Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.270.354
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
texas.bug kaže...

Naručio sam komponentu preko web shopa po objavljenoj cijeni koja je u trenutku narudzbe bila nesto niza od uobicajene.

Da bi sutradan trgovac, odnosno web shop, poslao poruku da trenutno odabrani proizvod nije raspoloziv.

To naravno nije točno jer je proizvod odnosno komponenta je raspoloživa na njihovim stranicama, i sad i u trenutku kad su poslali e-mail, ali po znatno višoj cijeni.

 

Koja su točno moja prava?

 

 

P.S. postoji određena sličnost sa ovim člankom, ali se nažalost ipak ne radi o tako velikom popustu

https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/zivot/je-li-u-pravu-kupac-ili-trgovac-splicanki-stopirali-kupnju-na-snizenju-u-web-shopu-nisam-ja-kriva-sto-su-kaput-sa-200-na-20-eura-spustili-greskom-1002798

 Morat ces vjerojatno prijavu slat. Al nema druge nego inzistirat. Poslikaj da je proizvod raspoloziv na webu s drugom cijenom. Takodjer cemo potvrditi raspravu od prije par stranica (odnosno dio nje).

10 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Imam screenshot sa danasnjim datumom da imaju bas tocno tu komponentu.  Ali po skoro duploj cijeni.

Imam naravno i e-mail sa narudzbom po nizoj cijeni od jucer.

 

 

Međutim kako ih "natjerati" da prodaju po cijeni po kojoj je narudzba napravljena? Jasno je da to web shop to ne zeli. 

 

Na sto se pozvati, kome ih prijaviti. 

Ovo nije prvi put da bude niza cijena pa se trgovac izmotava. Sto napravit u takvim situacijama?

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Platio si? Dobio račun da je plaćeno po toj cijeni?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava. Kao sto to uvijek bude kad se kupuje na internetu. 

 

Sutradan stize poruka da nije dostupno, cak nisu napisali niti da otkazuju, samo nije dostupno bez daljnjih objasnjenja, ali na web shopu jest bas ta komponenta dostupna, uz dosta veca cijenu.

 

Da li je pravno razlika u ovom slucaju ako se odlucim na razlicite vrste placanja, ako platim odmah karticom, ili pouzecem?

 

Samo kazem, ovo se ne događa prvi put, i zanima me sto se moze zakonski napravit u ovakvim slucajevima.

 

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
texas.bug kaže...

Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava. Kao sto to uvijek bude kad se kupuje na internetu. 

 

Sutradan stize poruka da nije dostupno, cak nisu napisali niti da otkazuju, samo nije dostupno bez daljnjih objasnjenja, ali na web shopu jest bas ta komponenta dostupna, uz dosta veca cijenu.

 

Da li je pravno razlika u ovom slucaju ako se odlucim na razlicite vrste placanja, ako platim odmah karticom, ili pouzecem?

 

Samo kazem, ovo se ne događa prvi put, i zanima me sto se moze zakonski napravit u ovakvim slucajevima.

 

 

Ja bi prijavio na inspekciju, objasnio da i dalje drže u ponudi s većom cijenom (što pobija tvrdnju da nemaju/ da nije dostupno) i njih u cc, mislim da bi to išlo prilično brzo.

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Texas, a da li su isti interni brojevi pod kojima se vodi taj isti proizvod sa dvije različite cijene ( sku, id, i sl oznake ) ?
Bunker
12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
texas.bug kaže...

Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava. Kao sto to uvijek bude kad se kupuje na internetu. 

 

Sutradan stize poruka da nije dostupno, cak nisu napisali niti da otkazuju, samo nije dostupno bez daljnjih objasnjenja, ali na web shopu jest bas ta komponenta dostupna, uz dosta veca cijenu.

 

Da li je pravno razlika u ovom slucaju ako se odlucim na razlicite vrste placanja, ako platim odmah karticom, ili pouzecem?

 

Samo kazem, ovo se ne događa prvi put, i zanima me sto se moze zakonski napravit u ovakvim slucajevima.

 

 

 Jesi siguran da je račun? Baš piše Račun br xxx/xxx? Ili je to samo pregled tvoje narudžbe?

Dosta trgovina, webshopova imao više uvoznika i dosta njih imaju čak i po 5-6 identičnih proizvoda na webu ali od različitog uvoznika.
Naravno da se može dogoditi da neki uvoznik ima ludu akciju tog proizvoda a ostalih 4-5 nemaju pa taj jedan ima akciju po 500kn a ostali i dalje imaju cijene 1000+ kn.

Prvi uvoznik što je imao akciju, rasproda to u par minuta, web shop ne ažurira cijene po par sati (večina njih ako ne i svi imaju automatiku, koja možda 1x-2x dnevno ažurira stanje i cijene) , ti klikneš, oni idu naručiti i gle čuda nema više toga.

 

Zato slabo tko šalje odmah čim ti klikneš račun na email a po meni račun je nešto na što bi se mogao okačiti i tražiti svoja prava jer on predstavlja ugovor. Malo je čudno da netko šalje odmah račun pogotovo ako je nije plaćeno i radi se o pouzećem.

Ako naručiš pouzećem, tebe to ne veže da ti to stvarno želiš kupiti i bez ikakve prtljancije ti možeš trgovini napisati odustajem, ili čak i ako trgovina pošalje paket ti bez ikakvih problema možeš odbiti preuzimanje paketa. Isto tako ne bi niti trgovinu trebalo vezati za nešto i mogu bez nekih obaveza tebi napisati da nemaju, ne mogu poslati, ne žele ti poslati itd itd.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...
Texas, a da li su isti interni brojevi pod kojima se vodi taj isti proizvod sa dvije različite cijene ( sku, id, i sl oznake ) ?

 Isti broj artikla na mojoj narudzbi i sad u webshopu. Upravo sam provjerio.

I naravno ista je komponenta. 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...
texas.bug kaže...

Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava. Kao sto to uvijek bude kad se kupuje na internetu. 

 

Sutradan stize poruka da nije dostupno, cak nisu napisali niti da otkazuju, samo nije dostupno bez daljnjih objasnjenja, ali na web shopu jest bas ta komponenta dostupna, uz dosta veca cijenu.

 

Da li je pravno razlika u ovom slucaju ako se odlucim na razlicite vrste placanja, ako platim odmah karticom, ili pouzecem?

 

Samo kazem, ovo se ne događa prvi put, i zanima me sto se moze zakonski napravit u ovakvim slucajevima.

 

 

 Jesi siguran da je račun? Baš piše Račun br xxx/xxx? Ili je to samo pregled tvoje narudžbe?

Dosta trgovina, webshopova imao više uvoznika i dosta njih imaju čak i po 5-6 identičnih proizvoda na webu ali od različitog uvoznika.
Naravno da se može dogoditi da neki uvoznik ima ludu akciju tog proizvoda a ostalih 4-5 nemaju pa taj jedan ima akciju po 500kn a ostali i dalje imaju cijene 1000+ kn.

Prvi uvoznik što je imao akciju, rasproda to u par minuta, web shop ne ažurira cijene po par sati (večina njih ako ne i svi imaju automatiku, koja možda 1x-2x dnevno ažurira stanje i cijene) , ti klikneš, oni idu naručiti i gle čuda nema više toga.

 

Zato slabo tko šalje odmah čim ti klikneš račun na email a po meni račun je nešto na što bi se mogao okačiti i tražiti svoja prava jer on predstavlja ugovor. Malo je čudno da netko šalje odmah račun pogotovo ako je nije plaćeno i radi se o pouzećem.

Ako naručiš pouzećem, tebe to ne veže da ti to stvarno želiš kupiti i bez ikakve prtljancije ti možeš trgovini napisati odustajem, ili čak i ako trgovina pošalje paket ti bez ikakvih problema možeš odbiti preuzimanje paketa. Isto tako ne bi niti trgovinu trebalo vezati za nešto i mogu bez nekih obaveza tebi napisati da nemaju, ne mogu poslati, ne žele ti poslati itd itd.

To može ako imaš dva ista artikl s dvije cijene na webu. Ako imaš samo jedan artikl onda je broj dobavljača nebitan za kupca.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...
texas.bug kaže...

Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava. Kao sto to uvijek bude kad se kupuje na internetu. 

 

Sutradan stize poruka da nije dostupno, cak nisu napisali niti da otkazuju, samo nije dostupno bez daljnjih objasnjenja, ali na web shopu jest bas ta komponenta dostupna, uz dosta veca cijenu.

 

Da li je pravno razlika u ovom slucaju ako se odlucim na razlicite vrste placanja, ako platim odmah karticom, ili pouzecem?

 

Samo kazem, ovo se ne događa prvi put, i zanima me sto se moze zakonski napravit u ovakvim slucajevima.

 

 

 Jesi siguran da je račun? Baš piše Račun br xxx/xxx? Ili je to samo pregled tvoje narudžbe?

Dosta trgovina, webshopova imao više uvoznika i dosta njih imaju čak i po 5-6 identičnih proizvoda na webu ali od različitog uvoznika.
Naravno da se može dogoditi da neki uvoznik ima ludu akciju tog proizvoda a ostalih 4-5 nemaju pa taj jedan ima akciju po 500kn a ostali i dalje imaju cijene 1000+ kn.

Prvi uvoznik što je imao akciju, rasproda to u par minuta, web shop ne ažurira cijene po par sati (večina njih ako ne i svi imaju automatiku, koja možda 1x-2x dnevno ažurira stanje i cijene) , ti klikneš, oni idu naručiti i gle čuda nema više toga.

 

Zato slabo tko šalje odmah čim ti klikneš račun na email a po meni račun je nešto na što bi se mogao okačiti i tražiti svoja prava jer on predstavlja ugovor. Malo je čudno da netko šalje odmah račun pogotovo ako je nije plaćeno i radi se o pouzećem.

Ako naručiš pouzećem, tebe to ne veže da ti to stvarno želiš kupiti i bez ikakve prtljancije ti možeš trgovini napisati odustajem, ili čak i ako trgovina pošalje paket ti bez ikakvih problema možeš odbiti preuzimanje paketa. Isto tako ne bi niti trgovinu trebalo vezati za nešto i mogu bez nekih obaveza tebi napisati da nemaju, ne mogu poslati, ne žele ti poslati itd itd.

 Malo gledam po internetu, i nije to bas tako jednostavno. Jedno je kupac i njegovo odustajanje, a drugo je trgovac. Stavio sam gore clanak iz slobodne, i na f.hr netko tvrdi da je trgovina obavezna ispostovat narudzbu i da su te zene iz clanka nakon intervencije inspektorata dobile kupljeno. Ne znam da li je u pravu, da znam ne bi tu pitao.

 

Trgovina ima na stanju identican proizvod pod identicnim brojem. 

I poslali su mi potvrdu narudzbe po jednoj cijeni, pa naknadno da nije dostupno bez daljnjih objasnjenja. Ali dostupno jest.

 

Svakako cu kontaktirati zastitu potrosaca, ali to mogu tek u petak ujutro. Imam screenshot narudzbe po jednoj cijeni i screenshot njihovog weba dan poslije po drugoj (u oba slucaja isti njihov interni broj artikla i naravno potpuno isti proizvod) i e-mail i kojem tvrde da toboze nemaju.

 

Sa ovom akcijom potpumo si u krivu. Trgovina uvijek ima određen broj primjeraka koje ce prodati. Ako dobavljac ima pr. 25 komada onda ne moze se dogodit da prodaju 26, namjesteno je na max 25 komada i nakon toga nema mogucnosti kupnje. Međutim u slucaju kad nesto kosta 2100 kn, a web shop oglasi cijenu 1200 kn, onda ce se trgovac pokusati izvuci od prodaje. 

Nisu oni prodali nista sto nemaju, imaju na stanju i danas im je po redovnoj cijenu. Samo ne zele prodati po cijeni koju su imali na web shopu jucer i po cijeni po kojoj sam ja, i ne samo ja napravio narudzbu.

 

Da li se zakonski mogu izvuci ne znam.

 

 

 

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
texas.bug kaže...

Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava. Kao sto to uvijek bude kad se kupuje na internetu. 

 

Sutradan stize poruka da nije dostupno, cak nisu napisali niti da otkazuju, samo nije dostupno bez daljnjih objasnjenja, ali na web shopu jest bas ta komponenta dostupna, uz dosta veca cijenu.

 

Da li je pravno razlika u ovom slucaju ako se odlucim na razlicite vrste placanja, ako platim odmah karticom, ili pouzecem?

 

Samo kazem, ovo se ne događa prvi put, i zanima me sto se moze zakonski napravit u ovakvim slucajevima.

 

 

 -prijavi na mingo..

-roba je dostupna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

@texas.bug

A prijavi, besplatno je ...




@ihush

Da je sudac biti lako onda bi to bio svatko : računom se smatra i svaka isprava ili obavijest koja mijenja prvobitni račun i koja se izričito i nedvojbeno odnosi na njega, i taj jednostavni manevar omogućuje svakom izdavatelju računa da obezvrijedi prvotno izdani račun.

Tematiku računa određuje više zakona :

-Opći porezni zakon (Narodne novine, broj: 147/08, 18/11, 78/12, 136/12, 73/13)

-Zakon o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine broj 73/13 )

-Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 177/04, 73/08, 80/10, 114/11, 22/12, 144/12)

-Pravilnik o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 95/05, 96/06, 68/07, 146/08, 2/09, 9/09 - ispravak, 146/09, 123/10, 137/11, 61/12, 79/13)

-Zakon o zaštiti potrošača

-Zakon o obveznim odnosima

-Zakon o fiskalizaciji


Pa ti si bar knjigovođa i morao bi znati kada i kako račun postaje važeći ili nevažeći. To što je papir na kojem piše račun ubačen u kutiju sa proizvodom u kojem je artikal koji će tek biti plaćen pouzećem , e to je tek početak pričice, a kraj ovisi o sucu koji bu uzeo u obzir gore navedene zakone. Hrvatska iskustva nam govore da čak i na osnovu istih ulaznih detalja finalna presuda može biti različita....

Državni inspektorat nije kraj priče, osporavanjem njihovog rješenja ulaziš u čuvene hrvatske pravosudne vode gdje je sve moguće...
Bunker
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

texas.bug jučer 20:01 :
Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava...


texas.bug jučer 22:56 :
I poslali su mi potvrdu narudzbe po jednoj cijeni,...

To su ti bitno različite stvari, plus kaj postoje pravila u kojem trenutku je račun važeći , fiskaliziran i sl...
Bunker
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

@texas.bug

A prijavi, besplatno je ...




@ihush

Da je sudac biti lako onda bi to bio svatko : računom se smatra i svaka isprava ili obavijest koja mijenja prvobitni račun i koja se izričito i nedvojbeno odnosi na njega, i taj jednostavni manevar omogućuje svakom izdavatelju računa da obezvrijedi prvotno izdani račun.

Tematiku računa određuje više zakona :

-Opći porezni zakon (Narodne novine, broj: 147/08, 18/11, 78/12, 136/12, 73/13)

-Zakon o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine broj 73/13 )

-Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 177/04, 73/08, 80/10, 114/11, 22/12, 144/12)

-Pravilnik o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 95/05, 96/06, 68/07, 146/08, 2/09, 9/09 - ispravak, 146/09, 123/10, 137/11, 61/12, 79/13)

-Zakon o zaštiti potrošača

-Zakon o obveznim odnosima

-Zakon o fiskalizaciji


Pa ti si bar knjigovođa i morao bi znati kada i kako račun postaje važeći ili nevažeći. To što je papir na kojem piše račun ubačen u kutiju sa proizvodom u kojem je artikal koji će tek biti plaćen pouzećem , e to je tek početak pričice, a kraj ovisi o sucu koji bu uzeo u obzir gore navedene zakone. Hrvatska iskustva nam govore da čak i na osnovu istih ulaznih detalja finalna presuda može biti različita....

Državni inspektorat nije kraj priče, osporavanjem njihovog rješenja ulaziš u čuvene hrvatske pravosudne vode gdje je sve moguće...

 -lupetaš gluposti.. smisao?

 

bunker kaže...

texas.bug jučer 20:01 :
Narucio pouzecem i dobio na e-mail racun u koji je ukljucena i dostava...


texas.bug jučer 22:56 :
I poslali su mi potvrdu narudzbe po jednoj cijeni,...

To su ti bitno različite stvari, plus kaj postoje pravila u kojem trenutku je račun važeći , fiskaliziran i sl...

 .. ne nema smisla, samo gluposti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
texas.bug kaže...

 Malo gledam po internetu, i nije to bas tako jednostavno. Jedno je kupac i njegovo odustajanje, a drugo je trgovac. Stavio sam gore clanak iz slobodne, i na f.hr netko tvrdi da je trgovina obavezna ispostovat narudzbu i da su te zene iz clanka nakon intervencije inspektorata dobile kupljeno. Ne znam da li je u pravu, da znam ne bi tu pitao.

 

Trgovina ima na stanju identican proizvod pod identicnim brojem. 

I poslali su mi potvrdu narudzbe po jednoj cijeni, pa naknadno da nije dostupno bez daljnjih objasnjenja. Ali dostupno jest.

 

Svakako cu kontaktirati zastitu potrosaca, ali to mogu tek u petak ujutro. Imam screenshot narudzbe po jednoj cijeni i screenshot njihovog weba dan poslije po drugoj (u oba slucaja isti njihov interni broj artikla i naravno potpuno isti proizvod) i e-mail i kojem tvrde da toboze nemaju.

 

Sa ovom akcijom potpumo si u krivu. Trgovina uvijek ima određen broj primjeraka koje ce prodati. Ako dobavljac ima pr. 25 komada onda ne moze se dogodit da prodaju 26, namjesteno je na max 25 komada i nakon toga nema mogucnosti kupnje. Međutim u slucaju kad nesto kosta 2100 kn, a web shop oglasi cijenu 1200 kn, onda ce se trgovac pokusati izvuci od prodaje. 

Nisu oni prodali nista sto nemaju, imaju na stanju i danas im je po redovnoj cijenu. Samo ne zele prodati po cijeni koju su imali na web shopu jucer i po cijeni po kojoj sam ja, i ne samo ja napravio narudzbu.

 

Da li se zakonski mogu izvuci ne znam.

 Koliko sam upoznat potvrda/pregled narudžbe nije ugovor.

Ne znam kako je bilo u članku, ali možda je trgovina slala automatski račune na mail a možda je jednostavno tako odlučila jer imaju ogromne marže i možda im ta roba uopće nije išla u minus.

Koliko sam i upoznat, trgovci niti ne smiju prodavati robu u minus i ako im je nešto nabavna 1000kn ne bi to smjeli prodavati za 500kn.

Što se tiče akcija, računaj da npr imaš jednog uvoznika a na tog uvoznika je povezano 1000 trgovina. Trgovine nisu povezane sa dobavljačem u real time, već se povlači ažurni cjenik tipa u 12h od dobavljača i program taj ažurni cjenik diže na web trgovca.
Povukao u 12h a u 12:01h više toga nema, sljedeće povlačenje cjenika ide tipa u 18h i naravno da toga više nema u cjeniku dobavljača a od 12-18h ako niko ljudsko biće koje radi u trgovini nije skužilo da toga nema i ručno maknulo prozivod, normalno da je tih 6h i dalje dostupno trgovnini na webu. To što trgovini piše da ima 25 komada ne znači da kod uvoznika ima 25 jer nije to povezano u realnom vremenu i ne radi se ažuriranje trgovine-dobavljača svake sekunde.

Ne znam koliko tu zakonski možeš nešto napraviti, ali možeš tražiti mišljenje i online preko mingo pa nam javiti. Najgore što nitko od vas koji tu piskaraju, kažu da budu radili prijavi i ne znam šta, više se nikada ne jave da nam jave što je točno i tko je u pravu.

Isto me tako zanima što je bilo sa njuskac i ventilatorima, ali ni čm od njega više....

love2ml86 kaže...

To može ako imaš dva ista artikl s dvije cijene na webu. Ako imaš samo jedan artikl onda je broj dobavljača nebitan za kupca.

 Da, to je istina, to sam i pisao.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.6.2022 16:20 (FakeDeath).
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 jučer 22:30
To može ako imaš dva ista artikl s dvije cijene na webu. Ako imaš samo jedan artikl onda je broj dobavljača nebitan za kupca.

Nemora to nužno biti baš tako. Npr, webshop uzme ryzen5 od asbisa , odredi mpc, dodijeli sku i to je pravno jedan artikal. U nekom trenutku je to prodao, uzme isti ryzen5 od msana po drugoj cijeni, dodijeli mu drugi sku i mpc i pravno je to drugi artikal makar se u oba slučaja radi o apsolutno istom procesoru. Čak je nebitno da li istovremeno oba ili samo jedan egzistira na webshopu , ako su dva onda će biti dve mpc i dva sku, a ako je jedan onda je to drugi sku i mpc od onog koji je uklonjen sa webshopa... Problem za trgovca će nastati ako je to isti sku, jer dok sam se malo petljao sa frendovim webshopom ja nisam mogao ručno dodijeliti isti sku nakon što ga se jednom dodijeli unosom novih artikala na webshop. Nova količina robe je dolazila sa novom pratećom dokumentacijom i uvjek je dodjeljivan novi sku automatikom.... Možda bi se to ručno i moglo promijeniti ali nevidim trgovčev smisao u takvom postupanju...


Bunker
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ma da, sve se to svodi na jedno te isto.

Mogu danas imati na webu jednu stvar sa šifrom 12345 a drugi dan istu tu stvar sa šifrom jedandvatičetrpet, tu se većinom radi o istom proizvodu ali različiti uvoznici.

 

Imao odmah 5 različitih šifri na webu ili svaki dan drugu, svodi se na isto i po meni se ne može kačiti na to da ako je 12345 bio 500kn i nema ga više, da moraju isporučiti jedandvatičetrpet po 500kn jer eto to je isto...

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Neki dan sam naletio na nivelirske lasere na Abrakadabra i cijena 0 kuna.... naravno odmah narucim i narudzba uredno zaprimljena...

Prode vikend i sjetim se ja pogledat sta je... naravno valjda su skuzili i pise da je narudzba otkazana... i danas dobijem i mail "otkaz od strane dobavljaca" da nisu u mogucnosti isporucit, greska u sustavnu bla bla mozemo vam ponuditi popust od 5% za iducu kupnju.... 

 

Jel to nasi svojevoljno otkazuju ili moraju dat po cijeni koja je bila navedena kao i fizicki u trg sto moraju dat cijenu s police?

VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Trebali bi, no......

Zakon ih direktno obavezuje na to, no s druge strane, mislim da to rijetko kad prodje.....

Naravno, koliko god ce biti misljenja i tumacenja, dok god se uredno ne pocme svaki ovakav slucaj prijavljivati, ne samo u web trgovinama, opcenito, vecina trgovaca ce se pokusati izmigoljiti od osnovne premise zakona - kupac ima pravo robu kupiti po istaknutoj cijeni......
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

u slučaju kao abrakadabra.. je problem jurisdikcija, nije hr-eu.. i tad (naš) zakon nema ništa s tim.. tj trgovina daje 5% .. što je znak neke kompenzacije, recimo korektno (barem nešto, jer ne moraju ništa..).

-to je tako, tj može se žaliti trgovcu, može ga se prijaviti, matičnoj-nadležnoj državi-sudu.. koji će možda sankcionirati ili što već.. no, dont hold your breath.. rekli bi s pravom francuzi engleskog govornog područja :))

 

edit: ili ako netko nije znao.. prava potrošača, zakon, to se odnosi na 'nas', na hr-eu, ne na ostatak svijeta i time to praktički nema što raditi u ovoj temi, tj kupac ako želi zaštitu zakona mora kupovati u trgovini koja je pod nadležnosti odgovarajućeg zakona, prevedeno, recimo eu, ne kina.. mada i kina ima svoje zakone i može se tamo pokušati ostvariti neko potrošačko pravo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2022 23:14 (ihush).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Koliko vidim Abrakadabra prijavljena kao d.o.o u HR, zasto ne bi podlijegalo HR zakonima?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...

Koliko vidim Abrakadabra prijavljena kao d.o.o u HR, zasto ne bi podlijegalo HR zakonima?

 -točno.. moja greška (za kineze..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
jocommb kaže...

Neki dan sam naletio na nivelirske lasere na Abrakadabra i cijena 0 kuna.... naravno odmah narucim i narudzba uredno zaprimljena...

Prode vikend i sjetim se ja pogledat sta je... naravno valjda su skuzili i pise da je narudzba otkazana... i danas dobijem i mail "otkaz od strane dobavljaca" da nisu u mogucnosti isporucit, greska u sustavnu bla bla mozemo vam ponuditi popust od 5% za iducu kupnju.... 

 

Jel to nasi svojevoljno otkazuju ili moraju dat po cijeni koja je bila navedena kao i fizicki u trg sto moraju dat cijenu s police?

 Sad posalji prijavu i trazi po toj cijeni i obavijesti nas o ishodu. Svakako ce pomoc u razjasnjavanju rasprave od prije par dana. Ovo je vec drugi slucaj da je tu naveden s ovim primjerom al nemamo rezultat ishoda.

Damir22 kaže...
Trebali bi, no......
Zakon ih direktno obavezuje na to, no s druge strane, mislim da to rijetko kad prodje.....

 Pises kontradiktorne tvrdnje. Ako bi trebali, i zakon ih obvezuje, nema se sto dalje razmisljat da to "rijetko prodje". Prodje svaki puta kad se prijavi. Ne moze nekad proc nekad ne, odnosno, jasno ce bit navedeno ako ne prodje zasto nije proslo. Obzirom na rasprave od nedavno, 100% prolazi.

14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Nisam do sada nikad imao takvih akcija kod nas pa cu probat terat da vidim do kud ide... Poslao sam mail nazad curi koja mi se javila pa cemo vidjet sta ce biti...
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
S obzirom na rasprave, daj molim te, podsjeti me, gdje, kad i kome je proslo?
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Jocommb , iako si debelo svjestan da je cijena od nula kuna pravno nemoguća, te da se radi o ljudskoj ili softverskoj grešci, ti ćeš svejedno "ganjati da vidiš do kuda ide" .... Može li niže i ljigavije od toga... ??
Bunker
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
S obzirom na rasprave, daj molim te, podsjeti me, gdje, kad i kome je proslo?

 Rasprava je bila "kad" je sklopljen ugovor. U okviru toga je i ovo raspravljano. Ja sam izmedju ostalog rekao da se unatrag par godina trgovci ovoga ne drze, odnosno da se nesto promjenilo al da nisam pratio sto ali da mislim da ima veze s sklapanjem ugovora jer je prije uvijek stizao racun na mail odmah, sad stizu ponude. Prije su se uvijek morali drzat ovoga ako je ugovor sklopljen. Nisam dovoljno dobro pratio sto se promjenilo da su prije morali ispostovati ove stvari, a danas ne moraju. Po raspravi, i dalje moraju, te samim time, nakon prijave oni moraju ispostovati tu cijenu koja je napisana na webu jer je ugovor sklopljen.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2022 12:19 (sandokan111).
14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
A sta tebe zaboli jel moze i nemoze? Samo sam cekao nekog pametnjakovica koji ce krenit moralizirat... Ono vise od 90 posto razgovora u temi oko varanja trgovaca i sad si se nasao prodavat moral...
Ako oni po reklamama mogu pisat i govorit kupite za 0 kuna e pa i ja sam kupio za 0 kuna...
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2022 13:11 (jocommb).
10 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
jocommb kaže...

Neki dan sam naletio na nivelirske lasere na Abrakadabra i cijena 0 kuna.... naravno odmah narucim i narudzba uredno zaprimljena...

Prode vikend i sjetim se ja pogledat sta je... naravno valjda su skuzili i pise da je narudzba otkazana... i danas dobijem i mail "otkaz od strane dobavljaca" da nisu u mogucnosti isporucit, greska u sustavnu bla bla mozemo vam ponuditi popust od 5% za iducu kupnju.... 

 

Jel to nasi svojevoljno otkazuju ili moraju dat po cijeni koja je bila navedena kao i fizicki u trg sto moraju dat cijenu s police?

Tako je slično i sa Mall.hr bilo. Znatno nižu cijenu su stavili. Ljudi koji su napravili narudžbe po povoljnijoj cijeni, obaviješteni su da je došlo do nenamjernog propusta u cijeni te su narudžbe stornirali, također im je bio ponuđen i neki drugi artikl, ili 200 kn i sl. Te svi oni koji nisu prihvatili navedeno i inzistirali na isporuku artikla po cijeni kojoj su i naručili, dobili su na kraju artikl.
Tako da ovdje vidim sličan scenarij, nude ti 5%, lijepo možeš odbiti tu ponudu i tražiš da ti isporuče artikl po cijeni kojoj si i naručio.

8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Sad se gubimo....

 

Sto je onda kontradiktorno u izjavi "Zakon ih direktno obavezuje na to, no s druge strane, mislim da to rijetko kad prodje....."

 

Dali ih zakon obavezuje? Naravno. Dali trgovci traze sve moguce nacine da ne ispostuju takve cijene? Naravno.

 

Sad, sto ce, kada ce i dali ce neka agencija, mjerodavno tijelo, sud, vijece ili netko donjeti u obliku "odluke" ili "presude".... takvih informacija, koliko sam uspio pratiti ovu temu, jednostavno nemamo.

 

Dakle, nitko se nije javio u epilog ovakvog problema, i rekao - nakon xy dana, tjedana, mjeseci, godina, taj i taj je donio takvu i takvu odluku.

 

Znaci, na toj low level instanci i relaciji kupac-trgovac, iako trgovca zakon obavezuje da proda po istaknutoj cijeni, bez ulazenja u diskusiju dali je ta cijena posljedica greske, previda, nemara, trgovci ipak takve stvari lagano odyebavaju, i rijetko kad prodjeda oni stvarno bez ikakvog natezanja isporuce po toj cijeni....

 

Na tu relaciju se odnosila moja izjava, ne na to (ponavljam) dali ce, kada ce, tko ce i sto ce reci, naloziti ili narediti trgovcu....

 

Kako sam vec govorio, ovakve situacije s "pogresnim" cijenama su svakodnevnica u trgovinama, trgovackim centrima i slicnima, barem jednom u svakoj posjeti trgovinama koje posjecujem primjetim da neka cijena ne stima, odnosno, da je na blagajni naplaceno drugacije nego sto je istaknuto na proizvodu.

 

Rasprava s trgovcem, ili blagajnikom je besmislena, jer je mantra uvijek ista - cijena je takva u kompjuteru. "Netko je promjenio u kompjuteru, a mi nismo stigli fizicki promjeniti. Ne mozemo mi tu nista. To nije nas problem. Sefa, poslovodje, odgovorne osobe nema, a ja vam nista ne mogu pomoci. Bas me briga."

 

Odgovorna osoba, ako i dodjes do nje/njega, diskusiju uglavnom nastavlja u istom tonu, briga me sto pise na polici, cijena u kompjuteru je mjerodavna. I nikakav argument tu ne pomaze, ne argument u smislu "hocu to po toj cijeni", vec cisto kao upozorenje, ljudi, ne stima vam cijena, rijesite to, da nebi bilo problema.... Njih to jednostavno ne zanima.

 

Mozda eventualno jednom ili dva puta sam dozivio da je netko rekao "hvala, evo odmah idem to promjeniti", a niti jednom da je itko rekao - da, to je greska, no vi svakako imate pravo kupiti po toj cijeni koja je istaknuta".....

 

Svi racunaju na to da se nitko nece zezati s prijavom zato sto je jogurt platio 5,99, umjesto 5,49 koliko pise na njemu..... i zbog toga i nedostaje svijesti trgovaca, odgovornih osoba, pa i obicnih radnika, da je cijena zakon, i da nista nije mjerodavnije od cijene istaknute na proizvodu.

 

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice