Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.443.648
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Perspective distortion.

Slikano sa Mi9 Lite, ali isto mi ima i Galaxy A3 (2017), a koliko čitam, to imaju svi, više ili manje, uključujući i profi fotoaparate. Nisam dosad toliko obraćao pažnju na to, na uobičajenim slikama ne bode oči baš toliko kao na ovima koje su slikane da bi baš to pokazale na djelu.

 

Dakle, slika se malo izdužuje, distorzira, blizu rubova, preciznije rečeno kutova. U primjerima sa tipkovnicom vidimo da su tipke bliže rubu malo veće, iako su udaljenije od fotoaparata, pa bi po logici trebale biti čak i malo manje od ostalih.

Primjer sa autom pokazuje kako mu se, ovisno o kutu i strani gdje se nalazi, izobličio prednji kotač ako je slikan na desnoj strani slike, ili ako je na lijevoj strani slike onda se zadnja hauba izobličila.

Znači, kad zamisliš, kao da su magneti u kutovima koji privlače i uvlače sliku ka sebi.

 

Da li mislite da je to malo previše koliko su distorzije sa ovog mobitela ?    Slikano je naravno grlavnom kamerom, na auto postavkama, bez ikakvih preuređivanja kasnije.

 

Slika1

Slika2

 

Slika3

Slika4

Slika5

Slika6

Slika7

 

Slika8

Slika9

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 6:23 (ALVIN).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
1337Raptor kaže...

 

Ocean, pogledaj i reci da jednaku kvalitetu fotografija imaju oba.. Od oversharpeninga na Xiaomi-u do presvijetlih tamnih detalja, sjena itd. 

Istina, kamera u odnosu na prošle generacije Mi modela je nebo i zemlja.

Inače sam protiv cijepidlacenja...ali sad moram.

1.Crvena nota boje se provlači tokom svih slika i videa - 00:18, 00:29, 00:52, 04:07, 05:29

2.Ovo što si i ti napisao...presvjetli tamni detalji...doslovno su mu sjene sive,a ne crne - 05:00, 05:39.Boje su prezasicene. 

3.Distorzija slika po rubovima 2:22 na sirokokutnoj...

4. Loš fokus - 01:05 I 5:19 - Mi 10 Pro, kod P40 Pro u fokusu cijela slika

5. Kod Mi 10 Pro 10x i 20x zoom ne upotrebljivi...

6. Kod Mi 10 Pro 5x zoom bolji ali to mi je iskreno čudno jer vidim kako meni P40 Pro odradi zoom. 

 

Prednju kameru nema šta komentira kad je kompletnija na P40 Pro. 

 

Nevezano za sve moje navode.. u svakom slučaju Xiaomi nije ima nikad bolju kameru. 

11 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

 

Ne znam šta ti je čudno na fotkama...ako je prepoznao kadar onda je s AI, ako nije prepoznao kadar, logicno nije. Boje su prirodne i realne kako zdravo ljudsko oko vidi. Može se normalno stavit mod gdje će biti boje zaštićene i zivahne ali ja to ne želim. 

 

Fotografija 2 uopće nije zoom...a još manje crop.

 

Ovo za 10x se gdje je npr crkva u pitanju se skoro ne primijeti pad kvalitete naspram 5x zoom. Gledao sam na laptopu slike i daleko je to od pada kvalitete kako je na P30 Pro., a imao sam P30 Pro. 

 

50x je beskoristan na svakom mobu to nikad nije ni upitno, ali fora ga je imati...

 

Imao sam P30 Pro i priča da nije bolje se gadno varas. 

Oces razliku u Octa PD auto fokusu ili multi spectar senzor...

A tek video snimanje naspram P30 Pro...pa video snimanje je milja a daleko...

Sam setup kamera je na P40 seriji novi...biti će još updatea ako već nešto ne valja...

 

Kažem imao sam P30 Pro i teško da mene možeš uvjerit u to što tvrdis.

 

Ali opet poštujem tuđe mišljenje...nekom se sviđa nekom ne, a Bože moj. 

 pa sve mi je cudno, wb, dinamici raspon, pogotovo na toj slika2, premracne sjene bez detalja, zato sam pitao da li je sa AI ili ne

 

boje nisu prirodne kada ima magetna tint, i to onda cijeli spektar boja pokvari na fotografiji

 

pise ti slika2zoom, to si ti napisao na dokumentu ne ja, zato pitah kakav je to zoom jer se vidi na exifu da je slikano main senzorom 

 

gledam fotke na monitoru iz Moj PC, cisto sumnjam da je tvoj na laptopu bolji od ovoga kojeg imam 

 

takder sam imamo sve Huawei mobitele, pa i P30 Pro i meni ove fotke nisu nista bolje, cak bih rekao da je na P30 Pro puno manji magenta tint

 

usporedi sa ostalim uredajima koje imas pa ces vidjeti razlike

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Mislim da smo dosli u vrijeme kad možemo slobodno reci sve je to isti palac :)

 

Slobodno se može preskocit generaciju, dvije dok se 8k ne sredi kako treba.

 

Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Mislim da smo dosli u vrijeme kad možemo slobodno reci sve je to isti palac :)

 

Slobodno se može preskocit generaciju, dvije dok se 8k ne sredi kako treba.

 

ovak si nekak i ja sve vise mislim

 

flagship telefoni vise jednostavno ne nude nista extra, kad pogledam ovu gore usporedbu K30 sa svima ostalima, pitam se ko je vise lud kupovati flagshipe za 1000 EUR+

 

ili ona tvoja usporedva MI9t Pro i P30Pro

 

super da je do toga doslo 

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Timo kaže...
R36 kaže...

 

Ne znam šta ti je čudno na fotkama...ako je prepoznao kadar onda je s AI, ako nije prepoznao kadar, logicno nije. Boje su prirodne i realne kako zdravo ljudsko oko vidi. Može se normalno stavit mod gdje će biti boje zaštićene i zivahne ali ja to ne želim. 

 

Fotografija 2 uopće nije zoom...a još manje crop.

 

Ovo za 10x se gdje je npr crkva u pitanju se skoro ne primijeti pad kvalitete naspram 5x zoom. Gledao sam na laptopu slike i daleko je to od pada kvalitete kako je na P30 Pro., a imao sam P30 Pro. 

 

50x je beskoristan na svakom mobu to nikad nije ni upitno, ali fora ga je imati...

 

Imao sam P30 Pro i priča da nije bolje se gadno varas. 

Oces razliku u Octa PD auto fokusu ili multi spectar senzor...

A tek video snimanje naspram P30 Pro...pa video snimanje je milja a daleko...

Sam setup kamera je na P40 seriji novi...biti će još updatea ako već nešto ne valja...

 

Kažem imao sam P30 Pro i teško da mene možeš uvjerit u to što tvrdis.

 

Ali opet poštujem tuđe mišljenje...nekom se sviđa nekom ne, a Bože moj. 

 pa sve mi je cudno, wb, dinamici raspon, pogotovo na toj slika2, premracne sjene bez detalja, zato sam pitao da li je sa AI ili ne

 

boje nisu prirodne kada ima magetna tint, i to onda cijeli spektar boja pokvari na fotografiji

 

pise ti slika2zoom, to si ti napisao na dokumentu ne ja, zato pitah kakav je to zoom jer se vidi na exifu da je slikano main senzorom 

 

gledam fotke na monitoru iz Moj PC, cisto sumnjam da je tvoj na laptopu bolji od ovoga kojeg imam 

 

takder sam imamo sve Huawei mobitele, pa i P30 Pro i meni ove fotke nisu nista bolje, cak bih rekao da je na P30 Pro puno manji magenta tint

 

usporedi sa ostalim uredajima koje imas pa ces vidjeti razlike

Misliš na sliku u prilogu.

 

Sto se tiče točnosti boja...ovaj mob uz IPhone ima najrealniju reprodukciju boja.tako da ne znam što da ti kažem. 

Uz reprodukciju boja u auto fokus to je po meni najbolje poboljšanje, normalno uz video snimanje naspram P30 Pro.Na kraju krajeva o toj točnosti boja kažu i recenzenti...lazi oni onda lažem i ja. 

 

Vrlo jednostavni - Apple i Huawei imaju najbolju točnost boja...a tko hoće zasićenost i sl - Xiaomi Samsung su tu. 

Meni ova reprodukcija boja odgovara. 

 

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Mislim da smo dosli u vrijeme kad možemo slobodno reci sve je to isti palac :)

 

Slobodno se može preskocit generaciju, dvije dok se 8k ne sredi kako treba.

 

Slažem se i ja u neku ruku..dnevne slike uopće više ne uzimam kao mjerodavne jer svaki top model zadnjih 3 godine radi odlične slike.

Jedino što mi je zanimljivo su noćnu uvjeti i zoom.

 

Huawei nije imao dobar video pa su to popravili i sad je na razini konkurencije. 

 

8K je super...samo čekamo da cijena takvih tv-a padne...pa da to sve ima smisla... 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...
thebatman kaže...

Mislim da smo dosli u vrijeme kad možemo slobodno reci sve je to isti palac :)

 

Slobodno se može preskocit generaciju, dvije dok se 8k ne sredi kako treba.

 

Slažem se i ja u neku ruku..dnevne slike uopće više ne uzimam kao mjerodavne jer svaki top model zadnjih 3 godine radi odlične slike.

Jedino što mi je zanimljivo su noćnu uvjeti i zoom.

 

Huawei nije imao dobar video pa su to popravili i sad je na razini konkurencije. 

 

8K je super...samo čekamo da cijena takvih tv-a padne...pa da to sve ima smisla... 

 Meni je 8k interesantniji iz drugog razloga, djeca ili ljubimci u pokretu. Vec iz 4k mozes ok snap izvuc, a iz 8k pogotovo.

11 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...

Misliš na sliku u prilogu.

 

Sto se tiče točnosti boja...ovaj mob uz IPhone ima najrealniju reprodukciju boja.tako da ne znam što da ti kažem. 

Uz reprodukciju boja u auto fokus to je po meni najbolje poboljšanje, normalno uz video snimanje naspram P30 Pro.Na kraju krajeva o toj točnosti boja kažu i recenzenti...lazi oni onda lažem i ja. 

 

Vrlo jednostavni - Apple i Huawei imaju najbolju točnost boja...a tko hoće zasićenost i sl - Xiaomi Samsung su tu. 

Meni ova reprodukcija boja odgovara. 

 

ova slika KLIK  pise ti slika 2 zoom, a slikano je glavnim senzorom, zato sam pitao kakv je to zoom, ili si samo krivo nazvao fotku

 

ne moze biti tocna reprodukcija boja cim ima magenta tint, znaci da fula i u ostalom spektru, nije to nesto sto ne mogu popraviti nadogradnjama, ali predugo im se to vuce, od kada su promjenili modulaciju senzora

 

s jedne strane sam ravnodosan, jer nije nikakav napredak u odnosu na prijasnju generaciju, a s druge strane, kao sto su gore spomenuli, i meni je drago sto vise nema potrebe kupovati 1000 EUR mobitele, da bi imao odlicnu kameru

 

 

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Timo kaže...
R36 kaže...

Misliš na sliku u prilogu.

 

Sto se tiče točnosti boja...ovaj mob uz IPhone ima najrealniju reprodukciju boja.tako da ne znam što da ti kažem. 

Uz reprodukciju boja u auto fokus to je po meni najbolje poboljšanje, normalno uz video snimanje naspram P30 Pro.Na kraju krajeva o toj točnosti boja kažu i recenzenti...lazi oni onda lažem i ja. 

 

Vrlo jednostavni - Apple i Huawei imaju najbolju točnost boja...a tko hoće zasićenost i sl - Xiaomi Samsung su tu. 

Meni ova reprodukcija boja odgovara. 

 

ova slika KLIK  pise ti slika 2 zoom, a slikano je glavnim senzorom, zato sam pitao kakv je to zoom, ili si samo krivo nazvao fotku

 

ne moze biti tocna reprodukcija boja cim ima magenta tint, znaci da fula i u ostalom spektru, nije to nesto sto ne mogu popraviti nadogradnjama, ali predugo im se to vuce, od kada su promjenili modulaciju senzora

 

s jedne strane sam ravnodosan, jer nije nikakav napredak u odnosu na prijasnju generaciju, a s druge strane, kao sto su gore spomenuli, i meni je drago sto vise nema potrebe kupovati 1000 EUR mobitele, da bi imao odlicnu kameru

 

 

 Ma krivo nazivao sliku...slikano bez zooma

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 10:20 (R36).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Timo kaže...

ova slika KLIK  pise ti slika 2 zoom, a slikano je glavnim senzorom, zato sam pitao kakv je to zoom, ili si samo krivo nazvao fotku

 

ne moze biti tocna reprodukcija boja cim ima magenta tint, znaci da fula i u ostalom spektru, nije to nesto sto ne mogu popraviti nadogradnjama, ali predugo im se to vuce, od kada su promjenili modulaciju senzora

 

s jedne strane sam ravnodosan, jer nije nikakav napredak u odnosu na prijasnju generaciju, a s druge strane, kao sto su gore spomenuli, i meni je drago sto vise nema potrebe kupovati 1000 EUR mobitele, da bi imao odlicnu kameru

 

 

 Da, boje vuku na topliju stranu, al to je radi ovog RYYB senzora da izvuku još više svjetla, baš gledal i čital recenzije, fotke su odlične, oštre, detaljne, šum minimalan, kako po danu tako i po noći, video je odličan po danu, po noći baš nije nekaj, al svaki smartfon se bori s tim, dok su noćni uvjeti kod videa..

Mislim da će huawei kameru dodatno sredit kroz updatee, na prvu, kamera na P40P je out of box odlična.

 

Malo OT:

Napredak postoji kod P40P u odnosu na P30P i to je vidljiv, video segment, tu su napravili odličan posao, fotke su bile jako dobre na P30P al na P40P su još bolje.. 

Ne znam, ko ima P30P nema potrebe za upgrejdom, al ko kupuje mob prvi put, ne bih gledao P30P nikak, odmah na P40P.

 

 

Edit: Bas naletio na clanak, pa da podjelim.

https://www.dpreview.com/forums/thread/4478174?page=2

Ovdje je sve objasnjeno i prikazano, huawei dost sliku "uljepsava" dok starija nokia 808 puca na realnost same fotke, ne trebam ni govorit da ovdje bivsa nokia briljira na polju softvera, spram P30P.

Fotke na P30P mi nisu legle na prvu a ni na zadnju.. 

 

I slazem se s komentarom, da danasnji proizvodjaci dost forsiraju to tvikanje softvera za kameru, osobno, ne svidja mi se to ni malo, zlatna vremena nokie cu jos dugo pamtit, a da im se neko priblizi na tom polju, jako tesko, bar sto se tice softvera za kameru..

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 11:26 (zvonac).
14 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Mi može netko reći iz mog zadnjeg posta, na vrhu stranice. Vi ovdje dosta znate o kamerama, imate iskustva sa mnogima.

Da li je u granicama normale količina distorzije koju imam po kutevima na glavnoj kameri ? 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ekipa, ja sam se vratio na Huawei Mate 20 PRO.

Nakon sto sam imao masu mobitela od Note 8, preko Note 9, Pixela 2XL, P20 PRO, P30 PRO i sada zadnje Mi Note 10 koji ima prakticki iste kamere kao i Mi10 PRO dosao sam do zakljucka da mi nema nekog smisla ici na nista od ovih novih.

Previse kostaju, a premalo nude i to svi, a pogotovo P40 PRO.

Slicno vrijedi i za Mi10 PRO...tko zeli takvu kameru moze ju dobiti u Mi Note 10 za 2X manje novaca uz samo jedan kompromis...slabiji SOC pa treba trpiti malo losije performanse kamere u vidu brzine...IQ je TOP ako se malo poigra sa kamerom.

Zamjerka ide na brzinu kamere (problem SOC) i AF koji nije najprecizniji, a dodatan problem je i dosta velik senzor koji ima plitak DOF...kod malih senzora nekad imali smo plošne fotke i skoro sve je bilo u focusu, a sada porastom velicine senzora i AF ima daleko tezi zadatak...tko zna tu tematiku bit ce mu jasno na sto mislim.

 

Sto se P40 PRO tice napisao sam ranije da previse kosta za ono sto nudi, a sada cu pojasniti i zasto to mislim.

Huawei tu nije rijesio meni osnovni nedostatak vezan za kameru koji je bio prisutan i na P30 PRO sto je ujedno i razlog zasto sam sa P30 PRO otisao na Mate 20 PRO.

Kod P40 PRO imamo ovakav raspored fokala 18mm, 23mm, zatim ogromnu "rupu" do 125mm...Mi Note 10 kao i Mi10 PRO to imaju neusporedivo bolje...13mm, 25mm, 50mm i 94mm i jos uz to su obje tele kamere i 50 i 94mm f/2 pa se mogu dobiti zaista lijepi portreti sa prirodnim bokehom.

Cak ako usporedim kameru Mate 20 PRO koji je takodjer Huawei proizvod opet su fokale bolje rasporedjene pa je i kamera svestranija sa 16mm, 27mm i 80mm u odnosu kamera na P40 PRO sa 18mm(preusko za ultrawide) , 23mm (po meni presiroko za glavnu) i skroz do 125mm sto je takodjer cesto preusko.

 

IQ je dobar, nemam zamjerki prema onome sto sam vidio, ali obzirom na cijenu sam IQ nije toliki napredak da bi ju opravdao.

Kada tome dodam da na Mate 20 PRO u odnosu na P40 PRO imam bolji ekran, stereo zvuk, meni bolje raporedjene fokale, sve Google servise kao i podrsku, Google Pay koji koristim svaki dan i sve to za cca 300E.

Baterija im je ako se ne varam ista (4200 mah), brzina punjenja takodjer i koja bi meni sada trebala biti motivacija da ga uzmem za cca 1000E?

Nesto bolji video i nesto bolji IQ na ustrb gore navedenog...ne znam bas.

Da dajem neke vece novce radije bi ih utrosio na Mi10 PRO sa svestranijim kamerama jer mi vise znace fokale do 100mm nego preko 100mm sto trebam vrlo rijetko, a tu je P40 PRO "mrsav".

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 16:32 (ocean77).
 
1 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dam se kladit da ćeš kroz koji mjesec uzet neki od novijih modela :D
 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
kbenzema kaže...
Dam se kladit da ćeš kroz koji mjesec uzet neki od novijih modela :D

 

 

Uzeo bi eventualno Mi10 PRO zbog gore navedenih razloga, ali opet kazem cijena je neopravdano visoka, a stariji modeli sa vrhunskim kamerama i hardwareom toliko jeftini da djeluju totalno destimulirajuce na kupnju novih. 

Past ce im cijena pa ce biti prilike za isprobati ih

 

14 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Našao odgovore u prvih par postova OVE teme sa drugog foruma.

Ovisi o dužini focal lenght prvenstveno. Što kraći to više izobličeni kutevi i rubovi.

 

Glavna kamera na Mi9 Lite mi ima ekvivalent 25mm, što je mali broj zato je i distorzija vidljivija nego na mom A3 (2017) koji ima 27 mm.

A slike koje sam slikao sa starim Redmi Note 4X, i kojima u faststone pod ekvivalent piše 0, nebitno, na njima ne mogu skužiti da imaju imalo distorzije po rubovima, po tom pitanju ispadaju najkvalitetnije, iako je to na papiru najlošiji od ta 3 mobitela

 

Još moram samo provjeriti da ne utječe možda slučajno 16:9 omjer postavka, jer na redmi imam samo slike u tom omjeru sejvane.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ALVIN kaže...

Našao odgovore u prvih par postova OVE teme sa drugog foruma.

Ovisi o dužini focal lenght prvenstveno. Što kraći to više izobličeni kutevi i rubovi.

 

Glavna kamera na Mi9 Lite mi ima ekvivalent 25mm, što je mali broj zato je i distorzija vidljivija nego na mom A3 (2017) koji ima 27 mm.

A slike koje sam slikao sa starim Redmi Note 4X, i kojima u faststone pod ekvivalent piše 0, nebitno, na njima ne mogu skužiti da imaju imalo distorzije po rubovima, po tom pitanju ispadaju najkvalitetnije, iako je to na papiru najlošiji od ta 3 mobitela

 

Još moram samo provjeriti da ne utječe možda slučajno 16:9 omjer postavka, jer na redmi imam samo slike u tom omjeru sejvane.

Senzor ti je omjera 4:3 tako da je 16:9 samo crop iz tog formata. Ne bi trebalo imati nikakve veze sa problemom koji imaš jer se cropa naknadno softwarski.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ALVIN kaže...

Našao odgovore u prvih par postova OVE teme sa drugog foruma.

Ovisi o dužini focal lenght prvenstveno. Što kraći to više izobličeni kutevi i rubovi.

 

Glavna kamera na Mi9 Lite mi ima ekvivalent 25mm, što je mali broj zato je i distorzija vidljivija nego na mom A3 (2017) koji ima 27 mm.

A slike koje sam slikao sa starim Redmi Note 4X, i kojima u faststone pod ekvivalent piše 0, nebitno, na njima ne mogu skužiti da imaju imalo distorzije po rubovima, po tom pitanju ispadaju najkvalitetnije, iako je to na papiru najlošiji od ta 3 mobitela

 

Još moram samo provjeriti da ne utječe možda slučajno 16:9 omjer postavka, jer na redmi imam samo slike u tom omjeru sejvane.

 

 

Normalno je da kod sirokokutnih objektiva imamo vece distorzije zbog optickog dizajna same lece.

Taj problem se danas uglavnom rjesava SW relativno uspjesno, a drugi nacin su lece odnosno objektivi vrhunskih karakteristika i znatno vise cijene koji samom kvalitetom optickih elemenata imaju manje distorzije.

Kod mobitela je tesko ocekivati vrhunsku optiku jer se sastoji od puno drugih dijelova koji svaki za sebe imaju svoju cijenu i proizvodjacima ne ostavljaju prostora da se tu puno ulaze da bi na kraju mogli ponuditi krajnjem korisniku mobitel prihvatljive cijene.

Zato se to rijesava na najjeftiniji moguci nacin SW kod sirokokutnih leca.

Ako ti mobitel ima RAW onda mozes vidjeti kakva je leca jer ces na taj nacin dobiti sirovu fotku bez upliva SW...bar je tako kod nekih.

 

14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

Normalno je da kod sirokokutnih objektiva imamo vece distorzije zbog optickog dizajna same lece.

Taj problem se danas uglavnom rjesava SW relativno uspjesno, a drugi nacin su lece odnosno objektivi vrhunskih karakteristika i znatno vise cijene koji samom kvalitetom optickih elemenata imaju manje distorzije.

Kod mobitela je tesko ocekivati vrhunsku optiku jer se sastoji od puno drugih dijelova koji svaki za sebe imaju svoju cijenu i proizvodjacima ne ostavljaju prostora da se tu puno ulaze da bi na kraju mogli ponuditi krajnjem korisniku mobitel prihvatljive cijene.

Zato se to rijesava na najjeftiniji moguci nacin SW kod sirokokutnih leca.

Ako ti mobitel ima RAW onda mozes vidjeti kakva je leca jer ces na taj nacin dobiti sirovu fotku bez upliva SW...bar je tako kod nekih.

 

 Da, kod wide kamere je normalna stvar distorzija, koju automatski neki mobiteli malo ispeglaju na podnošljiv nivo, ali ovdje ja pišem o slučajevima sa glavnom kamerom i default postavkama.

 

Ne bih rekao ni da uvijek znači da ako platiš više da ćeš biti lišen problema, pogotovo ne u ovom slučaju. Evo, na redmi note 4X ne uspjevam skužiti distorzije koliko god se trudio.

A ti si pisao na forum.hr, sa linka gore, da ti je i tada vrh uređaj, i skup, Galaxy S7 imao primjetne distorzije na glavnoj kameri

14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
ALVIN kaže...

Našao odgovore u prvih par postova OVE teme sa drugog foruma.

Ovisi o dužini focal lenght prvenstveno. Što kraći to više izobličeni kutevi i rubovi.

 

Glavna kamera na Mi9 Lite mi ima ekvivalent 25mm, što je mali broj zato je i distorzija vidljivija nego na mom A3 (2017) koji ima 27 mm.

A slike koje sam slikao sa starim Redmi Note 4X, i kojima u faststone pod ekvivalent piše 0, nebitno, na njima ne mogu skužiti da imaju imalo distorzije po rubovima, po tom pitanju ispadaju najkvalitetnije, iako je to na papiru najlošiji od ta 3 mobitela

 

Još moram samo provjeriti da ne utječe možda slučajno 16:9 omjer postavka, jer na redmi imam samo slike u tom omjeru sejvane.

Senzor ti je omjera 4:3 tako da je 16:9 samo crop iz tog formata. Ne bi trebalo imati nikakve veze sa problemom koji imaš jer se cropa naknadno softwarski.

 Je provjerio sam, nema utjecaja. Jednostavno, Redmi Note 4X je bolji po tom pitanju od višestruko skupljih i novijih uređaja.

Nešto su očito zabrijali u ubacivanju modernih mogućnosti kamere, pa sjebali usput nešto bitnije i uočljivije

13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
O čem ti pričaš? Ne može Redmi Note 4X biti bolji u apsolutno ničemu od sadašnjih telefona
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
O čem ti pričaš? Ne može Redmi Note 4X biti bolji u apsolutno ničemu od sadašnjih telefona

 Vidiš da se priča o distorziji po rubovima. Imam sejvano bar 50-ak slika sa Redmi note 4x, i nigdje ne primjećujem distorziiju i izobličenje ičega. Ako treba ću uploadat.

One slike s vrha stranice su stvarno defektne, skoro kao da sam slikao wide kamerom, pogotovo zadnja hauba onog auta...

Redmi Note 4X ću još testirati sutra da probam ubosti kut da isprovociram distorziju, ali stvarno mi je bed da to staro smeće ne daje deformitete kao novi Mi9 Lite

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Naravno da ce note 4 imati manju distorziju kad ima užu lecu i zatvoreniji otvor blende. Sukladno tome ima i lošije nocne fotke i dinimacki raspon. To je kompromis s kojim se da i mora funkcionirati, ako te baš nervira u nekoj fotki ispravi u lightroomu. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Mislim da smo dosli u vrijeme kad možemo slobodno reci sve je to isti palac :)

 

Slobodno se može preskocit generaciju, dvije dok se 8k ne sredi kako treba.

 

 Pa to traje već neko vrijeme, nije to od jučer, unazad dvije godine se niš ekstra ne događa na polju kamera, da, sad su počeli ubacivat veće (i očito smo zašli u eru povećanja senzora u smartfonima, napokon, al neće se ni tu stat, nek se ide na još veće senzore, ogromnih 1", mislim da će to bit aktualno pred kraj ove i početak sljedeće godine, mada bih prije rekao da će sljedeća godina bit još uzbudljvija, radi većih senzora a i radi novog proiz.procesa od 5nm) senzore u smartfone, al treba imat na umu da većina proizvođača ne prilagodi softver hardveru, konačni rezultat je samo prosječan, usporediv sa smartfonima koji imaju manje senzore na istima.

Evo primjer, Pixel 4, da, ima manji senzor, tehnički gledano, zaostaje za današnjim modelima, al zato ga softver spašava, a to vrijedi i za Ajfone zadnje generacije, tehnički zaostaju isto za današnjim modelima, al zato softverski kao i Gugl briljira, potonji dvojac jesu inferiorni spram smartfona namjenjenih za tekuću godinu, al komotno se mogu uspoređivat s njima.

 

Ak Gugl ove godine ubaci veći senzor u nadolazeće modele (kolko čitam, proc će bit 765G i ciljaju na fotosegment i to im je prioritet, gejmeri će ostat razočarani) to će bit out of box stroj, naravno, do tad ima još dost vremena, al nadam se da će pratit trendove u povećanju senzora u kameri, znam da je sad P4 u zaostatku s današnjim modelima, al opet još se dobro drži, zahvaljujući izvornom gcamu.

 

Evo najbolji primjer, Samsung S20 serija, na što to liči dok gledam neke slike, al dobro, to je samsung, ispravljat će kameru i imaju dost posla, samo će trebat vremena.. 

Izenađenje mi je nova serija P40, video je značajno bolji, fotke su jaaaako dobre, zoom je odličan, ekipa kritike upućuje na račun onog senzora RYYB, koje fotke vuku na topliju stranu (boje) al nadam se da će i to softverski sredit..

 

Inače navijao sam za S20 (čak sam ga imao u planu uzimat, al dok sam vidio bateriju koja je solidna, odustao od nabavke) radi kamere, al na kraju, dočeka te hladan tuš, znam, nije to niš nerješivo, sve se da sredit, samo sad je red na samsungu da se prime posla, uglavnom, zasad mi je samsung s20 samo tek prosječan.

Što se tiče 8k, "tek" je 4k sjeo i počelo se s njim baratat (ne računam tehnološki naprednije zemlje:D ), a 8k je još budućnost, osobno, meni 8k je nebitan, zasad je 4k i više neg dovoljan, a  svjedoci smo da i 1080P još dan danas izgleda odlično, al dobro, to opet ovisi o drugim parametrima.

 

Uglavnom, srednji segment zalazi u flagšip seriju, ne do kraja, dovoljno da čovjeka natjera na promišljanje, jer flagšip iziskuje dost novaca da potegnemo u džep, a tolko sigurno nisu bolji od srednjeg segmenta, danas to sve brzo napreduje i na kraju, kak se veli, sve je to tu negdje..

Smartfoni su počeli bit brutalno neopravdano skupi, dok se ekipa raspravlja o modelima koji koštaju suludih 1000€, imam osjećaj ko da se priča 1000kn:) Al definitvno ne vrijede tolko, za ajfon da nit ne pričam, cijene su astronomske, ajd, oni još kolko tolko imaju uporište (softver) al osobno, prenapuhana cijena, mada su kamere značajno unaprijedili unazad godinu dana i imaju konja za utrku.

 

Vremena (dok su cijene smartfona još bile normalnije i prihvatljivije) Huawei 6P koji  i dan danas radi odlične fotke a onda je košta oko 3tkn su iza nas, nažalost, sad su neka druga vremena, di očito proizvođači proizvoljno stavljaju cijene, a ljudi ne pitaju kolko košta, naravno, ulaže se u marketing i to prodaje proizvod, a stvarna slika je dramatično drukčija, nažalost to kupac tek poslije vidi, za proizvođača, nikad bolje vrijeme; samo, sve ima svoj kraj.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2020 9:17 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

 

 

Uglavnom, srednji segment zalazi u flagšip seriju, ne do kraja, dovoljno da čovjeka natjera na promišljanje, jer flagšip iziskuje dost novaca da potegnemo u džep, a tolko sigurno nisu bolji od srednjeg segmenta, danas to sve brzo napreduje i na kraju, kak se veli, sve je to tu negdje..

Smartfoni su počeli bit brutalno neopravdano skupi, dok se ekipa raspravlja o modelima koji koštaju suludih 1000€, imam osjećaj ko da se priča 1000kn:) Al definitvno ne vrijede tolko, za ajfon da nit ne pričam, cijene su astronomske, ajd, oni još kolko tolko imaju uporište (softver) al osobno, prenapuhana cijena, mada su kamere značajno unaprijedili unazad godinu dana i imaju konja za utrku.

 

Vremena (dok su cijene smartfona još bile normalnije i prihvatljivije) Huawei 6P koji  i dan danas radi odlične fotke a onda je košta oko 3tkn su iza nas, nažalost, sad su neka druga vremena, di očito proizvođači proizvoljno stavljaju cijene, a ljudi ne pitaju kolko košta, naravno, ulaže se u marketing i to prodaje proizvod, a stvarna slika je dramatično drukčija, nažalost to kupac tek poslije vidi, za proizvođača, nikad bolje vrijeme; samo, sve ima svoj kraj.

 

 

Ja sam isprobao srednji segment sa Mi Note 10 i generalno se radi o odlicnom mobitelu.

Nije za one koji konstantno imaju top modele sa najjacim SOC pa predju na njega, oni ce primjetiti da kamera nije po brzini na razini top modela.

Za svakodnevicu je S730 sasvim OK, ja nisam primjetio da je spor, sve korektno obavlja.

 

Sto se ostalog tice, stvari su se pocele tektonski pomicati jos 2018 pa sada imamo modele iz tog perioda po bagatelnim cijenama, ne treba ici toliko daleko i prisjecati se sada vec prastarog Nexusa 6P.

Evo bas Mate 20 PRO ponovo isticem kao model koji je i dalje TOP u svemu pocevsi od SOC, ekrana koji je bolji i od najnovije Huawei P serije, sa stereo zvukom, velikom baterijom, 40W supercharge punjenjem, velikim 1/1.7 senzorom...mob kojem nista ne nedostaje.

Gledam ekipu u jednoj drugoj temi, pitaju sta da uzmu za cca 2500 Kn pa gledaju Samsung A seriju i tako neke modele i divim im se...ja sam za toliko uzeo Mate 20 PRO sa jos godinu i pol jamstva, stanje doslovno novi...

P30 PRO ce isto uskoro kliznuti ispod 3000 Kn pa ce i on biti super izbor...

 

Evo jedna zakasnjela galerija sa Mate 20 PRO sa Adventa u Budimpesti, par iz Slovenije i nesto iz Osijeka prije cca 4 mjeseca.

Moram priznati da mi se mob pokazao nevjerojatno svestran i pouzdan i da me to djelomicno motiviralo da se vratim ponovo na njega.

Prvi primjerak sam uzeo od kolege Batmana i mob me odusevio.

U Budimpesti sam ga koristio cijeli dan, navigacija je stalno radila, kamera isto, placanja preko moba...uglavnom sve je odradio bez da je zastucao...mob na koji se mozes osloniti.

 

Slike u galeriji su prakticki sve moguce situacije, od nocnih, landscape, street photography...ultrawide, standardna, tele...i sve 3 kamere su na visini zadatka.

 

https://flic.kr/s/aHsmMv6MvP

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

 

 

Ja sam isprobao srednji segment sa Mi Note 10 i generalno se radi o odlicnom mobitelu.

Nije za one koji konstantno imaju top modele sa najjacim SOC pa predju na njega, oni ce primjetiti da kamera nije po brzini na razini top modela.

Za svakodnevicu je S730 sasvim OK, ja nisam primjetio da je spor, sve korektno obavlja.

 

Sto se ostalog tice, stvari su se pocele tektonski pomicati jos 2018 pa sada imamo modele iz tog perioda po bagatelnim cijenama, ne treba ici toliko daleko i prisjecati se sada vec prastarog Nexusa 6P.

Evo bas Mate 20 PRO ponovo isticem kao model koji je i dalje TOP u svemu pocevsi od SOC, ekrana koji je bolji i od najnovije Huawei P serije, sa stereo zvukom, velikom baterijom, 40W supercharge punjenjem, velikim 1/1.7 senzorom...mob kojem nista ne nedostaje.

Gledam ekipu u jednoj drugoj temi, pitaju sta da uzmu za cca 2500 Kn pa gledaju Samsung A seriju i tako neke modele i divim im se...ja sam za toliko uzeo Mate 20 PRO sa jos godinu i pol jamstva, stanje doslovno novi...

P30 PRO ce isto uskoro kliznuti ispod 3000 Kn pa ce i on biti super izbor...

 

Evo jedna zakasnjela galerija sa Mate 20 PRO sa Adventa u Budimpesti, par iz Slovenije i nesto iz Osijeka prije cca 4 mjeseca.

Moram priznati da mi se mob pokazao nevjerojatno svestran i pouzdan i da me to djelomicno motiviralo da se vratim ponovo na njega.

Prvi primjerak sam uzeo od kolege Batmana i mob me odusevio.

U Budimpesti sam ga koristio cijeli dan, navigacija je stalno radila, kamera isto, placanja preko moba...uglavnom sve je odradio bez da je zastucao...mob na koji se mozes osloniti.

 

Slike u galeriji su prakticki sve moguce situacije, od nocnih, landscape, street photography...ultrawide, standardna, tele...i sve 3 kamere su na visini zadatka.

 

https://flic.kr/s/aHsmMv6MvP

 

 

 

 

 

 Slažem se, Mi note 10 ima aduta u rukavu, možda proc nije top, al kamera je na visokoj razini, mob može parirat u flagšip segmentu ak se gledaju kamere sveukupno..

 

A gle, spomenuo sam 6P jer mi je on ostao u najboljem sjećanju, kako po pitanju fotića tako i po pitanju financija, uz bok mu stoji još jeftiniji a stariji mob a kamera mu je isto superiorna, Nexus 5X, nakon tog dolazi HTC 10 mislim da je isti senzor, kamera fenomenalna, na tim starijim smartfonima mi se više fotke sviđaju nego recimo na ovom kojem imaš sad, M20P, ok, tam di se vidi veličina senzora tu dolazi do razlike, al sveukupni dojam (M20P) mi je ok, ne mogu ga izdvojit iz skupine, prvo radi kamere a drugo radi samih dimenzija smartfona, al mob nije loš, da se razumijemo.

 

Ak bi već uzimao mob radi kamere a neki noviji model i cjenovno prihvatljiv onda radije dajem prednost Mi Note 10..

Recimo meni je u fokusu P40, kamera i video odlični a prioritet mi je veličina uređaja.

 

 

14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

 Uglavnom, danas testirao Redmi Note 4X. Da, ima distorzije po kutovima, možda nijansu manje od Mi 9 Lite, ali očito da ima.

 

Za utjehu, teško je izbjeći na smartfonima jer nema prostora za duži focal length. Najduže je što sam vidio na nekim iphoneima, 28 mm equivalent. I sve je to blago wide.

50-70 mm bi bilo komotnije ali to je za fotoaparate    

zvonac kaže...

 

 

 

 

 

 Slažem se, Mi note 10 ima aduta u rukavu, možda proc nije top, al kamera je na visokoj razini, mob može parirat u flagšip segmentu ak se gledaju kamere sveukupno..

 


 

 

Da mu presudim.

Glavna kamera 25mm focal length equivalent. Više izobličuje rubove  :p

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2020 14:04 (ALVIN).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

O cemu ti...ta fokala nije toliko problematicna kao fokale ispod 20mm.

Najmanje distorzija ima ekvivalent od cca 50mm ili vise. 

Ja se jos nisam susreo sa problemom distorzija glavne kamere, a imao sam dosta mobitela. 

Nisam imao te Lite verzije i bazne modele pa za njih ne znam, ali mid range i top modeli nisam se susreo s tim...distorzije su prisutne samo na ultrawide kamerama. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2020 14:34 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

O cemu ti...ta fokala nije toliko problematicna kao fokale ispod 20mm.

Najmanje distorzija ima ekvivalent od cca 50mm ili vise. 

Ja se jos nisam susreo sa problemom distorzija glavne kamere, a imao sam dosta mobitela. 

Nisam imao te Lite verzije i bazne modele pa za njih ne znam, ali mid range i top modeli nisam se susreo s tim...distorzije su prisutne samo na ultrawide kamerama. 

Onda slabo vidiš, to imaju svi mobiteli jer baš te od 50-70 mm ne uspiju ugurati unutra. 

Postoje distorzije samo nisu toliko očigledne kao pri ultrawide kameri.

 

Šta si na forum.hr pričao za S7 da imaš distorzije na wide kameri ? Šta si mislio stvarno na wide kameru ? Pa to se podrazumjeva da ona ima poveće distorzije.

 

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Zbog svih ovih događanja a i blagdana danas sam napravio krug po kvartu pa fotografirao ono što se dalo fotografirat. Radi se o slikama u noćnim uvjetima

 

zvonac dobro si rekao za širokokutnu kameru...jako dobra kamera...čak daje realni noćne uvjete od standardne...

 

S kojom god kamerom fotografiraš, ne može se pogriješit. Napomena - fotografije su slikane iz ruke...bez ponavljanja. U kvartu su nam neke narančasto - žute lampe...

 

Prve dvije fotografije imaju opis...i tamo gdje je širokokutna sam napisao da je širokokutna kao i gdje je u pitanju 5x zoom.

 

https://photos.app.goo.gl/M1wKR4fVZU7vtHhR6 - link

 

 Ima sam i Iphone 11 sa sobom...budem stavi usporedbu sljedeći tjedan...

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2020 21:56 (R36).
 
0 0 hvala 2
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice