Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.445.395
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Zato će Mi 10 Pro sa tim senzorom, flagship procesorom biti vrh. Nek Samsung slobodno traži 1200€ za svoj Ultra kad će Xiaomi biti upola jeftiniji...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Jebes hardware bez dobrog softwarea.

Isti prica kod Mi Note 10 i ostalih mobitela.

 

Vjerujem da je S20 Ultra prekretnica u svijetu fotografija...kao sto je prosle godine bio P30 Pro. Nadam se da ce P40 Pro imat 10x opticki zoom.

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
Zato će Mi 10 Pro sa tim senzorom, flagship procesorom biti vrh. Nek Samsung slobodno traži 1200€ za svoj Ultra kad će Xiaomi biti upola jeftiniji...

 I opet ce Samsung prodat masu mobitela kao Apple..., a tu ce biti i Huawei P40 Pro koji ce biti jeftiniji nego P30 Pro jer nema Google play.

 

Znaci jedino mi fali whats app u Huawei app storu...a ako to uspiju skemijat., bez problema cu uzet P40 Pro.

 

 

 

 

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

Ne znam sto je taj lik radio na toj fotki, ali efekt vodenih bojica je jedino moguc na 5x kameri kod malo svjetla.

Glavna kamera nema ni u tragovima taj efekt...

Evo ti jedan moj primjer u slabijem svjetlu u 108MP.

 

https://flic.kr/p/2iqoSPK

 Da, vidiš, nisam ni obraćao pažnju s kojom je kamerom fotkano, ova glavna je odlična, al ima 1-2 slike koje mi izgledaju da fali još malo oštrine, baš gledam, nisam primjetio efekt "oil painting" pa ne znam kak je tipu na onom videu to uspjelo u usporedbi sa 808PV koja mi izgleda čak bolja u nekim scenama.

 

E sad ak imaš koji smartfon s manjim senzorom (1/2.55") napravi usporedbu čisto da vidimo kolko je lošiji od Mi Note10

 

EDIT: Kad već pričamo o senzorima u smartfonima, moram ponovit još jednom, vladar te scene je Panasonic CM1! Fotke koje radi su fantazija! Praktički imaš u rukama Sony RX100.

Istina je da su senzori sve veći i ove godine će bit značajan napredak a onom kom je prioritet slikanje, izmamit će osmijeh na lice dolaskom većih senzora, umjetnički izražaji će se podići na još višu razinu.

 

 

https://www.flickr.com/groups/2712361@N20/pool/with/47284675992/

 Bas sam pogledao galeriju s tvojim slikama koje si uslikao s Mi Note 10.

Nemam zamjerke.Odlicna kamera.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

Jebes hardware bez dobrog softwarea.

Isti prica kod Mi Note 10 i ostalih mobitela.

 

Vjerujem da je S20 Ultra prekretnica u svijetu fotografija...kao sto je prosle godine bio P30 Pro. Nadam se da ce P40 Pro imat 10x opticki zoom.

 

 Tu uloga igra samo brzina procesuiranja slike, a pogotovo za ove veće MP fotke, znači brzina je u igri, al ak je softver odličan kolko tolko može prikrit te nedostatke sporijeg SoCa..

 

Tak da, nije 730G loš proc, čak naprotiv.. Naravno ak se traže ultimativne performanse bez kompromisa, onda se gleda flagšip proc, al opet ak softver kiksa i onda nije dobro pošto sam SoC ne dolazi do izražaja.

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
R36 kaže...

Jebes hardware bez dobrog softwarea.

Isti prica kod Mi Note 10 i ostalih mobitela.

 

Vjerujem da je S20 Ultra prekretnica u svijetu fotografija...kao sto je prosle godine bio P30 Pro. Nadam se da ce P40 Pro imat 10x opticki zoom.

 

 Tu uloga igra samo brzina procesuiranja slike, a pogotovo za ove veće MP fotke, znači brzina je u igri, al ak je softver odličan kolko tolko može prikrit te nedostatke sporijeg SoCa..

 

Tak da, nije 730G loš proc, čak naprotiv.. Naravno ak se traže ultimativne performanse bez kompromisa, onda se gleda flagšip proc, al opet ak softver kiksa i onda nije dobro pošto sam SoC ne dolazi do izražaja.

 nije samo brzina u pitanju, jaci procesori uglavnom imaju bolji i napredniji isp koji znaci puuuuuuuuno vise od same brzine obrade fotke

 

i btw vidim da je svaki drugi post; pa instaliraj gcam i rijesio si softversko pitanje, treba bi samo dobar hardver.. ermm potpuno netocno.

 

vidio milijun primjera i a sam imao nokiu7+ koja je imala isti senzor kao pixel2, i sa gcam nokia nije bila do koljena pixelu u nekim situacijama.. ma ni priblizno, sa 20ak verzija gcama od raznih developera, sa svim mogucim testiranjima svih mogucih postavki..

u odredenim situacijama je gcam bio bolji od stock ali nije to razina pixela bila..

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

vidio milijun primjera i a sam imao nokiu7+ koja je imala isti senzor kao pixel2, i sa gcam nokia nije bila do koljena pixelu u nekim situacijama.. ma ni priblizno, sa 20ak verzija gcama od raznih developera, sa svim mogucim testiranjima svih mogucih postavki..

u odredenim situacijama je gcam bio bolji od stock ali nije to razina pixela bila..

 A opet zavisi kolko si daju truda da gcam naprave što više originalu (google softver za kameru), recimo na mom U11 sa gcamom radi odlično a razlike su minimalne a u nekim situacijama nepostojeće, onda je samo stvar ukusa korisnika, npr.toplije-hladnije boje itd.

 

Naravno da nije ni gcam svemoguć, al ak si dev.ekipa da truda onda su rezultati odlični.. Baš gledam gcam za Mi Note 10, razlike ima između stock i gcam, al ima i tu još posla da ispoliraju samu aplikaciju (gcam).

 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Meni je smiješno sto toliko nade polazete u Gcam, a ovaj mobitel je ne jedan vec nekoliko koraka otisao naprijed i dosao blizu IQ kakav imaju RX100 ili cak micro 4/3, a kolicinom detalja u 108MP ih cak i nadmasuje...kakav crni Gcam.😄

Gcam sam probao i nije neka sreca na ovom mobu, a najvise cete dobiti odlaskom u PRO mode gdje zapravo vidite kakav potencijal lezi u ovom senzoru.

Bas sam probao jedan portret u PRO mode, interijer sa prirodnim svjetlom izvana...automatika "kaze" ISO 400, a ja u PRO stavio ISO 100, SS 1/30 sec i rezultat je stravicna ostrina u 108 MP...ides uvecati i doslovno udjes u poru na licu i onda vi pisete o nekakvom Gcam...uz ovaj mob mi Gcam nije ni u peti.😂

Trebam li spominjati i DOF koji je kao da sam fotkao DSLR-om...ovaj mob je jednostavno neka druga razina.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 10:39 (ocean77).
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Meni je smiješno sto toliko nade polazete u Gcam, a ovaj mobitel je ne jedan vec nekoliko koraka otisao naprijed i dosao blizu IQ kakav imaju RX100 ili cak micro 4/3, a kolicinom detalja u 108MP ih cak i nadmasuje...kakav crni Gcam.😄

Gcam sam probao i nije neka sreca na ovom mobu, a najvise cete dobiti odlaskom u PRO mode gdje zapravo vidite kakav potencijal lezi u ovom senzoru.

Bas sam probao jedan portret u PRO mode, interijer sa prirodnim svjetlom izvana...automatika "kaze" ISO 400, a ja u PRO stavio ISO 100, SS 1/30 sec i rezultat je stravicna ostrina u 108 MP...ides uvecati i doslovno udjes u poru na licu i onda vi pisete o nekakvom Gcam...uz ovaj mob mi Gcam nije ni u peti.😂

Trebam li spominjati i DOF koji je kao da sam fotkao DSLR-om...ovaj mob je jednostavno neka druga razina.

 Puno pišeš a malo dokaza stavljaš na flickr

Daj malo da vidimo čari pro moda na Mi Note 10

 

E kakav je OIS do kolko možeš nisko ić sa shutterom a da je slika oštra tj bez blura?

 

Što se tiče gcam, slažem se, on je namjenjen za automatiku, a kaj kad se o PRO modu malo priča ovdje

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 11:56 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Puno pišeš a malo dokaza stavljaš na flickr

Daj malo da vidimo čari pro moda na Mi Note 10

 

E kakav je OIS do kolko možeš nisko ić sa shutterom a da je slika oštra tj bez blura?

 

Što se tiče gcam, slažem se, on je namjenjen za automatiku, a kaj kad se o PRO modu malo priča ovdje

 

 

Evo malo CROP-ova, svi su 200% i usporedba sa svojevremeno ponajboljim kompaktom od Canona sa vecim senzorom 1/1.7 kakav danas imaju Huawei Mate 20 PRO i P30 PRO.

Dok sam ih imao usporedio sam oba Huaweia i bili su priblizno egal na defaultnoj rezoluciji od 10MP, a na 40MP su davali nesto malo vise detalja.

Sada sam usporedio Mi Note 10 sa tim istim Canon-om i razlika je ogromna, uopce nije za usporedjivanje.

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/563Y75

 

U prilogu je i jedan CROP 200% portreta, obratite paznju na teksture, skin tone...totalno druga razina.

Kada ovo isto napravim sa Mi8 sa te udaljenosti i napravim CROP 200% nema nikakvih finih detalja kao ovdje, a na Mi8 je Gcam i hardware kamere je identican kao na Pixelu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 12:39 (ocean77).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

Evo malo CROP-ova, svi su 200% i usporedba sa svojevremeno ponajboljim kompaktom od Canona sa vecim senzorom 1/1.7 kakav danas imaju Huawei Mate 20 PRO i P30 PRO.

Dok sam ih imao usporedio sam oba Huaweia i bili su priblizno egal na defaultnoj rezoluciji od 10MP, a na 40MP su davali nesto malo vise detalja.

Sada sam usporedio Mi Note 10 sa tim istim Canon-om i razlika je ogromna, uopce nije za usporedjivanje.

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/563Y75

 

U prilogu je i jedan CROP 200% portreta, obratite paznju na teksture, skin tone...totalno druga razina.

Kada ovo isto napravim sa Mi8 sa te udaljenosti i napravim CROP 200% nema nikakvih finih detalja kao ovdje, a na Mi8 je Gcam i hardware kamere je identican kao na Pixelu.

 Bome, razlika je vidljiva.. Koji Canon, S95, S100?

 

One low light fotke koje si stavio, to je slikano automatikom?

 

 

EDIT: Gledam na profilu fotke koji si stavio dok si imao Mi9, odlične su, čak mi i lijepše izgledaju neg na Mi Note 10

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 12:46 (zvonac).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Veseli me dolazak Samsunga S20 (najjaca izvedba) sa tim senzorom odnosno nesto modificiranim kao i dolazak Mi10 takodjer sa tim senzorom.

IQ ne vjerujem da ce biti nesto znacajno bolji, ali ce procesiranje u max rezoluciji biti brze.

Dali ce to vrijediti 2X vece cijene, odnosno 3X u slucaju Samsunga ne znam...mozda je bolje pricekati da im padne cijena.

 

Pitao si za shutter speed Zvonac, dobijem iz ruke ostro na 1/4 sec i to je zadnja brzina na kojoj ja uspijem iz svoje ruke dobiti ostru fotku.

Probao sam jos i 1/2, ali ne uspjevam...1/4, odnosno cetvrt sekunde je OK i toliko dobivam i na Canonu S95 koji ima odlicnu stabilizaciju (Canon je u tome uvijek bio jak).

Sjecam se svojevremeno dok sam uz S95 imao i RX100 prve generacije da nisam uspjevao iz ruke dobiti ostru fotku na 1/4 sec vec 1/10 ili vise tako da smatram da ovaj Xiaomi ima odlicnu stabilizaciju.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Bome, razlika je vidljiva.. Koji Canon, S95, S100?

 

One low light fotke koje si stavio, to je slikano automatikom?

 

 

EDIT: Gledam na profilu fotke koji si stavio dok si imao Mi9, odlične su, čak mi i lijepše izgledaju neg na Mi Note 10

 

 

Canon S95 imam, to mi je bio najdrazi kompakt.

 

One iz grada su sve do jedne sa automatikom.

Ako budem imao vremena probat cu i u PRO mode...kada se nadjem u gradu navecer sa viskom vremena.

 

Mi9 je dosta dobar za slabije svjetlosne uvjete i masa tih fotki je night mode koji na ovom nisam ni koristio.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

Canon S95 imam, to mi je bio najdrazi kompakt.

 

One iz grada su sve do jedne sa automatikom.

Ako budem imao vremena probat cu i u PRO mode...kada se nadjem u gradu navecer sa viskom vremena.

 

Mi9 je dosta dobar za slabije svjetlosne uvjete i masa tih fotki je night mode koji na ovom nisam ni koristio.

 Okini fotke u Pro modu, low ligt, dnevne fotke itd. imaš hrpu tog za slikanje

 

Al fakat Mi9 radi odlične fotke, možda sam više oduševljen njime radi samih boja koje su naglašene nego na Mi Note 10, na potonjem su možda realnije ili malo prigušene, neam niš protiv ak je fotka mrvicu "življa" al dok se pređe granica onda je

 

Sjećam se da je ovaj Canon bio odličan, kao i Oly XZ1 čini mi se a naravno i neizostavni RX100 s velikim senzorom..

 

Ova Ultra je ok, al to će bit ogroman mob po astronomskoj cijeni, treba pričekat Mi10, P40/P itd. kinezi će to sve nudit za daleko manje novaca, a i nešto se šuška oko flagšip Nokie da bi trebala izletit na tržište, al o tom potom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 13:01 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Okini fotke u Pro modu, low ligt, dnevne fotke itd. imaš hrpu tog za slikanje

 

Al fakat Mi9 radi odlične fotke, možda sam više oduševljen njime radi samih boja koje su naglašene nego na Mi Note 10, na potonjem su možda realnije ili malo prigušene, neam niš protiv ak je fotka mrvicu "življa" al dok se pređe granica onda je

 

Sjećam se da je ovaj Canon bio odličan, kao i Oly XZ1 čini mi se a naravno i neizostavni RX100 s velikim senzorom..

 

Ova Ultra je ok, al to će bit ogroman mob po astronomskoj cijeni, treba pričekat Mi10, P40/P itd. kinezi će to sve nudit za daleko manje novaca, a i nešto se šuška oko flagšip Nokie da bi trebala izletit na tržište, al o tom potom.

 

 

Mi9 je isto mob sa vecim senzorom, ne tako velikim kao Mi Note 10, ali je tek neznatno manji od onog u P30 PRO tako da ne treba cuditi ni njegov IQ.

Ja sam zaista probao i imao svasta, od Lumie 1020 pa na dalje i u ovih 7 godina sam svake godine samo mogao konstatirati da joj i dalje nitko nije ravan sve do ovog...ovaj je nadmasio i nju i Nokiu PV808 i postao nova "mjerna jedinica" za IQ.

Srecom necemo trebati cekati novih 6-7 godina jer vec za par dana dolaze nove mjerne jedinice.

Pricekat cu neke prve testove i naravno cijene iako sumnjam da ce se u pocetku isplatiti dati 2X vise novaca za Mi10 jer ce ionako kroz par mjeseci pasti na prihvatljiviju cijenu...kao i Samsung.

5 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

ocean77  , ajde probaj bacit gcam na mi note 10, cisto u low lightu da vidimo razliku :)

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

640 X 480 vs 12032 X 9024...moj prvi i zadnji camera phone. 

SE T300 sam kupio sada vec davne 2002 kada sam izasao iz HV-a (u vojsci sam imao Siemens S25) i tada je taj SE T300 bio znacajan upgrade jer je dolazio sa VGA kamericom rezolucije 640 X 480 pixela i taj modul je mogao pohraniti cca 15-tak fotki.

Imam sve skupa stotinjak fotki sa tim mobom i nisu toliko lose koliko sugerira ta rezolucija.

Nakon njega sam imao SE P800 koji je imao integriranu kameru. ekran preko skoro cijelog moba i olovcicu kao Galaxy Note danas...i to sve 2003!

Mogu reci da sam bio dio cijele te povijesti i da sam i tada podjednako cesto mijenjao mobitele kao i danas...danas to malo vjestije radim bez da gubim lovu pri tome.

Izvadio iz ladice svoj prvi kamera phone i fotkao ga sa Mi Note 10...slike ispod.

 

 

Koji su bili vasi prvi mobiteli sa kamerama?

 

Prvi mob opcenito koji sam imao je bila Nokia 3210 1999.g.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 14:10 (ocean77).
 
2 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
aloevera13 kaže...

ocean77  , ajde probaj bacit gcam na mi note 10, cisto u low lightu da vidimo razliku :)

 

 

Vec sam probao i jednostavno je stock bolja.

Verzija koju sam probao nije podrzavala default rezoluciju tako da vec tu nije usporedivo.

Ako znate za neku verziju koja je OK stavite link pa mogu probati.

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ako sve bude po planu u srijedu/cetvrtak okacim sampleove s20/s20+ vs p30 pro vs mi note 10

Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
Okini fotke u Pro modu, low ligt, dnevne fotke itd. imaš hrpu tog za slikanje

 

 

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/b7NDu3

 

Evo jos nekih, uglavnom PRO mode.

Fotke su sa raznim kamerama a ne samo sa glavnom.

PRO mode je iznenadjujuce dobar na obje TELE kamere.

 

I ne, ovo nije night sight koji od mraka napravi dan, znaci ovo su fotke za koje sam koristio PRO mode da dobijem onako kako i oko vidi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 21:10 (ocean77).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/b7NDu3

 

Evo jos nekih, uglavnom PRO mode.

Fotke su sa raznim kamerama a ne samo sa glavnom.

PRO mode je iznenadjujuce dobar na obje TELE kamere.

 

I ne, ovo nije night sight koji od mraka napravi dan, znaci ovo su fotke za koje sam koristio PRO mode da dobijem onako kako i oko vidi.

 Ove noćne sa glavnom kamerom su odlične!

 

Vjerojatno i s manjim senzorom bi ispale jako dobre, al bi bile s puno šuma i gubitka detalja, al ovaj veliki senzor se točno vidi njegova superiornost spram današnjih senzora koji dominiraju u flagšipima (1/2.55").

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

640 X 480 vs 12032 X 9024...moj prvi i zadnji camera phone. 

SE T300 sam kupio sada vec davne 2002 kada sam izasao iz HV-a (u vojsci sam imao Siemens S25) i tada je taj SE T300 bio znacajan upgrade jer je dolazio sa VGA kamericom rezolucije 640 X 480 pixela i taj modul je mogao pohraniti cca 15-tak fotki.

Imam sve skupa stotinjak fotki sa tim mobom i nisu toliko lose koliko sugerira ta rezolucija.

Nakon njega sam imao SE P800 koji je imao integriranu kameru. ekran preko skoro cijelog moba i olovcicu kao Galaxy Note danas...i to sve 2003!

Mogu reci da sam bio dio cijele te povijesti i da sam i tada podjednako cesto mijenjao mobitele kao i danas...danas to malo vjestije radim bez da gubim lovu pri tome.

Izvadio iz ladice svoj prvi kamera phone i fotkao ga sa Mi Note 10...slike ispod.

 

 

Koji su bili vasi prvi mobiteli sa kamerama?

 

Prvi mob opcenito koji sam imao je bila Nokia 3210 1999.g.

T300...joj...kad se sjetim. Frend ga je imao u srednjoj skoli...show. Ako me sjecanje sluzi - Ciro Blazevic ga je reklamirao na predstavljanju.

 

Prvi mob mi je Simens C35...prvi mob kupljen s svojom lovom - Nokia N95 8GB...

Prvi mob s jebenom kamerom mi je Nokia 6630 -1.3mpix...to je bio najbolji mob u skoli. 

Bas bi morao jedan dan popisat sve svoje mobitele...

Koji mi je mob ostao u sjecanju - Sony Ericsson C905 - prvi mob s 8.0mpix kamerom - lik mi ga je sacuvao u Tele 2., jer su dosla samo 2 komada u ZG

a ja uzeo jedan.

Takoder prvi smartphone Iphone 3GS...i nakon toga sam poceo godisnje 2,3 puta mjenjat mobitele...do dan danas.

 

U svakom slucaju lijepo je se sjetit te proslosti...

 

Ps. 1999 godina...Prvi put kad sam se susreo s mobotelom...frend je dobio u 5 osnovne - Panasonic GD90...mi nismo vjerovali da je to mobitel...i morao nam je dokazat da je to stvarno pravi mobitel tako sto je nazvao mamu na kucni telefon 

Mislim da sam tog frenda i tu spominjao...onaj koji zadnjih 10 godina ima samo Samsung od S1 do S10...

Uvijek je sve imao prvi...jer je bio sin jedinac. Ja sam od njega kupio 6630...

 

Nije GD90, nego GD30 hahahah., kaze mi frend hahahaha

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 21:30 (R36).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

T300...joj...kad se sjetim. Frend ga je imao u srednjoj skoli...show. Ako me sjecanje sluzi - Ciro Blazevic ga je reklamirao na predstavljanju.

 

Prvi mob mi je Simens C35...prvi mob kupljen s svojom lovom - Nokia N95 8GB...

Prvi mob s jebenom kamerom mi je Nokia 6630 -1.3mpix...to je bio najbolji mob u skoli. 

Bas bi morao jedan dan popisat sve svoje mobitele...

Koji mi je mob ostao u sjecanju - Sony Ericsson C905 - prvi mob s 8.0mpix kamerom - lik mi ga je sacuvao u Tele 2., jer su dosla samo 2 komada u ZG

a ja uzeo jedan.

Takoder prvi smartphone Iphone 3GS...i nakon toga sam poceo godisnje 2,3 puta mjenjat mobitele...do dan danas.

 

U svakom slucaju lijepo je se sjetit te proslosti...

 

Ps. 1999 godina...Prvi put kad sam se susreo s mobotelom...frend je dobio u 5 osnovne - Panasonic GD90...mi nismo vjerovali da je to mobitel...i morao nam je dokazat da je to stvarno pravi mobitel tako sto je nazvao mamu na kucni telefon 

Mislim da sam tog frenda i tu spominjao...onaj koji zadnjih 10 godina ima samo Samsung od S1 do S10...

Uvijek je sve imao prvi...jer je bio sin jedinac. Ja sam od njega kupio 6630...

 

 

 

 

 

Ja sumnjam da bih se sjetio svih koje sam imao od 1999 do sada, a popis bi bio poduzi...

Oni koji su ostavili dojam, njih se sjecam.

Uglavnom mislim da sam imao sve koji su barem po necem bili znacajni.

Zanimljivo, od poznatijih marki jedino nisam nikada imao Sony i Motorolu...imao sam Sonyericssone, ali ne i Sony...nakon sto su se razisli.

Nisam imao ni Alcatel, Sagem i jos masu manje poznatih.

Prvi mobiteli sa malo ozbiljnijim kamerama koje sam imao bili su SE S700i, SE K800i, Nokia N95 8GB, a prije njih masa sa manje ozbiljnim kamerama poput Samsung D500, D600, Nokia 6600...Nakon Nokie N95 prvi smartphone koji sam kupio bio je iPhone 3G, zatim 3GS, pa 4, 4S i onda sam odustao od njih pa je usljedio Samsung Galaxy S3, S4, S6, S7, S8...izmedju je bio i LG G3, G4, V10, Lumia 1020 imao sam i Galaxy Note 3, Note 8, Note 9, Huawei P20 PRO, P30 PRO, Mate 20 PRO, nekoliko Xiaomia zadnjih 2-3 godine...zvuci puno, ali to je period od 20 godina. :)

Nisam sve ni nabrojao, ali to su oni koji su bili znacajniji...kada su se tek pojavili mobiteli imao sa Ericsson T10, T28, Nokia 3210, Siemens S25, S45i, SE T300 (prvi camera phone)...

 

Kolega Batman, da cujemo vas...

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 21:41 (ocean77).
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

640 X 480 vs 12032 X 9024...moj prvi i zadnji camera phone. 

SE T300 sam kupio sada vec davne 2002 kada sam izasao iz HV-a (u vojsci sam imao Siemens S25) i tada je taj SE T300 bio znacajan upgrade jer je dolazio sa VGA kamericom rezolucije 640 X 480 pixela i taj modul je mogao pohraniti cca 15-tak fotki.

Imam sve skupa stotinjak fotki sa tim mobom i nisu toliko lose koliko sugerira ta rezolucija.

Nakon njega sam imao SE P800 koji je imao integriranu kameru. ekran preko skoro cijelog moba i olovcicu kao Galaxy Note danas...i to sve 2003!

Mogu reci da sam bio dio cijele te povijesti i da sam i tada podjednako cesto mijenjao mobitele kao i danas...danas to malo vjestije radim bez da gubim lovu pri tome.

Izvadio iz ladice svoj prvi kamera phone i fotkao ga sa Mi Note 10...slike ispod.

 

 

Koji su bili vasi prvi mobiteli sa kamerama?

 

Prvi mob opcenito koji sam imao je bila Nokia 3210 1999.g.

uh, ne sjecam se koji sam prvi imao s kamerom.. prvi opcenito mi je bio motorola startac tamo negdje 1998/99, onda kasnije par ericssona, philipsa i sl.

ustvari ne znam kada su poceli oni samsung klizni d750 ili tako nesto, on je tada imao najkameru (1,3mpx) navodno.. imao sam neka 2 modela slicna..

mislim da sam imao sve marke koje postoje :) od sagema do nekog cudne marke koje se ne mogu sjetiti.. najvecu rezoluciju je imao, a najmanje featura..

 

znam da mi je prvi kojem mi je kamera bila donekle upotrebljiva je sony ericsson k750, i onda nokia n93 

s 3x optickim zoomom i do tad nevidenim video snimanjem.. kasnije n95 kao kralj fotica.. i tako svakih par mjeseci nesto drugo :)

 

znam samo da mi je kasnije samsung omnia, omnia hd, samsung galaxy 1, iphone 3g, htc hd, i sve sto sam tada imao bili jedno dugo vrijeme klasa ispod n95 kojem sam se opet bio vratio.. pogotovo video snimanje je bilo neuhvatljivo za ekipu jedno vrijeme.. 

 

i da, jako mi nedostaje button za okidanje kao na tim starim nokiama, i kasnije na sony z seriji..

 

e daaa i nokia n82 sam imao zbog ksenona! to je tada bilo wow, i nekog sony-a sa ksenon blicom.. sony ericsson satio! i n86 kao nasljednika n82, ali je bio bez ksenona pa nocne nisu ipak bile nesto iako se reklamirao kao bolji.. 

kad malo bolje razmislim, imao sam SVE mobitele 

 

uglavnom sam uvijek isao za boljom kamerom, pa onda ostalo....

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 22:02 (digitall).
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Prva Xenon bljeskalica ti je bila na C905 a onda su poslje ugradili u Satio.Satio je bio pila i pol.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ericsson K750 si sad spomenuo i onda sam se sjetio da sam i njega imao, pa sam uzeo K800 koji ga je zamjenio i on je imao zaista solidnu kameru, usporedivu sa Nokiom N95.

Nevjerojatno koliko je marki nestalo sa scene i koliko se novih pojavilo.

HTC je bio izuzetno jak, ali mene nije privlacio...imao sam samo HTC 10.

LG jedva da se i prodaje, Sony takodjer, Ericsson je nekada bio zastupljen kao danas Samsung, a Nokia kao Apple i danas su oba proizvodjaca na margini...za 10 godina ili vise tko zna tko ce nestati od ovih koji su danas popularni, a mozda se pojave neki novi.

Nekada su Nijemci imali jake predstavnike, Siemens je imao odlicnih modela...prvi ekrani u boji, ugradjeni MP3 playeri, robusniji mobiteli...sjecam se da je i Bosch radio mobitele.

Francuzi su imali Alcatel i Sagem, Nizozemci Philips, Japanci Panasonic...a Kineza nije bilo na mapi osim sto su sklapali tudje brendove...

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 

Ovo je jedini mobitel koji sam zelio i nikada nisam imao, tada si ga jednostavno nisam mogao priustiti jer je bio uzasno skup.

2002 je izgledao impresivno sa velikim ekranom i kamerom iza.

 
0 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Ako se ne varam 7650 je bio moj prvi mob sa kamerom, al nisam 100% siguran. Bio sam 8.razred, ali nisam ga prvi imao, preduhitrio me jedan lik.
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Hehe, to je kao da sada klinac 8 razred ima iPhone 11 PRO nekakav ekvivalent.🙂

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

Prva Xenon bljeskalica ti je bila na C905 a onda su poslje ugradili u Satio.Satio je bio pila i pol.

 Prva ksenon bljeskalica je bila na K800. A ne znam zašto ih više ne ugrađuju, puno su bolje od led lampica.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice