Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.274
|
čitano: 1.436.907
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Dobra usporedba, potvrđuje ono što stalno govorim, Pixel u određenim situacijama pobjeđuje na račun post-processinga.

 

Nord je daleko od lošeg kako ga neki prikazuju, čak iznenađuje kvalitetom u određenim situacijama. Kod određenih fotografija u lošijim uvjetima osvjetljenja se vide njegove mogućnosti, npr. min. 6:25. Dnevne fotografije uništava lošiji software, previše kontrasta i saturacije, takva fotka kad se smanji, odnosno gleda na manjem ekranu će izgledati tamna i šarena jer se to dodatno naglašava "stiskanjem" pixela.

 

Pixel radi puno šuma, to je posljedica IMX363 senzora, ali onda taj šum pegla kod obrađivanja. Fotka koju Pixel izbaci je gotova fotka, to nije ono što vidite svojim očima, to je obrađeni proizvod i on je dobar za određeni tip (većina) korisnika. Iz te fotke se ne može dobiti "original" stanje, ali se kod drugih uređaja koji nemaju toliko intenzivno obrađivanje fotke može dobiti pravo stanje i kasnijom obradom dobiti finalni proizvod.

 

Evo baš gledam još neke usporedbe, i jedan komentator dobro piše:

"Pixel is strong at giving the best representation of what our eyes like rather than what is realy captured."

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...

Dobra usporedba, potvrđuje ono što stalno govorim, Pixel u određenim situacijama pobjeđuje na račun post-processinga.

 

Nord je daleko od lošeg kako ga neki prikazuju, čak iznenađuje kvalitetom u određenim situacijama. Kod određenih fotografija u lošijim uvjetima osvjetljenja se vide njegove mogućnosti, npr. min. 6:25. Dnevne fotografije uništava lošiji software, previše kontrasta i saturacije, takva fotka kad se smanji, odnosno gleda na manjem ekranu će izgledati tamna i šarena jer se to dodatno naglašava "stiskanjem" pixela.

 

Pixel radi puno šuma, to je posljedica IMX363 senzora, ali onda taj šum pegla kod obrađivanja. Fotka koju Pixel izbaci je gotova fotka, to nije ono što vidite svojim očima, to je obrađeni proizvod i on je dobar za određeni tip (većina) korisnika. Iz te fotke se ne može dobiti "original" stanje, ali se kod drugih uređaja koji nemaju toliko intenzivno obrađivanje fotke može dobiti pravo stanje i kasnijom obradom dobiti finalni proizvod.

 

Evo baš gledam još neke usporedbe, i jedan komentator dobro piše:

"Pixel is strong at giving the best representation of what our eyes like rather than what is realy captured."

 Pa svaki (Xiaomi, Samsung, One+, Huawei itd.)proizvođač procesuira jpg, tj njihov softver, e sad, tu dolazi do "problema" danas većina proizvođača prije nego što slika ugleda svjetlo dana, softver nabrije fotku, razlog tomu znaš koji je, naravno da ni pixel nije izuzet iz toga, ali, ono što Gugl napravi pokušava nać balans i da konačni rezultat bude zadovoljavajući za krajnjeg korisnika..

Ak ćemo strogo gledat i analizirat,  ni jedan smartfon ne radi sliku a da je što prirodnija, najbliže tomu je Sony.. A pogledaj fotke koje radi stariji smartfoni, Lumia 1020, Nokia 808PV (izuzev velikog senzora) fotke su baš onak, prirodne, recimo Lumia 950/XL, senzor je manji kao što ima pixel, al je i mračniji, pa u low light uvjetima fotke su šumovite, al, nevjerojatno kolko su slike lijepe, ono baš, fenomenalno, te lumie 950 rade odlične fotke pa i za današnje pojmove jedino di gube utrku su mračnije scene tu dolazi do izražaja f1.9 koji je "tamniji" dok u ostalim uvjetima fotić briljira i čak mogu reć, fotke su mi lijepše neg na Pixelima (aktualnim modelima).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.8.2020 9:17 (zvonac).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Pa svaki (Xiaomi, Samsung, One+, Huawei itd.)proizvođač procesuira jpg, tj njihov softver, e sad, tu dolazi do "problema" danas većina proizvođača prije nego što slika ugleda svjetlo dana, softver nabrije fotku, razlog tomu znaš koji je, naravno da ni pixel nije izuzet iz toga, ali, ono što Gugl napravi pokušava nać balans i da konačni rezultat bude zadovoljavajući za krajnjeg korisnika..

Ak ćemo strogo gledat i analizirat,  ni jedan smartfon ne radi sliku a da je što prirodnija, najbliže tomu je Sony.. A pogledaj fotke koje radi stariji smartfoni, Lumia 1020, Nokia 808PV (izuzev velikog senzora) fotke su baš onak, prirodne, recimo Lumia 950/XL, senzor je manji kao što ima pixel, al je i mračniji, pa u low light uvjetima fotke su šumovite, al, nevjerojatno kolko su slike lijepe, ono baš, fenomenalno, te lumie 950 rade odlične fotke pa i za današnje pojmove jedino di gube utrku su mračnije scene tu dolazi do izražaja f1.9 koji je "tamniji" dok u ostalim uvjetima fotić briljira i čak mogu reć, fotke su mi lijepše neg na Pixelima (aktualnim modelima).

 

 

Niti jedan uređaj koji sam do sada imao nije radio potpunu obradu fotke kao što to radi Pixel, odnosno Google Cam (Gcam). I na dSLRu se jpg snima sa određenom "obradom", ali to nije niti približno obradi koju radi GCam. Da se razumijemo GCam to radi jako dobro i u većini slučajeva se dobije odlično obrađena fotka.

 

Mi Note 10, Mi 10 Pro koliko sam vidio, a i neki drugi uređaji rade dosta prirodnu fotku s minimalnom obradom, ali im se to onda zamjera pa sad i oni pojačavaju tu obradu. Međutim kod njih dobijem RAW pa mi to nije toliki problem, imam obrađenu fotku, a imam i RAW ako se želim sam igrati.

 

Još nam samo nedostaje "Fantasy" mode pa kad uslikamo plažu punu smeća da dobijemo fotku s pješćanom plažom i kristalno tirkiznim morem.  Nasjeo sam par puta na takve "putopisne fejk" fotke.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Od zadnjih mobitela koje sam imao:
Iphone 11, p30 pro, mate20 pro, oneplus 7 pro i sad mi 10, mogu reci da Mi 10 daje naprirodnije fotke uz iphone 11. Minimalna obrada, čak bi rekao najrealnije fotke.
Ali evo žena kaže da slike nisu lijepe kao kad ih huawei unakazi sa svojim AI za instagram.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.8.2020 20:40 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...

Niti jedan uređaj koji sam do sada imao nije radio potpunu obradu fotke kao što to radi Pixel, odnosno Google Cam (Gcam). I na dSLRu se jpg snima sa određenom "obradom", ali to nije niti približno obradi koju radi GCam. Da se razumijemo GCam to radi jako dobro i u većini slučajeva se dobije odlično obrađena fotka.

 

Mi Note 10, Mi 10 Pro koliko sam vidio, a i neki drugi uređaji rade dosta prirodnu fotku s minimalnom obradom, ali im se to onda zamjera pa sad i oni pojačavaju tu obradu. Međutim kod njih dobijem RAW pa mi to nije toliki problem, imam obrađenu fotku, a imam i RAW ako se želim sam igrati.

 

Još nam samo nedostaje "Fantasy" mode pa kad uslikamo plažu punu smeća da dobijemo fotku s pješćanom plažom i kristalno tirkiznim morem.  Nasjeo sam par puta na takve "putopisne fejk" fotke.

 Ono što sam gledao, čitao, skoro svaki mob ima neki problem sa softverom za kameru, većina onda pribjegava tome da koriste gcam, naravno ukoliko smartfon ima podršku za tu aplikaciju odnosno dal je dev ekipa "raspoložena" da sredi gcam za određeni model smartfona..

 

Šaomi i Huawei, onak, za njih bih rekao da su fotke "mixed bag", a očito se slabo bave s tim da ispoliraju softver.. Ak misliš da se oni malo upliću u softver kamere, velim, pogledaj si starije smartfone pa da vidiš razliku, kolko je to sve puno bolje bilo i nije bilo tolko "tvikanja" fotki od strane proizvođača, to je onda bilo to, ovo danas je sve tak tak..

Kupiš mob od 1000€ i kaj dobiješ na kraju, kakva je kamera, takva da joj je još potrebno par updejtova da se to dovede u red a isto tolko je potrebno vremena, čitaj, puno

U biti, svaki smartfon je zahvaćen tim "problemom", jedino rješenje je fotkanje u rawu.

Što se tiče prirodnih fotki, ne znam baš da Šaomi daje neke prirodne fotke, pogledaj si fotke od Sonya, točnije Xperia 1 ll, popravili su se, a i prijašnji flagšipi su dobri s kamerama (XZ3).

 

 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4481271

Evo lumia 950, fotke oku ugodne, a kolko je već mob star, a OS je nepostojeći više ni senzor tj optika nisu u cvijetu mladosti a pogledaj koje rezultate daje..

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 Ono što sam gledao, čitao, skoro svaki mob ima neki problem sa softverom za kameru, većina onda pribjegava tome da koriste gcam, naravno ukoliko smartfon ima podršku za tu aplikaciju odnosno dal je dev ekipa "raspoložena" da sredi gcam za određeni model smartfona..

 

Šaomi i Huawei, onak, za njih bih rekao da su fotke "mixed bag", a očito se slabo bave s tim da ispoliraju softver.. Ak misliš da se oni malo upliću u softver kamere, velim, pogledaj si starije smartfone pa da vidiš razliku, kolko je to sve puno bolje bilo i nije bilo tolko "tvikanja" fotki od strane proizvođača, to je onda bilo to, ovo danas je sve tak tak..

Problem je i u korisnicima koji očekuju da im fotić izbaci sliku za naslovnicu časopisa i zato kad dobiju realističnu sliku budu razočarani i naginju uređajima koji odrade potpunu obradu poput Pixela. Da Xiaomi i Huawei imaju tako loš software sigurno na DXOmark ne bi u prvih 10 imali 8 Xiaomi+Huawei uređaja.

 

Pravi test kamere bi bio uzeti RAW fotke pa ih usporediti, a zatim da iste te fotke obradi ista osoba/software pa se opet usporede.

 

Frend na TV-u drži saturation barem 30% preko realnog, na pitanje zna li da mu TV ne prikazuje pravu sliku on kaže nema veze meni se ovako sviđa. 

 

Opet ponavljam nemam ništa protiv toga, ali nemoj me (ne ti) uvjeravati da Pixel ima najbolju kameru kad nema. Pizzu i Colu voli većina i radije će to odabrati nego ozbiljno kvalitetno jelo, ali to i dalje ne znači da je ta Pizza+Cola vrhunsko gastronomsko iskustvo.

 

Kad smo kod Sonya, sviđa mi se novi Xperia 1 II, posebno software koji približava dSLR iskustvo na mobilni uređaj, djeluje izvrsno. Manje mi se sviđa cijena. 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ja stvarno ne kuzim zasto Huaweiu pripisujete los SW kamere.

Da je SW los ja prvi nebi imao Huaweia.

Nitko vas ne prisiljava da koristite AI ili Leica Vivid mode.

Kada je to sve pogaseno fotke su sve samo ne nabrijane.

Ja recimo nekada koristim i AI i Leica Vivid jer mi je za neke situacije dobar, a kada nije koristim standardni JPEG, a kada zelim maksimum odem u PRO mode, aktriviram RAW/DNG i uz LR mogu izvuci cudo.

Vratite se par stranica unazad i pogledajte kolegu iz Baranje (nisam zapamtio nick) sto je stavljao sa P30 RAW-ove...to necete postici nikada sa Pixelom.

 

Imao sam prije P30 PRO i on je imao jedino tendenciju da malo vuce na zute tonove u auto mode, a sada imam Mate 20 PRO koji sam uzeo zbog 3X kamere koja mi vise odgovara od one 5X i to je najveci razlog prelaska na M20P.

Njegova 3X kamera je meni odlicna, ima odlicne teksture, skin tone, nema nikakvog oil paintinga, podrzava takodjer i RAW...za mene je Mate 20 PRO Lumia 1020 novog doba.

Usporedjivao sam ih direktno i Mate joj dobro parira, ali je svestraniji zbog ultrawide i te 3X 80mm kamere.

Dok vi ovdje lamentirate kako Huawei ima los SW ja zadovoljno koristim njegovu kameru i bas ta siroka lepeza opcija me drzi kod Huaweia...da ne koristim Huawei isao bih vjerojatno na Mi10 PRO jer sam se sa tim kamerama upoznao na Mi Note 10 koji me odusevio.

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Gledao sam tu xperiu, ali 9000kn... Koma.
Halo Bing! Kako bratac?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
zvonac kaže...

 Ono što sam gledao, čitao, skoro svaki mob ima neki problem sa softverom za kameru, većina onda pribjegava tome da koriste gcam, naravno ukoliko smartfon ima podršku za tu aplikaciju odnosno dal je dev ekipa "raspoložena" da sredi gcam za određeni model smartfona..

 

Šaomi i Huawei, onak, za njih bih rekao da su fotke "mixed bag", a očito se slabo bave s tim da ispoliraju softver.. Ak misliš da se oni malo upliću u softver kamere, velim, pogledaj si starije smartfone pa da vidiš razliku, kolko je to sve puno bolje bilo i nije bilo tolko "tvikanja" fotki od strane proizvođača, to je onda bilo to, ovo danas je sve tak tak..

Problem je i u korisnicima koji očekuju da im fotić izbaci sliku za naslovnicu časopisa i zato kad dobiju realističnu sliku budu razočarani i naginju uređajima koji odrade potpunu obradu poput Pixela. Da Xiaomi i Huawei imaju tako loš software sigurno na DXOmark ne bi u prvih 10 imali 8 Xiaomi+Huawei uređaja.

 

Pravi test kamere bi bio uzeti RAW fotke pa ih usporediti, a zatim da iste te fotke obradi ista osoba/software pa se opet usporede.

 

Frend na TV-u drži saturation barem 30% preko realnog, na pitanje zna li da mu TV ne prikazuje pravu sliku on kaže nema veze meni se ovako sviđa. 

 

Opet ponavljam nemam ništa protiv toga, ali nemoj me (ne ti) uvjeravati da Pixel ima najbolju kameru kad nema. Pizzu i Colu voli većina i radije će to odabrati nego ozbiljno kvalitetno jelo, ali to i dalje ne znači da je ta Pizza+Cola vrhunsko gastronomsko iskustvo.

 

Kad smo kod Sonya, sviđa mi se novi Xperia 1 II, posebno software koji približava dSLR iskustvo na mobilni uređaj, djeluje izvrsno. Manje mi se sviđa cijena. 

Ako neko misli da Pixel ima najbolju kameru, nema! (za PS je bez premca) zapravo, sad, u 2020toj god. ne znam koji mob ima najbolju kameru, kak neko veli, sve je to tu negdje..

Ono di se smartfoni izdizu jedni iznad drugih je, opticki zoom, aj tu postoje razlike i tu se vidi napredak i to pozdravljam, 5x zoom je ok, dok je softverski slozeno kak spada..

 

Danas dok gledas, zalosno, al istinito, jedan pixel jos se usporeduje s ostalim smartfonima koji imaju vece senzore, ali tu imamo dva "problema", pixel ima manji senzor al superiroran softver za kameru, ostali smartfoni imaju velike senzore al im softver steka, tj ne donose rezultate koji bi se ocekivali od takvog hardvera (optika+senzor). Spomenuo sam u prvom djelu recenice, rijec, zalosno, iz razloga sto Pixel pokazuje gdje je najjaci a to je softver, a ostatak drustva imaju par puta vece senzore al isto tolko nisu nit bolji od pixela, zbog samog softvera za kamere, koje ocito iz godinu u godinu dolazi do sve vecih problema; kao zavrsni proizvod dok ugleda svjetlo dana, sam softver nije ispoliran. To je masovni problem koji prakticki ni jedan smartfon nije izuzet toga i to ce se sve vise i vise isticat, bit ce samo pitanje vremena, kolko ce to ljudima smetat. 

 

Prate se standardi koje drustvo namece, a ne zapravo koje bi trebalo bit, onako kako ljudsko oko vidi, pa onda dobijemo to sto dobijemo, das vagon love love za smartfon koji na papiru ima brutalne specke kamere, a u praksi je to sve daleko losije..

 

A ovaj DXOMark nije bas mjerodavan, tak da i njih uzmi s rezervom!  To me podsjeca ko antutu benchmark na smartfonima:)

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Opet Zvonac o SW...

 

Samo vi i dalje vjerujte u to da je Gcam sveti gral, ja savrseno zadovoljno ne koristim ni Pixel kao ni Gcam.

Na nekim mobitelima je dobro sto se moze koristiti pa se izvuce bolji IQ, ali za Huawei i da postoji ja ga nebi koristio.

Na Xiaomiu ima smisla iako je i to upitno nakon sto sam koristio Mi Note 10.

Tamo se sa PRO mode isto mogu cuda raditi.

 

Evo skupio sam nesto fotki sa mojim Mate 20 PRO, nisam se dao omesti od strane Korone pa sam bio na sve strane zadnja 2 mjeseca.

 

Ova mala galerija sadrzi fotke iz Slovenije, Dalmacije, Baranje i Slavonije  i sve fotke su sa Mate 20 PRO.

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/62364Z

 

Ima ih i sa ultrawide, i sa standardnom i sa tele.

Ako imate mogucnost pogledati na nekom boljem monitoru pa cete primjetiti ono sto sam spomenuo, a to je nepostojanje oil paintinga.

Obratite paznju na onu sa brodom...to je bio potpuni mrak, ISO je cak 5000, ali nema zaglađivanja, prisutna je odredjena kolicina šuma što je normalno za tako veliki ISO.

Takodjer obratite paznju na fotku sa curom uz more, obratite paznju na teksture, skin tone, razinu šuma...ta fotka je sa tele kamerom.

Ove fotke sam stavio samo zato jer vise ne mogu citati ove nebuloze o losem SW kod svih drugih osim kod Pixela.

 

 

Meni Pixel preizostrava fotke i za mene je cak diskutabilno da ga isticem kao nekakav primjer najboljeg IQ.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.8.2020 23:01 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Zbog ovih slika koje si stavio uopće ne volim niti smatram ozbiljnim mobilnu fotografiju.

Recimo dio sa komarcem i cvijetom, mačkom, tamo krave i planina. Meni tu ništa nije u fokusu. Takve fotografije su ok za dijeljenje na Instagramu, čim bi malo zumirao i proučio detalje, 0 bodova. Koliko god one izgledaju lijepo na prvu.

Bez uvrede.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Naravno, tema su kamere u smartphonima i nema uopce mjesta usporedbi sa boljim foticima pa je i komentar nepotreban u tom smjeru. 

Ovo za komentar da je sve u focusu bas ne razumijem iako jako dobro razumijem optiku, fiziku i fotografiju. 

Normalno je da sa senzorom velicine 1/1.7 ne mozes ocekivati puno kao i sa tele kamerom koja ima jos i manji senzor i sve to sa sicusnim optickim elementima objektiva, ali unatoc tome ne mozes za svaku fotku reci da je sve u focusu kada nije...obzirom na skromne resurse uspije se dobiti i nesto DOF-a. 

Recimo slika sa kravama iz Slovenije, da sam to isto slikao sa npr. Sony RX100 i namjestio otvor blende na f/7.1 sto bi za takav landscape bilo pozeljno dobio bi isto plošnu fotku unatoc tome sto nebi koristio mobilnu fotografiju. 

Fotka komarca...pa bas tamo nije sve u focusu, jasno je focus na komarcu, a pozadina u DOF-u. 

U komparaciji sa mnogima ovaj mob moze puno toga i svakako je svjetliji primjer, ali komparirati sa nekim boljim foticem zbilja nema smisla. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 0:23 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

meni su fotke isto..hmmm...mozda sam prvise ocekivao (čak sam upalio laptop da ih pogledam). boje su mi dobre i cine se prirodne, ali mi fali jasnoće i oštrine na većini - pogotovo kad nije full danje svjetlo - ove u sumrak, čak i neke gdje je full svjetlo - onaj "smart-renault vozilo" mi je mutno, zavrti mi se kad pogledam fotku (, felge, unutrašnjost, čak gore desno mi se čini da su se boje razliile po zelenilu) 😬😁 fora su mi one sa suncokretima kao fotke, ali samom kvalitetom isto nisam oduševljen...najbolja mi je slika kiše na vjetrobranskom staklu, ta mi je bez greške jer je sav fokus na 10 cm i super mi je fotka :)

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo ova je primjer da se i sa malim senzorom kakav je na tele kameri moze dobiti DOF. 

Ovdje nije koristen nikakav portrait mode, aperture mode i sl...upaljena tele kamera, fokus na leptira i prirodni bokeh...za mobitel je ovakav bokeh odlican.

 

https://flic.kr/p/2jto273

 

Ili ova, ovo je portret, ali samo crop zbog privatnosti...dovoljno se vidi da nije sve u focusu kako je North gore komentirao...

 

https://flic.kr/p/2jqYZyz

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 0:47 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Od kad sam prestao zumirati fotke previse posto sam sretnija osoba :D

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
4 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Od kad sam prestao zumirati fotke previse posto sam sretnija osoba :D

 

 

Za mjesec dana ces se opet veseliti toj mogucnosti.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Opet Zvonac o SW...

 

Samo vi i dalje vjerujte u to da je Gcam sveti gral, ja savrseno zadovoljno ne koristim ni Pixel kao ni Gcam.

Na nekim mobitelima je dobro sto se moze koristiti pa se izvuce bolji IQ, ali za Huawei i da postoji ja ga nebi koristio.

Na Xiaomiu ima smisla iako je i to upitno nakon sto sam koristio Mi Note 10.

Tamo se sa PRO mode isto mogu cuda raditi.

 

Evo skupio sam nesto fotki sa mojim Mate 20 PRO, nisam se dao omesti od strane Korone pa sam bio na sve strane zadnja 2 mjeseca.

 

Ova mala galerija sadrzi fotke iz Slovenije, Dalmacije, Baranje i Slavonije  i sve fotke su sa Mate 20 PRO.

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/62364Z

 

Ima ih i sa ultrawide, i sa standardnom i sa tele.

Ako imate mogucnost pogledati na nekom boljem monitoru pa cete primjetiti ono sto sam spomenuo, a to je nepostojanje oil paintinga.

Obratite paznju na onu sa brodom...to je bio potpuni mrak, ISO je cak 5000, ali nema zaglađivanja, prisutna je odredjena kolicina šuma što je normalno za tako veliki ISO.

Takodjer obratite paznju na fotku sa curom uz more, obratite paznju na teksture, skin tone, razinu šuma...ta fotka je sa tele kamerom.

Ove fotke sam stavio samo zato jer vise ne mogu citati ove nebuloze o losem SW kod svih drugih osim kod Pixela.

 

 

Meni Pixel preizostrava fotke i za mene je cak diskutabilno da ga isticem kao nekakav primjer najboljeg IQ.

 

Velis, opet ja o softveru, ah taj nesretni softver koji diktira sve dalje kakva ce bit slika, ko ga izmisli:D

Pa bez njega nista, znas i sam, a ti sad reci da li mozes dobit vrhunske fotke uz odlican hardver sa ispodprosjecnim softverom? Ne mozes, pa upravo se i radi o tome, jedno bez drugog nejde..

Nisam badava spomenuo, starije smartfone gdje se nije tolko ulazilo u softver kamere, zato sto su prakticki out of box slike bile odlicne, al dobro, to su bila ondasnja vremena.. Necu rec da huawei ne radi odlicne fotke, radi, ali, nema onaj kontinuitet da bih rekao za njega, "e to je to, tako se to radi". Neke fotke su odlicne a neke su samo prosjecne.

 

Ali, cekam temu sa naslovom, smartfoni sa zoom kamerama posvadjali forumase

Ima pojedinaca koji glorificiraju pixel, a ima i onih koji isto uzdizu druge modele iznad drugih smartfona:D

Osobno, nemam favorita u tom segmentu, odabir je tezak, ne mogu tvrdit da pixel nije dobar a rec da je P40P odlican a isto tako da Mi10P ne valja, pronaci neki mob odlicno izbalansiran za fotkanje i snimanje je tesko, ni jedan nema odlican fotic kao ni video, nek se uzima mob s kompromisima..

 

 

 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ma ja se ne vracam Huawei dok imaju katastrofalni hdr, nezz kakav je na p40 seriji ali 20 i 30 serija uzas. Pixel mama po dinamickom rasponu. 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Zanimljiva usporedba i još jedan primjer koliko je Mi Note 10 vrhunski camera phone za super cijenu.

Vidi se i da Xiaomi drži dosta realan prikaz boja o čemu smo ranije raspravljali.

 

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...

Zanimljiva usporedba i još jedan primjer koliko je Mi Note 10 vrhunski camera phone za super cijenu.

Vidi se i da Xiaomi drži dosta realan prikaz boja o čemu smo ranije raspravljali.

 

 Ne mogu.

Dao sam mu sansu 2 puta, taj telefon toliko pocme blokavat i zapinjat da ima i najbolju kameru na svijetu jednostavno ne mogu.

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Uff dobro da ga onda nisam uzeo.
Birao između njega i Mi10.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Šta vrijedi Mi Note 10 vrhunska kamera, kad je taj proc slabašan.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...
mzopg kaže...

Zanimljiva usporedba i još jedan primjer koliko je Mi Note 10 vrhunski camera phone za super cijenu.

Vidi se i da Xiaomi drži dosta realan prikaz boja o čemu smo ranije raspravljali.

 

 Ne mogu.

Dao sam mu sansu 2 puta, taj telefon toliko pocme blokavat i zapinjat da ima i najbolju kameru na svijetu jednostavno ne mogu.

Primjer? Ja nisam imao takvih problema.

Uostalom ima isti SoC kao i novi Pixel 4a, tako da je to daleko od lošeg SoCa.

 

Dario7 kaže...
Uff dobro da ga onda nisam uzeo.
Birao između njega i Mi10.

Meni je sve radilo jako fluidno, naravno kad se slika 108MP slika da treba neko vrijeme, koliko sam vidio ni Mi 10 Pro je ne snimi isti sek., nego mu treba malo duže. Ali kod slikanja u 27MP modu sve radi jako dobro. Van kamere sve mi je radilo super.

 

Sad mi je žao što ga više nemam jer nisam još naletio na bolji set kamera i baš ga gledam opet kupiti dok Mi 10 Pro ne padne cijena, ali nigdje zelene boje kod Kineza. 

 

vepar kaže...
Šta vrijedi Mi Note 10 vrhunska kamera, kad je taj proc slabašan.

A opet Pixel 4a s istim SoC-om radi bez problema, hmm... Jesi li uopće probao Mi Note 10? Moj je radio više nego dobro.

14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Kad se samo sjetim vremena na Mi3 koji je bezgrešno radio na AOSP-u, a na MIUI užas. Dovoljno 😉
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
vepar kaže...
Kad se samo sjetim vremena na Mi3 koji je bezgrešno radio na AOSP-u, a na MIUI užas. Dovoljno 😉

Imao Mi A1 i A3, odlični uređaji za svoju cijenu, ali meni je MIUI daleko draži. I onaj google dialer mi je puno lošiji uz to za svaku glupost moraš tražiti app, ovako na MIUI već za sve osnovno imam app. Ali ok to je stvar ukusa. Po pitanju brzine nema previše razlike između čistog Androida i MIUIa, meni je to u svakom slučaju zanemarivo. Općenito ta priča oko verzije Androida i ostalih gluposti mi je besmislena, ionako na kraju staviš 10-20 aplikacija koje ti trebaju i one rade isto na jednom i drugom i trećem sistemu.

 

Ovako nešto 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
@mzopg

Baš si se namjerio na iPhone 🤭
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
vepar kaže...
@mzopg

Baš si se namjerio na iPhone 🤭

 Youtube ga voli pa ga prvog izbaci 

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
thebatman kaže...
mzopg kaže...

Zanimljiva usporedba i još jedan primjer koliko je Mi Note 10 vrhunski camera phone za super cijenu.

Vidi se i da Xiaomi drži dosta realan prikaz boja o čemu smo ranije raspravljali.

 

 Ne mogu.

Dao sam mu sansu 2 puta, taj telefon toliko pocme blokavat i zapinjat da ima i najbolju kameru na svijetu jednostavno ne mogu.

Primjer? Ja nisam imao takvih problema.

Uostalom ima isti SoC kao i novi Pixel 4a, tako da je to daleko od lošeg SoCa.

 

Dario7 kaže...
Uff dobro da ga onda nisam uzeo.
Birao između njega i Mi10.

Meni je sve radilo jako fluidno, naravno kad se slika 108MP slika da treba neko vrijeme, koliko sam vidio ni Mi 10 Pro je ne snimi isti sek., nego mu treba malo duže. Ali kod slikanja u 27MP modu sve radi jako dobro. Van kamere sve mi je radilo super.

 

Sad mi je žao što ga više nemam jer nisam još naletio na bolji set kamera i baš ga gledam opet kupiti dok Mi 10 Pro ne padne cijena, ali nigdje zelene boje kod Kineza. 

 

vepar kaže...
Šta vrijedi Mi Note 10 vrhunska kamera, kad je taj proc slabašan.

A opet Pixel 4a s istim SoC-om radi bez problema, hmm... Jesi li uopće probao Mi Note 10? Moj je radio više nego dobro.

 Apropo softvera, Da, MI Nite 10 ima bolju kameru, ali, softver na 4a je ispoliran da tu nema mjesta prigovoru, softver je u sinergiji sa hardverom, i tu je Guglov adut (osim kamere, ergonomije, cijene itd).

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice