Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 1.778
|
čitano: 325.058
|
moderatori: Danny_HR, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
walentkane kaže...

Koji je rok da serviser dođe na intervenciju nakon prijavak kvara, uređaj pod garancijom?

radi se o perilici suđa Electrolux, kvar je prijavljen telefonski prije više od mjesec dana a priej 10 dana poslan i mail.

kome prijaviti ako ne dođu?

Ne kupujte Electrolux btw, očito nepostojeća servis mreža.

Obicno ti recu kada ce doci. Neznam zasto si cekao 30 dana iskreno. Do sada su mi serviseri uvijek dolazili unutar tjedan dana (u biti prije u roku od 2 dana).

Obrati se trgovcu, ali ovo mi vise lici na aljkavost servisa gdje si ti njih trebao zivkati jer je netko tamo opce i zaboravio da si ti nesto prijavio.

6 godina
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Zna li netko sto se dogodi sa recimo grafičkom karticom (ispravnom) ako se vrati u shop. Kome ide, smiju li ju dalje prodavati etc.? Znam da neki shopovi prodaju pod nizu cijenu i napisu "otvorena ambalaža"

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
sandokan111 kaže...
walentkane kaže...

Koji je rok da serviser dođe na intervenciju nakon prijavak kvara, uređaj pod garancijom?

radi se o perilici suđa Electrolux, kvar je prijavljen telefonski prije više od mjesec dana a priej 10 dana poslan i mail.

kome prijaviti ako ne dođu?

Ne kupujte Electrolux btw, očito nepostojeća servis mreža.

Obicno ti recu kada ce doci. Neznam zasto si cekao 30 dana iskreno. Do sada su mi serviseri uvijek dolazili unutar tjedan dana (u biti prije u roku od 2 dana).

Obrati se trgovcu, ali ovo mi vise lici na aljkavost servisa gdje si ti njih trebao zivkati jer je netko tamo opce i zaboravio da si ti nesto prijavio.

Teško da su zaboravili pošto smo ih zvali 3 puta telefon, jednom oni nas. Kad sam vidio da to ne funkcionira poslao sam mail (što sam trebao odmah da imamo pisani dokaz)

Jel zna netko koji je rok po zakonu da serviser dođe?

4 godine
D3lBoy kaže...

Zna li netko sto se dogodi sa recimo grafičkom karticom (ispravnom) ako se vrati u shop. Kome ide, smiju li ju dalje prodavati etc.? Znam da neki shopovi prodaju pod nizu cijenu i napisu "otvorena ambalaža"

Nece ti to rec nijedan javno :P

Prilicno sam siguran da velika vecina zavrsi u "custom" racunalima koje trgovina izradi. Ostali kako je tko rjesio valjda s distributerom. Mislim da neki cak i rade prepakiranje ako fali samo naljepnica itd.

walentkane kaže...

Teško da su zaboravili pošto smo ih zvali 3 puta telefon, jednom oni nas. Kad sam vidio da to ne funkcionira poslao sam mail (što sam trebao odmah da imamo pisani dokaz)

Jel zna netko koji je rok po zakonu da serviser dođe?

Nema zakonskog roka "da serviser dodje". To ne znaci da je cekat 30 dana da ti dodje serviser u redu.

Problem je s tim perilicama itd sto su veliki uredjaji te serviseri vecinom dolaze u kuce, ali tehnicki to nigdje ne pise, tako da bi realan proces reklamacije bio da ti odneses perilicu trgovcu i onda on dalje sve obavlja. Kako to nitko ne radi kod bijele tehnike vec servis dolazi u kucu te odnosi ako se ne moze popravit, mislim da je to regulirano samo njihovim internom servisnom mrezom, ali zakonski ne. Eventualno treba pogledat sto pise u jamstvenim uvjetima gdje ove stvari mogu bit dalje objasnjene.

15 mjeseci
D3lBoy kaže...

Jesam napisao da trazim perma ban, ako se ikada vise javim u ovoj temi, ali moram.. Sto bi oni kao trebali sa njom ? Naravno da ide dalje u prodaju. Ako je neko srksio ambalazu uzmu mu 10% i daju 10% popusta onome tko to kupi. Ako se sve moze dovesti u prvobitno stanje, sa time da samo recimo zamjene naljepnicu za otvaranje, onda ide pod novo. Ako ti ne mirise proizvod na novi kada ga otvoris, samo ga lijepo vratis, a prije toga se posvetis tome da ambalazu otvoris kao covjek, a ne kao divljak koji sve pokida i koji se jada ovdje sto mu traze neke pare, jer po zakonu ima pravo povrata od 14 dana bez pitanja. Kod nas je sa druge strane, po tome pitanju, veci problem smanjena garancija od onoga - otvorena ambalaza. Stoga, prije posvetiti paznju koliku garanciju daju na robu, a manje tome jel' ambalaza otvorena.

6 godina

Nitko nije nista pokidao niti se jadao ni nista slicno, samo me zanima jer znam da dosta ljudi vracaju komponente, tv-ove, mobitele, pa me zanima sta se dogodi sa robom koja je otvarana

Battlelog: D3lBoy-00
11 godina
D3lBoy kaže...

Nitko nije nista pokidao niti se jadao ni nista slicno, samo me zanima jer znam da dosta ljudi vracaju komponente, tv-ove, mobitele, pa me zanima sta se dogodi sa robom koja je otvarana

-ništa.. tj to nije briga kupca, nego proizvođača-trgovca (koji ima ili nema odgovarajuću logistiku, npr prepakiravanje i sl.).

-ambalaža je u pravilu takva da se mora vidjeti ovraranje, tj služi kao 'dokaz' da je nešto originalno, da sadžraj odgovara napisanom.. npr da je u kili šećera jedna kila upravo šećera ili da je u kutiji cpu-a konkretan cpu, ne neki drugi ili prazno. Zato (pa i zbog carisnkih propisa) ambalaža je takva da samo proizvođač to može, tj postoje npr servisni selotejpovi-naljepnice za svaki konretan brand ako je ovlašteni servis (pravi servis, ne ofrlje..).

-zakon daje pravo povrata kupljenog na daljinu do 14 dana bez navođenja razloga.

-trgovac to pravo ne može osporavati, tj ako mu to ne odgovara, ne mora prodavati na daljinu (prodaja u trgovini nema to pravilo o povratu).

-ambalaža ne može biti uvjet povrata (ili ostvarivanja drugog prava npr jamstva).. no da bi pošiljka bila poslana dostavom mora biti adekvatno upakirana i to je stvar dostavne službe (oni prime ili ne prime paket, odgovaraju za sadržaj-lom.. ako je vidljivo vasnjko osošećenje tad mora biti zapisano kdo preuzimanja ili je onaj tko tako preuzme kriv..).

-trgovac traži ambalažu, ambalaža u pravilu najbolje štiti robu i ako je to npr VGA tad ćeš upravo u toj kutiji tako upakirati i vratiti, donosno možeš u kutiji domaćice.. zakon to ne regulira i 'jače' je pravo kupca na povrat nego pravo trgovca nešto zahtijevati.. ali, uz proizvod se mora poslati sve, svi dodaci, kablovi i to se kod zaprimanja provjerava.. tj jednaka procedura je kod zaprimanja reklamacije kao i za povrat robe.

-kupljeno u trgovini je stvar dobre volje trgovca, tj pitaš pa kako se dogovori ali ne stvar prava po zakonu. Time je jedini način ostao dostavom, tj dobio si u nekom paketu, ambalaži i nema razloga da jednako tako upakirano ne vratiš istom dostavom koja će provjeriti kako je zapakirano i preuzeti odgovornost za sadržaj. Ako to odneseš osobno, tad nemaš taj 'problem' pakiranja, tj zakosnki trgovac može samo inzistirati na to da ti uredno vratiš robu.. a ambalaža je i nije dio robe, tj zakon kaže u jamstvu i pravu povrata da nije i nije uvjet, dok za ostalo je dio robe, pa i imagea, npr crveno-zelene vga znamo za radeon-nvidia boje itd.. Svaka ambalaža je jedinstvena kao i sve povezano s brandom, logom i sl. + ambalaža je ujedno i reklama, dio jamstva (deklaracija, uvoznik, prijevod i upute.. za svako tržište može biti specifična ambalaža npr ovisno o jeziku) + na npr kutiji pijše i trajanje jamstva nrp 5god..

-no kupac se poziva na zakon, jamstvo i pravo povrata kupnje na daljinu, a oni kažu da ambalaža nije uvjet (kao ni račun, jamstveni list..) ali je poželjno-preporučljvo imati tj manje problema-natezanja, tj tad trgovac ima manje manevarskog prostora za otezanje. Uobičajeno, poslat će u servis na 'provjeru' i tek kad servis potvrdi da je sve OK ide povrat novca, tj to je jedino što treba zanimati kupca, dok je ambalaža trgovački problem kao za sve ostalo npr jamstvo koje je već aktivirano.. i tad je logično da se takva roba proda po nižoj cijeni-popust upravo s tim opisom-razlogom, tj idući kupac ima pravo na novo, može odbiti korišteno-otvoreno jer kupuje novo (ne polovno u oglasniku).. Veće firme imaju čak pogone za prepakiravanje, tj biznis interes je takav da im je ipak veća zarada od onlineprodaje nego trošak povrata i prepakiravanja.. tj to je njigova poslovna odluka i ako im se ne isplati tad nek ne rade, ako se isplati tad ne mogu to uvjetovati, jer zakon kaže suprotno i pravo potrošača je iznad prava trgovca koji je sam svjesno donio odluku o prodaji online na daljinu .. pa u paketu i ono što s tim ide a to je upravo taj problem povrata i ambalaža. Ili-ili i trgovac zato ne može oko toga kenjkati..

-ponoviti, u kontekstu prava povrata ili jamstva, ambalaža nije uvjet, ali svakako je poželjno + uredno spakirati i sl. U ostalom je ambalaža=dio artikla-robe-branda.. i to ne treba miješati tj pogrešno tumačiti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice