Potresi u Hrvatskoj

poruka: 604
|
čitano: 73.827
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj
Nešto smo hiperaktivni od sinoć
https://www.emsc-csem.org/Earthquake/near_you.php
Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
13 godina
online
Potresi u Hrvatskoj

Imamo ostecenu kucu u potresu. Jos cekamo staticare ali ce sigurno biti zuta tj crvena. Moji se danas/sutra sele.

Koji nam je sad sljedeci korak?

Planiramo to sanirati cim se smire podrhtavnja. Spominju se naknade za obnovu samo trebamo spremiti sve racune. Jel trebamo jos sta prije pocetka obnove napraviti ili je dovoljno da staticar kaze da nije za stanovanje?

Gdje se mozemo vise informirati?

 

Lokacija: Sisak.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2021 12:29 (zeryx).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
zeryx kaže...

Imamo ostecenu kucu u potresu. Jos cekamo staticare ali ce sigurno biti zuta tj crvena. Moji se danas/sutra sele.

Koji nam je sad sljedeci korak?

Planiramo to sanirati cim se smire podrhtavnja. Spominju se naknade za obnovu samo trebamo spremiti sve racune. Jel trebamo jos sta prije pocetka obnove napraviti ili je dovoljno da staticar kaze da nije za stanovanje?

Gdje se mozemo vise informirati?

 

Lokacija: Sisak.

 Stavi koju sliku da vidimo. Treba vidjeti kolika su ostecenja. U nekim situacijama je bolje srusiti i novu napraviti.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Samo to. kad kazem samo, izgleda opasno. ali ostali dio kuce nije ni taknut. osim povrsinskih ostecenja. Jedna soba.

7 godina
protjeran
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

Uf gadno - prijavi stetu sto prije:

https://www.gskg.hr/default.aspx?id=2575

 

Sve fotkaj izvana i iznutra i dokumentiraj.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Moji su vec prijavili stetu telefonski. Bas mislim da je bio ovaj broj 0800 2021

 

Par gradevinara sam vec pitao. Nitko nije previse zabrinut. Samo treba trenutno sve pripremiti i ucvrstiti da ne bude vece stete. I cim dode toplije vrijeme i prestanu podrhtavanja pocet sanirati...

 

 

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
zeryx kaže...

Samo to. kad kazem samo, izgleda opasno. ali ostali dio kuce nije ni taknut. osim povrsinskih ostecenja. Jedna soba.

 Imas jos koju sliku?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj
To je sve sta imam. Samo izvana.
Trenutno je natrpano pjenom da ne vode, snijeg i ostalo unutra.
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Čitatelj kaže...

Uf gadno - prijavi stetu sto prije:

https://www.gskg.hr/default.aspx?id=2575

 

Sve fotkaj izvana i iznutra i dokumentiraj.

On iz Siska sigurno ne prijavljuje štetu GSKG koji je dio Zagrebačkog holdinga i koji je samo (jedan od) upravitelja. 

zeryx 
Šteta se prijavljuje županijskom tijelu ili ministarstvu građevinarstva koji dodjeljuju sredstva
, potraži na njihovim stranicama poziv za podnošenje zahtjeva. Procedura mi je nepoznanica, mi smo prijavljivali štetu iz ožujka (trebala je samo ponuda za radove, projekt sanacije od ovlaštenog arhitekta, zapisnik vještaka, nalaz građevinara-statičara, detaljna dokumentacija štete sa fotografijama + dokazi o vlasništvu i slično) ali se u međuvremenu štošta promijenilo bar u ZG. Navodno je sad procedura puno kompliciranija i treba priložiti cca 90 raznih dokumenata. Neki čak tvrde da je prava nemoguće ostvariti. Sisak nema Bandića pa će valjda biti bolje.


Obzirom na fotografije nisam siguran kako će to ići. Ako je pjena tu da voda ne bi ulazila u kuću onda bih rekao da je zrela za rušenje.

15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
zeryx kaže...
To je sve sta imam. Samo izvana.
Trenutno je natrpano pjenom da ne vode, snijeg i ostalo unutra.

 Ovo je dosta loša situacija.Ako je samo to,dalo bi se riješit.Srušit taj cijeli zid i zabetonirat novi,pojačat kuču.

13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Samo je to.

Pricao sam s par gradevinaca.

Jedan ce proci kroz par dana to pregledati uzivo.

 

Kaze da se ne mora nuzno rusiti zid.

Temelj otkopati po metar sa svake strane i u dubinu. Naliti cementa koliko god ide da temelj bude jak i stabilan. Zid je "zdrav" cigla ne pada. Te rupe se popune. Stavi se mreza/armatura. Pojaca se zid iznutra izvana. Pojaca se spoj sa stropom. Ovo sta viri van se poravna s gornjim dijelom. Isto tako unutra poravna se.

 

Eventualno ako je kriticno ubuse se celicne sipke u sve dijelove u L profilu i zalije se cementom.

 

Tako sam ja to shvatio.

13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj
jozef kaže...
Čitatelj kaže...

Uf gadno - prijavi stetu sto prije:

https://www.gskg.hr/default.aspx?id=2575

 

Sve fotkaj izvana i iznutra i dokumentiraj.

On iz Siska sigurno ne prijavljuje štetu GSKG koji je dio Zagrebačkog holdinga i koji je samo (jedan od) upravitelja. 

zeryx 
Šteta se prijavljuje županijskom tijelu ili ministarstvu građevinarstva koji dodjeljuju sredstva
, potraži na njihovim stranicama poziv za podnošenje zahtjeva. Procedura mi je nepoznanica, mi smo prijavljivali štetu iz ožujka (trebala je samo ponuda za radove, projekt sanacije od ovlaštenog arhitekta, zapisnik vještaka, nalaz građevinara-statičara, detaljna dokumentacija štete sa fotografijama + dokazi o vlasništvu i slično) ali se u međuvremenu štošta promijenilo bar u ZG. Navodno je sad procedura puno kompliciranija i treba priložiti cca 90 raznih dokumenata. Neki čak tvrde da je prava nemoguće ostvariti. Sisak nema Bandića pa će valjda biti bolje.


Obzirom na fotografije nisam siguran kako će to ići. Ako je pjena tu da voda ne bi ulazila u kuću onda bih rekao da je zrela za rušenje.

 Hvala na infu.  gle kucu moramo sredit. Probat cemo vlastiti sredstvima. Pa pokusat dobiti bilo sta nazad.

15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
jozef kaže...

9.1 je bio u epicentru. Takav potres nikakva gradnja ne može izdržati, zamisli da cijela zgrada ide gore-dolje 1m, 10-tak puta u sekundi.

 

P.S. potres koji bio imao ML 9 na 145km udaljenosti je nemoguć jer na našoj planeti nema takvog rasjeda. 

 Kolko sam vidjel na netu,taj od 9.1 je zamalo prevrtal aute na autocesti,znači odprilike je sve skakalo po metar gore dole.

Po zgradama nije puklu niti jedno staklo a kamo li da se kaj srušilo.Porušilo je namještaj po prostorijama.

Al opet kad gledaš,japanci su 50 do 100 godina ispred nas,bili su spremni za to.

10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
zeryx kaže...
jozef kaže...
Čitatelj kaže...

Uf gadno - prijavi stetu sto prije:

https://www.gskg.hr/default.aspx?id=2575

 

Sve fotkaj izvana i iznutra i dokumentiraj.

On iz Siska sigurno ne prijavljuje štetu GSKG koji je dio Zagrebačkog holdinga i koji je samo (jedan od) upravitelja. 

zeryx 
Šteta se prijavljuje županijskom tijelu ili ministarstvu građevinarstva koji dodjeljuju sredstva
, potraži na njihovim stranicama poziv za podnošenje zahtjeva. Procedura mi je nepoznanica, mi smo prijavljivali štetu iz ožujka (trebala je samo ponuda za radove, projekt sanacije od ovlaštenog arhitekta, zapisnik vještaka, nalaz građevinara-statičara, detaljna dokumentacija štete sa fotografijama + dokazi o vlasništvu i slično) ali se u međuvremenu štošta promijenilo bar u ZG. Navodno je sad procedura puno kompliciranija i treba priložiti cca 90 raznih dokumenata. Neki čak tvrde da je prava nemoguće ostvariti. Sisak nema Bandića pa će valjda biti bolje.


Obzirom na fotografije nisam siguran kako će to ići. Ako je pjena tu da voda ne bi ulazila u kuću onda bih rekao da je zrela za rušenje.

 Hvala na infu.  gle kucu moramo sredit. Probat cemo vlastiti sredstvima. Pa pokusat dobiti bilo sta nazad.

 Moji u komarevu su dobili narandjastu naljepnicu da nije sigurno ali oni su opet unutra, jedna strana kuce je ok, no jedna strana je sa svih strana popucala (rubovi te iznad stokova vrata malko, tipa nema nigdje pukotina na tipa pol zida) i tak kroz 3 sobe... Sad je pitanje, dal postavit zeljezne stupove, rusit zid i gradit novi ili pitaj boga sta jer ono sumnjam da ce prezivjet sljedeci potres od 6+.

13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Pozovi nekog strucnog da ti to pogleda i savjetuje. Ako treba i 2-3 razlicite firme. Pa ces biti pametniji.

 

Ako mislis da je kriticno osiguraj strop s onim metalnim sipkama. ako zid i pukne da se strop drzi na tome.

 

Mi cemo isto to napraviti u to jednoj sobi. koja je kriticna. Nama je samo taj kut kritican. I siguran sam da se to moze kvalitetno popraviti. Ima i u sobama laganih pukotina. Ali to je jos bila tapeta koja ispod ima kao neku glet masu pa je i to popucalo. 

13 godina
online
Potresi u Hrvatskoj

Baš sam našao dobar clanak.

https://www.jutarnji.hr/domidizajn/savjeti/pukotine-na-zidovima-znak-su-ozbiljnih-problema-10121671

 

Znaci temelji se mogu klasicno sanirati podbetoniranjem ili sa smolom... fora stvar. 

https://www.geotech.hr/dubinsko-injektiranje-ekspandirajucih-smola/

3 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
zeryx kaže...

Baš sam našao dobar clanak.

https://www.jutarnji.hr/domidizajn/savjeti/pukotine-na-zidovima-znak-su-ozbiljnih-problema-10121671

 

Znaci temelji se mogu klasicno sanirati podbetoniranjem ili sa smolom... fora stvar. 

https://www.geotech.hr/dubinsko-injektiranje-ekspandirajucih-smola/

 neka preporuka? dali je ovo netko radio? ja bi trebao vjerovatno na jednom djelu kuće?!

13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Za ovu prvu verziju sam vec cuo od 2 građevinca. Otkopati temelje, nasuti betona da se napravi velika stopa i da temelj vise nikud ne moze i onda sanirati zid.

 

Ovu drugu verziju s poliuretanskom smolom sam tek sad našao. I mislim da je ona dosta skupa ali je efektna. I jednostavna.

https://www.uretek.hr/cesta-pitanja/ dosta dobra pitanja/odgovori.

 

I tebi je jedan kut propao?

 

do prije 3 dana nisam imao pojma o nicemu i mislio sam da je najrealnija opcija rušenje cijele kuće... sad gledam i sve sam mirniji da se to može riješiti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2021 22:29 (zeryx).
3 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
zeryx kaže...

Za ovu prvu verziju sam vec cuo od 2 građevinca. Otkopati temelje, nasuti betona da se napravi velika stopa i da temelj vise nikud ne moze i onda sanirati zid.

 

Ovu drugu verziju s poliuretanskom smolom sam tek sad našao. I mislim da je ona dosta skupa ali je efektna. I jednostavna.

https://www.uretek.hr/cesta-pitanja/ dosta dobra pitanja/odgovori.

 

I tebi je jedan kut propao?

 

do prije 3 dana nisam imao pojma o nicemu i mislio sam da je najrealnija opcija rušenje cijele kuće... sad gledam i sve sam mirniji da se to može riješiti.

 imam sitne pukotine, koliko mi je staticar poslao graf postoje 3 verzije, moje pukotine su do maksimalno 1mm(prvi slucaj/vjerovatno zeleno), to je kakti zanemarivo. No malo ga brine posto se to desilo na najduzem zidu(10m) na sredini, ocigledno poprecni nosivi zid nije nikako vezan za vanjski. A i malo dalje na drugom nosivom od kad je i kuća imam pukotinu na temelju i tu mi uvijek puca žbuka na zidu do prozora pa sam misio taj cijeli dio ojacati ispod temelja. Inace sam iz Zagreba

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2021 22:34 (Boris grozni).
13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

saniraj prije nego bude kao kod mene.... da temelj propadne i ode zid...

10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
zeryx kaže...

Pozovi nekog strucnog da ti to pogleda i savjetuje. Ako treba i 2-3 razlicite firme. Pa ces biti pametniji.

 

Ako mislis da je kriticno osiguraj strop s onim metalnim sipkama. ako zid i pukne da se strop drzi na tome.

 

Mi cemo isto to napraviti u to jednoj sobi. koja je kriticna. Nama je samo taj kut kritican. I siguran sam da se to moze kvalitetno popraviti. Ima i u sobama laganih pukotina. Ali to je jos bila tapeta koja ispod ima kao neku glet masu pa je i to popucalo. 

 Ma nesta ce se smislit.. Ali da si cuo misljenje staticara, on preporucuje samo punjenje rupa sa necim (zbukom valjda) i to ce kao drzat, mislim ne razumijem se u to ali i sam znam da je ovo glupost stoljeca, sva sreca pa je stavio ovu naljepnicu a ne ko ostali gdje stave zelenu naljepnicu na razrucenu kucu...

13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Drzat ce do sljedeceg podrhtavanja.

 

Citam po fejsu u svim tim grupama da se ljudi dosta zale na njih... Pozovi nekog građevinca. Sigurno imas nekog poznanika ili nekog nepristranog (koji nece gledati samo da zaradi na tebi a zid pokrpa)

 

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

zeryx - unutra stavi dvije tri fosne po dužini deke uza zid i 4-6 štehara i neka to drži da se do kraja ne sruš i poslije to sanirat (hebat-grebat itd...). Treba to dobro pregledat jel ima vertikalni i koliko ima horizontalnih serklaža i u kakvom su stanju i kakovi su temelji i ono blablablabla.... Pripazi si samo što dolazi za majstore, i SRETNO!

13 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

4 stehera su vec spremni samo trebamo otici kod susjeda po njih i postaviti.

 

Vec sam pozvao par majstora na pregledn pa cemo vidjeti koji ce sta reci i biti najstrucniji.

4 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
danko99 kaže...
jozef kaže...

9.1 je bio u epicentru. Takav potres nikakva gradnja ne može izdržati, zamisli da cijela zgrada ide gore-dolje 1m, 10-tak puta u sekundi.

 

P.S. potres koji bio imao ML 9 na 145km udaljenosti je nemoguć jer na našoj planeti nema takvog rasjeda. 

 Kolko sam vidjel na netu,taj od 9.1 je zamalo prevrtal aute na autocesti,znači odprilike je sve skakalo po metar gore dole.

Po zgradama nije puklu niti jedno staklo a kamo li da se kaj srušilo.Porušilo je namještaj po prostorijama.

Al opet kad gledaš,japanci su 50 do 100 godina ispred nas,bili su spremni za to.

 U Japanu  gotovo sve zgrade i kuće imaju izolirano temelje od same kuće/zgrade... Između temelja i kuće/zgrade stave neku vrstu amortizacije, lagera i takve građevine mogu izdržat 9.1 bez da budu ozbiljno oštećene...  No nema smisla uspoređivat Japan i Hrvatsku... Kod nas se procijenjuje da najači potres može biti oko magnitude 7 (područje oko Dubrovnika), a za to bi bilo dovoljno da se građevinari i projektanti drže osnova... 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 16:45 (NoDe31).
13 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
NoDe31 kaže...
danko99 kaže...
jozef kaže...

9.1 je bio u epicentru. Takav potres nikakva gradnja ne može izdržati, zamisli da cijela zgrada ide gore-dolje 1m, 10-tak puta u sekundi.

 

P.S. potres koji bio imao ML 9 na 145km udaljenosti je nemoguć jer na našoj planeti nema takvog rasjeda. 

 Kolko sam vidjel na netu,taj od 9.1 je zamalo prevrtal aute na autocesti,znači odprilike je sve skakalo po metar gore dole.

Po zgradama nije puklu niti jedno staklo a kamo li da se kaj srušilo.Porušilo je namještaj po prostorijama.

Al opet kad gledaš,japanci su 50 do 100 godina ispred nas,bili su spremni za to.

 U Japanu  gotovo sve zgrade i kuće imaju izolirano temelje od same kuće/zgrade... Između temelja i kuće/zgrade stave neku vrstu amortizacije, lagera i takve građevine mogu izdržat 9.1 bez da budu ozbiljno oštećene...  No nema smisla uspoređivat Japan i Hrvatsku... Kod nas se procijenjuje da najači potres može biti oko magnitude 7 (područje oko Dubrovnika), a za to bi bilo dovoljno da se građevinari i projektanti drže osnova... 

Iskreno, da se mene pita, kod nas bi se gradilo kao i u Japanu. Ne zna se koje točno magnitude potres može pogoditi koji dio Hrvatske, to se samo pretpostavlja po statistici prijašnjih mjerenja. I sami seizmolozi su rekli da nema puno podataka jer su mjerenja počela dosta kasno u Hrvatskoj.

3 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Marko :D kaže...
NoDe31 kaže...
danko99 kaže...
jozef kaže...

9.1 je bio u epicentru. Takav potres nikakva gradnja ne može izdržati, zamisli da cijela zgrada ide gore-dolje 1m, 10-tak puta u sekundi.

 

P.S. potres koji bio imao ML 9 na 145km udaljenosti je nemoguć jer na našoj planeti nema takvog rasjeda. 

 Kolko sam vidjel na netu,taj od 9.1 je zamalo prevrtal aute na autocesti,znači odprilike je sve skakalo po metar gore dole.

Po zgradama nije puklu niti jedno staklo a kamo li da se kaj srušilo.Porušilo je namještaj po prostorijama.

Al opet kad gledaš,japanci su 50 do 100 godina ispred nas,bili su spremni za to.

 U Japanu  gotovo sve zgrade i kuće imaju izolirano temelje od same kuće/zgrade... Između temelja i kuće/zgrade stave neku vrstu amortizacije, lagera i takve građevine mogu izdržat 9.1 bez da budu ozbiljno oštećene...  No nema smisla uspoređivat Japan i Hrvatsku... Kod nas se procijenjuje da najači potres može biti oko magnitude 7 (područje oko Dubrovnika), a za to bi bilo dovoljno da se građevinari i projektanti drže osnova... 

Iskreno, da se mene pita, kod nas bi se gradilo kao i u Japanu. Ne zna se koje točno magnitude potres može pogoditi koji dio Hrvatske, to se samo pretpostavlja po statistici prijašnjih mjerenja. I sami seizmolozi su rekli da nema puno podataka jer su mjerenja počela dosta kasno u Hrvatskoj.

 i ja sam takvog misljenja, 290 rasjeda u krugu Zagreba koji mogu grunuti prek 6.5, koliko vidim i ovi od cca samo 3.5+ svako malo samo produzuju pukotine. Divno mjesto za zivot i planiranje buducnosti

15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Boris grozni kaže...
Marko :D kaže...
NoDe31 kaže...
danko99 kaže...
jozef kaže...

9.1 je bio u epicentru. Takav potres nikakva gradnja ne može izdržati, zamisli da cijela zgrada ide gore-dolje 1m, 10-tak puta u sekundi.

 

P.S. potres koji bio imao ML 9 na 145km udaljenosti je nemoguć jer na našoj planeti nema takvog rasjeda. 

 Kolko sam vidjel na netu,taj od 9.1 je zamalo prevrtal aute na autocesti,znači odprilike je sve skakalo po metar gore dole.

Po zgradama nije puklu niti jedno staklo a kamo li da se kaj srušilo.Porušilo je namještaj po prostorijama.

Al opet kad gledaš,japanci su 50 do 100 godina ispred nas,bili su spremni za to.

 U Japanu  gotovo sve zgrade i kuće imaju izolirano temelje od same kuće/zgrade... Između temelja i kuće/zgrade stave neku vrstu amortizacije, lagera i takve građevine mogu izdržat 9.1 bez da budu ozbiljno oštećene...  No nema smisla uspoređivat Japan i Hrvatsku... Kod nas se procijenjuje da najači potres može biti oko magnitude 7 (područje oko Dubrovnika), a za to bi bilo dovoljno da se građevinari i projektanti drže osnova... 

Iskreno, da se mene pita, kod nas bi se gradilo kao i u Japanu. Ne zna se koje točno magnitude potres može pogoditi koji dio Hrvatske, to se samo pretpostavlja po statistici prijašnjih mjerenja. I sami seizmolozi su rekli da nema puno podataka jer su mjerenja počela dosta kasno u Hrvatskoj.

 i ja sam takvog misljenja, 290 rasjeda u krugu Zagreba koji mogu grunuti prek 6.5, koliko vidim i ovi od cca samo 3.5+ svako malo samo produzuju pukotine. Divno mjesto za zivot i planiranje buducnosti

 Zna li netko koliko je skuplja gradnja kuce ako se napravi amortizacija?

4 godine
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
emerik kaže...

 Zna li netko koliko je skuplja gradnja kuce ako se napravi amortizacija?

Vjerovatno mnogo više od konvecionalne gradnje... Em je kompleksnost izgradnje višestruko veća, em još moraš dodavat ležajeve... I mislim da nemaš mnogo građevinara koji to rade ovdi kod nas...

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Boris grozni kaže...
Marko :D kaže...
NoDe31 kaže...
danko99 kaže...
jozef kaže...

9.1 je bio u epicentru. Takav potres nikakva gradnja ne može izdržati, zamisli da cijela zgrada ide gore-dolje 1m, 10-tak puta u sekundi.

 

P.S. potres koji bio imao ML 9 na 145km udaljenosti je nemoguć jer na našoj planeti nema takvog rasjeda. 

 Kolko sam vidjel na netu,taj od 9.1 je zamalo prevrtal aute na autocesti,znači odprilike je sve skakalo po metar gore dole.

Po zgradama nije puklu niti jedno staklo a kamo li da se kaj srušilo.Porušilo je namještaj po prostorijama.

Al opet kad gledaš,japanci su 50 do 100 godina ispred nas,bili su spremni za to.

 U Japanu  gotovo sve zgrade i kuće imaju izolirano temelje od same kuće/zgrade... Između temelja i kuće/zgrade stave neku vrstu amortizacije, lagera i takve građevine mogu izdržat 9.1 bez da budu ozbiljno oštećene...  No nema smisla uspoređivat Japan i Hrvatsku... Kod nas se procijenjuje da najači potres može biti oko magnitude 7 (područje oko Dubrovnika), a za to bi bilo dovoljno da se građevinari i projektanti drže osnova... 

Iskreno, da se mene pita, kod nas bi se gradilo kao i u Japanu. Ne zna se koje točno magnitude potres može pogoditi koji dio Hrvatske, to se samo pretpostavlja po statistici prijašnjih mjerenja. I sami seizmolozi su rekli da nema puno podataka jer su mjerenja počela dosta kasno u Hrvatskoj.

 i ja sam takvog misljenja, 290 rasjeda u krugu Zagreba koji mogu grunuti prek 6.5, koliko vidim i ovi od cca samo 3.5+ svako malo samo produzuju pukotine. Divno mjesto za zivot i planiranje buducnosti

 Sad već naveliko pretjerujete. 290 tako velikih/opasnih rasjeda nema u cijeloj Europi. Mišljenja sam da uopće nisu potrebne neke posebne mjere. Te potrese kakvi se događaju na ovim prostorima može izdržati svaka normalna zgrada, a ojačanja za ekstremne uvjete su neisplativa. Bitno je da građevine izdrže toliko da nema stradalih, a svakih 50-100 godina koliko se ovdje dogode razorni potresi se može sve srušit i izgraditi novo, i to na kraju košta puno manje nego građenje nekakvih izuzetno otpornih zgrada. Na kraju i u ovim potresima koji su se dogodili šteta bi bila 90% manja da su zgrade ispravne i održavane. Uglavnom, sve što je teže oštećeno je ono što je i prije potresa stajalo kao babin zub.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice