Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.271.039
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

 

Kupac, potrošač mora jako dobro znati svoja prava, jer trgovac je tu da ti nešto proda. Nije bitno kako i kaj, nego samo da ti račun smanji.

 

Nažalost, još uvijek kod nas kupci nemaju baš svijest da koriste svoja zakonska prava.

Ak' se sma ne pobrineš za svoja prava niko to neće umjesto tebe.

 

Ako vjerujte u potrošačko društvo, te da je isto tvoj prijatelj...eh, onda neka vam je sa srećom.

 

100 puta pročitaje kaj potpisujete. Ništa pod ugovornom obavezom.  Te čuvajte svoje podatke. Pazite kome to dajete. Pogotovo sa kartice tekućeg računa gdje sjeda plaća, penzija, novac ljubavnice, rođaka iz U.S.A......

dzg
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2022 21:48 (PzKpfw).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
kiki_b kaže...
sosta kaže...

 Gdje  si vidio da su dobili grafičke koje su naručili s Mall.hr?

Ovdje je pisano o tome, ali nisam primjetio da se OP pohvalio da je na kraju dobio ono što je naručio.

Drugi forum. 

Grafičke, post1post2post3, itd...

 

Pila koja je bila 600-700 kn, dobili su je za 70 kn

post1post2, itd...

 

Prethodno su bile i slušalice, prođi temu od recimo 45 stranice.

 Ok, hvala za info, ne pratim ostale forume, a ovdje na bug forumu nije bilo nikakvih povratnih informacija o tome.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
PzKpfw kaže...

 

Pogotovo sa kartice tekućeg računa gdje sjeda novac ljubavnice, rođaka iz U.S.A......

 Gdje mi je ovaj racun jbmti ...

12 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Kolege zanima me vaše mišljenje oko sljedeće situacije.

 

Prije nekih mjesec i pol dana sam naručio jednu komponentu preko poznatog webshopa, vrijednost par tisuća kuna, mada to vjerojatno nije ni bitno.

Nakon što sam čekao na isporuku oko 20 dana, mada u uvjetima piše 5-7 dana, odlučio sam odustati od narudžbe jer nisu u stanju ispoštovati vlastite uvjete. Nažalost narudžbu sam odmah platio karticom.

20. dan sam ih obavijestio da s obzirom da nisu još isporučili narudžbu i jer nisu poštovali ono što je pisalo kad sam naručivao (rok isporuke), odustajem od narudžbe i tražim povrat uplaćenih sredstava.

 

Nakon 5 dana sam primio njihov odgovor da je komponenta stigla i da razmatraju moj zahtjev.

 

Od tada je prošlo novih 20 dana, od povrata ni A ni B, kao ni od njihovog odgovora na moj zahtjev.

 

Kako se nemam volje ni vremena natezati s njima zanima me što bi vi sljedeće napravili.

 

U uvjetima im piše da u slučaju ne preuzimanja robe vraćaju uplaćena sredstva u roku od 15 dana, taj rok je debelo probijen.

Onih 14 dana i raskid ugovora mi ne igra jer nikada nisam ni preuzeo narudžbu.

 

Nije mi trenutno frka zbog novca, nije da mi treba hitno, ali mi je više zbog principa jer su bezobrazni i ovako se ne posluje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 21:55 (mzopg).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mzopg kaže...

..

Kako se nemam volje ni vremena natezati s njima zanima me što bi vi sljedeće napravili.

..

 -tvoja stvar, interes pa nađi volju-vrijeme.. ili nemoj, no nitko drugi za tebe to ne može a sustav funkcinira tek kad konkretno nešto zatražiš, tj savijet, idi po protokolu, zatražiš svoj novac, odmah (nema više potrebe rokovi jer su već probijeni neisporukom) i ovisno o odgovoru prijaviš nadležnima mingo.hr... i to sve poželjno pisanim putem, čisto kao činjenica, dokaz, ne rekla-kazala brbljanje npr mailom.

-koliko vremena će proći, možda par minuta, sati, dana, možda 15 dana do odgovora, kao max-rok u kojem moraju odgovoriti a ti možeš čekati.. no ako nemaš volje i vremena, zaboravi ili što već... možda nakon par dana sama trgovina isplati tražen novac itd. (kao teoretski moguće no malo vjerojatno).

- nevezano s tim, što sad napraviti.. začuđujuće je tvoje strpljenje u dijelu priče-narudžbe i čekanja.. što si tad poduzeo? tj da si tad nešto poduzeo već bi imao riješenje, ili novac ili robu.. ili bi ako ništa drugo to sve obavio mjesec ranije i ne bi bio u situaciji da nemaš vremena, a to je tvoj propust jer se svatko mora boriti-tražiti svoj interes-pravo.. nema automatizma, tj ima idelizma gdje je sve divno-kransno i funkcionira, u većini slučajeva je tako, no tvoj slučaj očigledno nije i to si mogao pa i trebao već prije primjetiti i reagirati.. (zvuči kao prigovaranje-dociranje.. nije, nego ostalima primjer-uputa da ne čekaju uzalud 'godota'.. nego da traže-pitaju, na vrijeme, ako ništa brže je.. tj ako je za ovog kupca kasno, ostali možda prođu bolje..).

 

-npr, normalni rokovi isporuke naručenog (pogotovo plaćenog) su 2-3 radna dana, ovisno o udaljenosti-mjestu pa i sreći ili voznom redu dostavljača.. teoretski može isti dan, prosjek par dana, do max 3-5.. tj u roku 3 dana jamče i isporuku na recimo otoke.. pa nema razloga da bude sporije.

-trgovac ne smije prodati robu koju nema ili je nedobavljiva.. no svi povlače veleprodajene cjenike od distributera i realno nemaju robu na lageru nego čekaju narudžbu (i ili uplatu..) i tad krenu u nabavu, pa je to recimo dan duže u odnosu na jače koji imaju lager ili kvalitetan lanac-logistiku s distributerom.

-ako je roba postala nedostupna, trgovac te mogao o tome obavijesiti.. no nije imao želju a zakon to ne definira precizno, pa recimo pokušava-čeka.. a ti ne pitaš, ne tražiš.. njemu to nije problem, pa čak možda i zaboravi i poziv-pitanje recimo to riješi..

 

-ne daj se uplašiti recimo oko povrata novca, otezanja ili umanjenja povrata-iznosa... tj da su oni sve ispunili u roku, isporučili i dalje bi imao pravo po osnovi zakona, kupnja na daljinu, bez ikakvog razloga vratiti robu i tražiti-dobiti povrat novca.. tj oni nemaju baš nikakav izgovor za otezanje ili otežavanje-umanjivanje povrata, tj samo onoliko koliko im pasivnošću dopustiš pa recimo zakon dozvoljava da im ti odrediš rok za recimo povrat (ili isporuku naručenog-plaćenog) od recimo 2-3 dana, možeš više, ne moraš.. tj tebi zakon daje pravo postavljanja uvjeta a ako je uvjet nemoguć tad oni imaju takav odgovor i daju recimo realan rok, npr 5-više dana, no u ovom slučaju jednostavno nema takve pretpostavke da bi im trebalo više od radnog dana da obave povrat uplaćenog novca za neisporučenu robu u razumnom roku koju su dobili (barem su tako naveli u tvom postu) tek nakon 20 dana i to tek kad si prigovorio-pitao-tražio.. no koliko sam razumio nisu ti još isporučili tj nisi primio robu. Tad nemaš ni povrat, a tad nema ni recimimo 2-3 dana za dostavu i sl. .. bankovna transakcija i to je to, nema razloga za rok duže od jednog dana dok je inače standard za račune dati rok recimo 8 dana od dospijeća ili s nekim datumom, po isteku tog roka može ovršna naplata (prisilno, fina itd..) no moraš to tražiti, zadati, napisati i prijaviti nadležnima.

-kad prijaviš na mingo.hr, netko će zaprimiti predmet-spis, sve je vidljivo online (egrađani..) i povremeno te kontaktiraju, čak i nakon riješenja kao anketa zadovoljstva i sl. (barem su to radili u početku)..

-nakon što netko zaprimi predmet, u pravilu te isti dan trgovac nazove (nakon što je inspektor njih nazvao-pitao..) i u 99% će ti ponuditi povrat, izbor, što želiš, 'ćevape'.. odnosno znaju da bi tad ignoriranje bilo veći problem a znaju da je to tvoj novac koji moraju vratiti i tad si ti taj koji određuje pravila, kao i inspektorat-zakon tj kazna ili problem ako dođe u provjeru-kontrolu koju nitko ne želi..

 

-prijavi, nakon što ti daju odgovor (negativan, za pozitivan nema smisla...) :) .. i tad s tim na mingo.hr..

 

edit: pravo povrata 14 dana kreće od preuzimanja robe, dostava-paket.. tako da si s te strane miran.

-ovo za sad nije ni to pravo (povrata) nego jednostavno povrat tvog novca za neisporučenu robu (a to je recimo veći grijeh, jer u pravilu tad nisu smjeli preuzeti narudžbu i naplatiti robu.. tj nešto kemijaju a tad se preznoje ako dođe inspektorat..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 22:20 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
mzopg kaže...

..

Kako se nemam volje ni vremena natezati s njima zanima me što bi vi sljedeće napravili.

..

 -tvoja stvar, interes pa nađi volju-vrijeme.. ili nemoj, no nitko drugi za tebe to ne može a sustav funkcinira tek kad konkretno nešto zatražiš, tj savijet, idi po protokolu, zatražiš svoj novac, odmah (nema više potrebe rokovi jer su već probijeni neisporukom) i ovisno o odgovoru prijaviš nadležnima mingo.hr... i to sve poželjno pisanim putem, čisto kao činjenica, dokaz, ne rekla-kazala brbljanje npr mailom.

-koliko vremena će proći, možda par minuta, sati, dana, možda 15 dana do odgovora, kao max-rok u kojem moraju odgovoriti a ti možeš čekati.. no ako nemaš volje i vremena, zaboravi ili što već... možda nakon par dana sama trgovina isplati tražen novac itd. (kao teoretski moguće no malo vjerojatno).

- nevezano s tim, što sad napraviti.. začuđujuće je tvoje strpljenje u dijelu priče-narudžbe i čekanja.. što si tad poduzeo? tj da si tad nešto poduzeo već bi imao riješenje, ili novac ili robu.. ili bi ako ništa drugo to sve obavio mjesec ranije i ne bi bio u situaciji da nemaš vremena, a to je tvoj propust jer se svatko mora boriti-tražiti svoj interes-pravo.. nema automatizma, tj ima idelizma gdje je sve divno-kransno i funkcionira, u većini slučajeva je tako, no tvoj slučaj očigledno nije i to si mogao pa i trebao već prije primjetiti i reagirati.. (zvuči kao prigovaranje-dociranje.. nije, nego ostalima primjer-uputa da ne čekaju uzalud 'godota'.. nego da traže-pitaju, na vrijeme, ako ništa brže je.. tj ako je za ovog kupca kasno, ostali možda prođu bolje..).

 

-npr, normalni rokovi isporuke naručenog (pogotovo plaćenog) su 2-3 radna dana, ovisno o udaljenosti-mjestu pa i sreći ili voznom redu dostavljača.. teoretski može isti dan, prosjek par dana, do max 3-5.. tj u roku 3 dana jamče i isporuku na recimo otoke.. pa nema razloga da bude sporije.

-trgovac ne smije prodati robu koju nema ili je nedobavljiva.. no svi povlače veleprodajene cjenike od distributera i realno nemaju robu na lageru nego čekaju narudžbu (i ili uplatu..) i tad krenu u nabavu, pa je to recimo dan duže u odnosu na jače koji imaju lager ili kvalitetan lanac-logistiku s distributerom.

-ako je roba postala nedostupna, trgovac te mogao o tome obavijesiti.. no nije imao želju a zakon to ne definira precizno, pa recimo pokušava-čeka.. a ti ne pitaš, ne tražiš.. njemu to nije problem, pa čak možda i zaboravi i poziv-pitanje recimo to riješi..

 

-ne daj se uplašiti recimo oko povrata novca, otezanja ili umanjenja povrata-iznosa... tj da su oni sve ispunili u roku, isporučili i dalje bi imao pravo po osnovi zakona, kupnja na daljinu, bez ikakvog razloga vratiti robu i tražiti-dobiti povrat novca.. tj oni nemaju baš nikakav izgovor za otezanje ili otežavanje-umanjivanje povrata, tj samo onoliko koliko im pasivnošću dopustiš pa recimo zakon dozvoljava da im ti odrediš rok za recimo povrat (ili isporuku naručenog-plaćenog) od recimo 2-3 dana, možeš više, ne moraš.. tj tebi zakon daje pravo postavljanja uvjeta a ako je uvjet nemoguć tad oni imaju takav odgovor i daju recimo realan rok, npr 5-više dana, no u ovom slučaju jednostavno nema takve pretpostavke da bi im trebalo više od radnog dana da obave povrat uplaćenog novca za neisporučenu robu u razumnom roku koju su dobili (barem su tako naveli u tvom postu) tek nakon 20 dana i to tek kad si prigovorio-pitao-tražio.. no koliko sam razumio nisu ti još isporučili tj nisi primio robu. Tad nemaš ni povrat, a tad nema ni recimimo 2-3 dana za dostavu i sl. .. bankovna transakcija i to je to, nema razloga za rok duže od jednog dana dok je inače standard za račune dati rok recimo 8 dana od dospijeća ili s nekim datumom, po isteku tog roka može ovršna naplata (prisilno, fina itd..) no moraš to tražiti, zadati, napisati i prijaviti nadležnima.

-kad prijaviš na mingo.hr, netko će zaprimiti predmet-spis, sve je vidljivo online (egrađani..) i povremeno te kontaktiraju, čak i nakon riješenja kao anketa zadovoljstva i sl. (barem su to radili u početku)..

-nakon što netko zaprimi predmet, u pravilu te isti dan trgovac nazove (nakon što je inspektor njih nazvao-pitao..) i u 99% će ti ponuditi povrat, izbor, što želiš, 'ćevape'.. odnosno znaju da bi tad ignoriranje bilo veći problem a znaju da je to tvoj novac koji moraju vratiti i tad si ti taj koji određuje pravila, kao i inspektorat-zakon tj kazna ili problem ako dođe u provjeru-kontrolu koju nitko ne želi..

 

-prijavi, nakon što ti daju odgovor (negativan, za pozitivan nema smisla...) :) .. i tad s tim na mingo.hr..

 

edit: pravo povrata 14 dana kreće od preuzimanja robe, dostava-paket.. tako da si s te strane miran.

-ovo za sad nije ni to pravo (povrata) nego jednostavno povrat tvog novca za neisporučenu robu (a to je recimo veći grijeh, jer u pravilu tad nisu smjeli preuzeti narudžbu i naplatiti robu.. tj nešto kemijaju a tad se preznoje ako dođe inspektorat..).

Smatram da sam sasvim dovoljno vremena potrošio na njih i iz principa više ne želim trošiti vrijeme na takve trgovce, ali isto tako iz principa ću ako treba potrošiti koliko god treba vremena da pokrenem institucije koje su zadužene za kontrolu njihovog ponašanja i načina rada kao i nepoštivanja vlastitih kupaca. Upravo zbog drugih kupaca im želim poručiti da se ne mogu ovako ponašati i da to nije korektno i u skladu sa zakonom, jer ako ćemo svi šutjeti onda će nas i dalje *ebati.

 

Čekao sam jer sam inače strpljiv i trudim se imati razumijevanja, ali kad netko pretjera onda i moje strpljenje dođe kraju. Ne vidim potrebu za komentiranjem ovoga, ali valjda moraš ispuniti znakovnu kvotu. 

 

E sad, ovo oko roka isporuke ovisi što si naručio, može biti 1-2 dana, a može biti po narudžbi pa se čeka 10-15 ili više dana. I sve je to ok dok je jasno naznačeno i dok se ti rokovi poštuju.

 

Našao sam u ovoj temi nekakav link na mingo.hr za prijavu, ali otvara error 404, pa sam guglao i našao ovo https://dirh.gov.hr/podnosenje-prijava/83, je li to to? ili ima i nekakav drugi mingo.hr link?

 

 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mzopg kaže...
Našao sam u ovoj temi nekakav link na mingo.hr za prijavu, ali otvara error 404, pa sam guglao i našao ovo https://dirh.gov.hr/podnosenje-prijava/83, je li to to? ili ima i nekakav drugi mingo.hr link?

 http://prijava.mingo.hr/CD/prijava.jsp

 

Tu das prijavu.

11 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Jel to Protis opet?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mzopg kaže...
..

Smatram da sam sasvim dovoljno vremena potrošio na njih i iz principa više ne želim trošiti vrijeme na takve trgovce, ali isto tako iz principa ću ako treba potrošiti koliko god treba vremena da pokrenem institucije koje su zadužene za kontrolu njihovog ponašanja i načina rada kao i nepoštivanja vlastitih kupaca. Upravo zbog drugih kupaca im želim poručiti da se ne mogu ovako ponašati i da to nije korektno i u skladu sa zakonom, jer ako ćemo svi šutjeti onda će nas i dalje *ebati.

 

Čekao sam jer sam inače strpljiv i trudim se imati razumijevanja, ..

 -super, upravo tako se 'mora' ako želimo red-promjenu (lošeg ponašanja tj ovakvih primjera)..

-ne treba biti strpljiv, nego aktivan-oprezan, time u svom primjeru uštediš vrijeme koje nije nebitno kao što vidiš.. tj i dalje ti prigovaram čekanje-strpljivost, karikirana usporedba kao da čekaš da se upali crvena lampica za gorivo-ulje u autu.. nema razloga, tj rokovi dostave su za većinu 2-3-5 dana.. ne +15 kad tek započinješ a ako na to dodamo samo zakonske (max) rokove koje ima i druga strana za odgovor na prigovor-upit tad već ode mjesec.. a nije morao, tj nije isto biti dosadan i biti aktivan, na vrijeme, kao gašenje požara-štete, što prije to manje posljedice.. zar ne? Nije sve samo nestrpljivost, nije to u svakom slučaju loše, požar je takav primjer.

-rok dostave.. promijenimo priču, da si tri recimo nakon 15 dana dobio traženo-plaćeno, problem bi bio samo to kašnjenje od navedenog (koje je normalno za većinu primjera-slučaja, trgovine-dostave.. tad mora biti neki izuzetak).. tj već zbog tog ih treba 'pritisnuti', jer ako tako otežu bez konkretnog razloga, zašto.. zašto drugi trgovci u ostalim narudžbama mogu poštivati navedene uobičajene rokove? .. kad kasniš na kavu ispričaš se prijateljima.. jesu li to napravili u tvom slučaju, npr prije nego si ti njih nešto tražio? -nisu.. a to su sve sitnice-koraci kojima će se trgovac kao onaj tko to 'mora' recimo 'dresirati'.. tj ako mu to bude rutina, kao što je svakom vozaču dati pokazivač smjera kad skreće, tad će nam svima biti bolje, tad nećeš ti-ostali čekati stprljivo 15 dana nego će on recimo nakon 5 dana nazvati-javiti, reći-objasniti zašto se kasni.. tad se ni ti kao kupac ne ljutiš, znaš, vidiš da trgovac radi svoj dio posla, jer to mu je obaveza, zakonski, tj on je taj koji je dužan isporučiti ugovoreno-naručeno-plaćeno.. on je taj koji MORA i ako nešto zapinje tad je recimo pristojno da to javi, ako ništa drugo bit ćeš manje ljut i znati što se čeka... no trgovac to ne radi a morao bi, trebao bi.. on ima obvezu prema tebi, ne ti prema njemu. Ne moraš ti tad biti pristojan-stpljiv tj možeš i pogotovo kad vidiš da trgovac ipak ulaže trud, ne kad zaboravi, boli ga kiki ili odgovara nakon 15 dana jer je to već indikator otezanja kao kranji rok kad mora dati odgovor.

 

-takve trgovce treba 'pritisnuti'.. nije to zloba, svadljivost, nego red, tek tad kad svatko odgovara za svoj dio posla-obveze i kad ga svjesno-savjesno obavlja može biti bolje, ne strpljivost.. tj možeš biti strpljiv s požarom.. ugasit će se kad-tad, zar ne? ..

-ispada da tebe kritiziram, kao kupca, mada je krivac u priči trgovac neisporukom.. ne, sorry.. no nema potrebe biti strpljiv, nisi nepristojaj ako pitaš po isteku nekog normalnog navedenog roka isporuke zašto nije isporučeno... tj možeš i prije, možeš kod naručivanja pitati kad će stići, jer može stići isti dan, tj pitanje je ljudsko-normalno i normalan trgovac ne mora to doživiti kao dosađivanje-nestrpljivost tj trgovac zna kad prima-šalje robu, kad mu stiže kamion, dostava, zna svoj raspored i njegovih partnera i može ti vrlo precizno reći kad bi pošiljka mogla-realno-stvarno stići, ako je neradni dan, dan kasnije, ako si nešto naručio u jutro nije isto kao popodne tj može biti dan manje itd.. dok su rokovi koje se navede na prodajnoj stranici nešto kao ograda, barem dan više od normalnog pa navedu recimo 3-7 dana ili dodatno istaknu radnih dana i sl. dok neki navedu i sat-vrijeme za neku pošiljku-narudžbu ako je moguće za isti dan, npr bankovne transakcije prije-poslje 16 sati itd..

 

-čekaš bus, pitaš kad će stići.. a stvar je koja će se desiti za par minuta osim ako je neki zastoj, nije to nepristojno, nije nestrpljivo, nije tlačenje druge strane.. tj možeš biti i neugodan samim tonom ili rečenicom, bezobrazan itd.. i pitati u osnovi istu stvar, razni načini.. možeš birati biti normalan-pristojan ali i informiran, ne moraš šutjeti, čekati isteke rokova za usuditi se pitati da ne bi bio što, nepristojan? .. nisi time postao loš kupac, nego recimo informiran, no naravno ti biraš riječi-ton-način kako ćeš komunicirati u kojoj situaciji.. a druga strana, trgovac-zetovac-šalteruša-itd.. nemaju tu slobodu nego moraju biti profesionalni i dati odgovor ako ga znaju ili nešto zadovoljavajuće jer im je i to posao.

 

-trgovac naprosto zna kad mu stiže roba-kamion, zna kad će poslati-prepakirati naručene pošiljke.. ako ne zna ništa, što tad radi, što zna? .. zna gdje je koji kamion u svakoj minuti, ima mobitel-vozača, ima sve.. može reći stiže ti na vrata za 15 minuta.. i pitati nije nepristojno, nije nestrpljivo, nego normalno.. a time eliminiraš ovakvu situaciju ili barem na vrijeme, prije otkriješ problem koji sad imaš jer si bio strpljiv. Tebi to kao prodike ne pomaže, no pomaže ostalima koji pročitaju.. kao što će im nadajmo se pomoći ako nastaviš, prijaviš i ako se trgovac nakon tog opameti.. nadajmo se..

 

-nhf za kritiziranje stprljivosti, no ponovo kao s požarom, ponekad to nije vrlina, naprotiv... ok?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
Nemo nemo kaže...
Baterija je u njemu, nazamjenjiva osim da skidam zadnji poklopac itd.

 

Moje pitanje a i molba je:

Prvo im se mislim lijepo obratititi i tražiti pomoć.

Ako me odkantaju, na koje članke Zakona o zaštiti potrošača se mogu pozvati (2 godine jamstva u EU)?

Pozivas se na materijalni nedostatak, clanci zoo 401/402/410. Sama cinjenica da je na taj nacin integrirana u laptop je cini nezamjenjivim dijelom laptopa, te prijasnje iznimke za baterije ne vrijede i za ovakav koncept. Barem ne bi trebale. Nemam iskustva s laptopima, ali kako sam dolje naveo, stoji mi u glavi da su reklamacije za mobitele u ovim slucajevima prolazile. Uglavnom, svakako ako trebas dalje pomoc javi tu na forumu al kasnije i javi kako je reklamacija prosla cisto da vidimo kakav je trenutni stav trzne inspekcije oko ovakvih stvari. Znaci prvo mailom posalji reklamaciju i pozovi se kod trgovca na ove nedostatke, reci da se pozivas na materijalni nedostatak, ne na jamstvo i ove clanke, vidi sto ce trgovac odgovorit, ako uvazi reklamaciju sve 5, ako ne, trzna inspekcija s istim zahtjevom 

 

 Poslao sam im mail sadržaja: "

Kod vas sam 04.08.2020. kupio prijenosno računalo , račun je u prilogu. Navedeno prijenosno računalo ima materijalni nedostatak. Naime, iako se računalo satima punilo (bilo na punjaču preko noći), računalo se neće pokrenuti. U najboljem slučaju upale se lampice (kontrolne i za tipkovnice) i to je sve! Računalo, sustav se ne pokreće.

Shodno navedenom, sukladno Zakonu o obveznim odnosima, reklamiram materijalni nedostatak na kupljenom prijenosnom računalu." Njihov odgovor glasi:"Zakonsko jamstvo od dvije godine odnosi se na materijalne nedostatke koji se mogu pojaviti u tom razdoblju.

Važno je napomenuti da, za nedostatak koji se pojavi u roku od šest mjeseci od prijelaza rizika na potrošača pretpostavlja se da je postojao u vrijeme prijelaza rizika na potrošača osim ako prodavatelj ne dokaže suprotno ili suprotno proizlazi iz naravi stvari ili naravi nedostatka. Ako se nedostatak pojavi nakon proteka roka od šest mjeseci od prijelaza rizika na potrošača, potrošač treba dokazati da je nedostatak postojao u vrijeme prijelaza rizika na potrošača.

Budući da je u Vašem slučaju nedostatak prijavljen nakon proteka roka od šest mjeseci, obavezu utvrđivanja nedostatka, kao i trošak istog, snosite Vi." 

Moje je pitanje, što se očekuje od mene odnosno što sad trebam napraviti? Jer meni njihov odgovor liči na prebacivanje odgovornosti (troškova) na mene kao kupca!

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Tocno je to.

Teret dokazivanja je sada na tebi, jer je proslo 6 mjeseci od kupnje. I iako te zakon "stiti" da se 2 godine mozes pozvati na to, zakon je to podijelio, kada se kome vjeruje na majke mi, a kada druga strana ima teret dokazivanja....

Znaci, ti se mozes pozivati na materijalni nedostatak, no, teret dokazivanja istoga je na tebi, a ne na prodavacu da dokazuje da to nije tako.

Suprotno, prvih 6 mjeseci se ti pozivas na materijalni nedostatak, no osim toga, nisi duzan nista dokazivati, vec je na trgovcu, da ako osporava tvoje pozivanje, da dokaze da je on u pravu.

Znaci, na materijalni nedostatak se (u pravilu) ne poziva nakon isteka 6 mjeseci od kupnje.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2022 13:47 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-to je tako kad se pozivaš na materijalni nedostatak.. i kreneš u to 'dokazivanje' nedostatka uređaja ili pravna prepucavanja..

-prvo, jesi li reklamirao? ne po konkretnoj osnovi, jamstvo ili materijalni nedostatak, nego ti doneseš i reklamiraš, kažeš 'ne radi'. (točka).. i naravno hoćeš da radi.

-trgovac, ako nije vidoviti milan, ako je normalna trgovina, prosljedi distributeru-serviseru, ovlašteni-stručni servis ima ovlasti i stučnost, ima autoritet potpisa dokumnta, obrazloženja.. koji tad kaže, npr baterija neispravna, priznaje ili odbija po osnovi jamstva popravak-zamjenu ili odobrenje povrata.. i tad trgovac tebi to prenese kao odgovor..

-tj kad kreneš u pravno pametovanje, kad koristiš materijalni nedostatak tad imaš i tu mogućnost da ćeš nešto dokazivati, tj to je plašenje, tek da si na sudu u postupku, na čiji trošak je vještačenje, koje ti se kasnije mora nadoknaditi u slučaju kvara.. tj trošak vještačenja i riješenje spora su dvije stvari... u pravilu plaća trošak po presudi onaj tko izgubi spor a to bi na kraju bio trgovac..

 

-primarno treba koristiti jamstvo, sva računala i sl. imaju 2-3-više godina jamstvo, jednostavnije, bolje, nije na teret trgovca koji je tad samo posrednik u lancu, tj zakon-eu je trgovca obvezao jer se tu sreće roba-novac-kupac.. a distibuteri-servisi će to odraditi, tj može samo biti pitanje otezanja i sl.

 

-jesi li reklamirao i što je trgovac odgovorio? zašto odbija? zbog baterije? .. to tad navedeš u prijavi na mingo, vještačenje je stvar suda i priča za djecu, plašenje.

-kao kupac trebaš reklamirati, ne radi, hoću da radi. .. imaš jamstvo, imaš mat.nedostatak, imaš mingo, dovoljno za to da na kraju radi a da kao kupac ne moraš ništa platiti, plašiti se itd.

-ne plašiti trgovca, ne tvrditi što je ili nije kvar, čak ne diskutirati, tj ti zatražiš i što god trgovac odgovori, papirnato-mail.. priložiš prijavi. Ako imaš pravo, vrlo brzo će biti realizirano, tj tad još postoji mogućnost da će trgovac pristati sve obaviti no otezat će recimo iz inata koliko može.. i to je to a ako to želiš prevenirati, tad i to natukneš u prijavi, kako mingo tako i trgovcu, tj izbiješ mu adut prije zadnjeg štiha :) pa do tog da možeš zadati neki rok ako želiš za riješenje spora, tj ako ne postoji realna mogućnost popravka, zamjene za identičan-novi uređaj (s novim računom-jamstvom) .. što je s računalnim stvarima realno često, tad će ti isplatiti po računu i kupiš novi laptop i što već želiš. .. dok po mat.nedostatku kao razlika za jamstvo, možeš dogovoriti s trgovcem bilo što, npr uzeti televizor pod račun i sl. tad je to stvar dogovora ili novac po računu ako dogovora nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-to je tako kad se pozivaš na materijalni nedostatak.. i kreneš u to 'dokazivanje' nedostatka uređaja ili pravna prepucavanja..

-prvo, jesi li reklamirao? ne po konkretnoj osnovi, jamstvo ili materijalni nedostatak, nego ti doneseš i reklamiraš, kažeš 'ne radi'. (točka).. i naravno hoćeš da radi.

-trgovac, ako nije vidoviti milan, ako je normalna trgovina, prosljedi distributeru-serviseru, ovlašteni-stručni servis ima ovlasti i stučnost, ima autoritet potpisa dokumnta, obrazloženja.. koji tad kaže, npr baterija neispravna, priznaje ili odbija po osnovi jamstva popravak-zamjenu ili odobrenje povrata.. i tad trgovac tebi to prenese kao odgovor..

-tj kad kreneš u pravno pametovanje, kad koristiš materijalni nedostatak tad imaš i tu mogućnost da ćeš nešto dokazivati, tj to je plašenje, tek da si na sudu u postupku, na čiji trošak je vještačenje, koje ti se kasnije mora nadoknaditi u slučaju kvara.. tj trošak vještačenja i riješenje spora su dvije stvari... u pravilu plaća trošak po presudi onaj tko izgubi spor a to bi na kraju bio trgovac..

 

-primarno treba koristiti jamstvo, sva računala i sl. imaju 2-3-više godina jamstvo, jednostavnije, bolje, nije na teret trgovca koji je tad samo posrednik u lancu, tj zakon-eu je trgovca obvezao jer se tu sreće roba-novac-kupac.. a distibuteri-servisi će to odraditi, tj može samo biti pitanje otezanja i sl.

 

-jesi li reklamirao i što je trgovac odgovorio? zašto odbija? zbog baterije? .. to tad navedeš u prijavi na mingo, vještačenje je stvar suda i priča za djecu, plašenje.

-kao kupac trebaš reklamirati, ne radi, hoću da radi. .. imaš jamstvo, imaš mat.nedostatak, imaš mingo, dovoljno za to da na kraju radi a da kao kupac ne moraš ništa platiti, plašiti se itd.

-ne plašiti trgovca, ne tvrditi što je ili nije kvar, čak ne diskutirati, tj ti zatražiš i što god trgovac odgovori, papirnato-mail.. priložiš prijavi. Ako imaš pravo, vrlo brzo će biti realizirano, tj tad još postoji mogućnost da će trgovac pristati sve obaviti no otezat će recimo iz inata koliko može.. i to je to a ako to želiš prevenirati, tad i to natukneš u prijavi, kako mingo tako i trgovcu, tj izbiješ mu adut prije zadnjeg štiha :) pa do tog da možeš zadati neki rok ako želiš za riješenje spora, tj ako ne postoji realna mogućnost popravka, zamjene za identičan-novi uređaj (s novim računom-jamstvom) .. što je s računalnim stvarima realno često, tad će ti isplatiti po računu i kupiš novi laptop i što već želiš. .. dok po mat.nedostatku kao razlika za jamstvo, možeš dogovoriti s trgovcem bilo što, npr uzeti televizor pod račun i sl. tad je to stvar dogovora ili novac po računu ako dogovora nema.

 Trgovina je napisala da je jamstvo 1 godinu. 1 godina je "istekla" prošle godine. Zato sam i "išao" na materijalni nedostatak. 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

trgovina ne daje jamstvo (može neko svoje ako želi) to radi proizvođač tj za uvoz u eu to u ime proizvođača radi uvoznik-distributer na tržištu.. on daje jamstvo i praktički ne postoji kraće od 2-3 godine dok su poznate 'iznimke' recimo apple-ajfon 12mj.. pa provjeri, čije je jamstvo, kakva je to roba u pitanju iz kojih kanala distribucije itd.

-druga važna stvar, nije isto ako kupiš 'na firmu', tad nisi potrošač, nema zaštite po zakonu o zaštiti potrošača, tad si pravna osoba.. no tad za tebe taj zakon ne postoji.

-materijalni nedostatak je uveden upravo zato, kao 'rezerva' + za sve je određena trgovina kao posrednik koji mora to odraditi (ako kupac njemu podnese reklamaciju dok kupac može birati gdje i po kojoj osnovi ..).

-materijalni nedostatak je 2god, nije to izmišljeno bez razloga, tj 'normalna' jamstva su u 99% 2 i duže..

-problem s baterijom i 'navikama'.. tj baterija je često pod zasebnim jamstvom (proizvođača) .. npr hp to ima tvonički označeno kao tri stavke 3/3/3... što znači da posotji jamstvo na sve 3 godine uključujući i bateriju koja može biti 6mj, godinu i sl. no to opet ne radi trgovac pogotovo ne u tom slučjaju kad je to otisnuto od proizvođača, na ambalaži itd. recimo logiteč miš-tipkovnica i sl. često 5 god.. ne može se tad ta roba prodavati s kraćim jamstvom odnosno to znači da je to nedozvoljena roba za tržište.. ili-ili, npr uz jezik, jamstvo, prijevod-upute ili raspored-layout tipki.. to sve radi proizvođać-distributer za tržište, ne maloprodaja-trgovina.

 

-problem, svi mogu sve, trgovac ima uvoz, veleprodaju i maloprodaju kao i svoj servis.. za nas je to jedna-ista firma, no pravno je to odvojeno, ne smije biti isto, tj u slučaju malih trgovina kao izuzetak mora biti jasno odvojeno, označeno itd.. inače zabranjeno + veći imaju fizički odvojeno, vrata-prostor ili drugu adresu. Maloprodaja i zakon o zaštiti potrošača su ono na što se odnose savijeti, zakoni itd. .. ne veleprodaja, ne kupnja preko firme jer tad su pravila drugačija. ..

 

-koja trgovina? imaš li još podatke, jamstvo.. što piše? tko je distributer-uvoznik?

-račun.. trgovac recimo na račun napiše jamstvo 1god.. no on to ne može, ne smije, tj ne može on ograničiti jamstvo koje daje netko drugi, on je samo posrednik, karika u lancu između proizvođača i kupca (barem bi tebao biti u urednom poslovanju) .. a ako je neka 'onemanband' trgovinica, tad idući put razmisli gdje kupuješ ili dali je jedini kriterij cijena.. + i tad možeš pokušati, prijaviti pa vidjeti što će odgovoriti mingo, nemaš što izgubiti, tj plašenje s troškovima vještačenja je samo plašenje. Vještačenje postoji tek ako ideš na sud, privatna tužba .. tek tad nešto moraš dokazivati, ne prije, sve prije će odraditi mingo-inspektorat, besplatno, pa i reći ti da nemaš pravo ako je to baš tako. Besplatno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-to je tako kad se pozivaš na materijalni nedostatak.. i kreneš u to 'dokazivanje' nedostatka uređaja ili pravna prepucavanja..

-prvo, jesi li reklamirao? ne po konkretnoj osnovi, jamstvo ili materijalni nedostatak, nego ti doneseš i reklamiraš, kažeš 'ne radi'. (točka).. i naravno hoćeš da radi.

-trgovac, ako nije vidoviti milan, ako je normalna trgovina, prosljedi distributeru-serviseru, ovlašteni-stručni servis ima ovlasti i stučnost, ima autoritet potpisa dokumnta, obrazloženja.. koji tad kaže, npr baterija neispravna, priznaje ili odbija po osnovi jamstva popravak-zamjenu ili odobrenje povrata.. i tad trgovac tebi to prenese kao odgovor..

-tj kad kreneš u pravno pametovanje, kad koristiš materijalni nedostatak tad imaš i tu mogućnost da ćeš nešto dokazivati, tj to je plašenje, tek da si na sudu u postupku, na čiji trošak je vještačenje, koje ti se kasnije mora nadoknaditi u slučaju kvara.. tj trošak vještačenja i riješenje spora su dvije stvari... u pravilu plaća trošak po presudi onaj tko izgubi spor a to bi na kraju bio trgovac..

 

-primarno treba koristiti jamstvo, sva računala i sl. imaju 2-3-više godina jamstvo, jednostavnije, bolje, nije na teret trgovca koji je tad samo posrednik u lancu, tj zakon-eu je trgovca obvezao jer se tu sreće roba-novac-kupac.. a distibuteri-servisi će to odraditi, tj može samo biti pitanje otezanja i sl.

 

-jesi li reklamirao i što je trgovac odgovorio? zašto odbija? zbog baterije? .. to tad navedeš u prijavi na mingo, vještačenje je stvar suda i priča za djecu, plašenje.

-kao kupac trebaš reklamirati, ne radi, hoću da radi. .. imaš jamstvo, imaš mat.nedostatak, imaš mingo, dovoljno za to da na kraju radi a da kao kupac ne moraš ništa platiti, plašiti se itd.

-ne plašiti trgovca, ne tvrditi što je ili nije kvar, čak ne diskutirati, tj ti zatražiš i što god trgovac odgovori, papirnato-mail.. priložiš prijavi. Ako imaš pravo, vrlo brzo će biti realizirano, tj tad još postoji mogućnost da će trgovac pristati sve obaviti no otezat će recimo iz inata koliko može.. i to je to a ako to želiš prevenirati, tad i to natukneš u prijavi, kako mingo tako i trgovcu, tj izbiješ mu adut prije zadnjeg štiha :) pa do tog da možeš zadati neki rok ako želiš za riješenje spora, tj ako ne postoji realna mogućnost popravka, zamjene za identičan-novi uređaj (s novim računom-jamstvom) .. što je s računalnim stvarima realno često, tad će ti isplatiti po računu i kupiš novi laptop i što već želiš. .. dok po mat.nedostatku kao razlika za jamstvo, možeš dogovoriti s trgovcem bilo što, npr uzeti televizor pod račun i sl. tad je to stvar dogovora ili novac po računu ako dogovora nema.

 Trgovina je Mall.hr.  Samo su oni prodavali laptop koji sam htio. Zato sam i kupio od njih. Na računu piše garancija 1 godina jer, pretpostavljam, svi njihovi (od proizvođača) laptopi i imaju  garanciju 1 godinu. Prije kontakta mingo.hr budem ih još kontaktirao (Mall.hr) da vidim što oni očekuju od mene. 

11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Nemo nemo kaže...
ihush kaže...

-trgovac, ako nije vidoviti milan, ako je normalna trgovina, prosljedi distributeru-serviseru, ovlašteni-stručni servis ima ovlasti i stučnost, ima autoritet potpisa dokumnta, obrazloženja.. koji tad kaže, npr baterija neispravna, priznaje ili odbija po osnovi jamstva popravak-zamjenu ili odobrenje povrata.. i tad trgovac tebi to prenese kao odgovor..

...budem ih još kontaktirao (Mall.hr) da vidim što oni očekuju od mene. 

 onako kako trgovina utvrđuje materijalni nedostatak da bi ti ostvario svoje pravo - jer im je to obaveza, tako ga dokazuješ i ti

dakle, predaš laptop na ovlašteni servis i tražiš njihovo mišljenje je li riječ o materijalnom nedostatku, kad dobiješ njihovo mišljenje (nadaj se pozitivno), ti si dokazao ono što je nakon 6mj. postala tvoja zakonska obaveza

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-vjerojatno su oni uvoznik.. no neobično na eu tržištu (1 god)..

-što piše u jamstvu za bateriju, ne generički za ostale modele s napomenom za razliku kad je baterija 'normalna' odvojiva i ovaj model kad je bez mogućnosti zamjene od stane korisnika bez otvaranja kućišta..

 

-pošto je jamstvo isteklo, ostaje ti samo materijalni nedostatak, ne traži za bateriju, nego 'računalo ne radi'.. a kvalitetan odgovor može dati samo odgovarajući servis + ovlaštena osoba, ne običan trgovac.. tj ako ti trgovac odbije, tad to prijaviš u prijavi na mingo.

-ako ti kreneš objašnjavati što je neispravno tad si u problemu.. odnosno, da si liječnik možeš dati kvalitetnu-kvalificiranu preporuku-mišljenje-odluku, ovako si samo kupac.

-uređaj mora raditi 2 godine, to kao kupac traži, ne raspravljaj kako-zašto, nego da radi. Tad nije važno jel uzrok baterija pa tad ni to što baterija ne mora biti pokrivena jamstvom kao ostatak računala.. tj da imaš jamstvo i da je to pokriveno ne bi bilo problema, da je baterija izuzeta ali unutar jamstva tad bi to bio odgovor, da je izuzeta.. dok materijalni nedostatak ne definira robu-uređaj, jer se odnosi na sve, usluge-robe .. sve, ne samo tehničku robu ili računala-baterije i tad to nije nigdje specificirano, tj možda u klasičnim pitanja-odgovorima po raznim eu-potrošač primjerima.. moguće, pogotovo u kontekstu mobitela koji su prvi ili istaknutiji s takvim nezamjenjivim baterijama ili kraćim jamstvom od uobičajenih 2g.

 

-računala nisu automobili, vešmašine-usisavači.. uređaji za koje postoji pravi ovlašteni servis, software-digag proizvođača.. dok postoje oem alati za diagnostiku ili po komponentama kao za hdd i tad je taj errorkod koji ti takav diag soft da relevantan, tj jednak kao u servisu tj ne može biti različit ako se test obavi jer to nije nešto što se izvuče iz dupeta-glave nego konrkretan podatak, kao smart za disk i recimo boroj radnih sati, clusteri itd.

 

vidi primjer što kaže eu..

  • Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?

    Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

    Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

    -dakle, ako utvrdi da je neispravno, mora ga popraviti ili vratiti novac.. + oni kažu za prijavu eu centru, može na mingo.. itd.

    -ne nateži se oko toga što je kvar, ne nateži se s trgovcem hoće-neće.. nego kad ti odbije, to priložiš u prijavu i prijaviš.

     

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
-tj kad kreneš u pravno pametovanje,

Glupost. Bunkerovsko plasenje ljudi "Sto si trazio to si dobio". Kroz cijelu temu se predlaze pozivanje na mat. nedostatak.

ihush kaže...
-primarno treba koristiti jamstvo, sva računala i sl. imaju 2-3-više godina jamstvo, jednostavnije, bolje, nije na teret trgovca koji je tad samo posrednik u lancu,

 Mat. nedostatak ostavlja puno vise prostora za manevar od jamstva, samim time, sto je (barem prije) moglo odmah doci do zamjene proizvoda novim i povrata novca. Kod jamstva to moze, ali ne mora biti slucaj. U mat. nedostatku ti si mogao birati. To se sada promjenilo, ali obzirom da pricas retroaktivno ovo pametovanje nigdje ne vodi.

ihush kaže...
-primarno treba koristiti jamstvo, <cut> nije na teret trgovca koji je tad samo posrednik u lancu,

Molim? Mat. nedostatak je na teret trgovca????

Nemo nemo kaže...

Prije kontakta mingo.hr budem ih još kontaktirao (Mall.hr) da vidim što oni očekuju od mene. 

 Ako oni traze vjestacenje, nazalost jedino ti to ostaje. Igraju se toga da ti odustajes. Procitao sam ponovno o cemu se radi.

Znaci nakon sto ih prijavis na mingo, vjerojatno ce te kontaktirati inspektor s istim odgovorom, da ces morati platiti vjestacenje. Odluka vjestaka je prakticki obvezujuca, sto on odluci tako ce i inspektor reci. Vjestacenje (barem kad sam ga ja radio) je bilo 2000kn+pdv. Ti platis, ako vjestak odluci da to sto ti tvrdis je tocno i inspektor odluci u tvoju korist, novac od vjestacenja ti se vraca. Ako vjestak odluci da nisi u pravu, onda si spusio pare od vjestacenja + proizvod koji moras popravljati dodatno sam.

Nazalost, to je praksa kojom se odredjeni trgovci odluce ici, koja ima je jos olaksana donekle s novim zakonom gdje se samo predumljuje ovaj iznos u prvih god dana (slicno kao i u tvom slucaju).

 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
ihush kaže...
-tj kad kreneš u pravno pametovanje,

Glupost. Bunkerovsko plasenje ljudi "Sto si trazio to si dobio". Kroz cijelu temu se predlaze pozivanje na mat. nedostatak.

ihush kaže...
-primarno treba koristiti jamstvo, sva računala i sl. imaju 2-3-više godina jamstvo, jednostavnije, bolje, nije na teret trgovca koji je tad samo posrednik u lancu,

 Mat. nedostatak ostavlja puno vise prostora za manevar od jamstva, samim time, sto je (barem prije) moglo odmah doci do zamjene proizvoda novim i povrata novca. Kod jamstva to moze, ali ne mora biti slucaj. U mat. nedostatku ti si mogao birati. To se sada promjenilo, ali obzirom da pricas retroaktivno ovo pametovanje nigdje ne vodi.

ihush kaže...
-primarno treba koristiti jamstvo, <cut> nije na teret trgovca koji je tad samo posrednik u lancu,

Molim? Mat. nedostatak je na teret trgovca????

Nemo nemo kaže...

Prije kontakta mingo.hr budem ih još kontaktirao (Mall.hr) da vidim što oni očekuju od mene. 

 Ako oni traze vjestacenje, nazalost jedino ti to ostaje. Igraju se toga da ti odustajes. Procitao sam ponovno o cemu se radi.

Znaci nakon sto ih prijavis na mingo, vjerojatno ce te kontaktirati inspektor s istim odgovorom, da ces morati platiti vjestacenje. Odluka vjestaka je prakticki obvezujuca, sto on odluci tako ce i inspektor reci. Vjestacenje (barem kad sam ga ja radio) je bilo 2000kn+pdv. Ti platis, ako vjestak odluci da to sto ti tvrdis je tocno i inspektor odluci u tvoju korist, novac od vjestacenja ti se vraca. Ako vjestak odluci da nisi u pravu, onda si spusio pare od vjestacenja + proizvod koji moras popravljati dodatno sam.

Nazalost, to je praksa kojom se odredjeni trgovci odluce ici, koja ima je jos olaksana donekle s novim zakonom gdje se samo predumljuje ovaj iznos u prvih god dana (slicno kao i u tvom slucaju).

 

 -ti predlažeš mat.nedostatak, ja primarno jamstvo.. tj za računala, jer ovo je ipak it-pc forum, računala+komponente i pc-shopovi-servisi-jamstva.

-mat.nedostatak, nema veze s proizvođačem, sve snosi trgovac (tj kako on to dalje riješava je njegova stvar, ne zakona..), dok u slučaju jamstva proizvođača-uvoznika je to stvar proizvođača-uvoznika i ugovora, tj trgovac je tad samo posljednja karika lanca, bez troška.. Da, mat.nedostatak je na teret trgovca, ne spominje se recimo uvoznik u zakonu nego isključivo trgovac, nema treće strane kao npr ovlaštenog servisa dok kod jamstva ima i kupac bira gdje želi reklamirati.

-razlika ostalih roba i suluga.. u slučaju reklamacije, kvara, popravka.. neke stvari se normalno popravljaju, neke ne.. računalne komponente se ne popravljaju, nema servisa koji popravlja ram, cpu, .. nema, isključivo utvrde kvar i odobre ili odbiju zamjenu po jamstvu, tj ili zamjena identičnim (ne slično, ne drugi brand itd. nego ista-identična serija zbog poreza-uvoza-kontrole..) ili povrat po računu, dok se u slučaju mat.nedostakta daje sloboda, tj zakon, pa se trgovac-kupac dogovore oko zamjene za bilo što drugo ili ako nema dogovora tad povrat po računu. Jamstvo nema dogovaranja za različito, mat.nedostatak ima. .. itd.

-vještačenje, plaća se dnevnica, cca 1800-2500kn.. uobičajeno za sud, no to je stvar privatne tužbe, stvar plašenja kupca troškovima.. a važno, ako je kupac u pravu, tad će trošak biti nadoknađen..

.. pošto konkretno imamo odgovor na takvo pitanje za eu, identično stanju u temi, prošla je godina jamstva, trgovac odbija reklamaciju.. zakon kaže da mora.. tj to znači da sud ne može presuditi drugačije osim u korist kupca i time to nije problem troška, no to je tek kad krene privatna tužba, tek kad trgovac odbija prigovor-reklamaciju kao i prije takve tužbe svakako prijavtii na mingo.. tad 99% da nema suda i privatne tužbe nego će biti riješeno i to u korist kupca, jer naprosto tako kaže zakon, eu. .. a jedini upitan faktor je tumačenje baterije-kvara, što ne možemo mi znati nego to odlučuje sud ili mingo kao što nam daju tumačenje ako nam nije jasno.

-pošto su baterije bez mogućnosti normalne zamjene, tad nisu potrošni materijal i tad svaki kvar unutar 2god mora biti otklonjen bez troška za kupca tj vraćen ispravan proizvod, to kaže zakon, eu.

 

-npr, što da se kupac ne poziva na jamstvo-mat.ned. nego želi servis, popravak + platiti popravak.. što bi tad bilo? Gdje-kako? To trogvac mora osigurati tj to u urednom poslovanju odradi proizvođać-uvoznik jer su to preduvijeti za prodaju na eu tržištu, kao i logistika koja za kupca mora biti besplatna tj ne plaća trošak nego to sve mora onaj tko to mora osigurati a to je uvoznik i to je u jamstvu uključeno, kao što u uputama piše i popis ovlaštenih servisa, telefoni-adrese itd.. kad jamstva nema, kad nema ovlaštenog servisa.. tad se koristi mat.nedostatak i to sve nekako mora riješiti trgovac. Kako? Tu je zakon 'nepošten' no to je upravo zato jer je bez tog trgovac zloupotrebljavao svoj položaj, 'nije me briga' tj zakon je upravo zato trgovcu rekao 'to je sad tvoja briga' tj ako nije ugovorima-jamstvom pokriven a trguje takvom robom tad je to njegov poslovni rizik kojeg će tad on platiti.. tj nek ne prodaje takvu robu iz takvog izvora. Uredno poslovanje, pristojan odnos prema kupcu, pravo na popravak, postojanje servisa, rezervnih dijelova, ne samo pod jamstvom nego i po isteku.. to uredno tržište i uredna roba ima, dok 'na divlje' nema i zato je to zakon elegantno svalio na teret trgovcu, jer je upravo on taj koji zbog zarade trguje takvom robom pa je ok da tad on upravo snosi taj trošak i odgovornost.

.. kao što vidimo tako radi recimo mall.hr, dok drugi pravi lanci rade urednije, bolje. Takve robe i trgovine treba izbjegavati zbog ovakvih komplikacija tj mada je zakon recimo na strani kupca nije lako-brzo pa ni jeftino ponekad ostvariti svoje pravo.. npr plaćanje vještaka više od cijene jeftinog novog računala a sve zbog recimo baterije koja je dio robe time i cijene-vrijednosti.. naravno da je za kupca to neisplativo tj mada će dobiti povrat to može biti upitno ili vremenski zahtijevno dok se nikad unaprijed ne zna kako će neki slučaj na sudu proći ili kad će biti okončan. Većinom kupac odustane, ne isplati se.. ne da nema pravo nego volje-vremena i smisla tj ako može kupiti bateriju za parsto kuna online i tako riješiti problem tad će to i napraviti prije nego izgura ovo a to trgovac zna i zlouptrebljava, tj trebamo vidjeti rade li institucije svoj posao, pa recimo kad trgovac odbije prijaviti na mingo.. ne košta ništa, nije to sud, nije to plaćanje vještaka, mingo će tad riješiti ili nam dati odgovor zašto ne..

 

- institucijama treba dati šansu, treba tražiti i tad možda dobiti svoje pravo.

- s druge strane, kupac kad kupuje bira, cijenu, uvjete.. njegova odluka, njegov rizik, nije sve u cijeni. Zakon štiti kupca-potrošača, no dio mora i on sam, mora znati što mu je interes, koja prava ima a to može provjeriti i prije kupnje, pitati... ako mu je važno.

 

-ne, neće te kontaktirati inspektor s 'plašenjem' da ćeš vjerojatno platiti vještačenje.. to radi bunker i trgovac, ne mingo.. tj to je stvar privatne tužbe i suda, ne prijave na mingo-inspektoratu.

ponovo, citat..

Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?

Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

-što piše? To ne kažem ja-ti-bunker.. to kaže eu-zakon u formi pitanje-odgovor. To kaže nadležna institucija, ne bilo tko, babavanga.. to kaže eu-zakon. + primijeti da po osnovi mat.nedostatka (ili zakonskog jamstva, ono što propisuje zakon u eu, ne jamstvo koje daje proizvođač-uvoznik.. koje može i ne mora postojati, u većini posotji i duže je od 2g, tj primarno govorim za pc-računala, ostale robe imaju različita riješenja..). Zakon tako isklučivo navodi trogvca, maloprodaju, ne uvoznika, ovlašteni servis ili proizvođača.. trgovac je odgovoran i snosi trošak kao i onaj tko mora popraviti, taj dio nisam ja boldao, takav je text originala na stranici..

-koji je uvjet u toj rečenici? -da potvrdi da je računalo neispravno, tj radi ili ne radi a to može svaka osoba, ne traži se ni ovlašteni servis, stručnost itd. ako tako utvdi da ne radi, tad mora popraviti ili vratiti novac, to kaže zakon.. a što će reći mingo, vidjet ćemo ako kupac to tako odluči riješiti, tj prijaviti .. i to mu preporučam, bez straha da će platiti neke troškove vještačenja, tj to će možda biti zahtijev ako se dođe do suda-tužbe-vještačenja, no kad mingo-inspektorat nazove sve se riješi za par minuta i treba koristiit institucije za ono zbog čega i postoje. Štite kupca-potrošača po zakonu o zaštiti potrošača u eu i hr.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ihush , znaš li bar onako približno ( obzirom da nemaš praktična iskustva pa da te procedure prolaziš par puta mjesečno ) kako točno ide postupak koji će završiti sjedanjem novaca kojim si platio vještačenje na tvoj tekući račun ?

Neznaš, naravno, ti znaš samo izguglati tekstove zakona i onda to u beskraj ponavljati iako većina toga kaj ti ovde izneseš neće pomoći kupcu da ostvari svoja prava.

Nema tu ako, ali, niti je to plašenje, ali nakon 6 mj kupac će sigurno morati platiti troškove vještačenja ukoliko ga želi, a to kaže i zakon i vlada :

https://gov.hr/hr/reklamacija-proizvoda-i-usluga-s-nedostatkom/548

No ja te pitam da li znaš kako izgleda procedura kojom će kupac dobiti natrag pare koje je dao za vještačenje ? Naravno da u zakonu piše da će kupac dobiti pare natrag ako vještačenje bude njemu u korist, no ja te pitam da li znaš korake i rokove za to ??
Bunker
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-zalutao si?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-mat.nedostatak, nema veze s proizvođačem, sve snosi trgovac (tj kako on to dalje riješava je njegova stvar, ne zakona..), dok u slučaju jamstva proizvođača-uvoznika je to stvar proizvođača-uvoznika i ugovora, tj trgovac je tad samo posljednja karika lanca, bez troška.. Da, mat.nedostatak je na teret trgovca, ne spominje se recimo uvoznik u zakonu nego isključivo trgovac, nema treće strane kao npr ovlaštenog servisa dok kod jamstva ima i kupac bira gdje želi reklamirati.

Ne bubaj gluposti. Apsolutno je ista stvar. Ne snosi trgovac nista vise odgovornosti kad se pozivas na mat. nedostatak od jamstva. Njegova uloga u svemu tome je apsolutno ista. On to treba prenijeti uvozniku/dobavljacu i u skladu s svojim ugovorima s njim rjesiti. Nema "troska" kao sto nema ni kod jamstva. Naravno da ima troska u logistici, satima zaposlenika itd, al to je posao trgovca. Sto kad nema ovlastenog servisa a ima jamstvo?

ihush kaže...
-ne, neće te kontaktirati inspektor s 'plašenjem' da ćeš vjerojatno platiti vještačenje.. to radi bunker i trgovac, ne mingo.. tj to je stvar privatne tužbe i suda, ne prijave na mingo-inspektoratu.

Molim te ne bubetaj gluposti. Treba neke stvari i obaviti a ne samo pisati sto ti mislis da nesto nekako funkcionira.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.7.2022 21:48 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-da, gluposti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

Nema tu ako, ali, niti je to plašenje, ali nakon 6 mj kupac će sigurno morati platiti troškove vještačenja ukoliko ga želi, a to kaže i zakon i vlada :

https://gov.hr/hr/reklamacija-proizvoda-i-usluga-s-nedostatkom/548
 

Link koji si stavio te već demantira

 

Ako je od dana predaje proizvoda proteklo više od šest mjeseci, a trgovac ne prizna postojanje nedostatka na proizvodu, to će se dokazivati vještačenjem koje plaća trgovac ili potrošač, ovisno o rezultatu vještačenja.

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Encoding , nemoj biti površan, ako želiš učestvovati onda se bar malo educiraj.

U prvih 6 mj trgovac plaća vještačenje , a nakon toga vještačenje plaća onaj tko ga zatraži. Ako ga kupac zatraži onda će ga i platiti, i ako vještačenje bude na strani kupca onda trgovac ima obvezu vratiti novac kupcu za vještačenje. U zakonu piše da ga plaća kupac ili trgovac ovisno o rezultatu vještačenja, a postupak ide kako sam ti opisao, no ono što sam pitao je da li znate korake i proceduru koja će rezultirati time da trgovac vrati kupcu pare kojima je platio vještačenje...?? Kada iskopate tu proceduru povratka onda ću ti ja iznijeti par mehanizama zbog kojih bu muka paklena da kupac dobije natrag pare za vještačenje ukoliko to netko bude želio opstruirati.

To su sve vrlo rijetke situacije, i svakom trgovcu je u cilju zadovoljan kupac tako da ovime samo oponiram donkihot epopejama koje nerazumiju da zakon nije svemoćan , a realu diktira tržište i mimrookolnosti na određenom prostoru u određeno vrijeme a ne zakon... Trgovcu je cilj prodaja a ne punjenje novinskih članaka svojim aferama .
Bunker
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

Encoding , nemoj biti površan, ako želiš učestvovati onda se bar malo educiraj.

U prvih 6 mj trgovac plaća vještačenje , a nakon toga vještačenje plaća onaj tko ga zatraži. Ako ga kupac zatraži onda će ga i platiti, i ako vještačenje bude na strani kupca onda trgovac ima obvezu vratiti novac kupcu za vještačenje. U zakonu piše da ga plaća kupac ili trgovac ovisno o rezultatu vještačenja, a postupak ide kako sam ti opisao, no ono što sam pitao je da li znate korake i proceduru koja će rezultirati time da trgovac vrati kupcu pare kojima je platio vještačenje...?? Kada iskopate tu proceduru povratka onda ću ti ja iznijeti par mehanizama zbog kojih bu muka paklena da kupac dobije natrag pare za vještačenje ukoliko to netko bude želio opstruirati.

To su sve vrlo rijetke situacije, i svakom trgovcu je u cilju zadovoljan kupac tako da ovime samo oponiram donkihot epopejama koje nerazumiju da zakon nije svemoćan , a realu diktira tržište i mimrookolnosti na određenom prostoru u određeno vrijeme a ne zakon... Trgovcu je cilj prodaja a ne punjenje novinskih članaka svojim aferama .

- opet?

- dakle, što pišeš, da trgovac recimo može odugovlačiti.. pa i isplatu po sudskoj presudi itd. .. -naravno, može, svaki slučaj je za sebe, no to su izuzetci-extremi, ne većina-pravilo. Govorimo o pravilu, ne izuzetcima, ne jackoptu na lotu. Kažeš muka paklena za dobiti pare natrag.. i to ti je argument da netko ima pravo po zakonu ili nema? ili da iz tog razloga odustane? To je plašenje, 'to je vuk, to je vuk..' i to radiš konstantno.

- zakon nije svećmoćan? i to ti je argument za što?

- razumiješ li u čemu griješiš? -naravno ne... ili je to jače od tebe pa i kad znaš nastavljaš.

- ako želiš pomoći, tema je porošač, prava.. reklamacija, zakon o zaštiti potrošača, pa pomogni, nekim savijetom da se ovo što opisuješ kao moguće ne dogodi, da se prevenira, daj upute kako to pravilno-bolje obaviti u recimo prijavi mingo, što napisati... ako imaš takva iskustva, no ako to ne želiš, što tad radiš? -oponiraš.

 

ponovo, ne što ja kažem nego zakon, citat.

Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?

Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

-što tu piše? To ne kažem ja, nevažan forumaš, to kaže eu-zakn, onaj tko je relevantan.

-što kaže, ako trgovac potvrdi neispravnost (ne upuštati se u pravnu osnovu, čak ne koristiti više izraz materijalni nedostatak nego novi-zamjenski zakonsko jamstvo vs komercijalno-proizvođača, kao jedino što kupac treba reći, poziva se na zakonsko jamstvo, uređaj ne radi.. to je to, reklamacija i odgovor trgovca) ako trogvac kaže da je računalo ispravno, tad radi, mora raditi.. ako kaže da je neispravno, .. što kaže zakon dalje?

-može trgovac osporavati, reći da je recimo fizičko oštećenje, da iz nekog razloga osporava pravo jamstva, zakonskog jamstva.. no to je samo njegov ogovor koji priložiš prijavi nadležnima, eu ili mingo a oni će o tome brinuti dalje.

-vještačenje? .. vještačenje je stvar do koje možda dođe, ako dođe do tužbe.. možda, a tad pitanje tko će tražiti vještačenje, tko će plaćati vještaka itd.. tj kupac za sad nema razloga za tako nešto čak ni za tužbu na sudu.. tj kupac reklamira neispravno, ovisno o odgovoru trgovca prijavi na mingo i to je to..

-ako ima pravo, bit će popravljeno ili vraćen novac, ako nema tad će mu to nadležna institucija-mingo odgovoriti.

 

ponovo, sad je izraz u zakonu, zakonsko jamstvo, dok je jamstvo proizvođača ono klasično (za računala-komponente na što smo navikli, odnosno kako za koju robu-uslugu, izvršene radove, nisu sve robe jednake..).

-zakonsko jamstvo propisuje eu na 2 godine. Postoji zato jer klasično proizvođačevo može i ne mora postojati ili može biti različitog trajanja.. tj to je eu minimum, osigurač. Zato se koristi kad nema 'boljeg' ili 'pravog' mada nije ni važno po kojoj od tih dvaju osnova za kupca ako se riješi pod reklamacijom tj važno je trgovcu, jer bez proizvođača-distributera-lanca, on je taj koji snosi trošak, tj zakon se ne muči time da traži tko je trebao dati jamstvo nego je to svalio na trgovca pa ako prodaje takvu robu tad je to njegov poslovni rizik i nosi trošak, mora, ne hoće-neće nego mora, što piše boldano u originalnom textu-primjeru relevante stranice, ne zato jer ja to kažem nego zakonodavac.

 

-što da neam jamstva, da je po isteku? običan popravak-servis.. tad kupac plaća trošak-popravak servisa, tj razlika je u tome tko snosi trošak a zakon kaže, do dvije godine je to trgovac, tj ako prodaje robu koja nema klasičan jamstveni lanac koji to prebacuje na ostale-proizvođača... tad će on to snositi a smisao tog zakona je upravo jer su trgovci to prije iskorištavali, 'nije me briga'.. e pa briga ga je, plaća.

-sandokan recimo daje neki primjer kao cia-fbi zarcnjen, no iz koje godine? 2015-2017.. sad je 2022. Primjer jednako kao da kažemo da je netko dobio jackpot ovaj tjedan.. no praivlo je ono što piše u zakonu, ne izuzetak ili neki moguć slučaj. Ne može se zbog sudca koji presudi ličko rukovanje tumačiti zakone tako kao da ne postoje i imati neke svoje, jer to je 'realnost' ili 'moguće'.. pa eto, piše, trgovac mora, ne može nego mora.

 

-primjer zakona-odgovora je upravo odgovor na konkretan identičan primjer u temi.. ima jamstvo 1god, trgovac odbija reklamaciju u drugoj.. ne, zakon kaže da mora, popraviti ili vratiti novac, pri čemu nas ne zanima što ne radi, zašto ne radi.. odnosno ako trgovac misli da ima osnovu za odbiti on će to obrazložiti i objasniti nadležnima-mingo-inspektoratu.. ili neće?

-konkretan primjer, posljednji u temi, je upravo sadržan u tom citatu, to je zakon. Ne nešto što kažem ja-ti-sandokan ili poneki slučaj-izuzetak..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-vještačenje? .. vještačenje je stvar do koje možda dođe, ako dođe do tužbe.. ,

 

Ne, vještačenje se može i prije zatražiti, prije nego je itko podnio prijavu ikakvom sudu, ali nitko nema vremena tebe učiti po 100 puta iste stvari.  Sve je to već bezbroj puta prožvakano u ovoj i srodnim temama...

 

😉

Bunker
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-opet, oponiraš, jače od tebe.. :) -zalutao si, tj pročitaj naslov teme.

-ili ako želiš, komentiraj citat, eu, zakon.. što piše?

-tko će tražiti vještačenje? ti? trgovac? čemu?

-po 100 puta učiti iste stvari? ok, evo 101, citat, čitaj, što piše?

 

Često postavljana pitanja|Jamstva, otkazivanje i vraćanje kupljene robe - Your Europe (europa.eu)

Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?

Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

-treba li 102.?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ihush , i kaj ti misliš da nakon što se ti obratiš nekoj ustanovi da ta ustanova šalje helikopter sa specijalcima koji tuku trgovca dok ti ne vrati pare ?? Tvoje obraćanje ustanovi je samo još jedan papir u balkanskom kolopletu kojeg su osmislili bjelosvjetski lopovi i barabe... A kako i kada bu završilo tvoje obraćanje ustanovi je film sa stotinjak mogućih scenarija....

I opet, nije to plašenje nego poduka da je svaki slučaj priča za sebe i da bi svaki kupac trebao prikupiti čim više informacija prije nego se odluči za put kojim će pokušati ostvariti neko svoje pravo... Srećom su tu svaštari poput tebe koji će ga podučiti kako pobijediti trgovca, ali ako treba budeš i raosa naučio o postanku života, možda usput baciš i epopeju o nekoj religioznoj temi, putu u svemir, aktualnim vojnim sukobima.... 😂
Bunker
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

Ihush , i kaj ti misliš da nakon što se ti obratiš nekoj ustanovi da ta ustanova šalje helikopter sa specijalcima koji tuku trgovca dok ti ne vrati pare ?? Tvoje obraćanje ustanovi je samo još jedan papir u balkanskom kolopletu kojeg su osmislili bjelosvjetski lopovi i barabe... A kako i kada bu završilo tvoje obraćanje ustanovi je film sa stotinjak mogućih scenarija....

I opet, nije to plašenje nego poduka da je svaki slučaj priča za sebe i da bi svaki kupac trebao prikupiti čim više informacija prije nego se odluči za put kojim će pokušati ostvariti neko svoje pravo... Srećom su tu svaštari poput tebe koji će ga podučiti kako pobijediti trgovca, ali ako treba budeš i raosa naučio o postanku života, možda usput baciš i epopeju o nekoj religioznoj temi, putu u svemir, aktualnim vojnim sukobima.... 😂

 -ok.. kakve veze s temom, postom ima ovaj post ili što instucije rade kao pravosuđe.. npr hoće li šjor ivo biti kriv-nevin? možemo o ratu, cijenama goriva.. ćevapima?

-šalju li specijalce s helikopterima? u kojem si ti filmu-temi? pitaš me što?

-imaš citat, što tamo piše? što si od tog pročitao? što osporavaš, ispravljaš ili što ti misliš, u kontekstu teme, osim što vičeš 'vještačenje!'.. kao sad o helikoprerima.

-kakve veze ovaj post ima s temom ili mojim prethodnim postom? ili nekim postom u temi? helikopteri? balkanski koloplet.. i stotinjak mogućih scenarija? .. ok, mogući scenariji su mogući, scenariji. Što ili što ti scenariji sadrže, moguć jedan ili više? Samo tvoju priču o vještačenju, odugovlačenu, neprovođenju po sudskoj presudi..? nema drugih scenarija? npr prijaviš i riješeno za par minuta tj kad nadležni inspektor preuzme slučaj a sve to možeš vidjeti na egrađani-statusu spisa kao na mingo odgovarajućoj stranici gdje sve to obaviš i pratiš.. tj scenarij koji ide u 99% nasuprot tvojeg 1% je, inspektor nazove-kontaktira trgovinu, nakon kratkog razgovora tebe zove trgovac i nudi ti, povrat, zamjenu.. pita te što želiš, dostavu itd. .. misliš da je taj scenarij nemoguć? varaš se.. tj to je 99%, tvoj je 1%.

 

-imaš li bolji prijedlog forumašu koji ima pitanje-situaciju? što mu ti savjetuješ, .. da traži ili da odustane? Kako mu ti možeš pomoći? Pomažeš li mu?

.. i ne zaboravi, ti si taj koji osporava zakon, pa eto opet citat, ne nešto što ja kažem, nego zakon-eu-mingo.. i ako nešto želiš od tog osporiti tad moraš priskrbiti kvalitetan argument, ne helikoptere i specijalce..

Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?

Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

-ide i 103.?

 

-što piše? jesi li pročitao, s razumijevanjem?

-prvi odlomak, neispravan proizvod, odbija po isteku jamstva-1g... to je početak, identično kao primjer-slučaj u temi, time je to 100% primjeren primjer, kao i odgovor, ne moj nego institucija-zakona.

-drugi odlomak, neovisno što trgovac govori o 1god, zakonsko jamstvo=2god.. zakon, ne ja, pa ako to osporavaš, kako?

-treći odlomak, neispravno mora popraviti ili povrat novca, opet ne kažem to ja nego zakon.. ti kažeš što? vještačenje? .. helikopteri? pričinjava ti se.

.. kažu, ako on to tad odbije, prijaviti. Tad će to riješiti institucije-zakon i vjeruj, riješavaju, barem 99% u odnosu na tvoje primjere 1%.. i naravno svi scenariji su 'mogući' ali malo vjerojatni, npr da se sad spuste marsovci i pojedu specijalce u helikopreru.. 'moguće' no nije vjerojatno a u pravu-zakonu (i osporavanju istih) se ne trkelja o nećem 'mogućem' nego što piše, kako se tumači i tko tumači,.. ne tumačim ja, ti, trgovac, nego zakonodavac, tj eu i mingo, pa kad prijaviš i kad mingo nešto napravi ako trgovac nije zadovoljan ... ništa, jer ne tumači on zakon, nego mingo. Tad ako on nešto osporava, on to tad mora dokazivati, ne kupac-potrošač, durga tema i ako želiš otvori je pa tamo savjetuj trgovce u takvom scenariju kao 'mogućem' uz marsovce itd.

 

-kako će mingo tumačiti, riješiti? -to ćemo znati ili to će konkretan potošač znati, kad prijavi slučaj nadležnima.. ako to ne napravi, neće znati. .. no ti znaš, jer si to saznao na 'ručkićima'? .. smiješno-tužno, pa i realno.

 

edit***

-ili, možda je opet vrijeme za prizivanjem modova? tj modovi moderiraju teme-forum, po pravilima teme-foruma.. što uključuje:

-da se u temi piše o temi, naslov je? + pripadajući zakon, a to je vrlo važno jer je to tad tema koja nije proizvoljna, nema mišljenja-tumačenja tj postoji relevantno tumačenje a njega daje zakon-zakonodavac pri čemu je naše mišljenje nevažno, možemo se ne slagati sa zakonom no moramo ga se pridržavati itd.. odnosno, kad to želiš osporiti, tad mod može reagirati jednako kao što može na karikirano 2+2 različito od 4 .. tj to je tad spam, trolanje, opstukcija itd. i na svaku tvrdnju, na svaki ispravak, osporavanje može se i od tebe zatražiti argument koji tad 'moraš' dati.. to je ono što moderiranje teme znači.

.. ili ćemo nastaviti s citiranjem zakona, 104, 105.. može, lako je copy-paste.. no gdje su moderatori da takvu potrebu eliminiraju?

-ja ne osporavam tvoje mišljenje, neog navodim zakon.. tad je tvoje mišljenje nevažno, tvoje tumačenje nije relevantno, čak i da oboje mislimo isto, jednako moramo poštivati zakon a tumači ga nadležni, ne mi pa ni moderatori u temi tj ni oni ne mogu isčitati nešto što ne piše ili tumačiti različito od tumačenja institucija.

-što rade moderatori u temi? ništa.. a mogli bi, tj evo opet, citat

Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?

Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

- što ćemo dobiti ako se ponovi još 100 puta? tko će biti u pravu-krivu? što znači moderirati temu? + ova tema je direktno oslonjena na zakon, ne slobodna tema o kuhanju, ćevapima, helikopterima, o mišljenjima i sl. tad nema raznih tumačenja nego samo jedno a to ako je bitno može i bug-časopis ili mediji postaviti pitanje nadležnima, mingo-gov.. i dobit će odgovor, službeni-važeći.. koji će biti identičan gornjem citatu jer je to naprosto zakon i ne može odgovor zakonodavca biti različit od zakona kojeg je donio ili vlatitog tumačenja. Rade li to modovi ili bug?.. zašto ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2022 13:06 (ihush).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice