Legenda o kristalnim lubanjama

poruka: 12
|
čitano: 6.237
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Legenda o kristalnim lubanjama

Neki dan sam gledao dokumentarac u kojem se govori da su ove lubanje za koje se smatralo da su pripadale Aztecima ustvari jedna od najvećih arheoloških prijevara u povijesti.

Evo i kratak uvod temi.

 

 

Tri kristalne lubanje u prirodnoj veličini zbunjivale su stručnjake i budile maštu javnosti 130 godina te čak i nadahnule posljednji film o Indiani Jonesu. Je li riječ o drevnim skulpturama ili suvremenoj prevari?

U 19. stoljeću Britanski muzej u Londonu i Muzej čovjeka u Parizu kupili su dvije kristalne lubanje. Takvo što javnost nikad prije nije vidjela. Vjerovalo se da su lubanje pripadale Aztecima, drevnoj civilizaciji u kojoj su skulpture lubanja bile uobičajene.

No 1960-ih godina objavljeno je da je Anna Mitchell-Hedges, kći engleskog pustolova Frederika Mitchell-Hedgesa, pronašla još jednu kristalnu lubanju u majanskom hramu 1920-ih godina. Znanstvenici su 1970-ih proučavali treću lubanju pod snažnim svjetlosnim mikroskopom tražeći tragove modernog oruđa. Međutim, nisu ih našli.

Cijeli svijet, od zaljubljenika u paranormalno do Holllywooda, nagađao je o podrijetlu i navodnim moćima lubanja. Znanstvenica vašingtonskog muzeja Smithsonian Jane Walsh 1990-ih je počela istraživati misterij kristalnih lubanja i došla do otkrića koje ju je iznenadilo.

Iz dokumenata koje je pronašla u arhivima doznala je da su obje lubanje, londonska i pariška, nekoć pripadale francuskom trgovcu umjetninama i stručnjaku za meksičke artefakte Eugeneu Bobanu. Prve dvije lubanje navodno su izrađene u Europi te nedugo zatim prodane muzejima. Znanstvenici su ponovno analizirali lubanje, ovaj put najnovijim elektronskim mikroskopom. Otkrili su da površina lubanje pod svjetlosnim mikroskopom podsjeća na zrcalo i da je gotovo nemoguće vidjeti sitne tragove na površini. Međutim, pod elektronskim mikroskopom vidjeli su sitne tragove kružnog oruđa. Otkrili su da je riječ o suvremenom alatu za brušenje dragog kamenja, što znači da su lubanje lažne.

Nakon smrti Anne Mitchell-Hedges 2007. godine novi vlasnik lubanje pristao je na novu mikroskopsku analizu. Rezultati su pokazali da je vjerojatno izrezbarena 1930-ih. To znači da je Anne Mitchell-Hedges izmislila cijelu priču koje se držala sve do svoje smrti.

 

Pa me zanima i vaše mišljenje.

 

EDIT;

http://maxtv.tportal.hr/tvpreporuke/30886/Legenda-o-kristalnim-lubanjama.html

opširnij tekst na engl wikipediji

two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the the universe.
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.6.2012 14:13 (Galion96).
11 godina
neaktivan
offline
Legenda o kristalnim lubanjama

Ja sam mišljenja da lubanje ipak nisu lažne.

Drevne civilizacije,koje današnji čovjek smatra zaostalima,ustvari su u mnogočemu bile napredne.

Preciznost mnogih njihovih radova(Machu Picchu uzimam kao arhitektonski primjer)je zapanjujuća.

Otišao bih u blaži offtopic,spomenuvši Atlantidu,čija tajna još nije razjašnjena.

Govorkalo se da te lubanje potjeću upravo odatle,ili ako se ne varam,iz područja Latinske Amerike(Inke,Azteci,Maye)

Premda nikad nije potvrđeno da je Atlantida postojala,mnogi fenomeni upućuju na to.

Atlantidu sam uglavnom spomenuo samo zbog toga što se mnoge trgovačke veze,baš kao i religijski obredi ,odvijali upravo na takvim područjima(kolinije,s ratnim i znanstvenim predispozicijama).Zbog toga mi ne bi bilo čudno da su kristalne lubanje(u slučaju da su vjerodostojne)potjecale upravo odatle.

Do you know who ate all the doughnuts?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Legenda o kristalnim lubanjama

Ipak je istraživanje pokazalo tragove modernog oruzja, koje nije moglo biti zamjećeno bez elektronskog mikroskopa

two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the the universe.
11 godina
neaktivan
offline
Legenda o kristalnim lubanjama

"Modernog oružja"?Možeš li malo precizirati?

 Uostalom,ne mora značiti.Te lubanje su stare stotinama tisuća godina,nije ni čudo da ih je zub vremena uhvatio,ma koliko blago to bilo.

 Sumnjam da bi zauvijek ostale savršeno očuvane,pogotovo kad je u pitanju materijal poput kristala,koji je,barem koliko ja znam,dosta osjetljiv na geološke promjene.

 

Do you know who ate all the doughnuts?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Legenda o kristalnim lubanjama

oruđa... da se ispravim :D

two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the the universe.
12 godina
protjeran
offline
Re: Legenda o kristalnim lubanjama
Galion96 kaže...

Ipak je istraživanje pokazalo tragove modernog oruzja, koje nije moglo biti zamjećeno bez elektronskog mikroskopa

Oruzja ili orudja.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Legenda o kristalnim lubanjama

Dobra legenda.

13 godina
offline
Re: Legenda o kristalnim lubanjama

Galion96 mogao si nekakav link nabacit gdje si to pročitao

12 godina
neaktivan
offline
Legenda o kristalnim lubanjama

Gledao sam taj dokumentarac,po mome mišljenju prijašnje civilizacije su imale napredna oruđa s kojima su mogli to napraviti.Ali znanstvenici tvrde da nisu napravljene u to doba zato što nema dokaza da su tada imali takvo oruđe. Tako da nemora biti nisu napravljene u davno doba.

16 godina
moderator
offline
Legenda o kristalnim lubanjama

Skeptički pogled na cijelu situaciju: http://www.skepdic.com/crystalskull.html

15 godina
offline
Legenda o kristalnim lubanjama

Bilo na Natinal Geographicu, Historyu i Discoveryu bar 17 puta, sažetak: sve je velika patka, ovo ljeto će opet zasigurno pa pogledajte.

Uglavnom nema smisla raspravljati jer se radi o modernim (za to vrijeme) rezbarijama.

Bitna stvar je da su nastale u vrijeme kada su ljudi bili naivniji zbog lošije informiranosti.

 

Kao i one slike o bigfootu ili Nessie - zašto su sve iz '30-ih i crno bijele, zamućene i sl.

 

Every mistake I've ever made Has been rehashed and then replayed As I got lost along the way
11 godina
neaktivan
offline
Legenda o kristalnim lubanjama

Zovite me tvrdoglavim,ali ja opet mislim da nije riječ o prijevari..

 

 

Do you know who ate all the doughnuts?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice