Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.275
|
čitano: 1.439.097
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo fotki sa Xperiom 5 ll, većinom je korišten manual mode, na nekim fotkama je prisutan lens flare, a jedna noćna ima lagani blur, pošto je iz ruke fotkano na 1/4s, blur se skuži ak se zumira fotka.
https://www.flickr.com/photos/95305779@N06/?

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 12:06 (zvonac).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

znači i ti i kolega batman, zagovornici Xiaomija i nezagovornici Huaweia, svoj glas u "blind testu" dajete Huaweiju, a Xiaomi vam je najlošiji  

ja nisam gledao na mobitelu ove fotke, nego na monitoru i ne kužim taj dio sa "previše oštirine" i kako je to loše - jednostavno samsung ima detalje koje druge nemaju, a to je jako bitno.

 

S time se vraćam na tvoje pitanje "koja je namjena fotografija"? meni je namjena da što realnije (kak si ti kužio da B nisu realne fotke, kad ne znas kak je realno izgledalo) i točnije uhvati ono što sam slikao (što znaci detalji na fotki, dinamički raspon, a ne da je zamućeno i nema boja nego je crno ili bijelo) i to mi je vjerojano najbitnije - da neka lica koja nisu u prvom planu su što oštrija i raspoznatljiva, a ne mutna. Uopće mi slike ne trebaju za intagram, jer ga ni nemam, tak da namjena ne može biti drugačija od instagrama.

 

Kažeš da je po fotografskom nahođenju A najbolji - što je to fotografsko nahođenje - da se mora na svakoj slici raditi postobrada, pa ona koja trenutno nije najbolja, može postati najbolja?

ako je to fotografsko nahođenje, mogu reć da me to skoro uopće ne zanima, nego hoću što bolju fotku/video odmah iz uređaja...pa se uopće ne slažem s tim kriterijem, ako sam ga dobro pohvatao...

 

Pa evo nam rasprave 😛😛😛👍😁

Gužva mi je na poslu, pa nikako uhvatiti pet minuta za objašnjenje.

Idemo od početka, ne znam odakle ti da imam nešto protiv Huaweia? Mislim da sam i u ovoj temi napisao da spadaju u sam vrh foto mobilnih uređaja i da su napravili pravu malu revoluciju sa modelom P30 Pro, kako na marketinškom planu tako i po mogućnostima uređaja.

 

Idemo dalje, imamo tu low-budget Xiaomi cca 1500kn, low-prema-medium-budget Huawei cca 2300kn i Samsung flagship S20+ cca 5500kn.

U postocima Huawei je skuplji za 55% od Xiaomija, Samsung je skuplji za 270% od Xiaomija. Samsung je skuplji za 140% od Huaweia.

Čisto da imamo nekakve grube okvire koje uređaje uspoređujemo.

Xiaomi rezultat je tu očekivan. Huawei rezultat je odličan s obzirom na cijenu i usporedbi sa Samsungom.

Naravno cijena nije samo kamera.

U usporedbu bi bilo zanimljivo staviti Redmi Note 7 Pro koji ima isti senzor kao i Huawei pa bi vjerujem dobili jako slične rezultate.

 

E sad da se vratimo na ono što je bitno. Samsung sigurno ima više detalja međutim dobar dio tih detalja je fejk kao i slika koju samsung sprema. Zašto je fejk, zato što se postobradom i malim i većim trikovima stvara dojam da ima više detalja nego što ih stvarno ima, za primjer "sharp" će uvijek stvoriti dojam veće količine detalja. Slika koju je Samsung snimio je fejk jer je lijepa i ugodna oku, ali nije ono što je oko vidjelo. Meni to sa fotografskog gledišta nije dobra opcija, ja želim imati sliku što realniju, a da li ću je naknadno obraditi da izgleda kao plastična plavuša ili retro to je moj izbor. Samsung to radi umjesto korisnika i to je ok za dobar dio korisnika, meni nije.

 

Druga bitnija stvar je da sa tom Samsung fotkom nemožeš više gotovo ništa, znači iz te fotke ćeš jako teško dobiti Huawei fotku, ali iz Huawei fotke ćeš bez previše muke dobiti jako sličnu fotografiju koju je izbacio Samsung.

 

Uzeo sam 5min. vremena i brzinski obradio Huawei fotku, nažalost nemam original pa je kompresija napravila svoju štetu, s originalom i malo više uloženog vremena bi to bilo toliko slično samsung fotografiji da bi se trebali dobro potruditi kako bi vidjeli razliku.

 

 

https://ibb.co/4MQBYkH (100% size)

 

Pitaš kako znam da je Samsung fotka fejk, pa tako što mi je kroz ruke prošlo na desetke tisuća fotografija pa se valjda oko već naviklo na boje i znam otprilike procijeniti što je realan prikaz, a što umjetan. Znam na što se ljudi pale i što vole vidjeti pa kad obrađujem fotke naših lijepih plaža znam da more u popularnim plažama mora biti tirkizno plavo, mada u prirodi izgleda blijedo plavo. Stvaramo jedan prividan i umjetan svijet kako bi impresionirali jedni druge i za*ebali goste i to danas rade manje više svi, to je marketing. Meni kad slikam nešto ne treba marketing treba mi moja uspomena, ono što sam ja vidio.

 

Kolega R36 je rekao da je Xiaomi ružna djevojka bez gcama, a sa njim plastičnjakuša.

 

Ja bi rekao da je Samsung upravo stvorio fotku koja je lažna ili djevojka sa plastičnim operacijama.

Kad poželim slikati svoju dragu ujutro kad se probudi želim da je fotić zabilježi takvu kakva je, Samsung će je brzinski našminkati, obući u svečanu haljinu i to meni prezentirati.

 

Ponavljam da mi je jasno da većina želi imati ovakve obrađene fotke, ali tu nema govora o kvaliteti jer je to varka.

 

R36 kaže...

 

Xiaomi fotografije su ti kao ružna djevojka (stock cam) gdje s plastičnim operacijama izgleda neki k... (Gcam). 

Baš obrnuto kolega, Samsung je od pristojne djevojke napravio cajkašicu sa napučenim usnama u miniću.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 22:14 (mzopg).
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
Dan1234567890 kaže...

znači i ti i kolega batman, zagovornici Xiaomija i nezagovornici Huaweia, svoj glas u "blind testu" dajete Huaweiju, a Xiaomi vam je najlošiji  

ja nisam gledao na mobitelu ove fotke, nego na monitoru i ne kužim taj dio sa "previše oštirine" i kako je to loše - jednostavno samsung ima detalje koje druge nemaju, a to je jako bitno.

 

S time se vraćam na tvoje pitanje "koja je namjena fotografija"? meni je namjena da što realnije (kak si ti kužio da B nisu realne fotke, kad ne znas kak je realno izgledalo) i točnije uhvati ono što sam slikao (što znaci detalji na fotki, dinamički raspon, a ne da je zamućeno i nema boja nego je crno ili bijelo) i to mi je vjerojano najbitnije - da neka lica koja nisu u prvom planu su što oštrija i raspoznatljiva, a ne mutna. Uopće mi slike ne trebaju za intagram, jer ga ni nemam, tak da namjena ne može biti drugačija od instagrama.

 

Kažeš da je po fotografskom nahođenju A najbolji - što je to fotografsko nahođenje - da se mora na svakoj slici raditi postobrada, pa ona koja trenutno nije najbolja, može postati najbolja?

ako je to fotografsko nahođenje, mogu reć da me to skoro uopće ne zanima, nego hoću što bolju fotku/video odmah iz uređaja...pa se uopće ne slažem s tim kriterijem, ako sam ga dobro pohvatao...

 

Pa evo nam rasprave 😛😛😛👍😁

Gužva mi je na poslu, pa nikako uhvatiti pet minuta za objašnjenje.

Idemo od početka, ne znam odakle ti da imam nešto protiv Huaweia? Mislim da sam i u ovoj temi napisao da spadaju u sam vrh foto mobilnih uređaja i da su napravili pravu malu revoluciju sa modelom P30 Pro, kako na marketinškom planu tako i po mogućnostima uređaja.

 

Idemo dalje, imamo tu low-budget Xiaomi cca 1500kn, low-prema-medium-budget Huawei cca 2300kn i Samsung flagship S20+ cca 5500kn.

U postocima Huawei je skuplji za 55% od Xiaomija, Samsung je skuplji za 270% od Xiaomija. Samsung je skuplji za 140% od Huaweia.

Čisto da imamo nekakve grube okvire koje uređaje uspoređujemo.

Xiaomi rezultat je tu očekivan. Huawei rezultat je odličan s obzirom na cijenu i usporedbi sa Samsungom.

Naravno cijena nije samo kamera.

U usporedbu bi bilo zanimljivo staviti Redmi Note 7 Pro koji ima isti senzor kao i Huawei pa bi vjerujem dobili jako slične rezultate.

 

E sad da se vratimo na ono što je bitno. Samsung sigurno ima više detalja međutim dobar dio tih detalja je fejk kao i slika koju samsung sprema. Zašto je fejk, zato što se postobradom i malim i većim trikovima stvara dojam da ima više detalja nego što ih stvarno ima, za primjer "sharp" će uvijek stvoriti dojam veće količine detalja. Slika koju je Samsung snimio je fejk jer je lijepa i ugodna oku, ali nije ono što je oko vidjelo. Meni to sa fotografskog gledišta nije dobra opcija, ja želim imati sliku što realniju, a da li ću je naknadno obraditi da izgleda kao plastična plavuša ili retro to je moj izbor. Samsung to radi umjesto korisnika i to je ok za dobar dio korisnika, meni nije.

 

Druga bitnija stvar je da sa tom Samsung fotkom nemožeš više gotovo ništa, znači iz te fotke ćeš jako teško dobiti Huawei fotku, ali iz Huawei fotke ćeš bez previše muke dobiti jako sličnu fotografiju koju je izbacio Samsung.

 

Uzeo sam 5min. vremena i brzinski obradio Huawei fotku, nažalost nemam original pa je kompresija napravila svoju štetu, s originalom i malo više uloženog vremena bi to bilo toliko slično samsung fotografiji da bi se trebali dobro potruditi kako bi vidjeli razliku.

 

 

https://ibb.co/4MQBYkH (100% size)

 

Pitaš kako znam da je Samsung fotka fejk, pa tako što mi je kroz ruke prošlo na desetke tisuća fotografija pa se valjda oko već naviklo na boje i znam otprilike procijeniti što je realan prikaz, a što umjetan. Znam na što se ljudi pale i što vole vidjeti pa kad obrađujem fotke naših lijepih plaža znam da more u popularnim plažama mora biti tirkizno plavo, mada u prirodi izgleda blijedo plavo. Stvaramo jedan prividan i umjetan svijet kako bi impresionirali jedni druge i za*ebali goste i to danas rade manje više svi, to je marketing. Meni kad slikam nešto ne treba marketing treba mi moja uspomena, ono što sam ja vidio.

 

Kolega R36 je rekao da je Xiaomi ružna djevojka bez gcama, a sa njim plastičnjakuša.

 

Ja bi rekao da je Samsung upravo stvorio fotku koja je lažna ili djevojka sa plastičnim operacijama.

Kad poželim slikati svoju dragu ujutro kad se probudi želim da je fotić zabilježi takvu kakva je, Samsung će je brzinski našminkati, obući u svečanu haljinu i to meni prezentirati.

 

Ponavljam da mi je jasno da većina želi imati ovakve obrađene fotke, ali tu nema govora o kvaliteti jer je to varka.

 

R36 kaže...

 

Xiaomi fotografije su ti kao ružna djevojka (stock cam) gdje s plastičnim operacijama izgleda neki k... (Gcam). 

Baš obrnuto kolega, Samsung je od pristojne djevojke napravio cajkašicu sa napučenim usnama u miniću.

Svaka čast na trudu kolega 👏

No ono što ja ne mogu se složiti, da mi fotka koja treba postobradu je bolja od fotke koja odmah iz uređaja daje više...naravno da mi je bolje da fotka s kojom nemam nikakvog posla je bolja solucija, nego fotka koja je lošija, ali ima potencijala...pa nij valjda da ti slikas, gledas koje ces fotke zadržati, i one koje zadršis onda naknadno obrađujes? To mi nikako ne dolazi u obzir, a kamoli da bi naveo da je to bolja solucija...

 

također ovo oko oštrine...kako može Samsunbg imati više detalja, ali su fejk? Ako je uspio izoštriti rub zgrade da ne izgleda mutno, onda valjda zgrada izgleda realno u usporedbi s onim sto stvarno vidim? i trava isto, lišće, grane...ako vidim svaku travku oštro, kao i u stvarnosti, kako je to onda samsung umjetno napravio? mislim, cijela digitalna fotografija je umjetno napravljena, koristeći SW i HW uređaja...pa nije valjda travka i rub zgrade mutan u stvarnosti?

 

što se tiče Xiaomi fanboy-izma, kad si obarao za istu cijenu xiaomi stick umjesto Firesticka od Amazona, tu si meni postao Xiaomi fanboy, jer to nije realan i objektivan odabir...(iz druge teme, da ne zbunjem tu kolege 😛:))

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2020 7:39 (Dan1234567890).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kada vec pricate o realnosti prikaza, evo jedan moj primjer od jutros.

Fotka je 99.9% kako ju oko vidi.

Nebo, trava, boje nagibnog vlaka...

Ovo je bio 100% point & shot, spustila mi se rampa, uzeo mobitel, aktivirao Gcam i okinuo, nastavio voziti i kada sam stigao na odredište pogledao fotku da provjerim kako je ispala.

 

https://flic.kr/p/2k46tTj

 
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Kada vec pricate o realnosti prikaza, evo jedan moj primjer od jutros.

Fotka je 99.9% kako ju oko vidi.

Nebo, trava, boje nagibnog vlaka...

Ovo je bio 100% point & shot, spustila mi se rampa, uzeo mobitel, aktivirao Gcam i okinuo, nastavio voziti i kada sam stigao na odredište pogledao fotku da provjerim kako je ispala.

 

https://flic.kr/p/2k46tTj

 super je ispala, nema nista blura i oštra je, pogotovo ako je vlak isao brzo...ne vidim exif podatke, baš me zanimala brzina okidanja...

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...
ocean77 kaže...

Kada vec pricate o realnosti prikaza, evo jedan moj primjer od jutros.

Fotka je 99.9% kako ju oko vidi.

Nebo, trava, boje nagibnog vlaka...

Ovo je bio 100% point & shot, spustila mi se rampa, uzeo mobitel, aktivirao Gcam i okinuo, nastavio voziti i kada sam stigao na odredište pogledao fotku da provjerim kako je ispala.

 

https://flic.kr/p/2k46tTj

 super je ispala, nema nista blura i oštra je, pogotovo ako je vlak isao brzo...ne vidim exif podatke, baš me zanimala brzina okidanja...

 

 

Vlak ovdje ide cca 80-100 Km/h...evo exif:

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Dan1234567890 kaže...
ocean77 kaže...

Kada vec pricate o realnosti prikaza, evo jedan moj primjer od jutros.

Fotka je 99.9% kako ju oko vidi.

Nebo, trava, boje nagibnog vlaka...

Ovo je bio 100% point & shot, spustila mi se rampa, uzeo mobitel, aktivirao Gcam i okinuo, nastavio voziti i kada sam stigao na odredište pogledao fotku da provjerim kako je ispala.

 

https://flic.kr/p/2k46tTj

 super je ispala, nema nista blura i oštra je, pogotovo ako je vlak isao brzo...ne vidim exif podatke, baš me zanimala brzina okidanja...

 

 

Vlak ovdje ide cca 80-100 Km/h...evo exif:

 dobro osvjetljenje, ogromni senzor, nizak iso, brzo zatvaranje - zamrznuta fotka! + gCam da uljepša detalje (još slikano i kroz šajbu) :)

inace nisam komentirao zvonceve fotke, ali jako mi se svidaju boje koje radi sony, po danu su mi fotke cista petica, ove noćne su mi tak-tak, ali generalno boje i dinamički raspon mi se baš sviđaju 👍

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2020 12:07 (Dan1234567890).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Da si pažljivo gledao EXIF, vidio bi da ta slika cak i nije sa glavnom kamerom vec ovom X3.7.🙂

 

Ovo za uljepšavanje detalja ne znam sta si mislio reći, fotka je max realna.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2020 13:46 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

 

inace nisam komentirao zvonceve fotke, ali jako mi se svidaju boje koje radi sony, po danu su mi fotke cista petica, ove noćne su mi tak-tak, ali generalno boje i dinamički raspon mi se baš sviđaju 👍

 Slažem se, noćne nisu baš nekaj ekstra, s tim se još pokušavam igrat, nekad su jako dobre nekad baš nisu nešto, uglavnom, softver treba još doradit da so to dovede u red.. DRO i Auto HDR je na off, tražim prirodno bez uplitanja ova dva fjičura.

Manual mode rastura, doduše i na auto modu su fotke jako dobre, al navukao se na manual mode i tu dajem prednost potonjem, navodno se radi gcam za njega.

Generalno gledajući, iz ovog moba se daju izvuć odlične fotke, al prave stvari su tek dok se manual mod koristi, e tu dolazi onda do izražaja one stvari koje leže ispod površine, tj taj potencijal.

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...
ocean77 kaže...

Kada vec pricate o realnosti prikaza, evo jedan moj primjer od jutros.

Fotka je 99.9% kako ju oko vidi.

Nebo, trava, boje nagibnog vlaka...

Ovo je bio 100% point & shot, spustila mi se rampa, uzeo mobitel, aktivirao Gcam i okinuo, nastavio voziti i kada sam stigao na odredište pogledao fotku da provjerim kako je ispala.

 

https://flic.kr/p/2k46tTj

 super je ispala, nema nista blura i oštra je, pogotovo ako je vlak isao brzo...ne vidim exif podatke, baš me zanimala brzina okidanja...

vise fala bogu ne postoji mob na kojem bi slika u pol bijela suncanog dana ispala blurana, pa cak ni na onom od 500kn

 

sto se tice naknadne obrade fotki, biram samsung (kojeg nemam) koji to sasvim dobro obradi, nista pretjerano ali oku ugodno.. najviše zato sto mi se vise neda zajebavat s tim kao nekad.. da bi na kraju dobio takav ili vrlo slican rezultat

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2020 17:09 (digitall).
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
Dan1234567890 kaže...

 

inace nisam komentirao zvonceve fotke, ali jako mi se svidaju boje koje radi sony, po danu su mi fotke cista petica, ove noćne su mi tak-tak, ali generalno boje i dinamički raspon mi se baš sviđaju 👍

 Slažem se, noćne nisu baš nekaj ekstra, s tim se još pokušavam igrat, nekad su jako dobre nekad baš nisu nešto, uglavnom, softver treba još doradit da so to dovede u red.. DRO i Auto HDR je na off, tražim prirodno bez uplitanja ova dva fjičura.

Manual mode rastura, doduše i na auto modu su fotke jako dobre, al navukao se na manual mode i tu dajem prednost potonjem, navodno se radi gcam za njega.

Generalno gledajući, iz ovog moba se daju izvuć odlične fotke, al prave stvari su tek dok se manual mod koristi, e tu dolazi onda do izražaja one stvari koje leže ispod površine, tj taj potencijal.

 Dobro jutro ;)

Pa to vrijedi za apsolutno svaki fotoaparat od analognih do digitalnih preko tog dreka u smartphoneu do top line digitalnih profi fotoaparata ili video kamera.....

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Posmatrač kaže...
zvonac kaže...
Dan1234567890 kaže...

 

inace nisam komentirao zvonceve fotke, ali jako mi se svidaju boje koje radi sony, po danu su mi fotke cista petica, ove noćne su mi tak-tak, ali generalno boje i dinamički raspon mi se baš sviđaju 👍

 Slažem se, noćne nisu baš nekaj ekstra, s tim se još pokušavam igrat, nekad su jako dobre nekad baš nisu nešto, uglavnom, softver treba još doradit da so to dovede u red.. DRO i Auto HDR je na off, tražim prirodno bez uplitanja ova dva fjičura.

Manual mode rastura, doduše i na auto modu su fotke jako dobre, al navukao se na manual mode i tu dajem prednost potonjem, navodno se radi gcam za njega.

Generalno gledajući, iz ovog moba se daju izvuć odlične fotke, al prave stvari su tek dok se manual mod koristi, e tu dolazi onda do izražaja one stvari koje leže ispod površine, tj taj potencijal.

 Dobro jutro ;)

Pa to vrijedi za apsolutno svaki fotoaparat od analognih do digitalnih preko tog dreka u smartphoneu do top line digitalnih profi fotoaparata ili video kamera.....

 Posmatrac, to govorim za one koji nisu upuceni za manual mode, a ne poznaju dalje od automatike.. Taj "drek" u smartfonu dobro dodje.. Nemojmo povlacit opet paralelu s foticima..

9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 

note mi se sviđa sve više

Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 

Računalna fotografija vs standardna

 

Xperia mi ovdje puno bolja, a da ne govorim o focusu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 10:07 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
...

 Dobro jutro ;)

Pa to vrijedi za apsolutno svaki fotoaparat od analognih do digitalnih preko tog dreka u smartphoneu do top line digitalnih profi fotoaparata ili video kamera.....

 Posmatrac, to govorim za one koji nisu upuceni za manual mode, a ne poznaju dalje od automatike.. Taj "drek" u smartfonu dobro dodje.. Nemojmo povlacit opet paralelu s foticima..

 razumio sam ja tebe i ovo nije bilo tebi upuceno mada je zvucalo tako vec svima koji ne znaju koristiti manual mode a traze dlaku u jajetu. Meni je smijesno citati kriticare a ne znaju koristiti manula i traze gcam da odradi ono sto oni ne znaju... A strucnjaci....

Onaj ko zna koristiti maunal mod i zna sta znace one ikonice u snapseedu koji je mocan a besplatan ne trazi gcam vec trazi dobar kadar koji prica pricu....TO je sustina fotografije a ne da li automatika koristi ovaj ili onaj ISO.... Vecina ne zna sta ja ISO...

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Posmatrač kaže...

 razumio sam ja tebe i ovo nije bilo tebi upuceno mada je zvucalo tako vec svima koji ne znaju koristiti manual mode a traze dlaku u jajetu. Meni je smijesno citati kriticare a ne znaju koristiti manula i traze gcam da odradi ono sto oni ne znaju... A strucnjaci....

Onaj ko zna koristiti maunal mod i zna sta znace one ikonice u snapseedu koji je mocan a besplatan ne trazi gcam vec trazi dobar kadar koji prica pricu....TO je sustina fotografije a ne da li automatika koristi ovaj ili onaj ISO.... Vecina ne zna sta ja ISO...

 Slažem se, doduše, nemam niš protiv gcam-a, ko traži da okine, gcam je za takve stvari, nekaj na brzinu poslikat.. Recimo konkretno, gledam rivju od Sony Xperia 5 ll, gdje se navodi da automatika nije na viskom nivou i tu se slažem s tim, al dobro, to je stvar do algoritama za obradu fotke odnosno još to treba popeglat da se dođe u rang recimo Pixela i sl. Al ono gdje se navodi a najjača točka a ujedno i praktički briljira je, manual mode i tu je xperia na svom terenu, tu dolazi do izražaja fotkanje u manual modu..

 

Mene je ulijenio gcam i tražio sam nešto samo da na brzinu poslikam, a to sam imao sa U11 pošto je manual mode štur, (znači samo osnovno ima), naravno da sam odustao od toga i okrenuo se gcamu, ali, sad dok ne koristim gcam, ne fali mi ni malo potonji, jer tamo gdje sam "izgubio" na drugoj strani sam dobio i to značajno.

 

Da proizvođači znaju i imaju volje složit softver za kameru, svaki bi se danas natjecao sa gcamom, google ne radi čudo, al eto mi ćemo reći da radi "čudo" i to bi svaki mogao (dev ekipa) napravit, pitanje je, dal imaju volje, a love imaju, bar dok govorim o velikim igračima a tiče se samih proizvođača smartfona.

Ja možda naginjem više onom, old school fotografiranju, čim manje softverskog uplitanja a tražim da je fotka čim više prirodnija, sony se drži još tog kolko tolko, al prije je to bilo puno više zastupljenije kod većine njih, sad dominira kompjuterska fotografija..

 

HDR ne koristim uopće na smartfonu, jer ne volim dok naglašava neke stvari koje u realnosti nisu prisutne tj vidljive golim okom, night sight je isto fijučr, a noći pretvaranje u dan je, nadam se samo prolazna pomodnost.. Ovo sve što sam rekao ne vrijedi, ukoliko se slike stave na fejs, instagram i te servise i još se slika dodatno "ulijepšava" (koja je već ionako softverski "sređena") kroz razno razne filtere; inače ne spadam u tu skupinu, pa to ne vrijedi za mene

 

EDIT: Nego, i dalje zamjeram guglu nepostojanje manual moda

 

 

thebatman  ok su fotke, neke su solidne, neke jako dobro, doduše, nikak mi ne sjeda taj huawei bez obzira koji model, jedino gdje me Huawei oduševio je onaj P40P sa optičkim zoom-om

 

 

 

 

 

Xperia 5 ii Vs Note 20 Ultra Vs Huawei Mate 40 Pro - Camera Test with a difference

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 11:58 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

 

Meni odlicne (pogotovo prva), koristio sam Mate 20 PRO mozda i najduze zadnjih godinu dana i da nije tako dobar nebi sigurno toliko dugo bio kod mene.

Po meni i dalje u TOP 5 kamera danas, RAW na sve tri kamere kao i PRO mode (nesto sto Galaxy Note 20 Ultra nema!!!), IQ po mojem ukusu sa fino sacuvanim detaljima (podsjeca me na Gcam), odlicno rasporedjene fokale naspram P serije...opcenito je mob i danas na visini u apsolutno svim segmentima iako je iz 2018 a mi na pragu 2021...to je bio jedan od onih modela koji su bili godinu ispred svog vremena pa je zato i dalje ineteresantan.

 

 

Posmatrač kaže...

 razumio sam ja tebe i ovo nije bilo tebi upuceno mada je zvucalo tako vec svima koji ne znaju koristiti manual mode a traze dlaku u jajetu. Meni je smijesno citati kriticare a ne znaju koristiti manula i traze gcam da odradi ono sto oni ne znaju... A strucnjaci....

Onaj ko zna koristiti maunal mod i zna sta znace one ikonice u snapseedu koji je mocan a besplatan ne trazi gcam vec trazi dobar kadar koji prica pricu....TO je sustina fotografije a ne da li automatika koristi ovaj ili onaj ISO.... Vecina ne zna sta ja ISO...

 

 

 

Uopce ne znam sto je pjesnik ovdje zelio reci.

Evo ja sam ljubitelj i manual mode i Gcama i tvoj post zvuci kaoticno.

Situacija dali preferiram Gcam ili PRO mode sa kojim sam na TI ovisi od moba do moba.

Huawei recimo koristim dosta sa PRO mode jer neki modeli imaju dosta losu automatiku kao i mnogi kinezi opcenito (Xiaomi, Huawei, Oneplus...), a npr. Huawei zbog hardwarea ima ogranicenja kod Gcama pa je logicno da tu mogu zaboraviti na funkcionalan Gcam...zato je tu PRO mode koji je na Mate 20 PRO fenomenalan, cuda se mogu izvuci.

S druge strane Xiaomi koji isto nema pretjerano dobar auto mode ima savrseno funkcionalan Gcam i to mi je trenutno najbolja moguca kombinacija koja daje toliko dobar rezultat da nemam volju uopce koristiti PRO mode.

Ovaj Mi Note 10 ima jako veliki glavni senzor koji se odlicno nosi sa visokim ISO vrijednostima pa me cak ne brine ako automatika od Gcama koristi visok ISO kod slabijih svjetlosnih uvjeta.

Slike sa Gcam na tom mobu ispadnu uvijek iznad svih mojih ocekivanja.

Kada jos dodam i tocan WB, dobar DR i fotke sa brdom detalja (punih 27MP!) tesko je ne biti sretan rezultatima...sada ti je nadam se jasnije zasto mi je tvoj post nonsens, jednostavno ne pogađa bit jer masa onih koji vole Gcam ne znaci da ne znaju koristiti manual mode.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
nikak mi ne sjeda taj huawei bez obzira koji model, jedino gdje me Huawei oduševio je onaj P40P sa optičkim zoom-om

 

 

 

 

 

 

Ako mislis na P40 PRO+ i onaj njegov 10X onda ocito nisi pogledao detaljnije testove.

10X je zadnja stavka zbog koje bi trebalo gledati taj mob jer mu je IQ na toj kameri blago receno uzas.

Kada pogledas pozadinu price oko te kamere onda sto bi se reklo sve kockice sjednu na svoje mjesto i stvari postaju jasnije.

Vec sam pisao o tome u predhodnim postovima, pojasnit cu ponovo...Huawei je odlucio da na tom modelu ima output svih kamera 12MP iako nisu svi senzori te nativne rezolucije.

Tele kamera 10X ima rezoluciju od 8MP i opticko uvecanje tele kamere nije 10X vec oko 8X a ostatak su dobili CROP-om pa je onda tih 10X zapravo 5MP CROP od stvarnih 8MP.

Sada dolazi onaj "najbolji" dio gdje SW taj file od 5MP razvlaci na 12MP da bi ispostovali odluku da svaka kamera izbacuje slike iste rezolucije koja je 12MP...nakon svih silnih tumbanja rezolucijama, kropanja pa razvlacenja normalno je da je finalni rezultat DREK.

Manje zahtjevne ce zadovoljiti i to je cini mi se i ciljana publika...zato kazem, to je stavka zbog koje taj mobitel nebi trebalo uopce gledati...vise cijenim na tom istom mobu 3X kameru koja je korektna...po potrebi se rastegne na 5X,a  ovih 10X iznimno koristiti jer to nije za nista ozbiljnije.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 15:31 (ocean77).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

 

 

Ako mislis na P40 PRO+ i onaj njegov 10X onda ocito nisi pogledao detaljnije testove.

10X je zadnja stavka zbog koje bi trebalo gledati taj mob jer mu je IQ na toj kameri blago receno uzas.

Kada pogledas pozadinu price oko te kamere onda sto bi se reklo sve kockice sjednu na svoje mjesto i stvari postaju jasnije.

Vec sam pisao o tome u predhodnim postovima, pojasnit cu ponovo...Huawei je odlucio da na tom modelu ima output svih kamera 12MP iako nisu svi senzori te nativne rezolucije.

Tele kamera 10X ima rezoluciju od 8MP i opticko uvecanje tele kamere nije 10X vec oko 8X a ostatak su dobili CROP-om pa je onda tih 10X zapravo 5MP CROP od stvarnih 8MP.

Sada dolazi onaj "najbolji" dio gdje SW taj file od 5MP razvlaci na 12MP da bi ispostovali odluku da svaka kamera izbacuje slike iste rezolucije koja je 12MP...nakon svih silnih tumbanja rezolucijama, kropanja pa razvlacenja normalno je da je finalni rezultat DREK.

Manje zahtjevne ce zadovoljiti i to je cini mi se i ciljana publika...zato kazem, to je stavka zbog koje taj mobitel nebi trebalo uopce gledati...vise cijenim na tom istom mobu 3X kameru koja je korektna...po potrebi se rastegne na 5X,a  ovih 10X iznimno koristiti jer to nije za nista ozbiljnije.

 R36  je stavljao fotke od P40P i bila je jedna s tele objektivom čini mi se i fotka je jako dobro ispala.

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

 

 

 

 

Ako mislis na P40 PRO+ i onaj njegov 10X onda ocito nisi pogledao detaljnije testove.

10X je zadnja stavka zbog koje bi trebalo gledati taj mob jer mu je IQ na toj kameri blago receno uzas.

Kada pogledas pozadinu price oko te kamere onda sto bi se reklo sve kockice sjednu na svoje mjesto i stvari postaju jasnije.

Vec sam pisao o tome u predhodnim postovima, pojasnit cu ponovo...Huawei je odlucio da na tom modelu ima output svih kamera 12MP iako nisu svi senzori te nativne rezolucije.

Tele kamera 10X ima rezoluciju od 8MP i opticko uvecanje tele kamere nije 10X vec oko 8X a ostatak su dobili CROP-om pa je onda tih 10X zapravo 5MP CROP od stvarnih 8MP.

Sada dolazi onaj "najbolji" dio gdje SW taj file od 5MP razvlaci na 12MP da bi ispostovali odluku da svaka kamera izbacuje slike iste rezolucije koja je 12MP...nakon svih silnih tumbanja rezolucijama, kropanja pa razvlacenja normalno je da je finalni rezultat DREK.

Manje zahtjevne ce zadovoljiti i to je cini mi se i ciljana publika...zato kazem, to je stavka zbog koje taj mobitel nebi trebalo uopce gledati...vise cijenim na tom istom mobu 3X kameru koja je korektna...po potrebi se rastegne na 5X,a  ovih 10X iznimno koristiti jer to nije za nista ozbiljnije.

 R36  je stavljao fotke od P40P i bila je jedna s tele objektivom čini mi se i fotka je jako dobro ispala.

Zvonac da skratimo priču...

 

Mi 10 Note ima najbolje fotke zadnjih 20 godina i riješen problem. 

 

Nije jedna mob mu se sljedećih 20 godina neće moći približit. 

 

Mi 10 Note je sljedeće 7 svjetsko čudo. Izbaci će Keopsovu piramide radi Mi Note 10.

 

Zatvaraju ovu temu, gasi forum.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 15:44 (R36).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

 

 

 

 

Ako mislis na P40 PRO+ i onaj njegov 10X onda ocito nisi pogledao detaljnije testove.

10X je zadnja stavka zbog koje bi trebalo gledati taj mob jer mu je IQ na toj kameri blago receno uzas.

Kada pogledas pozadinu price oko te kamere onda sto bi se reklo sve kockice sjednu na svoje mjesto i stvari postaju jasnije.

Vec sam pisao o tome u predhodnim postovima, pojasnit cu ponovo...Huawei je odlucio da na tom modelu ima output svih kamera 12MP iako nisu svi senzori te nativne rezolucije.

Tele kamera 10X ima rezoluciju od 8MP i opticko uvecanje tele kamere nije 10X vec oko 8X a ostatak su dobili CROP-om pa je onda tih 10X zapravo 5MP CROP od stvarnih 8MP.

Sada dolazi onaj "najbolji" dio gdje SW taj file od 5MP razvlaci na 12MP da bi ispostovali odluku da svaka kamera izbacuje slike iste rezolucije koja je 12MP...nakon svih silnih tumbanja rezolucijama, kropanja pa razvlacenja normalno je da je finalni rezultat DREK.

Manje zahtjevne ce zadovoljiti i to je cini mi se i ciljana publika...zato kazem, to je stavka zbog koje taj mobitel nebi trebalo uopce gledati...vise cijenim na tom istom mobu 3X kameru koja je korektna...po potrebi se rastegne na 5X,a  ovih 10X iznimno koristiti jer to nije za nista ozbiljnije.

 R36  je stavljao fotke od P40P i bila je jedna s tele objektivom čini mi se i fotka je jako dobro ispala.

 

 

Ja pisem o P40 PRO Plus modelu i mislio sam da na njega mislis.

 

Sto se ovog njegovog tice, moras imati i malo srece da te SW poslusa i upotrijebi uopce tu 5X...ako je manje svjetla lako moguće da ces dobiti crop glavne.😁

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

Zvonac da skratimo priču...

 

Mi 10 Note ima najbolje fotke zadnjih 20 godina i riješen problem. 

 

Nije jedna mob mu se sljedećih 20 godina neće moći približit. 

 

Mi 10 Note je sljedeće 7 svjetsko čudo. Izbaci će Keopsovu piramide radi Mi Note 10.

 

Zatvaraju ovu temu, gasi forum.

 

Mi Note 10 je istinski nasljednik N808 PV i to je to, slazem se s tobom...mozes motati kablove, gasite internet.😎

 

Inace, sedam je svjetskih cuda tako da nema potrebe da bude "sljedece sedmo" vec ni primjerenije bilo da bude osmo svjetsko cudo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 16:10 (ocean77).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

Svaka čast na trudu kolega 👏

No ono što ja ne mogu se složiti, da mi fotka koja treba postobradu je bolja od fotke koja odmah iz uređaja daje više...naravno da mi je bolje da fotka s kojom nemam nikakvog posla je bolja solucija, nego fotka koja je lošija, ali ima potencijala...pa nij valjda da ti slikas, gledas koje ces fotke zadržati, i one koje zadršis onda naknadno obrađujes? To mi nikako ne dolazi u obzir, a kamoli da bi naveo da je to bolja solucija...

 

također ovo oko oštrine...kako može Samsunbg imati više detalja, ali su fejk? Ako je uspio izoštriti rub zgrade da ne izgleda mutno, onda valjda zgrada izgleda realno u usporedbi s onim sto stvarno vidim? i trava isto, lišće, grane...ako vidim svaku travku oštro, kao i u stvarnosti, kako je to onda samsung umjetno napravio? mislim, cijela digitalna fotografija je umjetno napravljena, koristeći SW i HW uređaja...pa nije valjda travka i rub zgrade mutan u stvarnosti?

 

što se tiče Xiaomi fanboy-izma, kad si obarao za istu cijenu xiaomi stick umjesto Firesticka od Amazona, tu si meni postao Xiaomi fanboy, jer to nije realan i objektivan odabir...(iz druge teme, da ne zbunjem tu kolege 😛:))

Pa naravno da slikam, brišem što ne valja, obrađujem fotke kako mi trebaju ovisno o situaciji i prilici. Fotografija je umjetnost ne fastfood.

Teško ćemo se ikada složiti jer smo dva različita tipa korisnika.

 

Meni je najbolja solucija ona gdje mogu birati što želim, a to bi bilo ovako nekako:

- manual ili pro mode

- automatika (što precizniji preslik realne slike uz minimalnu obradu, tako da imam fotku koju mogu koristiti kakva je, a mogu je u par poteza dodatno obraditi)

- AI ili kako će se već zvati (mod u kojem će fotić napraviti ono što on misli da je najbolje, znači fotkanje + kompletna obrada i onda se može dobiti to što je Samsung napravio, pa kome se sviđa super)

Ovo pokriva sve tipove korisnika.

Dobiti iz automatike ono što je S20+ napravio je za mene loše, za nekoga super, evo moj frend konstantno drži display na "saturated" jer je njemu to super.

 

Nisi komentirao mogućnost da se iz Huawei fotke uz minimalnu obradu dobije fotka kao ona na S20+, po meni je to poražavajuće za S20+.

 

https://i.ibb.co/L6G4JK3/Scena-1-obr.jpg

 

Zanemari dijelove koji su zbog kompresije uništeni, iz originala bi to bilo gotovo identično.

"Detalji" na Huaweiu bolji, vidi oblake, dinamički raspon podjednak, raspon boja bolji kod Huaweia vidi koliko vidljivih nijansi boja imamo na krošnjama. Kod Samsunga proljeće sve se zeleni, na Huaweiu vidljivo da je jesen. I onda pričamo o nekakvoj kvaliteti fotografije.

Postoji nešto što se zove optička rezolucija i razlika između onoga što senzor zabilježi i što se naknadno "trikovima" kreira. Naravno da se to kreira kako bi se dobilo što sličnije onome što oko vidi, ali to više ne spada pod mogućnosti kamere već u post-obradu, software i tada je nebitno koji je uređaj u pitanju jer to može svaki odraditi uz odgovarajući software.

 

Što se tiče odabira Xiaomi sticka vs Firestick mislim da sam to tamo objasnio, firestick nije dostupan kod nas i ne sviđa mi se njegov UI. Ne znam kako to po tebi nije realan i objektivan odabir? Uzeo sam Xiaomi stick kod nas na firmu prebio PDV, dobio domaću garanciju i uređaj u roku od 3-4 dana. Sve ono što se zahtijeva od tog sticka on ispunjava bez problema, jednako kao što bi i firestick.

 

digitall kaže...

 

sto se tice naknadne obrade fotki, biram samsung (kojeg nemam) koji to sasvim dobro obradi, nista pretjerano ali oku ugodno.. najviše zato sto mi se vise neda zajebavat s tim kao nekad.. da bi na kraju dobio takav ili vrlo slican rezultat

Ništa pretjerano? Iz jeseni dobiješ proljeće i to je ok? Boje su barem 20% zasićenije nego što bi trebale biti. Vjerojatno nije isto kod svih modela, ali konkretno kod ovog S20+ što je kolega stavio to je sve osim "ništa pretjerano". Oku ugodno, da slažem se, naša osjetila vole ugodne stvari. Cola i pizza su također "ugodne", ali ih to ne čini kvalitetnim. Ali svatko si bira za sebe.

12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nego da se vratimo malo na kreativnije teme.

Baš sam si naručio gimbal, prije toga sam prošao trenutnu ponudu i odlučio se na kraju za Dji OM 4.

Gledajući njegove mogućnosti naletio sam na dobar youtube video, Samsung Note 20 Ultra + spomenuti gimbal, poprilično impresivne snimke.

 

 

Video snimke od 5:05 tko ne želi slušati silno brbljanje. 

 

I još jedna vijest, Mi 10 je rasprodan ostale su samo zalihe u trgovinama, a Mi 10 Pro se više ne proizvodi, navodno je Mi 11 iza ugla.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Mi10 obicni mi je po pitanju kamere bio promasaj. Nadam se da će mi11 bit kompletniji. 

 

Moram priznat da mi je mate 20 pro, unatoc starosti od 2 god, sjeo ko budali pleska. 

 

 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

 Ove nocne slike, jesu li slikane sa night modeom ili standardna fotka??
Je li slikano sa auto mode ili je koristen pro mode ??

 

Pitam jer imam P20 pro, kontam zamijeniti za Mate 20 pro, nedaje mi se puno kesha za P30 pro, a i ne koristim toliko mob u zadnje vrijeme. 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dr. Vicko kaže...

 Ove nocne slike, jesu li slikane sa night modeom ili standardna fotka??
Je li slikano sa auto mode ili je koristen pro mode ??

 

Pitam jer imam P20 pro, kontam zamijeniti za Mate 20 pro, nedaje mi se puno kesha za P30 pro, a i ne koristim toliko mob u zadnje vrijeme. 

 Automatika sve. Mozda 1 night mode. 

Mislim da je mate 20 pro superioran p30 pro u svemu, imao sam i njega nedavno, jednostavno mi ne sjeda. 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dr. Vicko kaže...

 

Pitam jer imam P20 pro, kontam zamijeniti za Mate 20 pro, nedaje mi se puno kesha za P30 pro, a i ne koristim toliko mob u zadnje vrijeme. 

 

 

Probaj naci sto noviji i sa sto duzim preostalim jamstvom.

Fenomenalan mob, meni gotovo pa savrsen.

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Mogu se pridružiti, žena ga ima od kad je izašao, nikad nikakvih problema. Jednako brz kao kad i kupljen, a ima 6000+ slika u njemu.
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice