Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.171
|
čitano: 6.271.937
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Stric_Jura kaže...

a dolje na ruskom:

 

dobro došli u Zemeniju...

 

 i to ĆIRILICOM 

uimeocaisina

 

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Provokacija
11 godina
offline
Što se događa s našim društvom?
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Pa nisu moras biti u HDZ-u da imas te benefite, zato hitro na web stranicu i napravi clansku karticu da mozes uzivati dok je corona party.
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
dreadmoore kaže...
Nema nikakvih dokaza o njemu i nista se ne zna, onda što mu kip stoji kod glavnog kolodvora u zg eto nako da mi zivimo u zabludi.Od koga su Hrvati nastali od Srba po tvoji tezi ili su Srbi nastali od Hrvata.Za Bošnjake znamo od koga potjecu.

ne, za njega postoje dokazi, ali je ta krunidba nedokazana, a osobito ne onako kak su je Francek i X23 ekipa iz HercegBosne "izrežirali" 1995.g.

 

da smo si jasni, nemam ja kaj tebi govoriti da ti nisi Hrvat, ali... ti si se prosro po ljudima iz 8. izborne jedinice...a dio nje je uvijek bio  dijelom Trojedne Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, za razliku od tvoje postojbine...

 

koja je postala dijelom hrvatske teritorijalne cjeline ne junačkom borbom nas i vas protiv stranog zavojevača, nego političkom pogodbom Vlatka "Lajbec je raskopčan" Mačeka 1939.g. i uvezla usput puno Muslimana i Srba, a na koje vi tak škrgučete...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/hrvatska/parlamentarni-izbori-2020/3847094/izbori-su-pokazali-da-se-u-rijeci-uvelike-mijenjaju-politicki-trendovi-hdz-je-sad-ispred-sdp-a/

 

U kontekstu prijašnje rasprave kako su promjene dobre.

 

Po izgledu sabornice, od jedne Peovičke do Zekanovića, HDZ ispada centriraniji no što se prije izbora mislilo pa eto možda i Rijeka skrene prema centru? HDZ ipak neće pobjediti nikad u Rijeci jer je ova "promjena trendova" poruka SDPu i ljevici da se mora promjeniti. I hoće. I to je dobro. Uspjeh platforme Možemo i jest jedna od tih promjena na ljevici jer dokazuje da se aktivizam itekako isplati više od dramatiziranja u sabornici i "kauč revolucionarstva".

 

Na državnoj pak razini, Plenkijev se HDZ po uzoru na njemački CDU ipak odlučuje na politiku uključivanja manjina, a ignoriranja "škorista" što je za opću političku kulturu u državi dobro jer je poželjno da "stožerne" stranke budu bliže centru i da se polako počnu uvoditi europski standardi gdje ni "desni centar" nema ništa protiv civilizacijskih normi poput gay prava, pobačaja itd.

 

U potpunosti zanemarujući korupciju, pravosuđe, BDP, školstvo i sve bitne elemente države, skretanje jedne stožerne stranke ka centru dobar je proeuropski civilizacijski doseg i unatoč uvjetno rečeno "porazu" ljevice, mada je točnije reći "pozivom za promjenom", mislim da hrvatska ima dobar temelj i garanciju smanjenja tenzija, povećanja demokratizacije društva i općih civilizacijskih dosega budući da je Škoro od nedjelje nebitni faktor koji će do sljedećih izbora nestat. Smatram da se, ponavljam - ignorirajući ostale probleme države, Plenkoviću treba skinut kapa i zbog pobjede (manje) ali i zbog očuvanja jedne proeuropske "normalne" političke kulture u narodu (više). Razlog zbog čega su i ljevičari navijali za HDZ nakon 21.30H je upravo ta činjenica da je svima bolje da se vlada okupi bez ekstremista. Mislim da od ponedjeljka ujutro nema normalnih ljudi (živim u "crvenoj regiji" pa to i svjedočim) koji su nesretni zbog rezultata izbora jer se ovaj put politički konsenzus lijevog i desnog centra paradoskalno, ali zapravo dobro da je, dogodio u borbi protiv zajedničkog neprijatelja - ekstremne desnice. SDP sada ima jedan miran period u kojem se može ponovno reaktivirati društveno, a politički/oporbeno na temelju uspjeha "Možemo!" bez da vodi brigu hoće li država skretati u desno. Plenki bi ipak radije pojeo pseće govno s ceste nego ikad koalirao s Hasanbegovićem.

 

Paradoksalno #2, upravo nas briselsko ćatovanje i Plenkovićeva ambicija da bude faktor na EU sceni možda pogura u smjeru reformi i reorganizacije/modernizacije države. Plenković sasvim sigurno nema plan voditi državu do 2028. i vjerojatno mu sljedeći mandat nije nimalo bitan pa se već sada može u nekoj mjeri očekivati da Plenković bude reformator, a ne politički oportunist i karijerist. Osvojio je drugi mandat i izgledno je da je na domaćoj sceni sve ambicije zadovoljio, a da mu za EU scenu treba reformski rezultat u životopisu. Nade ima.

 

Dokle god kultura može slobodno mahati petokrakom u centru Rijeke, dokle god skupa budu išli na Jasenovac, dokle god se vlada bude sastavljala s predstavnicima manjina, a ne Hasanbegovićima, dokle god sudovi presuđuju protiv diskriminacije gay parova - u političkom smislu prema Plenkoviću treba bit korektan i čestitat mu, pa čak mu treba barem prvih 100 dana i vjerovati. Nakon toga na ljevici oko SDPa je da se aktivira i počne pripremati politike za izgledni mandat 2024-2028. Budući da je pobjedom ovog centralnijeg HDZa kao određeni nusprodukt ipak postignut "narodni konsenzus", ali i politički minimum između ljevice i desnice (konsenzus je pobjeda protiv desnih ekstremista - izbori su dokaz da ih hrvatski narod u vlasti ipak ne želi i da se bez njih može), očekujem da se na izborima 2024. kampanja neće vrtiti oko ustaša i zabrana pobačaja, gej prava, bez diskriminacija jer smo kao narod tome svemu napokon pokazali srednji prst. Smatram da je ovom pobjedom HDZa taj konsenzus postignut. Naravno, nije im to vjerojatno bio primarni cilj (Plenkiju možda i jest, ali cijelom HDZu nije) ali kada su vidjeli da se "silovanjem", zabranama i govorom protiv Srba na političkoj sceni gubi (batina), a suprotnim i uključivim retorikama pobjeđuje (mrkva) i to ovako sa 66 mandata, konsenzusi i slobode odjednom su i tvrđim hadezeovcima vrlo pitke pojave kojih se neće sramiti. A možda se nakon 2024. ni HDZa više nećemo sramiti pa nam i predizborne ankete budu nešto točnije.

 

Dobar je komentar Indexa da je ovo prva pobjeda HDZa u hrvatskoj povijesti nakon koje nam se možda i ne sprema katastrofa.

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.7.2020 0:25 (ivan dragi).
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

sve što veliš stoji...

 

ali, pravosuđe nam je sjebano i ni ova vlada nema ni volje ni snage zakotrljati promjene...

 

dakle, sistemski, i dalje ćemo biti taoci loših zakona i još lošije provedbe istih...

 

reforme teritorijalnog ustroja i lokalne samouprave također zaboravi, dakle ostajemo pod čvrstim vodstvom središnje vlasti i lokalnih poltrona - otprilike smo u feudalnom seniorstvu...

 

sve 5 dok je umiveni i kulturni Plenky "stožerni" oslonac vlasti, ali ni on nije vječan....

Ju je je? Je ju je!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ivan dragi kaže...

 

 

Dobar je komentar Indexa da je ovo prva pobjeda HDZa u hrvatskoj povijesti nakon koje nam se možda i ne sprema katastrofa.

 Sve što si napisao stoji u civilizacijskom kontekstu, Plenki je išamarao desno krilo unutar HDZa, a zatim i desnicu izvan, te se pomaknuo u centar koji mu je SDP velikodušno prepustio, no ima vrlo tanku većinu i lagano može doći u situaciju da u nekom trenutku ipak mora s nekim izvana koalirati.

 

S druge strane ovi izbori nimalo ne rješavaju sistemsku pljačku i korupciju koju HDZ marljivo gradi zadnjih 30 godina, a koje je njegova prošla vlada bila dokaz kontinuiteta. U HDZu se još možeš postaviti strogo oko ideoloških pitanja, ali moraš dozvoliti da se svi lešinari namire na truplu Hrvatske nakon pobjede. Ako tu bude išao raditi reda neće daleko doći, a nema nikakve naznake da mu je to uopće namjera.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Stric_Jura kaže...

sve 5 dok je umiveni i kulturni Plenky "stožerni" oslonac vlasti, ali ni on nije vječan....

 Prvih 100 dana neću kritizirati ni HDZ ni vladu ni Plenkija. Narod mu je odlučio dati povjerenje i trebamo jednom postati demokratsko društvo, a to znači i poštivati rezultate izbora, koliko god se osobno s rezultatima slagao ili ne, kolika god izlaznost bila ili ne bila. Jasno sam rekao da sam posta radi zanemario pravosuđe i tehnički aspekt vladanja. Ajmo vidjet što će se događati u tehničkom smislu vladanja pa davati ocjene nakon odluka.

 

Plenki je na liste stavio hrpetinu mladih centralno-desnih, pa čak i lijevih ljudi koji su rasturili na izborima, a od istaknutijih desničara ima jedino relativno umjerenu konzervativku Petir koja iako ima zadrte stavove, iskustvo EU parlamenta je ostavilo traga pa se maknula od Hasanovaca i ustašovanja. Ova pobjeda HDZa ogroman je fak ju ekstremnoj desnici i to pokušaj razumjeti van tehničkog konteksta vladanja. HDZ je odlučio radije ići sa 3 srbina, romom, talijanom.. nego sa "najhrvatskijim hrvatima" i za to je nagrađen. Obrati pozornost na "ideološki bliske" stranke i kako to da HDZu Škoro nije ideološki blizak. Škoro je nakon osvojenih 16 mandata izgledao kao da organizira karmine jer zna da će u Vladi gledati nekog Srbina umjesto Hasanbegovića. Reko bi naš narod, "eto ti sad".

 

Pobjeda centra je ogromna mrkva koja će ostati u svijesti naroda. Ovakve pobjede se malo tko sjeća od mlađih generacija i pokušaj razumjeti poruku koju danas mladi vide. Srati po srbima nije dobro. Vikati ZDS nije dobro. Zabranjivati pobačaj nije dobro. Biti antivakser nije dobro (!). A sjeti se poruke nakon pobjede Karamarka recimo i koliko je Hasan dobivao medijskog prostora. Naš narod voli pobjednike, ne voli gubitnike (reprezentacija recimo) i pitanje je vremena kada će se nebitni škoristi raspast budući da su ispali gubitnici, a koliko će ovakav HDZ privuči novih umjerenih i mladih ljudi koji će zasigurno biti dobar temelj za budućnost. Ja ne očekujem da će se u DP učlaniti ijedan novi član u sljedeće 4 godine. Novi članovi koji ne vole HDZ ići će u "pobjednički" Most koji je tu puno blaža opcija i poželjnija od DPa. Jebiga, nismo Njemačka i neke bolje opcije za sada nemamo, ali napredak se vidi.

 

Škorista više neće bit u novinama, o njima će se pisati kao o luzerima, gubitnicima, isprdcima... nit će ih se išta pitati i lagano će iz narodne svijesti odlaziti sve ekstremno desne ideje. Među pobjednicima dakle imamo i jednu umjereniju konzervativku dr. Selak, vjeroučitelja Miletića i svakako je bolje da se oko njih okuplja desnica koja se ne vidi u HDZu. Između Hasana/Zekanovića, mislim da će svi radije birati Miletića i Selakicu. Ponavljam, nije idealno - ali budimo realni i pozdravimo svaki pomak na bolje.

Visak kaže...

ima vrlo tanku većinu i lagano može doći u situaciju da u nekom trenutku ipak mora s nekim izvana koalirati.

 

S druge strane ovi izbori nimalo ne rješavaju sistemsku pljačku i korupciju koju HDZ marljivo gradi zadnjih 30 godina

 Kao što sam rekao, svi normalni u državi biti će garancija da se takvo što ne dogodi jer se danas cijela država sprda s luzerima škoristima. Čačić (pustimo sad njegova djela) jako dobro artikulira taj stav. Bolje ovakav HDZ + centar + manjine nego HDZ + DP. Postoji još 5-6 saborskih zastupnika koje vidim kao rezervnu opciju (npr, post Beljak HSS) u slučaju da se taj 1 mandat prevage izgubi nekim čudom, mada mislim da su im manjinci, Čačić i Štromar sve potpisali na bianco kako bi škoristi ostali luzeri i predmet sprdnje sljedeće 4 godine. Dobro je da HDZu trebaju svi manjinci, ne bi bilo dobro da je HDZ sam osvojio 76 ruku, ovo sada je bolja opcija. Uvijek je bolje kada se njih 2-3 moraju dogovarati nego kad jedan vuče konce. (Srbija npr).

 

Što se tiče korupcije. Imamo pobjedničku stranku Možemo, imamo novu opciju oko Dalije. Aktivni su, glasni su, rezultate imaju pa neka budu korektiv, oporba, neka prozivaju korupciju i nepotizam. I jedni i drugi sigurno mogu izvući par hiljada ljudi na prosvjed. Nije ih narod nagradio da sjede i plaču. Ali ipak vjerujem da si HDZ neće dozvoliti novog Sanadera i da je tu lekciju naučio i pitanje je koliko će se igdje i moć ukrast budući da EU fondovi ne daju lovu u kešu, a i proračun neće bit bogzna kakav. A i Plenki sada slaže vladu kako želi i vjerojatno će izabrati ljude bez pekmeza na prstima jer zna da jedino tako može nastaviti karijeru u EU.

 

Naravno, svi tehnički problemi ostaju i dalje i nismo postali Švicarska, ne trebamo svršavati od oduševljenja, pa čak ni HDZ ne likuje niti svršava nad pobjedom. Ali pobjedu protiv luzera ekstremista treba pozdraviti. Vidimo kako se jedan ekstrem odvija u susjednoj nam Srbiji unatoč premoćnoj pobjedi jedne opcije. Kod nas sada ipak pušu umjereniji vjetrovi.

15 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?

Kako je ovo uspjeh ako 2007. kad je Sanader pobjedio pobacaj nije bio tema cak ni biskupa, Srbin je bio potpredsjednik Sabora, dok danas zabrana pobacaja i prava manjina ima 16 mjesta u saboru?

 

Ovo je neuspjeh drustva, jer je HDZ stvorio problem kojeg sada rjesava, a mi klicamo uspjesnosti?

 

Ovo je graf koji ukazuje i slijepcima da Trump nije dosao na vlast preko noci (jer su jos 2011. neki danas veoma utjecajni mediji pisali o Trumpu kao kandidatu, a i Romney je za potvrdu svoje kandidature prvo dosao Trumpu) tj. da ne postoje drasticni zaokreti udesno - ali, jos upasnije - ne postoje prekonocni povratci na staro.

 

 

Mi smo imali puke "srece", jer je sadasnja percepcija da Plenkovic pere problem, no to je i dalje problem koji je sam HDZ napravio - HRAST, Most, Hasanbegovic su direktni produkti HDZove politike tj. Karamarka, a oni, skupa sa Markickom imaju samo tri politicka stava:

1. Smanjivanje prava manjinama

2. Zabranjivanje prava ne-hetero pojedincima

3. Zabrana pobacaja

 

Sve ostalo su politicke floskule koje i vrticko dijete vec zna, monetarna politika, fiskalna odgovornost, porezno rasterecenje, sve je to mantra kako bi se do kraja uvela zabrana gornje 3 stavke.

 

No, zasto je onaj gornji graf bitan - jer on pokazuje da mjenjanje ozbiljnosti stava nije odluka u kampanji, vec je to proces. Ono sto je opasno za nas je da 2007, kad se takodjer vodila kampanja na braniteljima i slicnim lajtmotivima  hrvatske politike, ovoliko radikalnih stavova nije bilo - nije bilo protofasista Raspudica koji bi mjenjao Ustav da zabrani pobacaj - (kako "ljevica" ovaj stav nije razbucala po medijima nije mi jasno), nije bilo Zekanovica koji opasno koketira sa teorijama bjelackog genocida, hrvatskom supremacijom i teorijama urote Velike zamjene rasa, (Pernar je ovo iznosio u Saboru, pa isto nitko nije reagirao, jucer je napao pripadnika stranke Mozemo direktno izjavivsi ovu "teoriju").

 

Ne znam kako se sada, ja prvenstveno, pa Index, pa i svi mi odje sad mislimo zavaravati da ce u Saboru biti raspravljeno ista konstruktivno? Pa Pernar - redikul opasnih namjera je opstruirao ista progresivno, a sa postoji 16 ne-redikla opasnijih namjera.

Pa Raspudic je na najjavnijim platformama rekao da se Ustav moze mjenjati!? Raspudic nije nestao, kao sto je srecom nestao kriptozomboid Glasnovic, ali kao sto nije nestao ni Hasanbegovic, koji na najpodliji nacin cini reviziju tog istog Ustava sireci teoriju da je NDH, a ne antifasizam temelj hrvatskog suvereniteta, direktno oskvrnjujuci precizno navedene odredbe Ustava.

 

Koliko dobar posao mora uciniti Plenkovic kako bi onakav graf skrenuo u centar? Nemoguc. Zasto?

 

Politicka, ideoloska i ekonomska opredjeljenost populacije ovisi o nekoliko faktora, od kojih su najbitniji:

1. Ekonomsko stanje (krize vode ka tradicionalizmu)

2. Obrazovanje

3. Povjerenje u pravosudje

4. Korupcija

 

Od 2007. ekonomsko stanje varira, sa tendencijom rasta, iako postoje drasticni koraci unazad, obrazovanjem se Vlast tek 2017. pocela ozbiljnije baviti, povjerenje u pravosudje je na konstantno niskim granama, dok je korupcija tolika da je HDZu i ove godine izmjenjena optuznica.

 

Ovo isticem jer se generalni konsenzus analiticara, portala i (prema TU) forumasa, da je ova Plenkoviceva pobjeda zamah koja ce te faktore, a samim time i smjer populacije usmjeriti u konstruktivnije vode.

 

Ali ja ne da nisam optimistican, vec naginjem pesimizmu. Zasto?

 

Jer su od 2007. drustvene krize stvorile i etablirale 4 ultrakonzervativna pokreta - HRAST, Most, Esih/Hasanbegovic, Markic, - dok je tek Bandic (kao neideoloska korupcija) uzrokovao stvaranje tek slabo poveznaog ljevicarskog pokreta koji je prelokalan da bi oponirao ovim radiklano-protofasistima. I dalje zaboravljamo da jedni imaju 16 mjesta, a drugi tek 7.

Mozemo je Grassroots pokret koji tek treba artikulirati siru ljevicarsku politiku, a vidimo da im je i u kampanji bilo tesko artikulirati nesto vise od planova oko Zagreba.

Takvih pokreta treba, ali sama cinjenica da SDP nije imao politicke inteligencije da sa takvim pokretima stvara novi drzavni smjer takodjer pokazuje da Plenkoviceva pobjeda nije uspjeh.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/video-grmoja-i-bencic-zestoko-se-svadjali-u-indexovom-studiju-zaiskrilo-oko-pobacaja/2196574.aspx

 

Ovakvih rasprava nije bilo 2007. i nisu bile centralno politicko pitanje.

Sam Grmoja je vec napravio najadikalniji skok u skoro-pa-ekstremnu desnicu, iako je godinama prosipao floskule o antikoruptivnim mjerama, a kako je Skorin pokret vec ekstremna desnica, imamo 16 ekstremista i 8 klerikalnih ekstremista.

Sa druge strane imamo 7 grassroot ljevicara i troje liberala, koji nisu saveznici, dapace ovih 7 bi prirodno trebalo biti i protiv ovih troje.

 

Ja, moralno, principjelno i sa ovo malo obrazovanja kojeg imam, ne mogu dati ikakvu pohvalu Plenkovicu na ovoj pobjedi.

Hrvatska je u 13 godina skrenula radikalnije desno nego ikada od '45e, i sama cinjenica da "slavimo" sto gej prava mozda nece bas biti na streljani kao sto su trebala biti da je Karamarko bio jaci - meni nije govno kojeg zelim pojest i britanski reci oh lovely, bravo Plenky.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
wyks kaže...

 

Hrvatska je u 13 godina skrenula radikalnije desno nego ikada od '45e, i sama cinjenica da "slavimo" sto gej prava mozda nece bas biti na streljani kao sto su trebala biti da je Karamarko bio jaci - meni nije govno kojeg zelim pojest i britanski reci oh lovely, bravo Plenky.

 Meni izgleda kao da ekipa koja se ne slaže da između HDZa i SDPa (ili nekog trećeg) treba glasati za manje zlo sada slavi što je HDZ pod Plenkovićem mrvicu manje zlo nego pod Karamarkom.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
wyks kaže...

 Treba spomenuti i najveće štetočine, koji se ne biraju, pa niti ne smjenjuju na nikakvim izborima, a otvoreno su protiv ili su indiferentni prema poboljšanju školstva, smanjenju korupcije, smanjenju nasilja i drugim unapređenjima društva, a to je Crkva.

 

Crkva je ta koja nameće gluposti poput pobačaja ili gej prava kao ključna pitanja i radi distrakciju od stvarno bitnih. Crkva također potpiruje priču o Ustašma i Partizanima, a sve su to gluposti na kojima se bez veze iscrpljujemo i zbog kojih lopovi neometanmo kradu, jed kada ministrici nađu Mercedes u dvorištu za koji nije ni znala da ga ima netko samo vikne kako pederi usvajaju djecu i Mercedes više nikoga ne zanima.

 

Dok je svima drugima ideologija na kraju usmjerena i na nekakav ekonomski i egzistencijalni boljitak, njihova ideologija je toga potpuno lišena, jer bitno je vjerovati i osigurati vječni život, a ne imati pun želudac ili nedajbože i računalo, tablet i mobitel. Dapače, što se bolje živi, to je manje vjernika, pa je njihova motivacija jasna. To je guja u njedrima koju obilato hranimo (a sestra je one Josipovićeve).

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Ja pak ne vidim kako je za pušionu ljevice više kriv anemični nego sama ta ljevica. Kad su aktivizam, kojim ljevica tradicionalno aktivira svoje biračko tijelo, preuzeli kreteni poput pernara, dok je ljevica zauzela salone, bilo je sasvim izvjesno što će se dogoditi.
A svaljivanje krivnje za pušionu na nekog drugog može dovesti samo do još veće erozije
15 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Visak kaže...

Meni izgleda kao da ekipa koja se ne slaže da između HDZa i SDPa (ili nekog trećeg) treba glasati za manje zlo sada slavi što je HDZ pod Plenkovićem mrvicu manje zlo nego pod Karamarkom.

 Definitivno, kao sto Index iz svoje koristi umanjuje Skorinu ulogu u Saboru.

 

To sto Skoro nije ministar, ne znaci da Raspudic i Zekanovic nece agresivno traziti revizije ljudskih prava i povijesnih okolnosti.

Index tu propagira svojuprogresivnost, iako je iz tog intervjua Mazzocca i ekipe vidljivo da i oni imaju interes da se nastavi primitivna ideoloska halabuka, jer je tadi i njihov posao laksi.

 

Nekidan je Petar Stosic "napisao" clanak o neredima u USA, i vise od polovice clanka je Google Translate sa agencija koje citiraju Fox News.

 

Ukoliko Index u redakciji nema osobe koja moze lako prenjeti srz problema ekstremno i jasno podjeljene USA, to mi govori da nisu ni sposobni analizirati trenutnu politicku situaciju kod nas, a kamoli analizirati zasto je uopce nastala drustvena klima u kojoj nakon 70 godina donekle liberalne politike (bar po pitanju pobacaja), imamo 24 ekstremno desna/fundamentalno klerikalna zastupnika.

Visak kaže...
Crkva je ta koja nameće gluposti poput pobačaja ili gej prava kao ključna pitanja i radi distrakciju od stvarno bitnih. Crkva također potpiruje priču o Ustašma i Partizanima, a sve su to gluposti na kojima se bez veze iscrpljujemo i zbog kojih lopovi neometanmo kradu, jed kada ministrici nađu Mercedes u dvorištu za koji nije ni znala da ga ima netko samo vikne kako pederi usvajaju djecu i Mercedes više nikoga ne zanima.

 Ali primjeti da Crkva nije pobacaj podmetala 2003-2011. Jest, uvijek je bilo propovijedi i biskupskog mantranja o "zalima bluda", ali nijedna politicka platforma to nije koristila kao glavni adut na izborima.

 

2003. su adut bili branitelji, generali i Gotovina, te oni skupovi na Rivi, ali bas zato spominjem 2007. jer se tada nije niti prijetilo bocama - sto bi znacilo da se ipak uljudio radikalni dio nacionalista, ali nije se zagovarala zabrana pobacaja niti se organizirao Hod za Zivot.

 

Znaci - nijedan politicki analiticar u nas nije adresirao zasto se na repovima rata nisu toliko snazno potezale zabrane (iako nacionalizam vodi u tradicionalizam, i u onom kontekstu bi takve platforme bile razumljivije nego danas), dok smo u tih 13 godina zasli u stanje da nam je 18% parlamenta (ako brojimo 140, bez manjina) direktno uslo u sabor na samo 3 ideoloske platforme koje sam spomenuo ranije.

 

Nitko nije analizirao kako je narod otisao toliko strogo u desno, jer se istovremeno nije artikulirala ljevica koja je sposbna uzeti 18% parlamenta - npr. da je RF uzela 16 mjesta onda bih i ja trazio istrazivanje kako smo skrenuli ulijevo.

Zato ova pobjeda nije uspjeh, jer je dokazala da Crkva ZBILJA moze uzeti politicku moc i to na jako uskim temeljima.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Ja pak ne vidim kako je za pušionu ljevice više kriv anemični nego sama ta ljevica. Kad su aktivizam, kojim ljevica tradicionalno aktivira svoje biračko tijelo, preuzeli kreteni poput pernara, dok je ljevica zauzela salone, bilo je sasvim izvjesno što će se dogoditi.

 Pa definitivno je kriv lijevi centrizam i anemicni liberalizam.

 

U zadnjih 5 godina je zabrana pobacaja postala svakodnevica, i tko god misli da sutra, prekosutra ili 2024. ta tema magicno nece postojati, jer je eto pobjedio umiveni Plenkovic, politicki je idiot. Koja je ljevicarska ideja postala mainstream? Peovickina pljenidba stednje?

 

Isti politicki idiotizam se dogodio liberalnim i centristickim Demokratima sa Trumpom, koji sad opet cine istu gresku mantrajuci kako ce istjerivanjem Trumpa odjednom nestati sav desnicarski i fundamentalisticki radikalizam. Kao sto ce kod nas Raspudic prekosutra prestati sanjati o mjenjaju Ustava da zabrani pobacaj.

 

A 10 godina kretanja politicikh stavova jasno govori da je rastrkani desni nacionalizam prerastao u opasniji, oformljeni desni klerofasizam, dok je lijevi centar presao u centristicki indiferentizam ili u desni centar.

 

Mozemo nije nova platforma, Mozemo je 8 SDPovih mandata manje. I samo idiot ne vidi opasnost ostatka preraspodjele glasova.

 

Skoro i Most NISU iskljucivo uzeli glasove SDPu - cak bih rekao da mu nisu uopce uzeli glasove, jer je SDP pao sa 54 na 41 skupa sa IDSom, s time da je 2016. IDS isao samostalno i imao 3 mandata, a i bilo je dosta neovisnih kandidata rastrkanih po listama. Od te oporbe od 75 kandidata, MOST je u daleko manje radikalnom izdanju imao 13 mandata, dok sad ima 8 radiklanih, a nemamo desetke neovisnijih kanidata.

 

Znaci 2016. SDP je imao 54+3, dok je sad na 41, a Mozemo i Pametno su uzeli tek 10, sto je 51 zastupnik. 2016 - ne-HDZova i neklerikalna lista oko Zivog Zida je uzela 8 mandata.

 

Kako su sad Skoro i Most zajednicki uzeli vise - 24, a daleko su kompatibilniji nego Pametno i Mozemo - zakljucio bih da je HDZ uzeo centristickih 5 glasova SDPu (66, naspram 61 iz 2016.), sto nije toliko opasno, ali je opasno da su dio ljevicarskih glasova kao i populizma (Zivi zid, BM365) preuzeli radikalni desnicari.

 

To sto je Mozemo i nacelno Pametno preuzeo dio mandata SDPa samo po sebi nije problem, dapace, ali je izuzetno opasno da je zivozidaski populizam koji je naginjao liberalnom antiestablishmentu zamjenjen radikalnom desnicom, koja, ponavljam ima 24 mjesta u Saboru.

 

To znaci da su se ti liberalniji nastrojeni glasovi fragmentirali, ali sigurno su izasli u daleko manjem broju, dok se radiklana desnica konsolidirala u znacajnom, nezanemarivom i opasnom broju.

 

Ja predvidjam da ce progresivna oporba biti usutkana ili povucena u apsurdisticki verbalni rat sa ovih 24. vrlih muža kojima je jedino vlast nad maternicama na umu. Tu ne da ne vidim pobjedu, nego smo opet miljama daleko od progresivnih promjena.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

wyks 

Mislim da ti nitko neće kontrirati jer je sve što si napisao točno.

 

No, kada školarac nakon 10 petica dobije trojku, popije i jezikovu juhu od roditelja, čak dobije i kaznu. Kada školarac nakon 3 dvojke i 2 jedinice dobije trojku, roditelji će ga nagraditi. Obje trojke su trojke, ali je kontekst, pa i reakcija sasvim drugačija.

 

Hrvatska je 2007. bila realno tek 7 godina stara demokracija koja je rasla u okruženju jedne Merkelice, sveopće uključivog i neekstremnog društva, u srbiji je bio Tadić, Orbana još nije bilo, Britanija je bila srce EUa koja je pljeskom dočekivala nove članice.

 

Danas je u SADu Trump, Britanije više nema u EU, u Srbiji je fašist Vučić na vlasti, Orban je kralj Mađarske. U ovom kontekstu naša sadašnja ocjena "3" uopće nije loša.

 

Slobodno budi pesimist, ili realist, i svaka ti čast na tvojim školovanim komentarima, vidi se da barataš materijom na zavidnom nivou.

 

Iako nisam toliko školovan smatram da je realno ustvrditi da su nam društvo Češka, Slovačka i Slovenija, a da Danska nikad nećemo bit. Također sam svjestan da se Plenkoviću nitko ne treba klanjati ali da se poruke, koje se šalju kroz medije, mogu iskoristiti u jednu srednje optimističnu prognozu u kojoj nam budućnost nije ocjena 1, pa ni 2, već možda 3 ili 4. Druge alternative osim kolektivnog suicida i beskonačnog kritikovanja kritiziranja radi - nema.

 

Nekada treba i bit pragmatičan. Ti sada trubiš kao kad je Hasanbegović Jakovini trubio da se 22.06 nije dogodilo ništa i da mi svog antifašizma nemamo jer ne postoje povijesni dokazi da je baš tog dana niknuo hrvatski antifašizam. Sad Jakovina kao ispada bedak jer se zaista tog dana ništa nije dogodilo, a Hasan ne kuži da se takve stvari ipak trebaju opreznije iznositi jer ti Rusi samo čekaju takvog jednog destabilizirajućeg bedaka kojem će titrat s petrodolarima. Pitaj Vesnu Pusić koja se ponešto razumije u vanjsku politiku, o tome. Poanta je dakle u porukama.

 

Slobodno ti ponudi alternativno rješenje, budući da su izbori gotovi ja ga ne vidim. Svakako je bolje da se sada šalju pomirbene poruke u kojoj ne vlada pesimizam i da mediji Plenkoviću, a i ljudima, pošalju jednu jasnu poruku što mi kao društvo želimo. Zašto to sada kritizirati mi je potpuna enigma. U gornjem postu nisam vidio neko rješenje pa evo - iznesi svoj neki prijedlog koji neće biti isključivo kritika.

 

Ako ti trenutno vidiš boljeg premijera - reci. Lako je kritizirati da su baš svi loši kada jesu, kreni od pekara i mehaničara, do doktora - svakom možeš visit za vratom i kritizirat kako nešto loše radi. Ali eto tko bi po tebi bio zaista bolji - a i kako da on dođe na vlast?

 

Ako smatraš da je jedina društvena uloga pojedinca beskonačno kritiziranje vlasti i borba protiv "sistema" iz udobnosti svoga doma- onda nažalost na svijet gledamo drugačije. Ja od beskonačnog kritiziranja ne živim niti ću se posvetiti pronalaženju tema oko kojih bi kritizirao jer osobno smatram da to nije produktivno. Od toga žive Puhovski, Macan, Šprajc i ostali komentatori (koji svi, nota bene, kao što si primjetio redom sada šalju optimističnije poruke) ja tu ne vidim sebi kruha.

 

Nije baš da živimo u društvu sa 3 milijuna nobelovaca, a ostalih milijun i pol filozofa pa da imaš na izbor 750 kandidata za premijera i 140.000 potencijalno odličnih saborskih zastupnika. A ni magičnog štapića nemamo.

 

Još jednom. Poanta je u porukama. Nitko ni ne govori da je sve savršeno. Bolje da mladi gledaju premijera sa srbinom kao kolegom nego s Hasanbegovićem..

 

edit, zaboravio sam se adresirati na ovo što me prozivaš političkim idiotom, ali zapravo ni neću. (isprika, krivo sam pročitao da piše idiot, ipak piše politički idiot).

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 10:31 (ivan dragi).
11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Pa prvenstveni problem ljevice je da nisu uspjeli aktivirati svoje biračko tijelo, što su postali anemičniji od anemičnog osobno, što ih vode mediokriteti kojima je teško izać na ulicu. Slabljenje ljevice neminovno dovodi do jačanja suprotne strane i moje je mišljenje da je za desničarski ekstremizam krivlja ta salonska ljevica nego plenki.
Rezultat na izborima je samo posljedica, kako god vrtio brojke i dok se ljevica ne pokrene stvari će samo postajati gore
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Pa prvenstveni problem ljevice je da nisu uspjeli aktivirati svoje biračko tijelo, što su postali anemičniji od anemičnog osobno, što ih vode mediokriteti kojima je teško izać na ulicu. Slabljenje ljevice neminovno dovodi do jačanja suprotne strane i moje je mišljenje da je za desničarski ekstremizam krivlja ta salonska ljevica nego plenki.
Rezultat na izborima je samo posljedica, kako god vrtio brojke i dok se ljevica ne pokrene stvari će samo postajati gore

 Problem je što je dobar dio mlađih ljudi koji nebi glasali za HDZ i godinama su tražili promjene već odselio iz Hrvatske. Ti ljudi sigurno nisu glasači HDZ-a. Ok neću reći da nitko nije, ali je sigurno jako mali broj naspram onih koji su odselili iz Hrvatske i željeli su promjene. Da su oni ostali tu, njihov glas sigurno nebi išao HDZ-u.

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Problem je kaj su ljudi iselili a oni koji su ostali ne vide smisao glasanja pa onda ista ekipa unistava drzavu samo zato jer je glasalo manje od 50% ljudi.

Narod ima onakvu vlast kakvu je zasluzio i svi koji nisu glasali a seru kak im nije dobro mogu se napusiti debele crnacke ........

Iselio sam prije devet godina, dobio dvoje djece koji nemaju hrvatsko drzavljanstvo i planiram se odreci istoga cim skupim novce. Moja topla preporuka je da napravite isto jer je narod preglup, prelijen da bi napravio bilo sto. Ako niste glupi i lijeni put pod noge.
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Evo upravo u Slavoniji na godišnjem. 

 

Šok i vjeverica. Frendovi koji dugo nisu mogli dobit posao tu i ne posjeduju baš neke vještine, svi su u HDZ-u i zaposleni na državnoj sisi.

 

Možemo palamuditi koliko je Plenki centrista i kako je stjerao radikale u ćošu, koruptivna neman se širi i postaje jedna ogromna masa koju više nitko ne može zaustaviti.

 

Onaj ko veli da je dobro što je HDZ (nakon svih pljački, malverzacija i otimačine) dobio izbore taj nije sav svoj.

 

Kako reče NEW MAN, otišli pametni. Osta ja glup u državi gdje neki nakon 20 godina misle da će HDZ dići državu iz govana gdje ju je smjestio.

wyks kaže...
picajzla0707 kaže...
Ja pak ne vidim kako je za pušionu ljevice više kriv anemični nego sama ta ljevica. Kad su aktivizam, kojim ljevica tradicionalno aktivira svoje biračko tijelo, preuzeli kreteni poput pernara, dok je ljevica zauzela salone, bilo je sasvim izvjesno što će se dogoditi.

 Pa definitivno je kriv lijevi centrizam i anemicni liberalizam.

 

U zadnjih 5 godina je zabrana pobacaja postala svakodnevica, i tko god misli da sutra, prekosutra ili 2024. ta tema magicno nece postojati, jer je eto pobjedio umiveni Plenkovic, politicki je idiot. Koja je ljevicarska ideja postala mainstream? Peovickina pljenidba stednje?

 

Isti politicki idiotizam se dogodio liberalnim i centristickim Demokratima sa Trumpom, koji sad opet cine istu gresku mantrajuci kako ce istjerivanjem Trumpa odjednom nestati sav desnicarski i fundamentalisticki radikalizam. Kao sto ce kod nas Raspudic prekosutra prestati sanjati o mjenjaju Ustava da zabrani pobacaj.

 

A 10 godina kretanja politicikh stavova jasno govori da je rastrkani desni nacionalizam prerastao u opasniji, oformljeni desni klerofasizam, dok je lijevi centar presao u centristicki indiferentizam ili u desni centar.

 

Mozemo nije nova platforma, Mozemo je 8 SDPovih mandata manje. I samo idiot ne vidi opasnost ostatka preraspodjele glasova.

 

Skoro i Most NISU iskljucivo uzeli glasove SDPu - cak bih rekao da mu nisu uopce uzeli glasove, jer je SDP pao sa 54 na 41 skupa sa IDSom, s time da je 2016. IDS isao samostalno i imao 3 mandata, a i bilo je dosta neovisnih kandidata rastrkanih po listama. Od te oporbe od 75 kandidata, MOST je u daleko manje radikalnom izdanju imao 13 mandata, dok sad ima 8 radiklanih, a nemamo desetke neovisnijih kanidata.

 

Znaci 2016. SDP je imao 54+3, dok je sad na 41, a Mozemo i Pametno su uzeli tek 10, sto je 51 zastupnik. 2016 - ne-HDZova i neklerikalna lista oko Zivog Zida je uzela 8 mandata.

 

Kako su sad Skoro i Most zajednicki uzeli vise - 24, a daleko su kompatibilniji nego Pametno i Mozemo - zakljucio bih da je HDZ uzeo centristickih 5 glasova SDPu (66, naspram 61 iz 2016.), sto nije toliko opasno, ali je opasno da su dio ljevicarskih glasova kao i populizma (Zivi zid, BM365) preuzeli radikalni desnicari.

 

To sto je Mozemo i nacelno Pametno preuzeo dio mandata SDPa samo po sebi nije problem, dapace, ali je izuzetno opasno da je zivozidaski populizam koji je naginjao liberalnom antiestablishmentu zamjenjen radikalnom desnicom, koja, ponavljam ima 24 mjesta u Saboru.

 

To znaci da su se ti liberalniji nastrojeni glasovi fragmentirali, ali sigurno su izasli u daleko manjem broju, dok se radiklana desnica konsolidirala u znacajnom, nezanemarivom i opasnom broju.

 

Ja predvidjam da ce progresivna oporba biti usutkana ili povucena u apsurdisticki verbalni rat sa ovih 24. vrlih muža kojima je jedino vlast nad maternicama na umu. Tu ne da ne vidim pobjedu, nego smo opet miljama daleko od progresivnih promjena.

 

 

 Ovo je bolna istina.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 0:27 (DarthMarkus).
15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Svi su krivi. I ja, i svi drugi koji ne mrdaju i uljuljani su u nekakvu sigurnost. Za promjene kakve nama trebaju se mora proliti znoja, a lako moguće i krvi.

 

Krivnja je također i na onima koji su odselili. Lako im sigurno nije bilo (većini), no ono što je lako je pljuvati. Posebno kada se "ustoličiš" i stvoriš pristojan život vani. Tada slijede razni savjeti i prosipanje pameti. Trebalo bi ovo, trebalo bi ono...

 

Da bi se provelo reforme i pomaklo treba baš istinski voljeti državu i ljude u njoj. Tada će se čovjek žrtvovati da bi nešto postigao za boljitak svojih sugrađana. A tu snagu i ljubav nitko ovdje nema. Promjene bi mogle doći samim time kada već "sve" (društvo) bude u kaosu. Jer nama, većini je još uvijek dobro. 

 

I svo ovo piskaranje je u biti za k. Ni prvi ni zadnji put.

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Izzy kaže...

Svi su krivi. I ja, i svi drugi koji ne mrdaju i uljuljani su u nekakvu sigurnost. Za promjene kakve nama trebaju se mora proliti znoja, a lako moguće i krvi.

 

Krivnja je također i na onima koji su odselili. Lako im sigurno nije bilo (većini), no ono što je lako je pljuvati. Posebno kada se "ustoličiš" i stvoriš pristojan život vani. Tada slijede razni savjeti i prosipanje pameti. Trebalo bi ovo, trebalo bi ono...

 

Da bi se provelo reforme i pomaklo treba baš istinski voljeti državu i ljude u njoj. Tada će se čovjek žrtvovati da bi nešto postigao za boljitak svojih sugrađana. A tu snagu i ljubav nitko ovdje nema. Promjene bi mogle doći samim time kada već "sve" (društvo) bude u kaosu. Jer nama, većini je još uvijek dobro. 

 

I svo ovo piskaranje je u biti za k. Ni prvi ni zadnji put.

 Krivi su ljudi koji su odselili? U gradu u kojem sam živio neki normalan posao nisi mogao dobiti bez članske iskaznice zna se koje stranke. U sve pore društva su se upleli. Znam ljude koje su otišli jer su bili prisiljeni konobariti neprijavljeni u centru grada Zadra, pa zaboravi na radni staž, na godišnji i sva ostala prava. Raditi od jutra do sutra, ne vidjeti vlastito dijete cijeli dan, plaća ti se isplaćuje na ruke ako je uopće i bude. Na iseljenje od roditelja zaboravi ako te nije poljubila Božica Fortuna pa nekako imaš svoju vlastitu kuću/stan.

Zašto ne otići u normalno drustvo iz jedne takve situacije? Zbog ljubavi prema domovini? A što mi je točno ta domovina dala? Više mi je u životu dala ova strana država u kojoj sam proveo zadnje 3 godine nego što vlastita država otkad sam rođen. Žalosno ali istinito. Samo zato jer je normalna uređena zemlja. Ništa posebno, ne trebaju cvijetati ruže niti ljudi traže nešto ekstra, samo normalan život..

 

Razumijem ja tvoju poantu, treba ostati i probati nešto promijeniti. I svaka čast onome tko će probati. Ali opet ne treba kriviti ljude koji prestanu vjerovati da će se stvari promijeniti i odsele iz države da bi sebi izgradili pristojan život.

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 1:02 (antimadridista).
11 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Ekipa pise po socijalnim mrezama da se ovo sprema i u HR...ja bih rekao nikad pa ni onda. 

 

https://www.24sata.hr/news/policija-i-prosvjednici-borili-se-sest-sati-pogledajte-strasne-snimke-iz-beograda-704731

11 godina
protjeran
offline
Što se događa s našim društvom?

Ja i dalje gledam rulju oko sebe koja krivi državu, stranke, i neznam koga sve ne, a kad im se ponudi posao onda nebi oni.

 

Razumijem da plaća od 4-5k kn je "mala", ali je veća od 0 kn dok sjediš doma, a i dok si klinac, svaki posao je dobar jer upoznaš ljude, stvoriš iskustvo i stvaraš nove prilike za neki drugi posao.

 

Nema gorega od bika od 30 godina, pa kad donese životopis a u njemu jedna ili nijedna godina radnog iskustva. LJENČINA i idiot, a po fejsu mu postovi kak su HDZ i država krivi za njegovu nesreću.

 

Svi bi od prvog dana bez iskustva i bez da išta rade barem 7.000 kn plaću.

 

Nakon deset godina radnog iskustva imam 8.000 kn, žena malo više od mene, i kupili smo si stan, imamo djecu (koja financijski gledano su najskuplja investicija u obitelji), nemam auto na kredit nego kupljen u gotovini (nije nov, ali služi, ne preseravamo se s audijem na kredit), i na kraju mjeseca nam ostane novca za štednju. Immao za poklone, godišnje odmore, mobitele, kave/pive i druženja, i redovna roštiljanja.

Imamo svoj vrt, ne kupujemo povrće, hranimo perad, ne kupujemo meso.

 

Počeli smo sa 3500 kn prije 10 godina, ja sam radio svakakve poslove, i sve što imam sam ja zaradio, od obitelji nisam dobio ni lipe kune, ni kvadrat imovine. Nijedna politička stranka mi nije pomogla, bez politike sam počeo raditi i polako napredovao.

 

Nisam podvio rep i pobjego prat suđe u irsku.

 

EDIT:

U prvoj rečenici sam zaboravio dodati, da od 10 takvih koje poznajem, 9 su djeca jugonostalgičara roditelja (i dede i babe iste) koji su sisali državni aparat bivše juge, sjedili u npr. uredu INA d.d., "bitno da se radi", ništa radili, ničemu doprinosili, zarađivali masno.

Sad su teški ljevičari i smatraju se progresivnim dijelom društva kojima se u stvari samo ništa neda raditi.

 

Naše plaće kad se pretvore u eure izgledaju malo naspram zapadnih zemalja, ali proporcionalno tome život u globalu je triput jeftiniji (jedino gorivo nije).

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 9:54 (Jarvan).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
MEGATAMA kaže...

Ekipa pise po socijalnim mrezama da se ovo sprema i u HR...ja bih rekao nikad pa ni onda. 

 

https://www.24sata.hr/news/policija-i-prosvjednici-borili-se-sest-sati-pogledajte-strasne-snimke-iz-beograda-704731

 Kod nas se izlazi na ulice samo kada SDP pobijedi, pa se onda prosvjeduje na rivi zbog generala da bi ih se po dolasku HDZa poslalu u Haag, ili se postavljaju šatori i plinske boce kada izbjeglica iz Vukovara kaže da je malo čudno koliko PTSPa ima kod naših branitelja. S obzirom na rezultate izbora mirni smo od prosvjeda neko vrijeme.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Izzy kaže...

Da bi se provelo reforme i pomaklo treba baš istinski voljeti državu i ljude u njoj. Tada će se čovjek žrtvovati da bi nešto postigao za boljitak svojih sugrađana. A tu snagu i ljubav nitko ovdje nema. Promjene bi mogle doći samim time kada već "sve" (društvo) bude u kaosu. Jer nama, većini je još uvijek dobro. 

 sorry, ali boljitak svojih sugrađana (i to vrlo upitan) vs boljitak vlastite obitelji (praktično siguran)... nije teško odabrati

otkad mi je stari prije 30 godina dobio možda udar nasred stepenica u importane centar, vjerojatno najprometniji dio zagreba, i ostao ležati idućih dva sata bez da je itko reagirao, zabole me nižepotpisani za 'sugrađane'

ne mislim to doslovno, kad treba pomoći ljudima konkretno - pomognem, kad je trebalo ratovati -ratovao sam, ali boriti se protiv vjetrenjača za 'sugrađane' koje općenito boli kurac za sve osim sebe, e to je bogme preveč za tražiti

 

jedna od najboljih stvari koje su se dogodile ulaskom u eu jest da ljudi mogu vrlo lako otići tamo gdje od svojeg rada mogu normalno i pošteno živjeti

ovdje ostati i ispravljati krive drine, pasivno i pogotovo aktivno, može samo mazohist, idealist (budala) ili onaj koji je prisiljen na to

 

i na koncu, za ovo podcrtano - ljudi inače jesu država, problem je kod nas što je država postala tumor za sebe

13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Jarvan kaže...

Naše plaće kad se pretvore u eure izgledaju malo naspram zapadnih zemalja, ali proporcionalno tome život u globalu je triput jeftiniji (jedino gorivo nije).

 

od kud vadiš ovakve bedastoće..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
11 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
nine kaže...
Jarvan kaže...

Naše plaće kad se pretvore u eure izgledaju malo naspram zapadnih zemalja, ali proporcionalno tome život u globalu je triput jeftiniji (jedino gorivo nije).

 

od kud vadiš ovakve bedastoće..

 Koliko košta kvadrat stana u centru nekog malog gradića od cca 30000 stanovnika, i naravno plus režije, a koliko kod nas? Isto tako i najam ako prodaja nije uvjet?

 

Super mi je kako u toršak života ne uračunavate stambeno pitanje koje odnosi 50% budžeta.

 

Evo jednostavne računice, nas 4 u zimi ima režija nekih 1500 kn, maksimalno jednu zimu je bilo 1800 kn. Kreda za stan me košta 2600 kn (stan 80 m2 u centru, u krugu 300 m imam vrtić, osnovnu, srednju, i višu školu, kao i bolnicu i lječilište 350 m' od mene). Kuća i vrt (nekih 8000 m2) je 700 m' od stana.

 

Režije i stan me koštaju manje od jedne plaće. Kad uračunam kaj pojedemo, popijemo i trškove održavanja auta, potrošim svoju plaću. 

Ženina ostane čista, a ona je 1200 eura.

 

Ja nevidim da je život skup, ili da nekaj fali. Žena i ja radimo prosječne poslove sa malo više od prosječne plaće. Da odemo "van", bili bi ko kurve na promaji, stranci, plaćali stan/režije i hranu više od jedne plaće (sad plaćamo sa jednom), i na kraju dana bi opet uštedili 1000 eura koliko uštedimo i u RH, a opet ako bi uštedili i koji euro više, nebi bio vrijedan pasjeg imigrantskog života. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 12:55 (Jarvan).
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Jarvan kaže...

Ja i dalje gledam rulju oko sebe koja krivi državu, stranke, i neznam koga sve ne, a kad im se ponudi posao onda nebi oni.

 

Razumijem da plaća od 4-5k kn je "mala", ali je veća od 0 kn dok sjediš doma, a i dok si klinac, svaki posao je dobar jer upoznaš ljude, stvoriš iskustvo i stvaraš nove prilike za neki drugi posao.

 

Nema gorega od bika od 30 godina, pa kad donese životopis a u njemu jedna ili nijedna godina radnog iskustva. LJENČINA i idiot, a po fejsu mu postovi kak su HDZ i država krivi za njegovu nesreću.

 

Svi bi od prvog dana bez iskustva i bez da išta rade barem 7.000 kn plaću.

 

Nakon deset godina radnog iskustva imam 8.000 kn, žena malo više od mene, i kupili smo si stan, imamo djecu (koja financijski gledano su najskuplja investicija u obitelji), nemam auto na kredit nego kupljen u gotovini (nije nov, ali služi, ne preseravamo se s audijem na kredit), i na kraju mjeseca nam ostane novca za štednju. Immao za poklone, godišnje odmore, mobitele, kave/pive i druženja, i redovna roštiljanja.

Imamo svoj vrt, ne kupujemo povrće, hranimo perad, ne kupujemo meso.

 

Počeli smo sa 3500 kn prije 10 godina, ja sam radio svakakve poslove, i sve što imam sam ja zaradio, od obitelji nisam dobio ni lipe kune, ni kvadrat imovine. Nijedna politička stranka mi nije pomogla, bez politike sam počeo raditi i polako napredovao.

 

Nisam podvio rep i pobjego prat suđe u irsku.

 

EDIT:

U prvoj rečenici sam zaboravio dodati, da od 10 takvih koje poznajem, 9 su djeca jugonostalgičara roditelja (i dede i babe iste) koji su sisali državni aparat bivše juge, sjedili u npr. uredu INA d.d., "bitno da se radi", ništa radili, ničemu doprinosili, zarađivali masno.

Sad su teški ljevičari i smatraju se progresivnim dijelom društva kojima se u stvari samo ništa neda raditi.

 

Naše plaće kad se pretvore u eure izgledaju malo naspram zapadnih zemalja, ali proporcionalno tome život u globalu je triput jeftiniji (jedino gorivo nije).

Netocno,ovdje u Berlinu stanovi su skuplji ali skoro sve ostalo cega se mogu sjetit je jeftinije nego u Hr.

Gorivo odavno placam prosjecno 1.10eu a sada ima po 1eu,hrana je jeftinija, slatkisi su puno jeftiniji, kozmetika jeftinija, struja nisam siguran pa necu niti napisat,zdravstvo je skuplje ako niste osigurani, cigarete su skuplje, alkohol je jeftiniji.

Primanja su visestruko visa pa je samim time i zivotni standard visestruko visi. 

Ovdje minimalac ima ekipa koja ne zeli ili ne zna radit,radnik sa iskustvom to iskustvo moze itekako naplatit i nema onog HR odnosa...ako ti ne zelis radit ceka ih 100 u redu koji zele.

Uglavnom...drago mi je da ste sretni sa izborima i situacijom u drzavi jer je zadovoljstvo situacijom i najbitnije. 

11 godina
protjeran
offline
Što se događa s našim društvom?

@MEGATAMA

 

U RH sam rođen, osim rata koji je zeznuo nas sve, sve ostalo je skoro savršeno. 

Politički smo u padu od 91', ali od 2016/7.g. smo prestali padati po prvi put u povijesti moderne RH.

 

Ja osobno sam zadovoljan, zaradim dovoljno za sebe i obitelj, i komotno stvaram još bolju budućnost nego što je bila moja svojoj djeci.

Tu sam di su prijatelji, obitelj. Mogu skoknut do Berlina na pivo, ali to je sve.

Kaj mi vrijedi kaj je gorivo kunu jeftinije, nisam u špediciji da osjetim razliku, ili kaj je kruh kunu jeftiniji, kad sam podstanar cijeli život, i što si nemogu priuštiti vlastitu nekretninu, a kao podstanar trošim na stan skoro sve kaj zaradim

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.7.2020 13:04 (Jarvan).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice