Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.274
|
čitano: 1.434.779
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

da, da je mi10 ultra jos u testu, bio bi mi potpuno zaokružen review sa svim intersantnim primjercima...no pise dolje u komentarima, s obzirom da nije za EU i USA tržište, nisu ga uključili...;)

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

da, da je mi10 ultra jos u testu, bio bi mi potpuno zaokružen review sa svim intersantnim primjercima...no pise dolje u komentarima, s obzirom da nije za EU i USA tržište, nisu ga uključili...;)

 

 

Hebes Ultru, mogli su Mi 10 PRO.

Ovdje opet dolazimo do toga koliko bi i to bilo mjerodavno obzirom da taj mob jedini uz Pixel moze imati Gcam, ali sa daleko mocnijim hardwareom...na zalost nitko ne zeli sloziti recenziju sa Gcam.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Dan1234567890 kaže...

da, da je mi10 ultra jos u testu, bio bi mi potpuno zaokružen review sa svim intersantnim primjercima...no pise dolje u komentarima, s obzirom da nije za EU i USA tržište, nisu ga uključili...;)

 

 

Hebes Ultru, mogli su Mi 10 PRO.

Ovdje opet dolazimo do toga koliko bi i to bilo mjerodavno obzirom da taj mob jedini uz Pixel moze imati Gcam, ali sa daleko mocnijim hardwareom...na zalost nitko ne zeli sloziti recenziju sa Gcam.

 Zato sto se uzimaju u obzir stock aplikacije za kameru.. A i nemaju svi smartfoni podrsku za gcam, tak da bi borba bila nepostena..

Mislim da bi se proizvodjaci trebali orijentirat na svoje aplikacije za kameru da ih poboljsaju.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Zato sto se uzimaju u obzir stock aplikacije za kameru.. A i nemaju svi smartfoni podrsku za gcam, tak da bi borba bila nepostena..

Mislim da bi se proizvodjaci trebali orijentirat na svoje aplikacije za kameru da ih poboljsaju.

 

 

Ma zapravo me briga za rivjue, skuzio sam sto je dobitna kombinacija i sretan sam.

Ono sto cu svakako uzimati ubuduce u obzir je najbolji dostupan hardware (sto veci i dobar senzor, procesor) i naravno podrska za Gcam.

 

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Nakon S20+ ovaj Huawei P40 Pro je pravo osvježenje što se tiče fotografija. Riješio sam ghosting koji me je mučio na S20+. A i zgodno da je DXOmark potvrdio moje iskustvo. :) Opet pri vrhu s novim testom.

https://www.dxomark.com/updated-huawei-p40-pro-camera-review-great-stills-outstanding-video/
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Dxomark napravio update sistema za ocjenjivanje. Dodali su i "display". Mi 10 Ultra se tu nije proslavila, mada se ja ne bi složio s njima, ali ok.

Po pitanju kamera Mi 10 Ultra i dalje na prvom mjestu, P40 Pro joj puše za vrat, a Mi 10 Pro je skočio na treće mjesto.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

ajme, di smo dosli kad za 156.7 x 74.3 x 8.8 mm govorimo da je kompaktan, užas... 🙈🙈🙈

 

moj jedini SAmsung Note uređaj koji sam imao (samsung note 4) je bio 153.5 x 78.6 x 8.5 mm - on je tada bio u phablet kategoriji...zbog njega sam kupio pederušu, jer više nije stao u džep, ali sam ga svjesno odabrao i mislio kako je super imati veliki telefon...nije prošlo 5 g. i sad veći uređaj od njega smatramo "kompaktnim"...

 

Koliko vidim, većina ljudi bi htjela dimenzijama manje uređaje, nadam se da će se trend okrenuti...

 

Sorry na off-topicu!

 

mzopg kaže...

Dxomark napravio update sistema za ocjenjivanje. Dodali su i "display". Mi 10 Ultra se tu nije proslavila, mada se ja ne bi složio s njima, ali ok.

Po pitanju kamera Mi 10 Ultra i dalje na prvom mjestu, P40 Pro joj puše za vrat, a Mi 10 Pro je skočio na treće mjesto.

 šteta što nemaju p40p+ testiran...mislim da bi on bio na prvom mjestu. Takoder mi se ne sviđa što odjeljuju posebno score za selfi kamere, jer to po meni isto treba ici u score ukupnog kamera rezultata telefona...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2020 8:59 (Dan1234567890).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ono sto zamjeram dxo mark je to sto u svoju ocijenu kamere ne uvrstavaju i nekakvu razinu softverske strane kamere. 

 

Npr po meni bi svaki huawei dobio 5 bodova vise od xiaomija jer dozvoljava saltanje leci tokom snimanja videa. 

 

Samsung bi dobio 5 bodova jer dozvoljava panoramu sa UW kamerom. 

 

Iphone jer ima savrsenu implementaciju live photosa. 

 

Nekako sam iq mi vise nije toliko zaninljiv, sve je to upotrjebivo. Ali korisnicko iskustvo... To treba ocjenit. 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

Takoder mi se ne sviđa što odjeljuju posebno score za selfi kamere, jer to po meni isto treba ici u score ukupnog kamera rezultata telefona...

 Zašto bi bil sve u jednom rezultatu ako puno ljudi selfie kamera i ne treba? Ja bi bio prvi u redu za model koji ju posve izbaci i ima čisti display. Kome treba kupus, gleda kupus. Kome treba meso, gleda meso. Kome se jede sarma, uzme si kupus i meso i napravi sarmu.

But Father, I have dreams and courage, and the name of an excellent cosmetic surgeon. Fear not, one day word will reach you of the success of me, the great Eskimo actor, Jennifer Love Hewitt.
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Mr. Fugitive kaže...
Dan1234567890 kaže...

Takoder mi se ne sviđa što odjeljuju posebno score za selfi kamere, jer to po meni isto treba ici u score ukupnog kamera rezultata telefona...

 Zašto bi bil sve u jednom rezultatu ako puno ljudi selfie kamera i ne treba? Ja bi bio prvi u redu za model koji ju posve izbaci i ima čisti display. Kome treba kupus, gleda kupus. Kome treba meso, gleda meso. Kome se jede sarma, uzme si kupus i meso i napravi sarmu.

od kud ti ta info da puno ljudi ne treba selfi kamera? imas neku statistiku, istraživanje, ili zato jer tebi osobno ne treba misliš da puno ljudi ne treba selfi kamera? nekako mi se čini da je prije ovo zadnje slučaj.

 

ako se ocjenjuje photo i video mogućnosti nekog telefona, onda je selfi kamera dio toga i po meni bi trebala ući u ukupan "kamera" review/score telefona. Kako dxomark ima podkategorije koje zbrojeno daju ukupan kamera score - photo, video, tele/zoom - trebali bi dodati i selfi i onda izbaciti ukupnu kamera ocjenu uređaja.

Ako mobitel nema selfi kameru (što ti predlažeš), nema score u tom segmentu, kao što nemaju ovi koji nemaju wide ili tele kamere i ukupan score je manji. No očito je selfi kamera bitnija (faceunlock, video pozivi, selfi fotografije, itd...) od zadnje wide i tele, kad ima mobitela koji nemaju jednu od ove dve, a nema mobitela (koliko ja znam) koji nema selfi kameru.

to je moje mišljenje. 

 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Meni je DxO irelevantan, koristan mi je samo ako stave neke usporedne slike mobitela koji su mi u uzem krugu kandidata, a njihovo mišljenje me uopce ne zanima...nekada sam ih cijenio, ali poceli su imati nebulozne rezultate i testove.

 

 
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Vjerojatno zato što misliš da od njih više znaš o fotografiji 😁
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

od kud ti ta info da puno ljudi ne treba selfi kamera? imas neku statistiku, istraživanje, ili zato jer tebi osobno ne treba misliš da puno ljudi ne treba selfi kamera? nekako mi se čini da je prije ovo zadnje slučaj.

 

ako se ocjenjuje photo i video mogućnosti nekog telefona, onda je selfi kamera dio toga i po meni bi trebala ući u ukupan "kamera" review/score telefona. Kako dxomark ima podkategorije koje zbrojeno daju ukupan kamera score - photo, video, tele/zoom - trebali bi dodati i selfi i onda izbaciti ukupnu kamera ocjenu uređaja.

Ako mobitel nema selfi kameru (što ti predlažeš), nema score u tom segmentu, kao što nemaju ovi koji nemaju wide ili tele kamere i ukupan score je manji. No očito je selfi kamera bitnija (faceunlock, video pozivi, selfi fotografije, itd...) od zadnje wide i tele, kad ima mobitela koji nemaju jednu od ove dve, a nema mobitela (koliko ja znam) koji nema selfi kameru.

to je moje mišljenje. 

 

 
I'm speaking from the perspective of people of certain age. Nismo svi narcisoidni instagram "influenceri".  Meni je selfie kamera najbeskorisniji dio moba.

But Father, I have dreams and courage, and the name of an excellent cosmetic surgeon. Fear not, one day word will reach you of the success of me, the great Eskimo actor, Jennifer Love Hewitt.
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ne mislim, jednostavno sam skuzio da testovi uglavnom nemaju veze sa mojom realnom upotrebom.

Dok mi nije kroz ruke proslo toliko mobitela imao sam vise vjere u testove, a sada imam poprilicno dovoljno vlastitog iskustva.

Oni tu ocjenjuju i masu meni nebitnih stvari, a ono sto je meni bitno cesto puta je ocjenjeno prema kriterijima koji se ne podudaraju sa mojim kriterijima tako da...i dalje mi je cesto puta Flickr i full resolution images vise od nekakvog DxO testa...ne kazem da to treba biti pravilo za sve, sve ovo se tice samo mene tako da nije nesto sto namecem kao univerzalno pravilo, svatko zna svoje.

Tamo na DxO je nekoliko mobitela u TOP 10 koje ja nebi uopce ni razmatrao po kameri...ali eto, neka njih tamo.😎

 
1 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Meni je DxO irelevantan, koristan mi je samo ako stave neke usporedne slike mobitela koji su mi u uzem krugu kandidata, a njihovo mišljenje me uopce ne zanima...nekada sam ih cijenio, ali poceli su imati nebulozne rezultate i testove.

 

 Slažem se i boldano je upravo ono što mi je bitno, mada oni i s tim mogu manipulirati, npr. ne znamo je li neka fotka iz prvog pokušaja ili pedesetog, isto tako ne znamo je li neka fotka najbolje što uređaj može ili su izabrali najgoru. I ovo vrijedi ne samo za dxomark već 99% recenzenata.

 

Ranije sam uredno pratio dpreview, ali oni su sad isto izrazito subjektivni, a s obzirom da su u vlasništvu amazona prvenstveno propagiraju US uređaje (iPhone, Pixel).

 

Nema dok ne uzmeš uređaj u ruke i sam vidiš što može, ovo ostalo je sve samo grubi orijentir.

9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

svi ti testeri i recezenti rade iste gluposti.. jos nijednom nisam vidio da je netko testirao fotkanje objekta u pokretu pri losijem osvjetljenju i usporedio to s drugima... to bi mi bila prva stvar koju bi gledao, tu bi se vidjele ogromne razlike medu mobitelima.

to je u stvarnom koristenju scenarij realniji od svih drugih

jebe mi se za fotkanje cvijeca, zgrada sa 20 sekundi ekspozicije i sl budalastine

Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Sil kaže...
Nakon S20+ ovaj Huawei P40 Pro je pravo osvježenje što se tiče fotografija. Riješio sam ghosting koji me je mučio na S20+. A i zgodno da je DXOmark potvrdio moje iskustvo. :) Opet pri vrhu s novim testom.

https://www.dxomark.com/updated-huawei-p40-pro-camera-review-great-stills-outstanding-video/

 To ja govorim od kad sam ga kupio. Nema kompletnije kamere ako tražiš prednju i zadnju

mzopg kaže...

Dxomark napravio update sistema za ocjenjivanje. Dodali su i "display". Mi 10 Ultra se tu nije proslavila, mada se ja ne bi složio s njima, ali ok.

Po pitanju kamera Mi 10 Ultra i dalje na prvom mjestu, P40 Pro joj puše za vrat, a Mi 10 Pro je skočio na treće mjesto.

 Mi 10 Ultra bolji samo u zoom kategoriji što je logično. Fotografiranje i video snimanje na strani P40 Pro. 

Mr. Fugitive kaže...
Dan1234567890 kaže...

Takoder mi se ne sviđa što odjeljuju posebno score za selfi kamere, jer to po meni isto treba ici u score ukupnog kamera rezultata telefona...

 Zašto bi bil sve u jednom rezultatu ako puno ljudi selfie kamera i ne treba? Ja bi bio prvi u redu za model koji ju posve izbaci i ima čisti display. Kome treba kupus, gleda kupus. Kome treba meso, gleda meso. Kome se jede sarma, uzme si kupus i meso i napravi sarmu.

 Ne znam od kud uopće ideja da prednja kamera služi samo za selfi. Nisi čuo za video pozive? Ja imam barem 3-4 poziva na dan. Nije fora da si mrlja na ekranu zbog prednje kamere ili da prednja kamera nema AF.

vepar kaže...
Vjerojatno zato što misliš da od njih više znaš o fotografiji 😁

 Ma neeeeee....nije to istina.

digitall kaže...

svi ti testeri i recezenti rade iste gluposti.. jos nijednom nisam vidio da je netko testirao fotkanje objekta u pokretu pri losijem osvjetljenju i usporedio to s drugima... to bi mi bila prva stvar koju bi gledao, tu bi se vidjele ogromne razlike medu mobitelima.

to je u stvarnom koristenju scenarij realniji od svih drugih

jebe mi se za fotkanje cvijeca, zgrada sa 20 sekundi ekspozicije i sl budalastine

Dxo može biti neka smjernica što kamera moba može a ne neko pravilo.

S podcrtanim se slažem...ali evo tu na forumu ti je 99% slika tog karaktera. Pojedinci stavljaju takve kadrove tako da više to ni ne pratim. I onda se opet isti dive tim kadrovima.

 

I onda forumaš kupi Mi10 i na podtemi Mi10 se žali na kameru zbog kadrova u pokretu i lošeg AF. Eto šta da ti kažem. A što gore može biti od toga. To da ga je kupio u Kini (Bangood) i sad ga može reklamirati Papi u Vatikan.

Ali nisu bitni kadrovi u pokretu niti AF kad se slika samo mrtva priroda 

 

U svakom slučaju - tko traži prednju i zadnju kameru - pored P40 Pro nema što dalje tražit. 

14 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

svi ti testeri i recezenti rade iste gluposti.. jos nijednom nisam vidio da je netko testirao fotkanje objekta u pokretu pri losijem osvjetljenju i usporedio to s drugima...

Jednostavno, svi su neupotrebljivi za tu namjenu, govno koje manje smrdi je i dalje govno...

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Ne bih se složio. Nedavno sam se baš žalio na loše složen AI kod Samsunga za takve situacije. Kod P40 Pro nemam više takvih problema. Velika razlika u tim scenarijima u korist P40 Pro.
14 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Sil kaže...
Ne bih se složio. Nedavno sam se baš žalio na loše složen AI kod Samsunga za takve situacije. Kod P40 Pro nemam više takvih problema. Velika razlika u tim scenarijima u korist P40 Pro.

Pa kazem da manje smrdi...

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ansha kaže...
digitall kaže...

svi ti testeri i recezenti rade iste gluposti.. jos nijednom nisam vidio da je netko testirao fotkanje objekta u pokretu pri losijem osvjetljenju i usporedio to s drugima...

Jednostavno, svi su neupotrebljivi za tu namjenu, govno koje manje smrdi je i dalje govno...

 e pa nije baš tako kako zamišljaš..

naravno da se ne može mjeriti s profi fotićem ali postoje razlike među mobitelima koje će učiniti fotku upotrebljivom ili potpuno neupotrebljivom kad npr. slikaš djecu kako okupljeni ispred torte pjevaju sretan rođendan.. 

dakle ne radi se o fotkanju formule 1, ni atletičara na stadionu.. sasvim normalan događaj koji se najčešće fotka i koji ostavlja uspomene..

doživio sam ogromne razlike u takvim situacijama.. npr. oneplus (ne ovi noviji) gledajući usporedbe po netu fotke gotovo iste kao na ostalima, a u toj situaciji fotka za obisati iste sekunde, ni jedna faca se ne vidi jer se djeca lagano pomiču cijelo vrijeme a ovom treba 3 dana ekspozicije da posloži fotku, plus borbe s autofokusom.. tako se "proslavila" većina xiaomia i gotovo svi jeftini mobiteli..

 

naravno da će se i to s vremenom poboljšati jer dolaze sve veći senzori kojima treba kraće vrijeme da uhvate trenutak, iako je nekima softver kamere loš pa ni to ne pomaže..

poanta je da tako nešto nitko ne testira, najlakše je okinut zgradu preko puta i prebrojati cigle, zato su se proizvođači mobitela i bazirali na tome da trikovima (dužom ekspozicijom i stackanjem više fotki) dobiju bolju fotku i eto imamo super kameru..

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...
ansha kaže...
digitall kaže...

svi ti testeri i recezenti rade iste gluposti.. jos nijednom nisam vidio da je netko testirao fotkanje objekta u pokretu pri losijem osvjetljenju i usporedio to s drugima...

Jednostavno, svi su neupotrebljivi za tu namjenu, govno koje manje smrdi je i dalje govno...

 e pa nije baš tako kako zamišljaš..

naravno da se ne može mjeriti s profi fotićem ali postoje razlike među mobitelima koje će učiniti fotku upotrebljivom ili potpuno neupotrebljivom kad npr. slikaš djecu kako okupljeni ispred torte pjevaju sretan rođendan.. 

dakle ne radi se o fotkanju formule 1, ni atletičara na stadionu.. sasvim normalan događaj koji se najčešće fotka i koji ostavlja uspomene..

doživio sam ogromne razlike u takvim situacijama.. npr. oneplus (ne ovi noviji) gledajući usporedbe po netu fotke gotovo iste kao na ostalima, a u toj situaciji fotka za obisati iste sekunde, ni jedna faca se ne vidi jer se djeca lagano pomiču cijelo vrijeme a ovom treba 3 dana ekspozicije da posloži fotku, plus borbe s autofokusom.. tako se "proslavila" većina xiaomia i gotovo svi jeftini mobiteli..

 

naravno da će se i to s vremenom poboljšati jer dolaze sve veći senzori kojima treba kraće vrijeme da uhvate trenutak, iako je nekima softver kamere loš pa ni to ne pomaže..

poanta je da tako nešto nitko ne testira, najlakše je okinut zgradu preko puta i prebrojati cigle, zato su se proizvođači mobitela i bazirali na tome da trikovima (dužom ekspozicijom i stackanjem više fotki) dobiju bolju fotku i eto imamo super kameru..

 Ovo sta ti komentiras je cista "matematika". Ako se objekt/subjekt krece, onda brzina okidanja mora bit brža od brzine okidanja.

Da se kompezira za kratko okidanje (slika pretamna) digne se iso na neku veliku vrijednost.

 

Telefoni s vecim senzorom ce dat bolji rezultat nego oni s manjim.

Uzmi sada p40 pro, mi note 10, p30 - dobit ces slicne rezultate u tome na sva 3. 

Za takve fotke najbolje je korisit burst mode ili uključiti blic na kameri. 

 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

 e pa nije baš tako kako zamišljaš..

naravno da se ne može mjeriti s profi fotićem ali postoje razlike među mobitelima koje će učiniti fotku upotrebljivom ili potpuno neupotrebljivom kad npr. slikaš djecu kako okupljeni ispred torte pjevaju sretan rođendan.. 

dakle ne radi se o fotkanju formule 1, ni atletičara na stadionu.. sasvim normalan događaj koji se najčešće fotka i koji ostavlja uspomene..

doživio sam ogromne razlike u takvim situacijama.. npr. oneplus (ne ovi noviji) gledajući usporedbe po netu fotke gotovo iste kao na ostalima, a u toj situaciji fotka za obisati iste sekunde, ni jedna faca se ne vidi jer se djeca lagano pomiču cijelo vrijeme a ovom treba 3 dana ekspozicije da posloži fotku, plus borbe s autofokusom.. tako se "proslavila" većina xiaomia i gotovo svi jeftini mobiteli..

 

naravno da će se i to s vremenom poboljšati jer dolaze sve veći senzori kojima treba kraće vrijeme da uhvate trenutak, iako je nekima softver kamere loš pa ni to ne pomaže..

poanta je da tako nešto nitko ne testira, najlakše je okinut zgradu preko puta i prebrojati cigle, zato su se proizvođači mobitela i bazirali na tome da trikovima (dužom ekspozicijom i stackanjem više fotki) dobiju bolju fotku i eto imamo super kameru..

 

 

Problem je sto cesto ne mozes imati i ovce i novce.

Tako je sada, a razvojem procesora i "artificial intelligence" ce i to toliko napredovati da ni ovo nece jednog dana biti tema za raspravu.

Doci ce do toga da ce procesor u kombinaciji sa AI biti u stanju u djelicu sekunde obraditi toliki broj informacija i u djelicu sekunde podesiti ispravne parametre jer ce npr. prepoznati scenu u kojoj djeca trce, ima manjak svjetla i podesiti ISO vise i dici brzinu zatvaraca do te mjere da zamrzne pokret bez blura.

Danas imamo to isto, ali nedovoljno brzo radi, u stanju je prepoznati cvijet i poneki predmet, a ovo jos uvijek nije doseglo razinu da bez greske prepozna cijeli niz faktora i trenutno podesi sve parametre...mozda iPhone 12 i novi A14 chip budu u stanju u kombinaciji sa njihovim odlicnim SW...ne znam, vidjet cemo.

 

Sada je situacija takva da su neki isli za tim da uvijek daju vece brzine zatvaraca pa im slike ispadnu bolje kod takvih pokreta (djeca, kucni ljubimci), ali to opet vuce za sobom veci ISO sto opet rezultira vecim šumom i na staticnim slikama pa onda npr. Huawei taj isti šum pegla i dobijes sliku koja ima ubijene fine detalje i onda jos dodamo kriminalan WB i zute slike i meni to ne izgleda nikako.

 

Zato sam rekao na pocetku, ne mozes i ovce i novce (za sada) jer neki ce odraditi bolje pokretne scene, a neki staticne.

Ja recimo ne volim da mi automatika forsira uvijek visoki ISO sto npr. Gcam voli raditi cak i na Mi Note 10.

Srecom SW je dosta dobar pa Gcam to odradi bolje od Huawei SW, ali opet, uvijek vise volim kada automatika daje nekakvu manju ISO vrijednost u situacijama gdje je to moguce.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2020 11:28 (ocean77).
14 godina
protjeran
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Bas prije koji tjedan je prijatelj sa P30 Pro na jednom rodjendanu pokusao malo slikavat djecu pri losijem osvijetljenju, to je sve neupotrebljivo ispalo. Sad mi tu prodajete pricu da je to sa P40 Pro nebo i zemlja bolje? Lol...

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Huawei taj isti šum pegla i dobijes sliku koja ima ubijene fine detalje i onda jos dodamo kriminalan WB i zute slike i meni to ne izgleda nikako.

 

 

 

Tocno ovo, na mobitelu jos izgleda na momente kako-tako, kad prebacis i gledas na monitoru, tek onda vidis koje je smece...

14 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Za takve fotke najbolje je korisit burst mode

Ovo je najbolji savjet za one koji pokusavaju slikat dijecu u pokretu pri slabijoj rasvijeti. 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo recimo jedna scena gdje Huawei pada (svejedno, P40 PRO ili P30 PRO), stavis ovako neki subjekt u prvi plan, slabo svjetlo i tu se pocne SW kolebati, pa malo prebacuje glavnu i cropa pa malo tele kameru, a ti na ekranu u nevjerici pratis te izmjene i pizdis.

Gcam npr na Xiaomiu (ova fotka ispod-Mi Note 10 Gcam tele kamera 92mm) nema te probleme, upalis tele kameru, focus instantno odradi i BAM...sve kako treba, ISO razumanih 400  (nekada voli i vise dici), focus gdje treba, odradila kamera koja treba i pravi blur umjesto fake kao u portrait mode.

 

Tesko je to ne zavoljeti i sada da idem na nesto drugo...bila bi to velika frustracija.

 

Ovo je bzvz scena, cisto kao nekakav primjer.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo jos jedan primjer zahtjevne scene, ovdje su svi u pokretu i tesko je ocekivati neko cudo.

Eventualno ici u PRO mode i dici shutter dovoljno za zamrznuti pokret da ne bude mutan sto opet vuce za sobom dizanje ISO pa samim tim i šum.

Ovu sliku je odradila Gcam automatika.

Nije idealna kao ni savrsena, ali nije ni neupotrebljiva...

 

 

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice