Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 1.899
|
čitano: 402.429
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...

Kupio si ga kao novo, ili kao rabljeno?

Ako je kao novo, pravac trgovina, i rijesi sve s njima, rabljenu robu su ti prodali kao novu.... cak i ako je refurb, ili bilo koja varijanta, to je MORALO biti naglaseno kod kupovine, ako nije - pare nazad.

Kao novo sam ga kupio... Naime, došao sam u tu trgovinicu između 16 i 17 h kad preuzima radnju stari vlasnik koji se ne snalazi baš najbolje.

A tek mi je frend rekao da je popravljano tj. da je bilo na servisu... To je potvrdila i Fortronova djelatnica kad sam joj poslao Serijski broj...

Otići ću i do njih da se nešto probamo dogovoriti jer mi je sumnjiva Fortronova djelatnica, kontam da opet pokušava sa popravkom...

Inače, PSU je koštao samo 259 kuna... Jbg, ja se polakomio...

Nisam ja ništa prčko.
5 godina
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nejasne su mi ove situacije. Sto ti fortronova djelatnica ima bit sumnjiva? Sto se vlasnik ima pogubit? :)

Ako je novo, je novo. Ako nije, a prodano kao novo, imas pare natrag. Reklamacije se vrse putem trgovine tako da neznam cemu slanje u DE. Ako mislis da si dobio deal pa ti se ne dobijaju pare natrag, nista, popravi ga i to je to. Al opet, naravno, to se radi preko trgovine, trgovina salje njima i nema nikakvog troska.

1 0 hvala 1
4 godine

Ne vidim sto si ti pogresno napravio...

Usao si u trgovinu, vidio proizvod, saznao cijenu, kupio ga....

Dobio racun, valjani, nadam se.

Proizvod se pokvario, ti saznajes da je to vec reklamirana stvar, ne od tvoje strane, dakle lijepo u trgovinu s proizvodom i racunom, dobar dan, vratite mi iznos s racuna, ili mi dajte isti takav novi proizvod.

Iz razloga zato sto ste mi prodali rabljenu robu pod novu. Ako moze, super, ako ne, prijava, kopija racuna, kopija prepiske s fortronom i ta izjava da je navedeni uredjaj vec bio ranije na reklamaciji, dakle prije tvog datuma kupnje koji je na racunu i stvar jasna. 

Tebe se ne tice tko je tu lud, tko zbunjen a tko pogubljen, ako je sve kako pises, ti si jednostavno dobio rabljenu robu pod novu. To dali si je ti platio 1kn ili 5000kn to nije tvoja briga, tebi je jasno ISTAKNUTA cijena odgovarala i po tome si proizvod i kupio, ako nisi obavijesten da se radi o rabljenoj robi, refurbished robi, zamjenskoj s reklamacije ili bilo sto sto bi sugeriralo da ne kupujes NOVI proizvod.... nema tu pogubljenosti, tebe je netko zavaljao.

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine

Osim ako mu na racunu pise "popravljeno", "rabljeno" ili "koristeno", onda ne moze nista.

Al u svim drugim slucajevima bi trebao dobiti nov proizvod ili povrat.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
Čitatelj kaže...

Osim ako mu na racunu pise "popravljeno", "rabljeno" ili "koristeno", onda ne moze nista.

Al u svim drugim slucajevima bi trebao dobiti nov proizvod ili povrat.

-ne, račun je račun. tj mora pisati datum, pdv.. i iznos, što i piše.

-na robi mora biti jasno istaknuto, izdvojeno itd.. u suprotnom kazna trgovini (ako to inspektor primjeti). tj ako to nije jasno navedeno tad je prevara.

-kupac ima pravo na novo, ispravno i ne mora reklamirati tj pristati na servis jer ima pravo kupiti novo-ispavno tj to je trgovina, ne plac-oglasnik a time i direktno oštećen za prava npr po jamstvu (rok.. koji je već započet).

-kupac traži zamjenu, ispravno-novo. Ako nema, može pristati na servis + jamstvo ili povrat novca po računu. Sve ostalo je kemijanje i da, može se sve dogovoriti osoba s osobom, no što se pravila i zakona tiče samo je ovo ispravno, ostalo je kemijanje.

-pri tome cijena nema nikakve veze, može biti i 1kn (ne može nula, tad nije roba, porez..) a stvri koje se dobiju za 1kn moraju jednako biti ispravne kao i kupljene za x-kuna, tj npr mobitel na ugovornu obvezu za taj iznos koji sigurno nije 'stvarna' vrijednost nekog uređaja tj kutije šibica pa tako ni niža cijena ne znači baš ništa, roba mora biti ispravna, kao i nova-zapakirana, ako nije tad je to potrebno posebno izdovjiti-označiti i tad nema nesporazuma.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.9.2020 12:51 (ihush).
3 godine

Ako je prozivod od 600kn prodan za 200kn, i na proizvodu je pisalo da je rabljeno, koristeno ili popravljano,

i to pise i na racunu, onda nema greske. Bajo moj nisi citao. Ako ti netko kaze "gle, novi golf kosta 40.000€, al ja ti ga prodam za 15.000€",

sto bi onda trebao misliti da je to novo vozilo?

Neke stvari su common sense. Kao sto sam vec par puta napisao, ako nesto izgleda predobro da bi bilo istinito, onda nije istinito.

Mogao je kupiti za 50kn 3kW napajanje sa Wisha.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
Čitatelj kaže...

Ako je prozivod od 600kn prodan za 200kn, i na proizvodu je pisalo da je rabljeno, koristeno ili popravljano,

i to pise i na racunu, onda nema greske. Bajo moj nisi citao. Ako ti netko kaze "gle, novi golf kosta 40.000€, al ja ti ga prodam za 15.000€",

sto bi onda trebao misliti da je to novo vozilo?

Neke stvari su common sense. Kao sto sam vec par puta napisao, ako nesto izgleda predobro da bi bilo istinito, onda nije istinito.

Mogao je kupiti za 50kn 3kW napajanje sa Wisha.

-lupetaš.. trgovina nije oglasnik, u trgovini se prodaje ROBA, nova, upakirana, original.. sve ostalo je izuzetak i tad posebna pravila (jer je to tad izuzetak) .. pa u tvom primjeru ako tako kupiš auto na placu, logika, ali ako kupiš u trgovini tad je nov, mora biti nov, odnosno ako nije to mora biti navedeno-istaknuto i nema zabune ili tumačenja tj zakon se ne tumači od trgovca-kupca nego to radi institucija kad donosi zakon.

-možeš kupiti za 1kn, kupuješ robu u trgovini i vrijede pravila-zakoni-propisi, ne ono što se može ili pretpostavke.. nego ono što piše. .. protegnimo to n abanalnu usporedbu s kupnjom u trgovini ili na daljinu (izvan) .. i tad automatizmom zakon o pravu na povrat 14 dana kojeg za istu robu kupljenu u trgovini nemaš, mada je ista trgovina, ista cijena, ista roba, isti kupac.. drugi zakon tj u jednom slučaju se odnosi u drugom ne.

-tu ne tipkamo što se sve može desiti ili pretpostavke.. nego pravila, zakoni, dok trgovac za lošu deklaraciju npr font nedovoljen propisane veličine plati kaznu.. (a za ovo ako se pročačka možda i malo više pa će vjerojatno trgovac rado zamijeniti bez natezanja u korist kupca ako ovaj to zatraži i spomene mingo..).

+ edit: .. što se tiče istaknute cijene proizvoda.

-npr može biti greška, svi griješimo pa i trgovci, umjesto npr 1000kn napiše 100kn.. i što tad radi zakon? Što misliš?.. neovisno tko je kriv, mora tad po toj cijeni prodati kupcu.

-to što je netko kriv, tad vlansik-trgovac može od odgovorne osobe tražiti naknadu štete, npr štamparije reklame ili djelatnika, no za svoje poslovanje je on odgovoran i snosi teret-krivicu, ne kupac + zakon.

-ako kupac naleti na recimo takvu grešku, nek kupi.. tj zakon ne regulira cijenu, nego ono što trgovina robom je i što (ne)smije. Dok je cijena stvar tržišta, trgovine pa tako ista roba može u jednoj trgovini imati cijenu 100kn u drugoj 101kn u trećoj 99,90kn.. i to je sve ista roba pod istim zakonom a trgovac je svoju kalkulaciju radio na temelju njemu poznatih razloga pa ako želi može napisati i 50kn ili 200kn.. jednako legitimno tj normalno za slobodno tržište i formiranje cijena. Cijena je kao konkretna cifra nevažna tj x-kuna, osim nule, proizvoljna. Može čak biti i greška, ali tad tu grešku plaća krivac, dok kupac plaća cijenu. Zakon, ne nečije tumačenje ili što se sve može kao na placu..

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.9.2020 13:46 (ihush).
3 godine

Ne postoji "trgovina" za automobile, nego auto-kuca, i tu imas i nove i polovne automobile - i nema tu nikakvih prevara i zaverzlama,

citaj sto pise.

https://www.links.hr/hr/rabljena-roba-80

Gle, pise rabljena roba - kome nije jasno, njegov problem. I na rucunu ce ti pisati "used", "rabljeno" ili nesto trece.

Ako ne pise da je rabljeno - njihov zajeb, ali ako pise, braco nisi citao.

A to je razlika izmedju besplatno i dzabe - svi idu u skolu besplatno, al neki dzabe.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina

-govorimo o trgovini, pc, napajanje, normalna roba.. a ti o autima, koji nisu takva roba, npr nije u ambalaži na polici.. odnosno, izuzetak za kojeg se hvataš koji veze ni s čim nema.

-nastavi, zabavno.. no čemu?

ili ovako, što piše na linku-linksa kojeg nudiš kao argument? .. pa pročitaj ponovo postove, tj što ja kažem, što ti, što zakon? .. na linku piše, rabljeno. Jasno? Ako nije, ponovo čitaj, ponovo..

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice