Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.275
|
čitano: 1.439.681
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nakon 6mj druzenja s P40 Pro, presao sam na S20 Ultra. Dobio sam dobar deal tako da mi je bio nobrain, cisto da probam.


Mogu reci da sam za sada prezadovoljan, iskustvo koristenja, stereo zvucnici, 120hz (bolje je od 90, ne znam jel placebo ili ne, ali je bolje :D) itd.

 

Jedino što vidim da je baterija na P40 Pro bila bolja. Što se tiče kamera, zadnju još moram popravit (čekam da im dođe s allia) jer je bila razbijena.

 

Prednja mi radi te mogu reći da je bolja na P40 Pro, u losim uvjetima dosta bolja. Vjerujem da će tako biti i sa zadnjom kamerom, ali možda me S20U iznenadi.

 

Malo sam čak gledao i da upiknem neki fotic tipa; RX100/RX100 III, Nikon D3500, D5600 - totalni sam početnik, ako imate kakve prijedloge/savjete slušam :D.

 

off topic: P40 Pro uskoro ide na prodaju, tko je zainteresiran pm.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
s obzirom na cijenu ovih flagship-a... previše para za premalo muzike u pogledu foto i video mogućnosti

kada bi sve kamere bile iste kvalitete i mogućnost onda bi možda cijena bila opravdana...a ovako samo glavna od 24-28mm je top a sve ostale su korak i više ispod

RX100M3 je izašao 2014... u pogledu IQ je ili isti ili bolji od svega što će se može kupiti u 2021...a vjerojatno i u 2022.

Ove cijene su postale sulude...10000kn za S21 ultra
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
Ove cijene su postale sulude...10000kn za S21 ultra

 Po meni izvrstan uređaj, prvi samsung nakon dugo vremena da mi je zanimljiv, alil da cijena je pretjerana. Već ga ima na njuškalu za 8000kn, a kroz koji mjesec će doći i na 6-7kkn pa je onda već blizu isplativosti.

 

Ne bi rekao da je samo glavna top, koristio sam uređaje koji imaju odlične 3x i 5x kamere. Isto tako ultrawide sa AF je jako korisna kao makro kamera.

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ja imam fetish...volim fokus i oštrinu...kod macro fotografije jedino igra fokus stacking

kao što se kolege natežu oko android vs ios...jerbo android pruža više za one koji žele imati veću slobodu...ista stvar je i sa fotografijama....RX vs mobiteli

RX pruža više za one koji su spremni ući u to dublje

Mada priznajem i sam sam bio da je mobitel bolji jer tlaka je to pribacivati kasnije na PC pa Lightroom... međutim sad kad sam se uvjerio da mobilni Lightroom je isti ko ovaj "ozbiljni"...imaš skoro isto...izvadiš sd iz fota...uvališ u usb čitač...njega utikaš u Android mobitel i to je to

u ovom trenutku jedini razlog zašto bih kupovao novi mobitel a da je bolji nego postojeći S7edge su foto mogućnosti...međutim ako bih htio taj neki top to je onda 1000€ i više

S druge strane novi RX100M3 je 3000kn



mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

...

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.2.2021 1:44 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Tebi bi polovni mi note 10 za 200-2500 sjeo ko "budali šamar"

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Danas cu vjerojatno slozit kameru na S20 ultra pa cemo vidit kak ce funkcionirati.

Sto se tice fotica vjerojatno sam odustao. Gledajuci malo recenzije i review, ako slikas u jpg i auto modu, vjerujem da su smartphonei bolji, jedino ako koristis .raw onda se vidi prednost rx100 npr.
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...
Danas cu vjerojatno slozit kameru na S20 ultra pa cemo vidit kak ce funkcionirati.

Sto se tice fotica vjerojatno sam odustao. Gledajuci malo recenzije i review, ako slikas u jpg i auto modu, vjerujem da su smartphonei bolji, jedino ako koristis .raw onda se vidi prednost rx100 npr.

 Ma nije samo to prednost.... 

Mana je poseban uredjaj koji moras nositi sa sobom.... Nikad kamere na mobitelima nece stici fotoaparat samo sto su kamere na mobitelima dovoljno dobre za 95% svakodnevnih situacija ali nikad nece biti bolje jer fizika je neumoljiva....

8 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Ja koristim RX 100 Mk1 u jpeg-u i uopće se ne zamaram sa mobitelom.
Mob onda koristim za ultrawide i selfie.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
RX100 mk1 polovni se nađe za oko 1100kn. Jel imas primjere fotografija?
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Imaš na web-u
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Prije misec dana sam mogao kupiti RX100M1 za 100€... međutim nakon što sam pitao Google za savjet sam odustao.

Jpeg kod njega je previše soft...ima usporedba između M1 i M2 oboje imaju isti senzor i optiku...na M1 fotografije kao da nisu u fokusu koliko su soft u odnosu na M2.

Nema EVF:(...ubija me u pojam slaba vidljivost na suncu ekrana od mobitela... čak kad je brightness na max...u tom pogledu EVF je zakon...još naročito Sony ima fokus peaking...sve što je u fokusu je označeno bojom po želji.

planirao sam uzeti tele objektiv za A6000(E 70-350G)... međutim uzet
ću RX100M3... objektiv odgađam za 2022.

RX100 M3 pokriva mi 24mm-70mm
A6000+E 70-350G pokriva mi 105mm-525mm

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ja sam si razmisljao ostaviti S20U kako god da bila zadnja kamera, i isto uzeti RX100 M3.


DSLR iskreno mi je too much i overkill, pogotovo zato što sumnjam da bi mijenjao objektive. Jedino me brine automatika na RX100, HDR itd. Ne znam koliko često bi slikao u .raw i editao slike.

 

80% vremena bi bilo point&shoot, prebacivanje na mob i to je to

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
Prije misec dana sam mogao kupiti RX100M1 za 100€... međutim nakon što sam pitao Google za savjet sam odustao.

Jpeg kod njega je previše soft...ima usporedba između M1 i M2 oboje imaju isti senzor i optiku...na M1 fotografije kao da nisu u fokusu koliko su soft u odnosu na M2.

Nema EVF:(...ubija me u pojam slaba vidljivost na suncu ekrana od mobitela... čak kad je brightness na max...u tom pogledu EVF je zakon...još naročito Sony ima fokus peaking...sve što je u fokusu je označeno bojom po želji.

planirao sam uzeti tele objektiv za A6000(E 70-350G)... međutim uzet
ću RX100M3... objektiv odgađam za 2022.

RX100 M3 pokriva mi 24mm-70mm
A6000+E 70-350G pokriva mi 105mm-525mm

 Ti pricas o svjetlini samsunga s7 kojeg je vrijeme pojelo, on je isao do 350niti svjetlosti ako se ne varam, a sada telefoni idu do 1500.

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

evo pogledaj 

. i 
. pa se vrati i reci ponovo kako ti smatras da su smartphni smece i da nikada nece zamjeniti "prave" fotice 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

 

 

Jako dobro drzeci starkelja.

IQ je odlican, a cijena smijesna.

3 godine
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
koristi li netko od vas Zoom objektiv za mobitel kameru? imate li preporučiti neki model kao bestbuy?
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Ja sam nabavio set od 4 ULANZI objektiva (za Samsung Note10+) i case na koji se isti montiraju. S obzirom da Samsung u seriji 10 ima RAW samo na main cameri, odlučio sam isprobati. Uz to koristim i OpenCam app (free) jer ima mogućnost AE Bracketinga (HDR), Focus Stackinga i Focus Peeping-a. ULANZI je budget varijanta, ima još nekoliko proizvođača (Beastgrip, Rhinoshield, Sirui, Moondog Labs, Moment, Apexel). Isprobao sam dakle samo ULANZI (kojeg sam odabrao na osnovu cijene i nekoliko ok review-a). Ostali svi imaju neki veći nedostatak - ili visoku cijenu ili isključivo Clamp montažu ili nešto treće...

 

Moja ocjena je ok - za uložen novac (cca 150€), definitivno proširuje upotrebljivost smartphone kamere. To i dalje nije ni blizu DSLR-a, ali je stvarno prijenosna kombinacija i proširuje  mogućnost snimanja u RAW-u za macro, wide, 2x optički telephoto i anamorphic (Cinema).  Case za Note10+  srećom proizvode, jer je to je puno bolja varijanta od Clamp montaže. Montaža je malo pimplava, ali da se preživiti. Dok Samsung ne pruži podršku za RAW na svim kamerama, ovo može poslužiti kao neki tweak.. Samsung je kod S21 je uveo RAW i za Wide kameru (barem za Ultru), tak da se nadam da će u nekoj generaciji uvesti i za telefoto. Mislim da nikako ne bih nabavljao ULANZI objektive za S21Ultru, ali za Note10+ još ima nekog smisla.

 

Trenutno su kamere na smartphonima super za uvjete sa puno svijetlosti, ali za neku opću upotrebljivost smartphone kamere bilo kojeg proizvođača treba pričekati još par generacija inovacija hardware-a i software-a. Prvenstveno očekujem/čekam prelazak sa 12 MP na 20-30MP binning standard (senzori od 150MP ili više + još jači ISP-ovi), NextGen AI (Denoising i Super-res algoritmi), a priželjkujem i nadam se da će netko (auto industrija ili smarphone industrija) uspijeti razviti - Liquid Lenses, Coded-aperture i optičku stabilizaciju bez optike (plenoptic RAW)..

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Vrtio sam se u krug preko godinu dana, imao u tom periodu Mi Note 10, Mate 20 PRO i povremeno Poco F1 dok ne naleti nesto bolje i cijelo vrijeme pratio Mi10 PRO i cekao da mu padne cijena i napokon docekao.

Svidio mi se set kamera na Mi Note 10, ali me zivcirao sto nije bas najbrzi mob u radu kamere pa se Mi10 PRO nametao kao logican izbor.

 

Za kamere sam rekao, to sam upoznao na Noteu i to je za moj ukus ponajbolji set kamera i danas.

Nisam ove najnovije modele isprobao pa ne znam kakvi su ovi skroz novi modeli, a to me u ovom momentu iskreno i ne zanima dok kostaju 7 i vise tkn.

 

Imati 13mm, 25mm, 50mm i 94mm rastezljivo na 125mm je za mene savrsenstvo koje mi pokriva 90% situacija.

Sve to je praceno sa odlicnim S865 procesorom koji sa lakocom sve to gura.

Kamera ima toliko modova i mogucnosti da je samo nebo granica u istrazivanju.

Ima 108MP mode za landscape i opcenito kada treba vise detalja ili raditi CROP, ima 8K video i opciju za uzimanje fotki iz istog tog videa pa je svaki frame 33MP fotka!!!

 

https://flic.kr/p/2kDVQLg

 

Taj video je toliko detaljan da doslovno svaki taj frame obiluje detaljima kao i fotke.

To nije nesto sto ce nekome cesto trebati, ali ima nekih situacija za koje se moze iskoristiti.

Kamera ima i opciju PRO mode za video sto recimo Mi Note 10 nema, a PRO mode je cak dostupan i za 8K video.

8K nije stabiliziran pa mu je upotreba ogranicena.

4K je zato vrhunski stabiliziran i ima i 30 i 60FPS dok je 8K 30FPS.

SloMo video ima 1080p pri 960 FPS sto odlicno izgleda.

 

Sto se fotki tice, takodjer ima PRO mode cak i za 108MP.

Ima mogucnost stavljanja Gcam iako ja za sada jos nisam probao jer sam zadovoljan i sa stock kamerom.

Na Mi Note 10 sam stavio najvise zbog brzine jer je nesto brza kamera sa Gcam i zbog ove tele 3.7 kamere koja je bila bolja sa Gcam.

Ovdje jedno i drugo je dobro pa mi je ostalo premalo razloga za igranje sa tim...vidjet cu sa vremenom, mozda i probam.

 

Sto se tice nekog punog potencijala i dalje je PRO mode "way to go", a to sam rekao i za Mate 20 PRO koji takodjer puni potencijal pokazuje upravo u tom mode.

 

Uglavnom jako sam zadovoljan sa mobom opcenito, nema nikakvih bugova sto nisam ni ocekivao iako sam se nacitao svakakvih budalastina o tome, ali opet, ljudi svasta mrdaju u postavkama i cesto nesto poremete pa se onda zale...nista od tih problema nisam susreo na svom primjerku.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2021 14:13 (ocean77).
 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Navodno Mi 11 Ultra stiže sa tim senzorom.

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Eh, uzeo sam P40 pro, stigla me kletva :D

 

https://flic.kr/s/aHsmUuhzDq

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kako si zadovoljan sa P40p?


Ja sam bas jučer složio i zadnju kameru na S20 Ultra, po meni - ni sluga P40 Pro. Bas jako loše odrađeno, pogotovo s autofokusom.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Jedino pouzadno "mjesto" di možeš testirat kvalitetu kamere je GSM Arena photo compare tool.Nisam nigdje našao bolje testove,pogotovo ne na jutubu ili nekim drugim sajtovima,jer svi su plačeni da pričaju dobro o telefonu.

Link za usporedbu S20 ultra i P40 pro: https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=10040&idPhone2=10152

Stavi na low light,fokusiraj se na novčanicu od dolara.S20 ultra UBIJA! P40 pro na low light.S21 ultra je još malenkost bolji od S20 ultra.
Probaj nač telefon koji ima bolju kvalitetu kamere na low light od S20 ili S21,usporedi ih na GSM Arena.Težak zadatak.

 

 

 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nekako mi je draža usporedba "iz prve ruke".

 

Koristim P40 Pro godinu dana skoro, S20 Ultra sam imao tjedan dana i to mi je dovoljno.

 

Puno više šuma ima S20 ultra, nego P40 Pro na npr. slikanju ulica navečer.

 

Možda je na GSM areni malo bolja situacija, ali tamo je opet S20 U sa Snapdraganom vjerojatno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
danko99 kaže...

Jedino pouzadno "mjesto" di možeš testirat kvalitetu kamere je GSM Arena photo compare tool.Nisam nigdje našao bolje testove,pogotovo ne na jutubu ili nekim drugim sajtovima,jer svi su plačeni da pričaju dobro o telefonu.

Link za usporedbu S20 ultra i P40 pro: https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=10040&idPhone2=10152

Stavi na low light,fokusiraj se na novčanicu od dolara.S20 ultra UBIJA! P40 pro na low light.S21 ultra je još malenkost bolji od S20 ultra.
Probaj nač telefon koji ima bolju kvalitetu kamere na low light od S20 ili S21,usporedi ih na GSM Arena.Težak zadatak.

 

 

 to je zapravo najgore mjesto za usporedbu.

laboratorijski uvjeti koji nemaju veze s realnošću gdje svašta utječe na fotku.

 

s20u ima i dalje ogromnih problema prilikom fokusiranja u uvjetima slabijeg osvjetljenja, pogotovo video

 

a te neke stvari tamo ne možeš vidjeti, da se pola sata pokušavao fokusirati, da je to fotka iz desetog pokušaja sa stativa i sl.

plus to da bolju fotku ne čine samo detalji

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...

Kako si zadovoljan sa P40p?


Ja sam bas jučer složio i zadnju kameru na S20 Ultra, po meni - ni sluga P40 Pro. Bas jako loše odrađeno, pogotovo s autofokusom.

 

 

 Je dosta ljudi se tuzi na autofocus, mada bi rado probao s20 ultra.

 

A cuj stavio sam google i to je to, imao sam averziju u rupi izmedu 1x i 5x kamere i moram priznat da mi je 3x kamera kao sto sam imao u p40  bolje sjedala, ali nije to drasticna razlika kao sta je bila na p30 pro. 

Zutilo na kameri isto vise nije problem, sve u svemu sam prezdovoljan. Ekran, kamera, baterija, sve. 

 

Dodao sam u album fotke splitske rive pod maglom od jutros, stvarno rijetko videno. 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ja sam se nadao da će mi sjesti S20 Ultra, ali nažalost nije, jedino što mi je bolje - bolja povezanost i rad sa Galaxy Watch 3.


Ako te zanima prodajem S20 Ultra, pa javi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kao sto sam vec pisao, uzeo sam Mi10 PRO prije nekih tjedan dana.

Sada nakon tjedan dana imam malo siru sliku tog moba pa cu napisati malo dojmova vezanih za kameru.

Rekao sam da mozda necu stavljati Gcam jer sam zadovoljan kako radi Mi Cam, ali na kraju nisam odolio.

Staviti Gcam nije nikakav problem, doslovno 45 sec posla, ali je malo teze naci onu koja je 100% funkcionalna.

Dao sam si pola sata i isao isprobavati, skinuo sam ih valjda 10-tak i naisao na verziju koja radi bez ikakve greske, kao da je defaultna camera app.

Citas forume i ovaj preporuca jednu, onaj drugu a na kraju nadjes trecu koju nisam vidio da je bilo tko preporucio...

 

Ova verzija Gcam koju stam stavio radi perfektno, ono prebacivanje izmedju kamera odmah nakon okidanja sto je na Mi Note 10 bilo sporo, ovdje je skoro pa trenutno sto je svakako zasluga Snapdragona S865 koji to radi daleko brze, a vjerojatno i do optimiziranosti ove verzije Gcam.

Sto se IQ tice, vrijedi isto pravilo kao i kod Mi Note 10, a to je da Gcam ipak ima nesto bolji IQ na auto postavkama, pogotovo je primjetno bolji IQ na ovoj TELE 3.7 kameri.

Mi cam je odlican za PRO mode i video i pogotovo 8K video koji ima bolesno dobru sliku.

Jedino treba izbjegavati hodannje jer nema stabilizacije, ali sam IQ je vrhunski.

Zgodna je opcija da se uzmu 33MP fotke iz 8K videa.

 

Ispod je galerija sa nekih 20-tak fotki koje sam do sada stavio.

Nista specijalno jer sam sve fotkao onako usput posto nemam vremena pa tu ima svega...

Prve je CROP od druge tako da su prve dvije 8K fotka...fotka iz videa:

 

https://flic.kr/s/aHsmUruiKL

 

Na zalost EXIF nije vidljiv jer sam kod konfiguracije moba na zalost izabrao opciju da MIUI brise EXIF, moram vidjeti u postavkama moze li se to nekako maknuti.

 

 

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice