Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.403.285
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Arcam povezivat sa AQ vise klase su bedastoce..
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

https://www.stereophile.com/content/arcam-fmj-p49-power-amplifier-specifications

 

https://www.tnt-audio.com/sorgenti/arcam_fmj36_e.html

 

Da, pogotovu ovakav Arcam, a ima tog još.

A i nisam mislio na AQ kabele od par tisuća nečega.

I ne na one od 200 -300 kn....

 

Ja sam kod sebe neke Arcame spajao sa AQ Jaguar interkonektom i to je bilo ok.

I nije naglasak na Arcam, već na AQ kabele koji su neutralniji od mnogih.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 10:31 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Evo što jedan "osebujan" kolega kaže za kabele :

 

"Kabeli se kupuju samo jednom.

Naravno, ukoliko znaš što ti treba.

 

Kabeli u SH koštaju samo fragment nekoć zastrašujuće cijene.

Ono što osobno mogu preporučiti (za drugo niti ne znam) jesu AQ Sky i Cardas Golden Reference, ako govorimo o interkonektima. Prvoga uz nešto sreće i pozornosti (fejkovi) danas kupiš za nekih 4000 kuna, a možda i manje.

Prije ukidanja modela, zadnja puna cijena je bila preko 3000€ za 1m. Spomenuti Cardas se isto može danas u SH kupiti vjerojatno za oko 500€.

 

Budući vam više nikad dok ste živi neće trebati interkonekt, o čemu mi razgovaramo kad je riječ o cijeni? Dakle, kabeli su poput vina, mogu s godinama biti samo bolji, a neka realna SH cijena nakon 10+ godina dohvatljiva je praktički svima koji žele i misle da trebaju vrhunski drot.

 

Uz nešto muke oko pronalaska, priču ste završili za navjeke. A ako netko sebe zove audiofilom i ganja neku klasu, jelte, valjda si jednom u životu može priuštiti yebenih cca 500€ za yebeni drot. Pa onda ne kužim ovo konstantno natezanje oko kabela. Da, kabeli se čuju i ne samo to, kabeli su punovrijedne komponente i nije to tamo neki komad žice od metra.

Ta žica determinira zvuk poput pojačala ili zvučnika. Jednom kupiš i zaborav. Ali onda ne bi bilo silnog metiljanja na forumu."

 

Slažem se uglavnom, osim onoga da to "kupješ samo jednom", jer je "audiofilski crv) zayebna stvar.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Evo što jedan "osebujan" kolega kaže za kabele :

 

"Kabeli se kupuju samo jednom.

Naravno, ukoliko znaš što ti treba.

 

Kabeli u SH koštaju samo fragment nekoć zastrašujuće cijene.

Ono što osobno mogu preporučiti (za drugo niti ne znam) jesu AQ Sky i Cardas Golden Reference, ako govorimo o interkonektima. Prvoga uz nešto sreće i pozornosti (fejkovi) danas kupiš za nekih 4000 kuna, a možda i manje.

Prije ukidanja modela, zadnja puna cijena je bila preko 3000€ za 1m. Spomenuti Cardas se isto može danas u SH kupiti vjerojatno za oko 500€.

 

Budući vam više nikad dok ste živi neće trebati interkonekt, o čemu mi razgovaramo kad je riječ o cijeni? Dakle, kabeli su poput vina, mogu s godinama biti samo bolji, a neka realna SH cijena nakon 10+ godina dohvatljiva je praktički svima koji žele i misle da trebaju vrhunski drot.

 

Uz nešto muke oko pronalaska, priču ste završili za navjeke. A ako netko sebe zove audiofilom i ganja neku klasu, jelte, valjda si jednom u životu može priuštiti yebenih cca 500€ za yebeni drot. Pa onda ne kužim ovo konstantno natezanje oko kabela. Da, kabeli se čuju i ne samo to, kabeli su punovrijedne komponente i nije to tamo neki komad žice od metra.

Ta žica determinira zvuk poput pojačala ili zvučnika. Jednom kupiš i zaborav. Ali onda ne bi bilo silnog metiljanja na forumu."

 

Slažem se uglavnom, osim onoga da to "kupješ samo jednom", jer je "audiofilski crv) zayebna stvar.

 3000 EUR za metar kabela? Bolje dilat kablove nego heroin ;)

 

"Golden Reference Interconnect

 

Golden Reference features Cardas patented Golden Section, multi-gauge stranding in a symmetrical, helical tri-axial design.


Golden Reference was our top performing interconnect before the introduction of Clear Interconnect.


Technical Specifications:Two spiral shields, and a graphite composite shield. Thin wall, Teflon® air tubes are used as dielectric and provide air suspension for the conductors."

 

Moze meni neukom neko objasniti ovo boldano?????????

 

 

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže...

"Golden Reference Interconnect

 

Golden Reference features Cardas patented Golden Section, multi-gauge stranding in a symmetrical, helical tri-axial design.


Golden Reference was our top performing interconnect before the introduction of Clear Interconnect.


Technical Specifications:Two spiral shields, and a graphite composite shield. Thin wall, Teflon® air tubes are used as dielectric and provide air suspension for the conductors."

 

Moze meni neukom neko objasniti ovo boldano?????????

 

 

Zrak je odličan izolator, mnogi proizvođaći smatraju da je najbolji kabel čista žica koja visi u zraku. Kabel koji imam doma ima nešto slično, pa je u kabelu umetnuto nekoliko plasitčnih tuba, praznih, da odvoje žice jednu od druge, da bude zraka između žica.

 

zračni izolator za vodiče - bi bilo više manje doslovni prijevod. 

 

Evo, ovako to nekako izgleda...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 12:18 (Filox).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Evo što jedan "osebujan" kolega kaže za kabele :

 

"Kabeli se kupuju samo jednom.

Naravno, ukoliko znaš što ti treba.

 

Kabeli u SH koštaju samo fragment nekoć zastrašujuće cijene.

Ono što osobno mogu preporučiti (za drugo niti ne znam) jesu AQ Sky i Cardas Golden Reference, ako govorimo o interkonektima. Prvoga uz nešto sreće i pozornosti (fejkovi) danas kupiš za nekih 4000 kuna, a možda i manje.

Prije ukidanja modela, zadnja puna cijena je bila preko 3000€ za 1m. Spomenuti Cardas se isto može danas u SH kupiti vjerojatno za oko 500€.

 

Budući vam više nikad dok ste živi neće trebati interkonekt, o čemu mi razgovaramo kad je riječ o cijeni? Dakle, kabeli su poput vina, mogu s godinama biti samo bolji, a neka realna SH cijena nakon 10+ godina dohvatljiva je praktički svima koji žele i misle da trebaju vrhunski drot.

 

Uz nešto muke oko pronalaska, priču ste završili za navjeke. A ako netko sebe zove audiofilom i ganja neku klasu, jelte, valjda si jednom u životu može priuštiti yebenih cca 500€ za yebeni drot. Pa onda ne kužim ovo konstantno natezanje oko kabela. Da, kabeli se čuju i ne samo to, kabeli su punovrijedne komponente i nije to tamo neki komad žice od metra.

Ta žica determinira zvuk poput pojačala ili zvučnika. Jednom kupiš i zaborav. Ali onda ne bi bilo silnog metiljanja na forumu."

 

Slažem se uglavnom, osim onoga da to "kupješ samo jednom", jer je "audiofilski crv) zayebna stvar.

 Jednom, svako 20-ak godina po meni... S obzirom da sam imao priliku vidit na šta sliče bakrene žice stare 40+ godina, onda ne mogu mislit da ću imat iste kabele cijeli život. Osim ako OFC bakar ostaje nepromijenjen nakon 50 godina, to je nešto drugo. Ne razumijem se puno u metalurgiju, ali nešto sam doživio osobno.

 

Ono što sam ja vidio je stara strujna žica koja puca na dodir, odnosno žičice u mom starom pretpojačalu, one što spajaju PCB s konektorima, pucale su na dodir i sve su morale bit promijenjene, jasno. Raspale se žice nakon 40-ak godina...

 

Pitanje je kakav je kabel nakon 30, 40 godina, a ja mislim živit i slušat muziku još bar toliko, ne znam za vas...

Live long and prosper.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Bez brige, ako je u vakum teflonu, ili kvalitenom Silikonu, pa i PVC-u ( omotano svilom/pamukom ) izdržat će više od 20 g.

 

Meni se osobno Cardas GR zvučnički također dopao...

 

Viđao sam i  ( externe) kabele stare 20 g ( i više) i ništa im nije.

Već njihov vanjski Snake Skin je kvalitetna zaštita, a unutra su još 2 sloja.

 

U pojačalu su žice izloždnd visokim temperaturama i ako nisu kvalitegni dialektrici ( silikon npr) popucat će izolacija. 

U sobi, izvan uređaja, iole kvalitetna žnjora izdrži i 50 godina.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 12:49 (analogni).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Bez brige, ako je u vakum teflonu, ili kvalitenom Silikonu, pa i PVC-u ( omotano svilom/pamukom ) izdržat će više od 20 g.

 

Meni se osobno Cardas GR zvučnički također dopao...

 

Viđao sam i kabele stare 20 g i ništa im nije.

Već njihov vanjski Snake Skin je kvalitetna zaštita, a unutra su još 2 sloja.

 Uvijek je na kraju ogoljen kabel. Nisam nikad razmišljao toliko o tome, ali eto sad kad je već spomenuto, zamor materijala, napon, struja, pa onda 20, 30, 40 godina... Ma mislim, i da 20 godina izdrži pa da onda kupim drugog, opet dobro, 20 godina nije malo. 

Live long and prosper.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ogoljenih dujelova kod kvalitetnih kabela ne bi trebalo biti jer su isti

terminirani ( termobužir, banane/vilice).

 

Ako ti izdrži 30 god. žnjora na pegli ili usisavaću, onda ce i interkonekt ili zvučnički.

 

P.S.

Na staroj pegli mi je bio puno podatniji kabel, veće debljine i da nije pala dolje još bi šljakala.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 13:00 (analogni).
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Ogoljenih dujelova kod kvalitetnih kabela ne bi trebalo biti jer su isti

terminirani ( termobužir, banane/vilice).

 

Ako ti izdrži 30 god. žnjora na pegli ili usisavaću, onda ce i interkonekt ili zvučnički.

 

P.S.

Na staroj pegli mi je bio puno podatniji kabel, veće debljine i da nije pala dolje još bi šljakala.

 Aj dobro, super. Bolje da je tako kako ti kažeš, nego ovako kako ja razmišljam.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Nešto od navedenoga će biti realni scenarij... ostaje nam čekati što   

 

 

EDIT

Ne volim pisati "ja pa ja", ali... da nisam rasprodavao stari sistem, tamo 2010-2011-2012 (i ožičenje koje sam imao), mislim da bi kabeli koje sam koristio bili nepromijenjeni i u današnjem sistemu; da bi možda pa jedini "preživjeli" eru rasprodaje i ponovnog podizanja setupa. Jer oni, ponavljamo gradivo - NE zastarjevaju toliko i realno NE gube na vrijednosti, posebno ne na efikasnosti i "soničnim" performansama.

 Upravo ti Tajo si me nedavno upozorio na nešto što se zove zamor materijala, kad smo pričali o vintage uređajima. Sve to vintage nema zvuk kakav je imalo prije 30+ godina, sve se to troši, mijenja... Ono što sam ja vidio je da obične žice propadnu i raspadnu se nakon više od 40 godina, pa sam to dvoje povezao i promislio da bi možda tako nekako s vremenom i kabeli mogli propast. Ipak su pod naponom par desetljeća, mijenja se toplo hladno...

 

OK, ako tvrdite da se radi izolacije metala neće ništa dogodit, dobro vjerujem vam, nemam razloga ne vjerovat, samo sam razmišljao na glas. Ali zar stvarno sad odjednom zamor materijala, promjene u temperaturi, te česti napon neće nakon desetljeća i desetljeća ništa promijenit na kabelu? Pitam s čisto fizikalne strane, ne trolam, zanima me i razmišljam...

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ne moraš brinuti.

Kabeli u pojačalu trpe, ali interkonekti i zvučnički baš i ne.

 

Drugo je zamor materijala poradi mehaničkog i toplinskog naprezanja, a drugo je žnjora u sobi po zraku ili po podu, vrlo dobro višestruko izolirana.

Struje (naponi) koji prolaze njima ( osim strujaša) su mali i ne stvara se toplina opasna za njihov ustroj.

 

Imam u podrumu PP kabel za kućnu instslaciju ( 30 god) u kutiji i ko novi su. Od onih najkvalitnijih (2.5 mm2, pune jezgre) sam nedugo napravio strujaš. S još dodatnom izolacijom.

Osim što je nesavitljiv, ne podatan ( Solid Core) bolji je od nekih običnih licnatih 2.5 mm2.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 15:16 (analogni).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
Posmatrač kaže...

"Golden Reference Interconnect

..

 

 

Zrak je odličan izolator, mnogi proizvođaći smatraju da je najbolji kabel čista žica koja visi u zraku. ....


 zasto 90% audiofilskih proizvoda imaju u nazivu "reference" i "golden" "limited edition" i slicne seme , kako moze 90% proizvoda bit referenca?

smatraju oni svasta, nažalost u zraku ima raznih smetnji pa ako ne želiš da ti interkonekt bude antena onda ti treba shielding, a koliko je na audio frekvencijama bitna izolacija od shelda neznam ali ima kabela koji su dobri do 10+GHz pa umjesto zraka imaju PTFE dielektrik ili neki spužvasti ekvivalent s dovoljno dobrom izolacijom za puno više frekvencije od audia. npr evo ovaj na 40GHz.  tako da mislim da je u pitanju marketing.

od rukovanja kabelom se može popucat koja nit ili shield se može razbit pomaknut ili slicno, ali definitivno kabele nece pokvarit to sta stoje ustekani i prolazi struja kroz njih.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 14:54 (dabar_solta_V2).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
Posmatrač kaže...

"Golden Reference Interconnect

 

Golden Reference features Cardas patented Golden Section, multi-gauge stranding in a symmetrical, helical tri-axial design.


Golden Reference was our top performing interconnect before the introduction of Clear Interconnect.


Technical Specifications:Two spiral shields, and a graphite composite shield. Thin wall, Teflon® air tubes are used as dielectric and provide air suspension for the conductors."

 

Moze meni neukom neko objasniti ovo boldano?????????

 

 

Zrak je odličan izolator, mnogi proizvođaći smatraju da je najbolji kabel čista žica koja visi u zraku. Kabel koji imam doma ima nešto slično, pa je u kabelu umetnuto nekoliko plasitčnih tuba, praznih, da odvoje žice jednu od druge, da bude zraka između žica.

 

zračni izolator za vodiče - bi bilo više manje doslovni prijevod. 

 

Evo, ovako to nekako izgleda...

 Zrak nije dobar izolator zbog vlage u zraku. Ovo je idiotarija.... Te plasticne tube u kabelu nisu radi izolacije....

 

Boze koje gluposti mozes ovdje procitati....

 

Ocito se fizika u skoli prespavala....

14 godina
offline
Vaš audio kutak

Eto i meni stigao materijal za kablove. Zadnje naručeno, prvo u komadu stiglo 

S izradom neću još žurit jer ionako neće ići u upotrebu dok ne stigne topping, a u međuvremenu možda uzmem nekakav sleeve pa se i s tim pogiram.

Zvučnik s reklamacije je na putu isto kao i stalci, u toppingu se od ponedjeljka vratila proizvodnja tako da i on stigne možda kroz mjesec dana... Pff skoro sve ide kao podmazano 

Moj PC  
2 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...

 

Zrak je odličan izolator, mnogi proizvođaći smatraju da je najbolji kabel čista žica koja visi u zraku. ....


 zasto 90% audiofilskih proizvoda imaju u nazivu "reference" i "golden" "limited edition" i slicne seme , kako moze 90% proizvoda bit referenca?

smatraju oni svasta, nažalost u zraku ima raznih smetnji pa ako ne želiš da ti interkonekt bude antena onda ti treba shielding,
od rukovanja kabelom se može popucat koja nit ili shield se može razbit pomaknut ili slicno, ali definitivno kabele nece pokvarit to sta stoje ustekani i prolazi struja kroz njih.

 Dobro je rekao jer je u elektrotehnici poznato da je suhi zrak (vakum) najbolji izolator.

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dni_izolator

 

Taj "reference" naziv su uveli neki brandirani proizvođači kabela, ali samo za onu visoku gamu svojih proizvoda.

To što su kojekakvi lajbeki to kopirali je drugo.

 

Mehanički oklop (Shield) ne spada drito u dialektrik i ne treba to uspoređivati sa zrakom. To je (večinom bakrena) pletenica kroz koju isto može prolaziti neki dio (povratnog) signala. Dakle, ne izolira struju, nije izolator, već može zaštititi od smetnji.

 

Da, može popucati.

I zato me iznenadila primjedba susjeda (ing. elektrotehnike) kad je bio kod mene :

" da, zašto sam sada (slučajno) stao na zvučnički kabel, jer mu to može nasmetati" !!

 

Dakle, to se uči i na faksu elektrotehnike (dakako da sam ja to znao).

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 15:42 (analogni).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
....

 Dobro je rekao jer je u elektrotehnici poznato da je suhi zrak (vakum) najbolji izolator.

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dni_izolator

 

Taj "reference" naziv su uveli neki brandirani proizvođači kabela, ali samo za onu visoku gamu svojih proizvoda.

To što su kojekakvi lajbeki to kopirali je drugo.

 

Mehanički oklop (Shield) ne spada drito u dialektrik i ne treba to uspoređivati sa zrakom. To je (večinom bakrena) pletenica kroz koju isto može prolaziti neki dio (povratnog) signala. Dakle, ne izolira struju, nije izolator, već može zaštititi od smetnji.

 

Da, može popucati.

I zato me iznenadila primjedba susjeda (ing. elektrotehnike) kad je bio kod mene :

" da, zašto sam sada (slučajno) stao na zvučnički kabel, jer mu to može nasmetati" !!

 

Dakle, to se uči i na faksu elektrotehnike (dakako da sam ja to znao).

 

 

 

 Suhi zrak ili vakum? To nije isto. Koji od toga je u kabelu? 

Evo googlah ovaj kabel Golden Reference Interconnect i na web stranici (koja izgleda kao iz 90tih godina doslovnostoji samo ovo:"Golden Reference Interconnect

 

Golden Reference features Cardas patented Golden Section, multi-gauge stranding in a symmetrical, helical tri-axial design.


Golden Reference was our top performing interconnect before the introduction of Clear Interconnect.


Technical Specifications:Two spiral shields, and a graphite composite shield. Thin wall, Teflon® air tubes are used as dielectric and provide air suspension for the conductors.

 


Termination Options:

SRCA RCA connectors, or Neutrik XLR plugs.

 

I slika..

 

Googlam cijenu 800USD pola metra. 

2 recenice islika i vi odmah izvalite pare??????????????

 

Aposlutno nikakvih specifikacija.......

 

 

 

4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
analogni kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

 

Zrak je odličan izolator, mnogi proizvođaći smatraju da je najbolji kabel čista žica koja visi u zraku. ....


 zasto 90% audiofilskih proizvoda imaju u nazivu "reference" i "golden" "limited edition" i slicne seme , kako moze 90% proizvoda bit referenca?

smatraju oni svasta, nažalost u zraku ima raznih smetnji pa ako ne želiš da ti interkonekt bude antena onda ti treba shielding,
od rukovanja kabelom se može popucat koja nit ili shield se može razbit pomaknut ili slicno, ali definitivno kabele nece pokvarit to sta stoje ustekani i prolazi struja kroz njih.

 Dobro je rekao jer je u elektrotehnici poznato da je suhi zrak (vakum) najbolji izolator.

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dni_izolator

 

Taj "reference" naziv su uveli neki brandirani proizvođači kabela, ali samo za 8naj) visoku gamu svojih proizvoda.

To što su kojekakvi lajbeki to kopirali je drugo.

 

Mehanički oklop (Shield) ne spada drito u dialektrik i ne treba to uspoređivati sa zrakom. To je (večinom bakrena) pletenica kroz koju isto može prolaziti neki dio (povratnog) signala. Dakle, ne izolira struju, nije izolator, već može zaštititi od smetnji.

 

Da, može popucati.

I zato me iznenadila primjedba susjeda (ing. elektrotehnike) kad je bio kod mene :

" da, zašto sam sada (slučajno) stao na zvučnički kabel, jer mu to može nasmetati" !!

 

Dakle, to se uči i na faksu elektrotehnike (dakako da sam ja to znao).

Suhi zrak nije vakum   

 

Vacuum je Vacuum - zrakoprazni prostor, dakle - ničega nema... ni mokrog ni suhog zraka. Ničega. Nema atoma bilo kojeg "zračnog" elementa (dušika, kisika, argona, helija, bilo čega). Još jednom - Vacuum je Vacuum. Zrakoprazni prostor.

 Naravno da suhi zrak nije vakum. To znaju i osnovnoškolci !

Zato je "vakum" stavljeno u zagradu, jer je to jos bolje.

Nemoj se semantički junačiti...

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 16:05 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
7tajo1960 kaže...

 

 

Zrak je odličan izolator, mnogi proizvođaći smatraju da je najbolji kabel čista žica koja visi u zraku. Kabel koji imam doma ima nešto slično, pa je u kabelu umetnuto nekoliko plasitčnih tuba, praznih, da odvoje žice jednu od druge, da bude zraka između žica.

 

zračni izolator za vodiče - bi bilo više manje doslovni prijevod. 

 

Evo, ovako to nekako izgleda...

 Zrak nije dobar izolator zbog vlage u zraku. Ovo je idiotarija.... Te plasticne tube u kabelu nisu radi izolacije....

 

Boze koje gluposti mozes ovdje procitati....

 

Ocito se fizika u skoli prespavala....

To napiši proizviđačima izolacije u audio kabelima.

Da je zrak dobar izolator - ne bi nikada bilo "preskakanja" struje sa 2 električki odvojena dijela nekog sklopa, naravno, ali, kako je poznato da struja "preskoči"... ne moramo dalje, zar ne? 

Biser mjeseca !

 

U el. uređajima Hife  rado "struja" preskače samo tako....aha...

Je li se zna kakav je napon npr u ampovima i koje i kakve su struje tamo ?

 

Da nisi možda to s munjom zamijenio ?

 

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Munja

 

Tamo su milijuni volti i desetine tisuća ampera .

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 16:31 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

@Tajo,

Ja bih tebe to trebao zamoliti da se skockaš, jer o elektronici nemaš puno znanja.

A još manje o Hifi.

Ako spominješ naponsko "preskakanje" onda barem spomeni munje.

Makar u zagradi kao ja ;vakum. Meni će za razliku od tebe biti jasno.

 

A munju od npr 60.000.000 V i 60.000 Ampera ne spasi nikakvi jeftini PVC dialektrik na žici

 

Spominješ da proizvođaći kabela nemaju pojma o izolatorima i da je zrak vrlo loš izolator.

To je žešći nonsens !

 

Ako je Hifa u sobi onda se smatra da ipak zrak nije vlažan kao vani.

Pogotovu ne zimi; sa centralnim grijanjem.

Tak da je ono sa zrakom biser samo takav.

 

U srednjoj elektrotehničkoj se vrlo jasno uči o dialektricima i o proračunu mreža ( RLC komponente, njihovi parametri, naponi, struje), u el. sklopovima elektronike ( :jaka struja" dalekovoda je drugo).

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 17:00 (analogni).
 
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Obecah sliku edifiera u trenutnom okruzenju, evo kako to izgleda.. ovdje gustam i citam o kablovima. :)

 

dolje je topping d10, jds labs atom, hd660s sluske. I naravno ledice jer to daje vise fpsa. 

Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak

 Ajde @ Tajo, objasni nam zašto je zrak vrlo loš izolator.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 17:06 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

To napiši proizviđačima izolacije u audio kabelima.

Da je zrak dobar izolator - ne bi nikada bilo "preskakanja" struje sa 2 električki odvojena dijela nekog sklopa, naravno, ali, kako je poznato da struja "preskoči"... ne moramo dalje, zar ne? 

 Molim te nemoj se izvačiti i pogledaj boldano.

 

Uvijek se prvi previše " ubuđuješ i pališ" na neka mišljenja.

Smanji malo doživljaj.

 

Koja fizika drugar !?

Ja završio elektrotehniku.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 17:16 (analogni).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

http://www.audiopuls.hr/testovi/kabeli/interkonekt/sumic_black_hole_17/black_hole_17.html

 

Evo tu nešto piše o funciji teflonskih cijevčica, nešto i o zraku u njima.

Samo ne znam dal taj zrak nije "zagađen" možda....

 

A taj Sumić je ionako "prevarant" aka AQ "đak" ! 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 17:31 (analogni).
 
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

http://www.audiopuls.hr/testovi/kabeli/interkonekt/sumic_black_hole_17/black_hole_17.html

 

Evo tu nešto piše o funciji teflonskih cijevčica, nešto i o zraku u njima.

Samo ne znam dal taj zrak nije "zagađen" možda....

 

A taj Sumić je ionako "prevarant" aka AQ "đak" ! 

 Ovaj clanak je sta konkretno?

Dokaz? Niti jedne jedine rijeci koju podupire neki prirodni zakon ili bilo kakva nauka... Lijepo ispričana trgovacka prica. 

 

"Vodiča je ukupno šest i oni se ručno provlače kroz dijamantne šablone kako bi se, a u cilju anuliranja skin efekta, postigli njihovi točno definirani i međusobno različiti promjeri."

 

WOW ;)

 

Naravo poslije usviravanja je islo na testiranje. Opet naravno niti jedne cifre nigdje grafa  niti istrumenta za testiranje vec samo majke mi bolje je ;)

 

Eto ti si zavrsio elektrotehniku pa mi mozes reci koji zakon ili efekat u nauci ovo objasnjava ili stoji iza ovog? Ne moras pojednostavljivati budi strucan koliko zelis jer i ja sam zavrsio masinski fax pa cu te vjerovatno razumjeti ;)

 

Al da pogodim nemas vremena za to ili ces naci drugi izgovor da to ne uradis ;)

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 17:41 (Posmatrač).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Slažem se s tobom da je tu 90% "prodama" priča. 

A oni 10 % je možda u kvalitetnom srebru, dobrom dialektriku ( teflon i ostalo) i u kvalitetnim konektorima.

 

Bilo kod mene skoro 10-ak raznih Sumića na probi ( i sam imam tri) pa mi je zvučn doseg neosporan.

A one opisne kerefeke su dio Hife.

 

Rekoh već da sam neki dan ( opet) pitao kolegu znalca ( ja se ne smatram nekim znalcem) dal može izmjeriti zvučne parametre kabela na svom ( par desetaka K€ ) Audio Analyzeru.

 

Pitao me; dal se šalim ?

Rekao je da može izmjeriti samo RLC parametre, a to mogu i ja s jeftinijim RLC metrom.

 

Veli, to ti je ko da mjeriš razliku između Placida Dominga i Pavaarotija.

Eto.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 17:57 (analogni).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
berzerker kaže...

Eto i meni stigao materijal za kablove. Zadnje naručeno, prvo u komadu stiglo 

S izradom neću još žurit jer ionako neće ići u upotrebu dok ne stigne topping, a u međuvremenu možda uzmem nekakav sleeve pa se i s tim pogiram.

Zvučnik s reklamacije je na putu isto kao i stalci, u toppingu se od ponedjeljka vratila proizvodnja tako da i on stigne možda kroz mjesec dana... Pff skoro sve ide kao podmazano 

Kad budeš lemio kontakte, 3 kontakta kabela na XLR konektore, dobro pogledaj raspored pinova na uređajima za koje ćeš lemiti, jer nije na svima isti. Zato na uređajima obično i bude mala legenda sa rasporedom 1,2,3 ili već slično.

 zapravo kod xlr su brojevi isti samo mirrored na konektorima. odlicni neutrik konektori, isti ko na onom kabelu od par tisuca eura prije par strana xD
bili su nekad jeftiniji na muziker.hr nego na thomannu mozda vise nisu al koga zanima nek pogleda.

mali hint, zalemi most s gnd pina na kontakt koji ide na metalni shield od konektora da bi i kontakti bili shielded bez obzira jeli sam konektor u koji se uštekava spojen na shield ili ne, primjer na slici i sry na lošoj slici. i obavezno koristi pastu za lemljenje da se dobro zaljepi.

isto tako zrak je dobar izolator ali nije sve bašcrno bilo, guglajte pcb creepage i clearance za detalje, sve se može primjenit na kabele...

vakum u kabelu ne postoji nigdi na zemlji nego možda u cernu, tako da ne.

Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Slažem se s tobom da je tu 90% "prodama" priča. 

A oni 10 % je možda u kvalitetnom srebru, dobrom dialektriku ( teflon i ostalo) i u kvalitetnim konektorima.

 

Bilo kod mene skoro 10-ak raznih Sumića na probi ( i sam imam tri) pa mi je zvučn doseg neosporan.

A one opisne kerefeke su dio Hife.

 

 

 Ok. Objasni mi onda tih 10%? Zasto nema nikakvih konkretnih brojki nigdje. Razlika u materijalu daje sta? manji otpor? Vecu provodljivost? Sta konkretno sto  se moze izmjeriti... Ti znas da se u elektrotehnici sve moze izmjeriti. Daj mi jednu jedinu rijec u bilokakvom naucnom radu knjizi ili bilo cemu iza cega ne stoji audio fill ili prodavac opreme....

 

I ja sam , dok sam radio u ovlastenom zastušniku mercedesa, pricao da mercedes koristi kozu od krava iz holandije jer tamo ne koriste bodljikavu zicu i nema komaraca pa koza nema oziljaka... Cisti  BS naravno al lijepo zvuci.....

 

Sad sam vidio da si dopunio post. Znaci priznajes da je clanak koji si linkao cisti BS koji se ne moze nikako provjeriti i koji nema uporista u danas poznatoj nauci.....

 

Da se razumijemo i na izboru za mis postavljaju razna pitanja i "traze" "ono nesto" u curama a na kraju izaberu onu sa najboljim sisama....

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 18:00 (Posmatrač).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže...

Sad sam vidio da si dopunio post. Znaci priznajes da je clanak koji si linkao cisti BS koji se ne moze nikako provjeriti i koji nema uporista u danas poznatoj nauci.....

Da se razumijemo i na izboru za mis postavljaju razna pitanja i "traze" "ono nesto" u curama a na kraju izaberu onu sa najboljim sisama....

Legao sam na pod... :) ispada da hifiste, kao i mac usere, loži dizajn i tehnička izvedba više nego specifikacije i stvarna korisnost :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ne.

Ne može se u Hifi baš sve egzaktno izmeriti.

A i ono što se izmjeri se može ( pazi sad !) također različito protumačiti.

 

U konkretnom kabelu je kvalitetno, čisto srebro.

Bolji vodić od bakra.

Njegov oksid  je provodljiv ( za razliku od bakrenog).

Konektori su relativno bitni, a tamo su kvalitetni.

Dialektrik je kvalitetan.

Važna je geometrija opleta.

 

Možeš izmjeriti otpor, impedanciju i induktivitet kabela.

Brojevi decidirano neće kazati koji je tu od dva izmjerena kabela bolji.

 

Valjda ne treba opet dati grafove od tri zvučnika, gdje bi onaj "najboljeg graf" trebao dati najbolji zvuk.

Malo sutra !

 

Ljudski uho nije jednostavni el instrument.

To je složena " koalicija" s mozgom i sve slùšne preferencije su subjektivni dio savakog pojedinca.

Da još ne spominjemo i Psihoakustku.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 19:02 (analogni).
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice