ono sto ja zelim , napisao iznad da je soba 4x5m . Što se tiče određene glazbe  male kutije znaju super svirati. Ali kad mi dođe da pogledam LOTR ili Avatar 2 gledam to kao u kinu. Što znači da zvučnik od 100W nije dostatan za tako nešto...Imam ponudu za Viennu Acoustic  Bethooven (njih sam i cuo kod sebe .. Sviraju dobro al ima odredeni problem kod njih estetski koji me muci) .. Klipsch 8000 F II ponuda stoji na stolu ...Focal Aria 936 K2 .  AUDIO PHYSIC Tempo VI  Gamut  Phi mk2 .. I pogledavao sam i ja R700 Polk al neki kazu ne polk drugi go for it a jbg..Tesko je dobit to sve doma na slusanje 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Zvučnik nema snagu, već samo specifikaciju na kojoj piše koliko min. snage pojačala treba i koliko max. podnosi.
Bitnije je kolike je osjetljivosti u dB (sve ispod 87 db je manje osjetljivo) i koliko je stabilne impedancije (da npr. ne pada ispod 3 Ohma pri radu).

 

Za sobu od 20m2 bih uzeo veće Bookshelfe.
Za istu lovu bolja kvaliteta nego samostojeći (manje materijala ide) i bolji zvuk.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2023 8:04 (analogni).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Zvučnik nema snagu, već samo specifikaciju na kojoj piše koliko min. snage pojačala treba i koliko max. podnosi.
Bitnije je kolike je osjetljivosti u dB (sve ispod 87 db je manje osjetljivo) i koliko je stabilne impedancije (da npr. ne pada ispod 3 Ohma pri radu).

 

Za sobu od 20m2 bih uzeo veće Bookshelfe.
Za istu lovu bolja kvaliteta nego samostojeći (manje materijala ide) i bolji zvuk.

 

 

Kako je moguće da imam distorziju kad pojačam Zensore 3 do kraja, ako je DALI preporuka 25-125W, a ja imam 45W(8 Ohm), odnosno 75W(4 Ohm) pojačalo?

 

Generalno, toliko snage im se isporuči da vidim da se woofer na zvučniku krene mučit i onda krene krčati i bass više nema smisla nakon te točke... Istina, ne treba mi takva razina glasnoće, ali mislio sam pošto već mogu raditi sa pojačalom do 125W (barem tako piše u specifikaciji), da ih neću moći ni isprobati do pune snage sa Denonovih "mizernih" 45W.

 

Na kraju je ispalo da sam bio totalno u krivu.

 

Ali kako god, ta maksimalna snaga koju DALI navodi nema nikakvog smisla jer max limit zvučnika je, čini se, ipak manji.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2023 9:07 (lllnuclearlll).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice