Legalni rad u Kanadi zaključana tema

poruka: 480
|
čitano: 314.552
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Život i rad u inozemstvu
12 godina
odjavljen
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
Deus ex machina kaže...

Deus mene interesiraju dvije-tri stvari...

Prvo od majčinog djeda brat mi je zivio u Vancouveru, i uvijek mi priča kako je pomogao njenoj familiji al to je bilo davno umro je prije nekih 38 godina,nije imao dijece i bio je dobar čovjek.Da ne dužim,zanima me kakvo je stanje sa porezima.Je li pomorci imaju ikakvih poreznih olakšica u Kanadi po uzoru na tax free sistem na Tajlandu?Bi li udaralo porez na plaću koja se ne zaradi u Kanadi iako se tamo živi?Ako bi koliko bi prosječno došlo na plaću kojoj je osnovica 8000€? I bi li se lakše dobio permanent residence ako već radim za neku kompaniju tipa British Petroleum,Vantage drilling?

I da koliko je u prosjeku skuplji život tamo,čisto da izračunam gdje bih prošao jeftinije...

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.3.2012 21:22 (Nitro233).
12 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

U zadnje vrijeme se dosta raspitujem i jako sam zainteresiran za rad u kanadi. interesira me dali je lakše otići u kanadu ako imas rodbinu ili prijatelje koji su tamo. dal je lakse dobit radnu vizu i zaposlit se? i jos jedna stvar :D -- imam zavrsenu srednju medicinsku skolu i trenutno sam na visoj medicinskoj, pa dali tamo koristi ta srednja medicinska sta za posao ili ne?

Mesic
15 godina
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
Zadnji put kada sam gledao poslove koji se traže u Kanadi,medicinska struka je bila poprilično tražena.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
Nitro233 kaže...
Deus ex machina kaže...

Deus mene interesiraju dvije-tri stvari...

Prvo od majčinog djeda brat mi je zivio u Vancouveru, i uvijek mi priča kako je pomogao njenoj familiji al to je bilo davno umro je prije nekih 38 godina,nije imao dijece i bio je dobar čovjek.Da ne dužim,zanima me kakvo je stanje sa porezima.Je li pomorci imaju ikakvih poreznih olakšica u Kanadi po uzoru na tax free sistem na Tajlandu?Bi li udaralo porez na plaću koja se ne zaradi u Kanadi iako se tamo živi?Ako bi koliko bi prosječno došlo na plaću kojoj je osnovica 8000€? I bi li se lakše dobio permanent residence ako već radim za neku kompaniju tipa British Petroleum,Vantage drilling?

I da koliko je u prosjeku skuplji život tamo,čisto da izračunam gdje bih prošao jeftinije...

Hmmm, pazi, ljudi zaradjuju ogromne kolicine novaca kao racunovodje - to je zato jer je porezni sistem vrlo kompleksan.

Nekakvo globalno pravilo vrijedi - tamo gdje ti sjeda lova, tamo placas takse. To znaci da ako ti je lova sjela u Kanadsku banku - moras platiti odredjene takse Kanadi. Iako teoretski mozes funkcionirati sa stranom kreditnom karticom, definitivno zelis Kanadski bankovni tekuci racun. Sto znaci da ces nekad u buducnosti prebacivati pare na njega. Sto znaci da ces morati objasniti poreznoj upravi otkud ti taj novac, i moras dokazati da si za njega vec platio porez.

 

Pazi ovo sve lupam napamet po onome koliko ja razumijem, ali ima tu mali milijun caka.

 

Arabarran kaže...
Zadnji put kada sam gledao poslove koji se traže u Kanadi,medicinska struka je bila poprilično tražena.

Jest, ali ne mozes obavljati medicinski posao sa diplomom iz druge zemlje, nego moras ici na prekvalifikacije. Poznam doktoricu koja legalno ne smije obavljati svoj posao jer nema Kanadsku medicinsku licencu.

To je inace sasvim normalna praksa.

 

 

@Combe

kao sto sam odgovorio Arabarranu, medicinska diploma ce ti omoguciti prekvalifikaciju, ali u principu _otezava_ trazenje posla jer legalno nisi sposoban obavljati taj posao u Kanadi.

Sto se tice prijatelja i rodbine - otkako mozes posjetiti Kanadu sa putovnicom, to ne znaci bas nista.

 

Dapace, kako sam napisao dosta puta, postrozili su dobijanje radne dozvole tako da se sad trazi misljenje Kanadskog Ureda za Zaposljavanje, tj. oni moraju savjetovati da li se isplati uvesti nekoga sa tvojom strukom ili ne.

U praksi, ako si dobio posao, to je rijeseno, dakle opet ponavljam za sve: ako zelite raditi u Kanadi, trazite posao, i prestanite se zamarati s papirima!

 

Posao je korak 1, papiri su korak 2!

Bez dogovorenog posla i potpisanog ugovora, nema papira i nikad ih nece biti!

Tu je jedina sansa gdje ti rodbina moze pomoci, tj. trazenjem posla za tebe ili udomljavanjem dok ti trazis posao.

Like your face - getting forced - to the floor ...
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.3.2012 16:28 (Deus ex machina).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

znaci ako sam dobro shvatio, trebao bih imati kanadsku medicinsku licencu. A ako bih osao recimo kod rodbine u kanadu na 6 mjeseci trazit posao, i nasao ga u medicinskoj struci (dobio potvrdu od poslodavca), onda mi radna viza ne bi bila problem???

Mesic
15 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
Combe2301 kaže...

znaci ako sam dobro shvatio, trebao bih imati kanadsku medicinsku licencu. A ako bih osao recimo kod rodbine u kanadu na 6 mjeseci trazit posao, i nasao ga u medicinskoj struci (dobio potvrdu od poslodavca), onda mi radna viza ne bi bila problem???

Naravno, ako dobijes posao, papiri su slijedeci korak i uglavnom nisu nikakav problem, ako skupis svu papirologiju.

Jedini problem moze biti ako si dobio posao za koji vec postoje ljudi na zavodu za zaposljavanje, ali tvoj poslodavac mora samo 'dokazati' da si ti nekako poseban i da zato treba bas tebe, a to nije neka greda.

U tvojem slucaju, pazi sad laprdam napamet: mislim da moras ili naci poslodavca koji ce ti platiti dobivanje licence i ponuditi posao nakon toga, ili si licenciranje placas sam pa onda na osnovu licence trazis posao. Stvarno nemam pojma kako to ide u tvojoj struci.

 

U praksi - dobiti papire je vrlo jednostavno. Tezi dio imigracije je dobiti posao i dobro ga odradjivati da ti ne upute otkaz.

Zapamti takodjer da radna dozvola nije generalna, dakle vezuje se poslodavca. Ako dobijes otkaz, moras ponoviti cijeli postupak, i legalno nema bas nikakve razlike. Nemas nikakvu olaksicu jer si vec u Kanadi.

Jedina olaksica je u cinjenici da si vec RADIO u Kanadi, pa ti slijedeca radna dozvola treba manje dokumentacije. Umjesto 13ak papira koje moras skupiti, dovoljna je putovnica sa bivsom radnom dozvolom, novi ugovor o zaposlenju i novo rijesenje od Kanadskog ureda za zaposljavanje.

 

 

Like your face - getting forced - to the floor ...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

e samo jos jedna stvar... to dobivanje licence za diplomu se radi tu u kanadi ili??? i dal je to dug postupak??

Mesic
12 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

Pozdrav

Imam rodbinu u Kanadi i imaju svoju firmu tamo.

Da li je moguće da preko njihove firme i garancije dobijem radnu dozvolu a zatim napustim tu istu firmu i potražim drugi posao?

Firma je mala i ne treba radnika pa bih to iskoristio samo u svrhu dozvole.Dal mi i dalje ostaje dozvola ili se sva prava gube prestankom rada u toj.

Imam želju da se dovučem nekako do Calgary-a i tamo potražim svoju budučnost.Našao sam dosta povoljnih stanova i mnogo poslova moje struke tamo i mislim da mi nebi bio veliki problem tamo za normalan život.Struka mi je metalska (zavarivač,monter konstrukcija,bravarski poslovi..) a to kolko vidim dosta traže i plaća je dosta dobra u omjeru na cijenu stanovanja.

Ako netko ima sličnih iskustava molio bih za savjet

Hvala

14 godina
offline
Legalni rad u Kanadi

Deuse otvori firmu :)

 

Svaki dan naletim na neki članak kako ljudi dolaze u Kanadu.

http://www.vecernji.hr/vijesti/braca-ostavljaju-roditelje-odlaze-raditi-kanadu-nas-nema-posla-clanak-392723

 

Ne mogu vjerovat da 30% mladih sa faksom odlazi raditi u inozemstvo.

 

Što se tiče radnih dozvola. Ovisno što i kako. Primjerice, imaš programe tipa Working Holiday i Young Proffesional i svaki je različit. Ako ideš preko Working Holidaya, radna dozvola ti nije vezana uz poslodavca i poslove možeš mjenjati unutar trajanja tog programa (dakle jednu godinu). Ako tražiš radnu vizu, ona je vezana uz poslodavca i traje jednako kao i ugovor. Kada mijenjaš posao, mjenja se i radna dozvola.

 

Deus je to već pet puta rekao al eto :) Prvo posao, onda papiri. Mada bi čak rekao, prvo skupiti lovu, onda posao, onda papiri. Ipak treba imati nekakve novce (3.000$+) za iznajmit stan, sobu... platiti odvjetika ili za nekakve druge troškove.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
ivan dragi kaže...

 

Što se tiče radnih dozvola. Ovisno što i kako. Primjerice, imaš programe tipa Working Holiday i Young Proffesional i svaki je različit. Ako ideš preko Working Holidaya, radna dozvola ti nije vezana uz poslodavca i poslove možeš mjenjati unutar trajanja tog programa (dakle jednu godinu). Ako tražiš radnu vizu, ona je vezana uz poslodavca i traje jednako kao i ugovor. Kada mijenjaš posao, mjenja se i radna dozvola.

 

Deus je to već pet puta rekao al eto :) Prvo posao, onda papiri. Mada bi čak rekao, prvo skupiti lovu, onda posao, onda papiri. Ipak treba imati nekakve novce (3.000$+) za iznajmit stan, sobu... platiti odvjetika ili za nekakve druge troškove.

Working Holiday je već prebukiran i nema više mjesta za ovu godinu,nažalost.

Da idem kao turista pa da se igram na crno to mi baš i nije privlačna ideja.

Da iz Hr nađem poslodavca koji će se založit za mene na neviđeno i sređivat mi papire to je mission impossible.

Ova opcija znači ne igra da odem preko rodbine pa dam kao otkaz radi boljeg posla :(

Deus imaš li možda kakvu ideju kako doć na legalan način u Kanadu sa nekom dozvolom?Za ostalo ću se sam pobrinut 

važno mi je samo da dođem tamo nekako.

 

14 godina
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

Pa ti možeš večeras bit u Kanadi. Ne treba ti viza za to. Za SAD ti još uvijek treba, za Kanadu ne. Ako imaš HR putovnicu, Kanada je za tebe OPEN.

 

Legalno je sve. Ne trebaju ti nikakve dozvole. Dozvola za rad je vezana za poslodavca, naravno ukoliko nejdeš preko onih programa. Gotovo isto kao i u Sloveniji, Mađarskoj, Italiji.. Ako imaš poslodavca (posao) dobivaš radnu dozvolu (vrlo vjerojatno, moraš imat i sve ostale dokumente). Kad izgubiš posao, gubiš i radnu dozvolu. Ni nemožeš ništa na crno. Komotno odi sutra u Kanadu, unajmi neki stan, i kreni tražit posao. Ima poslodavaca koji nude posao i strancima i ovisno o tome kolko je tvoja profesija tražena, ovisi i tvoj uspjeh- odnosno brzina pronalaska posla. Dakle ne moraš iz Hrv tražit posao.

 

Young profesionals ima još slobodnih mjesta.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
15 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

Ivan je sve odgovorio vec :-) Covjek je, izgleda, vise informiran od mene :-D Ja ni ne znam za te servise.

 

U svakom slucaju, ovo sto decki iz linkanog clanka rade nije uopce losa ideja, ako imate novaca. Sjesti i osobno potraziti posao, no to je ovo sto je decko napisao: igranje na crno kao turist. Treba imati malo muda za takvu odluku, ali obicno se uvijek isplati.

Like your face - getting forced - to the floor ...
12 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

Ponovo pitanje svima koji već duže vrijeme žive i rade u Kanadi....

imam navedeni iznos od 3000$ i 9 godina iskustva u svojoj struci.Kad kažem struka mislim pod srednju strućnu spremu,nemam faks niti tome slićno!!!

Bavim se obradom i montažom prirodnog kamena(granita i mramora)...Pitanje je kako doći do poslodavca koi se bavi time ili takvim slićim poslom(KERAMIKA) I kako da saznam da li je taj posao u opće tražen, da li ima oglasa za posao u svezi kamenoklesara...pomogli bi mi sa bilo kakvim informacijama u svezi tog,doista trebam posao!!!

13 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

Puno bolje je to sve organizirano u Kanadi i drugim zemljama nego u Hrvatskoj. Tu plačaš studij 5 godina da bi na kraju radio besplatno. Nećeš proči razbojniče.

 

@deus

 

Hvala na korisnim informacijama.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

Deues ex machina

možeš li mi pomoć u svezi par pitanja?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
kles kaže...

Deues ex machina

možeš li mi pomoć u svezi par pitanja?

Pozdrav, sad sam tek uocio post...

 

Interesantno, pjevac iz mojeg benda je kamenoklesar i ima svoju (malu) firmu. Pitat cu njega za sve informacije o tome.

Preporucam da u medjuvremenu odes na CIC Canada stranice i pogledas za kakvim strukama postoji potraznja. Ako me sjecanje ne vara, prosle godine je bilo nesto u vezi gradjevine...

Like your face looking forced to the floor (in a league of your own)... and either way, you're way too close to it all (you cannot veto the world)...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

Postovanje Deus {#} , evo kako sam stigao do kraja citanja postova na ovu temu dosao sam do zakljucka da si na manje vise sva pitanja koja sam htio postaviti ti vec odgovorio, vidim da si »covik od naroda« kako kazu ode u dalmaciji voljan si pomoci svaka cast.

Evo ne moram ti posebno pisati to da zelim napustiti Hrvatsku i odselit se u Canadu ja sam 32-godisnjak ozenjen i otac jednog djeteta, po struci sam ugostitelj, licencirani vatrogasac i skiper, a pazi ovo zadnjih 5 godina radim kao krovopokrivac i to mi cak dobro ide ali nazalost placa je premala i za ove vec lose Hrvatske uvjete,

a supruga koja je inzinjer pomorskog prometa nezaposlena odnosno zaposlena pisanjem molbi na koje joj ili neodgovaraju ili je odbijaju jer nema dobru “vezu”

 

Posto vidim da si dobro upucen u ove stvari meni bi tribalo da mi das svoje misljenje o ovome sto ja mislim napraviti, samo da naglasim imam rodbine u canadi (Toronto)  znaci ovako spakiram se i odem  u Canadu sam, onako kao turista na 6 mjeseci imao bi oko 5,000 eur kod sebe bio bi kod rodjaka nekih 10-15 dana dok uz njegovu pomoc ne nadjem stan i posao recimo u gradjevini,

e sad zanima me ovo: da li bi imao problema ako nadjem posao i poslodavac mi zeli rijesiti papire a ja sam dosao kao turista u Canadu, da li bi se triba vratit nazad u Hrvatsku pa poceti rjesavati papirologiju ili sto mi je onda cinit, jer po svemu sto sam izvukao od tvojih i Ivanovih postova ova solucija mi izgleda jos najednostavnije.

 

Eto Deus ako nadjes vremena za odgovor bit ce mi drago, Hvala

ms
12 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

Deus i ostali koji dajete nama patenicima besplatne savjete VELIKO VAM HVALA!!  Kao i kolega prije mene isto sam si razmišljao o tom ulasku u Ca kao turista i onda na naš balkanski način baciti se u potragu za poslom. Po zanimanju sm dipl. pravnik ali vec 3 godine radim kao varioc u nekoliko firmi diljem BiH. Kako u ovoj zemlji za mene sa fakultetom niogdje nije bilo mjesta bez da uletim nekom love brdo ili obiteljske veze itd, tak osam se odlucio zavrsiti skolu zavarivanja i dobio sma 3 certifikata. Fakat sam naučio variti i niko ne moze da vjeruje da samo 3 godine radim ovaj posao. Eto prijatelji pišite ako nešto znate o ovom načinu infiltriranja u Ca. Inače ganjam i onaj program Working Holiday al nema vise mjesta tako da sve je na dalekom štapu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
rmaranja kaže...

.....

 

Posto vidim da si dobro upucen u ove stvari meni bi tribalo da mi das svoje misljenje o ovome sto ja mislim napraviti, samo da naglasim imam rodbine u canadi (Toronto)  znaci ovako spakiram se i odem  u Canadu sam, onako kao turista na 6 mjeseci imao bi oko 5,000 eur kod sebe bio bi kod rodjaka nekih 10-15 dana dok uz njegovu pomoc ne nadjem stan i posao recimo u gradjevini,

e sad zanima me ovo: da li bi imao problema ako nadjem posao i poslodavac mi zeli rijesiti papire a ja sam dosao kao turista u Canadu, da li bi se triba vratit nazad u Hrvatsku pa poceti rjesavati papirologiju ili sto mi je onda cinit, jer po svemu sto sam izvukao od tvojih i Ivanovih postova ova solucija mi izgleda jos najednostavnije.

.....

Pozdrav,

ma najmanji posao je podijeliti informacije koje znam - kako sam vec puno puta napisao, nazalost nema magicnih vratiju nego covjek mora biti uporan i probijati puno toga sam.

 

Sto se tice tvojeg konkretnog pitanja, odgovor je jednostavan i bas sam pred neki dan objasnjavao na PM jedan mali trik:

 

dakle, istina je da kad mijenjas nacin ostanka (s turistickog na radni, npr.) moras napustiti zemlju. Sad primjeti da ovdje ne pise "moras se vratiti u hrvatsku". To je poanta cijelog trika.

Vecina ljudi, kad mijenja radnu dozvolu (produzivanje nije problem), jednostavno sjedne u auto i ode do granice s US. S obzirom da nemas vizu, odmah pri prolasku kroz granicu, upute te u US ured gdje ti pregledaju papire i daju dokument koji kaze da ti je odbijen ulazak u US zbog nepotpune papirologije, te onda zaustave promet (sto je cool :-D) da bi presjekao cestu do kanadske strane. S obzirom da si vec u US, jednostavno odes do Kanadske granice i kazes "Bok, dosao sam napraviti radnu" - tamo imas imigracijski ured i sve sto ti treba :-) Samo ponesi papire.

 

Inace, ideja s odlaskom do rodbine s novcima je odlicna - najlakse je naci posao kad mozes odmah otici uzivo na interview, da dokazes da se dobro sluzis engleskim i/ili drugim jezicima, i da te uostalom upoznaju.

 

danijel86 kaže...

Deus i ostali koji dajete nama patenicima besplatne savjete VELIKO VAM HVALA!!  Kao i kolega prije mene isto sam si razmišljao o tom ulasku u Ca kao turista i onda na naš balkanski način baciti se u potragu za poslom. Po zanimanju sm dipl. pravnik ali vec 3 godine radim kao varioc u nekoliko firmi diljem BiH. Kako u ovoj zemlji za mene sa fakultetom niogdje nije bilo mjesta bez da uletim nekom love brdo ili obiteljske veze itd, tak osam se odlucio zavrsiti skolu zavarivanja i dobio sma 3 certifikata. Fakat sam naučio variti i niko ne moze da vjeruje da samo 3 godine radim ovaj posao. Eto prijatelji pišite ako nešto znate o ovom načinu infiltriranja u Ca. Inače ganjam i onaj program Working Holiday al nema vise mjesta tako da sve je na dalekom štapu.

Kako rekoh, najmanji problem je napisati pokoji savjet ili iskustvo :-) Drago mi je da pomaze.

Working Holiday je odlican nacin da se covjek upozna s ljudima, poboljsa jezik i eventualno nauci francuski - sve to jako pomaze kod dobivanja posla (radna dozvola je, opet, sasvim druga prica). Najbolji savjet je onaj koji sam prije napisao - sjedni na internet, otvori linkedin profil, napravi dobar CV, te surfaj i trazi delo... u medjuvremenu, siluj ekipu koja organizira Working Holiday i stavi se na listu za slijedecu godinu...

We are the ones that will open your mind, leave the weak and the haunted behind
12 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

molim vas informaciju kako najjednostavnije otici u kanadu i koliko je isplativo otici na turisticku vizu pa tamo traziti neki posao a nakon toga radnu vizu unaprijed hvala svima

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u kanadi

mo.lim pomoc

 

15 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

Jednostavno procitaj topic. Oprosti ako sam u krivu, ali s ovakvim upadom mi se uopce ne cini da trazis pomoc, nego si gotovan koji zeli sve na tacni.

Pise ti sve tocno u topicu, ako imas specificnih pitanja - pitaj.

We are the ones that will open your mind, leave the weak and the haunted behind
15 godina
offline
Legalni rad u Kanadi

dal je moguce da te prime tamo za posao ako si tek izaso iz skole i nemas radnih iskustava?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
mar123 kaže...

dal je moguce da te prime tamo za posao ako si tek izaso iz skole i nemas radnih iskustava?

Je! Dapace, meni se sa 18 godina ponudila ta mogucnost, no nisam prosao testove koje su me trazili.

Tada je u djiru bio BrainBench koji bi bio mjerilo poslodavcu o tome kako si dobar/los u odredjenoj struci.

We are the ones that will open your mind, leave the weak and the haunted behind
12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

Deus hvala za savjet i potporu, ja cu pokusati pa se nadam da se vidimo u Kanadi i placam ti onu kavu sto si reka da nemas skim piti.

Pozdrav!

ms
11 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi

dobar dan svima

 

imam 42 god i puno raddnog iskustva od škole imam sss

radno iskusto je oko 15 godina (mesar)rad u mesnoj industiji

čitam da u alberti ima dosta mesnih industija da su veliki izvoznik u ameriku bla bla bla

 

e sad

 

wh ne prolazi (prestar sam)

novca se ima (radim 15 god)

poslodavac radna dozva ..............nepoznanica ..............pročita sam sve (doć ka turista pa tražit posa dozvole itd)

pitanje

koliko sve to košta , koliko vrimena i kolike su šanse

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.5.2012 11:48 (car dioklecijan).
14 godina
neaktivan
offline
Legalni rad u Kanadi
Prije svega se želim zahvaliti Ivanu i Deusu na veeeelikoj pomoći.
Odlučio sam se otići u kanadu, Edmonton mi je cilj, ući u zemlju kao turist, naći posao pa napraviti ovaj manevar sa SAD-om.
Novce imam, i sada JAKO VAŽNO:

- Da li se trebam nekako pripremiti prije nego dođem tamo, npr. uplatiti ono internacionalno osiguranje (znam da ga moram imati i ovako i onako ali da li će pomoći ako je npr. uplaćeno na 1 god. ili 6 mjeseci)
- Da unajmim stan odavde ili da dođem tamo pa na licu mjesta ( skužio sam da je to tamo jako jednostavno)


ne mogu se ničega više sjetiti, ako netko ima savjet molim vas recite. Radi se o danima,
15 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi
maramica kaže...
Prije svega se želim zahvaliti Ivanu i Deusu na veeeelikoj pomoći.
Odlučio sam se otići u kanadu, Edmonton mi je cilj, ući u zemlju kao turist, naći posao pa napraviti ovaj manevar sa SAD-om.
Novce imam, i sada JAKO VAŽNO:

- Da li se trebam nekako pripremiti prije nego dođem tamo, npr. uplatiti ono internacionalno osiguranje (znam da ga moram imati i ovako i onako ali da li će pomoći ako je npr. uplaćeno na 1 god. ili 6 mjeseci)
- Da unajmim stan odavde ili da dođem tamo pa na licu mjesta ( skužio sam da je to tamo jako jednostavno)


ne mogu se ničega više sjetiti, ako netko ima savjet molim vas recite. Radi se o danima,

Osiguranje _NIJE_ obavezno, nego pozeljno. Ako ti se nesto dogodi, ocekuj placanje basnoslovnih cifri u bolnici. Ako ne radis/studiras u Kanadi, nisi kvalificiran za njihovo zdravstvo. No ovako iz mojeg iskustva - ja nisam posjetio doktora ima valjda 16-17 godina. Naravno, to mi nista ne pomaze da slucajno slomim ruku na treningu ili slicno, no svejedno sam u Kanadi bio bez medicarea oko godinu i pol... cisto iz lijenosti da prolazim kroz birokraciju.

 

Sto se tice mjesta boravka - ako to nemas definirano i bez dokaza, nece te pustiti kroz granicu. Primjerice, kad je moja sestra posjecivala, morala je obavezno reci gdje ide i jos sam joj u mailu poslao tocno ime, prezime, adresu i broj telefona da me mogu nazvati. Tako da rezervacija za hotel ili ugovor o najmu stana su obavezni, no tu je slijedeci problem:

najam stanova je ovdje vrlo vrlo strogo reguliran, i podstanari su jako zasticeni, tako da najam stana prolazi maltene kao zaposljavanje. Imas interview, moras donijeti reference koje, kao imigrant, nemas i ono najbitnije - ugovor o radu. Tako da prakticno, tvoj Kanadski poslodavac garantira za tebe.

 

Shortly - zaboravi na najam stana, ali neki hotel/motel/rodbina/izvadak kreditne kartice sa xx xxx$ su obavezni jer inace ce te na granici vratiti natrag.

We are the ones that will open your mind, leave the weak and the haunted behind
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 15:58 (Deus ex machina).
15 godina
offline
Legalni rad u Kanadi

Prvo zahvala Deusu i Ivanu na iscrpnim informacijama i strpljenju.

 

Moram priznat da sam jako zanemario svoj linkId profil morat cu ga iscrpno osvježiti.

 

Recimo ovo je zanimljiva adresa http://www.workingincanada.gc.ca

 

Ali to su poslovi koji se nude i obicno stoji as soon as posible pa bi bilo zgodno da ste već tamo.

 

Jos jedna stvar je da se na poslovima koji se vise palacaju za inžinjere ili diplinge obicno trazi mogucnost registriranja kao profesionalnog inžinjera. Ja sam to gledao prije koji mjesec ali se ne sjecam svega. Ugl trebalo bi raditi bar godinu dana u struci u Kanadi prije nego što se može tražiti prisup u strukovu udrugu. Može se i odmah ali se traže višegodišnje iskustvo(u nekim provicijama i 10 godina) ili dokazi da ste projektirali za ledene uvjete. Ovo traze za sve inženjere a ne sam za građevinu kao kod nas. U svakom slucaju mogući su tj . izgledni slucajevi polaganja razlika i ispita da bi se moglo samostalno raditit. E da svak provincija ima svoju organizaciju i prvaila nisu svugdje ista.

 

Moje pitanje je da li se moze kvalitetno malo duze raditi bez učlaljenjenja u provinciajne asocijacije. Ili poslodavac ocekuje da to odradim ubrzo. Ja sam dipl.ing iz srojarske struke pa neznam koliko se mozete uspoređivat. koliko se to drukcije tretira?

 

Je li pametno odmah polozit TOPFEL ili neki slicni certifikat za engleski.

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Legalni rad u Kanadi

Može li se ova tema prebaciti u neku drugu rubriku? Svaki put kad hoću vidjeti neku novu vijest čitam o kanadi...
Tema ne ispunjava uvijete:

•pišu se samo vijesti vezane uz računala, komunikacije i telekomunikacije, te bliske tehnologije i igre;

•zabranjeno je pisanje propagandnih vijesti i prikrivena samopromocija (bilo komercijalne aktivnosti, bilo osobnih stranica, blogova, klanova);

•zloupotreba ovog prostora strogo se kažnjava, a to autonomno i trenutno procjenjuju moderatori i administratori foruma. Jasno, uz opomene autorima, obrisat će se sve teme koje se procijene neprimjerenima za ovaj forum

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Život i rad u inozemstvu
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice