Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.270.287
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
tomo100brt kaže...

Imam problem sa Sony WH-1000XM4 slušalicama. Već su dva puta bile na servisu, EXTREME digital ih je dva puta slao, prvi put su škripanje trake za glavu popravili zamijenom trake preko glave što je jedan problem riješen, ali nisu popravili tuckanje u desnoj stranu slušalica. Drugi put su opet zamijenili traku preko glave, nije mi jasno zašto pošto prvi put nije pomoglo i naravno problem opet nisu riješili. Što je gore, problem se ponekad počeo pojavljivati i na lijevoj slušalici. Glavno pitanje je kad ja mogu tražiti zamijenu za isti proizvod jer ovako mogu igrati mačke i miša sa njima godinama pošto je sad prošlo 10 mjeseci od kupnje? Imam li pravo na novi isti proizvod? Ako slučajno netko zna trbam pomoć jer je ovo više nedopustivo.

 Najbitnija stvar, EXTREME digital. Morat ces se natezati jer oni nisu pod hrvatskom ingerencijom, znaci nemas ih kome prijavit osim nekome u Madjarskoj ili https://europa.eu/. S europa.eu nemam bas najbolja iskustva, kad sam slao upit za reklamaciju u UK, odgovorili su mi nakon 3 mjeseca. Do tad sam sam rjesio stvar vec drugim putem. Da si u Hrvatskoj mogao bi ih prijaviti trznoj, za ED nece biti vajde.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pozdrav,

Bivsi vlasnik stana je 2018 kupio perilicu u razdoblju akcije 2+3g garancije uz uvjet da se dodatne 3g garancije produze na web stranici partum hr. Kako sam kupio stan te dobio navedeni uredaj te samo racun kupnje, pojavio se sitan kvar na perilici u 5/2021.
Prijavio sam kvar partumu, te su mi naveli da osim racuna i izjave dostavim i obrazac protect jamstva.
Sa bivsim vlasnikom nisam u nikakvom kontaktu te ga ni ne mogu traziti navedeno, da li imam sanse da mi poprave uredaj?

Sto mislite? Racun naravno imam

Hvala
Ll
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-to nije jamstvo (klasično) nego osiguranje, natezanje i na sve načine će pokušati izbjeći podmirenje troška, možda dobiješ npr 30kn itd. + platit ćeš sve sam ali zašto ne pokušati, tj reklame su upravo takve dok zakon kaže da za ostvarivanje prava nije nužan (samo poželjan) račun i sl.. ostaje ti jedini problem što to nije jamstvo pa time ni pod tim dijelom zakona tj ovisi kako će tko tumačiti. Ovo su obična osiguranja i važna su 'sitna slova', tj kad zatražiš i dobiješ službeni odgovor znat ćeš dalje.

-kao kupac-potrošač, možeš se pozvati npr na zavaravajuće oglašavanje tj inzistirati da je to reklamirano kao jamstvo .. dok to što nisi ti osobno bio kupac ne mijenja baš ništa, tj prava ostaju i prenose se s vlasništvom, tj nije uređaj vezan nekim imenom-osobe .. ali istina oni mogu reći da je ugovorni odnos sklopljen između osobe x i njih, ne s tobom i tad im nisi klijent itd itd.. .. naravno, sve što im padne napamet možda iskoriste dok ti imaš jednake pravne mogućnosti žalbe .. problem je što sve moraš sam izgurati, privatnom tužbom tj ako uvjeriš inspektorat da je to pod zakonom o zaštiti potrošača tad će možda oni to napraviti. (zavaravajuće oglašavanje je ono što možeš pokušati).

 

 

edit: ... tj po zakonu, račun ili jamstveni/garantni list nisu nužni, nego samo poželjni, i bez njih kao papira možeš ostvariti svoja prava po jamstvu ili materijlanom nedostatku, dok kao papir služe samo kao dokaz kupnje u konkretnoj trgovini koja je tad odgovona za riješavanje (dokaz da je roba njihova, ne tuđa... + mora postojati njihov račun u podatcima prometa arhiva+fiskal). .. ako je na računu navedeno protecto jamstvo i sl to je dovoljan dokaz, tj da je to jamstvo tad bi za jamstveni list vrijedilo.. no ovo je osiguranje, neovisno o jamstvu i nema veze s proizvođačem-distributerom-trgovinom nego je tvoj odnos s osiguravateljem jedino što je trgovina posrednik tj prodaje robu i upravo zato možeš jednako tražiti da trgovina riješi problem (jer je prodala robu-uslugu, samo protecto-jamstvo/osiguranje i time su odgovoni.. odnosno zavaravajuće).

 

-to je vrlo nesređeno, pa budi 'prvi' .. tj svi se prave gluhi, naivni i izbjegavaju odgovornost, dok je trgovina odgovorna za sve što proda i time jedino mjesto gdje kroz inspektorat+zakon možeš nešto tražiti.

-pošto to nije jamstvo (proizvođača) stvar je da popraviš uređaj u servisu, platiš i tad je samo pitanje tko će snositi trošak, ti ili osiguravatelj.. tj u kojem omjeru, 100% ili 0%.. dok zakon dozvoljava da oni npr isplate recimo 30kn .. tj oni imaju svoj odgovor i tad tek znaš na čemu si, zato pitaj, traži i tek tad možda nešto možeš, 2% šanse :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.5.2021 10:47 (ihush).
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Kruno03 kaže...
Pozdrav,

Bivsi vlasnik stana je 2018 kupio perilicu u razdoblju akcije 2+3g garancije uz uvjet da se dodatne 3g garancije produze na web stranici partum hr. Kako sam kupio stan te dobio navedeni uredaj te samo racun kupnje, pojavio se sitan kvar na perilici u 5/2021.
Prijavio sam kvar partumu, te su mi naveli da osim racuna i izjave dostavim i obrazac protect jamstva.
Sa bivsim vlasnikom nisam u nikakvom kontaktu te ga ni ne mogu traziti navedeno, da li imam sanse da mi poprave uredaj?

Sto mislite? Racun naravno imam

Hvala
Ll

Imaš na računu tu stavku za 0 kn ili nešto?

14 godina
offline
Panasonic RZ-S500W

Kupio sam Panasonic slušalice Panasonic RZ-S500W https://www.bug.hr/recenzije/panasonic-rz-s500w-ambiciozni-ulazak-u-visoku-klasu-16577 koje se pokazuju kao prava katastrofa unatoč velikom broju pozitivnih recenzija.

I sad ne znam na koji način to riješiti. Kupio sam naravno on-line. Bad mi je vraćati u trgovinu jer nije to njihova greška već Pansonica. Napisao sam mail u Panasonic i sad čekam njihov odgovor.

A totalno sam nezadovoljan.

 

Slušalice imaju ne baš dobar zvuk, a nisam neki veliki audifil. Jako loše leže u ušima i lako ispadaju. Baterija jučer u jednoj na 40%, a u drugoj na 50% i izdržale 40 minuta. Jučer pokrećem aplikaciju na mobitelu i non stop se gasi odmah nakon pokretanja.

Danas upalim slušalice i odmah se spoje na mobitel, a kod pokretanja aplikacije traži da ponovno pronađem slušalice iako su već spojene na mobitel. U  aplikaciji se vidi stanje baterija.

Noise canceling je po meni jako slab.

Nakon povezivnja slušalica s mobitelom,  slušalice traže da otvorim Alexa app kako bi asistent bio dostupan. WTF, očekujem da je asistent aktivan odmah.

Sve sami problemi.

 

Ne znam. Baš mi je bad vraćati robu koja se ne može tek tako prodati dalje. Ne znam kako to trgovine dalje riješavaju.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

I koja bi tvoja sad poanta bila, ti bi vratio panasonicu? Postoji procedura, ocito si upoznat da trgovini mozes vratiti, samo iz nekog nepoznatog razloga, ne zelis. Valjda bi htio da ih panasonic uzme? I sto ako ih uzmu, mislis da ce ti novce oni vratit ili da ces dobit u kompenzaciju nesto drugo? Moguce, al to naravno sad ovisi sve sto ce proizvodjac reci, mozda to i naprave, ali smo u domenama dobre volje.

Imas cudnu lojalnost prema trgovcu kojem je posao to sto ti ne zelis napraviti. Samim time, nema bas nekog smisla tvoj post jer nema ni moguceg savjeta koji bi za tvoj euvjete bio valjan.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

I koja bi tvoja sad poanta bila, ti bi vratio panasonicu? Postoji procedura, ocito si upoznat da trgovini mozes vratiti, samo iz nekog nepoznatog razloga, ne zelis. Valjda bi htio da ih panasonic uzme? I sto ako ih uzmu, mislis da ce ti novce oni vratit ili da ces dobit u kompenzaciju nesto drugo? Moguce, al to naravno sad ovisi sve sto ce proizvodjac reci, mozda to i naprave, ali smo u domenama dobre volje.

Imas cudnu lojalnost prema trgovcu kojem je posao to sto ti ne zelis napraviti. Samim time, nema bas nekog smisla tvoj post jer nema ni moguceg savjeta koji bi za tvoj euvjete bio valjan.

 

Tvoj post ima puno manje smisla. A to što živimo na brdovitom balkanu na kojem je ljudima normalno biti bezobrazan bez pardona je druga stvar. Osim toga in-ear slušalice su ipak malo drugačiji proizvod.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2021 11:08 (CroDexter).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
CroDexter kaže...
sandokan111 kaže...

I koja bi tvoja sad poanta bila, ti bi vratio panasonicu? Postoji procedura, ocito si upoznat da trgovini mozes vratiti, samo iz nekog nepoznatog razloga, ne zelis. Valjda bi htio da ih panasonic uzme? I sto ako ih uzmu, mislis da ce ti novce oni vratit ili da ces dobit u kompenzaciju nesto drugo? Moguce, al to naravno sad ovisi sve sto ce proizvodjac reci, mozda to i naprave, ali smo u domenama dobre volje.

Imas cudnu lojalnost prema trgovcu kojem je posao to sto ti ne zelis napraviti. Samim time, nema bas nekog smisla tvoj post jer nema ni moguceg savjeta koji bi za tvoj euvjete bio valjan.

 

Tvoj post ima puno manje smisla. A to što živimo na brdovitom balkanu na kojem je ljudima normalno biti bezobrazan bez pardona je druga stvar. Osim toga in-ear slušalice su ipak malo drugačiji proizvod.

Nije bezobrazan već je u pravu. To se ne rješava s Panasonicom već s trgovcem.

Nisi zadovoljan, vrati, uzmi nešto drugo.

15 godina
offline
Re: Panasonic RZ-S500W
CroDexter kaže...

Kupio sam Panasonic slušalice Panasonic RZ-S500W https://www.bug.hr/recenzije/panasonic-rz-s500w-ambiciozni-ulazak-u-visoku-klasu-16577 koje se pokazuju kao prava katastrofa unatoč velikom broju pozitivnih recenzija.

I sad ne znam na koji način to riješiti. Kupio sam naravno on-line. Bad mi je vraćati u trgovinu jer nije to njihova greška već Pansonica. Napisao sam mail u Panasonic i sad čekam njihov odgovor.

A totalno sam nezadovoljan.

 

Slušalice imaju ne baš dobar zvuk, a nisam neki veliki audifil. Jako loše leže u ušima i lako ispadaju. Baterija jučer u jednoj na 40%, a u drugoj na 50% i izdržale 40 minuta. Jučer pokrećem aplikaciju na mobitelu i non stop se gasi odmah nakon pokretanja.

Danas upalim slušalice i odmah se spoje na mobitel, a kod pokretanja aplikacije traži da ponovno pronađem slušalice iako su već spojene na mobitel. U  aplikaciji se vidi stanje baterija.

Noise canceling je po meni jako slab.

Nakon povezivnja slušalica s mobitelom,  slušalice traže da otvorim Alexa app kako bi asistent bio dostupan. WTF, očekujem da je asistent aktivan odmah.

Sve sami problemi.

 

Ne znam. Baš mi je bad vraćati robu koja se ne može tek tako prodati dalje. Ne znam kako to trgovine dalje riješavaju.

Pa valjda trgovac to vraca Panasonicu ako su neispravne tako da trgovac nebi trebao biti oštecen.

Slobodno ti to vratiš ako su neispravne.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
CroDexter kaže...

Tvoj post ima puno manje smisla. A to što živimo na brdovitom balkanu na kojem je ljudima normalno biti bezobrazan bez pardona je druga stvar. Osim toga in-ear slušalice su ipak malo drugačiji proizvod.

 Zivimo na brdovitom balkanu, tocno si napisao. Zato i imam postove kao tvoje citat. Zakon i procedura je jasno propisan. Ti si eto nasao shodno da tebi ne odgovara postupati po zakonu i kako je propisano, nego eto, po tvom nekom nacinu kako ti smatras da je ispravno. Znas onu staru, koliko guzica, toliko .... Red mora postojat, da nisi na balkanu drzao bi se reda. Ne samo to, nego si napisao svoj izbor u temi o zastiti potrosaca, gdje ti prividno zelis stitit trgovca od neceg od cega ga se ne treba stitit jer je to, vidi vraga, NJEGOV POSAO. I sad koja je tocno poanta, sto si ti ocekivao dobit kao savjet u temi koja

a) barem pokusava slijedit zakone

b) stiti potrosaca

 

? Eto cisto me zanima sto si mislio da ces dobit kao odgovor. Tapsanje po ledjima "bravo bravo, tako treba, huraa, CroDexter za predsjednika?"

14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
CroDexter kaže...

Tvoj post ima puno manje smisla. A to što živimo na brdovitom balkanu na kojem je ljudima normalno biti bezobrazan bez pardona je druga stvar. Osim toga in-ear slušalice su ipak malo drugačiji proizvod.

 Zivimo na brdovitom balkanu, tocno si napisao. Zato i imam postove kao tvoje citat. Zakon i procedura je jasno propisan. Ti si eto nasao shodno da tebi ne odgovara postupati po zakonu i kako je propisano, nego eto, po tvom nekom nacinu kako ti smatras da je ispravno. Znas onu staru, koliko guzica, toliko .... Red mora postojat, da nisi na balkanu drzao bi se reda. Ne samo to, nego si napisao svoj izbor u temi o zastiti potrosaca, gdje ti prividno zelis stitit trgovca od neceg od cega ga se ne treba stitit jer je to, vidi vraga, NJEGOV POSAO. I sad koja je tocno poanta, sto si ti ocekivao dobit kao savjet u temi koja

a) barem pokusava slijedit zakone

b) stiti potrosaca

 

? Eto cisto me zanima sto si mislio da ces dobit kao odgovor. Tapsanje po ledjima "bravo bravo, tako treba, huraa, CroDexter za predsjednika?"

 

S obzirom da si jako pametan molim te da mi komentiraš ovaj dio i daš savjet

- imate pravo na raskid ugovora ukoliko proizvod nije korišten i vraćate ga u stanju kakovom ste ga i zaprimili.
Dostavite proizvod a mi ćemo provjeriti gore navedene uvjete i ako je sve u redu vratiti ćemo Vam novac na račun.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
CroDexter kaže...
..

 

S obzirom da si jako pametan molim te da mi komentiraš ovaj dio i daš savjet

- imate pravo na raskid ugovora ukoliko proizvod nije korišten i vraćate ga u stanju kakovom ste ga i zaprimili.
Dostavite proizvod a mi ćemo provjeriti gore navedene uvjete i ako je sve u redu vratiti ćemo Vam novac na račun.

 -a pitanje je?

- ili u čemu je problem, čitati znaš?

-boldano, to tebi odgovara trgovac? .. neovisno o zakonu, trgovac može ako želi dati-napraviti bilo što u tvoju korist, npr vratiti-zamijeniti.. dobrom voljom ako želi, dok se u ovoj temi stvar osim dobre volje temelji na ZAKONU O ZAŠTITI POTROŠAČA +ZOO, ne o tome kako koji trgovac želi-radi, nego kako svi moraju raditi. U to je uključeno pravo povrata 14 dana koje trgovac ne može uvjetovati, osim naravno da moraš vratiti u istom stanju (ispravno) kako si dobio, tj povrat nije reklamacija (neispravnog), sasvim drugi zakon-osnova i reklamaciju radiš po osnovi jamstva (proizvođača) ili materijalnog nedostatka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Da, nije mi jasno bas u cemu je ovdje nejasnoca, istina je malo nespretno napisano, no....


Proizvod treba biti neostecen, ispravan, i u stanju u kakvom si ga ti i dobio. Ovo "nekoristen" bi mozda jasnije bilo kada bi pisalo "bez vidljivih tragova koristenja", no....

 

Cak postoji i dio koji precizira i ostecenja koja neminovno moraju nastati (na ambalazi recimo) jer su nuzna za utvrdjivanje svojstava proizvoda....

 

Tako da mislim da je jasno sto bi znacilo "nekoristeno" i u istom stanju....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
CroDexter kaže...
..

 

S obzirom da si jako pametan molim te da mi komentiraš ovaj dio i daš savjet

- imate pravo na raskid ugovora ukoliko proizvod nije korišten i vraćate ga u stanju kakovom ste ga i zaprimili.
Dostavite proizvod a mi ćemo provjeriti gore navedene uvjete i ako je sve u redu vratiti ćemo Vam novac na račun.

 -a pitanje je?

- ili u čemu je problem, čitati znaš?

-boldano, to tebi odgovara trgovac? .. neovisno o zakonu, trgovac može ako želi dati-napraviti bilo što u tvoju korist, npr vratiti-zamijeniti.. dobrom voljom ako želi, dok se u ovoj temi stvar osim dobre volje temelji na ZAKONU O ZAŠTITI POTROŠAČA +ZOO, ne o tome kako koji trgovac želi-radi, nego kako svi moraju raditi. U to je uključeno pravo povrata 14 dana koje trgovac ne može uvjetovati, osim naravno da moraš vratiti u istom stanju (ispravno) kako si dobio, tj povrat nije reklamacija (neispravnog), sasvim drugi zakon-osnova i reklamaciju radiš po osnovi jamstva (proizvođača) ili materijalnog nedostatka.

 

Ako trgovac ne želi primiti proizvod i vratiti novce gdje se javljam?

14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...

Da, nije mi jasno bas u cemu je ovdje nejasnoca, istina je malo nespretno napisano, no....


Proizvod treba biti neostecen, ispravan, i u stanju u kakvom si ga ti i dobio. Ovo "nekoristen" bi mozda jasnije bilo kada bi pisalo "bez vidljivih tragova koristenja", no....

 

Cak postoji i dio koji precizira i ostecenja koja neminovno moraju nastati (na ambalazi recimo) jer su nuzna za utvrdjivanje svojstava proizvoda....

 

Tako da mislim da je jasno sto bi znacilo "nekoristeno" i u istom stanju....

 Nejasnoća je natezanje i tražim savjet što napraviti kada trgovac ne želi primiti proizvod i vratit novac. Svi ste tu experti pa pitam.

 

Recimo ovo što si napisao je zanimljivo

"Cak postoji i dio koji precizira i ostecenja koja neminovno moraju nastati (na ambalazi recimo) jer su nuzna za utvrdjivanje svojstava proizvoda...."

 

Nisam baš pravno nadaren pa mi objasni da što se događa kada je otovren neki dio koji se nalazi u plastičnoj zavarenoj vrećici

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 10:55 (CroDexter).
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pa nebi trebalo nista...

Jer, ako si iz vrecice izvadio dio koji je nuzan, onda bi to spadalo pod ono - utvrdjivanje svojstava....

Dakle, kupis cpu.

Jasno je da ces morati razrezati naljepnicu na kutiji. Jasno je da ces procesor morati ugraditi, staviti cooler na njega......

Mogu li ti odbiti povrat na temelju toga sto kutija vise nije tvornicki zatvorena, sto cooler vise nema pastu na sebi..... Mislim da ne, jer kako rekoh, to je neizbjezno da bi utvrdio svojstva proizvoda.

S druge strane, ako si rastrgao kutiju, smirglao bazu coolera, prosuo kavu po uputstvima, poljepio one naljepnice po kucistu... Onda ti mogu odbiti to primiti nazad.

Ili spominjes vrecicu - evo npr daljinski od tv-a. Mozes li utvrditi ista ako je on u zatvorenoj vrecici? Ne, jer moras staviti baterije. Mozes li njih staviti dok su u najlonu? Ne mozes.... No, mozes li isprobati tv bez da poskidas sve zastite s ruba ekrana, postolja.... Naravno da mozes....

Mislim da vidis logiku....

Nesto je nuzno raspakirati,nesto nije. A ako ti netko osporava pravo povrata, nek napise i potpise zasto, podneses prijavu.....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
CroDexter kaže...

S obzirom da si jako pametan molim te da mi komentiraš ovaj dio i daš savjet

- imate pravo na raskid ugovora ukoliko proizvod nije korišten i vraćate ga u stanju kakovom ste ga i zaprimili.
Dostavite proizvod a mi ćemo provjeriti gore navedene uvjete i ako je sve u redu vratiti ćemo Vam novac na račun.

Kao sto su vec napisali, sto tocno da o tome komentiram? Ti po zakonu imas pravo na povrat u roku od 14 dana kod kupnje na daljinu. Tada proizvod vracas onako kako si ga dobio, bez tragova koristenja, a da u to ne spadaju djelovi na kojima se vidi "koristenje" da bi mogao uopce uredjaj staviti u funkciju (recimo otvaranje blister pakiranja ambalaze, prekidanje naljepnica na otvoru kutije itd).

Znaci to je vise-manje tocno citirano, jer nije tocno da ga vracas "u stanju u kakvom si ga zaprimio".

 

Stoga sto je tocno tu problem? Ti si rekao da "ne zelis vracat trgovcu" a zakon te upucuje da vracas trgovcu i tu je nastao problem.

CroDexter kaže...
Ako trgovac ne želi primiti proizvod i vratiti novce gdje se javljam?

 Tada stvar saljes na trznu inspekciju, ali ovdje to nije bio problem? Ti si napisao da ti je "Bad vraćati u trgovinu jer nije to njihova greška", stoga to nije bio pocetni problem. Dal te trgovac odbio kad si mu uredjaj poslao natrag?

CroDexter kaže...

 Nejasnoća je natezanje i tražim savjet što napraviti kada trgovac ne želi primiti proizvod i vratit novac. Svi ste tu experti pa pitam.

 Da je to bila otpocetka nejasnoca odmah bi je rijesili. Znaci, kratko i jasno, trgovac te ne moze odbiti. Ako te odbije, neka ti napismeno da razlog zasto odbija reklamaciju. Tada, s time ides na trznu inspekciju. Sad ako si se stvarno s time susreo, a nije ti vise "bad" slati trgovcu, mozes li jos malo poblize opisati slucaj nakon onog dijela kad si odlucio vratiti slusalice jer ti ne odgovaraju.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...

Da, nije mi jasno bas u cemu je ovdje nejasnoca, istina je malo nespretno napisano, no....


Proizvod treba biti neostecen, ispravan, i u stanju u kakvom si ga ti i dobio. Ovo "nekoristen" bi mozda jasnije bilo kada bi pisalo "bez vidljivih tragova koristenja", no....

 

Cak postoji i dio koji precizira i ostecenja koja neminovno moraju nastati (na ambalazi recimo) jer su nuzna za utvrdjivanje svojstava proizvoda....

 

Tako da mislim da je jasno sto bi znacilo "nekoristeno" i u istom stanju....

 -da.. tj to su 'podrazumijevane' ili 'samorazumljive' stvari, npr moraš otvoriti kutiju-ambalažu da bi proizod otvorio-vidio-koristio.. i neovisno o tome imaš pravo, povrata, reklamacije itd. + zakon koji kaže da ambalaža ne može utjecati na pravo tj ambalaža nije kupljeni proizvod-roba mada je istovremeno dio robe.. (služi tome da se razlikuje npr original, + zaštita, + mora/treba biti upravo tako napravljena da se nedvojbemo može vidjeti jel već korišteno-otvarano tj kao plomba na šleperu-carini.. tj kad se kupuje npr jogurt u trgovini naravno da mora biti neoštećena ambalaža.. itd. jer je i sama ambalaža tad kao kontejner nešto bez čega se roba ne može ni prodati, tj ne možeš jogurt držati u ruci..)

-problem (kad ga netko želi stvoriti) je što zakon opisuje sve robe i ne može ići detaljno u svaku robu, jogurt, cipele, cpu, auto.. tj treba svaki zakon čitati s razumijevanjem, znati tumačenje i primjenu, ne suhopatno-inat i sl.. jer tad dođemo do paradoxa i sl.

-kraće, pošto je ovo IT forum, primarno govorimo o pc-komponentama.. i pc-shopovima, ne o jogurtu-autu i sl.. ili usluge-nešto treće... tad se za npr ambalažu jasno zakonom kaže da nije uvijet, kao ni račun ili jamstveni list.. no naravno, sve to je poželjno imati, tj ambalaža u slučaju povrata postaje nužnost, tj ako se šalje dostavom, tad ta dostava preuzima isključivo robu odgovarajuće upakiranu (odgovornost) tj mora biti u nekoj kutiji a najbolje odgovara originalna ambalaža i ako smo nešto naručili online i dobili dostavom, najlogičnije, najpraktičnije je jednako tako upakirati i posalati nazad.. tj ne možeš poslati ako ne upakiraš, dok zakon predviđa da možeš poslati ili osobno dostaviti.. tj sve mogućnosti i time ne može precizirati ambalažu jer je sporedna.

 

- Stvar obične želje za razumijevanjem ili naprotiv, kad se traži način kako nešto osporiti..

 

CroDexter kaže...
..

 

Ako trgovac ne želi primiti proizvod i vratiti novce gdje se javljam?

 -kako misliš ako on nešto ne želi?

-ako nešto tražiš, neovisno imaš li ili nemaš pravnu osnovu, druga strana može ili ne mora prihvatiti.. tj postoji pozitivna praksa da trgovac prihvaća tvoje recimo želje (ne pravo).

-ako odbije, nešto što imaš zakonsko pravo, osnovu, tad to mora pravno obrazložiti, navesti razlog, npr fizičko oštećenje.. tj ne može osporavati zakon, tj tad krši zakon, prijava, kazna.

-kome? inspektorat, mingo.hr.. tj da želiš, već si mogao pronaći u tisuću postova odgovor + google i prvi ponuđeni linkovi sigurno nude odgovor.. nego želiš nešto suprotno, što?

.. i tad, nije 'kome da se javim' .. tj ta rečenica-stav je pogrešna. Jer ne šaljem te ja sad kao neki 'ja'.. pa da dođeš i kažeš poslao me 'pero-stipe-ivo..' nego prijaviš konkretan problem, tj nakon što ti trgovac ospori pravo upravo to pirjaviš, ne možeš prije jer nema kršenja prava, nego tek kad te odbije. Jasno? .. a tad kad te odbije, imaš i neki naveden razlog, odnosno prihvatiš ili ne takvo obrazloženje i tad ovisno o tome po odgovarajućoj točci zakona prijaviš, npr ako kaže bez jamstvenog lista, pozoveš se na zakon koji kaže da to nije uvijet, jednako kao za ambalažu itd.. odnosno, tad trgovac konkretno krši zakon, dok su njegovi opći uvijeti koje ti možda pročita njegov komad papira, nisu zakon i ako su suprotni tad su ništetni.. ni komad papira, jer da bi uopće bili važeći moraju biti u skladu sa zakonom. itd..

 

-ponovo, pitanje, kako misliš da trgovac nešto ne želi? .. naravno da mu to nije želja, .. no ne radimo u životu samo ono što želimo, češće, ono što moramo, zakon pa tako i trgovac nešto MORA, neovisno o samoj želji, silom zakona.

-mora prihvatiti povrat ako je kupljeno na daljinu u roku 14 dana bez navođenja razloga (što bi bila reklamacija) tj možeš reći bilo što, ništa, ne sviđa ti se boja, .. tj to pravo ti daje zakon, ne trgovac pa tako ne može ni uskatiti nešto što ne daje nego mora prihvatiti ili kazna.

-ako je reklamacija, tad po kojoj osnovi, jamstvo-mat.nedostatak, uvijeti, oštećenja.. + ambalažu je svakako poželjno sačuvati barem kraće vrijeme recimo tjedan.. odnosno, čak i to s ambalažom pokriva zakon na recimo 'smiješan' način pa ako npr kupiš nešto u trgovini, možeš tražiti od trgovca da zbrine ambalažu, mora.. izvadiš npr cpu-vga.. i daš mu kutiju. Ako on tad inzistira na originalnoj ambalaži, tad mu kažeš da je u njegovom posjedu, zbrinuta .. odnonso, on ne može tražiti originalnu ambalažu nego samo isključivo adekvatnu ako je to nužno za konkretnu robu, npr jogurt ili dostava... jer u nečemu mora biti ako je tekuće ili ako je paket odnosno poštar ne može od tebe uzeti jogurt u rukama ili cpu nego isključivo u adekvatnoj ambalaži koja tad služi transportu robe, tj osnovna svrha (+ reklama).

-ako traži račun, opet zakon kaže da nije nužan, ali naravno poželjan.. jer računom dokazuješ da si robu kupio upravo u toj trgovini i da je time upravo ta trgovina-trgovac onaj koji mora riješiti problem, ne trgovina do nje ili netko treći. Račun je kupoprodajni ugovor, ugovorni odnos trgovca-kupca i time zakosnki reguliran + sve obveze su strpane na trgovca dok su prije za tehniku-računala imali 'sveto-trojstvo' ili 'zredanje' kupca između odgovornosti u lancu, trgovac-servis-distributer.. već više godina, eu, zakon, odgovoran je trgovac (jer on je mjesto gdje se roba stavlja u maloprodaju-promet + zakon o zaštiti potrošača se odnosi na male-osobne, ne na firme-veleprodaju itd..). Zakon unutar eu, dakle svi koji posluju moraju u skaldu..

-mingo odlično radi svoj posao. (kao što policija radi za kriminal i sl. ili doktori za zdravlje.. i naravno, svaki problem riješavaš na odgovarajući način, primjeren, ne tražiš pravni lijek u ljekrani po zakonu o zaštiti potrošača..). :)

 

CroDexter kaže...
..

 Nejasnoća je natezanje i tražim savjet što napraviti kada trgovac ne želi primiti proizvod i vratit novac. Svi ste tu experti pa pitam.

 

Recimo ovo što si napisao je zanimljivo

"Cak postoji i dio koji precizira i ostecenja koja neminovno moraju nastati (na ambalazi recimo) jer su nuzna za utvrdjivanje svojstava proizvoda...."

 

Nisam baš pravno nadaren pa mi objasni da što se događa kada je otovren neki dio koji se nalazi u plastičnoj zavarenoj vrećici

 -ne, nismo experti.. odnosno, imaš pogrešan stav, ulet, pogled.. odnosno imaš pravnike, čitati znaš.. sve piše u zakonu, na stranicama ministarstva pa i u općim uvijetima poslovanja svake firme-trgovine. Angažiraš pravnika-eksperta i on će ti tad sve objasniti tj za to je plaćen :)

-što misliš da se desi s pravom-zakonom ako je neki dio otvoren tj neka plastična vrećica..?? Pročitaj zakon. ili ti je potrebno dati link na str. ministarstva-mingo?.. piše, ambalaža nije uvijet i trgovac ne može time uvjetovati. Ne kažem to ja, nego zakon i oni koji zakon tumače, tj to ti kao pravni ekspert može potvrditi neki pravnik dok tumačenje nije na sudionicima nego na zakonodavcu i instituciji koja je nadležna, kao mingo (dok je za npr operatere-telekome hakom..).

-ako trgovac drugačije tumači zakon, upozori ga da je on samo trgovac, ne zakonodavac, odnosno ako nije upoznat s tumačenjem, nek si pribavi pravnika koji će mu to objasniti + da je i to pravni-poslovni propust jer trgovac za dozvolu mora udovoljiti i taj dio preduvijeta, tj mora znati zakon(e).. ne može reći 'nisam znao' tj to je već razlog za kaznu, dok kupac može reći nisam znao i zakon ga svejedno štiti ali naravno moraš se pozvati na zakon, tražiti + ne šalabajzati ili hipotetski nešto nabacivati .. tj neka plastična vrećica? .. tek kad ti to trgovac tako navede kao razlog odbijanja, tek tad o tome razmišljaj, jer je do tad 'zec u šumi, ražanj..' .. tj zašto predviđati sve moguće negativne odgovore?

 

.. osim što je to taktika 'suprotne strane' ono što u temi nazovemo trgovački-lobi.. koji opstukcijom i ekstremnim-nategnutim primjerima žele 'dokazati' tj osporiti pravo kupca koje mu pripada po osnovi zakona

.. o zaštiti potrošača, tema-naslov. Jasnije? :)

 

-ova tema nije neka bla-bla, neka o mišljenjima, pa čak ni o tumačenju zakona, nego pravu, zakonu kao i pravnim postupcima, kako-gdje ostvariti pravo. Prvo to trebaš znati zatražiti od trgovca i već tad je dobra šansa da ćeš dobiti pozitivan odgovor, tj tek ako je negativan ideš dalje na iduću instancu kao mingo.hr-inspektorat.. a tad ako si odrasla osoba (samostalna-svjesna, znaš čitati itd..) ćeš znati dalje. Mingo radi odlično, ako imaš pravo tad ćeš vrlo jednostavno to pravo ostvariti tj nije im cilj opstukcja i obično dan nakon što preuzmu slučaj dobiješ ponudu trgovca-riješenje.. naravno, pod uvijetom da imaš pravo-osnovu. Zakon, ne ono što mislimo-ja-ti-oni.. ili trgovac.

 

**

edit* .. + ah, da.. ovaj dio teme počinje 'kompliciranjem' kad kupac ne želi vratiti trgovcu.. nego bi vratio nekome trećem.

-kupac ima ugovorni odnos s trgovcem, račun.

-jedini koji posluje s novcem trgovac-kupac, je upravo trgovac i jedino on će vratiti novac u normalnom poslovnom lancu (porizvođač-uvoznik-maloprodaja) dok je servis (ovlašteni i ostali) sa strane, dio lanca ali ne novčano.

-tako se ne može doći u servis i vratiti robu-dobiti novac, jer servis naprosto nema taj novac, nema račun-storno.. druga pravna osoba, čak i kad je isti vlasnik (veleprodaja-uvoz-maloprodaja..).

-kako je kupac kupio u trgovini istim lancem se roba-novac vraćaju, odnosno može se sve to preskočiti, telefonom i sl. ali to je tad 'kemijanje' tj može se, no ovo je pravilo-zakon.

-trgovac ne može (zakon) odbiti zaprimiti robu po bilo kojoj osnovi, povrat ili reklamacija, mora, jer to kaže zakon. Ako odbije tad mora navesti razlog, naravno razlog ne može biti 'da on to ne želi..' nego zakonski osnovan, tj mora.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.5.2021 12:06 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Isjecak odgovora na prigovor ht-u

Ako smatrate da rješenje ipak nije zadovoljilo Vaša očekivanja, imate pravo obratiti se Povjerenstvu za pritužbe u drugostupanjskom postupku, u roku od 30 dana od primitka ovog odgovora. Pritužbu možete uputiti na slijedeće kontakte: e-mail HT-Povjerenstvo@t.ht.hr, poštansku adresu HT, p.p. 21, 10002 Zagreb ili telefaks broj 0800 9393. Takva pritužba rješava se najdulje 30 dana.

S obzirom da nisam zadovoljan odgovorm na moj prigovor pisao sam i tom povjerenstvu za prituzbe u drugostupanjskom postupku. I danas je istek tih 30 dana.

I sto sutra, sto mi je ciniti/prijaviti? Kome?
Hakom? Prigovor je vezan za uredjaj a ne uslugu pa neznam jel to u njihovoj nadleznosti.
Drzavni inspektorat? Mingo? Isti dan kad je napisana prituzba tom drugostupanjskom tijelu, napravljen zhatjev za inspekcijskim postupkom. Takodjer ni od njih odgovora, kad se pin-om slucaja ulogiram na stranice minga, stoji kako je stojalo od prvog dana; da je slucaj predan rjesavatelju.

Edit
na stranicama minga nije moguce radit izmjene u slucaju, bez obzira sto ima gumb spremi promjene.
so we agree? i wont tell anyone if you dont.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 12:24 (qwxy).
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Znaci jucer je proslo isto bez odgovora, pregledao smece i spam nema nigdje nicega. Da li kojim slucajem se tih 30 dana odnosi na radne dane? Makar cisto sumnjam jer bi onda trebali to napisat?

Zasad sam napravio dvije prijave na
https://dirh.gov.hr/podnosenje-prijava/83
i opet na
http://prijava.mingo.hr/CD/prijava.jsp
U obje navedeno da je prijava vec napravljena na mingo stranicama ranije ali takodjer bez ikakvog odgovora.

Pa cemo vidjet hoce li se itko od njih pozabavit ili samo stanu na stranu velikih kao sto je i inace slucaj u hr.
so we agree? i wont tell anyone if you dont.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Mislim da ti je postupak za telekome prvostupanjski pri telekomu -> drugostupanjski pri telekomu -> hakom.

 

Sto se tice minga, zovni ih na telefon i pitaj sto je s tim.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Telefonski? Hahaha probao danas u vise navrata, nula bodova.
so we agree? i wont tell anyone if you dont.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ne znam ako se vidi na slici ovo je odgovor minga na pitanje sta je sa slucajem

Poštovani,



vezano za upit koji ste uputili Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja putem elektroničke pošte, očitujemo se kako slijedi.



Navedeni predmet (INC-xxxxx) dodijeljen je tržišnoj inspekciji Državnog inspektorata, Područni ured Zagreb te s tim u vezi za dodatne informacije možete se obratiti nadležnoj instituciji na adresu: Državni inspektorat, Šubićeva 29, 10000 Zagreb ili putem telefona: 01/2375-155 (utorak: 9:00-12:00 sati, četvrtak: 12:00-15:00 sati).



Dodatno Vas obavještavamo kako su na portalu “Sve za potrošače”, koji je dostupan na mrežnoj stranici https://www.szp.hr/, na jednom mjestu dostupne sve aktualne informacije iz različitih područja zaštite potrošačkih prava (neispravna roba, jamstvo, javne usluge, financijska i medijska pismenost i dr.) te Vas pozivamo da isti posjetite i informirate se o Vašim potrošačkim pravima.


Tako da cekam utorak da probam zvat opet.

Prvostupanjski to bi bilo prvotni prigovor sto sam slao na prigovori@t.ht.hr i tu sam dobio odgovor nakon 13 dana(15 dana rok) i na kraju njihovog odgovora je navedeno da zalbu na taj odgovor upucujem drugostupanjskom, i taj rok od 30 dana je prosao.

so we agree? i wont tell anyone if you dont.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Kupio sam u srijedu u Linksa ladicu za disk. Kako se u međuvremenu pokazalo da je disk koji sam mislio staviti u nju neispravan, ladica mi je višak i mislio sam je vratiti.

 

Naručena je preko webshopa, a preuzeta u poslovnici. Sad vidim na uvjetima korištenja:

 

Robu je potrebno poslati isključivo kurirskom službom na adresu Links d.o.o. 10431 Sveta Nedelja, Ljubljanska ulica 2A, bez nepotrebnog odgađanja, a u svakom slučaju najkasnije u roku od 14 dana od dana kada ste nam uputili vašu odluku o jednostranom raskidu ugovora.

 

Koliko je ovo zakonski utemeljeno? Nemam u planu plaćati 40-ak kuna dostave za robu koja vrijedi 160 kn. Kome se obratiti?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Za početak njima, možda su od volje da ju preuzmu u istom dućanu gdje je kupljena.

 

A ako baš inzistiraju na kurirskoj...

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_hr.htm#cancel-purchase

 

"Kako otkazati kupnju

Morate obavijestiti trgovca da želite otkazati kupnju. Nije dovoljno samo vratiti robu. Trgovac vam mora dati predložak kojim ga možete obavijestiti o odustajanju, ali koji ne morate upotrijebiti. Možete istodobno obavijestiti trgovca i vratiti robu tako da, na primjer, robi koju vraćate poštom priložite pisanu izjavu ili tako da pošaljete poruku e-pošte ili popunite internetski obrazac za povrat robe na internetskim stranicama trgovca.

Robu morate vratiti u roku od 14 dana nakon što ste obavijestili trgovca o odustajanju.

Neki vam trgovci neće naplatiti naknadu za povrat robe. Međutim, trebali bi vam unaprijed (prije narudžbe) reći hoćete li morati sami platiti povrat ako odlučite vratiti robu koju ste naručili. Ako vas nisu obavijestili da morate platiti za povrat, oni moraju snositi troškove povrata. Ne morate platiti nikakve druge naknade o kojima niste bili obaviješteni.

U pogledu glomazne robe (poput velikih kućanskih aparata ili namještaja) trgovac vam mora dati barem procjenu troškova povrata robe. Međutim, glomaznu robu koju ste kupili izvan trgovine, narudžbom preko kataloga ili od trgovačkog putnika i koja vam je odmah dostavljena uvijek mora preuzeti trgovac o vlastitom trošku.

Dobivanje povrata novca

Trgovac vam mora vratiti novac u roku od 14 dana od primitka vaše obavijesti o otkazivanju. Međutim, može odgoditi povrat novca ako nije primio vraćenu robu ili dokaz da ste je vratili.

U povrat novca moraju biti uključeni i svi troškovi dostave koje ste platili pri kupnji. Međutim, trgovac vam može naplatiti troškove dostave ako ste izričito tražili nestandardnu dostavu (kao što je žurna dostava)."

 

Lijepo su te obavijestili da povrat ide kurirskom službom. Mislim da ti baš i nema spasa prema ovome...

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

- vrati u poslovnici gdje si preuzeo.

- zakon ne može sve regulirati.. koriste birokratsku-APP metodu .. realno, odustani, tj za mali iznos se ne isplati ništa (više ćeš potrošiti na trošak dostave nego vrijednost robe, jednako kao za kupnju..).

- nije reklamacija, nego tvoja greška.. i time ako postoji trošak druga strana ga ne mora snositi. Problem će nastati ako u poslovnici odbiju primiti.. tad prijaviš na mingo ali za ovakav slučaj realno zanemariva šansa i istekom rokova nemaš više ništa.

- pokloniš nekome ili im ostaviš na pultu.. možda to gane nekog šefa koji možda nešto promijeni :) .. tj robe male vrijednosti se zbog troška dostave ne kupuju dostavom upravo zato. Imati neko pravo ne znači da ćeš ga u svakom slučaju ostvariti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
qwxy kaže...
Telefonski? Hahaha probao danas u vise navrata, nula bodova.

 Telefonski sam mislio da upitas sto je s predmetom

qwxy kaže...
možete se obratiti nadležnoj instituciji na adresu: Državni inspektorat, Šubićeva 29, 10000 Zagreb ili putem telefona: 01/2375-155 (utorak: 9:00-12:00 sati, četvrtak: 12:00-15:00 sati).

 Na taj broj da.

MrBlc kaže...

Naručena je preko webshopa, a preuzeta u poslovnici. Sad vidim na uvjetima korištenja:

Robu je potrebno poslati isključivo kurirskom službom na adresu Links d.o.o. 10431 Sveta Nedelja, Ljubljanska ulica 2A, bez nepotrebnog odgađanja, a u svakom slučaju najkasnije u roku od 14 dana od dana kada ste nam uputili vašu odluku o jednostranom raskidu ugovora.

Koliko je ovo zakonski utemeljeno? Nemam u planu plaćati 40-ak kuna dostave za robu koja vrijedi 160 kn. Kome se obratiti?

 Nije. Ima vec rasprava oko protisa, jer koriste istu metodu. Nije poznato kako je to zavrsilo jer se korisnik nije javio. Uglavnom, samo ti nju odnesi tamo gdje si je preuzeo, ako odbiju neka ti to daju napismeno i s time na inspektorat. Ali citajuci, to su samo uvjeti za nekog tko salje gdje da salje, da ne saljes na adresu neke poslovnice random. Osobno s linksom nisam nikad imao problema pri povratu, svaki put sam vratio/reklamirao u poslovnicu i svaki put je povrat/reklamacija obavljena bez prigovora.

Obveze trgovca u slučaju jednostranog raskida ugovora

Članak 76.

(3) Kod ugovora o kupoprodaji, osim ako nije ponudio da robu koju potrošač vraća sam preuzme, trgovac mora izvršiti povrat plaćenog tek nakon što mu roba bude vraćena, odnosno, nakon što mu potrošač dostavi dokaz da je robu poslao natrag trgovcu, ako bi o tome trgovac bio obaviješten prije primitka robe.

 

Obveze potrošača u slučaju jednostranog raskida ugovora

Članak 77.

(1) Osim ako je trgovac ponudio da robu koju potrošač vraća sam preuzme, potrošač mora izvršiti povrat robe bez odgađanja a najkasnije u roku od 14 dana od kada je, sukladno članku 74. ovoga Zakona, obavijestio trgovca o svojoj odluci da raskine ugovor.

(2) Smatra se da je potrošač izvršio svoju obvezu iz stavka 1. ovoga članka na vrijeme ako prije isteka roka iz stavka 1. ovoga članka pošalje robu ili je preda trgovcu, odnosno osobi koju je trgovac ovlastio da primi robu.

 

Nuclear_Phoenix kaže...
Mislim da ti baš i nema spasa prema ovome...

 Osim sto to sto pisu je protivno zakonu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 12:20 (sandokan111).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

U međuvremenu sam dobio odgovor od Linksa da mogu donijeti u poslovnicu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Odnio sam monitor u servis. Kada se stol ili postolje monitora pomakne, vrlo lagano (npr uvlacenje/izvlacenje ladice iz radnog stola), vise puta dnevno dolazi do smetnji na slici monitora: slika potpuno nestane, budu vizualni artefakti, te se naizmjenicno pojavljuju crvena, plava i zelena boja.

 

Potrebno je sacekati ili istekati pa ustekati kabel da bi se slika vratila. Isprobano sa po 2 razlicita (ispravna, isprobana na drugom monitoru) HDMI, DP i power kabla. Problem i dalje postoji.

 

Odnio sam monitor u servis (zasad necu imenovati koji), gdje oni, naravno, ne vide problem. To je vec drugi put s istim servisom za isti monitor da ima defekt koji oni "nisu reproducirali". Imam video snimku nastanka problema, gdje samo pomicanje ladice na radnom stolu uzrokuje da monitor popizdi. 

 

Naravno, monitor je na servisu vec valjda 3 tjedna. Koje su mi opcije? 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Osjećaš se kao da te servis pravi majmunom. I mene zanima što u takvim situacijama gdje servis "ne vidi nikakav problem"...

 

Ja pak imam drugih problema. Soundbar radi odlično, ali mi je samo odjednom prestao reproducirati Atmos, a ja ne mogu znati je li do TV-a koji signal ne prosljeđuje do soundbara ili sam soundbar zafrkava.

Srećom su oba uređaja istog proizvođača, pa se proizvođač ne može izmotavati s tim da je problem do onog drugog uređaja i tako me nabacivati s jednog proizvođača na drugog.

 

Servis ne izlazi na teren zbog soundbara, već samo za TV. Jako duhovito, pogotovo kad se uzme u obzir da je soundbar višestruko skuplji od TV-a, a ni po dimenzijama sve skupa nije baš puno manje... (Soundbar ima zasebne zvučnike i subwoofer i sve skupa je poprilično glomazno.)

 

Servis me traži da soundbar pošaljem kurirskom službom ili osobno dostavim. Meni je to iskreno neprihvatljivo; niti imam ikakvu iole adekvatnu ambalažu niti mi se gubi vrijeme na vozanje do i po Zagrebu glumeći kurira.

 

Ono što mene zanima:

- tko je po zakonu dužan osigurati transport do servisa i o čijem trošku (molim članak)?

- ako je ambalaža neophodna radi vršenja transporta, tko bi se po zakonu trebao pobrinuti za istu?

- na koji način se osigurati da će mi se stvar koju sam dostavio i vratiti u stanju u kojem sam im ostavio, a da neće oštetiti i onda svaliti krivnju na mene "da su oni tako zaprimili"?

 

 

A evo i situacije s Telemachom. Nisu htjeli vratiti novce koji su mi pripadali i potrošio sam i vremena, i živaca, i goriva na pohodovanje prodajnog mjesta koje nema nikakve veze s problemom već je samo posrednik na koji me konstantno SZK upućivao. Zvuči bezveze, ali kad čekate pola-sata sat u redu i da se odradi procedura, i tako 4-5 puta, nabere se. Moje zahtjeve su odbijali godinama i isplatili su me tek kad sam pisao HAKOM-u. Što je s mojim nepravedno izgubljenim vremenom i dangubom? To ne vrijedi baš ništa i nitko ne odgovara za to?

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice