Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.274
|
čitano: 1.434.885
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ti glupo postavljaš tezu, uzimaš sensor pete klase, govorimo o sensorima, tačnije veličini ali iz iste klase i najnoviji mobiteli jasno pokazuju da trend ide ka smanjivanju veličine sensora, ali su i oni sami po sebi kao novija generacija unaprijeđeni i na to plus dobar softver, daje za rezultat da je Pixel 2 iako ima manji sensor osvojio više bodova i ima dakle bolje slike i video nego Pixel 1 koji ika veći sensor
šta nije jasno
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
da ne govorimo i o ajfunu koji iz prastare veličine 1/3" koju prodavači magle vuku još od 5s, sa softverom izvlače takav kvalitet da Ajfun X zauzima drugo mjesto iza Pixela 2
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ako se referiras na nove Pixele ja to nebi nazvao trendom smanjenja senzora jer se radi o senzoru 1/2.3 koji je bio u prvoj generaciji, a u drugoj je neznatno manji 1/2.55 sto je i dalje osjetno veci senzor nego sto je u iPhoneu X, LG G6 ili LG V30.

Sony razvija konstantno nove senzore u raznim velicinama od 1/2.3 do 1/3.1, a na proizvodjacima je da u trenutku razvoja novog modela izaberu adekvatan ovisno o samim gabaritima uredjaja i naravno cijeni samog senzora.

Vjeruj mi da ne kosta jednako jedan odlicni imx377 kao onaj kakav je izabrao LG za svoj V30.

Mobiteli se rade u stotinama tisuca primjeraka, a neki i u milijunima pa razlika od 1 ili 2 dolara u cijeni pojedinog senzora proizvodjacu donosi znatne ustede da bi kasnije bio sto konkurentniji i na kraju ostvario sto veci profit.

Za iPhone X nemam podatak koji je senzor unutra osim da je 1/3 velicine i lako moguce da im je Sony razvio nekakav novi senzor, a u Appleu postoje cijeli odjeli i vojska zaposlenika koja razvija svaki pojedini dio pa tako i SW kamere pa su uspjeli nategnuti IQ do krajnjih granica...ono sto mali proizvodjaci ne uspjevaju...drugim rijecima Apple je toliko jaka firma da su oni u nekim stvarima izvan konkurencije.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Optika i stabilizacija isto jako utječu na kvalitetu. Npr. V30 iako koristi manji senzor ima staklene leće uz najširi otvor blende što mu omogućuje primanje dosta više svijetla na senzor i oštrinu pa u krajnosti nerijetko ima bolje fotke nego modeli sa većim senzorom. Smatram i da je V30 najbolji uređaj za video snimanje jer uz to omogućuje najnapredniji manual mode
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
naravno
to je drugi bitan element, otvor blende
v30 uz Mate 10 imaju jedini f/1.6
i to je očigledno polučilo izvrsne rezultate jer Mate 10 Pro dijeli drugo mjesto sa Ajfunom X i prvi je Kinez koji je napravio značajan iskorak u pogledu kamera a gdje su uvjek zaostajali iako su imali najbolje komade hardvera, primjer Xaomi Mi5s apsolutno isti sensor sonx imx 378 kao i u Pixelu 1 ali slikke ninpribližne

čuj neznatna razlika između 2,55 i 2,3
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
Optika i stabilizacija isto jako utječu na kvalitetu. Npr. V30 iako koristi manji senzor ima staklene leće uz najširi otvor blende što mu omogućuje primanje dosta više svijetla na senzor i oštrinu pa u krajnosti nerijetko ima bolje fotke nego modeli sa većim senzorom. Smatram i da je V30 najbolji uređaj za video snimanje jer uz to omogućuje najnapredniji manual mode

 

Bosančero kaže...
naravno
to je drugi bitan element, otvor blende
v30 uz Mate 10 imaju jedini f/1.6
i to je očigledno polučilo izvrsne rezultate jer Mate 10 Pro dijeli drugo mjesto sa Ajfunom X i prvi je Kinez koji je napravio značajan iskorak u pogledu kamera a gdje su uvjek zaostajali iako su imali najbolje komade hardvera, primjer Xaomi Mi5s apsolutno isti sensor sonx imx 378 kao i u Pixelu 1 ali slikke ninpribližne

čuj neznatna razlika između 2,55 i 2,3

 

Ajde da sada ne pisem markove konake, procitajte lijepo ovaj tekst jer govori upravo ono sto bih vam i ja odgovorio a neda mi se:

 

https://thenextweb.com/opinion/2017/10/23/psa-smartphone-apertures-are-meaningless-without-knowing-the-sensor-size/

 

I’m going to oversimplify things a bit, but let’s assume two phones are technologically identical except for their aperture or sensor size. If two phones have the same sensor size, the one with the wider aperture will be better. But by the same token, if two phones have the same aperture, the one with the larger sensor will win.

 

Take the LG V30, whose F1.6 aperture was the largest on a smartphone at the time of its announcement, and was heavily promoted in marketing materials. It was supposed to be a significant update over the V20’s F1.8, and I was all excited for bokehliscious night-time photos. That is, until I realized LG conspicuous didn’t mention the V30’s sensor size. There was a reason for that: the LG V30 is using a smaller sensor (1/3″) than the V20 (1/2.6″), largely negating the aperture advantage.

 

 Worse, smaller sensors tend to have inferior dynamic range, which can’t be fixed by simply increasing the aperture.

That’s not to say making sensors smaller is always a bad thing either. The Pixel 2 also made a similar move (from a 1/2.3″ sensor to a 1/2.55″ one), but it gets a pass because in addition to a wider aperture (F1.8 vs F2.0), Google also added optical image stabilization for better low light performance, and seems to be using better sensor tech overall.

Again, the problem is when marketing heavily focuses on a larger aperture without mentioning the sensor has been made smaller. Sometimes a large enough aperture can overcome a smaller sensor in terms of low light performance

 

Point is, don’t judge a phone’s camera purely by its specs – the results matter more than anything else. And to smartphone manufacturers: stop flaunting your wider apertures if you’re going to shrink the sensors at the same time.

14 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Dečki, molim vas, ili u prvi post stavite ili tu, nema veze, redoslijed današnjih top modela po kvaliteti fotki kao primarnoj ocjeni uređaja.

Ako netko ima vremena, naravno, tko se kuži u to. A kužite se svi više od mene u ovoj temi.

Naime, ovaj vikend uzimam uređaj drugi jer sam prodao op5t zbog (ne)kvalitete kamere.

Da sad ne spamam pm svakog u temi, molim vas neke preporuke. I da, bez nekih pro modova, automatika ako je moguće.

Cijena fleksibilna, do ili oko 600€ cca. Dual sim obavezno.

Za sad mi ovako ulazi u obzir najviše mate10pro, note8, s8+ kolko vidim je dosta rijedak dualsim.

Hvala vam

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Da, taj otvor blende u v30 je veliki gimmick...

 

 

dalja46 , na kraju ispada bas ovo sa v30 = mate 10. znaci apertura jednaka, a senzor 1/2.9"
Mate 10 pro
These lenses are complemented by a versatile sensor combination. The primary camera sensor has a 12MP pixel count, and is likely to be the Sony Exmor IMX286 used in the flagship Huawei P10. This RGB sensor size is 1/2.9in in size and features 1.25μm pixels. 
As for the second sensor, this offers 20MP and lacks OIS, but it benefits from being monochrome. Likely the Sony Exmor IMX350, this time round it’s a 1/2.8in sized sensor with 1.0μm pixels.
One plus 5T
Dual: 16 MP (f/1.7, 27mm, 1/2.8", 1.12 µm, gyro EIS) + 20 MP (f/1.7, 27mm, 1/2.8", 1 µm)
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Po meni, top kombinacija, pixel/xl, 6P, ukoliko nekom ne smeta AOSP, čak mi je i dan danas malo žao što sam se riješio 6P, najviše radi fotića, stvarno za taj mob mogu tu bacat hvalospjeve dok se radi o fotiću, a i sa 5X sam bio prezadovoljan, pošto dijele isti senzor, tak da tu nema razlike osim u video snimanju...

 

Da se razumijemo, sve poslije što sam imao, nisam ostao razočaran, čak naprotiv, samo eto, dvojac iz Googlea ima fantastičnu kameru out of box, unatoč nepostojanju manual kontrola, automatika radi odlično, a na 6p to dolazi do izražaja u kombinaciji sa HDRom, koji posao odrađuje odlično, šteta kaj i drugi proizvođači ne naprave odličan posao kao i google po tom pitanju..

 

Mada sad ima tih custom aplikacija google camera koja zamjenjuje stock kameru, na većini uređaja a kolko čitam rezultati su i više neg dobri..

Ima google cam app za U11 pa se bum malo poigral s tim..

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ja mislim da samsung galaxy s2 ima najbolju kameru.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
https://www.phonearena.com/news/Apple-iPhone-X-vs-Google-Pixel-2-XL-camera-comparison_id100889/page/2

Apple iPhone X vs Google Pixel 2 XL: camera comparison

Čak i nije tak loša ta kamera na Ajfonu..
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Prije par dana izvadio iz ladice, nakon 7+ godina još radi a i kamera još uvijek konkurentna.

 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Neka preporuka za "kineza" sa solidnom kamerom .

Znam da im je to največa mana u cjenovnom rangu oko 200$ .

Koji bi bio sa najboljom kamerom 

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Xaomi Mi Note 3
na DXOMarku osvojio 90 bodova kao HTC u11 ili Google Pixel 1

takođe i Xaomi Mi5s
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
5220 kaže...

Prije par dana izvadio iz ladice, nakon 7+ godina još radi a i kamera još uvijek konkurentna.

 Aj baci koju fotku s N8.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
saberrider kaže...

Neka preporuka za "kineza" sa solidnom kamerom .

Znam da im je to največa mana u cjenovnom rangu oko 200$ .

Koji bi bio sa najboljom kamerom 

 Za 200$ ti je najbolji meizu m6 note.

Oko 300$ mi 5s i mi note 3 kao sto je kolega rekao.

11 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
5220 kaže...

Prije par dana izvadio iz ladice, nakon 7+ godina još radi a i kamera još uvijek konkurentna.

 N8, kako je taj mobitel imao fenomenalnu kameru, s time da se još sa malo modanja to dalo poboljšati. Imam preko 1000 slika s tim mobitelom. I fora je, da on ima ugrađen ND filter koji se automatski baci preko leće kamere pri jakoj svjetlosti, i tako maksimalno smanji gubitak kvalitete slike.

...................................... funny facts
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
od tih starijih mobitela valjda je
Nokia 808 sa nedostižnom veličinom sensora 1/1,2"
41 MP (38 MP eff., f/2.4, 1/1.2"), Carl Zeiss optics

kao inNokia 1020 sa veličinom sensora 1/1,5"

41 MP (f/2.2, 26mm, 1/1.5", 1.12 µm), Carl Zeiss optics, OIS,
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
skorvy kaže...

 N8, kako je taj mobitel imao fenomenalnu kameru, s time da se još sa malo modanja to dalo poboljšati. Imam preko 1000 slika s tim mobitelom. I fora je, da on ima ugrađen ND filter koji se automatski baci preko leće kamere pri jakoj svjetlosti, i tako maksimalno smanji gubitak kvalitete slike.

 Aj baci koju fotku s tim mobitelom..

Bosančero kaže...
od tih starijih mobitela valjda je
Nokia 808 sa nedostižnom veličinom sensora 1/1,2"
41 MP (38 MP eff., f/2.4, 1/1.2"), Carl Zeiss optics

kao inNokia 1020 sa veličinom sensora 1/1,5"

41 MP (f/2.2, 26mm, 1/1.5", 1.12 µm), Carl Zeiss optics, OIS,

 N8 ima isto veliki senzor, 1/1.83" 12MP

11 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Kojim mobitelom? N8(nemam ga više, samo sl na pcu) ili trenutnim? 

...................................... funny facts
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
skorvy kaže...

Kojim mobitelom? N8(nemam ga više, samo sl na pcu) ili trenutnim? 

 Misll sam da jos imas N8..

11 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
skorvy kaže...

Kojim mobitelom? N8(nemam ga više, samo sl na pcu) ili trenutnim? 

 Misll sam da jos imas N8..

 Razmisljam već neko vrijeme, vidim da ga ima na eBayu, za neke sitne novce, uzeti i da mi služi kao fotić. Za 60-80$ sigurno ne budem uzeo bolju kameru, a plus i da ima i tako dugotrajnu bateriju. 

...................................... funny facts
16 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
pa govori o onome o čemu ja pisah
da Pixel 2 smanjuje veličinu sensora ali povećava otvor blende
što li ne zadržaše bar istu veličinu sensora a povećaše otvor blende (valjda bi rezultata bio jiš bolji) ostaje meni nejasno

The Pixel 2 also made a similar move (from a 1/2.3″ sensor to a 1/2.55″ one), but it gets a pass because in addition to a wider aperture (F1.8 vs F2.0), Google also added optical image stabilization for better low light performance, and seems to be using better sensor tech overall.
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Test optičke stabilizacije slike Apple iPhone X, Huawei Mate 10 Pro, Samsung Galaxy Note8 i Google Pixel 2 telefona


Optička stabilizacija slike je važna opcija kod kamera modernih telefona. Ona vam omogućava snimanje kvalitetnih scena i kada vam se tresu ruke, odnosno kompletni se pomjerate.

Većina modernih telefona ima OIS (optical image stabilization), odnosno optičku stabilizaciju slike no da li na svim telefonima OIS radi podjednako dobro? Evan Rodgers, novinar Engadget-a je to odlučio provjeriti. Uporedio je Apple iPhone X, Huawei Mate 10 Pro, Google Pixel 2 i Samsung Galaxy Note8 telefone u dvije situacije. Prva situacija je vožnja u metrou, gdje su vibracije snažne poput kakvog zemljotresa. Druga scena je normalno hodanje ulicom.

Ispostavilo se da optička stabilizacija slike jednog od testiranih modela pravi daleko bolji rezultat od konkurencije. A koji?

Pogledajte priloženi video snimak i gif.
https://balkanandroid.com/test-opticke-stabilizacije-slike-apple-iphone-x-huawei-mate-10-pro-samsung-galaxy-note8-google-pixel-2-telefona/
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava


video snimak hodanja ulicom i kako OIS praktično odrađuje posao je odličan...teško se odlučiti koji je mob najbolji, možda po meni zadnji Pixel 2 je najbolji

šta vi mislite?
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Idem u srijedu kupiti neki fotić za 100€ s EBaya s optic senzor i 10 zoom pa pojedem sve te vaše smartphone jadne fotke.

Tema je besmislena.

Kupite polovni LG G2 ili samsung Galaxy S3 i riješili ste problem i solidnih fotki, videa i funkcija koje daje sam smartphone..

Ne morate kupiti te preskupe mobitele radi fotografija.

Nema smisla, razlike su nezamjetne.

Da, JA lično i osobno !
 
0 5 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Haj nek si ti pametan!!!
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bosančero kaže...


video snimak hodanja ulicom i kako OIS praktično odrađuje posao je odličan...teško se odlučiti koji je mob najbolji, možda po meni zadnji Pixel 2 je najbolji

šta vi mislite?

 Da, Pixel 2 ima jaku dobru stabilizaciju a ajfon niš posebno..

9 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice