Potresi u Hrvatskoj

poruka: 604
|
čitano: 74.151
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...

Jel mi moze netko objasnit...

onaj potres u Japanu od 9.1 jel on bio bas u gradovima 9.1 ili u samom epicentru ? 

Sam epicentar je udaljen cca 145km od najblize kopnene tocke..

 

Ako je bio u gradu izmjereno 9.1 kolko je onda bilo u fucking epicentru... to je bilo nest strasno..

U epicentru je bio 9.1 ali u moru, okvirno 45km od obale barem na najbližem djelu.

 

Vezano za ovaj dolnji video, kao primjer Sendai je bio udaljen okvirno 130km od epicentra potresa.Ovaj dolnji video je aeorodrom u tom gradu.Obrati pažnju kolko dugo se trese, vidi se da se počne smirivat tek nakon dvije minute.Dakle to nije trajalo nekoliko sekundi, nego eto skoro dvije minute manje ili više brutalnog drmusanja.Treslo je ko blesavo, ali eto zgrada aerodroma i dalje stoji na nogama.Potres je manji problem, u odnosu na cunami val koji dolazi i mete sve pred sobom.

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 12:52 (rambox).
12 godina
odjavljen
offline
Potresi u Hrvatskoj

Malo o raznim centrima.

Koja je razlika između epicentra i hipocentra? – Sva Fizika

 

Za potrese kod kojih mjerne postaje nisu bile u epicentru koriste se okolne postaje kako bi se, što je bliže moguće, izračunala jačina potresa.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Dex.pwn kaže...

Malo o raznim centrima.

Koja je razlika između epicentra i hipocentra? – Sva Fizika

 

Za potrese kod kojih mjerne postaje nisu bile u epicentru koriste se okolne postaje kako bi se, što je bliže moguće, izračunala jačina potresa.

 Te stvari se uče u srednjoj školi i rezlike bi se trebale znati

16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Opet je streslo maloprije.
15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Kod mene eksplozija i onda malo njihanje s popratnim vibracijama negdje ukupno cca 5-7 sec

ali bas je puklo...

Bnet: mNik987#2148
13 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Ovaj sam i ja u Požegi osjetio, negdje između 22.29/30! 
Sjedim na trosjedu i odjednom kao jedan baaaaam udarac, i ja se zatresem! 
Zanimljivo, niti luster, niti nešto stakleno niti keramičko nije zazveckalo ?! 

ATJ Lučko
10 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Tu je doslovno 3 puta drmusnulo lijevo desno. Fer je samo prokomentirao "evo ga opet" i nastavili smo klikat po miševima svako u svom čošku, uz milozvučno hrkanje čupavca. Više ak je ispod 6 i kraći od 20 sekundi ne dižemo guzice. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
To ti je umjetan potres, eksplozija 😅
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
10 godina
online
Potresi u Hrvatskoj

Evo ja nisam jebeno nista osjetio a žena pored mene na kauču veli daj stišaj evo ljulja 

 

Već sam pisao kak mi je u zgradi iznad ulaznih vrata par crta po žbuki al to je to. Pregledal sam cijeli stan, mi imamo pregradne od cigle i siporex u kuhinji/kupaoni od vertikala. Nigdje crtice 

 

Stan smo prodali jbg treba nam veći i danas sam išao vidjet jedan u kvartu, također Industrogradnja ali drugačiji tip stanova i veće kvadrature. 

 

E sad, u tom stanu je popucalo uz kut i strop uz svaki pregradni zid, ima jedna jača pukotina u predsoblju al mi se čini da su u tom stanu pregradni svi od siporexa. 

 

Ako se odlučim na kupnju dal da;

 

1. Rušim sve pregradne te stavim

 

a: knauf

b: ciglu

 

2. Ostavim taj siporex ili kaj je već ispod i ogletam sa nečim silikonskim, kaj već ima da ne puca. 

 

Stan treba komplet renovirat. S obzirom kak postoji mogućnost da će nam ovakva ljuljanja i naprezanja zgrada biti svakodnevica koja je opcija najbolja za pregradne a da ne dolazi do pucanja? 

Napominjem, kod mene u stanu niti crtice al opet, imam manje tih pregradnih. 

        

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Cigla
Hebeš zid kojeg majstor reže skalpelom.
Dođeš ujutro iz kafane, a žena te šukne kroz zid odmah u krevet 😅
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
16 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Zapadni dio Zagreba, hm ja nisam nič osjetil ali možda zato jer nisam miroval i malo je mjuza jače lupala.Da je slabo treslo po noči dakle krevet i mirovanje, to bi me odma probudilo jer imam vrlo lagan san.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 23:32 (rambox).
7 godina
protjeran
offline
Potresi u Hrvatskoj

Imas vise vrsta "siporexa", razlicitih cvrstoca i mase.

Al mogu ti reci da je siporex prilicno rastezljiv i izdrzljiv,

ne raspada se kao cigleni zid.

 

Od dvije kuce i dva stana, jedino je kuca koja je gradjena od siporexa

ostala najmanje ostecena - stradali dimnjaci i krov, dok su zidovi dosli na svoje.

Cak se sva stolarija moze nesmetano otvarati, kao da nista nije bilo.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
5 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Ovaj sad u 22:30 4,5 -kratka obavijest na lastquake, bez info o epicentru, nadam se da nisu pokupci opet nahebali.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 23:34 (Al Crane).
16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Al Crane kaže...

Ovaj sad u 22:30 4,5 -kratka obavijest na lastquake, bez info o epicentru, nadam se da nisu pokupci opet nahebali.

 U to vrjeme upecano je svašta, dakle samo dodaš jedan sat na 21.29 kao vrjeme potresa.

 

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/seismologist.php?view=1

AMD,........is that Epyc or what?
10 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj
Čitatelj kaže...

Imas vise vrsta "siporexa", razlicitih cvrstoca i mase.

Al mogu ti reci da je siporex prilicno rastezljiv i izdrzljiv,

ne raspada se kao cigleni zid.

 

Od dvije kuce i dva stana, jedino je kuca koja je gradjena od siporexa

ostala najmanje ostecena - stradali dimnjaci i krov, dok su zidovi dosli na svoje.

Cak se sva stolarija moze nesmetano otvarati, kao da nista nije bilo.

 

Ne znam ima li siporex kakav rok trajanja, ova je zgrada stara 40g. Zidovi su u redu osim jednog tog u predsoblju i taj je napukao od stropa nekih pol metra do štoka. 

 

Ostali su zidovi bez pukotina jedino kaj je puklo po cijeloj dužini uz strop i vertikalno u ćošku od poda do stropa u sobama na spoju sa nosivim zidom. Ne bih baš htio da se zid sruši jer nije dobro povezan sa nosivim ili sa stropom.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
13 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
rambox kaže...
Al Crane kaže...

Ovaj sad u 22:30 4,5 -kratka obavijest na lastquake, bez info o epicentru, nadam se da nisu pokupci opet nahebali.

 U to vrjeme upecano je svašta, dakle samo dodaš jedan sat na 21.29 kao vrjeme potresa.

 

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/seismologist.php?view=1

Zar ovo ne opisuje jedan potres, ali uhvaćen od strane više seizmoloških zavoda i intenzitet tamo izmjeren?

16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Marko :D kaže...

Zar ovo ne opisuje jedan potres, ali uhvaćen od strane više seizmoloških zavoda i intenzitet tamo izmjeren?

 Da baš to, ovisno kak je tko ili gdje upecal jačinu na području mjerenja.

AMD,........is that Epyc or what?
5 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Vec znam unaprijed kada ce doci, jer imam valoplast ploce nad ulaznim hodnikom. One reagiraju i na obican kamion, a kod potresa sama njihova reakcija traje puno dulje i znam da dolazi...  I zato sto reagiraju i na obican kamion, dosta mi je ovih potresa. Imam zivce kao konj, ne pijem nista za smirenje, ali ovo je vec previse. Jadni oni ljudi dolje...

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
gocc01 kaže...

 

Ako se odlučim na kupnju dal da;

 

1. Rušim sve pregradne te stavim

 

a: knauf

b: ciglu

 

 

        

 Knauf

PSN - darklydexter
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
gocc01 kaže... 

E sad, u tom stanu je popucalo uz kut i strop uz svaki pregradni zid, ima jedna jača pukotina u predsoblju al mi se čini da su u tom stanu pregradni svi od siporexa. 

 

Ako se odlučim na kupnju dal da;

 

1. Rušim sve pregradne te stavim

 

a: knauf

b: ciglu

 

2. Ostavim taj siporex ili kaj je već ispod i ogletam sa nečim silikonskim, kaj već ima da ne puca. 

 

Stan treba komplet renovirat. S obzirom kak postoji mogućnost da će nam ovakva ljuljanja i naprezanja zgrada biti svakodnevica koja je opcija najbolja za pregradne a da ne dolazi do pucanja? 

Napominjem, kod mene u stanu niti crtice al opet, imam manje tih pregradnih. 

        

 Ja bih ostavio siporex. 1984. smo uselili u zgradu koja je tek sagrađena, još nisu bile niti zelene površine do kraja uređene i svi zidovi od siporeksa su brzo dobili pukotine kako se valjda nova zgrada slijegala (ili je bilo sfušareno, ne znam) tako da pukotine su očekivane na siporeksu, ali jednom kad ga popraviš bit će OK. Mislim da je siporeks čvršći od knauf konstrukcije. Knauf je još slabiji zvučni izolator od siporeksa što se može donekle ublažit ali je cijena dobre izolacije 3-5 puta veća od cijene samog zida. Knauf ti neće imati pukotine od potresa, to je sigurno, osim možda na mjestima gdje se spaja na pravi zid, ali vjerojatno niti to.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 11:42 (jozef).
3 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
jozef kaže...
gocc01 kaže... 

E sad, u tom stanu je popucalo uz kut i strop uz svaki pregradni zid, ima jedna jača pukotina u predsoblju al mi se čini da su u tom stanu pregradni svi od siporexa. 

 

Ako se odlučim na kupnju dal da;

 

1. Rušim sve pregradne te stavim

 

a: knauf

b: ciglu

 

2. Ostavim taj siporex ili kaj je već ispod i ogletam sa nečim silikonskim, kaj već ima da ne puca. 

 

Stan treba komplet renovirat. S obzirom kak postoji mogućnost da će nam ovakva ljuljanja i naprezanja zgrada biti svakodnevica koja je opcija najbolja za pregradne a da ne dolazi do pucanja? 

Napominjem, kod mene u stanu niti crtice al opet, imam manje tih pregradnih. 

        

 Ja bih ostavio siporex. 1984. smo uselili u zgradu koja je tek sagrađena, još nisu bile niti zelene površine do kraja uređene i svi zidovi od siporeksa su brzo dobili pukotine kako se valjda nova zgrada slijegala (ili je bilo sfušareno, ne znam) tako da pukotine su očekivane na siporeksu, ali jednom kad ga popraviš bit će OK. Mislim da je siporeks čvršći od knauf konstrukcije. Knauf je još slabiji zvučni izolator od siporeksa što se može donekle ublažit ali je cijena dobre izolacije 3-5 puta veća od cijene samog zida. Knauf ti neće imati pukotine od potresa, to je sigurno, osim možda na mjestima gdje se spaja na pravi zid, ali vjerojatno niti to.

 Knauf mi je u cijelom potkrovlju, ispucalo sve, da ti ne pricam kakav to teror zvuk stvara tokom potresa, zadnjih 15g nisam imao crticu koliko je majstor to dobro napravio, no medutim ovo je sad pretjerano, svakim trzajem od 3.5+ nastaju nove pukotine. Divno!

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

ja imam spuštene stropove u cijelom stanu i nešto malih pregrada od knaufa, ali ne bih ga koristio za pregradne zidove. Nemam nigdje oštećenja niti od onog u ožujku niti od ovog zadnjeg. Čuje se knauf kako krcka kad se zgrada jače zanjiše ali nigdje ništa ne puca. Ako ti od 3,5 nastaju oštećenja ne znam kaj bih ti rekao. Sve ispod 5 ne bi trebalo napraviti ni najmanju štetu.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Sve zavisi na kojem si katu. Ljuljanja na drugom i petom katu nisu iste.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
10 godina
online
Potresi u Hrvatskoj

Sad sam na 4/8 i taj drugi stan je na 4/8. U stan je za adaptaciju potrebno uložiti oko 20000€ bez kemijanja sa zidovima. Jedan zid treba srušit i sa jednim pregradit da se dobije treća spavaća. Moj je stan 57m2 a ovaj drugi 81m2. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
5 godina
neaktivan
offline
Potresi u Hrvatskoj

Pucanje pregrada je 90% stvar nacina izvedbe i krutosti glavne konstrukcije.

Pregrade od cigle/siporeksa imaju vecu cvrstocu od knaufa, ali sve to pada u vodu kad se konstrukcija krece gibati.

 

Detalji izvedbe pregrada se potpuno zanemaruju u izvedbi po pitanju potresa. Sto zbog slamperaja, ali isto tako zbog nedostatka znanja. Nikoga od majstora to ne zanima i vecini bi to bila glupost da im spomenes, barem prije svih ovih potresa. A ujedno je i nesto skuplje te vremenski zahtjevnije.

 

U pravilu bi na vrhu i vertikalnim stranicama sve pregrade trebale biti odvojene od konstrukcije 1-2cm, a fuga zapunjena elasticnom smjesom/kitom koja ce upiti pomake i tako spriječiti pritisak na pregradu i njeno pucanje. Kod knaufa se dodatno profili trebaju spojiti tzv. kliznim zglobovima koji ce pratiti pomake.

 

Onima kojima se nije desilo pucanje vjerojatno su u objektima koji imaju poprilicno veliku krutost i minimalne medjukatne/relativne pomake. Mekse konstrukcije (opeka ili beton sa manje zidova) ce imati puno vise ovakve stete.

Sve pregrade pucaju uglavnom jer ih glavna konstrukcija pomacima pritisne na maloj povrsini (napon=sila/povrsina) i eto sprungiranja.

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
DamirDz kaže...

Pucanje pregrada je 90% stvar nacina izvedbe i krutosti glavne konstrukcije.

Pregrade od cigle/siporeksa imaju vecu cvrstocu od knaufa, ali sve to pada u vodu kad se konstrukcija krece gibati.

 

Detalji izvedbe pregrada se potpuno zanemaruju u izvedbi po pitanju potresa. Sto zbog slamperaja, ali isto tako zbog nedostatka znanja. Nikoga od majstora to ne zanima i vecini bi to bila glupost da im spomenes, barem prije svih ovih potresa. A ujedno je i nesto skuplje te vremenski zahtjevnije.

 

U pravilu bi na vrhu i vertikalnim stranicama sve pregrade trebale biti odvojene od konstrukcije 1-2cm, a fuga zapunjena elasticnom smjesom/kitom koja ce upiti pomake i tako spriječiti pritisak na pregradu i njeno pucanje. Kod knaufa se dodatno profili trebaju spojiti tzv. kliznim zglobovima koji ce pratiti pomake.

 

Onima kojima se nije desilo pucanje vjerojatno su u objektima koji imaju poprilicno veliku krutost i minimalne medjukatne/relativne pomake. Mekse konstrukcije (opeka ili beton sa manje zidova) ce imati puno vise ovakve stete.

Sve pregrade pucaju uglavnom jer ih glavna konstrukcija pomacima pritisne na maloj povrsini (napon=sila/povrsina) i eto sprungiranja.

 Može slika/link ovog dijela?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
5 godina
neaktivan
offline
Potresi u Hrvatskoj

Nista specijalno, klasicna slicana rupa koja omogucuje pomak u nekom smjeru, dakle nema prijenosa sile.

Ovo je vise zastita podkonstrukcije knaufa koka je celicna, gips se opet mora odvojiti u vrhu.

Evo primjer na slici.

To je samo jedan od mogucih nacina odvajanja pregrada. Ima toga na pretek i uvijek se mogu smisliti novi. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 14:46 (DamirDz).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
DamirDz kaže...

Nista specijalno, klasicna slicana rupa koja omogucuje pomak u nekom smjeru, dakle nema prijenosa sile.

Ovo je vise zastita podkonstrukcije knaufa koka je celicna, gips se opet mora odvojiti u vrhu.

Evo primjer na slici.

To je samo jedan od mogucih nacina odvajanja pregrada. Ima toga na pretek i uvijek se mogu smisliti novi. 

 Zanima me detalj, vjerojatno su u firmi Knauf to nekada predvidjeli? Pošto se on kao takav spaja sa svojim U profilima na glavnu konstrukciju, i na U profil ide knauf.

Ovo sa slike je detalj dviju pločica za neku podkonstrukciju, ima li toga uopce u knauf izvedbi?

Samo mi nije jasno zašto odvajati knauf na vrhu ako je međukatna konstrukcija projektirana na stalno + korisno opterećenje, vertikalni pomak ne ovisi o potresu. Isto tako postoji uvjet progiba L/200 s razlogom. A knauf se nikada nemože odrezati da na nulu zabrtvi jedan prostor nego radi manipulacije i greške majstora se reže nešto manjih dimenzija, i kasnije se sve pogleta.

Imam doma knaufa kao u prici, nigdje ni milimetar pukotine, a nigdje nije oslobođen pomak. Oslobađanje pomaka sam inače radio na staklenim fasadama radi temperaturnog širenja, ali to je druga tema.

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 15:01 (Fake_Alert).
13 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

https://www.lg.com/hr/o-lg/objave-za-tisak/LG-Hrvatska-pomaze-stradalnicima-nedavnih-potresa

 

LG Hrvatska besplatno popravlja televizore stare do 5 godina, oštećene u potresu na području Petrinje, Siska i Gline.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 15:05 (Marko :D).
5 godina
neaktivan
offline
Potresi u Hrvatskoj

Ne znam za konkretne knauf detalje, jer ih nisam proucavo. Govorio sam o opcenitim nacinima odvajanja nekonstrukcijskih dijelova. Upravo po istim principa kao za fasadne elemente koje spominjes, neovisno je li utjecaj temp ili potres. Jednostavno se radi o anuliranju nekog utjecaja.

 

Potres se pojednostavljeno uvijek primarno gleda kao horizontalno djelovanje, ali on uvijek ima i nesto sitno vertikalnog karaktera. No i kada djeluje cisto horzontalno, konstrukcije se ne deformiraju cisto horizontalno, uvijek imaju nekakav kut zaokreta koji na nekim bliskim elementima mogu izazvati vertikalni pritisak. Naravno da vecina stete nastane od horizontalnog pomaka.

 

Ti nisi imao nigdje pukotine na knaufu, ali vidis da su neki imali zestoke stete na istom. Uzrok je samo jedan: utjecaj kojeg ne mize podnjeti, neovisno o izvoru. 

 

Inace gledano samo za potres knauf je zbog male mase odlocna pregrada.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 15:26 (DamirDz).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice