Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.274.342
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...
prestani kupovati kod njih pa neka izgube te milijune koje si mislio potrošiti u budućnosti!

 

Ovo nije sarkazam?

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Neznam kako ide s paketomatima, kod mene je klasicna dostava bila...

A cuj, ako hoda kao patka, glasa se kao patka..... ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Ma kurac ću se suditi, prijaviti, neka bude odbačeno zbog pouzeća, ali ću uzeti si 10 min da sastavim prijave di mogu i pošaljem, te postati to na fb i di god imaju profil.

Inatljiv sam po prirodi, jasno mi je da se greške događaju, ali ja im ukažem na to da nije kako govore, pošaljem dokaz a oni izignorirali sve.

 

P.S. ovisno o njihovom odgovoru i ako ga bude sve proslijedim tim udrugama i inspekcijama a njih u cc da vide da su svi dobili, možda ne znači k, ali barem da im dam do znanja da nije ok.

 Svakako podrzavam akciju. Ne znam zasto bi to bio inat. Cisto ne volis da te netko radi budalom. Inat bi bio nesto drugo.

 

Prijavi ih inspektoratu. Imaju hr web, samim time imaju i nekakvo HR predstavnistvo, mislim da ne mozes imat .hr domenu bez toga. Dalje nek inspektorat istrazuje tko su i gdje su. To bi bio prvi korak. Od ovih europskih ne ocekujem previse, iako bih ih i tamo prijavio, ali zadnji puta kad sam njima nesto slao, dobio sam odgovor nakon 2 mjeseca :))))))) Ne salim se :P

 

Problem u tvojoj zalbi moze bit jedino da mozda nije jasno tko je tu sto zeznuo. Mozda je gsl jednostavno traljavo obavio posao.

12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

.hr domena košta 500kn i može ju kupiti tko hoće tako da to ništa ne znači.

 

Ne vidim da je ta firma regana u Hrvatskoj, tako da mislim da Hrvatski inspektorat mema veze tu niti išta može

 

@sandokan

 

Reci mi, koliko je valjano ovo? Dosta trgovina imaju navedeno to u uvjetima, ako se kupuje pouzećem:

 

U slučaju da kupac naruči robu i odbije je primiti, prodavatelj ima pravo tražiti od kupca nadoknadu poštanskih i vlastitih manipulativnih troškova.

 

Odbiješ paket, što ti šalju plavu kovertu doma pa da platiš?

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2022 17:55 (FakeDeath).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...

.hr domena košta 500kn i može ju kupiti tko hoće tako da to ništa ne znači.

 

Ne vidim da je ta firma regana u Hrvatskoj, tako da mislim da Hrvatski inspektorat mema veze tu niti išta može

Ma stoji mi u glavi da prije nisi mogao, nekih 20ak godina prije. Nema veze. Al aok nemaju nikakav entitet tu da, nece inspektorat tu nista moci napravit.

@sandokan

 

Reci mi, koliko je valjano ovo? Dosta trgovina imaju navedeno to u uvjetima, ako se kupuje pouzećem:

 

U slučaju da kupac naruči robu i odbije je primiti, prodavatelj ima pravo tražiti od kupca nadoknadu poštanskih i vlastitih manipulativnih troškova.

 

Odbiješ paket, što ti šalju plavu kovertu doma pa da platiš?

Sto se tice ove naplate, naravno ne mogu nista naplatiti, nebitno da li je s pouzecem ili bez. Cak i nije bitno da li je u ovom slucaju ugovor sklopljen ili ne (nastavno na onu raspravu od prije). Ako nije ugovor sklopljen, nema se sto ni raskidati, te samim time nema nikakvih troskova jer ne postoji nikakav vas pravni odnos.

Ako je ugovor sklopljen, a sklopljen je na daljinu, jasno da nemas troskova, osim "izravnih troskova" povrata. To bi znacilo da moras proizvod vratit. Dostavom ili osobno, ili jeli, ne preuzimanjem kada se vraca posiljatelju.

ZZP

Cl 82. st. 3

(3) Potrošač nije dužan naknaditi nikakve troškove koji bi bili posljedica korištenja njegova prava na jednostrani raskid ugovora iz članka 79. ovoga Zakona, osim onih predviđenih člankom 83. stavkom 2. i člankom 84. ovoga Zakona.

Cl. 84. st. 4

(4) Potrošač mora snositi samo izravne troškove povrata robe, osim ako je trgovac pristao snositi te troškove ili ako je trgovac propustio obavijestiti potrošača o tome da je dužan snositi te troškove.

 

Tako da nema tu nikakvog troska za potrosaca. Koliko sam upoznat, samo je protis pokusao ovako neku glupu stavku staviti i naplatiti onom liku u temi s protisom, gdje su trazili od njega da dostavi proizvod u neki drugi grad.

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

 -da, institucije. Mada ćeš ti već rutinski reći bla-bla, ipak rade, jer eto ipak su u pritvoru umjesto na jahtici.. nešto kao zakon, pravila, ne ručkići.

-odnosno opet hakom kao i ostale bezbrojne državne agencije, institucije.. mjesto nepotizma-kumizma-veza i povezanosti kao otac-sin-žena-muž.. a sustav to kao ne vidi, ne zna, nešto što u uređenim društvima nije dozvoljeno mada nije stvar nekog konkretnog zakna nego više pristojnosti i nepisanih pravia igre.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

 zato nam službe i jesu super ažurne, sposobne i provesionalne. btw. ja mingo i dalje čekam, mislim da je prošlo više od 90 dana, više ni ne brojim...

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

@mzopg , ti si bar shvatio kaj sam želio reći... 👍



@ihush , ne, institucije ne rade, 30 godina kradu svi koji mogu, svaki sposobniji skladištar ima kućerinu sa bazenom, političke pozicije već od općine znače alibabinu pećinu, znači svakodnevno ruju deseci tisuća ljudi , neki manje neki jako puno, a institucije jednom godišnje prezentiranu nekaj ovakvog, ulisiče izvršitelje ( a ne kolovođe ) a i oni nakon par godina suđenja prođu skoro pa lišo.... Stari moj, na nivou smo nekadašnje namibije, zanzibara i sl... A ti od takvog sistema i takvih institucija očekuješ pomoć i efikasnost...
Bunker
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

@mzopg , ti si bar shvatio kaj sam želio reći... 👍



@ihush , ne, institucije ne rade, 30 godina kradu svi koji mogu, svaki sposobniji skladištar ima kućerinu sa bazenom, političke pozicije već od općine znače alibabinu pećinu, znači svakodnevno ruju deseci tisuća ljudi , neki manje neki jako puno, a institucije jednom godišnje prezentiranu nekaj ovakvog, ulisiče izvršitelje ( a ne kolovođe ) a i oni nakon par godina suđenja prođu skoro pa lišo.... Stari moj, na nivou smo nekadašnje namibije, zanzibara i sl... A ti od takvog sistema i takvih institucija očekuješ pomoć i efikasnost...

 .. ekšli, ne, ne očekujem, nego očekujem da se u temi ponašamo sukladno zakonu-pravilima u savjetima, ako je recimo zabranjeno proći kroz crveno tad je to zabranjeno, tad nije odgovor 'vidi realnost', jer narvno sve se događa, slučajno ili namjerno, kriminal itd.. no nije time djelo postalo legalno-legitimno niti ti to daje pravo tako sugerirati + uobičajena floskula, to je tako, jači su itd.. da, to je tako, ali se protiv tog mora biti, barem tu u teoriji u temi..

-dok ti radiš upravo suprotno, opstukcija i relativizacija, tj tad se nikad ništa ni neće promijeniti, ne treba ništa ni tražiti, nije ni važno tko ima pravo ili što kaže zakon, a tema je(??) pa pravo-potrošač-zakon, ne praksa, ne kako sud sudi, ne kako sve ode u zastare ili kazna guljenja krumpira.. za to možeš otvoditi adekvatnu temu, kao i za zaštitu trgovaca ako je to cilj :)

 

edit.. evo aktualni primjer, osim ina-milijarde.. osuđeni pedofil i društveni rad s djecom, sad će netko odgovarati.. jer to nije ok, jer jednom sve mora doći ili moramo pokušati napraviti nešto bolje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2022 14:37 (ihush).
10 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

 

@bunker

 

Nastavno na tvoj komentar sa kojim se slažem.

 

Svojedobno, ima već prek' 10 kuki, u našem jednom centralnom skladišu od firme kaj se bavi prodajom harvdera, bilo je upravo toga. Ekipa je krala u skladištu...memorije, sve moguće komponente, monitore,itd....

Ovi kaj vode skladište, nikome nisu vjerovali, nego su samo znali da se to događa. 

 

Angažirali su privatne detektive, koji su neko vrijeme glumili radnike i snimali cijelu situaciju. Bivši djelatnici policije u mirovini.

Dosta je ljudi palo, te dobilo kaznene prijave....ekipa je doma imala, npr. vrijendost hardvera u rangu 20-ak k kuna i više.

Znači, ne radi se o tome, da si uzeo sitinicu, nego o obijesti.

 

Trebali ste vidjeti izraze faca, kada je došao dan D. Fasovali su.

 

...tako i sa svima ostalim. Sa političkog vrha, to jest narod, birači moraju shvatiti da je lopovluk zlo, te da se treba svugdje i svagdje boriti kontra njega.

Svaki dan. 

 

 

dzg
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
PzKpfw kaže...

 

@bunker

 

Nastavno na tvoj komentar sa kojim se slažem.

 

...

 

...tako i sa svima ostalim. Sa političkog vrha, to jest narod, birači moraju shvatiti da je lopovluk zlo, te da se treba svugdje i svagdje boriti kontra njega.

Svaki dan. 

 

 

 -koji si ti proljev.. onak, slažeš se s bunkerom i završiš upravo suprotno od njegove 'teorije' (tj prakse) da se to radi.. tj da će kad-tad doći pravda-kazna.. no važno da se slažeš s milekom-bunkijem.. (bljuv) :)

 

disklejmer, priča o pravednim skladištarima je izbačena iz citata, jer onak, primjer ko primjer.. no ne vidim kako ti upravo taj tvoj primjer objašnjava slaganje s bunkerom i 'jači su' + 'to je tako'.. dok je jasno da se slažeš, manje je važno s čime ili s kime.. :) možda se jednom složiš i sam sa sobom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ihush , pa jel tebe to ljubomora pere ... ??

😂 😂 😆 😂
Bunker
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

- ne nego proljev kao reakcija na glupost.. (ima ljudi alergičnih na pelud, travu, nešto..) :)

.. mislim ono ako se već uvlači, slaže se s tobom, čemu ostatak texta koji je upravo suprotan tvojoj 'ideologiji'.. ljigavo-uvlakački, fuj, no neka ga, prihvaćamo raznolikosti :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav

 

Narucio sam 3 paleta drva u Pevexu i platio na rate preko Diners, jer je bilo 10% popusta na webu.

 

Iz Pevexa zele otkazati narudzbu jer kazu da ne daju popuat na drva.

 

Imaju li to pravo ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

A pazi, trgovina ima pravo otkazati narudzbu u bilo kojem momentu.....

 

Pitanje je samo kako ces se ti postaviti prema tome otkazivanju....

 

U ovom slucaju, ukoliko na neki artikl nema popusta, isti ti nije smio/mogao biti naplacen s popustom. Ciji je to propust, sigurno ne tvoj.

 

Npr, na cigarete nemas popusta, nikakvog, nikada, i niti jedna trgovina ti nece obracunati popust kojeg mozda inace daju na cjelokupni asortiman, ili na odredjene vrste placanja. Ukoliko to naprave, to je njihov propust (softver, nepaznja, itd) i nema veze s tobom, u pravilu, stara mantra je da kupac placa istaknutu cijenu, ako je tebi naplacena cijena s popustom, to je to....

 

Pitanje je i dali je bilo jasno istaknuto, odnosno dali si ti bio upoznat da na tu kupnju NEMAS pravo na popust.....

 

Naravno, ovo je ideala, a ideale nema, stvarnost je cesto drugacija, pa prema tome, probaj, inzistiraj, zaostri malo, pa ces vidjeti.....

 

Edit - uopce ne mogu pronaci drva na njihovom shopu.....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.9.2022 11:17 (Damir22).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Na netu piše da ide na sve, ne znam što se prave grbavi, nigdje nisam našao neke izuzetke koji se odnose na to.

 

 

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...

A pazi, trgovina ima pravo otkazati narudzbu u bilo kojem momentu.....

..

 nije to narudžba-prednarudžba itd.. to je maloprodaja, onlne, plaćeno.. gotovo. Prave se grbavi, moraju isporučiti ugovoreno-plaćeno po cijeni koja je navedena a ako je netko napravio grešku to je njihov problem-trošak koji ako žele mogu potraživati od treće strane.

-jedino opravdanje za neisporuku je da robu nemaju, da nije dobavljivo.. ne cijena-popust, no ni tad nisu nevini jer ne smiju prodati nešto što nemaju itd.

 

-prijaviti nadležnima, mingo, nakon prigovora kojeg će možda odbiti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Odgovor Mingor-a

 

Zakon o zaštiti potrošača („Narodne novine“, br. 19/22; u daljnjem tekstu: Zakon) članak 35. stavak 1. propisuje da se poslovna praksa smatra zavaravajućom ako sadrži netočne informacije, zbog čega je neistinita ili ako na neki drugi način, uključujući njezino cjelokupno predstavljanje, pa čak ako je informacija činjenično točna, zavarava ili je vjerojatno da će zavarati prosječnog potrošača u vezi s nekom od okolnosti navedenih u stavku 2. ovoga članka, čime ga navodi ili je vjerojatno da će ga navesti da donese odluku o kupnji koju inače ne bi donio.

 

 

 

Članak 35. stavak 2. točka 2. Zakona propisuje da okolnosti iz stavka 1. ovoga članka na koje se zavaravajuća poslovna praksa odnosi jesu i osnovna obilježja proizvoda, kao što su njegova dostupnost, koristi, rizici, izvedba, sastav, pripadci, postojanje postprodajne pomoći potrošaču i sustava rješavanja pritužbi, metode i datum izrade ili nabave, dostava, podobnost za ostvarivanje svrhe, način korištenja, količina, specifikacija, zemljopisno ili tržišno podrijetlo, rezultati koji se očekuju od njegove uporabe ili rezultati i bitni pokazatelji testova ili provjera provedenih na proizvodu

 

 

 

Članak 7. stavak 7. Zakona propisuje da se trgovac mora pridržavati istaknute maloprodajne cijene.

 

 

 

Za sve pritužbe vezane uz Vaš ugovorni odnos s trgovcem temeljem članka 10. stavaka 1., 2. i 6. Zakona možete trgovcu podnijeti pisani prigovor i to osobno u poslovnim prostorijama trgovca, kao i putem pošte ili elektroničke pošte te putem drugih sredstava mrežne komunikacije koja omogućuju pohranu vremena i sadržaja komunikacije na trajnom mediju. Ističemo da je trgovac dužan odgovoriti na pisani prigovor u roku od 15 dana od dana zaprimanja istog.

 

                            

 

Ako Vam trgovac na prigovor ne odgovori u navedenom roku u pisanom obliku ili ako i nakon zaprimljenog odgovora u pisanom obliku i dalje smatrate da su Vaša prava povrijeđena, možete podnijeti prijavu tržišnoj inspekciji Državnog inspektorata:

 

                                                                                   

 

 

 

• putem elektroničke prijave: https://dirh.gov.hr/podnosenje-prijava/83

 

 

 

 

 

• putem Centralnog informacijskog sustava zaštite potrošača (CISZP) - http://prijava.mingo.hr/CD/prijava.jsp

 

 

 

 

 

• osobno ili poštom na adresu: Državni inspektorat, Šubićeva 29, 10 000 Zagreb.

 

 

 

 

 

Također, navodimo da predmetni spor možete pokušati riješiti i putem jednog od tijela nadležnih za alternativno rješavanje potrošačkih sporova koja djeluju u Republici Hrvatskoj.

 

 

 

 

 

Postupak možete pokrenuti pred:

 

 

 

 

 

1. Centrom za mirenje pri Hrvatskoj udruzi za medijaciju, Zagreb, Kneza Mislava 12, info@mirenje.hr;

 

 

 

 

 

2. Profi Test d.o.o., Centrom za mirenje „Medijator“, Bjelovar, Petra Hektorovića 2,

 

 

 

 

 

   medijator@medijator.com.hr;

 

 

 

 

 

3. Centrom za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Zagreb, Rooseveltov trg 2,

 

 

 

 

 

   mirenje@hgk.hr.

 

 

 

 

 

Sve ostale informacije o tijelima za alternativno rješavanje potrošačkih sporova i postupcima alternativnog rješavanja sporova možete pronaći na mrežnim stranicama pojedinog tijela.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Warhed , hmmmm , daaaaa, ko bi to očekivao...
Bunker
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Dakle, samo jedna skripta koju uopce ne zanima sto si ti napisao, vec salje isti odgovor....

E da nevezano za ovo, dali je tko primjetio jutros natpise da se pevex ne smije vise koristiti tim imenom (tako nekako), svaki link je vodio na ""404 not found", sad vise nema ni linkova.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.9.2022 20:16 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
Dakle, samo jedna skripta koju uopce ne zanima sto si ti napisao, vec salje isti odgovor....

E da nevezano za ovo, dali je tko primjetio jutros natpise da se pevex ne smije vise koristiti tim imenom (tako nekako), svaki link je vodio na ""404 not found", sad vise nema ni linkova.....

ovako nešto?

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ustvari neznam, po naslovu bi se dalo pretpostaviti da je vijest negativna za pevex, no kako rekoh 404, i poslije vise nigdje spomena....

Pa sam mozda na nesto i pobrkao....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav ekipa.

Kupio sam mobitel Pixel 6a. Koristio sam ga par dana i sad ga zelim vratit. Pozivam se na pravo povrata unutar 14 dana. No iz navedenog webshopa mi govore da mi ne mogu vratit cijelokupan iznos nego samo 90% iznosa, jer sam uredaj koristio.

 

Na stranicam EU i zakoni u vezi povrata nigdje ne nalazim je li se roba moze vratit ako se korostila par dana.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Fulir1987 kaže...

Pozdrav ekipa.

Kupio sam mobitel Pixel 6a. Koristio sam ga par dana i sad ga zelim vratit. Pozivam se na pravo povrata unutar 14 dana. No iz navedenog webshopa mi govore da mi ne mogu vratit cijelokupan iznos nego samo 90% iznosa, jer sam uredaj koristio.

 

Na stranicam EU i zakoni u vezi povrata nigdje ne nalazim je li se roba moze vratit ako se korostila par dana.

 -na svakoj stranici, za svaku robu ako se ne može vratiti kupljeno na daljinu 14 dana mora stojati odgovarajuća naznaka-upozorenje... ako tog nema, tad jednostavno tražiš povrat.

-trgovac koji ne želi pokriti takav trošak ne treba prodavati na daljinu ako mu to ne odgovara.. tj on time dobije trošak-stvaran ali x-puta poveća profit-promet-zaradu tj uračunato i zarađeno daleko više tj to je njegova poslovna odluka i ako želi nešto drugačije tad to mora pri kupnji jasno napomenuti-istaknuti-upozoriti.. ne tek kad to zakonsko pravo želiš ostvariti pri čemu je nevažno prvi dan ili 13ti.. kao i to da se korištenje podrazumijeva i zakon je tad na tvojoj strani ali moraš to tražiti, ne dati se 'uplašiti' .. tj kako ćeš ostvariti svoja prava ne ovisi samo o zakonu neog i o tebi, tj nema automatizma i sve moraš tražiti a tek tad možda ostvariti.

 

-troškovi, za nekek uređaje kao mobitel.. podatci, user-mail, reset.. to sve je poslovni rizik i problem trgovca, veliki trgovci imaju prepakiraone, tj idući kupac jednako mora dobiti uređaj u originalnoj ambalaži, s originalnim zaštitnim selotejpom i sl. što jamči da je sve ispravno i isporučeno npr punjač-adapter, da je čisto, pregledano, tvornički.. to se radi s majicama-čarapama, tv, ... bilo što, sve robe.. odnosno ako je nešto korišteno i recimo otvoreno-ambalaža tad se takva roba prodaje zasebno po sniženoj cijeni s naznakom..

-prirodno trgovac taj trošak želi prebaciti na kupca-tebe.. no zakon to ne kaže, to samo trgovac želi i pokušava.. a ti ako pristaneš zakon nije briga, tj to je stvar kako želiš riješiti povrat pa i to zašto si nešto naručio i vratio npr da ih malo maltretiraš, no i to ti zakon daje za pravo.. a trgovac ako to ne želi ne mora prodavati na daljinu ili uz robu istaknuti ograničenja-uvjete prije prodaje takve robe... dok ti kao kupac jednako možeš-trebaš provjeriti sve što te zanima pa i uvjete povrata, što si mogao pitati prije kupnje i ovisno o odgovoru bi prihvatio ili odbio.. tj oboje i kupac i trgovac su slobodni na tržištu, preuzimaju dio rizika, pri čemu zakon štiti kupca na teret trgovca čak i kad kupac to zloupotrebljava tj čak i tad je to nevažan-mali postotak jer većina kupaca je normalna i ne igra se tako s vraćanjem stvari tj kupiš ono što trebaš, ne za testiranje zakona i sl.

 

-za sad ako nema nekog dodatnog podatka-uvjeta, imaš pravo, zakon, trebaš dobiti plaćeni iznos, no to ne znači da trgovac nema prvo tražiti-pitati.. ne pristaneš, vratiš i potražuješ da ti isplate iznos po računu a ako odbiju ili isplate umanjeno tad prijaviš nadležnima kršenje zakona ili privatnom tužbom .. dalje znaš, tj problem ćeš imati ako im vratiš a oni ti ne uplate povrat koji očekuješ, do tad ne postoji problem, brbljanje nije problem..

-prije nego prihvate povrat, trgovac ima pravo provjere, da je sve uredno vraćeno, svi dijelovi koji se isporučuju s nekim uređajem, u odgovarajućoj ambalaži (dostava) i sl. ako ti napišu npr neispravnan punjač ili nedostaje nešto ili slušalice koje su korištene.. tad imaju zakonsku osnovu za taj dio, jer se zdravstveno higijenski to ne može dati durgom kupcu, mora biti nekorišteno.. no to se tebe kao kupca ne tiče ili u najgorem slučaju izgubit ćeš 10%.. a to si mogao-trebao provjeriti prije kupnje, otvaranja-korištenja ako ti je to važno.. tj neke stvari se ne vraćaju, ne možeš vratiti 'sladoled' higijenski uložak, flaster, ne možeš vratiti recimo karte za koncert, dok zakon neće navesti sve primjere nego je svaki za sebe specifičan pa tako možeš vratiti tv dok se to ne mora odnositi na mobitel ili slušalice.. recimo iz higijenskih razloga i potrebe prepakiravanja-sterilizacije i sl.

-neovisno o zakonu, neke trgovine daju i duže pravo povrata, ne uvjetuju korištenjem .. naprotiv, nije uvjet korištenje ni po zakonu.. tako možeš u nekom trgovačkom lancu vratiti do mjesec dana ili recimo usisavač.. i to je primarno reklama-interes trogvca ili branda dok su svi troškovi već poslovnim planom izračunati-uračunati i ako prodaju na daljinu tad su pristali na taj dio dok prepakiraone mogu imati stotine zaposlenih ovisno o robi i to je tad ozbiljan trošak no zakon je jasan i ako prodaju tad na to pristaju ili konkretno napomena prije kupnje-upozorenje.. kao što recimo cigarete-alkohol ne može kupiti maloljetna osoba.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Fulir1987 kaže...

Pozdrav ekipa.

Kupio sam mobitel Pixel 6a. Koristio sam ga par dana i sad ga zelim vratit. Pozivam se na pravo povrata unutar 14 dana. No iz navedenog webshopa mi govore da mi ne mogu vratit cijelokupan iznos nego samo 90% iznosa, jer sam uredaj koristio.

 

Na stranicam EU i zakoni u vezi povrata nigdje ne nalazim je li se roba moze vratit ako se korostila par dana.

Može se vratiti.

Prouči čl. 84. st 6. ZZP.

15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav svima, molio bih savjet.

 

U dva navrata u protekla dva tjedna sam reklamirao neispravne proizvode u jamstvenom roku. U oba slučaja trgovac me uputio da se javim izravno u servis. 

 

Prvi slučaj je Elipso, neispravna perilica, prijavljen kvar putem emaila njihovoj korisničkoj podršci, dobivam odgovor da se javim s opisom kvara u MR servis. 

 

Drugi slučaj je iStyle trgovina, dolazim s neispravnim proizvodom kod njih u trgovinu, doduše bila je nedjelja ali trgovina u trgovačkom centru radi, dobivam odgovor od djelatnika u trgovini da oni ne zaprimaju reklamacije, nego da se javim u servis, od ponedjeljka do petka od 9 do 17 sati. 

 

Ovdje piše S reklamacijom se obraćate prodavatelju koji, ovisno o vašem zahtjevu, mora zamijeniti proizvod, otkloniti nedostatak na proizvodu ili sniziti cijenu proizvoda odnosno, ako su ispunjene zakonske pretpostavke, vratiti vam novac.

 

Jesu li ovi slučajevi za prijavu inspektoratu ili su trgovci u pravu?

 

 

 

 

 

 

 

Tempus fugit
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Nisu.

Reklamiras trgovcu kod kojeg si kupio. Servis, vanjski, ovlasteni - njihova briga, ne tvoja....

Pokazi im taj clan, ako i dalje nece - prijava.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

jedino što ti je za perilicu lakše javiti se servisu i dogovoriti s njima kad da ti dođu kući pregledati i popraviti, nego da ju nosiš i natežeš se s dostavom

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-oboje.. tj kupac sve može (i treba) riješavati s trgovcem, jer s njim ima kupoprodajni pravni odnos, račun-ugovor + odgovornost trgovca neovisno po postojanju jamstva ili servisa.. tj po osnovi zakonskog jamstva (mat.nedostak) za sve robe u eu a to nema veze s ovlaštenim servisom.

.. ali, pola godine imaš 'pravo na popravak' tj trgovački lobi je to progurao kao neko pravo (eko, obnovljivost, repariranje-bacanje..) tj koriste to pravo na način da se sve prvo treba popraviti ako je moguće, što je ok kad se gledaju sve robe-usluge no zakon ne može sve detaljno urediti i tad imaš stanje sive zone tj moguća natezanja-otezanja.

 

-istyle.. da, to bi trebalo prijaviti, servis radno vrijeme pon-pet 9-17h.. reklamaciju tad ne možeš obaviti u radnom tjednu jer prosječna osoba također radi, tj trgovac se pravi grbav.. a 'slatki' dio priče za one koji ne znaju konkretnu trgovinu (arena centar) servis je unutar trgovine, 'fizički' odvojen ničime tj u dnu trgovine recimo prostor..

 

-problem, pravni, logički, zakonski.. prvo zakon ne može detaljno regulirati sve pa i takve situacije.

-drugo, kako koja trgovina, specijalizirana + koja roba.. pošto je ovo primarno pc-it forum s računalima-komponentama .. s tom robom nema takvih problema, servis.. ali ima s mobitel-ajfonom koji osim što daje jamstvo 12mj ima i servis takvog radnog vremena u kojem većina ljudi ne može za to vrijeme doći u servis ili moraš uzeti slobodan dan ili netko treći..

-npr elipso, bijela tehnika.. nije isto recimo vešmašina, za to imaš servis-servisera koji po pozivu dolazi u kuću, jer to nije nešto što se nosi u džepu, dogovori se termin i servis se obavi u prostoru kupca, odnosno serviser utvrdi kvar i ovisno o tome popravi na licu mjesta, odveze na popravak ako se mora, ako nema popravka tad zamjena ili povrat dok kao dio lanca distributera i trgovca to njima dojavi (zajednički sustav kao stanje robe na lageru) dok kupac sve riješava u trgovini jer nije serviser taj koji u dežpu ima drugu vešmašinu ili novac i to uvjek kupac riješava s trgovinom.

-pc komponente.. 99% se ne popravlja, nema ni odgovarajuće tvornice u hr ili eu, ne popravlja se ram, cpu.. čipovi, tj popravak računala se svodi na zamjenu dijela-komponente. Komponente se prodaju kao samostalna roba.. zbog troška-cijene lagera servisa sa svim potrebnim dijelovima i brzim ciklusima novih generacija-serija proizvoda (kao gpu) to je proizvođaču-distributeru neisplativo tj preskupo, radije svaki kvar (i mali kvar kao ventilator što bi se moglo lako riješiti) ovlašteni servis jednostavno utvrdi i po osnovi jamstva zamjeni ako je identična serija dosupna ili povrat novca, jer se relano ne isplati i ne popravlja.. no vešmašina, bojler itd se popravljaju, automobili itd.. a zakon obuhvaća sve robe i usluge, građevinski radovi, sve.. tj ovisi o svakoj grani-branši i postoje razlike.

 

-trgovine.. lako je za specijalizirane pc-trgovine koje u povijesno istovremeno bile i servis-uvoznik itd. no računalo možeš kupiti recimo u konzumu.. djelatnik nema baš nikakvu stučnost-osoposobljenost čak ni osnovne preglede pri reklamaciji npr zna li što sve od dijelova ima računalo? ram-cpu-gpu.. trgovac računalima to zna, kao što trgovac u autodijelovima zna koji brisač stakla ide na koje vozilo ili koje ulje-guma itd.. teoretski možeš bilo koju robu kupiti na recimo kiosku tiska, prodaju mobitele-tablete ali ne vešmašine čisto zbog mjesta-prostora.. no teoretski je sve isto kao što je isti zakon.. i tad problem što takva trgovina ne može fizički (ni stučno) obaviti prijem robe za reklamaciju i tad nemaš izbor nego ići u servis tj možeš inzistirati i tad trogvac mora prihvatiti reklamaciju.... i u sučaju ajfon-istylea bi to bilo lako izgurati pozivanjem na čl zakona, pa ako treba nakon tog prijava.. i tad bi se recimo 'opametili'... no nije da oni to ne znaju, da to rade slučajno i da ih trebamo educirati ili opametiti.. a problem je što to samo po sebi nije nešto za konkretnu kaznu, tj ako prijaviš neće im se ništa dogoditi osim što će im inpektor recimo reći da moraju zaprimiti i riješiti reklamaciju.. no tako si već izgubio možda tjedan i ništa se neće promijeniti npr za idućeg kupca jer oni to ne rade slučajno...

 

-pravilo-zakon, svaku reklamaciju kupac može reklamirati trgovcu u trgovini gdje je robu kupio (što dokazuje računom ali nije nužno nego poželjno imati ga kao i ostale papire..).

-ako se kao kupac pozoveš na taj članak tad imaš pravo.. i na kraju bi ostvario svoje pravo, no smisao-svrha? .. primarno svima treba cilj biti riješenje problema-kvara, ne natezanje-inaćenje...

-u slučaju istylea realno se ne može ništa, tj kad dođeš izvran radnog vremena servisa (većinom vikend, računajući na to da trgovina radi..), djelatnik-trgovac ti kaže da dođeš u radno vrijeme servisa i dalje ga nije briga .. a zakon predviđa i servis no ne definira radno vrijeme ili vikend i sl. Jednako za podizanje nakon popravka, jer to je 'fizički' odvojen posao tj po pravilima servis mora biti odvojen ... no u slučaju pc-firmi je to odvojen ulaz ili zgrada do ... sa skladištem i ostalim što trgovine imaju, ne samo maloprodajni prostor tj zakon dozvoljava to malim trgovinama (površinom) uz jasnu oznaku, kao što roba na akciji mora biti izdvojena-označena itd itd.

 

-kraće ili jasnije-jednostavnije? .. teško, tj možeš po zakonu robu reklamirati trgovcu i on mora pihvatiti. Zapisnik, npr primka .. ili ako odbije, pisano-objašnjenje. .. tad možeš prijaviti na mingo no problem je što za svaku robu može biti drugačije rutinsko-praktično pravilo dok zakon ne ulazi u sve detalje kao ni radno vrijeme servisa... kupljeni auto ne servisiraš u trgovini jer trgovac nije serviser, nema dijelove ni znanje, nije ovlašteni servis tj postoji mreža takvih servisa i jednostavno dođeš s papirom-jamstvom i obaviš potrebno a oni interno obave recimo naplatu tj u slučaju auta nakon kupnje trgovca nikad više ne vidiš.. tako je i s vešmašinom-bojlerom i sl. .. osim u slučaju povrata-zamjene, dok u slučaju da je to pc-roba praktički sve čitavo vrijeme riješavaš s trgovcem.

-jamstvo proizvođača (distributera za eu tržište) je jedna osnova, mreža ovlaštenih servisa itd. tad je trgovac samo posrednik, koji mora zaprimiti i logistikom prosljediti na servis bez dodatnog troška za potrošača-kupca, koji ako želi može direktno u servis, tj kupac može birati..

-druga osnova, zakonsko jamstvo eu 2god (materijalni nedostatak) .. postoji primarno za robe koje nemaju klasično jamstvo, zato je uvedeno + da se uvede reda-odgovornost za prodanu robu i sve je svaljeno na trgovca koji robu stavlja u promet-prodaju (maloprodaju).. dok jamstvo proizvođača može i ne mora postojati kao i biti bilo kojeg trajanja, zakonsko daje država-zakon i nema veze s ovlaštenim servisom, proizvođačem, nego isključivo obvezuje trgovca.. tj trgovac je taj koji snosi trošak i sve mora obaviti kao što se tad može i dogovoriti s kupcem o riješenju (ne nužno zamjena za identično-isto ili povrat, može bilo što drugo, umjesto tv-a može burek ili kosilica.. pod račun i sl.). Tad trgovac nije posrednik u lancu nego jedina odgovorna osoba.

-trgovcu je naravno bolje kad posotji klasično jamstvo, distributer.. tad to lančano prenese na druge dok je samo karika u lancu tj točka gdje se kupac i roba-novac spajaju i sve kupac riješava s trgovcem, kaže zakon osim što kupac može u servis-direktno ako želi dok je to za neke robe kao aute normalno i neovisno o eu-člancima zakona se tako radi godinama.. tj ovisi o robi, ovisi kako je ta branša-grana riješena od proizvodnje-distribucije i mreže ovlaštenih servisa.

 

-uz svaku perilicu si dobio i jamstveni list s popisom ovlaštenih servisa, pošto zakon u slučaju kvara-reklamacije kaže da ne smije biti dodatnog troška za kupca, nazoveš i dogovoriš sa servisom .. klasično pravi servis će ti dati termin i doći, vidjeti i popraviti ili pokupiti perilicu-vešmašinu.. nema smisla nositi vešmašinu u trgovinu, mada držeći se zakona ko pijan plota možeš, no nisi im time nešto 'napakostio' tj više sebi nošenjem.. dok reklamacija neće biti brže riješena ako oni traže da to obavi servis i tek tad ćeš dobiti zamjenu ako nije popravljeno ili povrat .. ne trenutno a to su barem dva odlaska u trgovinu + beskorisno ako je iz inata jer čak ni zakon-inspektor zna rutinu kao i za aute.. jer naprosto nisu ista roba kao ajfon ili računalo, japanke, nogometna lopta, sladoled itd.. 

 

-za istyle bi trebalo nešto napraviti.. možda s par prijava pa da promjene praksu, tj trgovac može zaprimiti reklamaciju kao što može i izdati robu kad je popravljeno (ili će biti zamjena-povrat pa to tad svakako radi trgovac, ne servis koji samo interno da takav nalog maloprodaji...)... ali ne vjerujem da oni to rade slučajno i da bi se lako 'opametili'.. dok svaki kupac kad riješi reklamaciju nema volje-razloga igrati se s tim.. jer svrha nije inat i sl. nego ispravna roba, a to isytle servis uredno odradi i zapravo nemam primjedbi osim zaprimanje-radno vrijeme servisa..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice