2 svjetski rat-rasprave

poruka: 134
|
čitano: 150.745
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
antet kaže...

A dobro, kako su onda amerikanci uspjeli 1942 staviti blizinski upaljac u AA granatu?

Vodjene balisticke i krstarece rakete? Koje?

Prosvjetlite nas, koji to stvari, konkretne odgovore molim!

 

Daj ime/kod americke granate iz 1942 sa blizinskim upaljacem.

Njemacka krstareca raketa u drugom svjetskom ratu.

 

Njemacka balisticka raketa u drugom svjetskom ratu.

 

Eto sad sam te konkretno prosvijetio.

15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
antet kaže...

 

Šta si se prihvatio Dresdena?

U kontekstu čega sam spomenuo akciju bombardovanja Dresdena je:

Da li je ova akcija bila potrebna, ako pokazuju cijelo vrijeme da su oslobodioci i ne slijede ideologiju kao i protiv kojih su se borili?

 

Kada se razbacuješ podacima zašto nisi naveo što je bombardovano?

7.10.1944.  i 16.1.1945. je bombardovana želježnička stanica i to je potpuno legalna meta.

Jesi li pogledao link koji sam ti dao, tu su argumenti? Nisi očito je.

Iz istoga:

 

"On the 13th February 1945, 773 Avro Lancasters bombed Dresden. During the next two days the USAAF sent over 527 heavy bombers to follow up the RAF attack."

 

A broj žrtava. Zanimljiv dokument, koji si dao (jesi ga pročitao?).

Daš jedan dokument koji nije u logičnoj vezi sa tvojim postom.

Šta kažu za bombardovanje u jednoj od priča:

 

"Zunächst bombardierten in der Nacht zum 14. Februar 1945 knapp 800 Bomber des britischen Bomber Command in zwei aufeinander folgenden Angriffen das Stadtgebiet. Sie erzeugten großflächige Brände, die sich zu einem vernichtenden Feuersturm vereingten Nur Stunden später, am Mittag des 14. Februar 1945, setzten reichlich 300 Bomber der USAAF den Angriff fort. Am darauf folgenden Vormittag folgten noch einmal etwas mehr als 200, wiederum US-amerikanische Bomber."

 

Odvratno mi je kako se brojke gotovo poklapaju sa američkim pretpostavkama od 35 000, mada odgovara i 22 096 ili neki treći broj.

 

Iz istog dokumenta:

"Bei den Untersuchungen im Teilprojekt 2 der Kommision wurden ca. 370 000 Todeserkärungen für deutsche Zivilisten ermittel - eine Zahl, die zivile Todesfälle seit 1938 im Kontext von NS-Verbreche, Luftkrieg und Vertreibung beinhaltet. Wenn im Februar 1945 in Dresden beispielsweise 300 000 Menschen getötet worden wären, so müssten angesichts von ca. 10 000 standesamtlich beurkundeten Todesfällen 290 000 Todeserklärungen fur Dresdner Luftkriegstote vorliegen - im Ergebnis also mehr als drei Viertel aller zivilen Todeserklarungen in Deutschland für den gesamten Zweiten Weltkrieg, wan im historischen Gesamtzusammenhang schlicht unmöglich ist."

Govori se i o sveukupnom broju civilnih žrtava rata, koje iznose preko 300 000  i da je nemoguće da je u Dresdenu poginula četvrtina sveukupnih njemačkih civilnih žrtava. Zanimljivo Amerikanci govore o ukupnom broju njemačkih žrtava od 400 000 i nešto hiljada.

 

Zašto, njemački Crveni križ onda (izvor):

The German Red Cross still maintains that death toll in the expulsions is 2,251,500.

Što očito pokazuje da postoji dobra količina laži u nalazu za Dresden jer istina ne odgovara braći Amerima i Englezima.

Isto o neiživljavanju iz tvog prvog linka (hvala, naučio sam nešto novo):

"As an extension of the original task, the City Council asked the Commission to clarify whether low-flying aircraft were used in the Allied air raids of February 1945 and whether there had been any strafing of the local population with onboard weapons.

...

A broad analysis of eyewitness reports produced a contradictory picture: While strafing attacks play no role in the majority of accounts, a few eyewitnesses report such attacks by single or a small number of planes."

Ali ipak da se pokaže da svjedoci nisu dobro vidjeli svojim očima:

"On the basis of such reports, the Commission carried out archaeological investigations in several parts of the city, but was unable to find any evidence for the use of aircraft cannons."

Što se da zaključiti da ipak nisu samo bombarderi učestvovali u napadu na Dresden i da lovci nisu bili tu za zaštitu letećih tvrđava.

A iz sveukupne revizije se da zaključiti, rasprava o tomu kako prihvatiti brojku od oko 35 000 i kako uvjeriti Nijemce da je to tako.

 

Ja im neću slati protest. Koliko imaju ono vojnika stacioniranih Amerikanci u Njemačkoj, koliko Nijemci u Americi?

Kod Amerikanaca i danas bombe "fulaju" mete iako su navođene. Tako da . . .

 

Za pušku M16. Nisam rekao detaljno kako ti želiš evo . . . M16 nije došla iz vedra neba.

M1903 je razvijena iz španskih Mauser Model 93, zarobljenih u Špansko-Američkom ratu.

Prvenstveno korištena u WWI. Preostale zalihe su korištene i u WWII.

M1903 je bila osnova iz koje je dalje razvijena M1 Carabine i ostala M serija poslije WWII tj. dolazak do M14 modela i svih drugih modela.

Springfield nije imao probleme sa preciznošću za novo ratovanje ali nove M serije jesu.

Pojavio se i problem sa plinskim cilindrom + skraćena cijev koju si naveo nije davao traženi rezultat posebno na M16.

Za prve verzije M16 je korištena M14 odnosno 7.62 mm T44 prethodnik same M14 iz Project SALVO i neki modeli iz kasnijeg Project SALVO II.

Onda se da zaključiti u osnovi da su tu bile i M14, M1 Garand, M1 Carbine i M1917 Enfield iz kojih je razvijena postepeno zadovoljavajuća M16.

Može reći da je M14 početna pozicija za razvoj M16 koja je trebala da postane i zadovolji standard NATOa jer M14 to nije mogla što i sami kažu osim gore navedenog i zbog 7.62 municije koja je teška za nošenje.

Pusti ti sada nazive svih prototipova same M16 dok nije i nazvana M16.

 

Ne kažem da nemam rupa u znjanju, dugo nisam raspravljao o ovoj temi.

Ipak ne podupirem se dokumentima koji su nelogični i što je najgore nemaju blage veze sa onime što sam napišem.

 

@cod4gamer

@antet je rekao dobru stvar. Nedostatak pilota. Do kraja rata su imali preko 1000 komada Me 262.

Mada mislim da su i Nijemci uvidjeli da je taj izforsirani projekt bio dosta nedovršen i neupotrebljiv.

Kakva korist od mlaznog lovca koji ima ubrzavanje i slabe manevarske mogućnosti u odnosu na lovce sa propelerima.

Uz to vozili su se u nesigurnim strojevima jer su motori zbog naglih visinskih promjena jednostavno otkazivali.

Npr. Me 262 bio je za oko 100mph brži od P-51D Mustanga koji ima 1 propeler. Ali, nije se mogao nositi sa njime u borbi 1na1 što se i pokazalo u par njih što su se i desile.

Sličan problem su imali i Rusi sa svojim prvim operabilnim mlažnjakom MiG-9 isto sa motorima, na koje se ne možeš osloniti jer otkazuju + što je ovaj imao probleme i sa upravljanjem.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.7.2012 18:15 (heged).
14 godina
neaktivan
offline
2 svjetski rat-rasprave

ovih dana su na history bili dokumentarci o pattonu koji je po meni bio jedan od naj generala u drugom svijetskom ratu ja iskreno neznam dali bi ameri bili tako upsješni u europi bez njega pogotovo za francusku i "battle of the bulge" gdje je njegova 3. armija pogotovo pomogla u istjeravanju njemaca.

 

 

I meni su njemci u ratu bili jako zanimljivi pogotovo kad sam čuo iskaze da kad bi onesposobili njemački tenk posada bi se izvukla uzela strojnicu i tako nastavili.

 

 

A da o talijanima i rumunjcima nepričam talijani su u africi bili toliko beskorisni a rumunji su u rusiji tako podbacili i zbog njih su rusi uspjeli zaokružit cijelu jednu njemačku armiju(ako se nevaram).

 

I meni je najzanimljivija bitka u ruskom bojištu bila bitka za staljingrad koji je rusima jako poslužio kao "trening" za berlin gdje su rusi bili tako uvježbani u blisku gradsku borbu.

 

I po meni njemci su jako uprskali kad je hitler počeo otpuštat i neslušat njegove jako iskusne i dobre generale i to što je većinu tih generala odriješivo službe i tjero svoje sulude strategije i nepovačenje koje je jako oslabio njemace 

13 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

@Co44gamer

 

Nisam ni govorio za 1942, travanj 1944 kad je Me-262 poletio operativno piloti i gorivo su bili problem, ne avioni.

Nego, recite koji je to Flak 88 kojeg stespomenuli?

 

 

@Beretta

 

Ime granate iz 1942 je VT fuse Mk32 za 5'/38 top.

U kolovozu 1942 uspjesno izvrseno testiranje, u studenom 1942 ulazi u operativnu upotrebu.

Prvi japanski avion, Aicihi D3A Val, je srusila laka krstarica CL-50 Helena 5.1.1943.

 

Ocigledno imamo razlicito tumacenje vodjene balisticke i krstarece rakete.

Nikto ne spori da su V1 i V2 koristeni, ali kljucna rijec je vodjenje.

Usmjeriti projektil prema cilju te koristititi sat i gospodina Isaaca Newtona nije nista naprednije od pucanja topnistvom.

 

 

@heged

 

Nisam ja prvi spomenuo Dresden, nego vi gospodine.

Sto se mene tice, svoje sam rekao, nikakve nove stvari ne mogu reci.

 

A sto se tice M16 i razvoja pjesackog oruzja, ne znam sto da kazem na ovo sto ste napisali.

Puska repetirka osnova za razvoj automatskog oruzja?

Procitajte sto ste napisali.

Gotovo nista ne odgovara istini.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.7.2012 19:15 (antet).
12 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
intel97 kaže...

ovih dana su na history bili dokumentarci o pattonu koji je po meni bio jedan od naj generala u drugom svijetskom ratu ja iskreno neznam dali bi ameri bili tako upsješni u europi bez njega pogotovo za francusku i "battle of the bulge" gdje je njegova 3. armija pogotovo pomogla u istjeravanju njemaca.

 

 

I meni su njemci u ratu bili jako zanimljivi pogotovo kad sam čuo iskaze da kad bi onesposobili njemački tenk posada bi se izvukla uzela strojnicu i tako nastavili.

 

 

A da o talijanima i rumunjcima nepričam talijani su u africi bili toliko beskorisni a rumunji su u rusiji tako podbacili i zbog njih su rusi uspjeli zaokružit cijelu jednu njemačku armiju(ako se nevaram).

 

I meni je najzanimljivija bitka u ruskom bojištu bila bitka za staljingrad koji je rusima jako poslužio kao "trening" za berlin gdje su rusi bili tako uvježbani u blisku gradsku borbu.

 

I po meni njemci su jako uprskali kad je hitler počeo otpuštat i neslušat njegove jako iskusne i dobre generale i to što je većinu tih generala odriješivo službe i tjero svoje sulude strategije i nepovačenje koje je jako oslabio njemace 

sve sto si naveo je tocno

talijani su jedva osvojili albaniju i etiopiju, rumunje su rusi u staljingradu gadali sa kacusama i okruzili njemacku armiju (gledao neki dokumentarac)

 

par stranica prije ste nesto pisali tipa "kako bi se rat odvijao da su njemci masovno proizvodili mause, landkreuzere,..." -- odgovor- u istom smjeru- njemci bi popusili. zasto?- njihove pantere, tigrovi 1 i 2, hetzeri, jagdpantere i ostali tenkovi su vec bili 4895394687 puta jaci od americkih i britanskih a od rusa su takoder bili jaci ali ne tolko kolko su bili jacu od americkih

13 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
antet kaže...

@Co44gamer

 

Nisam ni govorio za 1942, travanj 1944 kad je Me-262 poletio operativno piloti i gorivo su bili problem, ne avioni.

Nego, recite koji je to Flak 88 kojeg stespomenuli?

 

 

 

flak 88 je bio protuavionski i protutenkovski top koji je nanio ogromne gubitke saveznicima.u početku je korišten kao protuavionski top a kasnije su ga napravili tako da služi kao i protutenkovski/oklopni top.

PRODAJEM AJVAR
13 godina
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
cod4gamer kaže...

 

 

flak 88 je bio protuavionski i protutenkovski top koji je nanio ogromne gubitke saveznicima.u početku je korišten kao protuavionski top a kasnije su ga napravili tako da služi kao i protutenkovski/oklopni top.

 

Preciznije, koji tocno top, to me zanima?
Flak 18, 36, 37, 41 ili mozda 8,5/8,8 Flak M.39(r)?

 

Meni osobno najimpresivniji je Flak 40 Zwilling, istina veceg kalibra.

Ta njemacka serija 88 mm topova (osim Flak 41 modela) nije bila nista posebno dobra ili posebna.

Jedina posebnost je to sto je najpoznatiji.

Cak je i talijanski 90 mm PA top bio bolji.

Sto se posebno iskazalo 1991 kad su sa Zirja gadjali Sibenski most s tim talijanskim topovima

 

Sve zaracene strane su imale svoje PA topove srednjeg kalibra koji su, zacudjujuce, svi bili dobri.

Svi su pored svoje osnovne uloge koristeni i kao protivoklopno oruzje.

Sovjetski 85 mm top je koristen u T-34/85 i Su-85, americki 90 mm na Jacksonu i Pershingu.

Jednino su englezi svoje 94 mm topove koristili samo na prototipu teskog tenka, Tortoisea.

13 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

Začuđuje me što još nitko nije spomenuo pustinjsku lisicu. Po meni jedan od najboljih vojskovođa Njemačke ikada.

Svi problemi čine se rješivima ako se ljudi ne svađaju.
14 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave

i on je zbog hitlera i niškorisnih "saveznika" talijana propatio 

12 godina
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
Caesar et Brutus kaže...

Začuđuje me što još nitko nije spomenuo pustinjsku lisicu. Po meni jedan od najboljih vojskovođa Njemačke ikada.

Vojni genij. I mali ispravak*

Aut vincere, aut mori!
13 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

Rommel je kao njemacki 88mm Flak.

Dobar u svom poslu i vrlo poznat.

Ali nista bolji od svojih njemackih kolega.

Recimo Erich von Manstein je kategorija iznad.

13 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
antet kaže...
cod4gamer kaže...

 

 

flak 88 je bio protuavionski i protutenkovski top koji je nanio ogromne gubitke saveznicima.u početku je korišten kao protuavionski top a kasnije su ga napravili tako da služi kao i protutenkovski/oklopni top.

 

Preciznije, koji tocno top, to me zanima?
Flak 18, 36, 37, 41 ili mozda 8,5/8,8 Flak M.39(r)?

 

Meni osobno najimpresivniji je Flak 40 Zwilling, istina veceg kalibra.

Ta njemacka serija 88 mm topova (osim Flak 41 modela) nije bila nista posebno dobra ili posebna.

Jedina posebnost je to sto je najpoznatiji.

Cak je i talijanski 90 mm PA top bio bolji.

Sto se posebno iskazalo 1991 kad su sa Zirja gadjali Sibenski most s tim talijanskim topovima

 

Sve zaracene strane su imale svoje PA topove srednjeg kalibra koji su, zacudjujuce, svi bili dobri.

Svi su pored svoje osnovne uloge koristeni i kao protivoklopno oruzje.

Sovjetski 85 mm top je koristen u T-34/85 i Su-85, americki 90 mm na Jacksonu i Pershingu.

Jednino su englezi svoje 94 mm topove koristili samo na prototipu teskog tenka, Tortoisea.

88 označava kalibar. i ne možeš reć da nije dobar kad su u bitci kod Tobruka uspjeli potopiti britanskog razarača.

PRODAJEM AJVAR
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2012 0:44 (cod4gamer).
13 godina
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
cod4gamer kaže..

88 označava kalibar. i ne možeš reć da nije dobar kad su u bitci kod Tobruka uspjeli potopiti britanskog razarača.

 

Ne kazem da nije bio dobar, ali u usporedbi sa topovima drugih nacija nista bolji, samo poznatiji.

To sto su potopili razarac ne znaci nista posebno, Sikh nije imao srece.

Jednako kao Chokai kad je sretni pogodak AA granatom s americkog eskortnog nosaca pogodio torpeda i zapalio ih.

 

edit:

U svezi Ploestia i bpmbardiranja 1943, to uopce nije utjecalo na tijek rata.

Veliki americki gubitci u jednom napadu i sva steta je popravljena u manje od mjesec dana.

Proizvodnja nakon popravaka povecana!

Problem je bio kad su godinu dana kasnije sovjeti osvojili Ploesti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2012 12:45 (antet).
13 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
antet kaže...
cod4gamer kaže..

88 označava kalibar. i ne možeš reć da nije dobar kad su u bitci kod Tobruka uspjeli potopiti britanskog razarača.

 

Ne kazem da nije bio dobar, ali u usporedbi sa topovima drugih nacija nista bolji, samo poznatiji.

To sto su potopili razarac ne znaci nista posebno, Sikh nije imao srece.

Jednako kao Chokai kad je sretni pogodak AA granatom s americkog eskortnog nosaca pogodio torpeda i zapalio ih.

 

edit:

U svezi Ploestia i bpmbardiranja 1943, to uopce nije utjecalo na tijek rata.

Veliki americki gubitci u jednom napadu i sva steta je popravljena u manje od mjesec dana.

Proizvodnja nakon popravaka povecana!

Problem je bio kad su godinu dana kasnije sovjeti osvojili Ploesti.

točnije ploesti je popravljen u 10 dana, ali od kolovoza 1943 do kraja 1944 amerikanci su stalno bombardirali ploesti tako da ne možeš reći da nije utjecalo na rat jer su se  iz ploestija opskrbljivali gorivom vojska na balkanu i i vojska u rusiji.

i za flak 88 nije bio sretni pogodak jer su ga gađali i uspjeli također oštetiti još jedan brod.

PRODAJEM AJVAR
13 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

Dosta njemacke nafte je dolazilo iz Rumunjske ali u osmom mjesecu 1944 to prestaje, Sovjeti dolaze tamo. Tad nastaje veliki problem.

Rumunjska je od 1940 do 1944 po godinama proizvodila 5.8, 5.6, 5.7, 5.3 i 3,5 miliona tone nafte, 40-ak posto je islo Njemackoj.

Po proizvodnji se vidi da saveznicko bombardiranje nije imalo veceg utjecaja na proizvodnju. Zato kazem da nije utjecalo na ishod rata.

Ionako je vecina njemacke nafte dosla iz ugljena. Napadi na sinteticke tvornice nafte imali su mnogo veci utjecaj nego napadi na Ploesti.

 

 

Ne postoji flak 88, u Tobruku tada postoji Flak 18, 36 ili 37 plus jos talijanski i ruski modeli, a mozda i koji zarobljeni engleski 94 mm top.

Nisu to bili sretni pogotci, gadjali su brod sa vise AA topova, rezultat nije izostao.

Pa naravno da ce top koji probija 10 cm oklopa na kilometar udaljenosti osteti razarac koji je prakticki bez oklopa.

Cak i ako se gadja HE granatama.

S druge strane pogodak koji je onesposobio Chokai, tesku krstaricu koja je napadala eskortni nosac aviona je rezultat srece!

12 godina
neaktivan
offline
2 svjetski rat-rasprave

Ne znam jeste li možda čuli, ali kod nas već godinu i pol jednom mjesečno izlazi časopis "Vojna Povijest" ilitiga VP. Osobno ga pratim oko 5 mjeseci i moram reći da sam ugodno iznenađen kako sadržajem tako i načinom pisanja tj. nepristranošću. Imaju par redovnih tema npr. na prvih par stranica pišu o trenutnim žarištima u svijetu tipa militarizacija u Iranu ili planovima NATO-a o budućnosti Afganistana. Redovno pišu o bitnim (i malo manje bitnim, ali opet zanimljivim) bitkama i akcijama Domovinskog rata te o postrojbama i pojedincima koji su se iskazali. Zatim redovno pišu o hrvatskim postrojbama kroz povijest ( srednjovjekovna vojska, domobrani u austrougarskoj vojsci, ustaše, ali i partizani i to potpuno nepristrano, ne bave se politikom već golim činjenicama, događajima i posljedicama). Također imaju i redovne priče o drugom svjetskom ratu, radi čega ovo i pišem. Tema kolovoškog broja je Erwin Rommel i njegove akcije u Africi 1941. i 1942., a u sljedećem brojevima će pisati o daljnim događajima. Bili ste pričali kako su Talijani upropastili Hitlera, a i u VP-u su napisali kako su Talijani napadom na Grčku gurnuli Hitlera u ponor. Daje, pišu dosta i o vojnoj opremi koja se koristila, npr. britanskim tenkovima A9 Mk I, Mk II Mathilda II te njemačkom lovcu tenkova 4.7 cm PaK(t) (Sf) Auf Pzk.Kpfw. I {#}.

Neću više ništa pisati da ne bi ispalo da ih reklamiram, ali dajem toplu preporuku onima koje zanimaju ovakve stvari {#}http://vojnapovijest.vecernji.hr/ 

And when you gaze long into the abyss, the abyss gazes long into you.
12 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

Vidim da nepiše, kolika je cijena časopisa?

Aut vincere, aut mori!
12 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave

Pardon, zaboravio sam napisati. Košta 20 kn 19.99 kn {#}

And when you gaze long into the abyss, the abyss gazes long into you.
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.8.2012 17:32 (Reichz).
11 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave

Imas li link 'The world at war' sa prevodom? Volio bih procitati i par knjiga po preporuci, da skinem u pdf. Vise sam za 'listati knjigu', ali momentalno i ne mogu ulagati u to...

13 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
Nikada nisam volio Nijemce, niti u ratu, a niti kao narod.

Jednostavno su mi odbojni, previše su se bahatili, pa ko normalan bi htio uopće pokušat osvojit cijeli svijet???

Amerikance obožavam, i još uvijek su "redari" svijeta, kome god to ne odgovaralo.

Gdje je danas njemačko naoružanje?
Amerika, Rusija i slične zemlje, pobrišu pod danas sa njima u svim poljima( nebo, kopno, more, vojska).

No dobro, svako ima svoje mišljenje.

Mene zanima, dali bi mogao netko reć, koje su Amerikanci koristili tenkove još, a da su bili u aktivnom ratu tj. u bitkama, osim legendarnog Shermanna, koji su bili tenkovi, a da se mogu stavit u kontekts legendarnosti M4 Shermanna, jer baš i ne pamtim neko drugo ime?

I poglavito me zanimaju američki tenkovi pri kraju rata, može malo više o tome?

Gaming is Life!
11 godina
neaktivan
offline
2 svjetski rat-rasprave

Amerikanci redari svijeta? Pa oni su najveće smeće, miješaju se gdje im nije mjesto,i upravo tako se ponašaju kako si ti rekao, da su redari svijeta. Otkud im pravo? Da, pomogli su u Drugom Svjetskom, ali i tu su se umiješali zbog čega? Ubog interesa...

U jednom si možda u pravu, naoružanje... Onaj koji danas ima najviše nuklearnih bojnih glava, on je najjači... Jel nije takva situacija bila u Hladnom Ratu? Tko ima bolju tehnologiju, bolje i više oružja, a nitko ne napada? A u vatrenom oružju su Njemci još najbolji, po meni. Heckler&Koch, SiG, Steyr, Walther..

Toni
13 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

Ameri su ti imali M-10 Wolverine i pred kraj rata 1945. se u bitkama oko Rajne pojavio M-27 Pershing tenk. To su jedina dva koja se sad mogu sjetiti

prepičkavanje staklenkom ajvara ljudi koji pišu komentare poput LOL - tribute to Bojko
15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
To je subjektivan dojam... Uzmi knjigu iz povijesti i citaj tko je i uspio ;) od ww2 su se okrenuli više obnovi, pa i razvoju ostalih grana gospodarstva i napretku svega, ali i dalje su Nijemci među jačima.
13 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

Od teskih tenkova imali su M-26 Pershing naoruzna 90 mm topom, ali od 310 u Evropi samo njih 20 (T26E3 verzija) je vidilo borbu, koristen od 25 veljace 1945.

U drugom danu koristenja jedan Pershing (Fireball) pogodjen je 3 puta sa manje od 100 metara iz Tigra I.

Jedan granata je probila mantlet kroz koaksijalni mitraljez, te ubila topnika i punjaca, druga je pogodila cijev i aktivirala granatu u topu a treca se odbila od kupole zapovjednika.

Tenk je popravljen u tjedan dana i vracen u borbu.

Prvi kill je imao 27 veljace, unisten je Tigar pogotkom kroz mantlet na otprilike 800 metara udaljenosti te dva PzIV na 1100 metara.

Jedini totalno unisteni je izgubljen nakon pogotka 88 mm granate iz Nashrona koja je aktivirala streljivo u kupoli, dogodilo se krajem ozujaka u okolici Stutgarta.

Koristen je i kod Remagena prilikom zarobljavanja mosta preko Rajne.

 

Takodjer je poslan i jedan Super Pershing (T26E1) sa duzim topom te debljim oklopom. Zanimljivo je da je dodatni oklop dobiven od prednje ploce Panthera.

Koristen samo jednom, unistio Panthera ili Tigra na 1400 metara udaljenosti.

 

Od lakih tenkova krajem rata koristen je i M24 Chaffee.

 

Od tank destroyera pored spomenutog M10 Wolverinea imali su M18 Hellcat te M36 Jackson.

Za razliku od TD-ova ostalih sudionika rata americki su bili s kupolom.

M10 Wolverine je nastao od Shermana, koristen od 1943, 6700 proizvedeno, naoruzan sa 76 mm AA topom.

 

M18 Hellcat je od pocetka razvijen kao TD, proizvedeno 2500 komada, koristen od pocetka 1944.

Naoruzan je bio sa dugim 76 mm topom, a najveca prednost mu je bila brzina, cak 100 km/h po cesti!

Za 18 tonsko vozilo na gusjenicama iznimno postignuce.

 

Najmocniji TD je bio M36 Jackson, koristen od rujna 1944, proizvedeno 1400 komada.

Naoruzan je bio sa 90 mm topom, istim kao i na Pershingu.

 

Nakon rata SFRJ je dobila M18 i M36, koristeni su bili i 90-ih od svih strana.

15 godina
neaktivan
offline
2 svjetski rat-rasprave

ako bi gledali po machiavellievom radu "vladar" hitler bi sigurno spadao među jedne od velikih vladara.I moram se sloziti,ako gledamo s perspektive osobina i karakteristika vladara a ne gledati sa moralne strane,jel politika nema morala.Ono sto mene zanima,ako je netko ozbiljno proucavao i pristupio ovoj temi s ozbiljnoscu zasto se hitler toliko okomio na židove?

15 godina
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
cale kaže...

ako bi gledali po machiavellievom radu "vladar" hitler bi sigurno spadao među jedne od velikih vladara.I moram se sloziti,ako gledamo s perspektive osobina i karakteristika vladara a ne gledati sa moralne strane,jel politika nema morala.Ono sto mene zanima,ako je netko ozbiljno proucavao i pristupio ovoj temi s ozbiljnoscu zasto se hitler toliko okomio na židove?

pustimo civilne zrtve, nevine ljude, djecu, zene, starce u ovom trenutku i razmislite malo sto bi bilo da hitler nije tada pobio tolike zidove? svi bi mi danas bili u ku*cu. nije da opravdavam ali sve se dogada s razlogom, a on nije ubijo zidove zato jer mu se nije svidalo kako izgledaju.

16 godina
online
Re: 2 svjetski rat-rasprave
PCGamerX kaže...
Gdje je danas njemačko naoružanje?
Amerika, Rusija i slične zemlje, pobrišu pod danas sa njima u svim poljima( nebo, kopno, more, vojska).

Mene zanima, dali bi mogao netko reć, koje su Amerikanci koristili tenkove još, a da su bili u aktivnom ratu tj. u bitkama, osim legendarnog Shermanna, koji su bili tenkovi, a da se mogu stavit u kontekts legendarnosti M4 Shermanna, jer baš i ne pamtim neko drugo ime?

I poglavito me zanimaju američki tenkovi pri kraju rata, može malo više o tome?

Malo si "zabrijao" na amere. Američki oklop u WWII se nije mogao nositi s njemačkim, kao što to teško može i danas.

Isto tako, Njemačka kao proizvođač vojne opreme ima dosta toga za ponuditi.

15 godina
neaktivan
offline
Re: 2 svjetski rat-rasprave
mar123 kaže...
cale kaže...

ako bi gledali po machiavellievom radu "vladar" hitler bi sigurno spadao među jedne od velikih vladara.I moram se sloziti,ako gledamo s perspektive osobina i karakteristika vladara a ne gledati sa moralne strane,jel politika nema morala.Ono sto mene zanima,ako je netko ozbiljno proucavao i pristupio ovoj temi s ozbiljnoscu zasto se hitler toliko okomio na židove?

pustimo civilne zrtve, nevine ljude, djecu, zene, starce u ovom trenutku i razmislite malo sto bi bilo da hitler nije tada pobio tolike zidove? svi bi mi danas bili u ku*cu. nije da opravdavam ali sve se dogada s razlogom, a on nije ubijo zidove zato jer mu se nije svidalo kako izgledaju.

  Upravo me to i zanima,zasto? Osobno ne vjerujem da covjek takve moci,sposobnosti ili nazovimo inteligencije iz nekih osobnih razloga krenuo na zidove.Ima jedna teorija da je moc zidova u njemackoj u to vrijeme bila izrazito jaka i da je to moze biti jedan od razloga,no opet to je samo jedna od sigurno mnogih teorija.

13 godina
offline
2 svjetski rat-rasprave

Naravno da se nije americki oklop mogao nositi protiv njemackog.

Bilo bi cudno da jedan Sherman sa svojih 30 tona dostojan protivnik 15 tona tezem Panther ili skoro duplo tezem Tigru I.

Sa potkalibarskim granatama Sherman sa 76 mm topom busio je i Panthera od naprijed, sa strane i od nazad da i ne govorimo.

Firefly je busio Tigra bez ikakvih problema na svim borbenim udaljenostima.

 

No, protiv PzIV Sherman je bio ravnopravni protivnik.

Usprkos reputaciji Shermana da se lako zapali, lakse su se zapaljivali i njemacki tenkovi, ali bilo ih je manje.

No dok je Panthera i Tigrova napravljeno manje od 7500, PzIV oko 13000, s druge strane je stajalo 48000+ Shermana.

Shermana je proizvedeno malo manje nego nego sto je bila sveukupna proizvodnja njemackih oklopnih vozila.

 

S druge strane Pershing je bio vise nego dostojan protivnik tezem Pantheru i Tigru I i sposoban probiti Tigra II.

Dok su njemacke posade imale vrlo malu kolicinu potkalibarskih granata, amerikanci su imali mnogo vece zalihe.

Potkalibarska granata iz Pershinga bila je sposobna probiti 220 mm oklopa pod 30 stupnjeva na 500 metara.

Na zalost americkih posada Pershing je samo 73 dana sluzio u WW2.

 

Problem je bila americka doktrina koja je za Shermana predvidila ulogu tenka za proboje, a protivtenskovsku borbu prepustala TD-ovima.

Zbog toga je Pershing stigao tek 1945, a ne 1944 za invaziju kad je i zatrazen.

Slicno doktrinu su sovjeti imali sa IS-2/T-34/85 kombinacijom te nijemci sa PzIV/PzIII pocetkom rata.

No njemci imali 3 godine rata prije prvog susreta s amerikancima i vrijeme da usavrse posade, vozila i taktiku. (ne bas uspjesno...)

 

Leopard 2 je mocan tenk, ali za razliku od Abramsa, nikad nije ispalio nijednu granatu na protivnicki tenk.

 

11 godina
protjeran
offline
2 svjetski rat-rasprave

Vidim da mnogi pljuju na Amere,iako su Ameri u stvari SVE nacije svijeta u jednom..

Balkanska nezahvalnost se uvijek pokazjuje na najjadniji i najljigaviji način.Donedavno smo Amere dizali u nebesa,kad su nam trebali da nas podrže i čuvaju nam guzice od Srba,prije toga u ww2,smo molili da Ameri dođu,prije nego Krist osobno,i svaki puta su Ameri sačuvali naše guzice,a interes u ovom skorašnjem ratu ne vidim,jer smo toliko jadni i mizerni,da sami od sebe nemamo koristi..

Idemo dalje..Ameri se prvotno nisu htjeli uključiti u ww2,jer su smatrali da to nije njihov rat,no kako im je postalo jasno da Hitlera neće nitko drugi moći zaustaviti(Europa je pala,britanci bili na izdisaju sa svim resursima..),a Japanci su poharali Pearl,svijet je doslovno ovisio o Amerima.Ako umrežite vaše jadne mozgove,mislim na ove koji se dive Nacistima(Švabe u ww2 jesu bili nacisti),shvatit ćete,da za narode Balkana,kojih ovdje na forumu ima malo poviše iz svih republika,bi u 3 reichu bilo mjesta samo za prosjake,timaritelje konja i uglavnom poslove koji samo zahtijevaju podnošenje smrada gova*a,jer je Hitler Balkance i to sve doslovno smatrao nižim,ali ipak podnošljivim stvorenjima.E sad o onima koji se "dive" ustroju njemačkog Wermachta(nadam se da nisu toliki idioti da se dive SS-u..),Vojska je bila ddisciplirana,a sve što su posjedovali su proizvodili logoraši,kao radna snaga u industrijama..bez njih rat protiv cijelog svijeta ne bi bio moguć..

Na raznoraznim forumima tupci pljuckaju po Amerima,a reći samo ovo,onima koji valjda znaju povijest unatrag 22 godine..Da nije bilo Amera da stanu iza Hrvatske devedesetih,Hrvatske,ne bi bilo kao suverene države..Ne bi bilo precizno vođene akcije Oluja(vodili je i navodili Ameri),a prije togha,ne bi bilo američkih prijetnji srbima,da ako ne prestanu komadati Hrvatsku da će debelo naeb*ti..

Kako rekoh,Balkanci smo i to smrdljivi i nezahvalni,koji hvale nekog samo kad im nešto treba,nakon toga,rado mu damo nož u leđa..FUJ...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice