Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.404.421
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
Filox kaže...

 Istina, ali to ne umanjuje kvalitetu zvuka jednog vrhunskog gramofona.

 

Nego, zamisli, možda netko ima i starih ploča, još iz vremena analogije. Kao što još uvijek ima starih analognih master tapeova za reel-to-reel magnetofone, što se smatra daleko najboljim izvorom zvuka koji se može pronaći na svijetu.

...no niti im ne pomaže, realno, obzirom da su vinili šit medij.
R2R? Da, ako ne postoji ništa modernije. No obzirom na godište, primjećujem da ih se ubrzano transferira i radi remastering... :) neće niti oni vječno.
A tko to smatra najboljim izvorom zvuka?

 Svi koji se razumiju. Bilo koji audio forum. Bilo tko ko je dugo u audio svijetu. RAzni konstruktori uređaja. Razni amateri i profesionalci koji žive za/od zvuk/a. R2R su uvijek bili i ostali najbolji izvor zvuka. Najčešće se rade od original analognih snimki, pa budu prva-druga kopija. U tom procesu nema nikad nikakve konverzije. To transferiranje i remastering mogu bit vrhunski, ali opet, svaki transfer i remaster ostavi traga, koliko god bio vrhunski.

 

Danas postoji digital master, ali tko je to imao priliku doć do digital mastera? Analog master tapeovi se prodaju svugdi i koštaju ko manji auto. R2R playeri su isto nevjerojatno skupi, a jedan od razloga je što su to većinom uređaji studijske kvalitete.

 

Ma mi obični smrtnici nećemo imat doma R2R, ni master tape-ove, niti se trebamo s tim zamarati, ali po mogućnostima koje to čudo može, to je eonima ispred svih CD-playera i mrežnih playera. Ne postoji digitalni format koji će bit bolji od analognog master tapea. Pod pretpostavkom da je snimka očuvana, naravno.

 

Dosta sam pratio te R2R i stvarno su impresivno napravljeni i skupi. Da imam para, bar bi za ukras nabavio jednog.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Tallahassee kaže...
..... slusanje mjuze sa harda ili neceg whatever natrpanog je kao slusanje radija, a to cesto radim u autu.... doma zelim omot u rukama, zelim cijelu pricu koja je dio muzike koju slusam..... no razumijem mladju generaciju zeljnu konfora, iako ovdje iz te populacije ima poprilican broj umisljenih terorista.....

 Vidi, ja isto sebi doma radim FLAC audioteku. Imam digitalni izlaz na PCu, kupit ću DAC, sve postavke su podešene u PCu kako trebaju, ASIO driveri, direktni zvuk, bla, bla... Jednostavno je, lako je, zvuk je vrhunski.

 

S druge strane sad ću trošit tisuće kuna na obnavljanje Acustic Research EB 101 gramofona, a onda idem trošit pare na nabavku novih ploča, da ne uništavam novu zvučnicu sa starim pločama.

 

A kad sam sve skupa zbrojio i oduzeo, bilo mi je najpametnije kupit jedan dobar CD player. Puno manje ulaganja i zajebancije od gramofona, bolji zvuk od kompa, a jednostavnost je tu. Staviš i klikneš. Sad je kasno, već sam uložio, sredio, sad ovo izgurat, pa CD kad dođe jednog dana.

 

Sve ima svoje pluseve i minuse. Gramofon ne mora imat najbolji zvuk na svijetu, ali će uvijek bit poseban užitak stavit ploču. Uz dobar gramofon, bude i dobar topli zvuk. Kad nešto radim na kompu, onda mi je jednostavnije kliknit na fajl i neka svira, nego se dizat i tražit ploče.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Vaš audio kutak

Već sam jednom pitao, nisam vidio odgovor, pa ću sad opet pitat...

 

S obzirom da trenutno načešće koristim PC kao izvor zvuka, ako koristim digitalni izlaz i vanjski DAC, koliku ulogu igra zvučna kartica. Imam doma Asus Xonar DG, jeftinu, ali ne shilded zvučnu. Na matičnoj (Asus z97-A) je shilded chip i japanski audio kondezatori, pa je kao i to malo bolja zvučna, iako je integrirana. I u jednom i u drugom slučaju ću koristit optički izlaz.

 

Ako uzmem najskuplju moguću zvučnu i opet je spojim preko optike na vanjski DAC, ima li tu ikakve razlike? Ili dok je god zvuk u kompu digitalan, dotle je i nepromjenjen?

 

Ja mislim da je nebitna zvučna, ako se koristi optika.

 

Cijenim vaše mišljenje, ruganje, svađanje i pohvale.

 

Hvala.

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 14:05 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...

Već sam jednom pitao, nisam vidio odgovor, pa ću sad opet pitat...

 

S obzirom da trenutno načešće koristim PC kao izvor zvuka, ako koristim digitalni izlaz i vanjski DAC, koliku ulogu igra zvučna kartica. Imam doma Asus Xonar DG, jeftinu, ali ne shilded zvučnu. Na matičnoj (Asus z97-A) je shilded chip i japanski audio kondezatori, pa je kao i to malo bolja zvučna, iako je integrirana. I u jednom i u drugom slučaju ću koristit optički izlaz.

 

Ako uzmem najskuplju moguću zvučnu i opet je spojim preko optike na vanjski DAC, ima li tu ikakve razlike? Ili dok je god zvuk u kompu digitalan, dotle je i nepromjenjen?

 

Ja mislim da je nebitna zvučna, ako se koristi optika.

 

Cijenim vaše mišljenje, ruganje, svađanje i pohvale.

 

Hvala.

 

 Da, digitalni signal je digitalni signal. To je i poanta koristenja optickog izlaza, da zaobides nekvalitetnu integriranu zvucnu. Samo je bitno omoguciti u playeru "bit-perfect" reprodukciju odnosno "premostiti" sve iz Windowsa sto se bavi zvukom i slati netaknuti signal direktno u uređaj.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Minneyar kaže...
Filox kaže...

Već sam jednom pitao, nisam vidio odgovor, pa ću sad opet pitat...

 

S obzirom da trenutno načešće koristim PC kao izvor zvuka, ako koristim digitalni izlaz i vanjski DAC, koliku ulogu igra zvučna kartica. Imam doma Asus Xonar DG, jeftinu, ali ne shilded zvučnu. Na matičnoj (Asus z97-A) je shilded chip i japanski audio kondezatori, pa je kao i to malo bolja zvučna, iako je integrirana. I u jednom i u drugom slučaju ću koristit optički izlaz.

 

Ako uzmem najskuplju moguću zvučnu i opet je spojim preko optike na vanjski DAC, ima li tu ikakve razlike? Ili dok je god zvuk u kompu digitalan, dotle je i nepromjenjen?

 

Ja mislim da je nebitna zvučna, ako se koristi optika.

 

Cijenim vaše mišljenje, ruganje, svađanje i pohvale.

 

Hvala.

 

 Da, digitalni signal je digitalni signal. To je i poanta koristenja optickog izlaza, da zaobides nekvalitetnu integriranu zvucnu. Samo je bitno omoguciti u playeru "bit-perfect" reprodukciju odnosno "premostiti" sve iz Windowsa sto se bavi zvukom i slati netaknuti signal direktno u uređaj.

 ASIO driveri su za to, sve ide direkt. Kad baš sve podesim na direkt, onda mi niti volume kontrola ne radi u windowsima, zvuk ide na maximumu direktno. Isto ko cd player kad stisnem play.

 

Hvala, slobodno neka još netko potvrdi. Ili netko drugačije misli?

Live long and prosper.
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Kvalitetniji je coax od optike,imao samo prije par godina i vukao sam signal iz Asus Xonar D2X zvucne u eksterni DAC.

Btw napokon ubacio reciver u sistem i nastala je prava mala guzva na polici,centralni zvucnik je na podu ,morat cu dignut TV jos par cm gore ili nabavit neki estetski zvucnik i stavit ga povise TV.
AUDIOFIL
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

 

Koliko postova u smislu Zašto kupovati cd player, od koleginog pitanja za savjet i preporuku za cd player... ne mogu vjerovati!!!...

 kako ono vi volite radit usporedbe s autima, da provan malo..
zamisli kolega pita koji karburator je bolji za neko njegovo auto a neko mu preporuci konverziju na injekšon.


šok i nevjerica, gasi internet
 

Moj PC  
0 2 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Vaš audio kutak

..... zato je danas ovakav zvuk naucna fantastika.... kad je vec tema audio a ne fergazer ....

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Kvalitetniji je coax od optike,imao samo prije par godina i vukao sam signal iz Asus Xonar D2X zvucne u eksterni DAC.

Btw napokon ubacio reciver u sistem i nastala je prava mala guzva na polici,centralni zvucnik je na podu ,morat cu dignut TV jos par cm gore ili nabavit neki estetski zvucnik i stavit ga povise TV.

 Na koji nacin medij preko kojeg se prenosi utice na kvalitet signala? Ako ga prenosi bez fizickih gubitaka ali pretpostavljam da ne mislis na to jer je to onda neispravan medij za prenos....

Digitalni signal preko coaxa je kvalitetniji od digitalnog signala preko optike? Objasni ako nije problem....

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ne znam objasnit,jednostavno znam da se u audiju izbjegava optika i transport vecinom spaja koax kabelom.
Postoji razlika i kod transporta..,zasto nemam blage i ne zanima me.
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže... 

Ma mi obični smrtnici nećemo imat doma R2R, ni master tape-ove, niti se trebamo s tim zamarati, ali po mogućnostima koje to čudo može, to je eonima ispred svih CD-playera i mrežnih playera. Ne postoji digitalni format koji će bit bolji od analognog master tapea. Pod pretpostavkom da je snimka očuvana, naravno.

 

Dosta sam pratio te R2R i stvarno su impresivno napravljeni i skupi. Da imam para, bar bi za ukras nabavio jednog.

 

Donekle se slažem. Najbolji uređaji, Studer, Ampex, Tascam, Fostex, imali su frekventni raspon od 20 Hz do 20 kHz. Traka nije više dopuštala, no to i nije toliki problem, obzirom da se radio mastering za vinile a poslije i za CDove... no održavanje dotičnih je stvarno PITA. Današnji digitalni studiji bez problema snimaju do 48 kHz (ako imaju adekvatne mikrofone, naravno...), 24 bita, bez potrebe za analognim S/N sustavima (ne znam jesi li ikad čuo kako zvuči raz*je*ban Dolby, ne želiš to :)) i bez potrebe za čišćenjem i podešavanjem azimuta ako ti netko donese drugu snimku sa drugog uređaja... editing se radi sa 32 ili 64 bitnom preciznošću, što je nemoguće na analognim sustavima. Razvoj digitalnog je donio toliko napretka u kvaliteti snimanja i masteringu, ljudi to na žalost ne znaju cijeniti... najčešće jer digitaliju i dalje predstavljaju stepenicama :)
Ali da su lijepi, jesu. I glomazni, i nepraktični :)

 

volegradele kaže...
Ne znam objasnit,jednostavno znam da se u audiju izbjegava optika i transport vecinom spaja koax kabelom.
Postoji razlika i kod transporta..,zasto nemam blage i ne zanima me.

 

Koaksijala se koristi zbog većeg bandwidtha, ni zbog čega drugog, za hires nekomprimirani audio. Ako je stereo u pitanju svejedno je čime ga prenosiš, nemaju nekakvu prednost jedan nad drugim osim praktičnosti. No oba standarda su sada već zastarjeli, imamo noviji, HDMI, samo se rijetko koristi u audiju, šteta.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
16 godina
online
Vaš audio kutak

Video koji govori kako jedan te isti album (The Doors - The Doors) sniman od razlicite izdavacke kuce moze zvucati bolje/losije od drugog a da se pri tome koristi isti izvor.

Preporuka za pogledati (ispod videa imate i link za skinuti 1min od prve pjesme sa svakog albuma pa da se i sami uvjerite u razlicitost):

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Ne znam objasnit,jednostavno znam da se u audiju izbjegava optika i transport vecinom spaja koax kabelom.
Postoji razlika i kod transporta..,zasto nemam blage i ne zanima me.

 generalno se električni signal izvora mora pretvorit u foton, a onda opet u elektron da bi mogao ući u konverziju na analogni signal. ista stvar je i sa diskom, postoji mehanički segment gdje laser mora očitat  informaciju s diska, prebacit u I2S, pa onda opet ako ide u optiku....i onda u najmanju ruku postoji error correction paketa u konverteru, a čini mi se da ga zna bit i iza pickupa.

 

reprodukcija fajlova jednostavno ima nezanemarive konceptualne prednosti u odnosu na čitanje i reprodukciju CDova. koliko se to na kraju čuje, ovisi o hrpu drugih faktora, apsolutno uključujući i subjektivni.

Reporter: What is your ambition in life? Parvulescu: To become immortal, and then to die.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

Video koji govori kako jedan te isti album (The Doors - The Doors) sniman od razlicite izdavacke kuce moze zvucati bolje/losije od drugog a da se pri tome koristi isti izvor.

Preporuka za pogledati (ispod videa imate i link za skinuti 1min od prve pjesme sa svakog albuma pa da se i sami uvjerite u razlicitost):

 

Možda je ista traka bila u pitanju, no mastering je svakako drugačiji. Nekaj se desilo sa trakom verzije na 33 rpm, kao da su uključili Dolby na 'divides', no prije bih rekao da je došla prljavština jer se efekat više osjeti na lijevom kanalu... postane mutniji. Također, stisnuli su panorame na 45 rpm verziji i poigrali se ekvilizacijom.
Mastering je SVE. Džabe ti kvalitetni linearni zvučnici ako zeznu mastering :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
10 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

Video koji govori kako jedan te isti album (The Doors - The Doors) sniman od razlicite izdavacke kuce moze zvucati bolje/losije od drugog a da se pri tome koristi isti izvor.

Preporuka za pogledati (ispod videa imate i link za skinuti 1min od prve pjesme sa svakog albuma pa da se i sami uvjerite u razlicitost):

 

 .... najbolja side by side usporedba CD vs Vinila.... ko je radio mastering cd-a unistio je dinamiku, ali kupac to ne moze znati, da kupuje macka u vreci (i mislim da u ovom lezi najveci problem danasnje ponude).... nevjerojatna je razlika u ritam sekciji, vinil ima toliko vise detalja....

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
10 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Tallahassee kaže...
djigibao kaže...

Video koji govori kako jedan te isti album (The Doors - The Doors) sniman od razlicite izdavacke kuce moze zvucati bolje/losije od drugog a da se pri tome koristi isti izvor.

Preporuka za pogledati (ispod videa imate i link za skinuti 1min od prve pjesme sa svakog albuma pa da se i sami uvjerite u razlicitost):

 

 .... najbolja side by side usporedba CD vs Vinila.... ko je radio mastering cd-a unistio je dinamiku, ali kupac to ne moze znati, da kupuje macka u vreci (i mislim da u ovom lezi najveci problem danasnje ponude).... nevjerojatna je razlika u ritam sekciji, vinil ima toliko vise detalja....

 

Wow, evo ovo je identična situacija kad isti album 24/96 slušam na Nadu preko žice ili bluetootha (sa Sabrea od V30 putem AQ).BT trešti, buči, glasniji je za 6dB, najmanje i nije za neko glasnije slušanje jer je neugodno. I pisao sam da BT radi neki downsample na 16bit i ne može se izbjeći jer nemam aptxHD. Preko žice ili wifia skroz druga priča, uživancija za slušat.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Ne znam objasnit,jednostavno znam da se u audiju izbjegava optika i transport vecinom spaja koax kabelom.
Postoji razlika i kod transporta..,zasto nemam blage i ne zanima me.

 

goddard kaže...
volegradele kaže...
Ne znam objasnit,jednostavno znam da se u audiju izbjegava optika i transport vecinom spaja koax kabelom.
Postoji razlika i kod transporta..,zasto nemam blage i ne zanima me.

 generalno se električni signal izvora mora pretvorit u foton, a onda opet u elektron da bi mogao ući u konverziju na analogni signal. ista stvar je i sa diskom, postoji mehanički segment gdje laser mora očitat  informaciju s diska, prebacit u I2S, pa onda opet ako ide u optiku....i onda u najmanju ruku postoji error correction paketa u konverteru, a čini mi se da ga zna bit i iza pickupa.

 

reprodukcija fajlova jednostavno ima nezanemarive konceptualne prednosti u odnosu na čitanje i reprodukciju CDova. koliko se to na kraju čuje, ovisi o hrpu drugih faktora, apsolutno uključujući i subjektivni.

 Cisti BS. Pricamo o digitalnom signalu.... 1 je 1 i 0 je 0 ma cime ju ti prenosio..... To je bs kao i usviravanje bilo cega sto prenosi digitalni signal. Nemjerljivo i ne postoji fizicki razlog da bude ikakve razlike.....Vrlo rado bi poslusao koja naucni fenomen ili princip ili zakon stoji iza vase price.....

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

ako imaš nešto na optiku probaj dok nešto svira lagano ištekat upola i slušat, zvuči ko da gubi dosta podataka mislin da odatle dilema iako nebi treba bit problem ako je sve ispravno mislin da nebi trebalo gubit ništa.
edit:

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 23:23 (dabar_solta_V2).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
gocc01 kaže...

I pisao sam da BT radi neki downsample na 16bit i ne može se izbjeći jer nemam aptxHD. Preko žice ili wifia skroz druga priča, uživancija za slušat.

Da... gle, resample sa 24 na 16 bita ne izaziva dinamičku kompresiju, niti je ikada izazivao. Kod tebe je problem nekakav dodatni efekt, normalizacija glasnoće, što li, što ti je uključeno preko bluetootha, jer na moja dva mobitela, Samsung i Huawei, kad sam slušao preko bluetootha, nisam imao nikakvu dinamičku kompresiju. Doduše, nisam pazio koji je codec u pitanju, no obzirom da sam slušao na nekakvim jeftinijim Sony slušalicama, ne vjerujem da je bilo išta ekstra.
Svi BT codeci su lossy. BT nema dovoljno bandwidtha da prenosi lossless. Mislim, ima, realno, no codeci moraju biti all-purpose i ne smiju super prenositi klasiku i jazz a failati na powernoiseu i metalu... :) zbog toga nisu VBR i nisu lossless - CBR nikako ne može biti lossless.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Vaš audio kutak

binarni kod ne bi bio problematičan kad bi služio sam sebi, međutim pretpostavljam da je - barem ovom forumu - jasno da  postoji neko kodiranje kad se na početku i na kraju mora raditi o analognim signalima, barem dok su na početku pravi a ne sintetitizrani instrumenti i glasovi, Na kraju se nužno mora raditi o analognom signalu, jer za sad nemamo drugog načina slušati. početnicima i nevježama preporučam za početak upoznati se sa pojmom Nyquist-Shannon

Reporter: What is your ambition in life? Parvulescu: To become immortal, and then to die.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...

ako imaš nešto na optiku probaj dok nešto svira lagano ištekat upola i slušat, zvuči ko da gubi dosta podataka mislin da odatle dilema iako nebi treba bit problem ako je sve ispravno mislin da nebi trebalo gubit ništa.
edit:

 Kabel nije predvidjen da se isteka na pola.....

10 godina
offline
Vaš audio kutak

Jednom mi se na V30 dogodilo da sam skoro ostao bez ušiju koliko je bilo glasno a inače nije. Dosta se ekipe i žalilo da nije dovoljno glasno. Onda sam na poslu slučajno ukopčao žicu prvo u mobitel (3,5mm-3,5mm) a zatim u slušalice i dobio sam valjda 50% jači zvuk. Caka je da kad se prvo ukopča žica u mobitel, bez sluški, upali se aux mode al to još nisam isprobao sa pojačalom. Izlaz za sluške je do 50ohma a kad se napravi taj "trik" upali se high impendance. Probat ću danas. 

 

I nema smisla da BT bude glasniji od žice ali se itekako čuje degradacija u kvaliteti zvuka. 

 

 

Edit: sad sam kupio na storeu aplikaciju Hifi Status koja izbaci notification kad se određeni uređaj spoji na izlaz za sluške. 

 

Ne pali se high impendance mode već samo aux. Budem danas baš probao, iskopčat rca iz pojačala pa prvo u mobitel. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2019 8:05 (gocc01).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže...
volegradele kaže...
Ne znam objasnit,jednostavno znam da se u audiju izbjegava optika i transport vecinom spaja koax kabelom.
Postoji razlika i kod transporta..,zasto nemam blage i ne zanima me.

 

goddard kaže...
volegradele kaže...
Ne znam objasnit,jednostavno znam da se u audiju izbjegava optika i transport vecinom spaja koax kabelom.
Postoji razlika i kod transporta..,zasto nemam blage i ne zanima me.

 generalno se električni signal izvora mora pretvorit u foton, a onda opet u elektron da bi mogao ući u konverziju na analogni signal. ista stvar je i sa diskom, postoji mehanički segment gdje laser mora očitat  informaciju s diska, prebacit u I2S, pa onda opet ako ide u optiku....i onda u najmanju ruku postoji error correction paketa u konverteru, a čini mi se da ga zna bit i iza pickupa.

 

reprodukcija fajlova jednostavno ima nezanemarive konceptualne prednosti u odnosu na čitanje i reprodukciju CDova. koliko se to na kraju čuje, ovisi o hrpu drugih faktora, apsolutno uključujući i subjektivni.

 Cisti BS. Pricamo o digitalnom signalu.... 1 je 1 i 0 je 0 ma cime ju ti prenosio..... To je bs kao i usviravanje bilo cega sto prenosi digitalni signal. Nemjerljivo i ne postoji fizicki razlog da bude ikakve razlike.....Vrlo rado bi poslusao koja naucni fenomen ili princip ili zakon stoji iza vase price.....

 Da, vidim da si dugo pratio tematiku digitalnog signala... Naravno da postoji razlika, USB, optika i coax su tri različita načina prebacivanja digitalnog signala i svaki ima neke svoje pozitivne i negativne stvari. Najviše se vodi računa o tome da kabel pokupi što manje vanjskih smetnji i zato USB nije baš pogodan, jer treba i USB u PCu i kabel bit shielded, coax je uvijek shielded, pa je s te strane bolji, a optika šalje svjetlo, pa nikakav shilding nije potreban, jer ne postoji ništa što može poremetiti optički signal. Tako smo izbacili USB iz daljnjih jednadžbi.

 

Razlika optika - coax se zasniva na preciznosti bit-to-bit prijenosa i tu je coax precizniji. Velike se rasprave vode između ova dva načina prijenosa, ali nema univerzalnog odgovora. Oba spoja su vrhunska i nije greška koristit ni jedan ni drugi. Meni optika draže zvuči, baš radi kabela, svjetla i fotona na koje ne utječe EM signal, iako je teško utjecat i na shilded kabel.

 

Iza "naše" priče stoje stotine rasprava na ovu temu, koje su neki pratili i obrazovali se, a neki nisu. Nije tema baš tako jednostavna da bi se u 2 rečenice sve to objasnilo nekome tko nema pojma. Koga zanima neka traži i čita satima.

Live long and prosper.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...

 Da, vidim da si dugo pratio tematiku digitalnog signala... Naravno da postoji razlika, USB, optika i coax su tri različita načina prebacivanja digitalnog signala i svaki ima neke svoje pozitivne i negativne stvari. Najviše se vodi računa o tome da kabel pokupi što manje vanjskih smetnji i zato USB nije baš pogodan, jer treba i USB u PCu i kabel bit shielded, coax je uvijek shielded, pa je s te strane bolji, a optika šalje svjetlo, pa nikakav shilding nije potreban, jer ne postoji ništa što može poremetiti optički signal. Tako smo izbacili USB iz daljnjih jednadžbi.

 

Razlika optika - coax se zasniva na preciznosti bit-to-bit prijenosa i tu je coax precizniji. Velike se rasprave vode između ova dva načina prijenosa, ali nema univerzalnog odgovora. Oba spoja su vrhunska i nije greška koristit ni jedan ni drugi. Meni optika draže zvuči, baš radi kabela, svjetla i fotona na koje ne utječe EM signal, iako je teško utjecat i na shilded kabel.

 

Iza "naše" priče stoje stotine rasprava na ovu temu, koje su neki pratili i obrazovali se, a neki nisu. Nije tema baš tako jednostavna da bi se u 2 rečenice sve to objasnilo nekome tko nema pojma. Koga zanima neka traži i čita satima.

:) 

 

USB je najbolji izbor od svih baš zbog prirode načina prijenosa podataka. Dok optika i coax šalju audio podatke bez ikakvih korekcijskih mehanizama, USB ima kontrolne i korekcijske bitove integrirane u protokol. Optika i coax šalju signal u s/pdif protokolu, optika je tu u prednosti jer je imuna na bilo kakvu električnu interferenciju, no ima manji bandwidth. Znači - pošalji, pa što stigne - stigne. Nadaj se da je DAC na prijemnom dijelu dobar i sinkron sa uređajem koji je poslao signal... (mada, taj problem nije problem već barem 20 godina, no ako imaš stariji uređaj, mogao bi biti problem...)

 

USB, ovisno o modu rada, može i ne mora raditi buffering - no način na koji se kodira signal je puno otporniji na ikakve greške u prijenosu od optike i coaxa, zbog toga jer se signal ne prenosi samo jednom žicom, nego pletenim parom koji negira bilo kakve interferencije. Tako i mora biti jer inače ne bi bilo moguće koristiti ih za prijenos podataka na vanjske diskove. Oklop je na kablu iz zezancije, jer ne košta puno, a doprinosi sigurnosti prijenosa podataka - no nije nužan - svaka devijacija u signalu, a da nije prisutna na oba kanala prijenosa - se jednostavno odbacuje.

 

Bilo bi lijepo da umjesto objašnjavanja po raznoraznim hifi forumima čitaš i tehničku dokumentaciju. No za takve stvari treba imati i određeno tehničko predznanje.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
Filox kaže...

 

USB je najbolji izbor od svih baš zbog prirode načina prijenosa podataka. Dok optika i coax šalju audio podatke bez ikakvih korekcijskih mehanizama, USB ima kontrolne i korekcijske bitove integrirane u protokol. Optika i coax šalju signal u s/pdif protokolu, optika je tu u prednosti jer je imuna na bilo kakvu električnu interferenciju, no ima manji bandwidth. Znači - pošalji, pa što stigne - stigne. Nadaj se da je DAC na prijemnom dijelu dobar i sinkron sa uređajem koji je poslao signal... (mada, taj problem nije problem već barem 20 godina, no ako imaš stariji uređaj, mogao bi biti problem...)

 

USB, ovisno o modu rada, može i ne mora raditi buffering - no način na koji se kodira signal je puno otporniji na ikakve greške u prijenosu od optike i coaxa, zbog toga jer se signal ne prenosi samo jednom žicom, nego pletenim parom koji negira bilo kakve interferencije. Tako i mora biti jer inače ne bi bilo moguće koristiti ih za prijenos podataka na vanjske diskove. Oklop je na kablu iz zezancije, jer ne košta puno, a doprinosi sigurnosti prijenosa podataka - no nije nužan - svaka devijacija u signalu, a da nije prisutna na oba kanala prijenosa - se jednostavno odbacuje.

 

Bilo bi lijepo da umjesto objašnjavanja po raznoraznim hifi forumima čitaš i tehničku dokumentaciju. No za takve stvari treba imati i određeno tehničko predznanje.

 Hmmm... Zanimljivo. Jer ono o čemu sam ja čitao govori o tome kako bi sam USB kontroler na matičnoj trebao biti shielded, a onda i kabel. U svakom slučaju, dobro kažeš, nisam previše tehnički potkovan oko toga, a ono što sam čitao, uglavnom se ljudi klone USBa kao ozbiljnog izlaza za zvuk. Najviše se priča o coaxu, pa onda o optici i tu se vode "ratovi. USB se u pravilu prvi odbaci. 

 

Sve ćemo to isprobat jednom, kad bude vrijeme...

 

" if your signal source has a better clock than the DAC device, then using SPDIF may indeed result in a better quality output. The problem is that more often than not, the devices we use as sources have very cheap (read: inaccurate) clocks. The onboard sound modules that most PC motherboards offer are notoriously bad, similar story with CD players where this type of connectivity is usually considered just a tick on the marketing blurb."

 

"And the better the dedicated source gets, the bigger divide vs USB which has that limitation even when the PC is made quiet or when using careful reclocked which isn't the same clock. I'm used to good sources and have never liked the USB interface as well. I resorted to firewire/Dice II circuits and linear power supplies etc which was better than USB but not up to SPdif done well. The firewire setup was similar to the Rednet solution with faster clock access and great jitter control but like I said, I personally still prefer SPdif done right. Doesn't mean you can't get the sound you need from a PC based setup. It's just not for me."

 

Po ovome sve zavisi o clocku na izlazu ili na ulazu, odnosno koji sat je precizniji, onaj na transportu ili onaj na DACu. Ako je DAC precizniji, onda je USB bolji, ako je izvor precizniji, onda je S/PDIF bolji. Ukratko i ugrubo. Zanimljivo i interesantno... Sad imam šta čitat danas. Još sam nešto sad naučio, S/PDIF znači - Sony/Philips Digital InerFace.

 

Optika se preporuča upravo radi onoga što sam i rekao, nema nikakve šanse da neki vanjski signal radi smetnje.

 

I sad se vraćamo na moje staro pitanje, ima li smisla kupovat bolju zvučnu karticu ako ću koristit optiku i vanjski DAC? Po ovome ima, ako skuplja kartica ima bolji clock od jeftine integrirane. 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2019 9:34 (Filox).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...

 

I sad se vraćamo na moje staro pitanje, ima li smisla kupovat bolju zvučnu karticu ako ću koristit optiku i vanjski DAC? Po ovome ima, ako skuplja kartica ima bolji clock od jeftine integrirane. 

Kratko i jasno - NE (ako radi), jer neće raditi 'bolje' sa skupljom karticom.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
Filox kaže...

 

I sad se vraćamo na moje staro pitanje, ima li smisla kupovat bolju zvučnu karticu ako ću koristit optiku i vanjski DAC? Po ovome ima, ako skuplja kartica ima bolji clock od jeftine integrirane. 

Kratko i jasno - NE (ako radi), jer neće raditi 'bolje' sa skupljom karticom.

 Kako neće, ako ima bolje napravljen clock? Upravo o otome sad čitam. Ako je clock na izlazu loš, onda dolazi do gubitaka, jittera i slično. MAtične uglavnom imaju slabe i loše clockove, dok bolji, skuplji uređaji imaju to bolje sređeno. Što je bolji clock na izlazu, to bolji može bit S/PDIF signal.

 

https://www.head-fi.org/threads/digital-coaxial-vs-usb-any-sonic-differences.623204/

 

Evo, ovde baš lijepo pišu o tome. 

 

Znači, svaki uređaj ima bolje ili lošije riješen digitalni izlaz. U slučaju lošije riješenog i manje preciznog sata, USB je bolji, jer onda dobar DAC može ispravljat takav signal i sinkronizirat ga kako treba. Ako je sat na izlazu dobar i precizan, onda je S/PDIF signal super i USB neće bit bolji, jer neće bit gubitaka i jittera.

 

https://www.cnet.com/news/the-audiophiliac-asks-the-experts-do-digital-audio-connections-sound-different/

 

Imaju li onda skuplje kartice bolji clock? Jeli se itko već bavio s ovom temom na ovaj način?

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2019 9:43 (Filox).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
......

 Da, vidim da si dugo pratio tematiku digitalnog signala... Naravno da postoji razlika, USB, optika i coax su tri različita načina prebacivanja digitalnog signala i svaki ima neke svoje pozitivne i negativne stvari. Najviše se vodi računa o tome da kabel pokupi što manje vanjskih smetnji i zato USB nije baš pogodan, jer treba i USB u PCu i kabel bit shielded, coax je uvijek shielded, pa je s te strane bolji, a optika šalje svjetlo, pa nikakav shilding nije potreban, jer ne postoji ništa što može poremetiti optički signal. Tako smo izbacili USB iz daljnjih jednadžbi.

 

Razlika optika - coax se zasniva na preciznosti bit-to-bit prijenosa i tu je coax precizniji. Velike se rasprave vode između ova dva načina prijenosa, ali nema univerzalnog odgovora. Oba spoja su vrhunska i nije greška koristit ni jedan ni drugi. Meni optika draže zvuči, baš radi kabela, svjetla i fotona na koje ne utječe EM signal, iako je teško utjecat i na shilded kabel.

 

Iza "naše" priče stoje stotine rasprava na ovu temu, koje su neki pratili i obrazovali se, a neki nisu. Nije tema baš tako jednostavna da bi se u 2 rečenice sve to objasnilo nekome tko nema pojma. Koga zanima neka traži i čita satima.

 Pricamo o DIGITALNOM signalu. Pricamo o prenosu na duzinu od metar ili 2 max... Rasprave na forumu mi ne znace nista jer mi niko nije objasnio koja to nauka stoji iza tih rasprava. Citajuci forume slusam i citam kako je sve promjenjivo i podlozno "usviravanju" a samo je ljudsko uho savrseno i na njega ne utice nista.... BS.... Ljudi cuju ono sto instrumenti ne mogu izmjeriti... To citam na forumu... 

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže...
Filox kaže...
......

 Da, vidim da si dugo pratio tematiku digitalnog signala... Naravno da postoji razlika, USB, optika i coax su tri različita načina prebacivanja digitalnog signala i svaki ima neke svoje pozitivne i negativne stvari. Najviše se vodi računa o tome da kabel pokupi što manje vanjskih smetnji i zato USB nije baš pogodan, jer treba i USB u PCu i kabel bit shielded, coax je uvijek shielded, pa je s te strane bolji, a optika šalje svjetlo, pa nikakav shilding nije potreban, jer ne postoji ništa što može poremetiti optički signal. Tako smo izbacili USB iz daljnjih jednadžbi.

 

Razlika optika - coax se zasniva na preciznosti bit-to-bit prijenosa i tu je coax precizniji. Velike se rasprave vode između ova dva načina prijenosa, ali nema univerzalnog odgovora. Oba spoja su vrhunska i nije greška koristit ni jedan ni drugi. Meni optika draže zvuči, baš radi kabela, svjetla i fotona na koje ne utječe EM signal, iako je teško utjecat i na shilded kabel.

 

Iza "naše" priče stoje stotine rasprava na ovu temu, koje su neki pratili i obrazovali se, a neki nisu. Nije tema baš tako jednostavna da bi se u 2 rečenice sve to objasnilo nekome tko nema pojma. Koga zanima neka traži i čita satima.

 Pricamo o DIGITALNOM signalu. Pricamo o prenosu na duzinu od metar ili 2 max... Rasprave na forumu mi ne znace nista jer mi niko nije objasnio koja to nauka stoji iza tih rasprava. Citajuci forume slusam i citam kako je sve promjenjivo i podlozno "usviravanju" a samo je ljudsko uho savrseno i na njega ne utice nista.... BS.... Ljudi cuju ono sto instrumenti ne mogu izmjeriti... To citam na forumu... 

 Ma ne čitaš ti ništa, očito, nego samo trolaš. Imaš gore u mom postu 2 linka, na oba se fino i tehnički objašnjava način rada S/PDIF i USB konekcija, te njihove TEHNIČKE razlike. Skoro pa ni ne pričaju o kvaliteti zvuka, jer ni jedan ni drugi način nisu bolji ili lošiji, to ovisi o cijelom uređaju i kako je šta izvedeno. Da si pročitao, znao bi.

 

Read, nigga, read! kako bi ti rekli Boondocks. Ja nisam nigdje spomenuo usviravanje, nitko ovde u zadnjih par stranica to nije spomenuo i nigdje ni na jednom od linkova se to ne spominje, pa prestani plakat i pričat gluposti oko BSa i usviravanja. Trolat možeš i na drugim forumima.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
....

 Ma ne čitaš ti ništa, očito, nego samo trolaš. Imaš gore u mom postu 2 linka, na oba se fino i tehnički objašnjava način rada S/PDIF i USB konekcija, te njihove TEHNIČKE razlike. Skoro pa ni ne pričaju o kvaliteti zvuka, jer ni jedan ni drugi način nisu bolji ili lošiji, to ovisi o cijelom uređaju i kako je šta izvedeno. Da si pročitao, znao bi.

 

Read, nigga, read! kako bi ti rekli Boondocks. Ja nisam nigdje spomenuo usviravanje, nitko ovde u zadnjih par stranica to nije spomenuo i nigdje ni na jednom od linkova se to ne spominje, pa prestani plakat i pričat gluposti oko BSa i usviravanja. Trolat možeš i na drugim forumima.

 Prvo ja pricam o KABELU kao mediju za prenos i zasto bi coax bio bolji od optike i obratno. Drugo usviravanje sam naveo kao argument zasto mi rasprava na forumu nije relevantna a ti su ju naveo kao neki argument. Isto tako sam pitao koja nauka stoji iza usviravanja i jedino sto sam dobio je link na neki clanak u kome se pisu bajke bez ikakvih argumenata... Znaci pricam o kabelu a ne sklopu prije ili poslije kabela.... Tu naravno da ima razlika......

Ja imam zvucnike koji imaju i opticki i coax ulaz i ne vidim zasto bi koristenje jednog ili drugog kabela trebale ciniti razliku.... O tome ja prica a sto se tice citanja nista ne brini citam i previse ;)

 

Btw sorry linkove stvarno nisma vidio jer nisam navikoa da na audiofilskom forumu neko da i link na bilo sta vrijedno paznje ;)

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2019 11:24 (Posmatrač).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice