Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

poruka: 561
|
čitano: 258.738
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
mbaksa kaže...

Kloniranje ne podrazumijeva prijenos uma/svijesti/"duse".

 

Pa o tome govorimo od početka, kad su neki rpričali da bi bilo dobro klonirati Titu i Teslu (neravno govorili su neozbiljno, u šali)

Što će ti identični (izgledom) ti u svijetu?

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 1:07 (wyks).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...
.

 

No opet sve je ovo diskutabilno jer jedina stvar u koju ja smatram da se ne trebamo mješati jest prirodna smrt.

 

Možeš li ovo malo pojasniti?

Peace and Love _ Frankenstein Build
15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Verbatim kaže...
wyks kaže...
.

 

No opet sve je ovo diskutabilno jer jedina stvar u koju ja smatram da se ne trebamo mješati jest prirodna smrt.

 

Možeš li ovo malo pojasniti?

Zašto bi se mješali u smrt od starosti?

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...
mbaksa kaže...

Kloniranje ne podrazumijeva prijenos uma/svijesti/"duse".

 

Pa o tome govorimo od početka, kad su neki rpričali da bi bilo dobro klonirati Titu i Teslu (neravno govorili su neozbiljno, u šali)

Što će ti identični (izgledom) ti u svijetu?

Nisam to pratio ispocetka. Da, slazem se. Ljudi bi imali (gotovo) isti genetski kod, ali to ne znaci da bi bili isti, jer se ne bi razvijali u istim uvjetima, ne bi nuzno imali iste afinitete, inteligenciju, sposobnosti.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...

Zašto bi se mješali u smrt od starosti?

Npr. ako je puna nepodnošljive muke i patnje, smrt ne mora nužno nastupiti u podmakloj životnoj dobi.

Mislim, da svi želimo smrt usljed "istrošenosti" sustava, nažalost, nismo svi te sreće.

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 1:18 (Verbatim).
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...
mbaksa kaže...
Razglabalo se na onoj prlosloj temi vezanoj uz NRZ i o tim stvarima, ali nitko nije ponudio obrazlozenje zasto covjek/um/dusa ne bi bio samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu.

Chinese Room? What Mary Didn't Know? China Brain?

 

Si čuo za nešto od ovoga? Očigledno ne.

 

Gotovo nitko, osim Daniela Denneta, više ne zastupa fizikalizam.

A nekad su zastupali? Ne znam... Trebao bi napraviti neko meta-istrazivanje i ukljuciti u cijelu pricu i znanstvenike.

 

Nego, jel ti to tu pokusas proturiti argumentum ad populum, umjesto da das dokaz da covjek/um/dusa ne moze biti samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu? Nece ici.

15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
mbaksa kaže...

Nisam to pratio ispocetka. Da, slazem se. Ljudi bi imali (gotovo) isti genetski kod, ali to ne znaci da bi bili isti, jer se ne bi razvijali u istim uvjetima, ne bi nuzno imali iste afinitete, inteligenciju, sposobnosti.

Spmenuli su neki da bi zbog inteligencije bilo dobro klonirati Teslu, no mislim da nakon relativno kratkog vremena klon bi se skroz razlikovao od originala po pitanju ponašanja i sposobnosti.

Samo ako promjeniš okruženje života vidjele bi se razlike, a kad uključiš u to različite ljudske odnose, različite reakcije na vanjske podražaje, mislim da je postotak iste rekacije i afiniteta jako mali.

Verbatim kaže...

Npr. ako je puna nepodnošljive muke i patnje, smrt ne mora nužno nastupiti u podmakloj životnoj dobi.

Mislim, da svi želimo smrt usljed "istrošenosti" sustava, nažalost, nismo svi te sreće.

Jasno, zato baš i kažem da se ne bi trebali mješati u to, stvarno ne znam, gledajući iz svoje ograničene ljudske perspektive i navike na ovakvo stanje života/smrti, što bi dobili instantnim produživanjem života.

Život jest produžen značajno, recimo negdje u povijest ljudima bi bilo čudno da dožive praunučad, u neko dogledno vrijeme vjerojatno će ljudi doživjeti i više generacija nakon praunučadi.

 

Ali ovo više manje ide prirodnim tokom, iako napretkom znanosti/medicine životni vijek raste brže nego prije nekoliko tisuća godina.

Iz čiste navike bilo bi mi jako čudno da se napravi supstanca koja produžuje život i ne znam kako bi civilizacija reagirala da se najednom mortalitet drastično smanji.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 1:52 (wyks).
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...
mbaksa kaže...
M_dipl. kaže...
mbaksa kaže...
Razglabalo se na onoj prlosloj temi vezanoj uz NRZ i o tim stvarima, ali nitko nije ponudio obrazlozenje zasto covjek/um/dusa ne bi bio samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu.

Chinese Room? What Mary Didn't Know? China Brain?

 

Si čuo za nešto od ovoga? Očigledno ne.

 

Gotovo nitko, osim Daniela Denneta, više ne zastupa fizikalizam.

A nekad su zastupali? Ne znam... Trebao bi napraviti neko meta-istrazivanje i ukljuciti u cijelu pricu i znanstvenike.

 

Nego, jel ti to tu pokusas proturiti argumentum ad populum, umjesto da das dokaz da covjek/um/dusa ne moze biti samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu? Nece ici.

Umjesto da tu pričaš gluposti mogao bi nešto o tome i pročitati. Naveo sam ti tri, do današnjeg dana, nepobijena argumenta

Naveo si misaone eksperimente, kojima se ne moze dokazati da covjek/um/dusa ne mogu biti samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu. Znaci, ni ne trebaju biti pobijeni, iako jesu iskritizirani. Umjesto da tu pricas gluposti, mogao bi vec jednom prestati predstavljati nedokazane tvrdnje kao dokazane.

13 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
mbaksa kaže...
M_dipl. kaže...
mbaksa kaže...
M_dipl. kaže...
mbaksa kaže...
Razglabalo se na onoj prlosloj temi vezanoj uz NRZ i o tim stvarima, ali nitko nije ponudio obrazlozenje zasto covjek/um/dusa ne bi bio samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu.

Chinese Room? What Mary Didn't Know? China Brain?

 

Si čuo za nešto od ovoga? Očigledno ne.

 

Gotovo nitko, osim Daniela Denneta, više ne zastupa fizikalizam.

A nekad su zastupali? Ne znam... Trebao bi napraviti neko meta-istrazivanje i ukljuciti u cijelu pricu i znanstvenike.

 

Nego, jel ti to tu pokusas proturiti argumentum ad populum, umjesto da das dokaz da covjek/um/dusa ne moze biti samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu? Nece ici.

Umjesto da tu pričaš gluposti mogao bi nešto o tome i pročitati. Naveo sam ti tri, do današnjeg dana, nepobijena argumenta

Naveo si misaone eksperimente, kojima se ne moze dokazati da covjek/um/dusa ne mogu biti samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu. Znaci, ni ne trebaju biti pobijeni, iako jesu iskritizirani. Umjesto da tu pricas gluposti, mogao bi vec jednom prestati predstavljati nedokazane tvrdnje kao dokazane.

Uostalom osvrnimo se na dosadašnji napredak ljudi u načinu razmišljanja, o ogromnom tehničkom napretku u veoma malo vremena. Smiješno mi je govoriti kako smo došli sa napretkom, jeli on tehnološki, mentalni ili bilo koji drugi, pred neki zid i da svo znanje i informacije koje sada znamo moramo uzeti kao nepobijene činjenice. Chinese room? Ja mislim da se time i tomu sličnom ne treba zavaravati da se je došlo do nekih ultimativnih saznanja i dokaza. To jesu argumenti u današnjim okvirima ljudske spoznaje o svemu oko nas ali "hvala bogu"(tako se kažeNamigiva) ljudi napreduju i mislim da nije razborito oslanjati se na argumente koje si naveo i uzimati ih za nekakvu dogmu. Ja se toliko neću ograničavati.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 2:40 (Gilgamesh).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

Ne škodi malo naučiti o stvarima prije nego što ideš napadati, znaš. Posebno si super sa logikom, veliki ateist koji se poziva na formalnu logiku a upravo putem formalne logike imamo najsnažnije (i logički konzistentne) dokaze za postojanje boga, ma nemam pojma zašto se više s tobom iti trudim...

Par stranica ranije si rekao da ne vjeruješ u boga. Sad pak tvrdiš da imaš čak više dokaza da postoji. Malo mi se to čini zbrkano... Ako imaš dokaze da postoji, zašto bi ipak mislio da ne? Ili znaš da postoji greška u logici, samo si to prešutio?

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
DigiMagic kaže...

Par stranica ranije si rekao da ne vjeruješ u boga. Sad pak tvrdiš da imaš čak više dokaza da postoji. Malo mi se to čini zbrkano... Ako imaš dokaze da postoji, zašto bi ipak mislio da ne? Ili znaš da postoji greška u logici, samo si to prešutio?

 

 

M_dipl je aktivno zaigrao Pascal-ovu okladu. Malo ulaže, a nada se Velikom dobitku ;)

Good Luck

Peace and Love _ Frankenstein Build
14 godina
protjeran
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...
mbaksa kaže...
Naveo si misaone eksperimente, kojima se ne moze dokazati da covjek/um/dusa ne mogu biti samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu. Znaci, ni ne trebaju biti pobijeni, iako jesu iskritizirani. Umjesto da tu pricas gluposti, mogao bi vec jednom prestati predstavljati nedokazane tvrdnje kao dokazane.

Nijedan od ovih misaonih eksperimenata nije pobijen, svi su kritizirani ali neuspješno. Chinese room je primjerice napadan zadnjih trideset godina, pa barem u stotinjak knjiga i dvjestotinjak članaka - ništa. China brain nema konkretni zaključak ali jasno je kakva se ideja želi prenijeti, a članak Franka Jacksona ("What Mary Didn't Know") je najbolniji trnu u oku, pa ajde....

 

It is important to note that in Jackson's article, physicalism refers to the epistemological doctrine that all knowledge is knowledge of physical facts, and not the metaphysical doctrine that all things are physical things.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 13:02 (ansha).
16 godina
moderator
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...
mbaksa kaže...
Naveo si misaone eksperimente, kojima se ne moze dokazati da covjek/um/dusa ne mogu biti samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu. Znaci, ni ne trebaju biti pobijeni, iako jesu iskritizirani. Umjesto da tu pricas gluposti, mogao bi vec jednom prestati predstavljati nedokazane tvrdnje kao dokazane.

Nijedan od ovih misaonih eksperimenata nije pobijen, svi su kritizirani ali neuspješno. Chinese room je primjerice napadan zadnjih trideset godina, pa barem u stotinjak knjiga i dvjestotinjak članaka - ništa.

Ne škodi malo naučiti o stvarima prije nego što ideš napadati, znaš. Dosta je vec da otvoris stranicu na Wikipediji, znas? A ne samo da gutas ono sto tvoji istomisljenici pisu i prihvacas sve sto napisu kao cinjeniuce.

Most of the discussion consists of attempts to refute it. "The overwhelming majority," notes BBS editor Stevan Harnad, "still think that the Chinese Room Argument is dead wrong."[5] The sheer volume of the literature that has grown up around it inspired Pat Hayes to quip that the field of cognitive science ought to be redefined as "the ongoing research program of showing Searle's Chinese Room Argument to be false."[4]

Despite the controversy (or perhaps because of it), the paper has become "something of a classic in cognitive science," according to Harnad.[5]Varol Akman agrees, and has described Searle's paper as "an exemplar of philosophical clarity and purity".[6]

 

I do cega ponovno dolazimo? Ponovno dolazimo do toga da nesto sto nije dokazano iznosis kao dokazano, kao cinjenice! To je u najmanju ruku neposteno od tebe (lijenost da procitas/vidis ista sto je suprotno onome sto si is ti zacrtao), ako se vec ne moze klasificirati kao manipulacija ili laganje. Kad ce toga biti dosta? Nije mi jasno - imas patolosku opsesiju da svima kontriras i pritom iznosis (i uvazavas) samo ono sto ide u prilog suprotnoga onome sto je netko na ovoj temi iznio (a s cim se ni sam nuzno ne slazes)? Sorry - ja ovdje nisam dosao filozofirati (i pod tim mislim na "filozofirati" u pogrdnom smislu), nego raspravljati.

 

M_dipl. kaže...
Neuroznanstvenici tu još ništa nisu uspjeli dokazati. Uspjelo se naravno pronaći fizikalne procese odgovarajuće nekim mentalnim stanjima (recimo boli), ali sam um, svijest i samosvijest koju ona rađa u ljudi, nije moguće (barem po današnjim mjerilima) svesti (odatle pojam redukcionizma) samo na fizikalna svojstva, a ovi misaoni eksperimenti to pokazuju.

Oni pokazuju da ljudi koji su ih smislili smatraju da to nije moguce.

 

M_dipl. kaže...
Navodno sada IBM radi superračunalo koje bi trebalo simulirati u potpunosti rad mozga (kao i china brain eksperiment, ali veće), ako to računalo razvije svijest možemo reći da fizikalizam ima svoje utemeljenje

Ti polazis od toga da je tvrdnja da um nije samo rezultat biokemijskih procesa u mozgu dokazana. Posto to nije istina, bilo koji zakljucak koji to uzima kao istinitu premisu je logicki pogresan.

 

M_dipl. kaže...

Posebno si super sa logikom, veliki ateist koji se poziva na formalnu logiku a upravo putem formalne logike imamo najsnažnije (i logički konzistentne) dokaze za postojanje boga, ma nemam pojma zašto se više s tobom iti trudim...

Jos jedna tvoja neistina.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

I sad, najsočniji dio, ajde mi ti veliki logičaru objasni što si ti mislio kad si gore napisao da je neistina da najsnažnije dokaze za postojanje boga imamo u formalnoj logici? Tu si toliko očigledno ownan da to nisu istine, ČINJENICA jest da je Godelov ontološki dokaz logički konzistentan i da ga se ne može logički pobiti! ČINJENICA je da je Plantingin ontološki dokaz logički konzistentan i da ga se ne može logički pobiti! ČINJENICA je da je do dana današnjeg nepobijen i logički konzistentan Swinburneov kozmološki dokaz! ČINJENICA je da je do dana današnjeg nepobijen i logički konzistentan Koosov kozmološki dokaz!

 

Zaključak je da ti nemaš apsolutno nikakvog pojma o stvarima o kojima si se našao raspravljati, ali baš nikakvog. Pozivaš se na logiku da obrani tezu da bog ne postoji, nema veće gluposti od toga.

Malo sam proguglao... daklem, ontološki dokazi jesu logički konzistentni. No, poanta je da polaze od neke divlje proizvoljne pretpostavke (npr. postoji točno 1 bog, broj bogova se tijekom vremena ne mijenja, itd.) - i onda naravno da se iz toga može doći do skoro bilo kakvog zaključka. Logički konzistentno, da, ali ne nužno i istinito. Istinito bi bilo da ne polazi od divlje proizvoljne pretpostavke, nego poznate činjenice.

 

To je bilo s logičke/programerske strane Osmijeh

 

S filozofske pak, i sam si rekao da nikoji od tih dokaza ne smatraš relevantnim ili točnim.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

Slažem se uz samo jednu napomenu. Mislim da pretpostavka da postoji samo jedan bog nije kao što ti kažeš divlja, ona je naprosto samorazumljiva, jer proizlazi iz pojma boga.

Jest, ali to je ontološki dokaz: pretpostavimo da bog ima neke karakteristike, i onda iz toga slijedi da ne može biti nego jedan.

Nekako sam skloniji ipak biti otvoren i prema ostalim mogućnostima.

 

M_dipl. kaže...
Ako te zanima ta problematika javi se pa te lako uputim. :)

Zapravo, više bi me zanimalo nešto o umjetnoj inteligenciji i svijesti, ako imaš nešto o tome... Ali da je praktično i konkretno, koliko može biti na trenutnom nivou znanja.

 

(A obzirom da u firmi radim s ekipom koja programira FPGA čipove, možemo ujedno i praktično isprobati, ako nađemo nešto zanimljivo Cool )

16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

 

Zato ja smatram da je formalna logika jednostavno promašen instrument za bavljenje ovim pitanjima, no ja to znam, mbaksa pojma o ovim stvarima nema, a poziva se na logiku.

 

Čovjek je ograničen da shvati i razumije boga, sklon grijehu/porocima.(mmm...mmm.....mmm)
Čovjek je nedostojan boga, previše grešan da bi bio u nazočnosti boga, ali ima obvezu slaviti boga.
Blago siromašnima duhom, njihovo je kraljevstvo nebesko!
Nije lako živjeti tako!
Tko to Vječnu Tajnu Zna, (Hdz Zna), Bijelo Usijanje ju je skrilo.

Čovječe, što hoćeš ti učini, samo izdrži u svojoj mučnini.

 

NHFNamigiva

Peace and Love _ Frankenstein Build
15 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...
Mislim da pretpostavka da postoji samo jedan bog nije kao što ti kažeš divlja, ona je naprosto samorazumljiva, jer proizlazi iz pojma boga.

??!? Zašto bi bila samorazumljiva, pa i jedno i drugo je pretpostavka. A višebožje je daleko starija pretpostavka.. I pokušaj politeisti objasniti da sam pojam boga isključuje druge bogove..

 

16 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

M_dipl., slažem se da fizikalizam nema utemeljenja (tj. da nije očit dovoljan uvjet njegovoj ispravnosti). No kakvog utemeljenja ima dualizam? Koliko vidim, dualizam rješava problem određivanjem duše kao nematerijalne - no kakvo je objašnjenje time dano? Čini mi se da je tima postavljena još veća nedoumica vezana uz pojam duše! Ne samo da ne možemo objasniti dušu, već je teško odrediti i kako krenuti u davanje objašnjenja, jer o nematerijalnom, čini se, ne znamo baš ništa. Pročitao sam nekoliko navedenih argumenata za dualizam (a nedavno sam pratio i neka predavanja na temu dualizma). Meni ne izgledaju uvjerljivo; štoviše mislim da i su vrlo očito pogrešni (rado ću napisati i zašto, ako nekoga zanima).

 

Osobno, od dualističkih argumenata, najviše mi se sviđa argument koji se zasniva na pokušaju maštanja našeg bestjelesnog postojanja. Naime, moguće je zamisliti vlastito promatranje ovog svijeta iz bestjelesnog oblika "tijela". Ako je moguće zamisliti bestjelesno postojanje, iz toga slijedi (kaže argument) da tijelo i duša nisu u svojoj srži "isto" (npr. nisu oboje materija). Jer, kad bi bili istog oblika postojanja (npr. materijalnog), ne bi bilo moguće zamisliti jedno bez drugog - jer bi oni bili jedno te isto. Ovaj argument, npr., ima hrpu prešućenih premisa, od kojih (meni) su meni najupitnije premise "sve što je mislivo je nužno konzistentno", "sve što nije logički nevaljano, nije samo ostvarivo već i ostvareno". 

 

Isprike na dizanju teme iz mrtvih! :D

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

I meni se sviđa idealizam. Ustvari, od opcija koje si nabrojao, najviše mi se sviđaju krajnosti! :) (s time da mi je fizikalizistička krajnost ipak nešto privlačnija).

 

Fizikalizam mi zvuči najprirodnije, zato mi se i najviše sviđa. Dualizam, recimo, zahtijeva uvođenje nove nepoznanice (koja ne rješava problem funkcioniranja duše, već samo određuje njenu prirodu kao nefizičku); a kako nema dostatnog razloga za vjerovanje u tu nepoznanicu, ne smatram ga osobito uvjerljivim stavom. 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

Nisam pretjerano sklon idejama koje krše/zaobilazile logiku, jer bi tako nešto bilo posve nepredvidivo (osim ako se metelogička pravila te nove logike ponašaju u skladu s našom logikom; no to vjerojatno ne bi bio slučaj). To nikako ne znači da ih posve odbacujem, samo im nisam sklon. :)

 

Occamova britva je, iako slaba, nešto što vjerojatno svi više ili manje koristimo u svakodnevnom zaključivanju. Ona nije ni pravi argument, ustvari, ali u našoj je intuiciji da jednostavnije objašnjenje uzimamo kao vjerojatnije (npr. ako ne uspijeva prevođenje programskog koda nakon dodavanja neke naredbe, vjerojatnije je da je upravo naredba uzrok, nego npr. greška u prevoditelju). 

 

Ne tvrdim da je fizikalizam ispravan, samo da je sam po sebi intuitivniji od dualizma. (jer objašnjava podjednako koliko i dualizam (osim ako postoji nešto što ne znam; ionako znam vrlo malo o temi))

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

Jeli tko gledao jucer David-a Icke-a?

League of Legends Nick (WEST): hRay
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice