Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 2.743
|
čitano: 636.168
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
20 mjeseci
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Koliko radnih sati mi servis smije naplatiti za zamjenu matične ploče? 

Tražio sam zamjenu matične ploče, nova kupljena u toj istoj trgovini-servisu.

Što ako se ne slažem, odnosno želim osporiti količinu radnih sati koju mi trgovina-servis pokušava naplatiti? Državni inspektorat pozovom ili?

0 0 hvala 0
12 godina
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-kao svaki servis, računalo-auto.. prvo pitaš-tražiš, oni daju procjenu-cjenik.. i ako prihvatiš, tad si prihvatio, ako ne prihvaćaš, tad nema ni ugovorenog posla.

.. tj ako si prihvatio tad si već promašio, tj prihvaćanjem ugovorenog posla si prihvatio i satnicu, a to osporavati nije lako.. tj možeš svašta, sevis može navesti provjeru-testiranje itd. serviser može raditi brže-sporije.. ne postoji norma-standard, postoji početni pristanak koji si dao.

-ako su naveli recimo x-servis sati i ti si pristao, tad ne možeš osporavati po toj osnovi, tj možeš.. privatna parnica i postoji šansa da dobiješ ali i veća da izgubiš. Nema veze sa zakonom, temom.. tj svaki pravni spor je odnos dviju strana i ovisi o tom poslu-ugovoru, nema veze s ostatkom svijeta.

-normalno se za takav posao uzme pola sata ili sat.. može i dva. Satnica je oko 150kn (s-bez pdva..) pa to može biti 50-500kn.. zakon s tim nema ništa, zakon ne normira sate, cijenu itd. zakon te štiti od prevare, jamstvo, .. npr ako su radili 1 sat a naplate 2 sata ili da ti ugrade drugu jeftiniju komponentu, no to je prevara.. a ako je u ponudi bilo navedeno tad si ti već pristao na takav izračun i tad ga ne možeš osporavati, tj možeš uvjek, ali prvo plati, privatna tužba, vještačenje .. i možda dobiješ ali vjerojatnije ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
Eric Prydz kaže...

Koliko radnih sati mi servis smije naplatiti za zamjenu matične ploče? 

Tražio sam zamjenu matične ploče, nova kupljena u toj istoj trgovini-servisu.

Što ako se ne slažem, odnosno želim osporiti količinu radnih sati koju mi trgovina-servis pokušava naplatiti? Državni inspektorat pozovom ili?

Ako je vrijednost veća od 500kn, onda su ti dužni dati ponudu (čl 12. Zakona o zaštiti potrošača), ako je nisi dobio tada možeš osporiti.  Za cifre ispod, trebao si pitati koliko će ti naplatiti, a vjerojatno imaju negdje definirani cjenik usluga.

20 mjeseci

Poslano mi je preko Vibera u poruci model ploče i cijena, ali u razgovoru serviser kaže da nije siguran da je uopće ploča u pitanju.

0 0 hvala 0
13 godina
To nije ponuda.

0 0 hvala 0
20 mjeseci

Stvar je u tome da sam odnjeo prvi puta računalo i kaže da nije detektirao kvar, izvadio je ramove i odradio neke testove. Dobio sam SMS da je u testovima sve ok. Nije ništa naplatio.

Kod kuće mi se računalo resetiralo i vratim ga, misli da je možda napajanje i nakon 2 dana stavi novo napajanje bez da platim i da ga testiram kod kuće. Računalo se resetiralo nekoliko puta.

Vraćam da pokuša s matičnom i ova priča gore...razmišljam da odustanem i pokupim računalo pa me zanimaju prava ukoliko mi pokuša naplatiti nekakve fantomske radne sate iako nije ništa detektirao sa sigurnošću niti otklonio kvar.

0 0 hvala 0
9 godina

Koji to servis uopće posluje putem SMS poruka i vibera?

0 0 hvala 0
20 mjeseci

Dobio sam obavijest putem SMSa da su urađeni neki testovi, da je sve ok i da dođem pokupiti računalo.

Znam da nisam normalan i da sam već nakon drugog puta trebao uzeti računalo i otići u drugi servis, ali sam mislio hajde ok, čovjek mi dao napajanje da testiram kod kuće, nisam želio biti svinja, ali brate računalo već skoro 2 tjedna i da se nismo makli od nule.

(Melior u Osijeku.)

0 0 hvala 0
20 mjeseci

Update;

Ipak krepala GPU, čovjek na kraju izašao u susreti posudio neku lijevu GPU dok ne rješim s FUTUROM...

Sada ćemo vidjeti kakvi su u FUTURI što se tiče garancije...

0 0 hvala 0
12 godina
Texpi kaže...

Koji to servis uopće posluje putem SMS poruka i vibera?

-svaki 'pametan' i tehnološki moderniziran, tj kad imaš puno posla, klijenata.. tad je to važan dio, automatika.. no to vrijedi za one poslove (ili servise) koji stvarno rade-puno. Za ovakav slučaj može i golub pismo sms-noša... :)

Eric Prydz kaže...

Dobio sam obavijest putem SMSa da su urađeni neki testovi, da je sve ok i da dođem pokupiti računalo.

Znam da nisam normalan i da sam već nakon drugog puta trebao uzeti računalo i otići u drugi servis, ali sam mislio hajde ok, čovjek mi dao napajanje da testiram kod kuće, nisam želio biti svinja, ali brate računalo već skoro 2 tjedna i da se nismo makli od nule.

(Melior u Osijeku.)

-loš servis, tj svaki servis koji ne može otkloniti postojeći problem je loš.. neovisno što se servisira, pc-auto-spaceshutle ..

-nepisana pravila, pravi majstor nikad ne naplaćuje nešto što nije napravio.. ne naplaćuje 'čačkanje-traženje', mada je i to radno vrijeme, beskorisno. A oni drugi žele naplatiti sve, jer pravila i etika nisu iste stvari, tj svaki posao se može naplatiti, pogotovo što se u pravilu svaki servis ugovara prije predaje-sklapanja dogovora (ugovorni odnos) .. tj kao i sve ostalo, tad kupac to treba dogovoriti, kao i rokove, cijene, što-ako.. ako prođe više dana, penali, ako se kvar ponovi, sve to kupac treba ugovoriti i tad zna, zakon to ne riješava tj ne može u zakonu biti sve opisano, zakon je generički.. pokriva sve robe-suluge i sve slučajeve.

-ako npr dogovoriš da je rok recimo 5 dana, penali po danu kašnjenja 100kn tad je to tako-zakon, ako ne ugovoriš penale tad možeš tražiti naknadu nekog troška po osnovi da posao nije obavljen ali ne možeš izmišljati trošak, tj mora biti dokaziv, npr auto, plaćaš taxi ili rentacar i imaš račun, tad bi sud dosudio taj konkretan trošak na teret servisa koji nije ispuinio ugovoreno (ako je prekoračio ugovoreni rok..).

-ljudi, ne budite 'gljive'.. to su stvari koje se dogovaraju-ugovaraju, čak i usmeno, polje pisano, tj čak i stisak ruke vrijedi, no tad ako se osporava problem je dokazivanja..

-idući put pitaj servis, ugovori uvjete, ako poprave, ako ne poprave.. i tad posao neće uzeti netko tko to ne zna, netko tko će čačkati.. nego će tad isključivo preuzeti posao onaj tko zna kako-što, onaj tko to može popraviti tj otkloniti problem, no očekuj da neće biti jeftin kao kvartovski fušer.

-s druge strane, problem nije mbo, što se vidi iz posljednjeg posta, gpu-vga.. tj ako ne znaš, ako ti nisi 'majstor', tad ne prejudiciraj, ne sugeriraj kvar, tj svi možemo tako nabadati na ćoravo, kao pogoditi loto ali to nije znanje a servis mora imati upravo to, resurse-znanje i ne čačka, ne traži nego jednostavno odradi posao, kao što to rade ostali, automehaničari, liječnici, vodoinstalateri ili kisneski graditelj mostova, koji dobija bonus jer je gotovo prije ugovorenog roka, dok bi za kašnjenje dobio penale.. + daje jamstvo. Svaki posao se ugovara, zakon je samo okvir + ovo nije stvar recimo jamstva ili mat.nedostatka (bar se ne spominje).. tako da s tim zakonima nema veze i ne može se na njih pozivati, nego isključivo o ugovornom odnosu a to ovisi o tome kako si nešto dogovorio-ugovorio + poželjno na papiru + sve klauzule (sitna slova) koja će riješiti ta pitanja. Tako se to radi, ako želiš biti siguran.. no to će malo koji serviser pihvatiti, ... ti si taj koji na kraju odlučuje, pristaje itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina

Pohvala HG Spot - Dubrava

Jučer preuzeo Amazfit GTR 2e smart watch, naručen preko web shopa. Nikada otvarana kutija, sve 5, osim što ima bijelu crticu desno na ekranu.

Danas poslije posla otišao do njih (300m od kuće), odmah mi ponudili drugi sat za zuamjenu, ali odlučio sam nadoplatiti za GTR 2, koji se upravo puni i bez crtice je.

Dakle, sve lijepo, pristojno i kako bi uvijek i trebalo biti. Malo sam se bojao zbog svih objava oko problema kod reklamacija, ali umjesto toga pohvaljujem HGSpot u Dubravi današnju poslijepodnevnu smjenu :)

2 0 hvala 0
9 godina

Ljetos, putem Webshopa kupio Satelitski prijemnik i povremeno ga koristio, sve je bilo ispravno. Nakon 3 mjeseca od kupnje primjetio da prijemnik zamrzava. Iduće dane provjeravao ispravnost SAT prijemnika i sve je bilo u najboljem redu. Ponovno jednog dana prijemik zamrzne pa idućih dana ne. Poprilično zbunjujuća situacija. Pošto ne gledam TV pretjerano dugo trebalo mi je vremena da shvatim kako prijemnik zamrzava jedino nakon što je uključen barem 2 sata. Zamrzavanje se očitovalo nestankom slike nakon promjene programa dok je ton bio u redu. Izbornik na ekranu bio je također uredan. Isključeni tako "ugrijani" prijemnik ne bi se dao uključiti putem daljinskog upravljača a nekada se ne bi dao isključiti. Odspajanjem i ponovnim spajanjem na izvor napajanja problem bi bio riješen.
Dakle uređaj mi je isporučen sa pomalo skrivenim nedostatkom pa me zanima da li je to KVAR ili MATERIJALNI NEDOSTATAK. Prodavatelj kaže da materijalni nedostatak postoji ako "predmet nema potrebna svojstva za svoju redovitu uporabu ili za promet". Cijenio bih vaše mišljenje.

Ja sam odlučio reklamirati uređaj prodavatelju. Tu sam pogriješio. Zakon o Zaštiti Potrošača kaže prvo Prigovor izjaviti a potom može ići Reklamacija. Da li sam napravio nepopravljivu grešku. Cijenio bih vaše mišljnje.

Nakon što je prodavatelj primio Reklamaciju odmah je odgovorio i najavio prikup te moli da se i u paket stavi i opis kvara ili nedostatka. Paket preuzet, stiže vrlo brzo obavijest sa naslovom Servisna Primka za uređaj koji "ste dostavili na Servis u (ime Web Shopa). Na Servisnoj Primki stoji Nalogodavac dvije točke i moje ime i prezime. Također pišu podaci o uređaju a zatim podaci kao
"Uređaj je dostavljen sa originalnom ambalažom: NE" što je netočno jer je dostavljen u kompletno originalnoj ambalaži. Kutija, kartončići, PVC vrećice te sve žice u PVC-u za vezivanje kabela. Pa stoji nadalje "Račun za uređaj priložen: NE", opet netočno. Račun im je dostavljen. I na kraju "Jamstvo priloženo: NE" i opet neistinito. Ne mogu vjerovati svojim očima, jeli se to prodavatelj igra samnom. Kako reagirati na ove neistine.

Proizvod koji mi je dostavljen bio je sa presječenom tvorničkom naljepnicom na ambalaži. Nisam reagirao. Kad bi se ugrijao zamrzavao bi se, pa sam ga reklamirao a dobio sam papir kako sam isti "dao na servis". Da li je to u redu?

Uređaj ne funkcionira na dužu uporabu a što se od istoga očekuje, pošto je kod prvog dužeg rada isti prestao funkcionirati s takvim mi je svojstvom i isporučen. Takav je proizvod je dakle "bez potrebnih svojstava za svoju redovitu uporabu i promet" što prodavatelj definira kao Materijalni nedostatak. Cijenio bih vaše mišljenje.

Da li je kupnja putem Webshopa kod nas sigurna? Da sam i balavac ovo "vozanje" bilo bi previše.

0 0 hvala 0
6 godina
DirectC kaže...

Dakle uređaj mi je isporučen sa pomalo skrivenim nedostatkom pa me zanima da li je to KVAR ili MATERIJALNI NEDOSTATAK. Prodavatelj kaže da materijalni nedostatak postoji ako "predmet nema potrebna svojstva za svoju redovitu uporabu ili za promet". Cijenio bih vaše mišljenje.

Prodavatelj nema blage veze sto prica. Ocito je savjete skupljao od dezurnih trolova po forumima, ne od pravnika.

Zanima me da li je prodavatelju u "potrebna svojstva za redovitu upotrebu" ukljuceno da se prijamnik koristi manje od 2 sata u komadu :))))))))))))

Kakve debilane.

DirectC kaže...

Ja sam odlučio reklamirati uređaj prodavatelju. Tu sam pogriješio. Zakon o Zaštiti Potrošača kaže prvo Prigovor izjaviti a potom može ići Reklamacija. Da li sam napravio nepopravljivu grešku. Cijenio bih vaše mišljnje.

Nisi. Ne znam tocno sto bi bio "prigovor" a sto "reklamaija" po tvome. Napravio si kako si trebao.

DirectC kaže...

Nakon što je prodavatelj primio Reklamaciju odmah je odgovorio i najavio prikup te moli da se i u paket stavi i opis kvara ili nedostatka. Paket preuzet, stiže vrlo brzo obavijest sa naslovom Servisna Primka za uređaj koji "ste dostavili na Servis u (ime Web Shopa). Na Servisnoj Primki stoji Nalogodavac dvije točke i moje ime i prezime. Također pišu podaci o uređaju a zatim podaci kao
"Uređaj je dostavljen sa originalnom ambalažom: NE" što je netočno jer je dostavljen u kompletno originalnoj ambalaži. Kutija, kartončići, PVC vrećice te sve žice u PVC-u za vezivanje kabela. Pa stoji nadalje "Račun za uređaj priložen: NE", opet netočno. Račun im je dostavljen. I na kraju "Jamstvo priloženo: NE" i opet neistinito. Ne mogu vjerovati svojim očima, jeli se to prodavatelj igra samnom. Kako reagirati na ove neistine.

Tako da se poslika prije slanja. U svakom slucaju, sve sto je navedeno ne utjece na tijek reklamacije, osim da ces, kad/ako poprave dobit natrag eventualno bez kutije i tih kabela. Al vjerojatno je to netko ispunjavao bez veze. Svakako ti pozivanje na materijalni nedostatak vise odgovara jer time mozes dobiti novi uredjaj dok jamstvo obicno podrazumjeva popravak (ako se moze popraviti). Ako nisi izjavio sto zelis i da se pozivas na mat. nedostatak vjerojatno ce ti popravljati uredjaj.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.11.2021 3:21 (sandokan111).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice