Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

poruka: 47
|
čitano: 8.613
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Pozdrav svima.

Znam da nisam omiljen ovde radi svog pametovanja pa stoga oprostite mi,često to radim ali ne iz loše namjere..ali sada trebam vašu pomoć,i svaki odgovor je dobro došao.

Vlasnik sam ovog modela štampača i da bogdom ga nisam nikad kupio.

Otprilike ima mu godinu dana,i ja zaista nisam puno printao s njime,ali je korišten redovno 1-2 sedmično se printalo po koja stranica.

Pre neki dan sam printao neki dokument i primjetim kako su slova nekako muljava i nejasna kao dvostruka.

Javim se čovjeku gde sam kupio printer i kaže odradi čišćenje glave.

Kad sam to uradio slova su se popravila ali sam naletio na gori problem,na slikama se pojavljuje žuto-zelenkasti ton,i boje su skroz pomješane na ispisu,crvena recimo nije crvena nego žuta itd itd (slike dole).Kad sam uradio nekakav nozzle check po testu sa isprekidanim linijama,jer je tako printer tražio onda se uradio čišćenje glave i problem se pogoršao,ispis je nejasan,pojavljuju se isprekidane linije,boje su i dalje pomješane.

Odnjet ću printer njima,jer je u garanciji ali me zanima jel nešto ozbiljno,može li se napraviti  i šta je problem?

http://www.imagebam.com/image/aa903c1337578248

http://www.imagebam.com/image/43936a1337578440

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 9:57 (Zelja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

Pozdrav svima.

Znam da nisam omiljen ovde radi svog pametovanja pa stoga oprostite mi,često to radim ali ne iz loše namjere..ali sada trebam vašu pomoć,i svaki odgovor je dobro došao.

Vlasnik sam ovog modela štampača i da bogdom ga nisam nikad kupio.

Otprilike ima mu godinu dana,i ja zaista nisam puno printao s njime,ali je korišten redovno 1-2 sedmično se printalo po koja stranica.

Pre neki dan sam printao neki dokument i primjetim kako su slova nekako muljava i nejasna kao dvostruka.

Javim se čovjeku gde sam kupio printer i kaže odradi čišćenje glave.

Kad sam to uradio slova su se popravila ali sam naletio na gori problem,na slikama se pojavljuje žuto-zelenkasti ton,i boje su skroz pomješane na ispisu,crvena recimo nije crvena nego žuta itd itd (slike dole).Kad sam uradio nekakav nozzle check po testu sa isprekidanim linijama,jer je tako printer tražio onda se uradio čišćenje glave i problem se pogoršao,ispis je nejasan,pojavljuju se isprekidane linije,boje su i dalje pomješane.

Odnjet ću printer njima,jer je u garanciji ali me zanima jel nešto ozbiljno,može li se napraviti  i šta je problem?

http://www.imagebam.com/image/aa903c1337578248

http://www.imagebam.com/image/43936a1337578440

Magenta ti je začepljena.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Father_Dougal kaže...
Zelja kaže...

Pozdrav svima.

Znam da nisam omiljen ovde radi svog pametovanja pa stoga oprostite mi,često to radim ali ne iz loše namjere..ali sada trebam vašu pomoć,i svaki odgovor je dobro došao.

Vlasnik sam ovog modela štampača i da bogdom ga nisam nikad kupio.

Otprilike ima mu godinu dana,i ja zaista nisam puno printao s njime,ali je korišten redovno 1-2 sedmično se printalo po koja stranica.

Pre neki dan sam printao neki dokument i primjetim kako su slova nekako muljava i nejasna kao dvostruka.

Javim se čovjeku gde sam kupio printer i kaže odradi čišćenje glave.

Kad sam to uradio slova su se popravila ali sam naletio na gori problem,na slikama se pojavljuje žuto-zelenkasti ton,i boje su skroz pomješane na ispisu,crvena recimo nije crvena nego žuta itd itd (slike dole).Kad sam uradio nekakav nozzle check po testu sa isprekidanim linijama,jer je tako printer tražio onda se uradio čišćenje glave i problem se pogoršao,ispis je nejasan,pojavljuju se isprekidane linije,boje su i dalje pomješane.

Odnjet ću printer njima,jer je u garanciji ali me zanima jel nešto ozbiljno,može li se napraviti  i šta je problem?

http://www.imagebam.com/image/aa903c1337578248

http://www.imagebam.com/image/43936a1337578440

Magenta ti je začepljena.

 Aha.Mogu li ja šta da uradim,jer mi treba printer a načekat ću se do servisa?

Je li to drugi ili treći tank slijeva?

http://www.imagebam.com/image/6742e61337580014

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 10:20 (Zelja).
7 godina
protjeran
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Jel imas natankano dovoljno crvene boje? Ona je inace "najgusca", pa gledaj da ti dovod nije zacepljen (ako je dostupan).

Ti printeri su zamisljeni da se redovno printa, ocito si printao puno crnog teksta a jako malo crvenom, i glava se pocela susiti.

 

Ako crvene nemas, stani, ne printaj dalje, jer tinta ujedino i hladi glavu, i jednom kad ju spali, gotovo je, moras cijelu glavu mijenjati.

 

Prvo dakle provjeri tintu, a ako nece, onda na servisiranje.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Čitatelj kaže...

Jel imas natankano dovoljno crvene boje? Ona je inace "najgusca", pa gledaj da ti dovod nije zacepljen (ako je dostupan).

Ti printeri su zamisljeni da se redovno printa, ocito si printao puno crnog teksta a jako malo crvenom, i glava se pocela susiti.

 

Ako crvene nemas, stani, ne printaj dalje, jer tinta ujedino i hladi glavu, i jednom kad ju spali, gotovo je, moras cijelu glavu mijenjati.

 

Prvo dakle provjeri tintu, a ako nece, onda na servisiranje.

 Da,printao sam uglavnom crno-bijele dokumente.

Sa crnom nemam problema,ali crvena nije crvena već plava.

Znači otišla glava,mogu se pozdraviti? :/

Evo slika gore,stanje boja.

Smijem li printati crno-bijelo?

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 10:24 (Zelja).
7 godina
protjeran
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Pa jesi ulio crvenu tintu tamo gdje treba biti crvena, ili ne?

 

Nije glava jos crkla jer mozes printati, al kad se pregrije i izgori,

onda neces nista moci printati, nego ce ti reci da treba mijenjat glavu.

 

Dakle kao sto sam napisao, prvo provjeri tintu.

 

Napravi u Excelu par celija crveno, par plavo, par zuto pa to isprintaj,

da vidis dali uopce ide sta crveno van.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Čitatelj kaže...

Pa jesi ulio crvenu tintu tamo gdje treba biti crvena, ili ne?

 

Nije glava jos crkla jer mozes printati, al kad se pregrije i izgori,

onda neces nista moci printati, nego ce ti reci da treba mijenjat glavu.

 

Dakle kao sto sam napisao, prvo provjeri tintu.

 

Napravi u Excelu par celija crveno, par plavo, par zuto pa to isprintaj,

da vidis dali uopce ide sta crveno van.

 Boje su ulivene kako treba i gde treba to je uradio prodavač.

Ali kažem kod ispisa nema crvene,tamo gde treba biti crvena je žuta ili plava i boje na ispisu su skroz izmješane.

Očito je ovo gore što je djevojka rekla.

Šta mogu ja uraditi povodom toga,ako je začepljena dizna ili šta li već?

Buni me i ovo što vidim da ovaj tank br.3 kao da nema boje u njemu,a jasno se vidi s prethodne slike da ima:
http://www.imagebam.com/image/153b561337580526
Je li ovo normalno?

15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Evo kako mi je printao boje taj dan ..

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Pa nije to ulje da se jednom ulije, nema veze sto je trgovac natankao prvi tank,

to je kao benzin - moras i sam dotankat kad nema, a ne cekat da vozis na parama.

 

Usput, tank 3 je zuta, vidis da ti je sve oznaceno, procitaj malo na toj plastici od printera.

 

Zato sam ti rekao da u Excelu napravis par polja crveno, zuto i plavo,

a ne nekakvu fotografiju gdje se mijesaju boje, jer naravno da ako nejde crvena van,

printer na to mjesto i dalje printa u boji koja ide za mjesanje.

 

Jel tesko pratiti par jednostavnih smjernica?

1. Provjeriti dali su spremnici puni, ako nisu, dopuniti

2. Napraviti test page/nozzle check/iz excela, kako god hoces

3. Napraviti Head Cleanining preko drivera, da printer pokusa ocistiti mlaznice

4. Ako sve tad sljaka, naucit da treba redovno uredjaj koristiti, ili kupit neki koji ima skupe tinte sa glavama, pa kad se potrosi bacis tintu i kupis novu tintu sa glavom

5. Kupit laserski u boji

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 11:34 (Čitatelj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Čitatelj kaže...

Pa nije to ulje da se jednom ulije, nema veze sto je trgovac natankao prvi tank,

to je kao benzin - moras i sam dotankat kad nema, a ne cekat da vozis na parama.

 

Usput, tank 3 je zuta, vidis da ti je sve oznaceno, procitaj malo na toj plastici od printera.

 

Zato sam ti rekao da u Excelu napravis par polja crveno, zuto i plavo,

a ne nekakvu fotografiju gdje se mijesaju boje, jer naravno da ako nejde crvena van,

printer na to mjesto i dalje printa u boji koja ide za mjesanje.

 

Jel tesko pratiti par jednostavnih smjernica?

1. Provjeriti dali su spremnici puni, ako nisu, dopuniti

2. Napraviti test page/nozzle check/iz excela, kako god hoces

3. Napraviti Head Cleanining preko drivera, da printer pokusa ocistiti mlaznice

4. Ako sve tad sljaka, naucit da treba redovno uredjaj koristiti, ili kupit neki koji ima skupe tinte sa glavama, pa kad se potrosi bacis tintu i kupis novu tintu sa glavom

5. Kupit laserski u boji

 Pa jel sa slika ti primjetis da neka boja nedostaje?tank-ovi su puni.

Djevojka je napisala da je magenta zacepila.

Sta se moze uciniti u tom slucaju?

Uradio sam 3 x ciscenje glave/nozzle check+head cleaning i svaki put dobijem jos gori ispis.

 

 

7 godina
protjeran
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Kako da primjetim na fotografiji dali fali tinte?
Otvori poklopac spremnika i zaviri, ja to ne mogu za tebe odraditi.

Plus vjerovatno u samom softwareu imas nekakav check za tintu, koliko ima,

makar tome ne treba 100% vjerovati, nego provjeriti, kao i ulje u autu.

 

Ako ti je ispis svaki put sve gori, onda ili nemas tinte ili je glava papa.

A cijena glave je bar 30% cijene printera tog kalibra, samo za info.

 

Slijedeci put kupi Canon.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

 Pa jel sa slika ti primjetis da neka boja nedostaje?tank-ovi su puni.

Djevojka je napisala da je magenta zacepila.

Sta se moze uciniti u tom slucaju?

Uradio sam 3 x ciscenje glave/nozzle check+head cleaning i svaki put dobijem jos gori ispis.

 

 

Nemaš tu što puno napraviti.

Nisi koristio color print pa ti se začepila mlaznica za magentu.

Sve što možeš je pokrenuti čišćenje, što si već napravio, ako to ne pomogne nakon par pokušaja nosi ga na servis.

Nemoj raditi previše čišćenja, tipa 50 za redom, jer kod čišćenja printer "pumpa" tintu kroz mlaznice koja zatim odlazi u spužve unutar printera, ako ih prepuniš imati ćeš poplavu tinte ispod printera. Uz to će se vjerojatno uključiti error koji blokira printer nakon određenog broja čišćenja.

 

Napravi ovo. Control Panel -> Hardware and Sound -> Device and Printers -> desni klik na printer -> Printing preferences (odaberi printer) -> Maintenance (održavanje) tab -> Provjera mlaznica. Pa stavi fotku kad završi ispis. Tu se vidi jesu li mlaznice zaštopane i koje su zaštopane.

 

 

Čitatelj kaže...

Kako da primjetim na fotografiji dali fali tinte?
Otvori poklopac spremnika i zaviri, ja to ne mogu za tebe odraditi.

Plus vjerovatno u samom softwareu imas nekakav check za tintu, koliko ima,

makar tome ne treba 100% vjerovati, nego provjeriti, kao i ulje u autu.

 

Ako ti je ispis svaki put sve gori, onda ili nemas tinte ili je glava papa.

A cijena glave je bar 30% cijene printera tog kalibra, samo za info.

 

Slijedeci put kupi Canon.

Kod ovih printera se vidi stanje tinte bez otvaranja poklopca, to su CISS modeli. Nema check za tintu u softwareu. Glava ima garanciju 3 godine, ako se ne varam.

Ništa od Canona, ovaj printer je odličan i daleko isplativiji. Uostalom isto bi mu se desilo i sa Canonom i HP-om, meni se čak ovaj Epson pokazao daleko bolji kod korisnika koji previše ne printaju.

16 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

Djevojka je napisala da je magenta zacepila.

 

'Djevojka' je bradati muškarac od 45 godina i skoro sto kila HAHAHA 

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
mzopg kaže...
Zelja kaže...

 Pa jel sa slika ti primjetis da neka boja nedostaje?tank-ovi su puni.

Djevojka je napisala da je magenta zacepila.

Sta se moze uciniti u tom slucaju?

Uradio sam 3 x ciscenje glave/nozzle check+head cleaning i svaki put dobijem jos gori ispis.

 

 

Nemaš tu što puno napraviti.

Nisi koristio color print pa ti se začepila mlaznica za magentu.

Sve što možeš je pokrenuti čišćenje, što si već napravio, ako to ne pomogne nakon par pokušaja nosi ga na servis.

Nemoj raditi previše čišćenja, tipa 50 za redom, jer kod čišćenja printer "pumpa" tintu kroz mlaznice koja zatim odlazi u spužve unutar printera, ako ih prepuniš imati ćeš poplavu tinte ispod printera. Uz to će se vjerojatno uključiti error koji blokira printer nakon određenog broja čišćenja.

 

Napravi ovo. Control Panel -> Hardware and Sound -> Device and Printers -> desni klik na printer -> Printing preferences (odaberi printer) -> Maintenance (održavanje) tab -> Provjera mlaznica. Pa stavi fotku kad završi ispis. Tu se vidi jesu li mlaznice zaštopane i koje su zaštopane.

 

 

Čitatelj kaže...

Kako da primjetim na fotografiji dali fali tinte?
Otvori poklopac spremnika i zaviri, ja to ne mogu za tebe odraditi.

Plus vjerovatno u samom softwareu imas nekakav check za tintu, koliko ima,

makar tome ne treba 100% vjerovati, nego provjeriti, kao i ulje u autu.

 

Ako ti je ispis svaki put sve gori, onda ili nemas tinte ili je glava papa.

A cijena glave je bar 30% cijene printera tog kalibra, samo za info.

 

Slijedeci put kupi Canon.

Kod ovih printera se vidi stanje tinte bez otvaranja poklopca, to su CISS modeli. Nema check za tintu u softwareu. Glava ima garanciju 3 godine, ako se ne varam.

Ništa od Canona, ovaj printer je odličan i daleko isplativiji. Uostalom isto bi mu se desilo i sa Canonom i HP-om, meni se čak ovaj Epson pokazao daleko bolji kod korisnika koji previše ne printaju.

 Sve su zaštopale valjda,šta znam,gore je nego jučer...Jučer kao što se vidi je samo ljubičasta zaj..la,a danas sve nakon čišćenja glave,što više neću ni raditi kako kažeš...

https://ibb.co/L80hsnn

12 godina
neaktivan
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

 Sve su zaštopale valjda,šta znam,gore je nego jučer...Jučer kao što se vidi je samo ljubičasta zaj..la,a danas sve nakon čišćenja glave,što više neću ni raditi kako kažeš...

https://ibb.co/L80hsnn

Probaj pokrenuti printanje čiste crvene boje, napravi crvenu kocku u word ili nekom programu i pošalji na printer, možda tinta pod pritiskom uspije odštopati mlaznice. Isto možeš napraviti i sa drugim bojama, žuta i plava.

 

Ako to ne pomogne ostaje ti servis, a ako i oni ne pomognu ostaje ti jedino ova opcija:

 

Nemoj to raditi prije servisa, da ne izgubiš garanciju.

Ako budeš radio prema youtube videu obavezno navuci rukavice jer će tinte biti svukuda i teško se pere sa kože. Vjeruj mi znam. 

15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
mzopg kaže...
Zelja kaže...

 Sve su zaštopale valjda,šta znam,gore je nego jučer...Jučer kao što se vidi je samo ljubičasta zaj..la,a danas sve nakon čišćenja glave,što više neću ni raditi kako kažeš...

https://ibb.co/L80hsnn

Probaj pokrenuti printanje čiste crvene boje, napravi crvenu kocku u word ili nekom programu i pošalji na printer, možda tinta pod pritiskom uspije odštopati mlaznice. Isto možeš napraviti i sa drugim bojama, žuta i plava.

 

Ako to ne pomogne ostaje ti servis, a ako i oni ne pomognu ostaje ti jedino ova opcija:

 

Nemoj to raditi prije servisa, da ne izgubiš garanciju.

Ako budeš radio prema youtube videu obavezno navuci rukavice jer će tinte biti svukuda i teško se pere sa kože. Vjeruj mi znam. 

 zastava kolumbije:

https://ibb.co/ZW25hZc

Možda će da prokine a,ako nastavim printati?

15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Ne necu nista raditi više,ide u servis ili kroz prozor...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Ni Laser u boji ni Canon nisu konkurencija ovom printeru. Laser u boji preskup a Canon nije na nivou Epsona. Govorim ti ovo iz velikog iskustva u Canon servisu koji imaju preko 400 printera u rentanju... ali ne bitno to.

Taj printer ima Piezzo glave koje se mogu očistiti alkoholom - ako zakore. Glave su inače jako dobre da podnose čak i Pigmentne boje ako se usudiš kemijati sa tim. Inače boje koje koriste su tkzv Dye tinte. Printer jako dobro podnosi i tinte trećih (čitaj kineskih) proizvođača što Epson naravno suprotno tvrdi.

Uglavnom probaj nekoliko (preko 10-20 puta) puta očistiti glave i onda raditi Nozzle check i ako imaš sve linije to je to. Riješen problem.

Zapravo linije će ti sve reći glava za crnu ima 80 mlaznica, a svaka od glava za boje ima po 59 mlaznica. Ako je ijedna zakorena linije na nozzle check če ti sve reći.

Inače da napomene da čišćenje glava jako puno troši boju, ako ne uspiješ iz 20-tog pokušaja nosi na servis ako je pod garancijom. Cyan je na laičkom jeziku "plava" boja a Magenta je kao roze/crvena. U suštini invertni model RGB (vidite da ovdje nema žute) je CYM (Cyan, Žuta, Magenta), ali budući da u svijetu printa nije baš sve savršeno kao u imaginarnoj fizici kada ispišeš na istu površinu (linija ili tačka) i Cyan i Žutu i Magentu trebao bih dobiti čisto crnu, ali se ne dobija čista crna nego tamno smeđa pa se zato dodaje K kao Black ili Crna a bijela se ili W se računju kao nijeli papir.

Ako treba još šta da objasnim slobodno pitaj. Uglavnom to nije foto printer ali može poslužiti kao foto printer pogotovo ako u PS-u ili nekom sličnom programu ubaciš kolor šemu baš za taj printer (skini sa Epsonovih stranica a moguće da je i driver sam povukao) da imaš čisto pretvaranje iz RGB (.jpg ili bilo koji fajl) ono što vidiš na monitoru u CMYK ono što će se ispisati.

Uglavmon na običnom papiru nisu kao Laseri ali na malo boljem papiru (Prodaje Epson one od po 100 komada jednostrani ispis) nadilaze u svakom smislu Laser (problem lasera čak i kada se crno bijeli print radi jeste da peče papir).

Ako treba još šta za reći slobodno pitaj.

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

Ne necu nista raditi više,ide u servis ili kroz prozor...

Koliko znam taj printer nije jeftin i bolje da ide u servis.

I nema plave i crvene boje. Plava se dobija miješanjem Cyan i Magente, Crvena: Magente i Žute, a Zelena se dobija miješanjem Cyan i Žute.

Evo slika pa će ti sve reći:
https://pointeradvertising.com/wp-content/uploads/2013/06/RGB-CMYK-When-Where.gif

Imja na umu da je RGB sistem boja koji koristi monitor (bijela se dobija kada su sve boje (podpixeli) upaljeni, a crna kada su ugašeni. Dok kod print siytema ide CMYK a bijela se računa bijeli papir a crna se dodaje posebno.

15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...
* * *

Možda će da prokine a,ako nastavim printati?

Neće. Čišćenje glava zahtjeva drugačiji proces. Kao što sam već rekao troši puno boje a printanje samo ćeš džaba još sasušiti neku mlaznicu.

Probaj očistiti jedno 20 puta i to je to. Provjeri Nozzle check i ako nije sve kako treba - u servis. 

15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Envy uradio sam 3 puta nozzle check i svaki put ispis bude još gori...i ne želim više da čačkam jer ovo nije moj region oblasti u kojoj sam dobar.

Na žalost servis ne radi ovde ppa ću morat slati 200 km printer radi ovoga,jer sam ja kriv što nisam printao dovoljno.

Ja nisam očekivao da će se ovo desiti,ipak sap printao ponekad u boji koju stranicu.

Inkjet nikad i nije bio za mene,ovo mi je četvrti printer po redu.

Možda bi i znao očistiti glave alkoholom ali što da diram kad imam garanciju na njega i ne usuđujem se...

Prošli model je bio Canon sa nekim ketridzom od 6ml ispiše 70-ak stranica u boji i mora novi ketridž,i on je odletio u kontejner...

Laserski je zakon ali skupi su i meni zaista ne treba pošto ja ne printam puno,95 % mojih ispisa su B/W.

Hvala svakako svima,iako ništa nismo napravili,hvala na savjetima.

Envy mozes li mi reći zašto je odjednom došlo do toga da slova poneka na ispisu budu zamuljena,odnosno kao da imaju sjenku?

Šta se dogodilo da je tako radio ispis?

Imam sliku negde mogu slikati ako ne znaš na šta mislim...

Kao ono kad voda padne na papir pa zamulji slova...nisu jasna...poneka.

I ja sam kontaktirao radnju gde sam uzeo printer covjek reče uradi čišćenje glave i od tad veće sranje nastupi :/

Da bogdom nisam radio čišćenje glave možda ne bi došlo do ovoga...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 22:02 (Zelja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

Envy mozes li mi reći zašto je odjednom došlo do toga da slova poneka na ispisu budu zamuljena,odnosno kao da imaju sjenku?

Šta se dogodilo da je tako radio ispis?

Imam sliku negde mogu slikati ako ne znaš na šta mislim...

Kao ono kad voda padne na papir pa zamulji slova...nisu jasna...poneka.

 

Moguće da ti glava nije dobro "poravnata". Imaš tamo u opcijama printera što sam ti prije napisao opciju "Poravnanje glave pisača" s tim štelaš glavu kako bi dobio čisti ispis. Naravno može biti i do zaštopanih mlaznica.

15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Zaboravio sam da pitam da li ima veze primjetio sam da kad printam sliku stoji mi u opcijama vrsta papira:epson color papir tako nekako sad sam zaboravio,a ja imam klasični obični papir A4 formata?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

Zaboravio sam da pitam da li ima veze primjetio sam da kad printam sliku stoji mi u opcijama vrsta papira:epson color papir tako nekako sad sam zaboravio,a ja imam klasični obični papir A4 formata?

Odgovorim sve sutra uz jutarnju kavu. Glava mi je kao bubanj od ovog Destiny 2 budalaštine.

Ima papir itekakve veze kod ispisa ali nema veze sa tvojim problemom. Prvo riješiš taj problem sa samim printom pa onda postavljaš papir. Pročitat ću sve ujutru pa javim šta znam.

15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Problem nije bio evidentan sve do momenta kad sam uradio čiščenje glave po preporuci prodavača.E onda je krenulo brkanje sa bojama.

Sve do tad boje su se uredno ispisivale,tako da mi ništa nije jasno šta se desilo..kažem da bogdom nisam to ni uradio,mada kažem meljao mi je slova.

Ko zna možda me namjerno nagovorio da sje..m štampač i kupim novi... :/

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...

Problem nije bio evidentan sve do momenta kad sam uradio čiščenje glave po preporuci prodavača.E onda je krenulo brkanje sa bojama.

Sve do tad boje su se uredno ispisivale,tako da mi ništa nije jasno šta se desilo..kažem da bogdom nisam to ni uradio,mada kažem meljao mi je slova.

Ko zna možda me namjerno nagovorio da sje..m štampač i kupim novi... :/

 

Pa je li pod garancijom?
A čisto sumnjam da ga možeš pokvariti. Glave se uvijek mogu očistiti i kalibrirati, samo će ti veći biti trošak. Oživljavao sam Epson Stayluse de facto iz kontejnera. Sjećam se prvi put došle zamjneske tinte od 4 KM (oko 15 kuna) printao sam kao da je štamparija u pitanju sve dok više nisu dolazile te tinte.

Sad imam HP LaserjJet 2100 printer koji košta 100 kuna, nema čipa zamjensi toner (20 kuna) svak gumica, rolnica, bubanj i sl. kuna na e-bay ali mi je i dalje enormna želja Pigmenti Epson SureColor ali košta fijuuuuuu.

15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Nemoj raditi čišćenje glave nego ispiranje tinte.

 

Opcija se zove Pokretano ispiranje tinte ili tako nešto (imam jedan CISS Epson na poslu, ali nisma sada tamo pa ne mogu da vidim opciju)

Mislim da je nakakva ikonica kapljice sa zupčanikom.

 

Daće ti upozorenje da će potrošiti pino tinte i da kao nećeš moći štampati neko vrijeme posle toga.

 

Imao sam isti problem na tom printeru i to ispiranje je pomoglo, čak je odmah posle ispiranja printer radio normalno odmah, nisam morao ništa čekati.

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Widowmaker kaže...

Nemoj raditi čišćenje glave nego ispiranje tinte.

 

Opcija se zove Pokretano ispiranje tinte ili tako nešto (imam jedan CISS Epson na poslu, ali nisma sada tamo pa ne mogu da vidim opciju)

Mislim da je nakakva ikonica kapljice sa zupčanikom.

 

Daće ti upozorenje da će potrošiti pino tinte i da kao nećeš moći štampati neko vrijeme posle toga.

 

Imao sam isti problem na tom printeru i to ispiranje je pomoglo, čak je odmah posle ispiranja printer radio normalno odmah, nisam morao ništa čekati.

 Envyšta misliš o ovome još da probam?

Koliko će potrošiti tinte Windowmaker?

15 godina
offline
Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć

Da,ima opcija zove se ispiranje mastila pod jakim pritiskom...

MOže li nešto krenuti po zlu ako to odradim?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epson L382 prolupao,molim vašu pomoć
Zelja kaže...
Widowmaker kaže...

Nemoj raditi čišćenje glave nego ispiranje tinte.

 

Opcija se zove Pokretano ispiranje tinte ili tako nešto (imam jedan CISS Epson na poslu, ali nisma sada tamo pa ne mogu da vidim opciju)

Mislim da je nakakva ikonica kapljice sa zupčanikom.

 

Daće ti upozorenje da će potrošiti pino tinte i da kao nećeš moći štampati neko vrijeme posle toga.

 

Imao sam isti problem na tom printeru i to ispiranje je pomoglo, čak je odmah posle ispiranja printer radio normalno odmah, nisam morao ništa čekati.

 Envyšta misliš o ovome još da probam?

Koliko će potrošiti tinte Windowmaker?

 

Zelja kaže...

Da,ima opcija zove se ispiranje mastila pod jakim pritiskom...

MOže li nešto krenuti po zlu ako to odradim?

 

Ovo što ti je kolega Widowmaker je jedino i ispravno rješenje. Sad ionako ne možeš razmišljati koliko će tinte potrošiti kada se to mora baš tako napraviti.

Ali ako nisi puno printao (valjda se kroz te prozorčiće vidi koliko imaš tinte) ostat će ti opet jako puno tinte za pakete i pakete papira.

Ako sve riješiš da valja, onda podesi papir koji imaš (nije Epson nego vjerojatno neki obični 80 gramski mislim) čisto da se i potrošnja tinte uskladi sa papirom.

Uređivano: Oprosti što sporo odgovaram, udaram na sve strane :-)))

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2020 12:52 (Envy).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice