Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

poruka: 18
|
čitano: 14.485
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

Ja sam (sigurno i puno drugih) par puta pisao mail wasd keyboards-u da u svoju ponudu uvrste tipkovnicu s hrvatskim znakovima.

Danas sam pogledao i napokon možemo reći da možemo kupiti mehaničku tipkovnicu s hrvatskim znakovima.

 

Link: http://www.wasdkeyboards.com/index.php/products/mechanical-keyboard/wasd-v2-105-key-iso-custom-mechanical-keyboard.html

 

0 Kupio sam ovu tipkovnicu
0 Namjeravam je kupiti
26 Nemam je namjeru kupiti
 
2 0 hvala 2
9 godina
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

Pa već se odavno mogu kupiti mehaničke tipkovnice s hrvatskim znakovima. Evo jedna mi je na stolu

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi

Je, ali to su naknadno zanjepljena slova. Ta tipkovnica ima UK layout s nadodanim hrvatskim znakovima. Ovo je prva tipkovnica sa isključivim hrvatskim znakovima što meni osobnočini veliku razliku

16 godina
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi
Prve takve tipkovnice su bile prije 30 godina na našem tržištu i prodaju se i dalje, a daju naručiti i izvana na razne načine.
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

još kad bi netko napravio hr layout sa podrškom za osvjetljene tipkovnice, to bi mi bio san

nisam još nabasao na tako nešto, ali opet nisam ni neko vrijeme gledao dal bi se takvo što našlo 

ali ajde, barem imamo opciju za naručit custom keycapove, pa tko voli neka  izvoli

ja znam da bi naručio i volio bi imat opciju za custom keycapove sa nativnim (da nije ljepljeno dodatno na tipke ili ugravirano na nekim drugim layoutom), hrv layoutom ugraviranim i da podržavaju osvjetljenje 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.3.2017 8:30 (matija656).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi
karlo1700 kaže...

Je, ali to su naknadno zanjepljena slova. Ta tipkovnica ima UK layout s nadodanim hrvatskim znakovima. Ovo je prva tipkovnica sa isključivim hrvatskim znakovima što meni osobnočini veliku razliku

 Slova nisu zalijepljena nego ugravirana i pozadinsko svijetlo prolazi kroz njih, jedino nisu centrirana kao ostala jer su kako kažeš dodana na UK layout, meni dovoljno.

14 godina
odjavljen
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

Tako je, malo je glupo napisati da je prva, kad je još ranih 90-ih prodavala najbolja tipkovnica ikada, cherry mx5000 sa pravim hr layoutom. Također jedina mehanička tipkovnica sa hr layoutom koja je još k tomu i ergonomska.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi
Ok možda sam trebao staviti naslov prva moderna mehanička tipkovnica zasnovana na charry mx tipkama koja je može jednostavno kupiti. Ja dosta vremena na poslu radim sa tipkovnicom i kroz to vrijeme naučio sam pravilno na slijepo pisati i postigao sam ok brzinu tipkanja. Moj osobni problem je što sam navikao pisati na hrvatskim tipkovnicama bazirane na ISO standardu. Danas kada otiđete kupiti tipkovnicu, gotovo svaki proizvođač radi određene izmjene na tipkovnici na koje se treba naviknuti (pomicanje pozicije Esc tipke, pomicanje pozicija Home, End, Delete tipki, pomicanje strelica). Uz to proizvođačima se za neke luksuznije tipkovnice uopće ne isplati dizajnirati tipkovnice za hrvatske znakove već ih naknadno prilagođavaju za postojeća tržišta (usa, uk, de) što meni osobno ne paše (volio bih da mi ne smeta jer bi već imao par dobrih tipkovnica). Uglavnom veliko mi je bilo iznenađenje da su se odlučili podržavati naše znakove. Znam da postoje neke stare tipkovnice iz devedesetih. Ja imam ibm model m koju sam godinama tražio i napokon sam našao čovjeka koji mi je gotovo iz samolosti prodao (tipkovnica je odlična. Jedino se moraš naviknuti na pomaknuti Alt Gr)
16 godina
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

Ne postoji "hrvatski" layout. Imas ANSI i ISO raspored tipaka. Mi koristimo ISO i na to se samo nakelje nasi znakovi i eventualno se u mikrokontroleru tipkovnice kodiraju naša slova. ANSI preferiraju vecina ljudi i tipkaca jer kazu da je raspored tipaka bolji.

100 ljudi, 100 cudi. Ja koristim takodjer ANSI i nakon kratkog privikavanja sada mi vise lezi od ISO.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi
karlo1700 kaže...
Ok možda sam trebao staviti naslov prva moderna mehanička tipkovnica zasnovana na charry mx tipkama koja je može jednostavno kupiti.

 

Čak ni tu nisi 100% u pravi jer ova tipkovnica koju sam spomenuo ima cherry mx brown prekidače, potpuno identične kakvi se koriste u modernim tipkovnicama.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
7 godina
protjeran
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

moja tipkovnica nema nikakve oznake, sve je prazno...

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi

Ma joj e ko da gledam u tipkovnicu dok pišem

Chaos is just somehow saying the very familiar fact that everything's complicated
16 godina
moderator
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi
ukay1000 kaže...

Ne postoji "hrvatski" layout. Imas ANSI i ISO raspored tipaka. Mi koristimo ISO i na to se samo nakelje nasi znakovi i eventualno se u mikrokontroleru tipkovnice kodiraju naša slova. ANSI preferiraju vecina ljudi i tipkaca jer kazu da je raspored tipaka bolji.

100 ljudi, 100 cudi. Ja koristim takodjer ANSI i nakon kratkog privikavanja sada mi vise lezi od ISO.

Razlika je samo u veličini lijevog Shifta (i slijedom toga dodatne tipke kod ISO rasporeda) i oblika Entera (i slijedom toga je kod ISO-a backslash lijevo, a ne iznad Entera).

 

Objektivno gledano ANSI je bolji ako je korisniku važniji Enter od stiskanja Ž ili backslasha, jer prst mora prijeći manji put za pritisak Entera kad je Enter bliže i manji je.

 

Osobno sam godinama koristio mali Enter na Microsoft Natural tipkovnici, a sad već godinama koristim veliki Enter na Logitechovoj ergonomskoj tipkovnici sličnoj spomenutoj MS-ovoj. Mislim da mi je u konačnici bolji ISO jer sad češće stišćem slovo Ž od Entera. Prije, kad sam kuckao mnogo programskog koda, moguće da mi je bio bolji ANSI. Al ne sjećam se baš više... Ono čega se sjećam je da sam uvijek programirao s engleskim rasporedom tipki jer s hrvatskim rasporedom za mnoge važne znakove kod programiranja treba koristiti AltGr, što je nepraktično i veliki gubitak vremena.

 

Moram napomenuti još jednu stvar, a to je da povremeno nakuckam kakav tekstić na engleskom jeziku i užasnem se koliko je teško pisati na engleskom jeziku - lijeva ruka ti otpadne koliko moraš raditi s njom, a desna je poluiskorištena. Sva sreća da ne moram često pisati na egleskom jeziku. Onaj biser koji se sjetio rasporeda QWERTY kako bi usporio tipkače na pisaćim strojevima napravio je dugoročno gledano neviđenu svinjariju s tim.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi
Ima netko za preporuciti tipkovnicu mehanicku s nasim znakovima? Jedina za koju ja znam je ta fnatic rush tipkovnica i ima istu foru ko ova gore sa slike - hr znakovi su pored stranih. Sad, nisam jos nista kupio pa zato i pitam, jako mi se dopada ta logitech g610 i ne smeta mi to sto su nasa pored engleskih slova, ali mi je jako skupa, a na fnatic rush mi se pak sve svidja osim sto svijetli crveno, meni bi bilo idealno da svijetli bijelo ili ako vec mora u boji onda plavi. Postoji li neka treca opcija sa cherry switchevima (plavi ili smedji bi bilo optimalno) ?
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

I da, sto se tice tih WASD keyboards, mislio sam si kupiti neku ovdje u hr ili preko interneta koja mi pase pa onda kasnije samo nase key capove jer vidim da imaju, ali tu je novi problem to sto key capovi nisu prozirni i ne svijetle (napiso je review neki Sven na njihovoj stranici) :(

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

Znam da dižem temu iz mrtvih, ali eto :D 
Da li ima promjene na temu "gdje uzeti keycaps-e sa hrvatskim znakovima"? 
I da propuštaju RGB. 

Hvala

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovima

Nema sanse da nadjes neki keycap set sa HR znakovima

 

ja sam uzeo tipkovnicu sa ISO enterom (veliki enter, a ne onaj mali uski ko na americkim tipkovnicama, tj ANSI) i na cijelom internetu sam nasao valjda 2 keycap seta koji imaju ISO enter (a ISO layout se koristi u vecini europe..)

 

ako netko ima bijeli ISO enter nek mi se javi - jer mi ta tipka jedino fali na tipkovnici (koristim defaultni ISO enter koji je dosao sa tipkovnicom a koji kvaliteti nije ni blizu PBT keycapsima koje imam)

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.12.2021 10:33 (Fanu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prva mehanička tipkovnica sa hrvatskim znakovi

Ok, ne mora baš biti set, makar i zasebne tipke. ISO setova ima, a bijeli ISO enter imaš ovdje:

https://www.aliexpress.com/item/1005001795639206.html

Deveta opcija po redu, 2,47 USD, free shipping.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice