Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.152
|
čitano: 2.418.847
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
4 godine
online
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

 

Kod refrešanja - misao koja vodi u postupku je zamjena dijelova koji su dotrajali, a SVI su dotrajali u uređaju starom 40+ godina (daj malo mućni glavom).

Onda se napravi selekcija - Ovo može i dalje staro, ovo se MORA zamijeniti. Onda se stavi na papir vrijednost materijala i cijena rada, pa kalkulira sa potencijalnom dobiti u slušnom zadovoljstvu koje će uslijediti (a to je relativno, jer NIKADA ne znaš kako će se uređaj na kraju ponašati i da li je konačni "refreš" i "konačni" refreš. Razumiješ li?

 

Zalijevanje trafoa u epoxi smolu? Ti ćeš vaditi trafo iz uređaja i ti ćeš ga zalijevati u epoxi smolu da ga "sačuvaš"? I onda ćeš ga vraćat i u uređaj? Ti? Hajde, molim te, reci da se šališ... mirnije ću ući u popodne, ha ha ha ha!

 

OK, ne kažem da nema dobrih trafoa koji s daju provuči i dalje, ali, daj shvati... ako radiš refreš elektronike... ako se već odlučiš na refreš... a 40+ godina uređaj... mislim... ne treba puno razmišljati.

 Ono "Svi su dotrajali" je MK nn nepoznavanje osnova elektronike. 

Poluvodički ( Si) elementi su inače poznati po kratkotrajnosti...aha...

 

Btw u Yamahi su inače originalni visoko kvalitetni TO-3 tranzići, preskupi i za ono doba da bi se i dalje masovno proizvodili.

 

Izvaditi trafo nije probem. 

I u mom je ampu naknadno zaliven ( doduše prije kompl sklapanja).

To će ti kvalitetno napraviti firma i u mojoj blizini, a kamoli ne Toroid iz Sv Nedelje.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2020 17:00 (analogni).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...
volegradele kaže...

Ajde Zoki kupi nešto novo da zaboravimo ove gluposti😀

 Uzeo samsung galaxy watch active 2 44mm, tek toliko da ne narušim sklad u hifi koji trenutno imam, svrbilo me da nešto kupim :)

 bravo,ja si mislim iPhone uparit s jednim Apple Watchom,ali mislim si i kupit srebrene IC,pa si mislim jedne nove zvucnicke drotove..pa bi jedan snazniji amp a o novom Saber DACu da i ne pricam....a ubiti niš mi ne treba(rekla bi moja zena)

AUDIOFIL
4 godine
online
Vaš audio kutak

https://hd-multimedia.com/trgovina/matrix-x-sabre-pro-dac/

 

Da, kao što su (tamo ) o njemu pisali oni koji su ga čuli, uređaj vrlo dobrih soničnih dosega za tu cijenu.

Da nemam ( kakav/takav) DAC, bio bi na listi interesa.

 

Jedino neki mrežni streameri slične cijene rade bolje DA konverziju...

.......šalim se , naravno. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2020 18:42 (analogni).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
 
0 0 hvala 0
4 godine
online
Vaš audio kutak

Ovaj predzadnji  (na slici dole) setup na Operama je kod kolege dobro radio.

Ne znam kak bi onaj Pathos i "transporter" prema tome.......

....šala mala...

 

EDIT:

Nešto je c.......o oko cijevi ( na drugoj slici) u preamp sekciji..? 

 

A i ta tri trafoa u sjajnom kučištima bi se mogli "rasušiti".

Bolje uzet OTL.....oba su pala onda.....

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2020 20:31 (analogni).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Lego Dynaudio Confidence 20, to bi si mogao priuštiti :)

 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
tajo1960 kaže...

.

 

Zalijevanje trafoa u epoxi smolu? Ti ćeš vaditi trafo iz uređaja i ti ćeš ga zalijevati u epoxi smolu da ga "sačuvaš"? I onda ćeš ga vraćat i u uređaj? Ti? Hajde, molim te, reci da se šališ... mirnije ću ući u popodne, ha ha ha ha!

 

..

 

..Postoji postupak zalijavanja trafoa u epoxi i to se radi s razlogom. Nisam ja to izmislio.....

 

Da, postoji i ekonomska računica u svemu ovome, jer nisu ni moji uređaji od zlata i dijamanata, pa da ima smisla uložit koji milijun u njih. I refresh se radi smisleno, ide se nekom putanjom isplativosti, da ostanemo u istom (ili malo višem) rangu kvalitete/cijene (o dijelovima govorim)...

 jeli se trafa zaljevaju smolom da se ubiju čujne vibracije?

nisam nikad dobi neki komad opreme na servis bilo audio bilo bilo šta da je bilo napajano klasicnim transformatorom a ne smps da je trafo bi loš(osim jednih MS industrial pc zvucnika lol), čak bi i na testu izolacije jako stari transformatori se ponašali odlicno tj ko novi, tako da ne vidim logican razlog zamjene ispravnog transformatora bez obzira na cijenu i godine.

a nekad ni ne postoji ekonomska racunica kod refreša nego jednostavno šteta bacit nešto u škovace a nekome može koristit plus gušt je kad proradi. npr prije par godina sam kupi behringer miksetu od "prijatelja" kojoj su elektroliti malo popucali malo se osušili, zamjeni sve zamjeni fadere i proda na njuški za nikakve novce samo da platim djelove ako i to. baza mi je bila i kako je prika reka da je njemu super radila bez obzira na loše fadere i osušene i ispaljene kondenzatore, yea right.

4 godine
online
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
Filox kaže...
tajo1960 kaže...

.

 

Zalijevanje trafoa u epoxi smolu? Ti ćeš vaditi trafo iz uređaja i ti ćeš ga zalijevati u epoxi smolu da ga "sačuvaš"? I onda ćeš ga vraćat i u uređaj? Ti? Hajde, molim te, reci da se šališ... mirnije ću ući u popodne, ha ha ha ha!

 

..

 

..Postoji postupak zalijavanja trafoa u epoxi i to se radi s razlogom. Nisam ja to izmislio.....

 

Da, postoji i ekonomska računica u svemu ovome, jer nisu ni moji uređaji od zlata i dijamanata, pa da ima smisla uložit koji milijun u njih. I refresh se radi smisleno, ide se nekom putanjom isplativosti, da ostanemo u istom (ili malo višem) rangu kvalitete/cijene (o dijelovima govorim)...

 jeli se trafa zaljevaju smolom da se ubiju čujne vibracije?

nisam nikad dobi neki komad opreme na servis bilo audio bilo bilo šta da je bilo napajano klasicnim transformatorom a ne smps da je trafo bi loš(osim jednih MS industrial pc zvucnika lol), čak bi i na testu izolacije jako stari transformatori se ponašali odlicno tj ko novi, tako da ne vidim logican razlog zamjene ispravnog transformatora bez obzira na cijenu i godine.

a nekad ni ne postoji ekonomska racunica kod refreša nego jednostavno šteta bacit nešto u škovace a nekome može koristit plus gušt je kad proradi. npr prije par godina sam kupi behringer miksetu od "prijatelja" kojoj su elektroliti malo popucali malo se osušili, zamjeni sve zamjeni fadere i proda na njuški za nikakve novce samo da platim djelove ako i to. baza mi je bila i kako je prika reka da je njemu super radila bez obzira na loše fadere i osušene i ispaljene kondenzatore, yea right.

 Ma, naravno (za ono "zeleno") !

 

Da, prije svega se trafoi (toroidni, današnji napose) zaljevaju u smolu da se smanje vibracije.

A onda je tu i svekolika zaštita za ostale probleme.

EDIT:

Vidi dolje slike trafoa u mom izlazu:

Prvo je trafo (Sv. Nedelja, "Trafo") u ampu koji je na probnom radu i prije dorade (kvalitetniji dizajn pločica by Gašo ( treća slikaje prijašnji dizajn pločica) i kontakata na Rifa elektrolitima itd.)

A na drugoj slici je trafo u završenom uređaju, zaliven u smolu.

 

No to nije toliko bitno.

 

Bitno je da se za mlađe (i neiskusnije) ljubitelje Vintage opreme objasni, da trafo u istima ne podliježe potrebitom refrešu/zamjeni (osim ako je mehanički oštećen ili je boravio u komponenti koja je bila u vlažnoj drvarnici).

Evo što o tome kaže znalac sa DIY foruma (na sredini stranice):

 

"Ako nisu oštećeni ili bili izloženi ekstremnim uvjetima, u pravilu traju vrlo dugo.
Radi se o željezu i žici koji su često još i zaštićeni lakom ili smolom pa i to pomaže.


Imam nekih transformatora starih skoro 100 godina koji su u izvrsnom stanju.
Praktički sve ono što danas znamo o tim vrstama transformatora znalo se oduvijek.
Dapače.

U nedostatku bolje elektronike (još je nije bilo) stvari su se rješavale "elektromagnetski" tako da mnoga rješenja i danas izazivaju divljenje.
Kasnije su se izmišljale kvalitetnije jezgre, ali sve ostalo je uglavnom posve isto...."

Citirano je iz gornjeg linka (ima još malo tamo, koga zanima).

 

Eto, da konačno prekinemo tu trakavicu izazvanu davanjem krivih informacija i neznanjem o potrebitim zahvatima u refrešu uređaja (pojačala, konkretnije).

 

Mojih pet lipa......

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 9:19 (analogni).
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

 

Thanks za ovo, ova dva tjedna samoizolacije ce proci malo brze sada. :D

14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

 

Thanks za ovo, ova dva tjedna samoizolacije ce proci malo brze sada. :D

 A znaš šta i sam balavim po tome, možda i nije tak dobro, počet će svrab :D

 

4 godine
online
Vaš audio kutak

https://www.hifimedia.hr/category/prethodni-brojevi

 

Ima i "naš", Hiifimedia.....

 

EDIT:

Sve te brojeve Hifimedie imam.

Na donjem linku je ( 18 strana) zanimljiv test Pass Int-25 integriranog pojačala.

 

 

https://www.hifimedia.hr/wp-content/uploads/2020/03/hifimedia_110-download.pdf

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 10:43 (analogni).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
..

Prvo je trafo (Sv. Nedelja, "Trafo") ...

 

hvala, odlican link, rade i po naruđbi i imaju transparentan cjenik odma to mi se sviđa. 

4 godine
online
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
analogni kaže...
..

Prvo je trafo (Sv. Nedelja, "Trafo") ...

 

hvala, odlican link, rade i po naruđbi i imaju transparentan cjenik odma to mi se sviđa. 

Ima i firma "Toroid"blizu mene (Čk) u Nedelišću.

Isto rade trafoe po narudžbi i zalijevaju u smolu.

Ženska me uvjerava da imaju cjenik na Web stanici, ali ne vidim.

Doduše, nema joj trenutno kolege koji se time bavi, pa ne zna reči cijene i sl.

Inače se može poslati i upit.

 

Za detaljnije informacije se moraš javiti kolegi @T...i, on je stručnjak za transformatore.

....ispričavam se,....ali je bilo jače od mene....

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 10:59 (analogni).
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
On za trafo a ti za sve ostalo 😂
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
online
Re: Vaš audio kutak

Ništa nisi komentirao onaj setup (izvor/amp) za one Opere poput tvojih ?

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Što ga seruckaš.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 

..nekako ne mogu naci opciju link za download pa ako netko moze malo pomoc....

 

 

EDIT:

Evo malo dobre mjuze...bassistica 

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 13:21 (djigibao).
4 godine
online
Re: Vaš audio kutak

Pa klikneš na jednu od slika i pri dnu ti je link za download...

4 godine
online
Re: Vaš audio kutak
Uran 11 kaže...

Što ga seruckaš.

 Muči te nesto.....nejebica......samoizolacija...?

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 13:33 (analogni).
4 godine
online
Re: Vaš audio kutak

Dragi kolega,

Žao mi je što imate problem u komunikaciji.

Popravit će se to....nadam se.

Lijepi pozdrav ! 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
djigibao kaže...
analogni kaže...

 

..nekako ne mogu naci opciju link za download pa ako netko moze malo pomoc....

 

 

EDIT:

Evo malo dobre mjuze...bassistica 

 

1. Kliknuo na tvoj link

2. Kliknuo na npr. hifimedia 110

3. Otvorila se stranica sa hifimedia 110

4. Pri dnu stranice kliknuo na Download hifimedia 110...

5. Otvorila se stranica sa linkom za download na ikona kraj Iggy Popa

6. Downloadano u pdf-u

 

 

...kod mene nema toga (Chromium)...mislim da je do Ublock Origin ekstenzie...

 Ali ima na Firefox

 

Hvala

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
.. Mišljenje da se trafo, ako, ponavljam AKO se rasušio i kad se rasuši (a to se događa u 40+ godina rada trafoa, pa postavio se ti na trepavice sada) - treba promijeniti..

 šalu na stranu al sad me zanima kako se to trafo osuši/rasuši?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Staž od 9.7.2019. Foobar 2000

Ive lived in darkness a long time, over the years my eyes adjusted, until the dark became my world, I could see.?
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 14:11 (lmutak).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
tajo1960 kaže...
.. Mišljenje da se trafo, ako, ponavljam AKO se rasušio i kad se rasuši (a to se događa u 40+ godina rada trafoa, pa postavio se ti na trepavice sada) - treba promijeniti..

 šalu na stranu al sad me zanima kako se to trafo osuši/rasuši?

 

Mogu se dogodit 2 stvari. Prvo, od vlage može doći do hrđe, pa jezgra zaruzavi i valjda se onda mijenjaju svojstva materijala... Drugo je (na što Tajo valjda misli) da se žice rasuše. Ne znam jesi li vidio kako izgleda stara rasušena žica, možeš ih naći u zidovima starijih zgrada. Nemaju više nikakvu elastičnost, postaju krhke i krute, pucaju lako, kod pokušaja krivljenja ili ispravljanja. 

 

Ako nema vidljive hrđe, onda taj dio nije problem.

 

Ako su žice kvalitetne, dobro zaštićene, a uređaj nije radio svaki dan po cijeli dan i pod velikim opterečenjima (čitaj - na višim temperaturama trafoa) onda se ni žice ne moraju rasušit. Mogu, ali ne moraju! Za te stvari postoje instrumenti i ljudi koji ih znaju koristit, pa ako je sve i dalje unutar dobrih parametara, onda je valjda još sve u redu. OK, ovde opet dolazi do podijele mišljenja, Tajo tvrdi da je sigurno sve starije od 40 godina za bacit u smeće, ja tvrdim da nije, jer sam to čuo od puno više i puno stručnijih ljudi, ali to je sad kako tko voli i želi vjerovat, ko i bogovi.

 

Molio bih da mi nitko ne tumači više da sam glup i da se to tako i tako mora. Ne mora ako ja ne želim i točka. Neka dalje misli tko god šta želi.

Live long and prosper.
14 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
Uran 11 kaže...

Što ga seruckaš.

 Muči te nesto.....nejebica......samoizolacija...?

 Proljev, čim čitam tvoje postove.

4 godine
online
Re: Vaš audio kutak

Potražite liječničku pomoć dragi kolega !

 I Vama sve najbolje !

 

Lijepi pozdrav !

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 14:46 (analogni).
4 godine
online
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
tajo1960 kaže...
.. Mišljenje da se trafo, ako, ponavljam AKO se rasušio i kad se rasuši (a to se događa u 40+ godina rada trafoa, pa postavio se ti na trepavice sada) - treba promijeniti..

 šalu na stranu al sad me zanima kako se to trafo osuši/rasuši?

 

Mogu se dogodit 2 stvari. Prvo, od vlage može doći do hrđe, pa jezgra zaruzavi i valjda se onda mijenjaju svojstva materijala... Drugo je (na što Tajo valjda misli) da se žice rasuše. Ne znam jesi li vidio kako izgleda stara rasušena žica, možeš ih naći u zidovima starijih zgrada. Nemaju više nikakvu elastičnost, postaju krhke i krute, pucaju lako, kod pokušaja krivljenja ili ispravljanja

 

Ako nema vidljive hrđe, onda taj dio nije problem.

 

Ako su žice kvalitetne, dobro zaštićene, a uređaj nije radio svaki dan po cijeli dan i pod velikim opterečenjima (čitaj - na višim temperaturama trafoa) onda se ni žice ne moraju rasušit. Mogu, ali ne moraju! Za te stvari postoje instrumenti i ljudi koji ih znaju koristit, pa ako je sve i dalje unutar dobrih parametara, onda je valjda još sve u redu. OK, ovde opet dolazi do podijele mišljenja, Tajo tvrdi da je sigurno sve starije od 40 godina za bacit u smeće, ja tvrdim da nije, jer sam to čuo od puno više i puno stručnijih ljudi, ali to je sad kako tko voli i želi vjerovat, ko i bogovi.

 

Molio bih da mi nitko ne tumači više da sam glup i da se to tako i tako mora. Ne mora ako ja ne želim i točka. Neka dalje misli tko god šta želi.

Da, u zidovima starih zgrada se u tzv Bergman cijevima znaju nači ATG žice (koje su znale biti i od aluminija) i imale su neku platnenu izolaciju, ako se dobro sjećam.

Naravno da to nema veze sa kasnijom i današnjom bakrenom žicom sa kvalitetnom PVC izolacijom.

A još manje ima veze sa lakiranim i kvalitetnim žicama koje su se stavljale i u stare transformatore.

 

Ali zašto toliko prijepora oko toga, pogotovu od onih koje posjedovanje Vintage restauriranih uređaja uopće ne zanima !?

 

I kolegi Filoxu i kolegi čiji sam Vintage uređaj ukratko predstavio, su refreš radile puno stručnije osobe od nas tu, koji sada "pametujemo" o transformatoru.

 

A o izgledu, ustroju i dizajnu npr. te lijepe Yamahice niti riječi !

 

Pomalo deprimirajuće....ali tipično ponekad za "prepucavački" i neproduktivni način komunikacije na forumu.

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Ništa nisi komentirao onaj setup (izvor/amp) za one Opere poput tvojih ?

 

 Nisam pobornik lampi,ovo malo u preampu sto imam je i previse!

AUDIOFIL
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
analogni kaže...

 

..nekako ne mogu naci opciju link za download pa ako netko moze malo pomoc....

 

 

EDIT:

Evo malo dobre mjuze...bassistica 

 

 Jeben sound!

AUDIOFIL
4 godine
online
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
analogni kaže...

Ništa nisi komentirao onaj setup (izvor/amp) za one Opere poput tvojih ?

 

 Nisam pobornik lampi,ovo malo u preampu sto imam je i previse!

 Onda će ti se više dopasti njegov sadašnji setup od SS integrirca.

Nisam ga još poslušao, pa neću napamet.

Wadia mu kao DAC ostaje u sustavu.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice