Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 2.862
|
čitano: 667.926
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...

Pa onda je itekako bitno da se najprije ispita je li zaista problem do OS-a,

O cemu ti pricas? Uveo si sam windows kao OS, ja sam se nadovezao. Tvoj savjet je da isproba na ubuntu. Savjet je besmislen jer

a) Ako proizvod nije namjenjen za windowse, testiranje na ubuntu ne pridonosi nista jer je odmah jasno da na windowsima ne radi niti je namjenjen za rad na njima

b) Ako je proizvod namjenjen da radi na windowsima, apsolutno je irelevantno dal radi tebi na ubuntu, meni na ubuntu ili ikome drugome na ovom svijetu na ubuntu. Mora radit na windowsima i tocka. Ako ne radi, proizvod se vraca i dobija se povrat novca.

encoding kaže...
U krivu si.

U cemu sam u krivu? Navedi sto sam tocno krivo napisao

Jel ti mozes pratit jednostavan tijek razgovora? Da ponovim

Ihush: jer zakon ne regulira jamstvo

Ja: zakon regulira jamstvo

Ihush: Da i ne (i onda nastavlja s nerazumjevanjem uvjeta jamstva i zakonske regulative samog jamstva)

Ti: ali to je tek pravni okvir: kako je ihush rekao u Zakonu ne pise koliko mrtvih piksela ni takve specificnosti.

Ja: Ako zakon ne regulira jamstvo, ne regulira ni ugovore, jer nigdje u zakonu nisu navedeni ni uvjeti raznoraznih ugovora

Ti: Nisam to rekao

Tako nekako skraceno je teklo do sada. Podupiranjem teze koje je ihush napisao si se slozio s njegovim navodima, koji su krivi. Nadalje ne razumijete da je jamstvo regulirano zakonom. Uvjeti jamstva, koji pisu u jamstvu nisu niti trebaju biti, i apsolutno su irelevantni. Ja sam ti na to dao primjer da ni uvjeti raznoraznih ugovora nisu upisani u zakonu (na sto je ihush implicirao recenicama

"traženja recimo zamjenje ili što kupac želi, ali zakon to ne definira i tad ne možemo reći da je to stvar zakona"

"kad je nešto stvar zakona, tad se pozovemo na zakon i riješimo spor, kad se nemamo na što pozvati unutar zakona, tad zakon nema što riješiti."

"dok istekom 2god dio prava-zakona nestaje, ostaje samo jamstvo"

Znaci apsolutno je sve krivo formulirano i napisano. Tvojim slaganjem slazes se i s navedenim izjavama, koje su u potpunosti krive, samim time i tvoje misljenje je krivo.

encoding kaže...
Poanta cijele ove teme je pojasnjavanje prava potrosaca, tim potrosacima. Ako se svađaš s drugim članovima foruma da bi sebi dizao ego, ne doprinosis nikako nego spamas temu, kao sto radis s gornjom porukom

Divan mi ego na bug forumu. Ono sto ne toleriram je iznosenje krivih cinjenica kao ispravnih, a sve u napisanim postovima je krivo. Ako se ne slazes, slobodno argumentiraj kako su naveden izjave tocne. Ako ti se cini da ja time sebi dizem ego, pa sto da ti kazem, vjerojatno na nijedan nacin nemogu tvoje misljenje promjenit a iskreno nije mi ni bitno. Ali svakako, imas pravo na njega pa ga samim time imas pravo i napisat.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.1.2022 22:03 (sandokan111).
2 tjedna
ihush kaže...
-u ovom slučaju, više od 2 godine, jamstvo 5 god.. zakon-sustav jednostavno nisu ništa predvidjeli, npr obvezu trgovca da i dalje zaprima-riješava reklamacije po istoj osnovi kao za materijalni nedostatak do 2 godine.. može, mogli su, ali nigdje to nije navedeno a najmanje u jamstvu-papiru, gdje su recimo navedeni adrese ovlaštenih servisa.

Ovo je točno.

U prve 2 godine se jamstvo riješava kod trgovca, kasnije u ovlaštenom servisu.

Dobro volja trgovca je da nakon 2 godine uzme na reklamaciju nešto.

6 godina
ablad kaže...

Ovo je točno.

U prve 2 godine se jamstvo riješava kod trgovca, kasnije u ovlaštenom servisu.

Dobro volja trgovca je da nakon 2 godine uzme na reklamaciju nešto.

0 dana registriran. Mogao si barem s pravog nicka pokusat trolat. Zakonski clanci koji ovo potvrdjuju su?

3 godine
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pa nisam tvrdio da zakon ne regulira jamstvo. Složio sam se s poantom koju ihush iznosi, a to jest da zakon ne može biti specifičan kao jamstvo (a la mrtvi pikseli) i zato ne treba tražiti odgovor na pitanje "koliko sam zaštićen ovim jamstvom" u zakonu. 

Nadalje, podupro sam konkretnim citatima zašto i kako zakon regulira jamstvo: tako što daje legalni okvir jamstva kao ugovora kupca i davatelja jamstva (npr. davatelj jamstva mora uvažiti isto, popraviti ili zamijeniti bla bla). Dakle dok u ZZP piše jedno (za materijalni nedostatak)., u ZOO piše manje konkretno "jamstvo se mora ispoštovati". Zato je jamstvo podložnije muljanju od strane trgovca/servisa jer dok god oni "ispoštuju" jamstvo, teže ih je pritisnuti za konkretne mjere tipa povrat novca ili zamjena. Pa imamo situacije 8 popravaka i sl.

Ne jednom sam donio stvar na reklamaciju gdje su me odmah odbrusili (protivno zakonu), pa se pjesma promijenila kad sam se pozvao konkretno na svoja prava. Npr imao sam iskustvo gdje su odbili zaprimiti periferiju jer nije u originalnom pakiranju. Nakon inzistiranja su mi prijetili da će naplatiti pregled 200kn (?!). Nakon toga je blagajnik pokušao odmah na licu mjesta dijagnosticirati kvar, da bi na kraju kad sam razgovarao s voditeljem isti uredno zaprimio reklamaciju koja je kasnije uvažena. Sve ovo je bilo unutar jamstva, na prodajnom mjestu trgovca, uz račun itd.

Isto tako par stranica prije sam pričao o proizvodu koji mi je došao odmah oštećen iz kutije, ja sam se neznajući pozvao na jamstvo pa čekao "popravak", umjesto da sam znao bolje i tražio odmah povrat novca, pravo koje imam po zakonu (tj. imao sam do 1.1.), ali mi ga trgovac naravno nije odmah ponudio :)

Ono što je bitno da čitatelji shvate (što je meni dugo trebalo), a što ihush stalno ponavlja jest da se razlikuju obveze trgovca po jamstvu, odgovornosti po materijalnom nedostatku, dobroj volji trgovca, uobičajenoj praksi trgovca i sl. jer se ti skupovi ne preklapaju

1 0 hvala 0
6 godina
encoding kaže...

Pa nisam tvrdio da zakon ne regulira jamstvo. Složio sam se s poantom koju ihush iznosi, a to jest da zakon ne može biti specifičan kao jamstvo (a la mrtvi pikseli) i zato ne treba tražiti odgovor na pitanje "koliko sam zaštićen ovim jamstvom" u zakonu.

Nema tu puno poanti, jasno sam ti citirao sto je on pisao s cime si se slozio jer sam se ja na isto referencirao.

encoding kaže...

Ne jednom sam donio stvar na reklamaciju gdje su me odmah odbrusili (protivno zakonu), pa se pjesma promijenila kad sam se pozvao konkretno na svoja prava. Npr imao sam iskustvo gdje su odbili zaprimiti periferiju jer nije u originalnom pakiranju. Nakon inzistiranja su mi prijetili da će naplatiti pregled 200kn (?!). Nakon toga je blagajnik pokušao odmah na licu mjesta dijagnosticirati kvar, da bi na kraju kad sam razgovarao s voditeljem isti uredno zaprimio reklamaciju koja je kasnije uvažena. Sve ovo je bilo unutar jamstva, na prodajnom mjestu trgovca, uz račun itd.

Isto tako par stranica prije sam pričao o proizvodu koji mi je došao odmah oštećen iz kutije, ja sam se neznajući pozvao na jamstvo pa čekao "popravak", umjesto da sam znao bolje i tražio odmah povrat novca, pravo koje imam po zakonu (tj. imao sam do 1.1.), ali mi ga trgovac naravno nije odmah ponudio :)

Ovo je vezano za pricu kako?

encoding kaže...
Ono što je bitno da čitatelji shvate (što je meni dugo trebalo), a što ihush stalno ponavlja jest da se razlikuju obveze trgovca po jamstvu, odgovornosti po materijalnom nedostatku, dobroj volji trgovca, uobičajenoj praksi trgovca i sl. jer se ti skupovi ne preklapaju

To se vec davno isponavljalo, valjda od pocetka teme. Tema ima jako puno stranica, nije to nista novo. Ono sto je takodjer jasno je da se ne iznose neistine koje se prodaju pod istine, kao i pod dobru volju trgovca, u nekakvu uobicajenu praksu i u nekakve imaginarne prestanke zakonskih obveza nakon isteka imaginarnih 2 godine (isteka od kada?) itd itd. To je takodjer vazno. Smatram da je to takodjer jako vazno za temu.

12 godina

.. umjesto svađe oko tumačenja zakona, primjene itd. tj. s jedne strane čitati-tumačiti zakon kao kupac-potrošač, s druge kao trgovac, svaka strana može imati svoje tumačenje, dok je jedino država-zakonodavac odnosno nadležna institucijja ta koja daje tumačenje kao relevantno.

pa recimo MOLBA uredništvu-bugu.. odgovarajuća tema s pitanjima prema nadležnima, kao mingo.hr za par konkretnih pitanja-slučaja i konkretne odgovore kao način kako kupac umjesto natezanja s trgovcem može tražiti svoje pravo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用

0 0 hvala 0
6 godina

Nema tu posebne svadje, jasno pise sve. Ako ne znas tumacit, okani se tumacenja, a pogotovo uvodjenja arbitraznih stvari kao "zzp ne vrijedi nakon 2 godine" ili slicnih gluposti.

0 0 hvala 0
12 godina

gle problem, kažeš vrijedi, tvoje tumačenje, druga strana-trgovac kaže ne.. nije naše tumačenje bitno nego zakonodavca-nadležnih.

-problem, trgovci odbijaju, što kupac-potrošač može, ne nagađati ili ovisiti o slučajnosti nego konkretno a to ćemo znati kad od nadležnih dobijemo takav odgovor tj tumačenje za ovakve primjere, tj kad ćemo konkretno znati da u tom slučaju ide prijava i sankcija trgovcu zbog kršenja zakona, što će ih možda natjerati na poštivanje istih.

edit: .. upravo nešto što bug-časopiš može, pogotovo od 1.1. dodatak-servis i što to znači za kupce-potrošače, tj kako eliminirati slučajnost, inat-otezanje itd. ili samovolju-slučajnost pojedinog trgovca dok će drugi recimo iz razloga reputacije biti daleko bolji prema kupcu neovisno prisiljava li ga zakon.. donosno, kad će država sankcionirati one koji krše zakon-prava potrošača i tako eliminirati ako-prođe metodu koju često koriste, često u neznanju-tumačenju itd..

-to bi bug mogao, trebao.. konkretna pitanja-odgovori tj nešto što bi tad bio model-primjer za lakše riješavanje takvih reklamacija-slučajeva, ne da smo vječno 'država slučaj' i da ovisimo o slučajnosti, ne o pravilu koje vrijedi za sve a oni koji krše pravila-zakon moraju biti sankcionirani. .. kao i to da kupac zna što ima i što nema pravo, da ne očekuje svašta-previše ako nema takvo pravo tj dobar dio i dalje riješava probleme 'galama-metodom' što je opat i dalje slučaj, ne pravilo..

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2022 14:50 (ihush).
2 tjedna
sandokan111 kaže...

Nema tu posebne svadje, jasno pise sve. Ako ne znas tumacit, okani se tumacenja...

Mislim da si ti taj koji ne znaš tumačiti...

Jedno je pisati teorije, a drugo je kako nešto funkcionira u praksi.

6 godina
ihush kaže...

gle problem, kažeš vrijedi, tvoje tumačenje, druga strana-trgovac kaže ne.. nije naše tumačenje bitno nego zakonodavca-nadležnih.

Gle problem.

Izlozis misljenje bez ikakvog uporista u icemu osim u svojoj masti. Kazes pokazi citate zakona za suprotno misljenje, pokazem citate zakone, trazim natrag citate zakona za tvoje gluparije dobijem "e znas, to bi trebalo da bug posalje da dobijemo sluzbeno, postoji ovakvo i onakvo tumacenje". Krikavci, muk za ono sto si pisao. Odjednom vise nije potrebno nista citirati nego se ponasas kao da ja i ti izvlacimo misljenje iz guzice, a u biti to samo jedan radi.

ihush kaže...

-problem, trgovci odbijaju, što kupac-potrošač može, ne nagađati ili ovisiti o slučajnosti nego konkretno a to ćemo znati kad od nadležnih dobijemo takav odgovor tj tumačenje za ovakve primjere, tj kad ćemo konkretno znati da u tom slučaju ide prijava i sankcija trgovcu zbog kršenja zakona, što će ih možda natjerati na poštivanje istih.

Jedini ovde problem je tvoje izvlacenje. Cudi me da "praksu" nisi uveo. Nitko nista ne nagadja, postoje zakonska tumacenja, temeljena na onom sto pise u zakonu. A onda postoji sve ono ostalo, ukljucujuci i tvoje piskaranje da zakon o potrosacima ne vrijedi nakon 2 godine bez apsolutno ikakvog uporista u icemu osim tvojoj masti.

Sto je najgore, pokusavas sada to izignorirati kao da su moje teze i tvoje teze nekakva "misljenja" bazirana na istome, te je jedino bitno "ono sto nadlezno ministarstvo kaze". Svakako bi se mogao sloziti s tim da se moje misljenje ne bazira na zakonskim citatima, a tvoje na cemugod da si konzumirao na novu godinu

ablad kaže...

Mislim da si ti taj koji ne znaš tumačiti...

Jedno je pisati teorije, a drugo je kako nešto funkcionira u praksi.

Mr. 0 dana morat ces se vise potrudit.

3 godine
sandokan111 kaže...
encoding kaže...

Nema tu puno poanti, jasno sam ti citirao sto je on pisao s cime si se slozio jer sam se ja na isto referencirao. 

Ima jako puno poanti, koje su tebi proletjele iznad glave jer se dolaziš tu svađati.

Glavna poanta ove teme, da ti sumiram, jest da potrošač uvidi svoja prava, makar se to ponavljalo 100x dok ne sjedne, jer ne vise svi u temi po cijeli dan niti čitaju zadnjih 90 stranica nego ljudi dolaze kad zaškripi i tad traže pomoć. A pomoć opet nije kokodakanje nekog pjetlića koji misli da je najpametniji pa davi oko semantike "određuje" li zakon ili "regulira" nego na prizeman način konkretan info kako da ostvari svoja prava

sandokan111 kaže...
encoding kaže...

Ovo je vezano za pricu kako? 

...reče on nakon "nema tu nikakvih poanti". Nema tebi puno pomoći

12 godina
ihush kaže...

.. umjesto svađe oko tumačenja zakona, primjene itd. tj. s jedne strane čitati-tumačiti zakon kao kupac-potrošač, s druge kao trgovac, svaka strana može imati svoje tumačenje, dok je jedino država-zakonodavac odnosno nadležna institucijja ta koja daje tumačenje kao relevantno.

pa recimo MOLBA uredništvu-bugu.. odgovarajuća tema s pitanjima prema nadležnima, kao mingo.hr za par konkretnih pitanja-slučaja i konkretne odgovore kao način kako kupac umjesto natezanja s trgovcem može tražiti svoje pravo.

-pitanja-primjeri:

- apple isytle arena centar, trgovac odbija zaprimiti reklamaciju, upućuje u servis, koji se nalazi unutar trgovine pri dnu polu-odvojeno (nema ni vrata) a radno vrijeme servisa je pon-pet 9-17h, naravno vikendom ne radi i reklamaciju treba obaviti u radno vrijeme što je problem kupcu koji radi.. zakonom o zaštiti potrošača trgovac je dužan zaprimiti reklamaciju, kupac može birati ovlašteni servis ako postoji ako želi.. ignorira se konkretan zakon, no natezanje je beskorisno. Djelatnik nije taj koji to samostalno odlučuje tj kako mu kaže 'šef', ako nema ovlasti zaprimiti i recimo odgovarajući formular tad on to ne može a to je tad kršenje zakona od strane firme, ne pojedinca-djelatnika ili iz neznanja (što bi opet bilo kažnjivo samo za sebe jer trgovac mora znati pravila-zakone, jer je to preduvjet poslovanja i neznanje se kažnjava..).

.. u tom primjeru nije problem jamstvo-materijalni nedostatak, rokovi i sl. nego to što trgovac odbija zaprimiti reklamaciju.

- dodatno, pošto zakon-država regulira sve robe-usluge, nemaju sve robe ovlašteni servis, tad je trgovina jedino mjesto gdje se može reklamirati, tad je jasno da ne može odbiti zaprimanje, no trgovine tipa konzum-špar-lidl.. i sl. su u tome recimo nespremni, dok pc shopovi u pravilu imaju svoj vlastiti 'servis' i uvozom se bave veće trgovine kao hgspot-links-adm-fenix itd.. tj za pc komponente ne posotji ovlašteni servis-predstavnišvo, brand itd.. čak se ni jedna komponneta po osnovi jamstva ne popravlja, nego se isključivo utvrđuje kvar i pokrivenost jamstvom (ili odbijanje na štetu kupca kao recimo fizičko oštećenje).. to te mjere da se npr na vga (kao skupljoj komponenti) ne mijenja ni recimo jeftin hladnjak-ventilator nešto što praktički svatko može sam obaviti.. tj lager i pravi servis s originalnim dijelovima nekog branda bi bio preskup-neisplativ tj proizvođaču-uvozniku je jeftijnije zamjeniti novu vga nego imati trošak pravog servisa. Takav sevis koji ne popravlja i inzistiranje da se šalje-zaprima u servisu + dodatno moguće otezanje kao 'vanjski servis' ili pranje ruku trgovca da je on poslao u servis i čeka odgovor mada je servis u istoj zgradi (adm trgovina na katu, servis u podrumu, links-trešnjevka kućica do, hgspot-sopot ista zgrada na ulazu odvojena prostoriija.. itd.) i tako recimo bez stvarnog razloga barem tjedan dana čekanja mada serviser utvrdi stanje u par minuta, no ispričavaju se 'gužvom' i 'nije to jedina reklamacija'.. no nikakvog korisnog čekanja nema, tj reklamacija stoji na polici bez jasnog razloga čekanja, tj ne čeka se recimo zamjesnki dio za popravak, jednostavno čeka-stoji.. dok se netko sjeti to obaviti i proglasiti kvar a tek tad kreće ostatak logistike i izdavanje zamjene. Zakon ne može bolje definirati te rokove, no čekanje po tjedan (i više) je besmisleno, jer nemaju toliko posla da serviser ne bi mogao u jednom danu sve zaprimljeno obaviti, tj ako imaju toliko posla i ne stižu, tad trebaju zaposliti adekvatan broj djelatnika-servisera... tj kao pitanje koliko imaju blagajni-trgovaca, ako treba više, tad mora biti više.. čekanje je u tom slučaju isključivo otezanje tj nema popravka, nema čekanja nekog dijela za popravak, isključivo pitanje kad serviser primi radni nalog a do tad komponenta stoji na polici i skuplja prašinu. Dodatno, kad je uvoznik neka treća firma (međusobno dilaju veleprodajno robu, npr hdd-ssd-ram-cpu..) tad je to 'vanjski servis' i dodatno otezanje recimo dostavom, mada svaki dan roba stiže kombijima od skladišta-distributera i jednako svaki dan može biti poslano istim putem istim kombijem nazad.. no tad se obično to odulji na par tjedana recimo da na svakom 'pretovaru' čeka recimo tjedan a sam servis-kvar i odobrenje zamjene je posao koji se obavi u par minuta kad jednom serviser stvarno zaprimi i započne posao..

-ne ostali primjeri-robe, ne građevina, ne vešmašina, ne klimauređaji, automobili.. jer ovo je IT forum, primarno PC i sl. elektronika, .. za to 99% nema servisa, njie čak ni problem ostvarivanje jamstva nego čisto otezanje logistike bez stvarne potrebe osim što taj preriod trgovac svaljuje trošak na kupca koji ga recimo 'kreditira' tj umjesto da riješi reklamaciju brže što bi značilo da izda ispravno s postojećeg lagera kojeg ima na polici trgovine, čeka od distributera tu zamjenu, tj kupac čeka da bi dobio ono što je već kupio-platio.. dok istu komponentu može kupiti idući kupac ili on sam trenutno s police ili po narudžbi za recimo 1-3 dana koliko je prosječno rok dostave za onlineshoping u hr uključujući i otoke.. .. ako to može u roku od 3 dana, nema ni jednog razloga da reklamacija traje 2-3-više puta duže, tj ista roba ista stvar, ali jednostavno se oteže mada će na kraju kupac dobiti zamjenu ili povrat ako više nije dostupan taj model-brand-serija (isključivo isti-identičan, zbog jamstva-uvoz-izvoz.. storno-porez..). To se može u par minuta do par dana, često kao pravilo barem tjedan, često 2-3 tjedna.. dok se shoping može obaviti u 2-3 dana s dostavom.. kako objasniti tu razliku u 'brzini' kupnje ili reklamacije? Zakon ne može nešto konkretnije, osim razumnog roka.. no nekako to treba urediti, ne tolerirati takvo otezanje samo zato jer je moguće.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice