Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

poruka: 308
|
čitano: 49.530
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
the_tux kaže...
Verbatim kaže...

mbaksa

Je li ti znaš koga citiraš, kome upućuješ post, daj se malo saberi Smijeh, dovodiš do zabune sebe i druge!

 

Koliko puta treba ponoviti da se Znanost temelji na znastveno dokazivim činjenicama, odakle je tko crpio nadahnutost, čime je bio inspiriran/motiviran manje-više važno.

 

Čovjek je biće razuma i znanja.

 

Jesi li čuo za Charles Darwina?

Jesi li čuo za genetiku, tj prijenos osobina!?

 

 

Peace and Love _ Frankenstein Build
16 godina
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Na rubu znanosti je po meni ozbiljna emisija. Naravno da su Mišaku poslije toliko godina rada malo teme presušile pa se okrenuo nekim drugim, manje znanstvenim a više špekulativnim teorijama. No, nikad nije nametao svoja, odnosno mišljenja, uvjerenja i stavove svojih gostiju gledateljima. Uvijek je na kraju emisije ostavio gledatelju da prosudi što je nakon iznesenih teza i objašnjavanja, istina. Isto tako, neke općeprihvaćene znanstvene pretpostavke nikad nećemo moći sami potvrditi ili opovrgnuti (Koliko je svemir star? Što je bilo prije nastanka svemira itd). Ne treba odbacivati teorije koje se suprotstavljaju onima u koje osobno vjerujemo. Treba biti otvoren za sve jer samo tako se može napredovati. Kako bi to Discovery rekao:

. Sjetite se samo Galileija, Keplera i sličnih koji su svojim "suludim" idejama tada potpuno izmjenili percepciju svijeta.

 

Zamislite da se samo jedna od teorija zavjera potvrdi. Onda bi Mišak i slični bili slavljeni kao narodni heroji jer su promicali istinu usprkos medijskom neshvaćanju i neodobravanju.

 

 

 

16 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Verbatim kaže...

Je li ti znaš koga citiraš, kome upućuješ post, daj se malo saberi Smijeh, dovodiš do zabune sebe i druge!

 

Koliko puta treba ponoviti da se Znanost temelji na znastveno dokazivim činjenicama, odakle je tko crpio nadahnutost, čime je bio inspiriran/motiviran manje-više važno.

 

Čovjek je biće razuma i znanja.

 

Jesi li čuo za Charles Darwina?

Jesi li čuo za genetiku, tj prijenos osobina!?

 

 

Citirao sam tebe i mbaksu, ali editor je priča (malo ga muči neki html kod,malo ovo, malo ono, što ja znam, strava) za sebe.Smijeh

 

Čuo sam za to sve. Nije valjda da se i znanje prenosi putem gena? Smijeh

Tko je čovjeku podario razum i znanje?

Da li bi čovjećanstvo uspjelo napraviti plastiku da se kojim slučajem nekom katastrofom uništi kompletna tehnologija na planeti Zemlji?

Zašto neandertalac nije imao znanje za izradu plastike, stakla, jel kriv IQ, okolina ili nešto treće?

 

Ili se svako ljudsko dostignuće pojavi slučajnim putem? 

Tesla je na ideju rotirajučeg magnetskog polja došao recitiranjem Fausta, kao neka vrsta okidača. Možda je ideja rotirajučeg magnetskog polja oduvijek bila prisutna u našem svijetu, a Tesla je bio idealan receptor za te ideje, prema Platonovoj teoriji sjećanja mi trebamo podstaći dušu na sjećanje svijeta ideja u kome je boravila prije ulaska u tijelo, ideje su vječne i nepromjenjive.

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 1:27 (the_tux).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
the_tux kaže...

 

Citirao sam tebe i mbaksu, ali editor je priča (malo ga muči neki html kod,malo ovo, malo ono, što ja znam, strava) za sebe.Smijeh

Čuo sam za to sve. Nije valjda da se i znanje prenosi putem gena? Smijeh

Tko je čovjeku podario razum i znanje?

Da li bi čovjećanstvo uspjelo napraviti plastiku da se kojim slučajem nekom katastrofom uništi kompletna tehnologija na planeti Zemlji?

Zašto neandertalac nije imao znanje za izradu plastike, stakla, jel kriv IQ, okolina ili nešto treće?

Ili se svako ljudsko dostignuće pojavi slučajnim putem?

Tesla je na ideju rotirajučeg magnetskog polja došao recitiranjem Fausta, kao neka vrsta okidača. Možda je ideja rotirajučeg magnetskog polja oduvijek bila prisutna u našem svijetu, a Tesla je bio idealan receptor za te ideje, prema Platonovoj teoriji sjećanja mi trebamo podstaći dušu na sjećanje svijeta ideja u kome je boravila prije ulaska u tijelo, ideje su vječne i nepromjenjive.

Smijehx2

1.Osobine se prenose putem gena kao i bolest, a znanje se stječe tijekom života, bilo pisanom, usmenom ili samoukom metodom.

2. Evolucija ( religija tvrdi da je to Božje djelo)

3. Nemoguće je uništiti tehnologiju, a da pri tom čovječanstvo preživi = nebuloza/ SF

4. Njegov doprinos izradi plastke je velik, jer je sudjelovao u evolucijskom lancu ( da se neandertalaci nisu množili ?????)

5. Čudni su puti gospodnji!

NHF Smijeh

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 16:59 (Verbatim).
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
the_tux kaže...

Evolucionisti nemaju dokaze o karici i drže se smiješne priče o prijelaznim fosilima, kao da govorimo o Transformersima.

Koja je razlika izmedju tranzicijskog fosila i "nedostajuce karike"?

 

the_tux kaže...
Ti vjeruješ da bi (teoretski) bilo moguće neku bakteriju da imamo npr. nekakav Star Trek vremenski ubrzivač inkubator koji bi simulirao Zemaljske uvjete i namjestimo ga na recimo milijardu godina, da bi ta bakterija evoluirala u nešto treće?

"Nesto trece"? Valjda mislis na to da bi se bakterije transformirale u neku drugu vrstu, ne? Znaci, da onda te nove bakterije imaju najvise 98,7% genetskog koda onih pocetnih. Genom zivih bica se stalno mijenja, sto zbog krizanja, sto zbog utjecaja iz okolisa, sto zbog mutacija, stoga je i za ocekivati da ce se, ako se ostavi dovoljno dugacak vremenski period i ako se uvjeti mijenjaju (jer uvjeti na Zemlji su se mijenjali), da ce se genom promijeniti i vise od 1,3%. Naime, ili ce se promijeniti jer se nece moci nositi s novonastalim uvjetima, ili ce umrijeti.

 

FYI ne postoji fizikalni ili ikakav drugi zakon koji kaze da se genom jedne vrste ne moze promijeniti vise od 1,3%.

 

the_tux kaže...

Ne, nego mi je smješno da govoriš o čovjeku koji funkcionira kao stroj, što je inače vrlo slikovit opis i dobar način da se pojasni nešto što se ne može objasniti kako funkcionira.

Poanta napisanog nije bila da covjek funkcionira kao stroj, nego je poanta da se na konceptu kompjutera moze vidjeti princip po kojem bi ljudski um mogao biti reprezentacija stanja u mozgu - i ne nuzno ista vise od toga. Dakle, ljudski um (psiha, covjek sam) mogla bi biti nista vise doli elektricnim impulsima kodirana manifestacija. Vidjet cemo sto ce daljnja znanstvena istrazivanja pokazati. Osobno, ocekujem da ce se u doglednoj buducnosti znati barem malim dijelom dekodirati elektricne impulse u mozgu i time iscitati neke informacije iz nase svijesti.

 

Zanimljivo je inace primijetiti da biologija i informatika imaju vise zajednickog nego je vecina ljudi svjesna - kao sto je kodiranje (bez cega uopce ne bi bilo racunala i informatike). Recimo, DNA je molekula koja kodira zivi organizam.

 

the_tux kaže...
Život je misterija i stvaranje čovjeka je čudo ma koliko god ovo zvučalo otrcano, i to gledano sa nepristranog stajališta, ni ateističkog, ni vjerskog.

Zivot je jos uvijek misterija, a to da je covjek stvoren - trebas dokazati. Na iscudjavanja se ne obazirem. Namigiva

 

the_tux kaže...
mbaksa Ne razumijem pitanje. Mozes to malo pojasniti? Kako to covjek (covjek?) slobodnom voljom utjece na (svoj) mozak i (svoju) svijest? To mi lici na cirkularni argument... Ali suzdrzat cu se od daljnjih komentara - cekam pojasnjenje. Zašto misliš i razmišljaš?

 

Što te pokreće na razmišljanje?

Zašto misliš i razmišljaš?

 

Mislim da bi rekao, prema svojem mehaničkom pogledu na svijet ovako nekako:"čovjek misli jer ga na to potiču vanjski uvjeti, onda kemijski procesi (hormoni...) uslijed tog razmišljanja potiču čovjeka na daljnje djelovanje".

Pitanja su ti i dalje nejasna. Razmisljanje je jedna od aktivnosti mozga. Shodno tome, na bioloskoj razini pitanje "zasto" nema smisla - pitanje "kako" ima smisla.

 

Pitas me koji su razlozi zbog kojih razmisljam (o necemu) ili sto? Sto me na psiholoskoj razini pokrece na razmisljanje? Najvise pitanja i komentari na ovom forumu. Namigiva

 

the_tux kaže...

Ukoliko volja nije slobodna, nego determinirana, onda ni čovjek nije stohastićan. Onda nema ni smisla života, jer je sve predodređeno. Fatalistički koncept.

Zašto čovjek postoji, koji je smisao čovjekovog postojanja? Imaš li na to pitanje znanstveno definiran odgovor?

Možda je smisao čovjekovog postojanja Maslowljeva hijerarhija potreba?

Tako nekako bi bilo, ali ako uzmemo u obzir kvantnu mehaniku, ona bi u nekoj mjeri mogla utjecati na mozak/um/"volju" u vidu smetnji/pogresaka i time inace deterministickom sustavu dati stohasticnost. Nezahvalno je u ovom trenutku debatirati o tim stvarima jer se jednostavno premalo zna. Kljucno je pitanje je li volja uzrok aktivnosti mozga ili posljedica. Dosad nisu nasli nacin kako bi to ispitali - radili su testove, ali se rezultati ne mogu ispravno interpretirati.

 

Glede smisla zivota - to nije znanstvena nego filozofska stvar. Zasto bi zivot uopce trebao imati (kozmicki) smisao?

 

the_tux kaže...
Kako ti kao skeptik ne možeš na znanstven način objasniti da nemamo slobodnu volju ili je imamo?

Ako znas sto znaci biti skeptik, ako znas da znanost ne zna imamo li slobodnu volju ili ne, onda bi trebao znati da ti ovo pitanje nema smisla.

 

the_tux kaže...
Uostalom od kuda je ljudima došlo znanje?

 

Uzmimo npr. da je život stvoren slučajno, da je čovjek homo sapiens evoluirao milijunima godina iz jednostavnog organizma u današnji oblik. Nekako mora steći znanje. Isto kao što čovjek sa IQ-om 200 u primitivnom okruženju neće otkriti elektricitet, tako i netko mora nekako od nekuda dobiti znanje.

 

Nije valjda da je i znanje došlo slučajnim putem kao i život?

Brutalno. Zaista ne znam sto bih ti na to odgovorio. O kojem/kakvom konkretno "znanju" govoris? Kako znas da je zivot stvoren? Sto bi to trebalo znaciti da je zivot stvoren slucajno?

 

the_tux kaže...
Ako je život stvoren slučajno, vrlo je teško da bi nešto tako složeno poput znanja matematike došlo slučajno.

Prva logicka pogreska je sto ne znas je li premisa tocna/pogresna (to da je zivot stvoren i to da je stvoren slucajno, stogod to znacilo), a dajes zakljucak koji je ovisan o toj premisi. Druga pogreska je ta sto ili preuvelicavas slozenost matematike (za tvoju informaciju, i matematika je evoluirala - pocelo se s brojanjem, nastavilo s pribrojavanjem/oduzimanje i tako dalje) ili uzimas najgori moguci slucaj (komentiras kao da su ljudi u ranom razvoju, dok su se jedva znali sporazumijevati, da su odmah vec morali znati integrale). Treca pogreska je da impliciras da se do znanja matematike doslo slucajno. Cetvrta pogreska je ta sto osobnu kvalifikaciju (kao sto sam sad pokazao - neutemeljenu) "vrlo je tesko" predstavljas kao nesto opce prihvaceno, razumljivo samo po sebi. Peta pogreska je to sto "vrlo tesko" i "nemoguce" nisu sinonimi - impliciras da je nemoguce da se do znanja matematike doslo "slucajno".

 

the_tux kaže...
Smatraš li da je sve moguće dokazati ili provjeriti znanstvenom metodom?

Znanstvenom metodom je moguce dokazati/provjeriti ono sto ima mjerljive posljedice svojeg djelovanja. U to spadaju mnoge (ili cak gotovo sve) paranormalne stvari, jer se za njih tvrdi da imaju odredjene posljedice svojeg djelovanja. Recimo molitva, homeopatija, telekineza, telepatija, levitacija - sve to se moze dokazati ili pobiti znanstvenom metodom (i pobilo se!), jer se za sve od toga tvrdi da imaju mjerljive posljedice svojeg djelovanja (molitva recimo lijeci AIDS, homeopatija lijeci sve i svasta, telekinezom se pomicu objekti na daljinu, telepatijom se salju misli na daljinu, kod levitacije covjek lebdi).

 

the_tux kaže...
Što je izvor života?

Jos se ne zna.

 

the_tux kaže...

Jel postoji granica ljudskog znanja?

Vjerojatno. Prije cemo valjda izginuti ili evoluirati u drugu vrstu, nego dosegnemo beskonacno znanje. Namigiva

 

the_tux kaže...

Jel možeš pojmiti beskonačnost?

Sto mislis pod tim "pojmiti beskonacnost"?

 

the_tux kaže...

Jel moguće da je nastanak Svemira i života na Zemlji nastao nekim pukim slučajem?

Za svemir? Da.

. Za zivot? Vjerojatno. Zasto ne?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 3:44 (mbaksa).
14 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Verbatim kaže...
the_tux kaže...

 

Ako ništa drugo, Dejan Vinković će ostat poznat po tome da je Vladimira Paara nazvao crackpotom (luda), lažovom i prevarantom.

Zemlja se udaljava od Sunca, te smo zbog toga upravo u procesu naglog početka novog ledenog doba – to su neki od bisera u crackpot teorijama akademika Vladimira Paara. Te izjave ne bi vjerojatno same za sebe bile mi tako interesantne da se ne radi o:

1) fizičaru, članu HAZU-a, autoru školskih udžbenika, ljubitelju javnih nastupa i ljubljeniku medija, bliskom svakoj vlasti i stoga nezaobilazan član bezbrojnih odbora koji utječu na znanstveno-obrazovnu politiku Hrvatske;
2) njegovim dugogodišnjem trudom da promovira crackpot ideje iz klimatologije, povijesti, genetike, itd.

Iako u emisiji Na rubu znanosti Paar eksplicite tvrdi da se radi o tome da je globalno zatopljanjavanje kada je Zemlja blizu Sunca, a hlađenje (ledena doba) kada je daleko od Sunca, pretpostavimo ipak da akademik Paar ima samo problema jasno artikulirati što misli i da on zapravo misli isključivo na eliptičnost putanje Zemlje oko Sunca. Tada je logika da tokom jedne godine, koliko Zemlji treba da ophodi Sunce, Zemlja provede nešto više vremena na dijelu orbite udaljenijem od Sunca nego na dijelu koji je bliže Sunce. Ali i tu je akademik Paar sve pobrkao.

Zemlja se ne udaljuje od Sunca, niti joj se orbita trenutno izdužuje, niti akademik Paar ima blage veze o čemu govori.








Crackpot Paar je doktor fizike. Ti si?

 

Zemlja se udaljuje od sunca. Polagano ali sigurno, te se joj time orbita izdužuje. Pročitaj koji početnicu iz astronomije za početak.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
14 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
bed kaže...
Buffer Overflow kaže...

Znanost postoji jako dugo i jedini cilj tisuća ljudi koji su posvetili život znanosti je istina i ljepota.

Pa u kojem ti crtiću živiš?

Buffer Overflow kaže...

To što se njihovi radovi financiraju privatno ili državno - e pa welcome to the real world.

 

U crtiću koji se zove: Ja sam za razliku od tebe studirao i završio fiziku. I još jedan fakultet, ali to nije bitno.

 

Jel ti sad jasnije u kojem crtiću.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
15 godina
odjavljen
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
bed kaže...

Niti jedna emisija na TV-u nije znanstvena emisija, to je sve znanstveno-popularni program. Prilagođen širokim masama. A nisam vidio niti jedan dobar odgovor zašto bi NRZ tako drastično odudarao od ostalog ZO programa na HRT-u?

 

Jer se iznose teorije koje su ili već znanstvenim putem pobijene ili se temelje isključivo na osobnim uvjerenjima. Kao takve dovode ljude u zabludu i sjeluju anti-znanstveno i anti-edukativno. Jedno je pričati o znanosti na pojednostavljen način kako bi razumjeli laici, a drugo pričati o pseudoznanosti na način da se koristi što više stručnih pojmova kako bi se uvjerilo laike u znanstvenost teorije i stručnost "znanstvenika".

 

Floki kaže...

ne vjerujem da kuharice i gledaju NRZ, a ljudi kao ljudi, ne može se baš tako utjecati na njih, pogotovo kod nas ta reinkarnacija ne prolazi baš, a na Tibetu je skoro činjenca

i što ti vrijedi da svaki dan gostuju znanstvenici na tv po 5 sati, pozivi vidovnjakibnjama na onim komercijalnim tv nećeš smanjiti

Ljude je puno lakše izmanipulirati nego što misliš. Uz to, mali je broj ljudi koji će gledati NRZ, a da imaju dovoljno znanja da razluče što je znanost, a što pseudoznanost.

 

 

Floki kaže...

a tko to obrađuje bolest s religijskog koncepta u kršćanskoj kulturi, u našoj kulturi i Papu liječe liječnici

zato, uzmi nešto i kao zabavu, a Mišak nek ipak malo prikoči sa jednom vrstom emisija, ja sam gledao neke šamane kod njega, na jedno uho ušlo na drugo izašlo

i on je taj segment vjerojatno uuzeo kao zabavu

ali ima on i dobrih tema, ne može se reći da nema

Zabava koja se financira iz fonda za znanost, a uz to još i šteti znanosti. I onda se ljudi čude ovoj peticiji.

 

 

the_tux kaže...

 

Valjda ni iza Carla Gustava Junga ne stoji znanost, kao psihologa (psihoanaliza, analitička psihologija), ukoliko je počeo u svojim radovima ubacivati učenja istočnjaćkih religija, zapadnog okultizma...

Ili kako je Jung preporučao alkoholičarima izlječenje putem duhovnosti...

Duhovnost i religija mogu biti izrazito snažno sredstvo prilikom lječenja ovisnosti. Jedan opijum se mijenja drugim, manje štetnim. I ne, ovo nije samo agnostičko/ateističko razmišljenje, znam dosta vjernika koji se slažu s ovom izjavom.

 

the_tux kaže...

Tibetanski Budisti su pretpostavljam izmanipulirani. Svete knjige Vede su bajka, ali pazi ovo, Tesla, Einstein, i mnogi drugi ugledni znanstvenici su crpili sa tog izvora znanja, konkretnije, jednog dijela Veda zvanog Upanišade (Tajno znanje).

Einstein je također dobivao inspiracije iz  Bhagavad Gite, gdje se pojavljuje Gospodin Krišna. Tamo se opisuju akustična oružja, pretpostavljam da je to kao ideju uzeo Frank Herbert za svoju novelu "Dina", gdje Atreidi koriste

.

 

Jesi siguran da tvorac prve podmornice nije dobio inspiraciju iz knjige 20.000 milja pod morem? Jedno je dobiti inspiraciju, a drugo je tu inspiraciju uobličit u konkretno znanje.

 

 

the_tux kaže...

  Uostalom od kuda je ljudima došlo znanje?

 

Uzmimo npr. da je život stvoren slučajno, da je čovjek homo sapiens evoluirao milijunima godina iz jednostavnog organizma u današnji oblik. Nekako mora steći znanje. Isto kao što čovjek sa IQ-om 200 u primitivnom okruženju neće otkriti elektricitet, tako i netko mora nekako od nekuda dobiti znanje.

 

Nije valjda da je i znanje došlo slučajnim putem kao i život?

Ako je život stvoren slučajno, vrlo je teško da bi nešto tako složeno poput znanja matematike došlo slučajno.

Znanje je došlo zapažanjem, istraživanjem i slučajnim otkrićima. Možeš ti imati IQ i 500, ali i dalje ti za neko složenije otkriće treba predznanje. Međutim s tolikim IQ-om u primitivnom okruženju možeš otkriti neko znanje koje će na tom stupnju tehnološkog razvoja biti veliko, a za današnje pojmove će izgledati kao nešto što je intuitivno jasno. To tvoje otkriće će poslje nekom drugom poslužiti za doći do nekog većeg otkrića.

 

Pod slučajnim stvaranjem života, pretpostavljam da misliš na evoluciju. Zašto bi jedna slučajnost isključivala drugu? Do znanosti se nije došlo slučajno, već godinama rada i istraživanja (otprilike od kad postoji čovjek).

 

the_tux kaže...

 

Mislim da je jedan kralj, ne mogu se sjetiti koji, zatočio malo dijete, jer je želio otkriti, kako čovjek dobiva dar govora. Nažalost, dijete je umrlo, jer je bilo bez ljubavi.

Dijete genetski dobiva mogučnost komuniciranja govorom, a od roditelja uči samo komunikaciju (jezik). Što se tiće dijagnoze da je dijete umrlo jer je bilo bez ljubavi, to je klasična dijagnoza za tadašnje vrijeme i tadašnju razinu znanja. Današnjim znanjem postaje jasno da je to dijete umrlo zbog neadekvatnih uvjeta i vrlo vjerojatno neadekvatne prehrane, što je dovelo do bolesti. Samo me još zanima što si želio dokazati ovom pričom, a da tebi ide u prilog? Jedino što si pokazao je da ljudi nedostatak znanja pokušavaju nadomjestiti (često pogrešnim) mišljenjem i da tebi nedostaje kritičkog razmišljanja.

 

the_tux kaže...

Dijete koje se rodi, njega roditelji uče osnovama. U primitivnim zajednicama se kolektivno znanje i pravila prenose usmenom predajom ukoliko nemaju znanje o pisanoj riječi.

Pojavom pisma je količina prenesenog znanja naglo porasla, što je dovelo do razvoja znanosti. Razvojem matematike, sve je više problema bilo moguće opisati matematičkim formulama, a razvojem računala je postalo moguće obraditi ogromne količine podataka. Sad vidiš princip na kojem znanstvena otkića doprinose daljnjem razvoju znanosti?

 

 

Bichanich kaže...

Na rubu znanosti je po meni ozbiljna emisija. Naravno da su Mišaku poslije toliko godina rada malo teme presušile pa se okrenuo nekim drugim, manje znanstvenim a više špekulativnim teorijama. No, nikad nije nametao svoja, odnosno mišljenja, uvjerenja i stavove svojih gostiju gledateljima. Uvijek je na kraju emisije ostavio gledatelju da prosudi što je nakon iznesenih teza i objašnjavanja, istina. 

Samo je problem što su često teze iznesene kao da se radi o činjenicama, objašnjenja ne drže vodu, istine nedostaje, kao i teza i dokaza (koji postoje) koji idu kontra centralne teze u emisiji. Na kraju se ostavi gledatelja koji nema dovoljno znanja da na osnovi neistina i poluistina sam prosudi. Ne bi išlo.

 

Bichanich kaže...

Isto tako, neke općeprihvaćene znanstvene pretpostavke nikad nećemo moći sami potvrditi ili opovrgnuti (Koliko je svemir star? Što je bilo prije nastanka svemira itd). Ne treba odbacivati teorije koje se suprotstavljaju onima u koje osobno vjerujemo. Treba biti otvoren za sve jer samo tako se može napredovati. Kako bi to Discovery rekao:

. Sjetite se samo Galileija, Keplera i sličnih koji su svojim "suludim" idejama tada potpuno izmjenili percepciju svijeta.

Te znanstvene pretpostavke su prihvačene kao najvjerojatnije i ne predstavljaju se nikako drugačije nego baš tako - najvjerojatnije pretpostavke. Teorije treba odbacivati kad postoje dokazi koji pokazuju da su neispravne. Ono što često gosti NRZ-a rade je odbacivanje dokaza jer se suprostavljaju onomu u što osobno vjeruju.

Galileo i njegove teorije nisu bili odbačeni zbog znanosti već zbog religije. Druga stvar je bila što je tad Crkva imala znanstvenika pod svojom kontrolom.

 

Bichanich kaže...

 

Zamislite da se samo jedna od teorija zavjera potvrdi. Onda bi Mišak i slični bili slavljeni kao narodni heroji jer su promicali istinu usprkos medijskom neshvaćanju i neodobravanju.

  Nadam se da se to neće dogoditi jer bi to imalo nesagledive negativne posljedice za znanost. Svi oni crackpoteri koji nisu bili u pravu bi se na to pozivali i tvrdili sa su i oni u pravu. To bi podigli na novi dokaza ispravnosti svoje teorije.

Buffer Overflow kaže...

Crackpot Paar je doktor fizike. Ti si?

 

Zemlja se udaljuje od sunca. Polagano ali sigurno, te se joj time orbita izdužuje. Pročitaj koji početnicu iz astronomije za početak.

Nemam dovoljno znanja na tu temu pa ne mogu zaključit da li je Paar u pravu, ali to baš i nije najvažnija stvar u ovoj temi. Ta priča je krenula s ciljem da se Vinković diskreditira, međutim diskreditiranje Vinkovića neće NRZ svrstati u znanost.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
15 godina
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
mbaksa kaže...

 

Pitas me koji su razlozi zbog kojih razmisljam (o necemu) ili sto? Sto me na psiholoskoj razini pokrece na razmisljanje? Najvise pitanja i komentari na ovom forumu. Namigiva

 

- Zato bi bilo poželjno obostrano manje ljutnje ili oštrih napada. Postaje nevažno o čemu raspravljamo, ali bez sugovornika (suparnika) rasprave nebi ni bilo. Zato  netreba težiti 'uništenju' sugovornika. Tolerancija... umjesto svađe.

MrBlc kaže...

Nemam dovoljno znanja na tu temu pa ne mogu zaključit da li je Paar u pravu, ali to baš i nije najvažnija stvar u ovoj temi. Ta priča je krenula s ciljem da se Vinković diskreditira, međutim diskreditiranje Vinkovića neće NRZ svrstati u znanost.

Točno. Dali vrijedi i suprotno, -diskreditirane g. (akademika) Paara? Dali je on znanstvenik? Dok je Vinković ipak u političkim vodama, pa samim tim 'prljav' jer uvijek (strančarenje) postoje neki drugi 'viši' interesi, za razliku od onih koji se prezentiraju.

U trenutku kad Polančec samo mjenja prugaste piđame, kad u orkestru HRTa sviraju nepostojeći glazbenici, ... postaje važno klasificiranje NRZa? Pošto bi po nekim jako razvučenim kriterijima i SF mogli svrstati pod taj tip programa (zato i naziv Znanstvena Fantastika, zar ne?), nevidim razlog (osim dobrog dijela promašenih emisija i nekvalitetnih gostiju..-to se odnosi na kvalitetu, ne na tip).

 

Ključno u kontekstu same teme, ''.. ne mogu zaključit da li je Paar u pravu, ali to baš i nije najvažnija stvar u ovoj temi ..''.

-Zašto to nebi bilo najvažnije? Znanstvenost=dokazivost... što ako je službena znanost iskrivljavala izvještaje? Što ako je Paar u ovome u pravu. Što je onda kriterij Znanosti? Dakle netko (nekoliko stotina znanstvenika) u svijetu tvrdi suprotno za bilo što, u odnosu na službene stavove? Tko je u pravu? .. -a početak tvog obrazloženja ''..Nemam dovoljno znanja na tu temu  ..'' -pošto neznamo dali su informacije koje nam plasira službena politika, znanost... -točne, logično je biti sumnjičav. U tome je srž znanosti, ne sljepog vjerovanja -pa ni znanstvenicima.

Kao što lobiji duhankse ind, farmaceutike, nafte.. neke informacije odnosno dezinformacije guraju.. Kao pitanje oko XxX-gripe, ptičje, pa svinjske..iduća je magareća?

 

-Mora se propitkivati, mora postojati netko tko sumnja, tko postavlja drugačiji model, pitanja itd.. -ne zato jer je u pravu, nego iz suprotnog razloga, da bi mi tim testiranjem službene znanosti (i politike) provjerili njihovu točnost. Zato emisija tipa NRZ je znanstvenost. Kao i nuklearna reakcija u tegli... i zato (po mom mišljenju) spada u ZO program. Dok kuhanje, plesanje, crtići.. spada pod zabavni.

 

-Dakle, ovo nije dokaz nego moje subjektivno mišljenje, niti sam u pravu, niti me treba uvjeriti u ispravnost jedne ili druge teze... -samo mišljenje.

-A zakone, pravilnike i sve odluke kako će se to klasificirati, ne donose znanstvenici nego ljudi. Ako x količina ljudi zakonom-aktom.. donese odluku da je to ZO, onda je, ako deonesu suprotnu odluku onda nije. To ne odlučuje znanstvena metoda ili 1+1=2, nego ljudi, sa svojim interesima i stavovima.. koji se nalaze u saboru, nadzornom odboru ili upravnom vijeću... (-ni to nije znanstveno dokazivo).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Buffer Overflow kaže...
Crackpot Paar je doktor fizike. Ti si?

 

Zemlja se udaljuje od sunca. Polagano ali sigurno, te se joj time orbita izdužuje. Pročitaj koji početnicu iz astronomije za početak.

 

Nemojmo raspravo odvesti u osobne vode.

 

Vezano direktno uz gore napisano:

 

a) koliko se Zemlja udaljuje od Sunca svake godine?

b) kakve to ima veze s Milankovićevim ciklusima (ako ima, a Paar se poziva na Milankovićeva u svojoj "eksplikaciji) i da li je za Milankovićeve cikluse to udaljavanje  uopće važno?

c) kolika je srednja udaljenost Zemlje od Sunca?

 

 

Ovo su do sada poznati odgovori:

 

a) Zemlja se od Sunca godišnje udalji nešto manje od 1,5 centimetar tako da je to udaljavanje posve nevažno za bilo kakve klimatske promjene koje su bile u prošlosti, ili će se dogoditi u budućnosti.

 

b) Milankovićevi ciklusi, na koje se Paar poziva, nemaju nikakve veze s ovim udaljavanjem Zemlje (i ostalih planeta u Sunčevom sustavu) od Sunca već se radi o tri vrlo složena ciklusa perioda od 19 - 23.000 godina, 41.000 godina i 100.000 godina iz kojih do sada nikome nije uspjelo napraviti predviđanja precizna u desetljeće, a Paar za sebe tvrdi da je korištenjem Milankovićevih ciklusa predvidio klimatske promjene u idućih 30-tak godina.

 

c) Srednja udaljenost Zemlje od Sunca je konstanta (zanemarimo li taj 1,5 cm godišnjeg udaljavanja) i Milanković ne tvrdi da se ona mijenja. To tvrdi Paar u svojim nastupima na TV, a kasnije se pred vlastitim kolegama pravda da je to uradio radi "popularizacije znanosti" te da bi prostom puku objasnio o čemu se radi, ali posve iskrivljavajući teoriju na koju se poziva i izmišljajući nepostojeću faktografiju. Također, u elipsi koju Zemlja opisuje oko Sunca nije točno da je "najtoplije kad je Zemlja najbliže Suncu" - to je jednostavno faktografski netočno. Paar ili ne razumije, ili namjerno laže. U siječnju je, primjerice, Zemlja najbliže Suncu, a nama na sjevernoj polutci je najhladnije. Kako to? Paarove "prispodobe" kao neka verzija znanosti "lite" ili "znanosti za debilčeke" su jednostavno glupost i ne radi se o popularizaciji znanosti nego iskrivljavanju i namjernom izvrtanju činjenica.

 

 

To što je Paar doktor fizike u ovom konkretnom slučaju onome tko prati o čemu se radi ne znači ništa, jer su i njegovi kritičari, kolege, također fizičari i doktori znanosti, klimatolozi, oceanografi i astronomi. K tome, Paar posve pobija svoje vlastite tvrdnje iz njegove knjige Energetska kriza iz 80-tih, kada je pjevao posve drugu pjesmu, zalažući se za gradnju nuklearnih elektrana.

 

 

Također, svatko za sebe, tko ima volje pročitati Paarove nedavne izjave i usporediti ih s faktografijom (Milankovićevi ciklusi, izmjereni porast srednje godišnje temperature na Zemlji, smanjivanje ledenih kapa na polovima, izmjereno povećanje razine mora) govore sasvim suprotno od onoga što sada tvrdi Paar.

 

Njegov stav me podsjeća na Groucha Marxa i njegovo "Mi imamo svoje principe! Ako vam se ovi ne sviđaju, imamo i druge..." Zanima me što će pričati za 5 ili 10 godina.

 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Bilo kako bilo, prof Paar je svojim zapažanjem temperaturnih ciklusa zemlje i nivoa CO2 u atmosferi uočio da ciklusi imaju pravilne razmake

 

nije etično nazvati čovjeka crackpointom samo zato jer Vinković i ekipa nemaju objašnjenje uzroka prethodnih ciklusa rasta

 

uostalom, prof Paar postupa etično kad kaže : naši matematički modeli su nesavršeni jer u startu unosimo ne potpuno točne podatke

 

Vinković i ekipa nastupaju dogmatski po matrici: za sadašnji rast temperature kriva su fosilna goriva, za oscilacije u prošlosti ne pitaj jer ću te proglasiti crackpointom

 

A što se godišnjih doba tiče, pa neće valjda biti da prof Paar ne zna da su na suprotnim polutkama Zemlje istovremeno suprotna godišnja doba, uz, naravno, istu udaljenost cijele kugle od Sunca

 

prof Paar nastupa sa znanstvene paradigme kad na osnovu prethodnog toka pojave (oscilacije temperature u pravilnim razmacima) ne želi prihvatiti kao odlučujuću varijablu koje u prethodnim ciklusima nije bilo (ljudski faktor)

 

postavlja se sasvim logično pitanje: jesu li onda Vinković i ekipa crackpointi, pošto za sadašnji rast temperature kao odlučujuću varijablu uzimaju onu koje u prethodnim oscilacijama nije bilo

informatički rečeno: za često rušenje OS-a optužio sam novu grafu koji sam stavio u crossfire, mada mi se sustav jednakom učestalošću rušio i prije nego sam novu hd-icu stavio

 

Vinković očito koristi prokušani recept, traži šupljine u teorijama prof Paara, da me bi on morao dokazivati valjanost svojih teorija

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 12:12 (Floki).
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Floki kaže...

Bilo kako bilo, prof Paar je svojim zapažanjem temperaturnih ciklusa zemlje i nivoa CO2 u atmosferi uočio da ciklusi imaju pravilne razmake

 

nije etično nazvati čovjeka crackpointom samo zato jer Vinković i ekipa nemaju objašnjenje uzroka prethodnih ciklusa rasta

 

uostalom, prof Paar postupa etično kad kaže : naši matematički modeli su nesavršeni jer u startu unosimo ne potpuno točne podatke

 

Vinković i ekipa nastupaju dogmatski po matrici: za sadašnji rast temperature kriva su fosilna goriva, za oscilacije u prošlosti ne pitaj jer ću te proglasiti crackpointom

 

A što se godišnjih doba tiče, pa neće valjda biti da prof Paar ne zna da su na suprotnim polutkama Zemlje istovremeno suprotna godišnja doba, uz, naravno, istu udaljenost cijele kugle od Sunca

 

Prvo, prestani koristiti termin "crackpoint", jer si do sada u 50 tuđih postova mogao vidjeti da zapravo glasi "crackpot" - ideja je o napuklom zemljanom loncu koji je beskoristan.

 

Također, nauči što znači "etika" i prestani koristiti pridjev "etičnost" ako misliš na pristojnost.

 

Rekavši to, ti tu daješ neki svoj "umjetnički dojam" Paarovih gluposti koji je posve nebitan. Netko može biti drčni, svadljivi kreten koji se posvađa sa svima u auditoriju kojem predaje, simpatični čiča poput Einsteina, ili teški bogalj poput Hawkinga pa da njihova prezentacija nema nikakve veze sa znanstvenošću ili neznanstvenošću njihovih tvrdnji.

 

Odakle ti da "Vinković i ekipa nemaju objašnjenje uzroka prethodnih ciklusa rasta"? To su tvoje tvrdnje koje nemaju veze čak ni s Paarovim niti je sam Paar to rekao.

 

Vinković i "ekipa", a pod "ekipom" valjda referenciraš na prave klimatologe (Paar to nije, on je nuklearni fizičar), itekako imaju objašnjenje prethodnih ciklusa. Paar tvrdi da ima objašnjenje koje tobože potkrepljuje Milankovićevim ciklusima, ali onda se iz njegove eksplikacije u Mišakovoj idiotskoj emisiji i kasnijim intervjuima pokazuje da posve pogrešno tumači Milankovićeve cikluse ("udaljavanje Zemlje od Sunca - totalna glupost- Zemljina elipsa oko Sunca gotovo je nalik kružnici, a sada smo čak u periodu kada se ona skraćuje, a ne izdužuje, tako da Paarova teza o ledenom dobu "u idućih 20 do 100 godina" i "udaljavanju od Sunca" nema veze s bilo čime).

 

 

"Bilo kako bilo, prof Paar je svojim zapažanjem temperaturnih ciklusa zemlje i nivoa CO2 u atmosferi uočio da ciklusi imaju pravilne razmake".

 

 

Jednostavno ne znaš o čemu pričaš - prouči što je rekao Paar i što mu zamjeraju kritičari. Ovo je tvoja tvrdnja iza koje ne stoji čak ni Paar.

 

Prije svega, Milanković je, a ne Paar, uočio klimatske cikluse o kojima (evtl. - iz ovako općenite tvrdnje nejasno ne na što se referenciraš) pričaš i njihove karakteristike. Paar je uzeo podatke mjerenja CO2 u polarnom ledu, koje su, inače, izmjerili klimatolozi, što Paar nije, te onda "otkrio" toplu vodu o ciklusima.

 

Pri tome, iz nekog razloga, a ja ne znam koji je - da li je poglupio ili jednostavno ima neku korist od laganja - namjerno krivo intepretira te podatke. Tvrdi da će cijela Slovenija biti pod ledom i da se tijekom ledenog doba temperatura u prosjeku spušta za 12-13 stupnjeva. To je posve netočno jer se u ledenom dobu prosječna temperatura planeta spušta za do 8 stupnjeva, a nikada u povijesti "cijela Slovenija" nije bila pod ledom što se dade potvrditi (i potvrđeno je) pregledavajući ostatke glacijalizacije.

 

Također, postoji korelacija između postotka CO2 u atmosferi u zadnjih 420.000 godina i zatopljavanja atmosfere - također dokazi iz leda. To što su u prošlosti emisije C02 u atmosferi bile uzrokovane ne-ljudskim faktorima, a u zadnjem stoljeću ljudskim faktorom, nema na prirodu nikakav poseban "utisak". CO2 je staklenički plin bilo da dolazi iz vulkana, ili termoelektrana, automobila ili nečeg desetog. 

 

"uostalom, prof Paar postupa etično kad kaže : naši matematički modeli su nesavršeni jer u startu unosimo ne potpuno točne podatke".

 

Kakve to ima veze s "etikom"? Osim toga - tko tvrdi da znamo sve podatke točno? Klimatolozi sigurno ne. Paar je taj kojemu očito netočni podaci, k tome i namjerno netočno intepretirani u njegovom slučaju, ne smetaju da donese svoje "prognoze" koje su, ponavljam, sada posve drugačije od onoga što je napisao u svojoj knjizi energetska kriza iz 80-tih.

 

 

"Vinković i ekipa nastupaju dogmatski po matrici: za sadašnji rast temperature kriva su fosilna goriva, za oscilacije u prošlosti ne pitaj jer ću te proglasiti crackpointom"

 

Nije točno. Uopće ne razumiješ o čemu se radi i što je meritum diskusije. Za oscilacije temperature u prošlosti ima vrlo dobrih objašnjenja i modela, među ostalim i Milankovićev model kojega nitko ne odbacuje, dapače, univerzalno je prihvaćen, te koncentracija CO2 u atmosferi. Ne radi se o "oscilacijama u prošlosti", nego o Paarovim "predviđanjima" isisanim iz prsta koja nemaju veze s Milankovićevim modelom na kojeg se poziva. Uopće nisi shvatio što je bit spora.

 

 

"A što se godišnjih doba tiče, pa neće valjda biti da prof Paar ne zna da su na suprotnim polutkama Zemlje istovremeno suprotna godišnja doba, uz, naravno, istu udaljenost cijele kugle od Sunca".

 

Radi se upravo o tome. Paar se pravi da to ne zna jer se njegov "model" bazira upravo na ideji "kad smo dalje od peći, hladnije nam je", što je uostalom potvrdio i u Mišakovoj emisiji (imaš dijelove na Youtubeu pa pogledaj što je tamo laprdao) gdje tvrdi da dolazi period udaljavanja Zemlje od Sunca pa će nam zato biti hladno.""Zemlja se udaljava od Sunca i tako je dalje od 'peći' koja je grije i to je glavni uzrok pada temperature"- to ON kaže.

 

 

Odi na Youtube pa provjeri njegove bljezgarije (

).

 

Usprkos tome što je činjenica da se blaga elipsoidnost Zemljine orbite oko Sunca ne povećava, već smo čak u periodu kada se ona približava kružnici. Dakle, jedno ne slijedi iz drugog.

 

Ja sam siguran da on ZNA da se ne radi o tome, već namjerno laže, ali zašto to radi stvarno ne znam. Njegova tvrdnja je "popularizacija znanosti" među "običnim ljudima", ali pri tome falsificira podatke i krivo predstavlja teorije, tako da se nikako ne može raditi o popularizaciji znanosti, već popularizaciji laži koji sa znanošću nemaju veze.

This space for rent!
15 godina
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Floki kaže...

Vinković očito koristi prokušani recept, traži šupljine u teorijama prof Paara, da me bi on morao dokazivati valjanost svojih teorija

-On svoje teorije nema, on je vlast, on zastupa službenu teoriju. I tu je vjerojatno (99%) u pravu ... ali, (ostaje onaj jedan 1%).

 

Jer (recimo, mbaksa) ima zavidno znanje, izvrstan debatist na svim temama, ali nema pristup svim tim podatcima, skoro nemoguće je sve provjeriti, nego ih uzima kao valjane, točne... i koliko god bio u pravu, morao bi dozvoliti barem moguću sumnju, provjeru...

 

-Službena su bila i izvješća banaka, pa imamo bankarsku krizu itd., bez rastezanja na teoriju zavjere... -običan kriminal i razni interesni lobiji, ceh kojeg sad plaćamo svi, istim tim bankama. -Neobično?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
MrBlc kaže...

Jer se iznose teorije koje su ili već znanstvenim putem pobijene ili se temelje isključivo na osobnim uvjerenjima. Kao takve dovode ljude u zabludu i sjeluju anti-znanstveno i anti-edukativno. Jedno je pričati o znanosti na pojednostavljen način kako bi razumjeli laici, a drugo pričati o pseudoznanosti na način da se koristi što više stručnih pojmova kako bi se uvjerilo laike u znanstvenost teorije i stručnost "znanstvenika".

To je tvoj subjektivan stav. Lijepo otvori HRT, pogledaj sadržaj emisije 'trenutak spoznaje' pa mi nađi svu znanost u temi 'kako je kava postala muzejski eksponat'. Ja odgovorno tvrdim da je to anti-znanstveno i anti-edukativno, jer je kava artikl-napitak široke primjene u kućanastvu i nije joj namjena biti muzejskim eksponatom. Ili povezanost muzeja i emocija? Koja je to znanost?? I oni uvjeravaju laike da su znanstveni.. Shvaćaš poantu?

Buffer Overflow kaže...

U crtiću koji se zove: Ja sam za razliku od tebe studirao i završio fiziku. I još jedan fakultet, ali to nije bitno.

Jel ti sad jasnije u kojem crtiću.

Niti 100 fakulteta ne daje ti kredibilitet laprdati.. Ali imaš simpatičnu naviku, zasereš pa se odmah i ispraviš. Ovaj puta skoro u istoj rečenici; naravno da to nije bitno, to te ego natjerao napisati.. A crtić je 'Djeco Ivica se zovem'.

 

Obzirom da se javno deklariraš kao znanstvenik fizičar, objasni molim te meni i svekolikom pučanstvu princip sonoluminiscencije. Nakon toga kreni s energijom polja nulte točke, pa do skalarnih valova. Završiti možeš tahionima..

 

Još uvijek si uvjeren da sve znaš?

14 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Drago kaže...

 

Nemojmo raspravo odvesti u osobne vode.

 

Vezano direktno uz gore napisano:

 

a) koliko se Zemlja udaljuje od Sunca svake godine?

b) kakve to ima veze s Milankovićevim ciklusima (ako ima, a Paar se poziva na Milankovićeva u svojoj "eksplikaciji) i da li je za Milankovićeve cikluse to udaljavanje  uopće važno?

c) kolika je srednja udaljenost Zemlje od Sunca?

 

 

Ovo su do sada poznati odgovori:

 

a) Zemlja se od Sunca godišnje udalji nešto manje od 1,5 centimetar tako da je to udaljavanje posve nevažno za bilo kakve klimatske promjene koje su bile u prošlosti, ili će se dogoditi u budućnosti.

 

b) Milankovićevi ciklusi, na koje se Paar poziva, nemaju nikakve veze s ovim udaljavanjem Zemlje (i ostalih planeta u Sunčevom sustavu) od Sunca već se radi o tri vrlo složena ciklusa perioda od 19 - 23.000 godina, 41.000 godina i 100.000 godina iz kojih do sada nikome nije uspjelo napraviti predviđanja precizna u desetljeće, a Paar za sebe tvrdi da je korištenjem Milankovićevih ciklusa predvidio klimatske promjene u idućih 30-tak godina.

 

c) Srednja udaljenost Zemlje od Sunca je konstanta (zanemarimo li taj 1,5 cm godišnjeg udaljavanja) i Milanković ne tvrdi da se ona mijenja. To tvrdi Paar u svojim nastupima na TV, a kasnije se pred vlastitim kolegama pravda da je to uradio radi "popularizacije znanosti" te da bi prostom puku objasnio o čemu se radi, ali posve iskrivljavajući teoriju na koju se poziva i izmišljajući nepostojeću faktografiju. Također, u elipsi koju Zemlja opisuje oko Sunca nije točno da je "najtoplije kad je Zemlja najbliže Suncu" - to je jednostavno faktografski netočno. Paar ili ne razumije, ili namjerno laže. U siječnju je, primjerice, Zemlja najbliže Suncu, a nama na sjevernoj polutci je najhladnije. Kako to? Paarove "prispodobe" kao neka verzija znanosti "lite" ili "znanosti za debilčeke" su jednostavno glupost i ne radi se o popularizaciji znanosti nego iskrivljavanju i namjernom izvrtanju činjenica.

 

 

To što je Paar doktor fizike u ovom konkretnom slučaju onome tko prati o čemu se radi ne znači ništa, jer su i njegovi kritičari, kolege, također fizičari i doktori znanosti, klimatolozi, oceanografi i astronomi. K tome, Paar posve pobija svoje vlastite tvrdnje iz njegove knjige Energetska kriza iz 80-tih, kada je pjevao posve drugu pjesmu, zalažući se za gradnju nuklearnih elektrana.

 

 

Također, svatko za sebe, tko ima volje pročitati Paarove nedavne izjave i usporediti ih s faktografijom (Milankovićevi ciklusi, izmjereni porast srednje godišnje temperature na Zemlji, smanjivanje ledenih kapa na polovima, izmjereno povećanje razine mora) govore sasvim suprotno od onoga što sada tvrdi Paar.

 

Njegov stav me podsjeća na Groucha Marxa i njegovo "Mi imamo svoje principe! Ako vam se ovi ne sviđaju, imamo i druge..." Zanima me što će pričati za 5 ili 10 godina.

 

 

 

 

Ne trebaš meni objašnjavati ono što već znam Smijeh

 

 

Razjasnimo par stvari oko zagrijavanja/zahlađenja:

 

1. Nije još dokazano da su ljudi krivi za porast temperature u zadnjih 150 godina - Zemlja se nalazi na kraju ledenog doba (da, ledenog doba), i ne možemo još dokazati da su ljudi krivi za zagrijavanje. Naravno nitko ne kaže da nismo pridonijeli.

2. U povijesti zemlje su postojala razdoblja kada je razina CO u atomosferi bila mnogo puta veća nego danas. Zašto - ne znamo.

3. Postoje ciklusi tzv malih ledenih doba koji se događaju svakih par stotina godina. Zadnje je bilo u srednjem vijeku.

4. Staklenički plinovi ne znače automatski da će temperatura rasti. Rasti će, ali će i vlaga rasti, time stvarajući više oblaka etc, pa dobivate kontra efekt hlađenja - što je vrlo vjerojatno za ranu dob globalnog zagrijavanja. Kasnije je to drugačije.

5. Mora se uračunati i geološka aktivnost planeta - točnije vulkani, koji mogu biti odgovorni za velika zahlađenja, kao što je to bio slučaj u 18 st. Vulkani imaju svoje periode.

 

Postoji još puno drugih činbenika koji ulaze u tu jednadžbu. Dr. Paar je jako svjestan toga i napravio je procjenu/analizu koja može i ne mora biti točna. Ono što on misli pod ledeno doba nije ono što većina ljudi misli - zaleđena Zemlja. Malo ledeno doba kako se to zove je jako daleko od takvog scenarija. Malo ledeno doba su oštrije zime, blaga ljeta itd.

 

Eto malo ukratko. Jedna stvar je laičko mišljenje, a druga stvar je osuđivanje bez razumijevanja, kao što večina ovdje radi.

 

Kao što rekoh već, za razumijevanje u potpunosti što ti znanstvenici govore, treba se ići jako dugo u školu i imati puno iskustva. Wikipedia i google nikog ne može napraviti kompetentnog da osuđuje rad jednog znanstvenika koji je cijeli život posvetio znanosti. Neki misle da će ih internet napraviti genijalcima, a u biti napravi suprotno.

 

-BF-

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
16 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

DrASGO, ti si isto kao i Vinković, crackpot

Paar je crackpoint

 

stoga ti na uvrede neću odgovarati

 

takve nasilnjake poput Vinkovcića treba iz znanstvene zajednbice izbaciti

razbijena lončina je on, i njegovi štovatelji

 

uostalom, pročitaj fizičara iznad mene, čovjek ti je fino objasnio tko je razbijeni lonac

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 12:49 (Floki).
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Floki kaže...

prof Paar nastupa sa znanstvene paradigme kad na osnovu prethodnog toka pojave (oscilacije temperature u pravilnim razmacima) ne želi prihvatiti kao odlučujuću varijablu koje u prethodnim ciklusima nije bilo (ljudski faktor)

 

postavlja se sasvim logično pitanje: jesu li onda Vinković i ekipa crackpointi, pošto za sadašnji rast temperature kao odlučujuću varijablu uzimaju onu koje u prethodnim oscilacijama nije bilo

informatički rečeno: za često rušenje OS-a optužio sam novu grafu koji sam stavio u crossfire, mada mi se sustav jednakom učestalošću rušio i prije nego sam novu hd-icu stavio

 

Vinković očito koristi prokušani recept, traži šupljine u teorijama prof Paara, da me bi on morao dokazivati valjanost svojih teorija

Vidim da si u međuvremenu razradio svoj post, pa da odgovorim i na drugi dio.

 

Nema nikakve "znanstvene paradigme" (lol) ako se namjerno izmišljaju neznanstveni postulati o "udaljavanju Zemlje od Sunca" koji se pripisuju Milankoviću (netočno i lažno, što je također neznanstvena metoda) i kada se namjernno izmišljaju novi, nepostojeći "podaci" da bi se potkrijepilo vlastito stanovište, Upravo je stvar u tome da Paar ne koristi znanstveni metodu ("znanstvenu paradigmu" - lol - zašto si uopće išao koristiti ovaj idiom?). Zašto je NEPRIHVAĆANJE nove varijable u sustavu (ljudski faktor) sukladno "znanstvenoj paradigmi")??? Ne bi li uključivanje svih poznatih varijabli u model bilo sukladno sa znanstvenom metodom?

 

(Ne baš toliko off-topic: Knjiga "Logika", Gajo Petrović, vrlo kratka, ali jasna, ne znam da li se još reprinta, ali sigurno je ima u antikvarijatima. Nabavi je.)

 

 

"postavlja se sasvim logično pitanje: jesu li onda Vinković i ekipa crackpointi, pošto za sadašnji rast temperature kao odlučujuću varijablu uzimaju onu koje u prethodnim oscilacijama nije bilo"

 

Logika ti, ponovo, nije jača strana, iako se voliš pozivati na nju. Upravo stoga jer je zadnje desetljeće najtoplije u povijesti mjerenja temperatura na Zemlji i ne slijedi iz prethodnih ciklusa, LOGIČNO je pretpostaviti da ta nova varijabla ima veze s tim zatopljenjem.

 

"informatički rečeno: za često rušenje OS-a optužio sam novu grafu koji sam stavio u crossfire, mada mi se sustav jednakom učestalošću rušio i prije nego sam novu hd-icu stavio"

 

Ne. Informatički rečeno, "sustav se prije nije rušio", odnosno, upravo s ugradnjom dodatne grafičke (čovjekovo korištenje fosilnih goriva), dolazi do "rušenja sustava" - zagrijavanja amtosfere. Logično je u takvom slučaju za rušenje sustava otpužiti novu komponentu.

 

Ili sugeriraš da je zagrijavanje atmosfere, najveće ikada zabilježene u tako kratkom periodu, dok je pak Sunčeva aktivnost u zadnjih 30 godina najmanja u zadnjih 1000 godina, dio prirodnog ciklusa zagrijavanja? To, ponovo, ne tvrdi ni Paar - on tvrdi da nema zagrijavanja i da idemo ka ledenom dobu. Čak i Paar koji svašta bubne i ostane živ to nije rekao.

 

 

"Vinković očito koristi prokušani recept, traži šupljine u teorijama prof Paara, da me bi on morao dokazivati valjanost svojih teorija"

 

 

Ti koristiš "prokušani recept" pisanja o nečemu o čemu ne znaš doslovce ništa. 

 

Prvo, znanstvena metoda se upravo sastoji od toga da se "traže šupljine" u svačijim teorijama, svojim vlastitim ili tuđim. K tome, Vinković ne predstavlja nikakvih "svoju teoriju", već jednostavno ukazuje da:

 

a) par laže kada kaže da se njegovi zaključci temelje na Milankovićevim ciklusima

b) krivo predstavlja Milankovićevu teoriju

c) laže da se Zemlja udaljava od Sunca

d) laže o podacima o prethodnim ledenim dobima

 

Na portalu Connect i sam Paar je kasnije priznao da je "vulgarizirao" teorije, ali s "dobrom namjerom" jer je htio "popularizirati znanost"? Izmišjajući podatke, krivo predstavljajući teorije i lažući o njima?

 

Tip je jednostvno lažov, a o motivima nam ostaje samo nagađati.

This space for rent!
14 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
bed kaže...

Niti 100 fakulteta ne daje ti kredibilitet laprdati.. Ali imaš simpatičnu naviku, zasereš pa se odmah i ispraviš. Ovaj puta skoro u istoj rečenici; naravno da to nije bitno, to te ego natjerao napisati.. A crtić je 'Djeco Ivica se zovem'.

 

Obzirom da se javno deklariraš kao znanstvenik fizičar, objasni molim te meni i svekolikom pučanstvu princip sonoluminiscencije. Nakon toga kreni s energijom polja nulte točke, pa do skalarnih valova. Završiti možeš tahionima..

 

Još uvijek si uvjeren da sve znaš?

Nije ego nego tvoja glupost. Smijeh

 

Zašto da objašnjavam princip koji se događa u tekućini pomoću zvuka? Za to mi treba 3 stranice. Zašto da pričam o najnižoj energiji kvannog sistema i skalarnim valovima koji su povezani sa time. Zašto da pričam o česticama koje postoje samo u zvjezdanim stazama?

 

Misliš da si ti zaslužio da ja tebi tu nešto objašnjavam? Nemoj si umišljati. Možemo se naći, stati pred ploču, pa onda ćemo jedan drugome objašnjavati.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
15 godina
protjeran
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Kako i najjednostavnije stvari zakomplicirate do bola, ovo nije tema o Paaru i muljatorima, ovo je tema o NRZ.

Nekolicina pametno zbori, stoga otvorite temu "Emisije CO2" ili slično pa nastavite.

Jesus Saves! xfire --> ddoxy
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Buffer Overflow kaže...

Ne trebaš meni objašnjavati ono što već znam Smijeh

 

 

 

 

Vjerujem da znaš, ali onda prvo raspravimo nešto.

 

Zašto si onda u ranijem postu napisao:"Zemlja se udaljuje od sunca. Polagano ali sigurno, te se joj time orbita izdužuje. Pročitaj koji početnicu iz astronomije za početak."

 

Kakve to ima veze s klimatologijom? Tih 1,5 cm godišnje? Ako nema što onda to uopće spominješ? K tome, udaljavanje Zemlje od Sunca nema veze s izduživanjem njene orbite. Ili ti tvrdiš da ima? Ili si mislio na neko drugo udaljavanje od Sunca. Koje?

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Uostalom, volim poslušati fizičara, a imnamo ga ovdje

ja imam samo dva semestra čiste fizike ipak, premalo

 

međutim znam kad netko mulja i zanemaruje činjenice, a Vinković to čini, gdje mu je bio ljudski faktor u modelu prije 100 tisuća godina

 

 

btw. definitivno moja nova hd-ica ne može biti jedini uzrok rušenja sustava ako se sustav rušio i prije nje

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 13:00 (Floki).
14 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Drago kaže...

 

Vjerujem da znaš, ali onda prvo raspravimo nešto.

 

Zašto si onda u ranijem postu napisao:"Zemlja se udaljuje od sunca. Polagano ali sigurno, te se joj time orbita izdužuje. Pročitaj koji početnicu iz astronomije za početak."

 

Kakve to ima veze s klimatologijom? Tih 1,5 cm godišnje? Ako nema što onda to uopće spominješ? K tome, udaljavanje Zemlje od Sunca nema veze s izduživanjem njene orbite. Ili ti tvrdiš da ima? Ili si mislio na neko drugo udaljavanje od Sunca. Koje?

 

Onda da ti objasnim:

Čovjek je napisao da se Zemlja ne udaljuje. Kao što je napisano udaljuje se. Orbita ne može ostati ista u takvom slučaju. Ali to su teorijska pitanja, jer za par miljardi godina će to biti nebitno. Bitno je da se ipak udaljuje i da će se orbita promijeniti.

 

Ima male veze sa klimatologijom, jer je sve povezano. Dobro trebao sam napisati da je precesija u biti najvažnija uz dodatak nutacije, ali nisam. Ispravio sam samo krivo mišljenje. I mali pomak je ipak pomak.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Buffer Overflow kaže...

Nije ego nego tvoja glupost. Smijeh

 

Zašto da objašnjavam princip koji se događa u tekućini pomoću zvuka? Za to mi treba 3 stranice. Zašto da pričam o najnižoj energiji kvannog sistema i skalarnim valovima koji su povezani sa time. Zašto da pričam o česticama koje postoje samo u zvjezdanim stazama?

 

Misliš da si ti zaslužio da ja tebi tu nešto objašnjavam? Nemoj si umišljati. Možemo se naći, stati pred ploču, pa onda ćemo jedan drugome objašnjavati.

To je tvoja veličina, znanost i poštenje? Ili kako si izrazio prije par postova, istina i ljepota??

 

Da imaš dvije čiste i ne vodiš se egom, lijepo bi priznao da princip sonoluminiscencije nije poznat. Što misliš zašto sam te to pitao? Ali ne da ego.. Sad ćeš ti lupetati ovo i ono, pozivati se na ploče i zvjezdane staze, sve ćeš napraviti samo nećeš priznati činjenicu; o ovom trenutku to nije poznato.

 

Izrazito znanstveno. I tko si ovdje umišlja i što??

 

16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Floki kaže...

DrASGO, ti si isto kao i Vinković, crackpot

Paar je crackpoint

 

stoga ti na uvrede neću odgovarati

 

takve nasilnjake poput Vinkovcića treba iz znanstvene zajednbice izbaciti

razbijena lončina je on, i njegovi štovatelji

 

uostalom, pročitaj fizičara iznad mene, čovjek ti je fino objasnio tko je razbijeni lonac

 

Koje "uvrede"? Gdje sam te uvrijedio, molim te ukaži mi na taj dio u mojem postu. Ili je samo neslaganje s tobom uvredljivo? Onda bi se trebao kloniti rasprava, jer je upravo to njihov sastavni dio. Prije bih rekao da je tvoja kvalifikacija mene kao "crackpota" uvreda, ali s obzirom da si me stavio u istu kateogriju s Vinkovićem, prihvaćam to kao kompliment. Smijeh

 

 

Po čemu je Vinković "nasilnjak" i tko će ga to "izbaciti iz "znanstvene zajednbice" - ti? Niti si član te (inače neformalne) zajednice niti znaš o čemu se uopće radi u čitavoj priči, iako diskutiraš o tome. Nema problema, svatko ima pravo reći što god misli, ali kad to radi javno, na forumu, onda treba očekivati i javni odgovor.

 

Usput, treba li izbaciti iz "znanstvene zajednbice" i sve ostale kolege koje podržavaju Vinkovića: Lehnarda, Hrupeca, Cecija, Grisogona, itd. itd. koji također smatraju Paara laprdalom? Da donesemo zakon o zaštiti lika i djela narečenoga?

 

 

This space for rent!
14 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
bed kaže..

To je tvoja veličina, znanost i poštenje? Ili kako si izrazio prije par postova, istina i ljepota??

 

Da imaš dvije čiste i ne vodiš se egom, lijepo bi priznao da princip sonoluminiscencije nije poznat. Što misliš zašto sam te to pitao? Ali ne da ego.. Sad ćeš ti lupetati ovo i ono, pozivati se na ploče i zvjezdane staze, sve ćeš napraviti samo nećeš priznati činjenicu; o ovom trenutku to nije poznato.

 

Izrazito znanstveno. I tko si ovdje umišlja i što??

 

Ići ću putem koji ti je vjerojatno najdraži (izgooglao sam jer sigurno neću tipkati):

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sonoluminescence

 

Tahioni - jedna od čestica predviđena einsteinovom teorijom koja bi trebala biti brža od svjetlosti - nikad detektirana

 

Poziv pred ploču je najbolji nači da vidimo kako ti kažeš tko tu sere - strah te vlastitog neznanja? Ili ćemo se gađati sa googlanim linkovima?

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Drago kaže...
Floki kaže...

DrASGO, ti si isto kao i Vinković, crackpot

Paar je crackpoint

 

stoga ti na uvrede neću odgovarati

 

takve nasilnjake poput Vinkovcića treba iz znanstvene zajednbice izbaciti

razbijena lončina je on, i njegovi štovatelji

 

uostalom, pročitaj fizičara iznad mene, čovjek ti je fino objasnio tko je razbijeni lonac

 

Koje "uvrede"? Gdje sam te uvrijedio, molim te ukaži mi na taj dio u mojem postu. Ili je samo neslaganje s tobom uvredljivo? Onda bi se trebao kloniti rasprava, jer je upravo to njihov sastavni dio. Prije bih rekao da je tvoja kvalifikacija mene kao "crackpota" uvreda, ali s obzirom da si me stavio u istu kateogriju s Vinkovićem, prihvaćam to kao kompliment. Smijeh

 

 

Po čemu je Vinković "nasilnjak" i tko će ga to "izbaciti iz "znanstvene zajednbice" - ti? Niti si član te (inače neformalne) zajednice niti znaš o čemu se uopće radi u čitavoj priči, iako diskutiraš o tome. Nema problema, svatko ima pravo reći što god misli, ali kad to radi javno, na forumu, onda treba očekivati i javni odgovor.

 

Usput, treba li izbaciti iz "znanstvene zajednbice" i sve ostale kolege koje podržavaju Vinkovića: Lehnarda, Hrupeca, Cecija, Grisogona, itd. itd. koji također smatraju Paara laprdalom? Da donesemo zakon o zaštiti lika i djela narečenoga?

 

 

Buffer je koncipirao teze prof Paara u gornjem postu na koja Vinković i svita nemaju odgovor u obliku 5 pitanja

I što reći?

sad im je Paar kriv jer promišlja stvari, a oni stoje u mjestu i  mašu statistikom

više su statističari, nego znanstvenici

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 13:11 (Floki).
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Floki kaže...

Uostalom, volim poslušati fizičara, a imnamo ga ovdje

ja imam samo dva semestra čiste fizike ipak, premalo

 

međutim znam kad netko mulja i zanemaruje činjenice, a Vinković to čini, gdje mu je bio ljudski faktor u modelu prije 100 tisuća godina

 

 

btw. definitivno moja nova hd-ica ne može biti jedini uzrok rušenja sustava ako se sustav rušio i prije nje

 

 

LOL - pa čitav si post promijenio - zar si se uplašio da će biti kartona zbog onoga vređuckanja? Smijeh Neće, ne boj se.

 

Prvo - iskreno sumnjam da imaš "dva semestra čiste fizike". Mislim da si puno mlađi i da fakulteta nisi ni vidio, ali to je samo moj dojam.

 

Kako to Vinković "mulja i zanemaruje činjenice"? Do sada si se samo bavio kvalifikacijama onih koji kritiziraju Paara kao "crackpointima" i nisi ukazao na to koje je "činjenice" Vinković "muljao" i "zanemario". Milankovićeve cikluse? Paar ih je krivo predstavio, odnosno, laže o općeprihvaćenoj teoriji.

 

Činjenica je da je srednja udaljenost Zemlje od Sunca konstanta, a Paar priča o nekakvom nepostojećem UDALJAVANJU koje izaziva ledana doba. To je jednostavno laž jer to udaljavanje ne postoji.

 

Paar kaže da temperature u periodima glacijalizacije padaju 12-13 stupnjeva, a da će čitava Slovenija "opet biti pod ledom". To je laž. Niti je čitava Slovenija ikada bila pod ledom, niti prosječna temperatura pada za 12-13 stupnjeva - radi se prije o 8 stupnjeva. Vinković i oceanografi s Instituta u Splitu ukazuju da su mu podaci netočni, tvrdnje netočne i prognoze jednostavno ne slijede iz trenutnih mjerenja.

 

Dakle, što je Vinković zamuljao i zanemario? Da su postojale promjene klime i ranije? Pa nitko ne tvrdi da nisu ili da nisu dio priordnih ciklusa.

 

Radi se o SADAŠNJEM zagrijavanju koje korelira s povećanjem razine CO2 u atmosferi nastalim čovjekovim izgaranjem fosilnih goriva u periodu kada je Sunčeva aktivnost najslabija u zadnjih 1000 godina. Ili tvrdiš da nema zagrijavanja? Zato jer u Zagrebu pada dosta kiše ove sezone? Da zanemarimo izmjereni rast razine mora i smanjivanje ledenog pokrivača na polovima?

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Floki kaže...

Buffer je koncipirao teze prof Paara u gornjem postu na koja Vinković i svita nemaju odgovor u obliku 5 pitanja

I što reći?

sad im je Paar kriv jer promišlja stvari, a oni stoje u mjestu i  mašu statistikom

više su statističari, nego znanstvenici

 

Nisi mi odgovorio niti na jedno pitanje, a Buffer neće voditi tvoje bitke. Ili odgovori ili priznaj da ne znaš jer ne znaš o čemu pričaš.

 

BTW, statistika je pomoćna znanost i koriste je sve znanosti. I Paar koristi statistiku, to ti je promaklo.

 

Gajo Petrović, Logika. Kupi je.

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Drago kaže...
Floki kaže...

Uostalom, volim poslušati fizičara, a imnamo ga ovdje

ja imam samo dva semestra čiste fizike ipak, premalo

 

međutim znam kad netko mulja i zanemaruje činjenice, a Vinković to čini, gdje mu je bio ljudski faktor u modelu prije 100 tisuća godina

 

 

btw. definitivno moja nova hd-ica ne može biti jedini uzrok rušenja sustava ako se sustav rušio i prije nje

 

 

LOL - pa čitav si post promijenio - zar si se uplašio da će biti kartona zbog onoga vređuckanja? Smijeh Neće, ne boj se.

 

Prvo - iskreno sumnjam da imaš "dva semestra čiste fizike". Mislim da si puno mlađi i da fakulteta nisi ni vidio, ali to je samo moj dojam.

 

Kako to Vinković "mulja i zanemaruje činjenice"? Do sada si se samo bavio kvalifikacijama onih koji kritiziraju Paara kao "crackpointima" i nisi ukazao na to koje je "činjenice" Vinković "muljao" i "zanemario". Milankovićeve cikluse? Paar ih je krivo predstavio, odnosno, laže o općeprihvaćenoj teoriji.

 

Činjenica je da je srednja udaljenost Zemlje od Sunca konstanta, a Paar priča o nekakvom nepostojećem UDALJAVANJU koje izaziva ledana doba. To je jednostavno laž jer to udaljavanje ne postoji.

 

Paar kaže da temperature u periodima glacijalizacije padaju 12-13 stupnjeva, a da će čitava Slovenija "opet biti pod ledom". To je laž. Niti je čitava Slovenija ikada bila pod ledom, niti prosječna temperatura pada za 12-13 stupnjeva - radi se prije o 8 stupnjeva. Vinković i oceanografi s Instituta u Splitu ukazuju da su mu podaci netočni, tvrdnje netočne i prognoze jednostavno ne slijede iz trenutnih mjerenja.

 

Dakle, što je Vinković zamuljao i zanemario? Da su postojale promjene klime i ranije? Pa nitko ne tvrdi da nisu ili da nisu dio priordnih ciklusa.

 

Radi se o SADAŠNJEM zagrijavanju koje korelira s povećanjem razine CO2 u atmosferi nastalim čovjekovim izgaranjem fosilnih goriva u periodu kada je Sunčeva aktivnost najslabija u zadnjih 1000 godina. Ili tvrdiš da nema zagrijavanja? Zato jer u Zagrebu pada dosta kiše ove sezone? Da zanemarimo izmjereni rast razine mora i smanjivanje ledenog pokrivača na polovima?

 

 

u toj kockici nedostaje samo mali dodatak, razina CO2 je rasla i u prethodnim oscilacijama

zemlja se ipak udaljava, neznatno, ali udaljava

zbilja ne kanim ponovno proučavati fiziku, ali me živo zanima koliko iznosi kut nagiba po kojem se zemlja kreće, pretpostavljam, neznatno u stupnjevima, ali ipak imamo godišnja doba

a tko može reći da ima pouzan matematički model za izračun pada temperature u vrijeme glacijalizacije, možda Vinković?

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 13:36 (Floki).
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Floki kaže...

u toj kockici nedostaje samo mali dodatak, razina CO2 je rasla i u prethodnim oscilacijama

zemlja se ipak udaljava, neznatno, ali udaljava

zbilja ne kanim ponovno proučavati fiziku, ali me živo zanima koliko iznosi kut nagiba po kojem se zemlja kreće, pretpostavljam, neznatno u stupnjevima, ali ipak imamo godišnja doba

"u toj kockici nedostaje samo mali dodatak, razina CO2 je rasla i u prethodnim oscilacijama"

 

Kakvoj "kockici"? Nitko ne dvoji o tome da je količina CO2 u atmosferi varirala i - gle čuda! - i temperatura atmosfere je varirala u skladu s tim. To sam ti napisao tri posta ranije. Da li uopće čitaš išta od ovoga ili samo drndaš po tipkovnici?

 

"zemlja se ipak udaljava, neznatno, ali udaljava"

 

Kakve to ima veze s ledenim dobima? Zemlja se oduvijek neznatno udaljava od Sunca, a periodi glacijalizacije se smjenjuju s periodima zagrijavanja. Da udaljavanje od 1,5 cm godišnje ima ikakve veze s ledenim dobima, dobili bismo to jedno ledeno doba i ono bi zauvijek ostalo. Od kakve je važnosti za diskusiju to "udaljavanje" ili samo lupetaš?

 

Radi se o tome da Milanković u svojim ciklusima uopće ni ne spominje nikakvo "udaljavanje" Zemlje od Sunca niti mu je ono bitno za njegove cikluse. Paar LAŽE da iz Milankovićevih ciklusa slijedi da se Zemlja udaljava od Sunca. Nije točno.

 

"zbilja ne kanim ponovno proučavati fiziku, ali me živo zanima koliko iznosi kut nagiba po kojem se zemlja kreće, pretpostavljam, neznatno u stupnjevima, ali ipak imamo godišnja doba"

 

Pa ako te živo zanima, bojim se da ćeš morati malo uzeti koji udžbenik iz astronomije ili klimatologije.

 

 

Sranje, znam, bolje bi bilo da ti to znanje transcedentalno na neku foru samo uđe u mozak...

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 13:33 (Drago).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice