Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

poruka: 561
|
čitano: 258.705
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Ige kaže...

 Ali ako ti tvrdiš da sigurno nema Boga, onda si idiot poput ekstremista koji zakelje na sebe c4 i pobiju ljude zato što "ima Boga".

 Ne, ja tvrdim da ne postoji istinita metoda kojom se dokazuje postojanje Boga.

Ekstremisti ubijaju u Ime Boga, a ne zato što "ima Boga"

Peace and Love _ Frankenstein Build
16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Verbatim kaže...
Veliki Brat kaže...

Naravno, sve to na kraju uvijek koristi općem društvenom poretku, no to je ionako samo posljedica znanja i istine. Zapravo, ja bi prije rekao da se religija vrti oko čovjeka (Bog stvori čovjeka na svoju sliku i priliku), nego znanost. Čovjek naprosto pati od nekakvih kompleksa i nosi se s njima na najrazličitije načine. Sam je sebi važan i to je OK. No, svemir baš ne mari toliko za nas...

Hm,....ali ako nema Boga onda nemaš u što vjerovati, znastveni rezultati se temelje na dokazivoj Istini.

Pa čuj, ako Boga ima, onda je sve svejedno, a ja to ionako ne razumijem :)

 

Ako ga nema, onda mi je jedino logično objašnjenje da je Bibliju napisao čovjek. I to me onda dovodi do zaključka koji si gore citirao. U tom smislu, iako Biblija spominje Boga, poanta je zapravo skroz druga - nešto savršeno je odlučilo stvoriti MENE na svoju sliku i priliku. Dakle, ja sam najbliži tom savršenstvu. Tako nešto može iskonstrurati samo jako iskompleksirana osoba. Naravno, sve još uvijek pod pretpostavkom da Bog ne postoji i da je Bibliju izmisio i sastavio čovjek.

Gledam te!
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os

 

the_tux kaže...

 

 

@Drago - prije svega hvala na iscrpnim, konstruktivnim i vrlo argumentiranim odgovorima, koji su jedan dio slagalice, ali nepotpun, što mogu razumjeti jer teorija evolucije nema odgovore na sva pitanja o postanku svijeta.

Drago

Ili imaš neki dokaz da to nije tako i da ima ameba inteligentnijih od čovjeka?

 

Ameba inteligentnija od čovjeka se tek treba pojaviti, ali po evoluciji za to nema problema.

 


 

 

 

 

Tko to kaže? Biolozi sigurno ne. Upravo po kreacionizmu za to nema problema jer apsolutno ništa ne ovisi o stanju organizma, već o nekoj navodnoj "Inteligenciji".

 

the_tux kaže...

 

 

Drago

Usput, osim što je patetično, tražiti harmoniju u prirodi je glupo. Lako je sjediti pred računalom i trtljati o tome, ali sumnjam da tu harmoniju  vidi gazela koju kolje lav, ili škamp kojega proždire hobotnica. Također mislim da je nisu vidjeli ni dinosaurusi kada ih je potrefio komet. Pčelinja košnica je funkcionalna, a tebi može biti "skladna", ali kao i obično, funkcija uvjetuje dizajn. Kolonije pogođene bolestima pčela, bakterijskim, virusnim ili gljivičnim ili nekim drugim, također vjerojatno ne vide tu harmoniju tako "jasno" kao ti.

 

Mogao sam pretpostaviti, uzmeš najgori primjer.

Zašto pčela radi upravo šesterokutne čelije?

Zašto nautilusova školjka ima oblik Fibonaccijeve spirale?

 

 

 

A koje bi ti primjere uzimao - samo one koji se slažu s tvojom željom da nešto definiraš "harmoničnim"? U prirodi ti je život prilična frka - probaj se skinut gol i preživiti samo par dana na nekom otoku ili u šumi, pa mi onda pričaj o "harmoničnosti". To što tebe plašt civilizacije, tehnologije i znanosti koje se groziš štiti od prirode, a na National Geographicu gledaš kako lavica liže svog lavića i pazi na njega, ne znači da priroda nije vrlo, vrlo, zastrašujuće i surovo mjesto. Otiđi malo u neki hospicij njegovati umiruće ili pomaži djeci na onkološkom odjelu Klaićeve, pa mi onda pričaj o harmoniji.

 

Vidim da si fasciniran oblicima u prirodi, a već sam ti rekao da funkcionalnost uvjetuje dizajn. Što se školjki tiče i spiralnih oblika koji se stalno javljaju u prirodi tiče, ima već neko vrijeme da je otkriveno da je takav dizajn energetski najefikasniji. Dakle, metoda najmanjeg otpora. Baš kao što se i očekuje od prirode. Da školjka ima oblik Kerumovog Jokera s parkiranim Maybachom ispred, to bi već bilo teže objasniti i bio bi to dsta jak argument u prilog izvanjskog "uplivisanja" nekakve "Inteligencije".

 

Za pčele ne znam, a ne da i se googlati, posebno sad s laptopa gdje pravim milijun tipfelera po rečenici, ali pretpostavljam da je situacija slična. Ako ti se da - Google.

 

Usput, vidim da me Brentaal ispravio - ljudi uistinu nisu direktno potomci vodozemaca, ako je to netko tako shvatio, već sam htio reći da je život počeo u vodi, pa tek s dolaskom prvog evoluiranog vodozemca s vratom i začecima udova (pronađen fosil - pogledati tiktaalik u googleu) počinje životinjski život na zemlji.

 

Moj bed.

This space for rent!
15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Veliki Brat kaže...

U opasnosti da tema skrene u krivom smjeru...

1.) Načelno se slažem sa stavovima da crkva, religija i vjera nisu iste stvari, kao i da ne treba vrijeđati ljude različitih vjeroispovjesti. Ipak, gore citirani dio o koegzistenciji znanosti i religije mi se ne čini moguć. Religija je vrlo dobro strukturirana, zna se točno tko, što, gdje, kako, kada i zašto. Ako slijediš neku religiju, onda nema upitnika (osim ako ne smisliš neku novu, koja će opet imati svoje vlastite dogme). Također, ne možeš BITI katolik i poštovati prava homoseksualaca, to jednostavno ne ide skupa, suprotno je svemu što Crkva propagira, kao i katolička dogma.

 

2.) Inače, osobno jako zamjeram Crkvi na sustavnom treniranju ljudi, što je tek '92. priznala da se Zemlja okreće oko Sunca i što konstantno trpa ljude u neke vlastite kategorije. Ne vidim zašto me ne bi smetalo ako mislim da drugi ljudi pate, pa makar se ne radi o meni direktno. Koliko bi bešćutan morao biti da me to ne dira? Uostalom, zašto svećenici imaju misije diljem svijeta, zašto njih brinu drugi ljudi, te u što oni vjeruju?

 

3.) PS Harry Potter ti i nije neki primjer - to je čista zabava i kao takva se gleda svuda, nitko ne propagira magiju kao nešto prisutno, to je samo svijet mašte, a kada se pojavi na HRT-u, onda je u zabavnom programu ;)

 

4.) Back on topic (točka 1) - nitko niti ne tvrdi da je znanosti čovjek na prvom mjestu, dapače. Znanstvenici se u prvom redu bore za istinu i znanje, čovjek je tu zapravo marginalan. Da nema te postavke, nikad se niti ne bismo maknuli od poimanja Zemlje kao centra svemira. Još nam predstoji maknuti čovjeka s trona na kojeg se voli postavljati - glavnim uzročnikom svega i svačega.

1.) Zašto ne bi mogli koegzistirati? Kako se znanost medernizira, tako se i religija može modernizirati. Problemi su nastajali jer su ljudi u povijesti bili "gluplji" nego danas i nisu imali nikakve pristupe informacijama. Recimo moć crkve je svatko mogao koristiti za svoju osobnu korist, npr. Križarski rat. Problem je u tome što velika večina ljudi misli da se potkopavanjem crkve dovodi Bog u pitanje.

Slobodna volja i pohlepa su učinili svoje. Drugi problem je u tome da Crkva nije na vrijeme osudila zločine i ogradila se od njih, već je odlučila sačuvati svoju moć, vjerojatno jer su mislili da će ih to diskreditirati.

Isto tako ne vidim razloga zašto bih morao učiniti nešto radikalno po pitanju homoseksualca, njihov izbor, kao vjernik im ne želim zlo. Crkva ih proziva iz razloga što im odnos ne donosi do začeća već je isključivo ugoda, a tako proziva i sve ostale (bludnike, abortuse, prostituciju). (ovime završavam raspravu o gay tematici)

 

2.) Ja zamjeram Crkvi to što su morali dokazivati svoju moć. Recimo sva ova zdanja koliko god bila umjetnički vrijedna, stvorena su na mukama ondašnjih ljudi.

 Smatram da niti jedno umjetničko djelo nije vrijedno tuđe muke. Možda je naivno, ali Franji Asiškom nije trebala bazilika, kao što ni Isus nije propovijedao iz hrama.

Mnogi su u Crkvi u nedostatku boljeg, vidjeli rješenje za sve, Crkve su bile bolnice, škole, sudnice. Pogrešan nastup jer su se tu stvorile ta uvjerenja koja su pogrešna, to daje zemlja ravna ploča, inkvizicije...

Nije sve crno-bijelo kako često kritičari religije imaju naviku kazivati. Većina zamjerki se odnosi na vijeme Srednjeg vijeka kada su pape imale djecu, ubijali, krivo osuđivali. Kako vidimo kroz cijelu povijest da su ljudi povodljivi za moći (Hitler) zašto bi Crkva bila drukčija. Crkva nije nepogrešiva i kako sam već rekao slobodna volja i grešnost ljudi su dali svoje doprinose.

Također treba uzeti u obzir pogrešivost prijevoda, tumačenja i propovijedanja Biblije. Unatoč svemu osnovna pravila i načela su i više nego moralna, ali kao i u svemu ljudi će sve oskvrnuti za svoje dupe.

 

3.) Da blesav je primjer, ali jednak je učinak ako netko radi (NRZ) počne vjerovati u magiju i ako netko zbog filmova o čarobnjacima počne prakticirati isto.

 

4.) Znanstvenici se bore za istinu i znanje. Samo kvaka je u tome da istina i znanje nisu uvijek dobre za čovjeka. Recimo istina je da biološki otrovi ubijaju, a netko je morao imati veliko znanje da ih stvori.

Nije ni tu sve crno i bjeli ali onda treba imati slične kriterije i prema religiji. Niti je religija nepogrešiva, niti je uvijek korištena u dobre svrhe, ali isto vrijedi i za znanost.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
15 godina
odjavljen
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
bed kaže...

U razvoju modernog čovjeka ključnu ulogu je igrala promjena čeljusti. U to doba jaka je čeljust bila osnova preživljavanja, a bitna promjena u ljudskom rodu je smanjenje čeljusti. U tom smislu niti je to napredak, a još manje prilagođavanje okolini. To je nedostatak, tj. hendikep toga doba. Da je tvoj navod točan, tada bi nam narasla još veća čeljust, ne bi li se još bolje prilagodili okolini. A tome nije tako > tvoja teorija smrdi..

Nisam 100% siguran o kojem razdoblju govoriš, ali u onom trenutku kad je čovjek napravio prvo oruđe, veličina vilice više nije bila toliko nužan faktor prilagodbe okolini.

 

the_tux kaže...

Jaje.

 

Od kuda jaje?

Od životinje iz koje je kokoš mutirala. Genetski materijal se mijenja u spolnim stanicama i u ranoj fazi razvoja zametka. Ako negdje povučemo crtu i kažemo da je ta mutacija granična za razlikovat prakokoš od kokoši, dobijemo da je prakokoš bez te mutacije snela jaje s mutacijom iz kojeg se izlegla kokoš.

To naravno vrijedi ako pričamo o kokošjim jajima, a ako pričamo o jajima općenito, onda je odgovor još jednostavniji: jer su vrste koje nesu jaja postojale prije pojave ptica.

 

the_tux kaže...

Harry Potter == racionalno razmišljanje.  Smijeh

Harry Potter == fikcija (o kvaliteti nećemo raspravljat), proglašavanjem Harrya Pottera sotonističkim djelom koje veliča vještičarenje == iracionalno razmišljanje (iako bih ja prije rekao laprdanje u svrhu privlačenja pažnje)

 

bed kaže...
vjeko kaže...

Mutacija nije ovisna o okolini, prilagođavanje jest.

Dobro jutro.. A sad lijepo pročitaj par postova prije pa vidi što se tvrdi u temi (i to g. moderator); citiram:

 

-evolucija ne znači "nove, usavršenije vrste" već isključivo "prilagodba okolini"

 

I na to sam reagirao; evolucija u biološkom smislu NIJE ISKLJUČIVO PRILAGODBA OKOLINI. Točka. Osnovna škola..

Dobro jutro tebi, ne da mi se tražit post za citirat, ali netko je to lijepo objasnio:

Mutacija je jedno od "oruđa" evolucije. Onaj kojem mutacija olakša preživljavanje i razmnožavanje se bolje prilagodio okolini, ali nije evoluirao. Evoluirala je čitava vrsta ukoliko se ta mutacija uspije prenijet na potomke.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2010 22:56 (MrBlc).
15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Verbatim kaže...

Ekstremisti ubijaju u Ime Boga, a ne zato što "ima Boga"

Točno to, Bog nema apsolutno nikakve veze s time.

 

 

Ispričavam se zbog off topica, o religiji više neću pisati osim ako je u vezi s temom (kreacionizam, evolucija), a moderatore molim da ne brišu postove čisto zbog truda kojeg sam uložio u pisanje.

Hvala na razumijevanju.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2010 22:53 (wyks).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...
Verbatim kaže...

Ekstremisti ubijaju u Ime Boga, a ne zato što "ima Boga"

Točno to, Bog nema apsolutno nikakve veze s time.

Ovo je nagađanje - ne znamo ima li ili ne, i sviđa li mu se to ili ne Nevinašce

 

16 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

Ekstremisti ubijaju zato što su 100% sigurni da je ono u što oni vjeruju točno i da ne postoji ništa drugo. Po tome nisu ništa drugačiji od uvjerenih ateista, samo što vjeruju u nešto opasnije.

http://www.youtube.com/watch?v=IM9ezwvBOjo
16 godina
protjeran
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Drago kaže...

 

a)A koje bi ti primjere uzimao - samo one koji se slažu s tvojom željom da nešto definiraš "harmoničnim"? U prirodi ti je život prilična frka - probaj se skinut gol i preživiti samo par dana na nekom otoku ili u šumi, pa mi onda pričaj o "harmoničnosti". To što tebe plašt civilizacije, tehnologije i znanosti koje se groziš štiti od prirode, a na National Geographicu gledaš kako lavica liže svog lavića i pazi na njega, ne znači da priroda nije vrlo, vrlo, zastrašujuće i surovo mjesto. Otiđi malo u neki hospicij njegovati umiruće ili pomaži djeci na onkološkom odjelu Klaićeve, pa mi onda pričaj o harmoniji.

 

b)Vidim da si fasciniran oblicima u prirodi, a već sam ti rekao da funkcionalnost uvjetuje dizajn. Što se školjki tiče i spiralnih oblika koji se stalno javljaju u prirodi tiče, ima već neko vrijeme da je otkriveno da je takav dizajn energetski najefikasniji. Dakle, metoda najmanjeg otpora. Baš kao što se i očekuje od prirode. Da školjka ima oblik Kerumovog Jokera s parkiranim Maybachom ispred, to bi već bilo teže objasniti i bio bi to dsta jak argument u prilog izvanjskog "uplivisanja" nekakve "Inteligencije".

 

Za pčele ne znam, a ne da i se googlati, posebno sad s laptopa gdje pravim milijun tipfelera po rečenici, ali pretpostavljam da je situacija slična. Ako ti se da - Google.

 

c)Usput, vidim da me Brentaal ispravio - ljudi uistinu nisu direktno potomci vodozemaca, ako je to netko tako shvatio, već sam htio reći da je život počeo u vodi, pa tek s dolaskom prvog evoluiranog vodozemca s vratom i začecima udova (pronađen fosil - pogledati tiktaalik u googleu) počinje životinjski život na zemlji.

 

Moj bed.

a) Ne živim u balonu od sapunice i svjestan sam borbe za opstanak.

 

b) Da, u tim pravilnim, oblicima vidim upliv "Inteligencije", harmoniju i sklad, moj subjektivni dojam i zabludu. U pravu si da funkcionalnost uvjetuje dizajn.

 

c) Ostavljaš li mogućnost da ima života koji nije započeo u vodi?

Ukoliko ostavljaš tu mogućnost, smatraš li da su za život potrebni Zemaljski uvjeti (temperatura, tlak, kemijski spojevi itd) ili je moguć život recimo na Marsu i da tamo postoji npr. neka bakterija ili virus?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
MrBlc kaže...
bed kaže...

U razvoju modernog čovjeka ključnu ulogu je igrala promjena čeljusti. U to doba jaka je čeljust bila osnova preživljavanja, a bitna promjena u ljudskom rodu je smanjenje čeljusti. U tom smislu niti je to napredak, a još manje prilagođavanje okolini. To je nedostatak, tj. hendikep toga doba. Da je tvoj navod točan, tada bi nam narasla još veća čeljust, ne bi li se još bolje prilagodili okolini. A tome nije tako > tvoja teorija smrdi..

Nisam 100% siguran o kojem razdoblju govoriš, ali u onom trenutku kad je čovjek napravio prvo oruđe, veličina vilice više nije bila toliko nužan faktor prilagodbe okolini.

 

 

Čeljust se je smanjila zato jer smo otkrili kuhanje. Problem je šta nam je ostalo previše zuba za tako malu čeljust. 

16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...
Veliki Brat kaže...

1.) Načelno se slažem sa stavovima da crkva, religija i vjera nisu iste stvari, kao i da ne treba vrijeđati ljude različitih vjeroispovjesti. Ipak, gore citirani dio o koegzistenciji znanosti i religije mi se ne čini moguć.

1.) Zašto ne bi mogli koegzistirati? Kako se znanost medernizira, tako se i religija može modernizirati.

Čudno je ovo, u gotovo svemu se u principu slažem s tobom, ali je moj zaključak ipak potpuno suprotan :)

 

OK, u jednoj (bitnoj) stvari se definitivno ne mogu složiti (1); Kako to misliš da znanost i religija mogu koegzoistirati, kada je cijeli ovaj thread nastao upravo na barem jednoj nepomirljivoj razlici između ovo dvoje - znanost kaže da je ćovjek evoluirao iz životinje, dok kršćanstvo tvrdi da ga je stvorio Bog (kao i čitav svijet, pardon, planet, pardon, svemir...). Kud ćeš veće razlike?

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Veliki Brat kaže...

Čudno je ovo, u gotovo svemu se u principu slažem s tobom, ali je moj zaključak ipak potpuno suprotan :)

 

OK, u jednoj (bitnoj) stvari se definitivno ne mogu složiti (1); Kako to misliš da znanost i religija mogu koegzoistirati, kada je cijeli ovaj thread nastao upravo na barem jednoj nepomirljivoj razlici između ovo dvoje - znanost kaže da je ćovjek evoluirao iz životinje, dok kršćanstvo tvrdi da ga je stvorio Bog (kao i čitav svijet, pardon, planet, pardon, svemir...). Kud ćeš veće razlike?

H E U R E K A !

 

Peace and Love _ Frankenstein Build
15 godina
odjavljen
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
vjeko kaže...

Čeljust se je smanjila zato jer smo otkrili kuhanje. Problem je šta nam je ostalo previše zuba za tako malu čeljust.

Ako sam ja dobro shvatio, a za kakve se sve cake hvataju neki pojedinci u ovoj temi, bilo bi ispravno reći da nakon otkrića kuhanja velika čeljust više nije bila značajna osobina po pitanju prilagođenosti okolini (ili da je mala čeljust postala značajna).

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
protjeran
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo
bed kaže....
Što mi sad imamo rastezati poznate principe naslijeđivanja i adaptacije gena?? Možda ovakvi biseri kojih je puna tema i moraju, da shvate odgovor na 2+2.. Ono o čemu možemo raspravljati su upravo ostale promjene genskog materijala i zašto se one događaju. Ali 'nemreš' doći do toga. Sve jedan pametniji od drugog, tvrde da je evolucija isključivo prilagodba okolini..
Mislio sam malo i pomoći the-tuxu s znanstvene strane (nije da zastupam njegove stavove, ali ipak :o)), pa prokomentirati sebični gen, teoriju kaosa, morfička polja i sl., ali vidim da ode tema u religiju i je li prije nastalo jaje ili kokoš. Znanstveno do bola..
A obzirom na kapacitet oponenata, nema to smisla; O&O.
Šteta, mogao si dati neki svoj osvrt, ne obazirući se na dobacivanja. Otvaranjem ove teme mi nije bio cilj ateističko religiozno prepucavanje nego prokomentirati neke stvari koje mi se čine kao rupe u teoriji evolucije, a i dalje mi se čine. Drago je vrlo detaljno dao argumente u korist teorije evolucije. Mogao si ukazati na nelogićnosti pojedinih dijelova u teoriji evolucije koji ti se čine da imaju nedostatke a smatraš da su vrijedni spomena, ili općenito o nekim nedovoljno istraženim dijelovima znanosti.
Veliki Brat kaže...
OK, u jednoj (bitnoj) stvari se definitivno ne mogu složiti (1); Kako to misliš da znanost i religija mogu koegzoistirati, kada je cijeli ovaj thread nastao upravo na barem jednoj nepomirljivoj razlici između ovo dvoje - znanost kaže da je ćovjek evoluirao iz životinje, dok kršćanstvo tvrdi da ga je stvorio Bog (kao i čitav svijet, pardon, planet, pardon, svemir...). Kud ćeš veće razlike?
Kakve veze ima kršćanstvo sa ovom temom? Svaka religija ima svoje poimanje kreiranja Svemira a kod nekih se mogu vidjeti sličnosti. Hinduizam koji svoje porijeklo vuče iz Vedskih spisa, vrlo logično pojašnjava kreaciju Svemira, svijeta, ljudi i životinja, općenito živih bića. Zakon karme, dharma, samsara, reinkarnacija, pojašnjava zašto je čovjek tu gdje je i zašto mu se nešto događa. Krščanstvo govori slično, ali na drugačiji način, npr. pojam bodhisattva u Kršćanstvu je Isus Krist.
Tko ima volje neka prouči što je Brahman. Tko u tome ne vidi logičnost, njegov problem.
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 0:38 (the_tux).
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
the_tux kaže...

 

c) Ostavljaš li mogućnost da ima života koji nije započeo u vodi?

Ukoliko ostavljaš tu mogućnost, smatraš li da su za život potrebni Zemaljski uvjeti (temperatura, tlak, kemijski spojevi itd) ili je moguć život recimo na Marsu i da tamo postoji npr. neka bakterija ili virus?

 

Nisam stručnjak niti išta znam o tome. Koliko čujem, Mars ima nekoliko ozbiljnih problema za život - nema ozonski omotač, pa UV zračenje praktički sterilizira površinu Marsa. Što ne znači da možda ispod površine nema nekakvog života. Isto tako, Marsovo magnetsko polje je skoro nepostojeće, pa je opet na udaru solarnih vjetrova i drugog zračenja iz svemira, a od kojega nas na Zemlji štiti jako magnetsko polje našeg planeta. Također vode je malo, tako da je šansa za takvo nešto vrlo mala.

 

Općenito mislim da je šansa za inteligentni život u svemiru relativno mala, odnosno da je šansa da negdje "u dometu" naše civilizacije neka druga civilizacija gotovo nepostojeća. Neki primitivni oblik života je vjerojatan, barem mi se čini, iako mi se ove spekulacije o životu, primitivnom, u našem sunčevom sustavu čine isto tako jako malo vjerojatnima.

 

Dakle, život u svemiru da, u našoj blizini vjerojatno ne, inteligentni život u "dometu" gotovo sigurno ne, a malo je vjerojatno da ćemo ikada naići na inteligentni život u svemiru bilo gdje.

 

Inteligenti život nije konačni cilj i "vrhunac" evolucije već prije jedan od rukavaca. Ljudi su, sudeći po svim istraživanjima, u nekoliko navrata spali na izrazito malobrojnu populaciju (mitohondrijska DNK koja se prenosi po majci nam je vrlo homogena, što govori da je u povijesti bilo u jednom trenutku jako malo žena - dakle, mala populacija) tako da je pravo čudo da smo uspjeli ovoliko preživjeti kao vrsta.

 

Mislim da je bolje, s evolucijskog stanovišta i za uspjeh vrste, imati veliko zubalo i kandže, nego IQ 170.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2010 23:54 (Drago).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
MrBlc kaže...
vjeko kaže...

Čeljust se je smanjila zato jer smo otkrili kuhanje. Problem je šta nam je ostalo previše zuba za tako malu čeljust.

Ako sam ja dobro shvatio, a za kakve se sve cake hvataju neki pojedinci u ovoj temi, bilo bi ispravno reći da nakon otkrića kuhanja velika čeljust više nije bila značajna osobina po pitanju prilagođenosti okolini (ili da je mala čeljust postala značajna).

 

Različiti djelovi tijela zahtjevaju različite količine resursa, tako npr. muškarci imaju bradavice ioako im nisu potrebne, zato jer zahtjevaju zanemarivu količinu resursa. Kod čeljusti to nije slučaj i onda se ona smanjila, odnosno prilagodila, kad više nije bilo potreba za većom. 

15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Veliki Brat kaže...

 

OK, u jednoj (bitnoj) stvari se definitivno ne mogu složiti (1); Kako to misliš da znanost i religija mogu koegzoistirati, kada je cijeli ovaj thread nastao upravo na barem jednoj nepomirljivoj razlici između ovo dvoje - znanost kaže da je ćovjek evoluirao iz životinje, dok kršćanstvo tvrdi da ga je stvorio Bog (kao i čitav svijet, pardon, planet, pardon, svemir...). Kud ćeš veće razlike?

Vjerujem da ti tako ne misliš, ali mnogo ljudi je prispodobu o Adamu i Evi (kao i cijelu Bibliju) shvatilo na doslovan način.

Lijepo piše da se svijet stvarao 7 jedinica vremena, ovo namjerno pišem ovako. Dan je vjerojatno uveden da ljudima koji baš i nisu bili pametni da predodžbu o svemu tome.

 

Što ako prvih par "dana" shavtimo kao vrijeme od Velikog praska do stvaranja Zemlje.  Nadalje stvaranje biljaka i životinja u jednom danu možemo inteprtirati na skroz znanstveni način; Bog je dao onu prvu "iskru" da od spojeva nastane život i taj dan shvatimo kao evoluciju. Stvaranje čovjeka interpretiram na način da, kad se čovjek dovoljno razvio, Bog mu je usadio savjest, moralnost, želju za znanjem.

Možda stvaranje na svoju "sliku i priliku", ustvari znači evolucija u čovjekoj fizički izgled, i davanje svijesti.

 

Eto, zato mislim da znanost i vjera mogu koegzistirati (previše upotrebljavam ovu riječ Smijeh). Naravno pogreška religije je kažnjavanje neslaganja s dogmama. U to vrijeme nitko osim Darwina (vjerojatno i malog broja pobornika) nije niti imao pojam o evoluciji i u vlastitom neznanju slijepo su se držali poznatoga tj. vjere i doslovnog tumačenja vjerskih spisa.

Pogreška je nekih ateista što navodeći grijehe čovjeka misle dokazati da bog ne postoji.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
16 godina
protjeran
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

 

Drago

a)Nisam stručnjak niti išta znam o tome. Koliko čujem, Mars ima nekoliko ozbiljnih problema za život - nema ozonski omotač, pa UV zračenje praktički sterilizira površinu Marsa. Što ne znači da možda ispod površine nema nekakvog života. Isto tako, Marsovo magnetsko polje je skoro nepostojeće, pa je opet na udaru solarnih vjetrova i drugog zračenja iz svemira, a od kojega nas na Zemlji štiti jako magnetsko polje našeg planeta. Također vode je malo, tako da je šansa za takvo nešto vrlo mala.

Općenito mislim da je šansa za inteligentni život u svemiru relativno mala, odnosno da je šansa da negdje "u dometu" naše civilizacije neka druga civilizacija gotovo nepostojeća. Neki primitivni oblik života je vjerojatan, barem mi se čini, iako mi se ove spekulacije o životu, primitivnom, u našem sunčevom sustavu čine isto tako jako malo vjerojatnima.

Dakle, život u svemiru da, u našoj blizini vjerojatno ne, inteligentni život u "dometu" gotovo sigurno ne, a malo je vjerojatno da ćemo ikada naići na inteligentni život u svemiru bilo gdje.

b)Inteligenti život nije konačni cilj i "vrhunac" evolucije već prije jedan od rukavaca. Ljudi su, sudeći po svim istraživanjima, u nekoliko navrata spali na izrazito malobrojnu populaciju (mitohondrijska DNK koja se prenosi po majci nam je vrlo homogena, što govori da je u povijesti bilo u jednom trenutku jako malo žena - dakle, mala populacija) tako da je pravo čudo da smo uspjeli ovoliko preživjeti kao vrsta.

c)Mislim da je bolje, s evolucijskog stanovišta i za uspjeh vrste, imati veliko zubalo i kandže, nego IQ 170.

 

a) Zanimljiv odgovor. Očekivao sam neku neku optimističniju prognozu u rangu Star Treka.Smijeh

b) Inače mali, bliski u krajnjoj liniji srodni genetski materijal donosi sa sobom neželjene posljedice, budući da srodnost gena može brže dovesti do nekih nasljednih bolesti tj. tjelesnih deformacija, duševnih oboljenja itd., zbog pribrajanja recesivnih štetnih gena koji su isti u oba roditelja. To samo spominjem radi toga jer ne znam o koliko se maloj populaciji radi.

c) Kao što reče Mark Twain: There is no sadder sight than a young pessimist, except an old optimist.Smijeh

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 0:46 (the_tux).
16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Slash 666 kaže...
ta evolucija je glupost. Da dode do potopa, moj um bi rekao, joj, bas bi mi dobro dosle skrge. I za 2 mil godina bi imali skrge. Kako um zna kako skrge rade? Ili izgledaju. Jedino da zguzim ribetinu nekakvu

Ahahaha, dobar... (hmm to se ti šališ zar ne?)

 

Pitam se što je bakteriji um rekao kad je nakon parsto milijuna godina dobila noge? Možda: 'Bravo!' ? Ahahaha

16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...
Veliki Brat kaže...

 

OK, u jednoj (bitnoj) stvari se definitivno ne mogu složiti (1); Kako to misliš da znanost i religija mogu koegzoistirati, kada je cijeli ovaj thread nastao upravo na barem jednoj nepomirljivoj razlici između ovo dvoje - znanost kaže da je ćovjek evoluirao iz životinje, dok kršćanstvo tvrdi da ga je stvorio Bog (kao i čitav svijet, pardon, planet, pardon, svemir...). Kud ćeš veće razlike?

Vjerujem da ti tako ne misliš, ali mnogo ljudi je prispodobu o Adamu i Evi (kao i cijelu Bibliju) shvatilo na doslovan način.

Lijepo piše da se svijet stvarao 7 jedinica vremena, ovo namjerno pišem ovako. Dan je vjerojatno uveden da ljudima koji baš i nisu bili pametni da predodžbu o svemu tome.

 

Što ako prvih par "dana" shavtimo kao vrijeme od Velikog praska do stvaranja Zemlje.  Nadalje stvaranje biljaka i životinja u jednom danu možemo inteprtirati na skroz znanstveni način; Bog je dao onu prvu "iskru" da od spojeva nastane život i taj dan shvatimo kao evoluciju. Stvaranje čovjeka interpretiram na način da, kad se čovjek dovoljno razvio, Bog mu je usadio savjest, moralnost, želju za znanjem.

Možda stvaranje na svoju "sliku i priliku", ustvari znači evolucija u čovjekoj fizički izgled, i davanje svijesti.

 

Eto, zato mislim da znanost i vjera mogu koegzistirati (previše upotrebljavam ovu riječ Smijeh). Naravno pogreška religije je kažnjavanje neslaganja s dogmama. U to vrijeme nitko osim Darwina (vjerojatno i malog broja pobornika) nije niti imao pojam o evoluciji i u vlastitom neznanju slijepo su se držali poznatoga tj. vjere i doslovnog tumačenja vjerskih spisa.

Pogreška je nekih ateista što navodeći grijehe čovjeka misle dokazati da bog ne postoji.

 

Kao prvo, u Bibliji ne piše da je Bog stvarao svijet 7, već 6 dana (ili neodređeno dugih jedinica vremena kako ti tvrdiš). Sedmi dan Bog nije ništa radio već se odmara - tako kaže Biblija.

 

BTW, ove kerefeke s tim da dan više ne znači dan nego "vremenski odsječak" su prvi puta uvedene u raspravu, prvo tiho, u 19-tom, a onda u 20-tom stoljeću puno glasnije, jer je geologija, fizika, paleontologija i biologija jasno dokazala da svijet nije stvaran 6 dana, niti je Zemlja stara 6.000 godina, kako se tvrdilo.

 

Dakle, ideja o "vremenskim odsječcima", a ne danima, je uvedena u interpretaciju Biblije tek kad se shvatilo da je opis tvaranja budalast i ne slaže se s empirijskim podacima. Tisućljećima prije toga (jer je Postanak u Starom zavjetu koji je stariji od kršćanstva) dan je jednostavno tumačen kao dan - ne neki nedefinirani odsječak vremena.

 

Također, većina župnika i danas, tko ne vjeruje neka ih pita, i dalje govori o 6 dana stvaranja i sedmom danu odmora, a ne nekakvim vremenskim isječcima. Dakle, ova intepretacija se spominje samo u onim slučajevima kada natprosječno obrazovani kršćani koji znaju nešto o znanosti, idu objašnjavati nelogičnosti u Postanku i nadaju se da će reinterpretacijom značenja riječi nešto promijeniti.

 

Na žalost, sam Postanak je u koliziji sam sa sobom jer su redoslijedi nastajanja ljudi, životinja i drugo ponovljeni dva puta, ali drugačijim redoslijedom. Dakle, interna nekonzistentnost nevezano uz značenje riječi dan.

 

Nevezano uz to, ideja da dan ne znači dan već "nedefinirani vremesnki odsječak" pored toga što je povijesno bez potpore, jer do novoga doba tako nije bilo intepretirano, logički je besmislena.

 

Što nam govori podatak o trajanju koji kaže da je nešto trajalo "neodređeno vrijeme"? Apsolutno ništa. Šest takvih neodređenih isječaka govori jednako ništa. Ukoliko su pisci Biblije htjeli reći da nije sve stvoreno odjednom (zašto ne - ako je Bog svemoguć  - zašto to ne bi mogao napraviti?), ona su mogli nabrajati samo redoslijed - prvo stvori Zemlju, pa nebo (ili Sunce, kako u kojoj verzij) pa ovo i ono itd.

 

 

BTW, intepretacija da nekoliko tisuća godina nakon nastanka Starog zavjeta nešto što se tisućama godina smatralo da znači nešto nedvosmisleno i što je publika kojoj je bio namijenjen itekako doslovno shvaćala, zapravo znači ono što nam danas suvremena znanost kaže, a što uopće nije zapisano u Bibliji je djetinjasta -  u najboljem slučaju, ili jednostavno nepošteno izmotavanje.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 0:56 (Drago).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os

@drago kako god da su pisci biblije napisali,ti bi sumnjao,radilo se o danima, sekundama ili čemu god 

16 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

@ wyks
Zanimljivo, međutim kreacionisti su zaduženi da svojim interpretacijama biblije “približe” religiju znanosti.
Nisam stekao dojam da ti spadaš u tu skupinu. Izlanuo se

Peace and Love _ Frankenstein Build
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
muhaqeri kaže...

@drago kako god da su pisci biblije napisali,ti bi sumnjao,radilo se o danima, sekundama ili čemu god 

 

Pa ako bi sve ostalo ostalo isto, a samo ta riječ bila drugačija, naravno da bih jer se radi o budalaštinama koje nemaju veze sa stvarnim svijetom.

 

Gotovo kao da je nastala na osnovu mitova primitivnih čobana iz brončanog doba koji su mislili da je Zemlja ravna ploča i da se s vrha jako velikog brda može vidjeti čitav svijet?! OMG - pa stvarno i jest! Tko bi rekao?!

 

Usput, ja ne "sumnjam" u Bibiju već jednostavno znam koji su dijelovi posve besmisleno nagađanje čobana oko logorske vatre o tome kakva je kozmologija svijeta (premda oni ne bi znali ni to ta riječ znači), a koji su vrlo, vrlo labavo bazirani na nekim stvarnim događajima (nema ih baš puno), ali preuveličanim i ispričanim iz perspektive malog semitskog plemena koje je sebi odlučilo pripisati daleko veći status nego drugim semitskim plemenima oko njih. Tako čak i opisi bazirani na stvarnim povijesnim događajima dobivaju mitske i posve nemoguće dimenzije. A tek smo na Starom zavjetu...

This space for rent!
15 godina
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

@Drago

Prvo mi uz svu modernu znanost i visoku inteligenciju nemamo odgovore na smisao života i neka goruća pitanja. I uz svu inteligenciju imamo masivne histerije.

Srednjovjekovnom i starovjekovnom čovjeku je vjerojatno bilo još i teže.

Ljudska slabost/vrlina je to da se ljudi u teškim situacijama okreću poznatome i prijateljskom, te je u takvim situacijama lakše upravljati ljudima. Ljudi zbog konformizma daju podršku masi koja je jača, a ta masa je u nekim slučajevima u krivu. Genijalni umovi u povijesti ispravljaju masu i zato navodim da se i religija mora modernizirati.

 

Ključna (žalosna) stvar je da u vrijeme najgorih zločina i dvojbi (zemlja u svemiru, oblik zemlje, evolucija) crkve, na najvišim položajima su bili krivi (negenijalni) ljudi koji su propagirali ono u čemu su se smatrali sigurnim i ono čime se njihov položaj nije mogao srušiti. Kako nas povijest uči, vidimo da su ipak ti genijalni ljudi predvladali, što naravno ne umanjuje krive poteze.

Ranije sam napisao da se ne slažem (dogmatski) sa svim navodima Crkve.

 

Po meni je apsolutno krivo mišljenje da se Crkva, poimanje Boga, vjera, Biblija i njeno tumačenje ne mogu mjenjati u toku sa znanstvenim otkrićima. Nešto što današnji čovjek može spoznati (a što je starovjekovnom čovjeku bilo teže) je da je stvaranje svijeta (međuostalim) manje bitno pitanje, dok moralne i etičke vrijednosti vjere ostaju.

Papa Ivan Pavao II je krenuo u tom modernijem smjeru, Benedikt je malo zapeo.

 

Nevezano uz ovo zadnje što si napisao;

 

Da li se slažeš da je jedina razlika između naših teorija, to što ti Veliki prasak, pojavu života, svijest i moralnost kod čovjeka smatraš pojmovima na koje znanost ima teorije ali nema (još) dokaza, a ja smatram da je to "divine intervention"?

 

I da primjetio sam da imam par pogrešaka u pisanju riječi, ispričavam se zbog toga, zbog ozljede pišem iz nezgodnog položaja.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
14 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os

@drago tvoje uvjerenje da su ljudi prije bili gluplji(primitivni čobani)ne stoji,da kojim slučajem nema 7 dana struje neki bi mislili da je smak svijeta,o besmislenom nagađanju čobana isto pokazuje da nemaš poštovanja prema ljudima,osnova zdravoga razuma je biti dobar i imati razumijevanja za druge

16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...

@Drago

 

Da li se slažeš da je jedina razlika između naših teorija, to što ti Veliki prasak, pojavu života, svijest i moralnost kod čovjeka smatraš pojmovima na koje znanost ima teorije ali nema (još) dokaza, a ja smatram da je to "divine intervention"?

 

I da primjetio sam da imam par pogrešaka u pisanju riječi, ispričavam se zbog toga, zbog ozljede pišem iz nezgodnog položaja.

Ne slažem se. Znanost ima dokaza za svoje teorije jer teorije su potvrđene hipoteze.

 

Dakle, kod znanosti riječ "teorija" ne označava nekakvo "teoretiziranje" u kolokvijalnom smislu. Da bi nešto dobilo status znanstvene teorije mora podastrijeti beskonačno dokaza koji se neprestance iznova propituju i drugi "zločesti" znanstvenici koji bi htjeli slavu ih pokušavaju osporiti.

 

Iz toga razloga nemamo "Istinu relativnosti" ili "Istinu evolucije" ili "kvantnu Istinu", već isključivo teorije. Znanost ne smatra da je ikoja teorija konačna, ma kako dobro i bez greške na osnovu trenutnih promatranja opisivala zbivanja i predviđala buduća, te je ne proglašava "konačnom Istinom", iako znanstvena metoda bez dvojbe ocjenjuje istinitost tvrdnji, argumenata i podastrijetih dokaza koji tvore teoriju.

 

Einteinova teorija relativnosti, opća i posebna, su primjer izvrsnih teorija koje daju savršeno točna predviđanja potvrđena empirijski i još neoborena, ali koja će za znanstvenike uvijek imati status teorije, što je ujedno i najviši status koji postoji, a u sebi uključuje i dokaze.

 

Žao mi je zbog ozljede, nadam se da nije ništa ozbiljno, a isprike nisu potrebne - pravim tipfelera tonu, tako da sam zadnji koji bi se imao pravo buniti.

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
the_tux kaže...

 

a) Zanimljiv odgovor. Očekivao sam neku neku optimističniju prognozu u rangu Star Treka.Smijeh

b) Inače mali, bliski u krajnjoj liniji srodni genetski materijal donosi sa sobom neželjene posljedice, budući da srodnost gena može brže dovesti do nekih nasljednih bolesti tj. tjelesnih deformacija, duševnih oboljenja itd., zbog pribrajanja recesivnih štetnih gena koji su isti u oba roditelja. To samo spominjem radi toga jer ne znam o koliko se maloj populaciji radi.

c) Kao što reče Mark Twain: There is no sadder sight than a young pessimist, except an old optimist.Smijeh

 

 

Nisam pesimist ni optimist, već realist.

 

Realno je očekivati da ti i ja u svom životnom vijeku, ukoliko se ne dogodi nešto stvarno iznimno o čemu sada nema ni naznake, vjeojatno nećemo dočekati da se nedvojbeno dokaže postojanje primitivnog života na nekom od planeta ili mjeseca u Sunčevom sustavu. Planirane su neke ekspedicije, ali realno se pravo istraživanje potencijalnih kandidata može očekivati tek oko 2050-te ili kasnije, a dok dođu rezultati i tako to - još decenije. Ukratko, mala vjerojatnost postoji da će se na nekom nezemaljskom mjesecu naći neka alga ili bakterija, ali ne trebaš se tome previše nadati.

 

Otkrivanje inteligentnih bića u svemiru - gotovo posve sam siguran - u našem je životnom vijeku nemoguće, a vrlo vjerojatno i za stotine ili tisuće generacija koje dolaze iza nas.

 

I ja bih volio da možemo naići na plemenite, pametne, mudre i miroljubive svemirce koji nam vole pomoći, neke Vulkance koji su dobrohotni prema ljudima premda im smrdimo. Ipak, za sada ne postoji nikakva naznaka da takvi, pa i bilo kakvi drugi "pametnjakovići" u svemiru postoje.

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Drago kaže...

Ne slažem se. Znanost ima dokaza za svoje teorije jer teorije su potvrđene hipoteze.

 

Dopuna @ Draginom postu


Crkva prilagođava nove znastvene teorije svom učenju, dok je za znanost to novost.
Religija kao i znanost doživljava modifikacije. Ali te modifikacije se ne čine razmatranjem i provođenjem eksperimenata već promjenom tumačenja. Ako se ne prilagodi religija će postati tradicija, a ako se prilagodi previše, izgubit će svoj smisao i prestat će biti religija. Kreacionisti aktivno rade na prilagođavanju pa će možda uspjeti približiti religiju i znanost, mada mi se to čini nemogućim.


Smislom života se ne bavi znanost, mislim da tu religija ima monopol i na tu kartu igra.

Jer čovjek je biće koje mora u nešto vjerovati.....

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 2:16 (Verbatim).
15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Drago kaže...

Ne slažem se. Znanost ima dokaza za svoje teorije jer teorije su potvrđene hipoteze.

 

 

Žao mi je zbog ozljede, nadam se da nije ništa ozbiljno, a isprike nisu potrebne - pravim tipfelera tonu, tako da sam zadnji koji bi se imao pravo buniti.

Krivo sam se izrazio.

Znači ja se apsolutno slažem sa svim dokazanim znanstvenim teorijama, ali ono što kao vjernik vjerujem je to da je Bog imao svoje prste u stvaranju ljudske svijesti. Također, vjerujem a i tvrdim da su u Bibliji jedino bitna moralna i etička načela, sve ostalo su pokušaji (tada) neukih ljudi da pojme svijet oko sebe.

To što je dugi niz stoljeća napravljeno previše zla zbog nečeg što bi trebalo slaviti (širenje ljudske genijalnosti), meni ne trebaš posebno isticati.

Iako sam vjernik, smatram da zbog razlike u pameti, broju ljudi i načinu života, tadašnja pravila treba prepraviti u duhu vremena.

 

Mislim da neki (a pomalo i ti) gledaju stvari iz gledišta današnjeg čovjeka.

Ti si otkad si postao svjestan sebe krenuo u obrazovni sustav koji te uči i širi znanje, koji te tjera na vlastito razmišljanje. Dobio si slobodu, prava, slobodu govora, a i briga za preživljavanje modernom čovjeku je strana. Na raspolaganju ti je svakojaki alat, tehnologije, klikom miša možeš naučiti nešto što do tada nisi znao.

 

Zamisli da nemaš niti jednu od tih stavki.

Ako si imao sreće naučio si pisati, čitati. Dalje od toga stizali su samo bogati i iznimke. Ustaneš se i pogledaš Sunce, nemaš pojma o čemu se radi, a nemaš nikoga oko sebe tko bi ti mogao objasniti.

Uza sve nedaće pojavljuje se masa koja govori da su svi jednaki, da treba biti dobar i obziran prema drugima. I onda ta masa kaže to je napravio Bog (što i nije dokazana laž) koji od tebe zahtijeva da budeš dobar.

Gdje si ti mogao provjeriti da li oni lažu? I da li si mogao provjeriti da je Sunce nastalo doslovno kako masa govori, u jedan dan božijim pokretima ruke; da li si mogao saznati da je to ipak bio duži proces?

 

Pogreška te mase je ta što kad se nešto saznalo nisu svoje propovijedi uskladili. To usklađenje ni u kojem slučaju ne kompromitira postojanje Boga, već objašnjava proces na koji je to Sunce zbilja nastalo. Pogreška je i u tome što je tadašnja Crkva bila uvjerena da će te ideje srušiti njihovu (zemaljsku) moć i to pokušavala sakriti pričom da ti genijalci ispravljanjem "pravila" negiraju Boga. Tipično ljudsko ponašanje.

Najbitniji faktor jest taj da su to i dalje ljudi, glupi, pohlepni i tvrdoglavi. Dodaj u mješavinu apsloutnu moć i nebrigu za sutra, dobiješ "mračni" srednji vijek.

 

Ideja tko je začetnik tog prcesa i dalje stoji. Bog, slučajnost, fizikalni zakoni. Opet i Bog je mogao posložiti te fizikalne zakone.

Pitanje je da li bi ondašnji čovjek pojmio današnja saznanja.

 

Gluposti crkve su gluposti crkve i čovjeka koji upravlja tom crkvom i u ovoj priči je spmonjanje Boga uvreda božanskome biću, a i izjava "Božija volja je takva" je bezobrazna isprika.

Slobodnu volju imamo, a 285 godina mira (prema zapisanim podacima) dokazuju da čovjek zloupotrebljava svoja prava, slobode i vještine.

 

Hvala na željama i brizi nije ozbiljno već više iritantno, što se tiče mojih isprika Grammar Nazi vrebaju svuda! Beware! :)

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...
Znači ja se apsolutno slažem sa svim dokazanim znanstvenim teorijama, ali ono što kao vjernik vjerujem je to da je Bog imao svoje prste u stvaranju ljudske svijesti. Također, vjerujem a i tvrdim da su u Bibliji jedino bitna moralna i etička načela, sve ostalo su pokušaji (tada) neukih ljudi da pojme svijet oko sebe.

...

 

Ideja tko je začetnik tog prcesa i dalje stoji. Bog, slučajnost, fizikalni zakoni. Opet i Bog je mogao posložiti te fizikalne zakone. ...

Nisu stvari baš tako jednostavne. Kršćanstvo u svojim temeljima ima ugrađene premise koje čovjek ne može provjeriti, a tu su s namjerom da ga potčine. U prvom redu govorim o iskonskom grijehu, s kojim čovjek zdravorazumski nema ništa (tipična starozavjetna muljavina, no to je sad već samo moj osobni stav), ali je svejedno odgovoran i grešan. Zatim to dolazi u paketu s otkupom grijeha. Dakle, Crkva te prvo okrivi, onda ti ponudi otkup grijeha, a ti lijepo slažeš pare u škrabicu i odlaziš kući sretan jer si prošao jeftino. Desetak kuna tjedno za kršenje Božjih zapovijedi? I nije baš neka kazna zar ne?

 

Znam, sad ćeš mi reći da to ide na dušu grešnicima, ali opet - Crkva je ta koja to podupire (i profitira od toga), koja tumači Bibliju, koja zna kako je Bog stvorio svijet i koja regrutira sljedbenike metodom mrkve i batine. I znam da ćeš mi reći kako Crkvu na Zemlji vode ljudi, ali tim više... I zato, ja biram nešto drugo, ako postoji nešto što mi može dati kvalitetnije odgovore. I ne bi vjerovao, znanost to može. Ne na sve, ali odgovore na neka bitna pitanja daje konzistentno i nepristrano.

 

Naravno da je moguće da je nekakav imaginarni Bog posložio svijet baš ovako kako danas vidimo, ali za to nema dokaza. u tom smislu na čovjeku ostaje samo da vjeruje ili ne vjeruje. Ja biram ne vjerovanje i mogu si točno obrazložiti zašto to biram. I u niti jednom trenutku neću reći da je nešto uzrok samo zato što 'to nešto' može biti uzrok, jer može biti milijun stvari. Ali, uzevši u obzir današnja saznanja, religija gubi čvrsto tlo pod nogama i to je sasvim normalno. Opet, s druge strane, normalno je i da ljudi ne žele sami sebi priznati da su odrasli na nečemu besmislenom, pa si trude ugraditi smisao kako bi sve ostalo isto i po starom. I onda krenu s prekrajanjem tumačenja Biblije. Sada ti samo ostaje da odabereš module iz Biblije koji te zanimaju, a ostale zanemariš. Kako to napraviti i ostati čiste savjesti, to mi već ne može biti jasno, ali valjda zato postoje ispovjedaonica i škrabica...

 

@tux - Razlog zašto spominjem kršćanstvo je taj što je upravo ono većini na ovim prostorima najbliža vjera i temelj je kreacionizma. Bez kršćanstva nema kreacionizma i u tom duhu pričamo. Ne možeš izdvojiti kreacionizam iz kršćanstva i pričati napamet, to je čitav sustav. Ne bi ni ja volio prebaciti temu na religiju i njen (be)smisao, ali odgovori u smislu što je evolucija i kako funkcionira su već dani i mislim da je ovaj smjer rasprave sasvim u duhu teme (čiji naziv ionako završava rječju 'ostalo' iza riječi 'kreacionizam' :P)

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 9:29 (Veliki Brat).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice