Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?

poruka: 10
|
čitano: 3.750
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?

Pozdrav,

 

već neko vrijeme pokušavam naći tipkovnicu koja bi zadovoljila moje standarde ali bez uspjeha. Naime otkad imam laptop uvijek sam bio zadovoljan tipkovnicom na njoj a to je:

- flat / low profile

- mali hod tipki

- ne-mehanička

- spartanski dizajn

- nema višak plastike oko tipki ni podloge za ruke

- back-lit (i kroz slova)

- hrvatsko znakovlje

 

Sastavio sam doma mašinu za igranje / posao i pokušavam naći desktop tipkovnicu s tim karakteristikama ali bez uspjeha. Ako i nađem nešto, većinom je ili nešto ultimativno skupo ili strani dućan što automatski diskvalificira hrvatsko znakovlje.

Ovo sa znakovljem mi i ne bi bio problem da se radi samo o Č, Ž, Š itd ali najćešće to bude i ANSI / ISO problem pa nijedan znak ne odgovara.

 

Dakle, ako niste pojmili što tražim, zamislite laptop tipkovnicu koju bi najradje ičupao i stavio na stal da bude destop tipkovnica 

 

Imate li kakvu preporuku za tipkovnicu?

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?

Zanimljivo pitanje :D.

 

Mislim da takodjer spadam u tu tvoju cudnu kategoriju, jer godinama radim na laptopu, kao i na Macu. Cak je i Lenovo AIO na kojem sam radio imao niskoprofilnu tipkovnicu.

Cak mi je stara desktop Mac puna tipkovnica bila najdraza.

 

Logitechova K800 odgovara opisu ali je preko 800kn u ducanima.

Logitech nudi nekoliko modela sa low-profile tipkama koji su ispod 500kn, ali je problem sto ih vecina nije osvjetljena.

 

https://www.hgshop.hr/tipkovnica-cherry-kc-6000-slim-usb-bijela-jk-1600gb-1/proizvod/268701

 

Ovako nesto? Nije bas osvjetljena kako spada ali bojim se da neces naci nista slicno, mozda Amazon.de?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?
freman kaže...

Pozdrav,

 

već neko vrijeme pokušavam naći tipkovnicu koja bi zadovoljila moje standarde ali bez uspjeha. Naime otkad imam laptop uvijek sam bio zadovoljan tipkovnicom na njoj a to je:

- flat / low profile

- mali hod tipki

- ne-mehanička

- spartanski dizajn

- nema višak plastike oko tipki ni podloge za ruke

- back-lit (i kroz slova)

- hrvatsko znakovlje

 

Sastavio sam doma mašinu za igranje / posao i pokušavam naći desktop tipkovnicu s tim karakteristikama ali bez uspjeha. Ako i nađem nešto, većinom je ili nešto ultimativno skupo ili strani dućan što automatski diskvalificira hrvatsko znakovlje.

Ovo sa znakovljem mi i ne bi bio problem da se radi samo o Č, Ž, Š itd ali najćešće to bude i ANSI / ISO problem pa nijedan znak ne odgovara.

 

Dakle, ako niste pojmili što tražim, zamislite laptop tipkovnicu koju bi najradje ičupao i stavio na stal da bude destop tipkovnica 

 

Imate li kakvu preporuku za tipkovnicu?

 

 

Genius Luxemate i200

Origin/Steam/YouTube : Dom1natoRRR
15 godina
offline
Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?

Mi na poslu imamo ovakve low profile uz Lenovo ThinkCentre mini PC. Model je Lenovo KU-1601

 

https://www.chinaglobalmall.com/products/571098791011

 

Imaju i EX-YU raspored i jedino što nemaju od tvojih zahtjeva je osvjetljenje tipki i možda ima malo više "mesa" okolo nego što bi ti htio.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?
freman kaže...

Pozdrav,

 

već neko vrijeme pokušavam naći tipkovnicu koja bi zadovoljila moje standarde ali bez uspjeha. Naime otkad imam laptop uvijek sam bio zadovoljan tipkovnicom na njoj a to je:

- flat / low profile

- mali hod tipki

- ne-mehanička

- spartanski dizajn

- nema višak plastike oko tipki ni podloge za ruke

- back-lit (i kroz slova)

- hrvatsko znakovlje

 

Sastavio sam doma mašinu za igranje / posao i pokušavam naći desktop tipkovnicu s tim karakteristikama ali bez uspjeha. Ako i nađem nešto, većinom je ili nešto ultimativno skupo ili strani dućan što automatski diskvalificira hrvatsko znakovlje.

Ovo sa znakovljem mi i ne bi bio problem da se radi samo o Č, Ž, Š itd ali najćešće to bude i ANSI / ISO problem pa nijedan znak ne odgovara.

 

Dakle, ako niste pojmili što tražim, zamislite laptop tipkovnicu koju bi najradje ičupao i stavio na stal da bude destop tipkovnica 

 

Imate li kakvu preporuku za tipkovnicu?

 

 

 Ja imam ovu i zadovoljan sam. Nema pozadinsko osvjetljenje ali je bezicna a malo koja bezicna ima to...

10 godina
offline
Re: Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?
wyks kaže...

Zanimljivo pitanje :D.

 

Mislim da takodjer spadam u tu tvoju cudnu kategoriju, jer godinama radim na laptopu, kao i na Macu. Cak je i Lenovo AIO na kojem sam radio imao niskoprofilnu tipkovnicu.

Cak mi je stara desktop Mac puna tipkovnica bila najdraza.

 

Logitechova K800 odgovara opisu ali je preko 800kn u ducanima.

Logitech nudi nekoliko modela sa low-profile tipkama koji su ispod 500kn, ali je problem sto ih vecina nije osvjetljena.

 

https://www.hgshop.hr/tipkovnica-cherry-kc-6000-slim-usb-bijela-jk-1600gb-1/proizvod/268701

 

Ovako nesto? Nije bas osvjetljena kako spada ali bojim se da neces naci nista slicno, mozda Amazon.de?

 

Ovakvo nešto tražim ali ova je ANSI konfiguracija. Apple isto ima ok izgled

 

marko0951 kaže...

 

ANSI konfiguracija, ali osim toga ima F1-F12 funkcije alternativne a umjesto toga dodatne funkcije kao primarne što nije baš poželjno. 

 

p4wner kaže...

 

Lijep dizajn, ali opet ANSI konfiguracija i nema numeričku stranu koja mi je dosta bitna. 

 

Widowmaker kaže...

Mi na poslu imamo ovakve low profile uz Lenovo ThinkCentre mini PC. Model je Lenovo KU-1601

 

https://www.chinaglobalmall.com/products/571098791011

 

Imaju i EX-YU raspored i jedino što nemaju od tvojih zahtjeva je osvjetljenje tipki i možda ima malo više "mesa" okolo nego što bi ti htio.

 

Ovo je čak i ok po izgledu ali baš tražim s back-lidom, i nisam nigdje našao za kupiti HR layout.

 

Posmatrač kaže...

 Ja imam ovu i zadovoljan sam. Nema pozadinsko osvjetljenje ali je bezicna a malo koja bezicna ima to...

 

Back lid mi je poprilično bitan, aovdje bi bilo bolje da je umjesto touchpada numerička tipkovnica.

 

__________________

 

Trenutno koristim ovu Logitech MK235 i manje više mi odgovara ali nema backlid, i možda bi dao koju kn više da je malo elitnijeg izgleda. Ali jednostavno nema ništa na tržištu. Mogu čak bit i mehaničke s obzirom da ima i njih sad low profile, ali ne volim one izdignute tipke kao na tipkovnicama otprije 20g.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2020 22:06 (freman).
7 godina
protjeran
offline
Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?

Postoji tipkovnica za tebe, vjerovatno bi se dali ugravirati i HR znakovi, jer HR je premalo trziste

da bi se proizvodjaci odlucili za masovnu proizvodnju premium tipkovnica.

 

Dakle, ono sto ti trazis:

1. Flat/LP - DA

2. Rubber Dome - DA

3. Spartanski - ako pod to mislis "non gamerski" - DA

4. Bez hand-resta i viska plastike - DA

5. Pozadinsko osvjetljenje kroz tipke - DA

6. HR znakovlje - NOPE!

ALI

7. ISO standard - YES (ima i ANSI ako preferiras mali enter, ali ni ja ga ne volim, makar se naviknes da cesce lupis zvjezdicu umjesto ENTER)

 

Prestavljam ti - Logitech CRAFT:

https://www.amazon.de/Logitech-Kabellose-Programmwahl-produktive-Kontrolle/dp/B074KGS5C3

 

Alternativna ti je Logitech MX KEYS, sa istim tipkama:

https://www.amazon.de/Logitech-MX-Keys-illumination-Bluetooth/dp/B07W7KRXDW

 

A ako se mozes odreci pozadinskog osvjetljenja, koje ces vecinom drzati iskljuceno, onda pogledaj ovu DELL tipkovnicu,

radio sam na takvoj 3 mjeseca i bila mi je vrhunska - makar mis nije po mom, tebi je bitna samo tipkovnica:

https://geizhals.at/dell-km717-premier-wireless-keyboard-and-mouse-580-afqk-km717-gy-ger-a1562520.html

 

PS - Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop ISO je gotovo nenabavljiva, meni jedna od boljih tipkovnica za rad,

kao i Natural Ergonomic Keyboard 4000, koju nikad ni nisam vidio u ISO layoutu, ali je i dalje koristim sa ANSI i meni je vrh.

 

Na zalost, ni nikad prezaljeni Natural Ergonomic Mouse 6000 se vise ne proizvodi, a ima i problem sa materijalom,

guma oko palca sae brzo raspadne, pozuti i postane ljigava, pa ju moras odlijepiti i baciti (al i dalje fino radi),

no najgore je sto se guma na desnom bridu gdje ti lezi mali prst, isto nekako rascmolji i poljigavi - pomaze redovno

odrzavanje etanolom i isbrisavanjem, bar jednom u 2-3 mjeseca, ali inace savrsen mis za rad - takvi se vise ne proizvode.

 

Od 3 koja sam kupio, ostao mi je jos jedan. Sad sam pametniji - novi Logitech MX518G sam kupio, isprobao,

lezi mi super, kao i pokojni originalni MX518, pa sam kupio jos 3 komada i drzim spakirane u kutiji.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.6.2020 9:35 (Čitatelj).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?

To i nije tako loša politika. Ako je nešto konstantno zadnjih 20 godina, onda su to miševi i tipkovnice. Prije toga su bili oni s kuglicama i opećnito ružne sive boje.

Za ove ergonomske (tipkovnice) nisam ni znao da se još proizvode . Sjećam se kad je to bilo in tamo u bug-ovima iz 90ih, zajedno s onim mišom s velikom kuglom, posebno za dizajnere.

 

Ove tvoje tipkovnice su mi ok, ali ako gledamo ANSI onda je izbor puno veći jer se vani prodaje svašta. Pod spartanski dizajn nisam mislio da je jeftinija ili siromašnija već da je oštrih rubova, robustnija, a da dizajn ne narušava funkciju. Nisam fan oblih detalja na tehnici, samo na ženama.

 

Ako gledamo ANSI meni je i ova sljedeća ok, iako je polu-niskoprofilna (jer sam rekao da ne mora biti ne-mehanička, samo su najćešće flat takve):

 

Prismatic Ultra slim


Najveći problem ANSI-ja mi je što trenutno radim na 3 različite tipkovnice (doma, laptop, ured) i sve su HR. Čim sjednem za ANSI (kao npr od brata) ruke me više... ne slušaju :D 

Nije problem što se traba uhodati već što ja koristim hrvatsko znakovlje, a ako koristiš taj HR layout na ANSI onda ti ništa na tipkovnici od popmoćnog znakovlja ne odgovara.

 

Zanimljivo je da moj laptop ima HR layout i sve ostalo što bi poželio na jednoj desktop tipkovnici - niskoprofilan, back-lit itd., pa mi je zato zanimljivo da je toliki problem u cijeloj državi naći najobičniju tipkovnicu istih karatkeristika.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.6.2020 6:55 (freman).
10 godina
offline
Tipkovnica - od laptopa ali za desktop?

Ja imam ovu i predobra je. Jest da košta, ali aluminijska je, 6 mjeseci baterija drži bez problema itd:

 

https://www.instar-informatika.hr/tipkovnica-mis-dell-premier-wireless-km717-us-layout/580-AFQM/product/

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice