Microsoft Lumia 640

poruka: 41
|
čitano: 30.182
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Microsoft Lumia 640 recenzija

Uvod:

Lumia 640 je nedavno izdani smarphone od Microsofta (nekadašnja Nokiina linija) koji cilja na budžetne korisnike, odnosno na cijenu od kakvih 1200-1500kn za najslabiju verziju, više o tome poslije. Uz njega je predstavljena i Lumia 640XL, veći brat s nešto boljom kamerom.

 

Specifikacije:

SoC -  Qualcomm Snapdragon 400, Quad core, 1200Mhz

Memorija - 1GB RAM, 8GB storage + microSD do 128GB

Ekran - 5.0" 720p (1280x720), 294ppi, ClearBlack IPS LCD

Dimenzije - 141,3mm  72,2mm  8,8mm  145g

Kamera - 8.0MP, f/2.2, LED flash, senzor size 1/4"

Prednja kamera - 0,9MP, f/2.4

Baterija - 2500mAh

 

To bi bile neke osnovne specifikacije, ostatak možete vidjeti na ovom linku. Na papiru sve vrlo dobro, u oči upada jedino malih 8GB memorije na mobitelu, ali ta greška je ispravljena s mogućnosti dodavanja SD kartice, to je jedno od područja gdje je Microsoft pokušao uštediti koji dolar na proizvodnji. Druga stvar bi bila prednja kamera, sa malenih 0.9MP ne možete ništa očekivati osim povremenog selfiea te Skype poziva.

Valja dodati da je ovaj mobitel spreman te ima podršku za nadolazeće Windowse10.

 

Ekran:

Pet inčni ekran ovog uređaja je vrlo lako najbolji u klasi, sa sada već standardnim ClearBlack premazom pruža duboku crnu boju te odličan kontrast na IPS LCD ekranu, gotovo kao AMOLED. Boje su prirodne, vrlo točan prikaz, a tu je i mogućnost za prilagoditi prikaz boje prema vlasitoj želji sa nekoliko različitih preseta. Ekran je naravno zaštićen Gorila staklom treće generacije.

Rezolucija te gustoća piksela je sasvim zadovoljavajuća, ne dostiže flagshipove ali daleko od toga da ćete primjetiti nedostatak nekoliko piksela.

Tu je još par Microsoftovih trikova u rukavu, poput GlanceScreena, mogućnosti koja prikazuje vrijeme te određene notifikacije cijelo vrijeme, i kada je mobitel zaključan.  Sunlight readability, koja poveća svjetlinu ekrana na maksimum (više nego High) radi iznenađujuće dobro.

 
 

Sami dizajn mobitela je sličan svome prethodniku, Lumii 630, samo veći. I u tome nema ništa loše, mobitel lijepo leži u ruci, poprilično je tanak te je masa vrlo dobro raspoređena. Nema nikakvog škripanja, klimanja i sve je na svome mjestu, izrada je vrlo dobra.

 

Baterija:

Baterija je veličine nemalih 2500mAh, što je više i od Lumie 830, takozvanog flagshipa. O njoj još uvijek ne mogu puno reći budući da ga koristim tek jedan dan ali drži se solidno. Pošto se ovo moje trenutno korištenje može nazvati intezivnim rekao bih da gubi 7-10% baterije po satu, naravno trenutno su svi mogući servisi uključeni te koristi 3G signal + svijetlina na High.

Jednostavnom matematikom možemo doći do nekih 10-12 sati intezivnog korištenja, što bi trebalo zadovoljiti sve.

U realnim scenarijima mislim da će to biti bliže 20h, te će se možda i moći izvući dva dana normalnog korištenja. Osobno sam zadovoljan i s potrošnjom i s kapacitetom.

 

Valja još napomenuti da je uređaj dostupan u par konfiguracija. DualSim bez LTE, DualSim sa LTE, i još na kraju single sim sa i bez LTE.

DualSIM LTE mobiteli nisu baš toliko česti, i samim time što ih ovako jeftin mobitel ima je poprilično velika stvar.

Hvatanje signala je dobro, nisam mnogo testirao niti izlazio iz kuće ali ono što sam uspio vidjeti je sasvim uredu, jednaka količina signala je i na Lumii 630, LG Optimus L7, Htc 8s, kao i na 640 tako da ne vidim nikakvih problema sa tim.

 

Performanse:

Proći ću relativno standardne testove koje možete naći na Anandtechu, te složiti par grafova da se vidi usporedba s nekim od flagshipova ali i budžetnih mobitela. Između svakog testa izbrisani su kolačići, povijest i postavke u Internet Exploreru.

 

Testovi su redom: 

SunSpider 1.0.2, Kraken 1.1, Google Octane v2, BaseMark OS II (overall, system, memory, graphics, web)

 

SunSpider 1.0.2 SunSpider 1.0.2
 
Kraken 1.1 Kraken 1.1
 
Google Octane v2 Google Octane v2
 
BaseMark OS II (Overall) BaseMark OS II (Overall)
 
BaseMark OS II (System) BaseMark OS II (System)
 
BaseMark OS II (Memory) BaseMark OS II (Memory)
 
BaseMark OS II (Graphics) BaseMark OS II (Graphics)
 
BaseMark OS II (Web) BaseMark OS II (Web)
 

Vidimo da su performanse solidne te se vrlo lako mogu usporediti Motorolom moto G, te Lumiom 830, za flagshipovima ipak (očekivano) kaska.

No neka vas to ne zavara, sami Windows Phone na ovome uređaju radi odlično, bez ikakvog zastajkivanja, učitavanja kod multitaskinga i sličnih stvari. Iskustvo gotovo je kao kod korištenja flagshipa.

Vidi se iz grafova da nešto slabiji grafički čip rezultira i slabijim performansama kod igara. Dok to na papiru jest istina u stvarnosti mislim da nećete primjetiti kod manje zahtjevnih igara (Temple Run 2, Asphalt 8, Angry Birds) koje se pokreću vrlo fluidno.

 

Windows Phone:

Windows Phone na ovom uređaju dolazi u svojoj zadnjoj verziji, Windows Phone 8.1 Update 2, koja donosi nekoliko novosti od kojih je najveća redizajn Postavki, osim toga tu je došla i podrška za .mkv datoteke.

Kao i na gotovo svakom WP uređaju sami sustav radi vrlo dobro, responzivno i brzo, pa tako ni Lumia 640 nije izuzetak. 

Ljubitelji i korisnici ovog sustava će se brlo brzo snaći s njim, dok će pridošlice vrlo lako pohvatati skoro pa sve mogućnosti.

 

Kamera:

Ovo što sam do sada uslikao čini se kao vrlo solidno, boje su dobre, oštrina također, zahvaljujući većem broju megapiksela. Ono što je također bitno je brzina kamere, koja je iznenađujuće brza, nešto što nismo odavno vidjeli na ovoj platformi.

Evo samo par na brzinu uslikanih slika, sve su postavke na automatskom, vjerujem da se s prilagodbom mogu uslikati još bolje slike, pogotovo u uvjetima lošijeg osvjetljenja, obzirom da kamera ima mogućnost ekspozicije do čak 4 sekunde.

 

Prirodno osvjetljenje, bez LED Prirodno osvjetljenje, bez LED
 
Potpuni mrak, LED Potpuni mrak, LED
 
Auto Auto
 
Auto, Rich Capture ON Auto, Rich Capture ON
 

 

Jedan 1080p video.

 

 

Također jedna da vidite kvalitetu prednje kamere.

 

 

 

Zaključak:

S ovakvom cijenom Lumia 640 je definitivno best buy uređaj. Posjeduje određene kvalitete flagshipa, kao što su performanse, te vrlo dobra kvaliteta izrade. Ali zbog toga štedi na nekim (po meni) nebitnim stvarima kao prednja kamera te mogućnost bežičnog punjenja.

Za ovaj uređaj definitivno dajem preporuku, pogotovo ako dolazite s nekog od starijih Windows Phone uređaja, ali jednako tako i ako se želite okušati na novoj platformi.

 

Swedish latin super funk.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2015 11:11 (sirka666).
Moj PC  
22 0 hvala 12
12 godina
offline
Microsoft Lumia 640

pozz imam dual sim lumiu 640, ali problem je slike na FB stavit ful signal mora bit i onda treba puno dok jednu stavi

valter
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Microsoft Lumia 640

To ti nema veze s telefonom nego brzinom interneta ovisno na kojibnačin si spojen na internet (brzina konekcije) i o veličini slike (MB). Ili koristi WiFi od nekoliko Mbps ili smanji veličinu fotografije koju uploadaš (ako to radiš preko mobilnih podataka).

- HTC 8S -
 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Microsoft Lumia 640

da jer ako nije signal pun ništa od slika na FB ali kako androidi mogu onda a isti signal imamo

 

valter
9 godina
neaktivan
offline
Microsoft Lumia 640

imam 640 LTE (single SIM) i nemam problema na 3G i 4G vezama. postam slike i video sa fejs bez problema... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Microsoft Lumia 640

Imam neke probleme sa svojom Lumijom 640 DS:

  • dva puta mi se desilo da mi pri aktiviranju ekrana iz stand by-a slika bude obojena kao na starim televizorima, jednom crvena i sad žuta. Oba puta sam ekran ugasio i upalio (pritiskom na power dugme) i problem je nestao, ali me zanima da li bi trebalo da budem zabrinut?
  • takođe povremeno kao da ekran postane neosetljiv, ili jako slabo osetljiv na dodir;
  • telefon povremeno neće da se spoji na Wi-Fi mreže, iako ih vidi i uneta je šifra ili su otvorene; Paljenje i gašenje WiFi-ja ne pomaže, ali ako restartujem ceo telefon, poveže se bez problema
  • zvučnik ponekad kao da je sasvim malo promukao, iako mi je "zvono" na 5/10.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2015 13:58 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Microsoft Lumia 640
Za vrijeme posjedovanja l640 jednom mi se ekran zablesirao,kvar otklonio kao i ti, wifi ista stvar
11 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
Jel imate možda Insider verziju Windowsa 10?
Jer i meni se dogodilo, ali od kada sam instalirao Insider preview, tako da to ne pripisujem hardveru.
- HTC 8S -
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Microsoft Lumia 640

Ne, ja sam na 8.1 (sa poslednjim dostupnim updateom). Vidim na netu da nisu neuobičajeni problemi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Microsoft Lumia 640
I meni se to dogadalo na 8.1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
Podržava li Lumia 640 Dual Sim Internet na 4G brzinama?
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoft Lumia 640

Ne. 4G ti podržava L640 LTE Dual SIM.

 

Ja imam običnu 640 LTE. Odličan (poslovni) telefon. Integracija sa O365 je odrađena vrhunski.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
Ivan(4) kaže...

Imam neke probleme sa svojom Lumijom 640 DS:

  • dva puta mi se desilo da mi pri aktiviranju ekrana iz stand by-a slika bude obojena kao na starim televizorima, jednom crvena i sad žuta. Oba puta sam ekran ugasio i upalio (pritiskom na power dugme) i problem je nestao, ali me zanima da li bi trebalo da budem zabrinut?
  • takođe povremeno kao da ekran postane neosetljiv, ili jako slabo osetljiv na dodir;
  • telefon povremeno neće da se spoji na Wi-Fi mreže, iako ih vidi i uneta je šifra ili su otvorene; Paljenje i gašenje WiFi-ja ne pomaže, ali ako restartujem ceo telefon, poveže se bez problema
  • zvučnik ponekad kao da je sasvim malo promukao, iako mi je "zvono" na 5/10.

 Nakon godinu dana korištenja,jedino što mogu reći je 'živio android'.....

9 godina
neaktivan
offline
Microsoft Lumia 640

VIP 640 LTE - odličan bez ijedne zamjerke

Tele2 640 DS - veoma problematičan uređaj... ipak ima razlika između raznih verzija... zato uvjek kažem ljudima, kupujte SS uređaje a ne DS... sa DS uvjek neki problemi....

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
dadn kaže...

VIP 640 LTE - odličan bez ijedne zamjerke

Tele2 640 DS - veoma problematičan uređaj... ipak ima razlika između raznih verzija... zato uvjek kažem ljudima, kupujte SS uređaje a ne DS... sa DS uvjek neki problemi....

 U mene je DS,ali svejedno sumnjam da je zbog toga sva ova problematika...najprije update na win10 koji nije niti 30% razvijen,ali bez obzira na to sam se instalirao,kamera blokira i pri slikanju te ponekad niti ne spremi uslikanu sliku jer se zamrzne,videi blokiraju tokom snimanja a to se vidi i u snimljenoj datoteci(što nisam očekivao),nakon što sam restartirao uređaj(jer mi se izbrisala foto-galerija sama od sebe i ne mogu pregledavati slike niti reinstalirati galeriju),došlo je do prozora 'postavi uređaj' u kojem tipke 'sljedeće' i 'žurni poziv' uopće ne reagiraju....uglavnom otkad imam lumiu,život mi je uništen xD

16 godina
offline
Re: Microsoft Lumia 640
CyberPlague kaže...

 Nakon godinu dana korištenja,jedino što mogu reći je 'živio android'.....

 Ti si izdržao godinu dana!  Šalu na stranu, vratio sam se na Android i stvarno je superiorna platforma. L640 DS se još mota po kući, nikako da ga prodam, dao sam ga mami pa igra Candy Crush Sagu na njemu po ceo dan , ali ja sam vrlo srećan otkad sam se vratio na Android.

 

Vezano za šekspirovsko pitanje "To DS, or not to DS...", tolikim kineskim Kung Fu markama ovo nije nikakav problem, očekivao bih da i MS to ume da napravi kako treba (pogotovo što i sami nude zaista veliki broj takvih uređaja). No, na kraju krajeva, ni ne zanima me zašto uređaj koji sam kupio nije ispunio moja očekivanja, probao, opekao se, video da u tome nikako nisam jedini, doviđenja. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2016 16:58 (Ivan(4)).
9 godina
neaktivan
offline
Microsoft Lumia 640

Ništa,jedina nada je 15.8.......nosit ga kod biskupa za veliku gospu,nema mi druge

 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Microsoft Lumia 640

O vec me bacate u ocaj sa svojim komentarima,naime,prije koji dan kupio 640 XL DS i vec ovakvi komentari koji mi tjeraju jezu u kosti..Pitanje: Jel DS problematican i na WP 8.1 ili samo na W10?,ili opet to ovisi o sitnim podesavanjima?

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
duhonja kaže...

O vec me bacate u ocaj sa svojim komentarima,naime,prije koji dan kupio 640 XL DS i vec ovakvi komentari koji mi tjeraju jezu u kosti..Pitanje: Jel DS problematican i na WP 8.1 ili samo na W10?,ili opet to ovisi o sitnim podesavanjima?

 Ni slučajno updateati....na 8.1. je donekle normalno i nema ovakvih glomaznih problema kao na 10ki...ako mi ne uspije ovaj startup sada,nosim ga nazad(u pm odakle je i došao),moraju ga zamijenit,nije moja krivica.

9 godina
protjeran
offline
Re: Microsoft Lumia 640
CyberPlague kaže...
duhonja kaže...

O vec me bacate u ocaj sa svojim komentarima,naime,prije koji dan kupio 640 XL DS i vec ovakvi komentari koji mi tjeraju jezu u kosti..Pitanje: Jel DS problematican i na WP 8.1 ili samo na W10?,ili opet to ovisi o sitnim podesavanjima?

 Ni slučajno updateati....na 8.1. je donekle normalno i nema ovakvih glomaznih problema kao na 10ki...ako mi ne uspije ovaj startup sada,nosim ga nazad(u pm odakle je i došao),moraju ga zamijenit,nije moja krivica.

 Ja sam inace u Njemackoj,gdje je uglavnom dobar suport.daj mi molim te reci tocno,sto ne radi kako je normalno..meni je bitan samo mail,pozivi,nesto sms-a i tu i tamo koja fotka i video,nis previse..

9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
duhonja kaže...
CyberPlague kaže...
duhonja kaže...

O vec me bacate u ocaj sa svojim komentarima,naime,prije koji dan kupio 640 XL DS i vec ovakvi komentari koji mi tjeraju jezu u kosti..Pitanje: Jel DS problematican i na WP 8.1 ili samo na W10?,ili opet to ovisi o sitnim podesavanjima?

 Ni slučajno updateati....na 8.1. je donekle normalno i nema ovakvih glomaznih problema kao na 10ki...ako mi ne uspije ovaj startup sada,nosim ga nazad(u pm odakle je i došao),moraju ga zamijenit,nije moja krivica.

 Ja sam inace u Njemackoj,gdje je uglavnom dobar suport.daj mi molim te reci tocno,sto ne radi kako je normalno..meni je bitan samo mail,pozivi,nesto sms-a i tu i tamo koja fotka i video,nis previse..

 Znaju imat problema s wifiem,doduše meni nikad nije bilo s tim problema,ali većini po stranim forumima je to problem....Meni su se izbrisale aplikacije tj fileovi iz samog windowsa koji se ne mogu reinstalirati,te sam zbog toga napravio reset i sad ne mogu niti upaliti mob nego zabloka na start screenu...inače je imao problema s crashanjem u aplikacijama(facebook),nekad ne dolaze obavijesti s whatsappa iako je štednja baterije isključena,te videi štekaju pri snimanju i pri pregledavanju,između ostalog kamera zna zablokirat dok slikam nešto i onda se samo sruši bez da spremi tu sliku.....

16 godina
offline
Microsoft Lumia 640

Ne znam šta da ti kažem, meni je 10-ka funkcionalnija nego 8.1, bolji email klijent, bolji dialer, naša swipe tastatura, malo manje se gleda Resuming... ekran... Definitivno bih pre koristio 10 nego 8.1.

 

Imaš Windows Device Recovery Tool, pa s njim po želji možeš vraćati na 8.1, tako da bih ti savetovao da isprobaš. Takođe bih ti savetovao redovni Win 10 Release, ili Slow Ring u Insideru. Fast Ring je eksperimentalan i s njim ćeš imati više problema. Kad se popeglaju problemi iz trenutne Fast Ring verzije, onda Slow Ring dobije tu pokrpljenu verziju, a Fast Ring dobije novu eksperimentalnu verziju - dakle to je baš za ljude koji vole da budu beta testeri.

 

EDIT: Ja sam imao problem sa WiFijem da odjednom, iako i dalje vidi sve okolne mreže, neće da se spoji ni na jednu dok se ne restartuje uređaj, ali mislim da su to rešili. Dešavalo mi se da se poneka aplikacija sruši, da se povremeno smrzne na nekoliko sekundi, bio je i neki problem s SMS ili e-mail notifikacijama (ne sećam se tačno više šta)...

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2016 17:21 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
Ivan(4) kaže...

Ne znam šta da ti kažem, meni je 10-ka funkcionalnija nego 8.1, bolji email klijent, bolji dialer, naša swipe tastatura, malo manje se gleda Resuming... ekran... Definitivno bih pre koristio 10 nego 8.1.

 

Imaš Windows Device Recovery Tool, pa s njim po želji možeš vraćati na 8.1, tako da bih ti savetovao da isprobaš. Takođe bih ti savetovao redovni Win 10 Release, ili Slow Ring u Insideru. Fast Ring je eksperimentalan i s njim ćeš imati više problema. Kad se popeglaju problemi iz trenutne Fast Ring verzije, onda Slow Ring dobije tu pokrpljenu verziju, a Fast Ring dobije novu eksperimentalnu verziju - dakle to je baš za ljude koji vole da budu beta testeri.

 

EDIT: Ja sam imao problem sa WiFijem da odjednom, iako i dalje vidi sve okolne mreže, neće da se spoji ni na jednu dok se ne restartuje uređaj, ali mislim da su to rešili.

 Sad mi se startao i došlo je do ekrana 'dobrodošli' i kad klinem 'sljedeće' vizualno se vidi da je zaprimljen dodir,ali svejedno ne prebacuje na novi prozor...ja ne znam šta je sljedeće,windows je od mene nevjernika uradio.

9 godina
protjeran
offline
Microsoft Lumia 640

Misa mu njegovog..Sad se dvoumim,mozda i trumim da posto ga nisam jos niti raspakirao niti stavio sim-ove,odnesem u ponedjeljak i vratim i uzmem single sim XL..nisam pametan..

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
duhonja kaže...

O vec me bacate u ocaj sa svojim komentarima,naime,prije koji dan kupio 640 XL DS i vec ovakvi komentari koji mi tjeraju jezu u kosti..Pitanje: Jel DS problematican i na WP 8.1 ili samo na W10?,ili opet to ovisi o sitnim podesavanjima?

 ja samo komentiram hardware probleme... na DS uređaju mali problemi sa ležanjem maske i ponekad neće paliti ekran već se mora pritisnuti gore desno da maska legne i onda se upali... mobitel je relativno novi uzet nedavno u Tele2

9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
duhonja kaže...

Misa mu njegovog..Sad se dvoumim,mozda i trumim da posto ga nisam jos niti raspakirao niti stavio sim-ove,odnesem u ponedjeljak i vratim i uzmem single sim XL..nisam pametan..

 

 

 Po specifikacijama odličan mob,ali software me užasno brine....manjak aplikacija sam i nekako preživio al ovo.....

16 godina
offline
Microsoft Lumia 640

Ja uopšte nisam ubeđen da moji problemi potiču od toga što je bio u pitanju DS model. Koliko sam ranije izguglao, većina problema je dosta univerzalna na celoj WP platformi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Lumia 640
Ivan(4) kaže...

Ja uopšte nisam ubeđen da moji problemi potiču od toga što je bio u pitanju DS model. Koliko sam ranije izguglao, većina problema je dosta univerzalna na celoj WP platformi.

 ma nema sumnje u to....ds ili lte isti je k.....windows je taj koji hebe stvar a ne hardware

9 godina
offline
Re: Microsoft Lumia 640
640DS imam preo pola godine, imam samo pohvale na racum uredaja. Nedavno presao na Win10, nisam radio HR, mob super radi, fluidno, do sada mi nije ni jednom zablokirao.
Dodao bih jos, jako dobro lezi u ruci, te je prezivio 2-3 pada na pod s metra visine
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Microsoft Lumia 640
CyberPlague kaže...
duhonja kaže...

Misa mu njegovog..Sad se dvoumim,mozda i trumim da posto ga nisam jos niti raspakirao niti stavio sim-ove,odnesem u ponedjeljak i vratim i uzmem single sim XL..nisam pametan..

 

 

 Po specifikacijama odličan mob,ali software me užasno brine....manjak aplikacija sam i nekako preživio al ovo.....

 A recimo ovako,sto da stavim samo jedan sim,odnosno drugi slot ostavim prazan..u sustini je to onda single-sim?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice