Problemi u friškoj vezi

poruka: 218
|
čitano: 50.593
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Problemi u friškoj vezi

bug forum zamijenio modru lastu... 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 12:25 (picajzla0707).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
Tipično razmišljanje za ženu. Ako misliš da ti žena nabija rogove, imaš potpuno pravo provjerit to. Problem nastane kad se zajebeš pa ispadneš ljubomoran/posesivan
10 godina
offline
Problemi u friškoj vezi

 

 

Ne mogu komentirati tuđe probleme, niti sam na razini Lastana iz Modre Laste, ali u svakom slučaju mogu vam samo predložiti da poslušate ono što Bunker piše.

Ako ništa drugo, onda zbog vlastitog životnog aspekta. Od svakog se može naučiti dosta, ali učite od onih čiji je životni poziv sumnjati u ljude, stvari i pojave. 

Ne mislim sumnjati na neki negativan način, nego na pozitivni i afirmativni. 

 

Meni se čini da ljudi ponekad previše gledaju na neke životne stvari kroz prizmu hollywoodskih filmova, te popularnih mladenačkih serija.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
7 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

@pzkpfw

Pa, ljudi su po svojoj prirodi daleko od nekakvog savršenstva. Mnogo ispitivanja i studija je pokazalo da bi nekakvi ogromni postotak populacije ( tipa 99 % ) počinio krađu kojom bi se nekako mogao okoristiti ako bi znao da će ostati neotkriven i da nikad neće odgovarati za tu krađu .

Glede nevjere, u datim okolnostima će isti taj ogromni postotak zaista i počiniti preljub. Ovdje negovorim o nekakvim patološkim tipovima koji imaju stalnu potrebu da se sebi i drugima tako dokazuju, nego govorim o uobičajenim ljudima oko nas, dobrim očevima i majkama, divnim supružnicima punim ljubavi i razumijevanja....no eto, kada nastupe neke okolnosti potpomognute faktorima npr izbivanja ( terenski posao, službeni put...) ili se uplete možda i alkohol...e tad se svašta desi ... Neke statistike su čak pokazivale da su žene sklonije takvom ispitnom jednokratnom flertu....

Glede sumnji i provjera... Pa ljudski razvoj se zasniva na stalnom propitkivanje i nastojanju da vidimo kaj je iza još jednog brda. I kaj je onda čudno da dio populacije taj skepticizam ponekad urodi plićom ili dubljom provjerom nekog člana obitelji. Nažalost, većina tih provjera donese rezultat kojeg se mnogi pribojavaju...

Naravno da nije cilj biti diktator niti manipulator, no nemoraš baš biti ni ovca koja slijepo vjeruju u sve kaj im serviraju.... Malo skepticizma neškodi...

😜
15 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
Dex.pwn kaže...
Tipično razmišljanje za ženu. Ako misliš da ti žena nabija rogove, imaš potpuno pravo provjerit to. Problem nastane kad se zajebeš pa ispadneš ljubomoran/posesivan

Toliki si seksist u ovoj izjavi da ne shvacas da ima jednako puno zena koje razmisljaju na ovakav, krivi, nacin :D

 

I sto smo saznali iz ove teme?

 

Lik se ne javlja, ne zelim biti zloguk, ali crne kronike su se punile i za manje "probleme u vezi".

 

Ali bitno je da nam je Baksa svima objasnio da postoje "klinicki precizni" termini za sve nijanse ljudskih ponasanja u vezi - i gle cuda, lik ih je na prvu sve prihvatio! Ta zena njega bas precizno gaslighta i monkeybrancha! Baksa je rjesio struku psihoterapeuta preko 3 upisa na forumu! Bravo Baksa!

 

Jer kad su si ljudi nabijali rogove i bili paranoicni u '80ima istu su monkeybranchali i gaslightali partnere samo to nisu znali, ali su se nadali da ce jednog dana Wikipedia i Baksa klinicki tocno opisati kroz sto su sve prosli.

(Zanemariti cemo sada cinjenicu da postoji bar milijarda ljudi koji bi prevarili partnera samo jednom, i vise nikad ne bi pomislili o nevjeri i dalje bi bili emocionalno iskreni partneru - jer netko moze pociniti nevjeru pa da su daljni osjecaji iskreni - ako Baksa dokaze suprotno, rjesio je misterij ljudskog uma i dobiti ce jedno 72 Nobela)

MrBlc kaže...

Problem je što ti gledaš iz perspektive generala poslije bitke, ali, bi li jednako mislio o njegovom postupku i da je ishod suprotan. Primjerice, da je otkrio da ga ne vara, već da ima ginekoloških problema zbog kojih se privremeno mora suzdržavati od seksa ili joj jednostavno uzrokuju previše nesigurnosti da bi se željela seksati, te da joj religijski odgoj stvara blokadu u pokušaju da o tome s njim priča?

 

 

Da se sad vratimo ljubavniku - da li je još netko primijetio da se lik više nije pojavljivao od kad ga je ddarknessfairyy nazvala psihom? Pojavio se, pročitao, da joj TD, te se od onda na temi ne javlja. Što to govori? Mislim da su četiri najizglednije mogućnosti: psiho; troll; ona je pročitala temu na forumu i napucala ga, pa savjeti nisu više bitni (iako mislim da bi se na to požalio tu); ili ga se muž dočepao...

Ovo je jako bitno!

 

Baksa je nasao uzasno specifican dogadjaj da opravda postojanje opravdane paranoje - ali to je sve sto taj konkretan dogadjaj ima snage dokazati. Svaki drugi slucaj je sasvim drugaciji - pa tako i ovaj iz teme nema veze sa Baksinim. Zasto ga je Baksa spomenuo vise govori o Baksinim osjecajima nego o objektivnosti jer ja bih mogao postaviti drugaciji slucaj:

 

Zivio sam 9 mjeseci kod prijateljice, cija je majka zaposlena zena, a otac je vec u mirovini. Kako majka jedina zaradjuje, a posao je fleksibilniji (projekti i to) majke cesto ne bi bilo kasno doma, i cesto je putovala. Otac je bio pomorac, pa kako je vec godinama u penziji, isao je kod terapeuta jer ga je, medjuostalim, mucio taj zenin posao. I svaki put kad bi se vratio sa sastanka, napao bi zenu. Jer je terapeut cuo samo njegovu stranu - i zena je automatski bila kriva. A nije - ali to je sad pretjerivanje detalja.

 

Druga bitna cinjenica koju si parovi ne zele priznati jest da je seksualna nesloga cest uzrok svih problema u vezi, a to si ne zele priznati iz razloga koje si i sam naveo (nelagoda, religija, odgoj) pa ako seksualni apetiti i ocekivanja nisu usuglaseni, moze nastati pregrst problema.

Ja cu prvi priznati da bih tesko ulazio u ozbiljne veze sa osobama koje ne zele prakticirati nesto sto meni cini ugodu. Jednostavno se ne zelim zamisliti da ostatak zivota provedem bez toga. Otvoren sam po pitanju seksualnosti i trazim takvu osobu - i mislim da bi guranje i tjeranje druge osobe - koja ima razlicite zelje i granice - bilo katastrofalno i za njenu i za moju psihu. A ljudi bas i nisu delikatni po pitanju trazenja necega od partnera.

 

U ovom postu kojeg citiram dao si i najbolji argument kontra narusavanja privatnosti:

 

MrBlc kaže...
Ako se počela "malo drugačije ponašati", onda to normalnoj osobi nije dovoljno dobar razlog za narušiti nečiju privatnost, a ako je to "malo" figurativno malo, a zapravo predstavlja opravdan razlog, onda je veza već na klimavim temeljima i u problemima, te se problem treba riješiti ili veza okončati ukoliko druga strana ne pokazuje interes za rješavanje problema. To kopanje po mobitelu uopće ne služi da bi on imao dokaz da ga ona vara, već zbog svoje savjesti - u tom trenutku je on već znao koja je budućnost veze, samo mu je trebala potvrda da se kasnije ne pita da li je prenaglio.

Ovo je najbitniji komentar.

 

I strucni i trenirani terapeuti imaju problema pogoditi nijanse u odnosima, pogotovo ako nisu uspostavili kontakt sa obje strane u vezi. Mi, ovako na slijepo preko foruma, vjerojatno nikad ne bi saznali istinu.

 

Pa opet kazem - koliko je neozbiljno i neodgovorno od Bakse unjeti ovoliko detalja na ionako sturi opis necijeg zivota, i tjerati mak na konac anegdotalnim primjerima iz tudjeg zivota? Meni se to cini suludim, dati si toliko slobode, cini mi se i prostackim.

 

Kako je autorova prica vec negativna, moram i ja uzeti u obzir sve negativnosti - pa reci cu opet - ljudi su punili crne kronike i za manje.

Hoce li Baksa reci da je pogrijesio kad se autor vrati u temu i kaze - jest napao sam monkeybranching gaslightericu jer sam shvatio da cinim sunk cost fallacy?

I hoce li Baksa, tj. hocemo li mi imati ikakav povrat informacija od njega koji bi bio objektivno dobar?

 

Koji rezultat trazimo?

 

Ja bih se slozio s tobom da su moguca ta 4 scenarija - ali koji od njih je uistinu super, pa da si kazemo - eto na slijepo smo i na svoju ruku isli savjetovati covjeka u jako losoj zivotnoj situaciji i sad smo zadovoljni jer nas je poslusao?

 

To sto je on otvoreno pitao - ne znaci da mi imamo svu slobodu odgovora. Moje misljenje i moje dobre namjere - nikako nisu razuman argument.

 

Ali ajmo vidjeti posljedice tih 4 scenarija:

psiho; troll; ona je pročitala temu na forumu i napucala ga, pa savjeti nisu više bitni (iako mislim da bi se na to požalio tu); ili ga se muž dočepao...

 

Ako je psiho - napast ce zenu i mozda napraviti jos goru situaciju - a zena mozda nije toliko kriva, vec je emocionalno rastresena.

Ako je troll - Baksa (i neki) su pretjerali sa opravdavanjem ponasanja i djeljenjem iskrenih detalja. Dobra namjera, ali sasvim nepotreba - jer treba imati osobne granice.

Ako ga je zena napucala - covjek moze upasti u vrtlog paranoje i sjebati neku buducu vezu

Ako ga se muz docepao - sto su tek onda napravili ofrlje i pausalni i izdupeta izvuceni "savjeti"?

 

(Ciljano isticem Baksu = jer je lik poslusao (kao i po TU vidim, vecina se slaze) samo njegove savjete, a i onaj opis prijateljeve nedace, po napisanom jeziku mi se cini pretjerano emocionalno nabijenim - sevila se u njegovom krevetu - je tipicna recenica preemocionalne rekacije na nevjeru, koja je sasvim razumna u toj situaciji, ali bas zbog toga se ne smije primjenjivati u tudjim zivotnim situacijama)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
bunker kaže...

@pzkpfw

Pa, ljudi su po svojoj prirodi daleko od nekakvog savršenstva. Mnogo ispitivanja i studija je pokazalo da bi nekakvi ogromni postotak populacije ( tipa 99 % ) počinio krađu kojom bi se nekako mogao okoristiti ako bi znao da će ostati neotkriven i da nikad neće odgovarati za tu krađu .

Glede nevjere, u datim okolnostima će isti taj ogromni postotak zaista i počiniti preljub. Ovdje negovorim o nekakvim patološkim tipovima koji imaju stalnu potrebu da se sebi i drugima tako dokazuju, nego govorim o uobičajenim ljudima oko nas, dobrim očevima i majkama, divnim supružnicima punim ljubavi i razumijevanja....no eto, kada nastupe neke okolnosti potpomognute faktorima npr izbivanja ( terenski posao, službeni put...) ili se uplete možda i alkohol...e tad se svašta desi ... Neke statistike su čak pokazivale da su žene sklonije takvom ispitnom jednokratnom flertu....

Glede sumnji i provjera... Pa ljudski razvoj se zasniva na stalnom propitkivanje i nastojanju da vidimo kaj je iza još jednog brda. I kaj je onda čudno da dio populacije taj skepticizam ponekad urodi plićom ili dubljom provjerom nekog člana obitelji. Nažalost, većina tih provjera donese rezultat kojeg se mnogi pribojavaju...

Naravno da nije cilj biti diktator niti manipulator, no nemoraš baš biti ni ovca koja slijepo vjeruju u sve kaj im serviraju.... Malo skepticizma neškodi...

😜

Debeli potpis na sve što si dosad tipkao bunkeru :)

 

Nadalje, slijepo vjerovanje je jednako nezdravo (da ne kažem opasno) kao i opsesivna kontrola.

Postoji jedna lijepa zlatna sredina koja jest rijetka ali ne i nemoguća. Jedino što zahtjeva jest transparentnost oba partnera, u svakoj situaciji. Kako će ona izgledati to stvarno ovisi o pojedincima.

 

Ne znam jedino što dio vas koji propovijeda o privatnosti u vezi kao svetom hramu točno u nju ubraja no i o tome bi se dalo naširoko :)

 

Ljubavniče ako nisi zbrisao, jedan od najboljih savjeta si dobio od bakse na drugoj strani :  Kad ti netko pokaže kakav je, vjeruj joj (ili vjeruj mu). Možda nećeš shvatiti iz prve (nisam ni ja sve dok nije prošlo nekoliko godina lol) ali sva mudrost ti je u tome.

Origin: Tetka_HR - Steam: Tetka - Twitch: https://www.twitch.tv/teeny_tiny_sheep
4 godine
odjavljen
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

Ti imaš neku nezdravu fiksaciju na baksu i to provlačiš kroz više tema na forumu. Dosadan si 

Have no fear, Vlad is here
10 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
wyks kaže...

Toliki si seksist u ovoj izjavi da ne shvacas da ima jednako puno zena koje razmisljaju na ovakav, krivi, nacin :D

 

Njega ionako nitko ne doživljava ozbiljno nakon onih eskapada po zoni. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
10 godina
offline
Problemi u friškoj vezi

začetnik teme je 100% netko tko ima account tu na forumu već duže vremena samo ga je sram sa njega pisat ovakve stvari.

15 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
VladimirLem kaže...

Ti imaš neku nezdravu fiksaciju na baksu i to provlačiš kroz više tema na forumu. Dosadan si 

 Da citiram uvazenog vodju oporbe u Hrvatskoj: nitko ne voli rektalne alpiniste!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 13:58 (wyks).
4 godine
odjavljen
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

Baš si Katica za sve, iliti forumski Miro Bulj, konobar, stručnjak za ekonomiju, politički analitičar i psiholog.

Have no fear, Vlad is here
7 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

@ukulele

Pa naravno, zlatna sredina je uvijek nekako najzdravija...

Svi mi imamo više mana nego vrlina, i život je puno jednostavniji kada se to prihvati i prestane se u drugih tražiti ili očekivati nekakvo savršenstvo.

Ljudski je pogriješiti, i naravno da ako nekoga voliš da buš mu i oprostio poneki grijeh. A pitanje da li si za taj grijeh saznao slučajno ili ciljano je tehničke naravi....

Kada netko radi sa ljudima, bez obzira bio to konobar, blagajnica, inspektor, taxijaner...vrlo brzo skontaš koliko su ljudi daleko od savršenstva... Prihvatiš da je današnjice takva i furaš dalje sa uključenom dozom razuma.

☺️

16 godina
moderator
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
ddarknessfairyy kaže...
1. citat- Već sam ti napisala da se baziraš na tome što znaš kako je situacija završila. Ja ti pričam o samoj neispravnosti postupka.

A priori osuđuješ čovjeka prije nego li znaš što se stvarno dogodilo.

 

Ja tebi pričam da stvari nisu crno-bijele.

 

ddarknessfairyy kaže...
2. citat-Napisala sam ti koja je ispravna stvar. Režeš to odmah čim se dovedeš u situaciju da toliko sumnjaš, ne trebaju ti nikakvi dokazi ako ti duboko u sebi osjećaš da te netko mulja i laže.

Ti ljude smatraš bezosjećajnim robotima? Nisu svi ljudi bezosjećajni - ima i ljudi kojima je stalo do drugih ljudi i "odmah rezati" 10+-godišnju vezu jer počneš sumnjati da te partner(ica) vara?!

 

Nadalje - pazi rečenicu - "režeš to odmah čim se dovedeš...da toliko sumnjaš" - okrivljavanje (potencijalne) žrtve! Kako to ljudi sami sebe dovode u sumnju!? Objasnio sam ti što je gaslighting - sumnja proizlazi iz psihološkog/emocionalnog manipuliranja! Pa nisu ti ljudi sami sebe doveli u sumnju!

 

To što ti prikazuješ kao "ispravnom stvari" prolazi samo kod psihopata, sociopata i onih s narcisoidnim poremećajem osobnosti - dakle, kod ljudi koji nemaju afektivnu (emocionalnu) empatiju. Normalan čovjek ne može samo tako pustiti osobu do koje mu je stalo. Psihopati, sociopati, narcisi mogu. Jer se ne mogu vezati za nikoga.

 

 

Dalje opet napadaš osobu koja sumnja, odnosno opet kriviš (potencijalnu) žrtvu, međuljudskim odnosima pristupaš autistično, fakat ko da se radi o robotima, a ne o ljudima.

 

 

S obzirom na u tvojim porukama viđeno izrazito eksplicitno osuđivanje narušavanja privatnosti bez razumijevanja za one koji su osjetili da ih partner(ica) vara, bez da imalo sličnom mjerom osuđuješ varanje, to sve izgleda kao da onima koji su uhvaćeni u varanju svoje žene ili svoga muža poručuješ neka kažu svojim partneri(ca)ma koje varaju:

 

Da, varam te, ali ti to ne bi smio/smjela znati. A pošto si to saznao/la prekapajući mi po mobitelu, umjesto da si čekao/la da ti ja to kažem, ti si nemoralno smeće. (A to što te ja varam je moja privatna stvar - da mi nisi prekapao/la po mobitelu, to ne bi ni znao/la pa ni ne bismo imali nikakav problem)

 

Ilitiga - varanje nije bitno. Bitnije je da se to ne sazna. To je i za dobrobit osobe koju se vara.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 17:41 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
MrBlc kaže...
Ako se počela "malo drugačije ponašati", onda to normalnoj osobi nije dovoljno dobar razlog za narušiti nečiju privatnost, a ako je to "malo" figurativno malo, a zapravo predstavlja opravdan razlog, onda je veza već na klimavim temeljima i u problemima, te se problem treba riješiti ili veza okončati ukoliko druga strana ne pokazuje interes za rješavanje problema. To kopanje po mobitelu uopće ne služi da bi on imao dokaz da ga ona vara, već zbog svoje savjesti - u tom trenutku je on već znao koja je budućnost veze, samo mu je trebala potvrda da se kasnije ne pita da li je prenaglio.

Pogrešno analiziraš situaciju kako bi ti ta analiza bila argument za tvoj stav. Imali su dugoročne planove, dakle nije ničim pokazivala da ne želi biti s njim niti da se u budućnosti ne vidi s njim. Sve do malo prije nego ju je uhvatio, kad je iznenada počela "dvojiti" o tim planovima. Rekao sam - bio je šokiran. Zavirio joj je u fejs nakon što je osjetio da nešto odjednom ozbiljno ne štima.

 

Ne znam zašto je tako teško za shvatiti da neki ljudi mogu jako dobro skrivati svoje pravo lice. I još ti velim - kad ju je pozvao na red, ona je njemu tvrdila da te poruke ne znače ništa. Uhvaćena s prstima u pekmezu i i dalje ga uvjerava da je nevinašce! Da je krivo shvatio, da si je umislio!

 

 

Dakle, kreni od toga da je on tu vezu smatrao stabilnom i da idu zajedno u sretnu budućnost - s osobom s kojom je više od 10 godina i s kojom ima konkretne planove. I odjednom osjeti da nešto ne štima, jer se počela malo drugačije ponašati i počela iznenada dvojiti o tim planovima.

 

Što je ispravno za napraviti u tom slučaju? Pazi - razgovor ne pomaže, iz nje ne uspijeva dobiti nikakav konkretni odgovor. Što je moralno ispravno da osoba u tom slučaju napravi, a da zbog "taking the high road" ne nastrada?

 

MrBlc kaže...
Međutim, još nisam dobio odgovor na ovo pitanje:
MrBlc kaže...

Problem je što ti gledaš iz perspektive generala poslije bitke, ali, bi li jednako mislio o njegovom postupku i da je ishod suprotan. Primjerice, da je otkrio da ga ne vara, već da ima ginekoloških problema zbog kojih se privremeno mora suzdržavati od seksa ili joj jednostavno uzrokuju previše nesigurnosti da bi se željela seksati, te da joj religijski odgoj stvara blokadu u pokušaju da o tome s njim priča?

Imaš detaljan odgovor na to u mom odgovoru ddarknessfairry.

 

S tim da si mi tu još i olakšao situaciju - dao si primjer u kojem je sumnju uzrokovala neiskrenost partnerice! Znači, partnerica je neiskrena, prešućuje ili laže partneru, čime kod njega izazove sumnju, izazove tjeskobu i ovaj se ne može nositi s time i povrijedi njezinu privatnost. Jel je to zbilja crnobijela situacija? Definitivno nije.

 

Opet - jedna loša stvar se ne može opravdati drugom. Ali žmirenje na to što je dovelo do ove druge loše stvari je autistični pristup situaciji, gledanje crno-bijelo.

 

Al ajmo to malo razraditi, jer vidim da inače ne gledaš na svijet crno-bijelo, s obzirom da si ovo napisao u drugoj temi:

Međutim, često je u životu potrebno povući negdje granicu, a činjenica da se u pravilu ne radi o jasno istaknutoj i definiranoj točci u kojoj to možemo napraviti, ne znači da granica ne postoji.

No u ovoj temi čini mi se da na situaciju pokušavaš gledati crno-bijelo - da postoji jasno istaknuta i definirana točka, a to je da nikad nije opravdano zaviriti u tuđi mobitel. Je li tako? To znači da ako čovjek osjeti da nešto ne štima, da osjeti da ga partner(ica) vara, da čovjek mora pregristi jezik i živjeti s tom tjeskobom, pustiti da ga izjeda iznutra i u konačnici izložiti se dodatnim rizicima? Tu nema popuštanja? Tu nema nijansi?

 

Situacija ti je tu slična situaciji sa zviždačima. Jesu li zviždači postupili nemoralno?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
Na mobitelu sam, pa ne mogu u neke širine i citiranje mi predstavlja problem. Prvo, kao što je kolegica već primijetila, djeluje mi da prilično emotivno reagiraš na to što ti se dogodilo prijatelju, skoro kao da se tebi osobno dogodilo, pretpostavljam da se radi o jako dobrom prijatelju, tako da nisam siguran koliko uspijevaš biti objektivan.

Što napraviti u toj situaciji, to može biti pitanje od milion dolara - teško je biti pametan. Međutim, normalnom čovjeku je dalek put od "promijenila se i nešto ne štima" do čačkanja po tuđem mobitelu. U pravilu, kad je situacija takva da je ljudima prihvatljivo narušiti privatnost osobe do koje im je stalo, to je već točka u kojoj su spremni ići na sve ili ništa. Tu se radi o značajno narušenim odnosima, a takav postupak će u većini slučajeva ili potvrditi sumnje ili pokazati da su bile neosnovane, ali uz velik rizik da dodatno naruši odnose.

Meni spočitavaš da nije sve crno-bijelo, a upravo ti tu brišeš razliku između sumnji i ozbiljno narušenih odnosa - ili je sve ok ili je nije, pa eto, bolje malo povrijediti nečiju privatnost ili se izlažeš.

Dalje, što se konkretne teme tiče, situaciju svog prijatelja, u kojoj je došlo do nagle i velike promjene u ponašanju i sumnja je možda bila opravdana, preslikavaš na kratku vezu u kojoj nije bilo neke značajne promjene ponašanja, već se stvari takve kakve jesu od početka. Stvari definitivno ne štimaju s obe strane u toj vezi, te to nikome nije sporno. Međutim, mi smo tu čuli samo jednu stranu priče, a u toj strani definitivno ima red flagova koje uredno ignoriraš, dok red flagove druge strane, koja nije imala priliku izmijeniti svoju stranu priče uzimaš zdravo za gotovo.


Što se tiče zviždača, usporedba ti ne drži vodu - zviždači nisu špijuni koji traže prljave tajne, već ljudi koji su se našli u nezavidnoj situaciji da su legalno i legitimno došli u posjed inkriminirajućih materijala, najčešće radeći svoj posao. Ne možeš to usporediti sa situacijom kad netko zbog svojih sumnji i nesigurnosti odluči narušiti nečiju privatnost.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
moderator
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
MrBlc kaže...
Prvo, kao što je kolegica već primijetila, djeluje mi da prilično emotivno reagiraš na to što ti se dogodilo prijatelju, skoro kao da se tebi osobno dogodilo, pretpostavljam da se radi o jako dobrom prijatelju, tako da nisam siguran koliko uspijevaš biti objektivan. 

Zar je bitno kome se to dogodilo? Ako se ikome i dogodilo? Što ako se to meni dogodilo, kako to mijenja išta? Jesam li priču izložio zato da riješimo nečiji problem ili sam je izložio kao misaoni eksperiment? Je li bitno je li stvarno netko na jednu tračnicu zavezao jednu osobu, na drugu pet njih, pustio vlak i stavio još jednu osobu na skretnicu?

 

Poanta misaonih eksperimenata je da te nagnaju na razmišljanje, a misaoni eksperimenti u pravilu su ciljano konstruirani tako da nema pravog odgovora. Jer je realni život vrlo često takav. Ti stalno pokušavaš ovaj moj misaoni eksperiment promijeniti tako da bi on imao pravi odgovor, pokušavaš izvesti kapetana Kirka, ideš linijom "potegnut ću ručicu skretnice tako da vlak krene na onog jednog zavezanog na tračnici, a onda ću otrčati do njega, odvezati ga prije nego vlak dođe do njega i tako nitko neće umrijeti" (ako slučajno netko tko ovo čita ne zna o čemu govorim - trolley problem). Ako ćeš to raditi, zašto onda uopće raspravljamo? Ako ćeš to raditi, onda misaoni eksperimenti nemaju smisla.

 

Spuštaš stvar na osobnu razinu, ideš ad hominemom. Još najgora stvar - baciš bombu i dalje ništa ne radiš s tim - čemu je onda služio taj tvoj komentar? Samo tome da mene pokušaš prikazati kao nekoga tko gleda na stvari tako kako gleda jer je emocionalno pogođen nečime? To nije korektno. Kako ti uopće vidiš emocije osobe iz teksta na ekranu, osobe koju ne poznaš, s kojom nikad u životu nisi komunicirao ni na koji drugi način, osim povremeno putem teksta na forumu?

 

Unatoč tome, otkrit ću ti zašto sam naglašavao stvari vezane uz varanje (što si si interpretirao kao "prilično emotivne reakcije"). Zato jer je varanje moralno gledano mnogo gora stvar od narušavanja privatnosti od strane sumnjičavog partnera, a iz poruka "nekih" ovdje stječe se dojam da im je varanje OK ili ništa strašno, a da je izuzetno ozbiljni problem narušavanje privatnosti (čak i ako je sumnjičavi partner doista varan). Naglašavanjem stvari vezanih uz varanje pokušao sam vidjeti hoće li shvatiti da je varanje puno gora stvar, te hoće li slijedom toga revidirati svoj stav o narušavanju privatnosti od strane sumnjičavog partnera. To se nije dogodilo.

 

MrBlc kaže...
Što napraviti u toj situaciji, to može biti pitanje od milion dolara - teško je biti pametan.

I eto, sad tu vidimo zbog čega si krenuo s ad hominemom - kao zadnji pokušaj rušenja postavki eksperimenta.

 

MrBlc kaže...
Međutim, normalnom čovjeku je dalek put od "promijenila se i nešto ne štima" do čačkanja po tuđem mobitelu. U pravilu, kad je situacija takva da je ljudima prihvatljivo narušiti privatnost osobe do koje im je stalo, to je već točka u kojoj su spremni ići na sve ili ništa. Tu se radi o značajno narušenim odnosima, a takav postupak će u većini slučajeva ili potvrditi sumnje ili pokazati da su bile neosnovane, ali uz velik rizik da dodatno naruši odnose.

I dalje nastavljaš rušiti postavke misaonog eksperimenta.

 

MrBlc kaže...
Meni spočitavaš da nije sve crno-bijelo, a upravo ti tu brišeš razliku između sumnji i ozbiljno narušenih odnosa - 

I još dalje nastavljaš rušiti postavke misaonog eksperimenta!

 

MrBlc kaže...
ili je sve ok ili je nije, pa eto, bolje malo povrijediti nečiju privatnost ili se izlažeš.

Molio bih ne mi imputirati nešto što nisam rekao.

 

MrBlc kaže...
Dalje, što se konkretne teme tiče, situaciju svog prijatelja, u kojoj je došlo do nagle i velike promjene u ponašanju i sumnja je možda bila opravdana,

I eto, nakon što si porušio misaoni eksperiment koliko god si mogao, tračak nade. Zar je stvarno bilo potrebno toliko mučenja da priznaš nešto što bi trebalo biti evidentno svakome tko ljude ne smatra bezosjećajnim robotima bez podsvijesti?

 

MrBlc kaže...
preslikavaš na kratku vezu u kojoj nije bilo neke značajne promjene ponašanja, već se stvari takve kakve jesu od početka.

I sad pokušavaš moj misaoni eksperiment prikazati kao neispravnu analogiju. Međutim, tu radiš grešku, jer impliciraš da je "neka značajna promjena" jedino mjerilo izazivanja sumnje. A lijepo sam u nekoliko poruka objasnio na koji način prikrivena narcisoidnost i gaslightanje mogu izazvati sumnju. Nije tu potrebna nikakva značajna promjena ponašanja.

 

Tu napuštaš moj misaoni eksperiment, bez da si odgovorio što je ispravno za napraviti. Dakle, stvar nije ni izdaleka tako čista kao što si je, odnosno kao što ste je pokušali prikazati. Fejk moraliziranje s visoka tu ne prolazi.

 

MrBlc kaže...
Stvari definitivno ne štimaju s obe strane u toj vezi, te to nikome nije sporno. Međutim, mi smo tu čuli samo jednu stranu priče, a u toj strani definitivno ima red flagova koje uredno ignoriraš, dok red flagove druge strane, koja nije imala priliku izmijeniti svoju stranu priče uzimaš zdravo za gotovo.

Mislim da sam dva puta napisao da njegovoj priči pristupam kao da ju je iznio objektivno i istinito. Stoga molim da se moji komentari na njegovu priču ne vade iz tog konteksta, što mislim da si već nekoliko puta napravio.

 

U temu sam se uključio kako bih mladca i ostale dečke koji čitaju temu upoznao s nekim metodama manipulacije u, recimo to tako, romantičnim odnosima, kako bih im prezentirao red flagove za koje možda ne znaju, kako bih ih upoznao s prikrivenom narcisoidnosti, koja u zadnje vrijeme postaje sve veći problem.

 

Namjerno nisam išao analizirati njega jer se nisam uključio u temu da bih analizirao njega, jer je pozitivna praksa da psihološki ne analiziramo kolege forumaše (raspravljajmo o temi, a ne o kolegama forumašima, ne?), te jer su red flagovi kod njega na koje se pozivaš mogli biti posljedica gaslightanja njegove partnerice. Kako je nemoguće utvrditi pravo stanje stvari, čemu se onda uopće baviti s tim? A s njegovom pričom se možemo baviti, jer se iz nje mogu izvući brojne pouke - čak i ako nije istinita ili objektivno iznesena, jer se bavimo pričom, modelom koji je iznio. Zašto sve ovo uopće moram crtati?

 

MrBlc kaže...
Što se tiče zviždača, usporedba ti ne drži vodu - zviždači nisu špijuni koji traže prljave tajne, već ljudi koji su se našli u nezavidnoj situaciji da su legalno i legitimno došli u posjed inkriminirajućih materijala, najčešće radeći svoj posao. Ne možeš to usporediti sa situacijom kad netko zbog svojih sumnji i nesigurnosti odluči narušiti nečiju privatnost.

Naravno da usporedba koju ti ističeš ne drži vodu, jer to nije usporedba na koju sam ciljao.

 

Poanta je da ukažem da je moralni apsolutizam, na kojem je nekolicina forumaša u ovoj temi inzistirala, pogrešan. Da je crno-bijelo gledanje na situacije pogrešno. Po moralnom apsolutizmu zviždači su nemoralni - obvezali su se da će čuvati tajnu, to su mnogi od njih potvrdili i potpisom, a ipak su to prekršili.

 

Ad hoc držanje moralnog apsolutizma je licemjerno.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 2:09 (mbaksa).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
Po odlomcima:

1.) Iznosiš događaj za koji navodiš da je istinit, i prema uvodu u priču, o njemu znaš mnogo više nego što si napisao i/ili postoji emocionalna upletenost. U prethodnom postu sam ti već sugerirao da ti priča u eksperimentu "skače" s početne sumnje na narušavanje privatnosti. Umjesto da pojasniš što se u međuvremenu događalo i kako se priča razvila, ti mene napadaš da pogrešno tumačim - ili imam manji set podataka (upravo zato što priču nisi dobro prezentirao) ili gledamo iz različitog kuta zbog emocionalne upletenosti (dovoljno je samo da gledaš kroz prizmu onoga što misliš da tvoj prijatelj bi ili ne bi napravio, a da ja gledam isključivo na temelju onoga što si napisao).

Što se tiče varanja, srećom osobnog iskustva nemam, ali, na žalost, posrednog u krugu bliskih ljudi imam. Većinom ljudi kažu da ih ne boli toliko varanje, koliko sve ono što je napravljeno prilikom prikrivanje istog. Ljudi koje znam, a koji su preko varanja prešli su upravo ljudi kod kojih nije bilo nekih velikih laži ili se varanje dogodilo jednokratno.

2,3,4.) Ako ti je svrha misaonog eksperimenta naći granicu iza koje je opravdano napraviti nešto po pitanju svojih sumnji što inače ne bi bilo moralno, eksperiment ti je jako loše osmišljen. Naime, od prvih problema skačeš odmah na ishod koji je, u tvojoj priči, opravdao kršenje privatnosti, ali isto tako je mogao biti suprotan. Postavljaš pitanje što u tom slučaju napraviti, ali to pitanje nije moguće odgovoriti - to nije jedna situacija, između se nalazi čitav slijed događaja i situacija u kojima treba donijeti odluku, a svaka daljnja situacija i odluka o tome kako postupiti ovisi o rezultatima prethodne odluka i ponašanju druge strane, što je input kojeg nemamo. Otprilike, kao da tražiš upute za dobiti partiju šaha, a da pritom ne znamo poteze protivnika.

5.) Možda sam te krivo shvatio zbog gore objašnjene rupe u priči, međutim, i ti bi se trebao suzdržati istog, ako to očekuješ i od sugovornika

6.) Gore sam objasnio, to možda se odnosi na mogućnost da ne raspolažemo s istim informacijama, poput one o čitavom slijedu događaja koji su od početne sumnje doveli do narušavanja privatnosti.

7.) Pod 2,3,4.) Sam pojasnio zašto odgovor na pitanje što napraviti nije moguće dati.

Što se tiče analogije, slažem se da značajna promjena ponašanja nije nužna, ali nekakav slijed događaja od početne male sumnje, preko pokušaja rješavanja problema razgovorom i drugim, manje nekorektnim metodama do eskalacije u kojoj bismo eventualno mogli opravdati korištenje spornih metoda je ono što u tvojoj priči nedostaje (što sam već istakao). S druge strane, ako ti je cilj dokazati da si u pravu, a nemaš u planu spašavati vezu, u tom trenutku bi bilo korektnije otvoreno reći da to više ne ide - "ne mogu biti u vezi s osobom koja mi se ne može otvoriti i biti iskrena prema meni". Ako je u pozadini bio razlog koji nije strašan, druga strana ima priliku ispraviti svoje greške, a ako ne, adio. Ok, razumijem da ljudi "moraju" znati (jer nismo roboti), pa će većina provjeriti i narušiti privatnost partnera, ali o tome možemo pričati kad su iscrpljene ostale mogućnosti i kad su odnosi već narušeni.

Kad to netko radi na početku veze, pogotovo ako uz tp ističe da je inače sklon sumnjama i nesigurnostima, to je alarmantno.

8.) Kao što ti je wyks već objasnio, ovo nije akademska rasprava o hipotetskoj situaciji. Ovo je stvarni život u kojem tvoj savjet može nekoga gurnuti dublje, može dovesti do eskalacije problema, može nekom uništiti život. Mislim da po tom pitanju na ono što je wyks napisao nemam što dodati.

Samo ću se osvrnuti na dio o forumu - kod računalnih problema je nerijetko problem između monitora i tipkovnice. Nisam baš primijetio da se itko, uključujući i tebe, ustručava to dijagnosticirati.

9.) Ako je nešto nemoralno, onda je nemoralno. Međutim, nešto može biti nemoralno, ali spadati i pod nužnost. Možemo eventualno raspravljati o tome bismo li ono što bi inače bilo nemoralno trebali nazivati nemoralnim u situaciji kad je nužno, ali to je već stvar semantike. Ja znam da bih se, u slučaju da ubijem čovjeka u samoobrani, osjećao kao da sam napravio nešto nemoralno.

Međutim, činjenica da postoje situacije u kojima je nešto opravdano zbog nužnosti, ne znači da to možeš primijeniti na širi spektar situacija bez konkretne evaluacije svake situacije.

Imaš primjer Filipa Zdeslava - neki njegov čin uspoređuju s hladnom mafijaškom egzekucijom, a drugi sa samoobranom. Gdje je granica? Granica ovisi o čitavom slijedu događaja, a posebno o tome da li uopće pokušao riješiti problem legalnim i legitimnim putem - ne može tvrditi da nije vidio drugog izlaza ako nije ni pokušao prijaviti sve skupa policiji, ali ako je prijavio, pa su mu došli dileri u roku od pola sata znajući već da ih je prijavio, onda može tvrditi da nije imao drugog izlaza.


Tvoj prijatelj možda (jer ostali sugovornici nemaju dovoljno informacija za znati da li je to točno) može reći "iscrpio sam sve mogućnosti, stalo mi je do nje, ako želim spasiti vezu, moram doznati što je muči", ali to se ne može primijeniti na kratku vezu koja je od starta na lošim temeljima i puna sumnji. Tu možeš ili pokušati riješiti stvar otvorenim razgovorom ili se jednostavno pokupiti, bez obzira tko je kriv.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

@mrblc

Slažem se sa tvojim stavom da je svaka situacija specifična, ali se ne slažem sa tvojim stavom o tome kaj je a kaj nije primjereno u početku veze.

Ajmo biti pragmatični: većina veza počinje spontano, skoro pa slučajno, i naravno da je u tom trenutku ta veza za oboje partnera usputna i bez nekih planova... Kako vrijeme odmiče, tako se partneri sve više upoznaju i medjusobno a upoznaju i obitelj te ostalo društvo partnera. Ajmo sada i na takvu situaciju primjeniti tvoju tezu da je svaka situacija specifična: zašto bi bilo neprimjereno nakon par tjedana ili mjeseci veze izvršiti nekakvu provjeru ako si uočio neke detalje koje nemožeš razjasniti drugim metodama, a koji mogu imati katastrofalne posljedice ako ti se sumnje obistine ?

Sad bi bilo jako dugačko nabrajati sve hipotetske situacije koje ti mogu pobuditi sumnju, i vjerojatno bi se partner duboko uvrijedio na neka pitanja ( možda zato kaj i on nezna , ili zato kaj ti još nije spreman pričati o svojoj zatvorskoj ili narkomanskoj prošlosti i sl...) . Koji bi to po tvome bio primjereni period do kada trebaš pristojno čekati i da bi tek tada saznao neke činjenice koje ti nikako nisu prihvatljive za daljnji život sa tom osobom ? Ne bi li i prema tebi bilo fer da čim prije znaš sve bitno a ne da zgubiš 3 godine u takvoj vezi ?

Naravno da je razgovor sa partnerom prvi izbor, no kaj ako partner ne želi o tome razgovarati ? Kaj ako partner uopće nezna da joj je neki kompić ili brat diler drogom ili otmičar djece ili pedofil a ti ga fino pustio zbog nje u svoja njedra i u njedra tvoje obitelji....

Kako si i sam rekao, svaka situacija je specifična, i naravno da netreba paranoično provjeravati svaku osobu koja te zatražila vatru za pljugu niti tablice koje se voze iza tebe, no smatram da bi svaka osoba u svakoj vezi trebala zadržati dozu razuma i reagirati ukoliko se pojave jedna ili više okolnosti koje mogu biti bitne u tvom daljnjem životu...a dal' se ta okolnost pojavila treći dan ili treću godinu je opet pitanje specifičnosti....

Misliš da će ti većina ljudi olako ispričati nekaj lošeg o sebi, svojim bolestima, nekim avetima iz prošlosti koje ju mogu sustići a onda i tebe zahvatiti ako si blizu....? Smatraš da nije fer da i ti to znaš pa onda da možeš odlučiti kaj i kako dalje ??... Stari moj, jedna laganini provjerica ti može mnogo pomoći, bez obzira kaj saznao. Naravno da partneru nemoraš nikad reći za tu provjeru, čak i da se raziđete lakše ti je za razlog prekida izmisliti nekaj prigodno nego joj/mu istresti razloge koji mogu stvoriti novu zlu krv i neki loš slijed događaja...

A možda možeš i riješiti neki problem kojeg on krije ko zmija noge pa vam je nakon toga veza još čvršća i kvalitetnija iako je partner nekaj dugo krio od tebe .. .

Stari moj, u 20 godina službe sam se svega nagledao. Da ti spomenem primjer žene koja je dobila rak zbog mobinga na poslu, a obitelj joj se skoro raspala jer su muž i djeca stalno imali osjećaj krivnje zbog njenog stanja, a ona se zbog straha od otkaza bojala ikome reći o tom odnosu na poslu.... E vidiš, da je taj muž u pravom trenutku imao mogućnost da bar na 48 sati sluša kaj se sve oko nje događa, vrlo lako i vrlo brzo bi riješio problem i žena se nebi razbolila od silne sekiracije i nespavanja.... Vidiš moj druže koliko je tu nijansi sive..... Teško je biti kadija i generalizirati dok ne znaš sve detalje... Jel pravo te žene na privatnost veće od prava na zdravlje i spas obitelji... Teško...



10 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

 

@bunker

 

 

E, Buner, slažem se uglavnom o ovme što pišeš, te znam da neki ljudi iz službe znaju se osiguravati tako da dodatno provjere osobu sa kojom žele imati nekakav odnos.

Samo to nije baš po zakonu. Ne može svatko dobiti pristup policijskom terminalu. Ako si na to mislio kada pišeš "provjerica". A, i svaki kvart, selo, sokak ima svojega pjevača....

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
15 godina
odjavljen
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
@bunker

Prvo, što se tiče početka veze, slažem se da ovo što sam napisao nije primjenjivo na svaku situaciju, pogotovo kad se radi o situacijama gdje su upletene treće strane, poput člana obitelji koju se bavi kriminalom, gdje osoba s kojom smo u vezu možda nije u stanju objektivno sagledati situaciju, ali, u konkretnoj situaciji imamo nepovjerenje koje seže do samih početaka veze, sumnjičavost i nesigurnost, i to u vezi koja je od početka požurena i ljudi se jako brzo došli do faze u kojoj, kao, nemaju tajni, ali opet imaju. Siguran sam da obe strane imaju neku tajnu, sigurno ni on njoj primjerice nije baš pokazao na kakva videa drka. Ta otvorenost bez tajni je očito isforsirana zbog nečije nesigurnosti, kao u prerani zajednički život. Netko je tu predložio da na temelju toga tko je to predložio možemo znati u kome je problem. S time se ne bih složio jer je vrlo izgledno da je to reakcija na nesigurnost, iako ni osoba koja tako reagira na nesigurnost nije baš emocionalno najstabilnija, kao ni osoba koja je toliko nesigurna.

Zato sam i napisao da mislim da problem postoji s obe strane.

Međutim, pitanje kakvu budućnost takva veza može imati - ako sad nisu u stanju zajednički riješiti početne probleme, što će biti kasnije...


Drugo, što se tiče benefita od narušavanja privatnosti, isti u nekim slučajevima postoji, ali to ne znači da je generalno opravdano. Tvoja logika se ne razlikuje od logike onih koji zagovaraju masovni nadzor građana - zamisli koliko života bi tako bilo spašeno.

Na pitanje "jel pravo te žene na privatnost veće od prava na zdravlje i spas obitelji?" je odgovor "jest, jer, ako ništa drugo, na jednu takvu situaciju dolazi barem jedna gdje će zlostavljač narušavanje privatnosti zloupotrijebiti za kontrolirati žrtvu i osigurati da ista nekom ne kaže da je zlostavljana".
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

@pzkpfw

Da, definitivno pristup kaznenim i medicinskim evidencijama ili prisluškivanje bez papirologije nije po zakonu. No za protuvrijednost gableca lako kupiš te podatke pa doznao da ti partner ima HIV ili je odležao 2 godine zbog obiteljskog nasilja .


@mrblc

Pa teško bi neki zlostavljač sakrio podatke o djetetovim ozljedama ako bi ta medicinska dokumentacija bila dostupna i policiji i dorhu i socijalcima i sudu za mladež....

Svaki sistem se može zloupotrebiti no zato se stalno nadograđuje i smanjuje mogućnost zloupotrebe

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 11:06 (bunker).
10 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

 

@bunker

 

Nevezano za samu temu, ali npr. ovo za neke bolesti, pa policija nema pristup zdrastvenom kartonu niti sudskim presudama?

Okay, može biti negdje zavedeno, ali znam da policija nema neposredni pristup drugim bazama podataka?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
5 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
PzKpfw kaže...

 

@bunker

 

Nevezano za samu temu, ali npr. ovo za neke bolesti, pa policija nema pristup zdrastvenom kartonu niti sudskim presudama?

Okay, može biti negdje zavedeno, ali znam da policija nema neposredni pristup drugim bazama podataka?

 CEZIH je zdravstveni sustav e-kartona i 99% sam uvjeren da policija nema pristu CEZIHu. Liječnik - pacijent povjerenje, samo sudskim nalogom se dolazi do dijagnoza od liječnika. Koliko ja znam, ispravite me ako sam pogriješio. 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 13:11 (Filox).
7 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi

@pzkpfw

Gle, policija je širok pojam u koji spadaju i prometni policajac koji na Savskoj popunjava svojih 10 kazni kaj mu je norma po smjeni, ali u taj pojam spada i neki odjel koji radi na ozbiljnim kaznenim djelima međunarodnog karaktera i koji ponekad u svom djelovanju mora biti jako brz jer se radi o minutama.... E vidiš, taj iz drugog primjera ima pristup svemu, od teleoperatera do medicinskih podataka, i do svega može bez da se obraća tim institucijama i bez da one znaju kaj po čemu kopa. Postoje magične riječi tipa terorizam, domovinska sigurnost i sl, i kroz razne zakone su pojedine službe dobile direktan pristup do mnogočega temeljem tih magičnih riječi . Ako nekaj i iskopaju tim mjerama, sudski nalog će lako dobiti i retroaktivno. No kaj će ti nalog za prisluškivanje ako si tim prisluškivanjem došao do podatka kada vozi 5 kg kokaina pa ga tada uhitiš i imaš kokain kao krunski dokaz a pošteliš da ga zaustave prometnjaci pa ispadne da je lego u rutinskoj kontroli....

Sudske presude su javne, tako da ne samo da im policija ima pristup nego svaki građanin, samo moraš znati kaj i kako tražiti i na kaj se pozvati ako ti netko proba uskratiti taj podatak. Svaka presuda se unosi i u mupov informacijski sustav...

Pa daj zamisli kako bi izgledala kriminalistička obrada nad osobom ako nemaš podatak da je dosad više puta ležao zbog npr kamaterenja a sada je uhićen zbog narušavanja JRM. Ako ne znaš, napisaćeš mu prekršajnu prijavu za JRM i pustiti ga. Ako znaš, pa valjda buš pretpostavio da je i ovaj puta nekoga mlatio utjerujući neki dug pa buš i sa ostalim sudionicima šore malo dublje i drugačije razgovarao. Kakva bi to bila država da policiji uskraćuje podatke vitalne za postupanje....

Svašta se može, svašta se i događa, a naravno da tu i tam nekoga kazne zbog zlouporaba mogućnosti koje su mu na raspolaganju... Srećom su to usko stručni odjeli gdje nedolaziš po partijskoj liniji nego rezultatima dotadašnjeg rada pa je broj zlouporaba vjerojatno vrlo mali...
15 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
mbaksa kaže...
Mislim da sam dva puta napisao da njegovoj priči pristupam kao da ju je iznio objektivno i istinito. Stoga molim da se moji komentari na njegovu priču ne vade iz tog konteksta, što mislim da si već nekoliko puta napravio.

 Ali ovo i JEST problem:

 

1. Problem je sto nemamo dovoljno informacija o Ljubavnikovoj da bi donijeli ispravni sud

2. U takvoj situaciji ispravnije je pokazati suzdrzanost jer u slucaju istinitosti ispovijesti utjecemo na neciji zivot

3. Ispovijesti u ovako kompliciranim vezama rijetko su 100% istiniti, i uzasno je tesko pogoditi nivo granice prijelaza i eskalacije emocija pogotovo jer se radi o vezi dvoje ljudi.

 

Npr. sporemuo si prijatelja i da je iscrpio sve mogucnosti prije nego se odlucio na citanje poruka.

No kako se radi o emocijama mi ne znamo da li je on ucinio:

------

-------------

----------------------------------------------------------------------

-

----

Gdje svaka crtica oznacava nekakav pokusaj razgovora ili neku prekretnicu koja je pogurala vezu u neku situaciju.

 

Koliko je crtica dovoljno?

 

Ti znas? Recimo sa 100% tocnoscu da je tvom prijatelju opravdano trebalo 17 crtica, i da tih 17 opravdava njegov cin kao prisilno moralnim.

 

Je li crtica tvog prijatelja ista Ljubavnikovoj?

Mozda je Ljubavnik popizdio nakon 18? Nakon 7? Nakon pola jedne?

Mozda Ljubavnik niti nema crtice jer ne shvaca uzajamnost odnosa?

Mozda Ljubavnik ne shvaca da uspjesna veza i moze imati problema, pa je 17 crtica tvog prijatelja u biti klizni mehanizam koji je isao gore-dolje od srece do tjeskobe?

 

mbaksa kaže...
U temu sam se uključio kako bih mladca i ostale dečke koji čitaju temu upoznao s nekim metodama manipulacije u, recimo to tako, romantičnim odnosima, kako bih im prezentirao red flagove za koje možda ne znaju, kako bih ih upoznao s prikrivenom narcisoidnosti, koja u zadnje vrijeme postaje sve veći problem.

Mozda grijesim, ali u vrijeme kada sam ja bio malo aktivniji u jedinoj ljubavnoj temi na forumu, tvoj opis "gaslightanja" je bio jako cest opis "uspjesnih osvajanja".

Doduse, da i maknem moje vidjenje - nalazimo se na gotovo iskljucivo muskom forumu - pa nekako i tvoj komentar ima iskljucivo musku publiku, sto stvara prilicno jednostran pogled na veze.

 

Ja bih "mladcima" rekao sasma drugaciji savjet:

Ako u bilo kojoj vezi - prijateljskoj, familijskoj, romanticnoj - morate od Bakse uciti termine o manipulaciji - niste u dobrom odnosu. I nije vam trebao Baksa da vas tome nauci.

mbaksa kaže...
kako bih ih upoznao s prikrivenom narcisoidnosti, koja u zadnje vrijeme postaje sve veći problem.

 

U biti ovdje si pokazao zasto si uopce komentirao.

 

Naljepio si neki sasvim subjektivni problem na svijet (svijet postaje svakakav, mozda i narcisiodan) i sad tu vec 5 stranica pokusavas dokazati to nesto, ali kao objektivno dokazati? Sto?

Kako se slucaj tvog prijatelja moze primjeniti na iciji zivot?

 

Zamislimo misaoni eksperiment:

Mladic ulazi kod psihijatra ili terapeuta i isprica pricu kao Ljubavnikovu.

 

I terapeut umjesto da prepozna neke objektivne patterne ponasanja da utvrdi i psihicko stanje mladica krene sa ovim razgovorom:

 

- Jesi znao mladicu da postoje ljudi koji monkeybranchaju?

- A jesi znao sto je gaslightanje - a ja bas mislim da ona to tebi cini, a vidim da si i puno ulozio, pa te upozoravam da ne cinis sunk cost fallacy

 

Pa mladic odgovara:

- Ovaj odgovor mi se svida jako, nikad cuo za te termine, ali ima smisla, to je djelomicno prevedeno kako se ja osjecam,.mozda nine za sve, ali cu definitivno pratiti situaciju malo bolje. Mah, sto se tice situiranog tipa tesko, imam poprilicno veliku placu (kasnije je saznala) pa si mogu osigurati dosta stvari,

 

 

E ali mladic i kaze ovo:

- Ovaj odgovor mi se svida jako, nikad cuo za te termine, ali ima smisla, to je djelomicno prevedeno kako se ja osjecam,.mozda nine za sve, ali cu definitivno pratiti situaciju malo bolje. Mah, sto se tice situiranog tipa tesko, imam poprilicno veliku placu (kasnije je saznala) pa si mogu osigurati dosta stvari,

- Ha ha, necu instalirat keylogger, ne da minse zjb se s tim

- Moje shvacanje svega toga je da budem na oprezu, ali jednostavno ne vidim nuzno razlog da je ostavim, da, posvađamo se tu i tamo, ali me zanima, kako da je "testiram" malo?

- Mene zanima kakonse postaviti u ovom slucaju prema njoj? Kako razmisljati o skrivanju poruke od frendice? Kako je "testirati" da vidim da li mulja nesto jos ili ne?

- Ma stari moj, a kako da se maknem, 2 tjedna tek živim s njom, sramota me se vratit starcima natrag.

 

 

I terapeut na to pocne pricati o narcisiodnosti i prilicno emocionalno pocne pricati da je tako postojala zena njegovog prijatelja koja se "sevila u njegovom (njihovom?) krevetu dok je prijatelj rintao na poslu i 10 godina mastao o zajednickom zivotu" i da je prijatelj moralno opravdano procitao poruke i saznao ISTINU!

 

Koji ce zakljucak donijeti mladic? Pojma nemam, mogu naoko primjetiti da ce vjerojatno zakljuciti nesto lose - jer je i dobio iskljucivo lose povratne informacije.

 

(Sasvim je moguce da je zena u njemu vidjela normalizaciju zivota, da joj je razvod bio pozitivni sok, ali da je zbog njegove sumnjicavosti napravila regresiju u isto stanje u kojem je bila sa muzem u kojem ima potrebu tajiti kako bi se zastitila - nista od ovoga ne znamo)

(Nadalje postoje i ljudi koji percipiranu impotentnost u ostalim zivotnim okruzenjima projeciraju i iskaljuju na partnerima, do te mjere da ignoriraju tu nemoc u okolini a bolesno se fiksiraju na partnera ciji svaki pokret analiziraju do zakljucka da im partenr ne daje dovoljno postovanja i znacaja, - zato je potrebno saznati vise o zivotu pojedinca, ali i vise o drugoj strani.)

 

Ali sam 100000000% siguran da bi taj terapeut izgubio licencu za rad.

 

Kolacic pita genijalno pitanje - zasto ne iznajmi svoj stan ako je situiran? Nije li to ocita kontradikcija?

Nije li cinjenica da to sto kao alternativu vidi iskljucivo sramotni povratak roditeljima bas dokaz tendencije prema iskrivljenom pogledu prema samom sebi (jer ja poput Bakse nemam fiksaciju prema nazivanju ljudi narcisiodnima). Ja bih ovdje primjetio ocitu bol koju mu donosi takvo rjesenje - a zbog kojeg naginje prema nekom drugom razmisljanju.

 

(Meni ostaje nejasno zasto si ti dopustas davati ovako jake emocionalne savjete i zasto si toliko fiksiran na narcisiodnost, a odgovor na to mozda bas lezi u nekim knjigama o Narcisoidnosti)

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
4 godine
protjeran
offline
Problemi u friškoj vezi

Ma hebes policiju onoga dana kada sam na darkwebu nasao lika iz hr kako govori kako mu brat radi u policiji te da moze nabaviti odredene podatke o osobi za XY $ i da, lik ima veliku reputaciju na tom forumu.

15 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
SuperHeroj kaže...

Ma hebes policiju onoga dana kada sam na darkwebu nasao lika iz hr kako govori kako mu brat radi u policiji te da moze nabaviti odredene podatke o osobi za XY $ i da, lik ima veliku reputaciju na tom forumu.

 Ti mislis da je to moguće samo u HR?!

 

  Prije ti je napisao ''bunker'' da se takav info dobije za jedna gablec.........

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
16 godina
moderator
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
MrBlc kaže...
Ok, razumijem da ljudi "moraju" znati (jer nismo roboti), pa će većina provjeriti i narušiti privatnost partnera, ali o tome možemo pričati kad su iscrpljene ostale mogućnosti i kad su odnosi već narušeni.

Toliko mučenja, toliko davljenja s ovim ili onim (i dalje nastavljaš rušiti postavke eksperimenta, a niti ni ovu jednu rečenicu nisi mogao napisati cijelu bez toga), toliko "filozofiranja", toliko nepotrebnog gubljenja vremena samo kako bi pokušao obraniti neobranjiv stav (moralni apsolutizam), primijenjen specijalno na ovu temu, ali kojeg ne prihvaćaš u temi o slobodi govora ili kad je riječ o zviždačima.

 

Ne možeš ljudima određivati kad su opravdano sumnjičavi, a kad ne, tim više jer govorimo i o žrtvama varanja nad kojima su su partneri vršili psihološku i/ili emocionalnu manipulaciju. Pa nisi ti arbitar koji će određivati opravdanost sumnje i kad je ta sumnja dovoljno jaka da dovede do neke akcije. I onda suditi o tome što će osoba učiniti na temelju te sumnje bez sagledavanja faktora koji su doveli do te sumnje i koje posljedice će osoba snositi ako nešto ne napravi na temelju te sumnje. Pa to niti sudovi ne rade! Gledaju što je dovelo do nekog prekršaja ili kaznenog djela i na temelju olakotnih i otegodnih okolnosti određuju težinu tog djela ili ga odbacuju.

 

 

Posebno je zabrinjavajuć stav nekih ovdje na temi kojima varanje ne predstavlja ništa strašno, a, kako se kolega Ukulele lijepo izrazio, "propovijeda o privatnosti u vezi kao svetom hramu". Takva je situacija u odnosu osobe koja vara i varanog partnera. Osoba koja vara od svog partnera očekuje da poštuje njezinu privatnost, što je suludo! Osoba koja vara igra po svojim pravilima (tj. ignorira opće moralne norme - za sebe), ali od partnera očekuje da poštuje opće moralne norme! To je licemjerstvo, to je entitlement (ta osoba ima pravo kršiti moralne norme, i to još puno važnije moralne norme, ali partner ne - barem ne one moralne norme, kojima bi se mogla razotkriti nemoralnost varalice).

 

Moralni apsolutizam, crno-bijelo gledanje na stvari - no go.

4 godine
protjeran
offline
Problemi u friškoj vezi

Ti su ljudi bolesnici. Kakva drugacija osoba mozes biti nego bolesnik, znaci osoba se ozeni/uda, qurci se svima kako se ozenio/udala, dignu kredit za stan ili nesto uloze da dobivaju neki dodatni mjesecni prihod, dobije dijete, sve super i krasno i onda pocne varati jer ga to pali....  Zasto se ta osoba uopce zenila/udala, zarucila/zarucio, dobio/la dijete, trosio/la vrijeme na sve... samo da sjebes zivot drugoj osobi nista vise. Ako nisi zadovoljan/la rastavi se pa se jebi okolo, a ne ostati u braku, varati i tek nakon varanja kada drugoj osobi unistis snove, a i svome djetetu rastave se i onda npr ako je muz varao, a dijete ostalo s materom, taj rastavljeni muz kasnije sere rastavljenoj zeni kako okrece vlastito dijete protiv njega jer je nakon XX godina rekla djetetu kako ju je njezin otac varao i onda naravno pocne svada, totalno besmislena jer sve sto je rekla je istinu. I tako zivot ode u qurac, a zasto? Zbog bolesne osobe!

 

Moje misljenje je da se vecina problema u braku i vezi moze rijesiti pricom, ali kada jedna ili oboje osobe popustaju tj ne pricaju i na kraju im sve dode do glave da polude, nema vise price nego odmah raskid ili u ovom slucaju "ostat cu s njome radi djeteta, a jebat cu drugu".

 

 

14 godina
offline
Re: Problemi u friškoj vezi
Haha dobar si a vidi ovo ja otkako znam za sebe a imam 35 god.Moj prvi susjed sa svojom zenom nije progovorio vec tih 35 godina pa da su jedno drugom rekli MUU isto kao da prodju pokraj turskog groblja, njihov razgovor se vodi preko djece.A zivr u istoj kuci hahah ja se samo pitam a i cudim kako samo moze tako zivjeti tolike godine.A ne smije dovest drugu niti ona drugog.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice