Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.278.859
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
boxer kaže...
Old Iggy kaže...

Da, ne jednom.

I da, srećom, nemam ti ja direktne veze s fizičkim osobama jedno 23-24 godine.

Tako da ti teško išta mogu i prodati.

 A inače zakonodavac zna sve moguće performanse svih uređaja unutar nekoliko generacija pa odlučuje da se mjenja po performansama... Nemoj više molim te!

Nemogu vjerovati da ovakve šupljake pišeš.

Mjenja se po novčanoj vrijednosti robe koja je ispisana na računu kao utvrđena činjenica, a sve ostalo je irelevantno.

Ne zna zakonodavac, ali zakonodavac zna tko zna.

To što ti ne možeš vjerovati je, nećeš ni ovo vjerovati, nebitno.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Old Iggy kaže...

Ne zna zakonodavac, ali zakonodavac zna tko zna.

To što ti ne možeš vjerovati je, nećeš ni ovo vjerovati, nebitno.

 Nema se tu šta vjerovati, jer je netačno to što pišeš, zapravo namjerno lažeš i mutiš vodu. Vrijednost robe na računu, amen i tačka, a to sam nekoliko puta provjerio u praksi.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
lepi91 kaže...

Nije stvar u brzini već u nedostupnosti proizvoda tokom pregleda kod servisera.

Prijavom inspekciji smatram da će se vidjeti kako su me zakonski oštetili i nisu uvažili moju reklamaciju za materijalni nedostatak, uzimajući u obzir sve činjenici, danu uočavanja nedostatka i bespotrebnog odugovlačenje slanjem na servis jer stvarno nema potrebe. Ovo je toliko jednostavno za zaključiti samim pregledom proizvoda da si običan prodavatelj.

 

Jesi li pročitao Zakon o obveznim odnosima, članak 400 do 422?

 Cek, ako ti toliko dobro baratas materijom cemu pocetni post? Pitas jesam li procitao clanke, jesam. Jesi li ti procitao sto sam ti do sada napisao? Tijek reklamacije je takav da meni i dalje nije jasno kako ti tocno mislis izbject pregled kod servisera?

Ti bi, ako sam dobro shvatio ovo htio.

Ti -> odlazak trgovcu i trazenje zamjene na licu mjesta -> Trgovac odbije (jer ako pristane tu sve staje nemamo dalje sto pricati) i trazi da servis pregleda uredjaj -> ti tada odbijas predati uredjaj jer ti je potreban i saljes prijavu na inspekciju

 

Jesam ja dobro razumio kako bi ti htio da to ide?

Sve 5, i ja bi htio da to tako ide, samo to tako ne ide. Ti nakon ovog kad posaljes stvar na trznu, trzna kontaktira trgovca i pita sto je s tim, trgovac odgovara "korisnik nije htio predati uredjaj da ga pregledamo o cemu se radi", i tada ce te inspektor kontaktirati i pitati zasto to nisi napravio, ti ces mu objasnit jer ti stvar treba za posao, i sad ja dalje ne znam sto ti mislis na osnovu cega ce inspektor presudit u tvoju korist? Doci ce do tebe on pregledati uredjaj? Ne razumijem tocno ovaj dio sada.

Old Iggy kaže...

 Hahaha, sto je misljenje zakonodavca? :) Da se mjenja po performansama? :)))))))

Da, ne jednom.

 Nijednom to nije bilo misljenje zakonodavca. Slobodno prilozi ijedan dokaz o tome. Ono sto se dogadja je da su tebi slicni trgovci zavaljali kupce i zamjenjivali im "po performansama", a tu smo na forumu svaki takav pokusaj odbacili jednostavnom prijavom inspektoratu. Stoga malo manje jesti tih droga koje jedes, i nemoj lagati ovaj napaceni narod.

Imati potvrdu zakonodavca je nesto sasvim suprotno od "prevarili smo kupca i zamjenili mu po performansama a on nije bio dovoljno strucan da takvu prevaru prijavi trznoj".

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
lepi91 kaže...

ihush 

Ne mogu se složiti sa tobom, ali ok vidjeti ćemo što će biti.

Jesi pogledao linkove koje sam okacio i tumačenje pozivanja na servis?

https://savjetovaliste.info/index.php/10-naslovnica/67-ne-nasjedajte-na-trgovacke-spackehttps://www.rozp.hr/index.php/potrosacki-savjetnik/korisni-savjeti/173-materijalni-nedostaci-i-ili-garancija

Misliš da je ovo pogrešno?


Shvaćam potrebu za servisom u slučaju da se monitor više ne želi upaliti. Tada treba odraditi dijagnostiku jer sam mogao ja uzrokovati kvar, itd.
Ali ovo kod mene je čista tvornička greška i materijalni nedostatak.
Uzmimo činjenice baš konkretno za moj problem!

 

lepi91 kaže...
sandokan111 kaže...
Old Iggy kaže...
I da, stojim isto iza svega toga kao i onda kad je napisano.

 E neka si ti stigo to potvrdit. Sad znamo kod koga jos prodaju "zamjenu po performansama" i slicne floskule, koje su do sada vec jasno na milion slucajeva potvrdjene krivim tumacenjem. Ona konstatacija "ni sud ti ne bi priznao" je stoga jos smjesnija :P Al ajde, fiskalizirajte taj kraj godine, ko zna koliko ce to jos.

lepi91 kaže...
Radije ću ići na opciju inspekcije pa ćemo vidjeti koliko je ovo zakonski pošto se radi o baš očitom materijalnom nedostatku i bilo koji prodavatelj može odlučiti o daljnjem postupanju.

 Neznam zasto mislis da ce se preko inspekcije to brze rijesit? Inspekcija ti dolazi tek nakon provjere/odbijanja reklamacije od strane trgovine/servisa. Ne mozes direktno ici na inspekciju. Znaci prvo moras reklamirati proizvod u trgovini, te ako ti je reklamacija odbijena tada ides na inspekciju. Ili ne mora biti odbijena ali se ti ne slagati s rjesenjem. I tek tad se ide na inspekciju.

edit:

Old Iggy kaže...
Inače, da, to je i mišljenje zakonodavca. Kao i svaki drugi postupak, odlučuje se unutar istoga. Nema "isključivog" pravila.

 Hahaha, sto je misljenje zakonodavca? :) Da se mjenja po performansama? :)))))))

 

Nije stvar u brzini već u nedostupnosti proizvoda tokom pregleda kod servisera.

Prijavom inspekciji smatram da će se vidjeti kako su me zakonski oštetili i nisu uvažili moju reklamaciju za materijalni nedostatak, uzimajući u obzir sve činjenici, danu uočavanja nedostatka i bespotrebnog odugovlačenje slanjem na servis jer stvarno nema potrebe. Ovo je toliko jednostavno za zaključiti samim pregledom proizvoda da si običan prodavatelj.

 

Jesi li pročitao Zakon o obveznim odnosima, članak 400 do 422?

 

 

** -sve znaš, informiran si.. savjet prihvatiš ili odbaciš, odrasla-samostalna osoba koja odlučuje o svom interesu. :)

-no varaš se.. ili sretno.

 

zakon, obuhvaća sve robe, usluge itd.. i savjeti za npr vešmašinu, vreću krumpira, tenesice, monitor, auto.. nisu isti, servis-jamstvo-uvjeti itd. način rješavanja, preporučljiv način reklamacije (po osnovi jamstva ili mat.nedostatka) itd itd.. pa se preporuka za tenisice ne odnosi na monitor, mada je generički zakon i savjet isti. Ovo je it-pc forum primarno kao i pc-shopovi kao druga strana, servis/ovlašteni servis (ne postoji pravi ovlašteni branda npr msi-asrock-mbo ili vga.. nego to radi uvoznik/distributer-servis, koji je u pc svijetu 99% isti trgovac dok je servis u istom prostoru ili vrata do.. tj links ima nekoliko lokacija i svoj servis, hgspot isto, dok je adm jedna lokacija i servis u podrumu. Razlika u brzini rješavanja?..

-probaj, javi dojmove i što si kojom brzinom obavio, .. dok prijava na mingo ima smisla kad dođe do problema, npr odbijanja reklamacije ili već nekog otezanja rokova itd.

 

završni savjet, kad reklamiraš (i biraš osnovu) .. pitaj za rokove, traži odgovor, traži pisano-mail-nešto .. traži stalno nešto i podsjećaj ih idući dan, tjedan.. možda zaborave, možda tjedan stoji na polici, možda obaviš sve za par minuta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mandrake kaže...
I samim time ova tvoja spika "kod mene 12 mjeseci, a poslije me nije briga" nikako i nikada ne drzi vodu u slucaju kada taj proizvod dolazi s duzim jamstvom. Tako prosto i jednostavno.

 Nema odakle "dolazit" s dužim jamstvom, ili dolazi od uvoznika (koji diktira jamstvo), ili dolazi od trgovca ako je prva ruka u HR, tada on diktira.

Tako da zaboravi te spike da proizvod s nečim "dolazi", gleda se tko ga u HR plasira na tržište.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...
mandrake kaže...
I samim time ova tvoja spika "kod mene 12 mjeseci, a poslije me nije briga" nikako i nikada ne drzi vodu u slucaju kada taj proizvod dolazi s duzim jamstvom. Tako prosto i jednostavno.

 Nema odakle "dolazit" s dužim jamstvom, ili dolazi od uvoznika (koji diktira jamstvo), ili dolazi od trgovca ako je prva ruka u HR, tada on diktira.

Tako da zaboravi te spike da proizvod s nečim "dolazi", gleda se tko ga u HR plasira na tržište.

 -nikad ne dolazi od trgovca.. osim ako misliš na šverckomerc ili ako pod pojam trgovina-trgovac zbirno tumačiš sva zanačenja, maloprodaja-veleprodaja-uvoz itd.. a te riječi postoje, kao i na deklaraciji gdje piše upravo riječ uvoznk, ne piše trgovina.

pogledaj deklaraciju, čitaj stavke..

 

-onaj tko uvozi je uvoznik, riječ uvoznik.

-onaj tko prodaje, maloprodaja je kolokvijalno trgovac-trgovina, mjesto prodaje kranjem kupcu.

-to što može biti ista firma je nevažno, no trgovina-maloprodaja nije uvoz, probaj to razumjeti-prihvatiti, važno je za razumijevanje. Isti problem tumačenja-razumijevanja je s jednakim tumačenjem trgovina=proizvođač, što smo jednako lamentirali.. i opet ista stvar, riječ, zakon, stavke, deklaracija.. riječi postoje s razlogom. Koristi ih, manje nesporazuma, ako se želimo razumjeti.. ili nastavljaš trolanje, kao primarni cilj?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 18:29 (ihush).
3 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
-to što može biti ista firma je nevažno, no trgovina-maloprodaja nije uvoz

 Nevažno je samo po tebi koji blage veze nemaš što više radiš po ovom forumu, već mi te i pomalo žao. :D

Naravno da je važno i jedino bitno, trgovac je uvoznik.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...
ihush kaže...
-to što može biti ista firma je nevažno, no trgovina-maloprodaja nije uvoz

 Nevažno je samo po tebi koji blage veze nemaš što više radiš po ovom forumu, već mi te i pomalo žao. :D

Naravno da je važno i jedino bitno, trgovac je uvoznik.

-uvoznik je uvoznik. No trolu naravno ništa nije jasno, zar ne?

-pošto smo sad eu, uvoznik može biti bilo tko registriran za djelatnost, ono što nazivaš trgovac, na području eu. On tad obavi uvozne formalnosti, jamstvo, servis, prijevod-support-distibutivni lanc itd. dok se roba prodaje na razne načine, velerpdajom.. no ovo je tema (pogodi, naslov?) maloprodaja? Potrošač? Da, maloprodajna prodaja, kranjem kupcu, fizičkoj osobi .. koja je u eu zakonu definirana riječju potrošač i odgovarajućim zakonom, kao i ova tema. Dakle, tu u temi je trgovina isključivo maloprodaja, neovisno tko je uvoznik, ista ili druga trgovina-uvoznik, što je nevažno.

 

trgovac koji se bavi uvozom nazivamo uvoznikom, dok kolokvijalno samu riječ trgovac vežemo uz trgovinu-prostor prodaje, maloprodaju kranjem kupcu tj potrošaču, dodatno govorimo o hr, lokalno, to znači i r1 račun, fisklaizacija itd. odnosno prodaja online-web i zakon npr 14 dana povrata. To je trgovina kao riječ u ovoj temi, ne import-export i sl.

-ako ne možeš, jednostavno mentalno zakinut ili što već, koristiti riječi, razlikujući ih kao uvoznik trgovac ili uvoz i trgovina tad potraži pomoć i pomogni nama u temi tako da jednostavno prestaneš s trolanjem.

 

-možda je potrebno ponoviti leksički primjere definicije što koja riječ znači-označava, možda zakon? koliko puta treba ponoviti iste činjenice, ne moju definiciju neke riječi nego hrv.standardnog riječnika, wiki ili zakona? Tj riječi koje vidiš napisane na npr deklaraciji robe nisu pale s marsa ili onako napisane tko se što sjetio, nego upravo je jedna od stavki UVOZNIK, ne trgovac.. što ti to govori? Pazi, nije to moja definicija, nego stavka deklaracije i piše uvoznik, ne trgovac. Što misliš zašto piše uvoznik? Tad koristi riječ uzvoznik kad misliš na uvoz, dok riječ trgovac korsiti kad se referiraš na kupoprodaju robe u trgovini na malo, kranjem kupcu, uz račun, jamstvo itd. odnosno trgovac-trgovina je odgovorna po zakonu kao mjesto prodaje, ne uvoza ako se pozoveš na materijalni nedostatak recimo ako roba nema jamstvo proizvođača (ili uvoznika za tržište).

 

uvoz-trgovina, dvije riječi, nauči ih.

Potrošač, eu, zakon, konkretno značenje, kupac u maloprodaji, kranji kupac, fizička osoba.

Tema, prava potrošača.. sve ostalo kao veleprodaja i sl je promašeno, pogrešno mjesto što već i oldiggy može razumjeti (ali ne želi..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 18:51 (ihush).
3 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
Dakle, tu u temi je trgovina isključivo maloprodaja, neovisno tko je uvoznik

 Ako je trgovac uvoznik, on određuje duljinu jamstva, samo je to bitno u cijeloj priči, ne piši romane.

I ne, ne piše na svim deklaracijama riječ "uvoznik", taj pojam je nebitan, često piše "stavlja na tržište", to sam već dokazao gdje sam okačio primjer kad je trgovac ujedno i uvoznik:

 

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ihusheee....javiiiiseeee.. javiiiiseeee.... 😂

Kaj onda, mogu li ja sa vrećom krumpira doći u links/santadomenicu i umjesto love im za kupljeni proizvod dati krumpir na blagajni ili nemogu ??

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...
ihush kaže...
Dakle, tu u temi je trgovina isključivo maloprodaja, neovisno tko je uvoznik

 Ako je trgovac uvoznik, on određuje duljinu jamstva, samo je to bitno u cijeloj priči, ne piši romane.

I ne, ne piše na svim deklaracijama riječ "uvoznik", taj pojam je nebitan, često piše "stavlja na tržište", to sam već dokazao gdje sam okačio primjer kad je trgovac ujedno i uvoznik:

 

 često piše "stavlja na tržište" .. je fraza, koja znači isto što i riječ UVOZNIK, zar ne?

tj što želiš dokazati? Pročitaj ostale deklaracije, ostalih trgovaca-uvoznika i tad ćemo zaključiti koja riječ ili fraza se upotrebljavlja ili češće, dok nasuprot, nećeš naći frazu 'trgovina-trgovac', pa potraži, nađi nešto što će ti ili u prilog inzistiranju u besmislici kao što je značenje riječi koja se korsiti u zakonu, svim referencama itd. 

-priče (ili loše romane..) pišeš ti, tj lovačke-trgovačke priče, npr proizvođač.. jednako kao što je i ova priča-crtica oko riječi uvoznik, tj ponavljamo se, no neka, jer je to majka mudrosti-učenje.. :)

 

edit.. ili dodatak, onaj tko stavlja na tržište ili kraće, uvoznik je pravna osoba-trgovina koja je odgovorna za tu robu na tržištu, osigurava deklaracije-upute-servis-itd, dok je malorpodajna trgovina mjesto gdje potrošač robu kupi, mjesto kupoprodaje, kolokvijalno trgovina-dućan ili pc shop, odgovorna za robu koju pusti u promet fizički, po zakonu u eu i mora prihvatiti reklamacije i sl. čak zbrinuti ambalažu ako to zatraži kupac. Zar ne?

 

bunker kaže...

Ihusheee....javiiiiseeee.. javiiiiseeee.... 😂

Kaj onda, mogu li ja sa vrećom krumpira doći u links/santadomenicu i umjesto love im za kupljeni proizvod dati krumpir na blagajni ili nemogu ??

 -zar si uz ostalo i seljo (opegejac?) .. ili je naprosto dosadno, trolaš? Zašto bi to mene zanimalo ili što će ti da-ne moj odgovor na pomfirtasto pitanje? pitaj onog trgovca s kojim želiš nešto obaviti ili se prebaci u temu bitkojna ili skoči korz prozor ako si na višem katu.. no pazi na doskok (da ne ispadne da te nisam upozorio..) :)) .. onak, wtf? gukni što te muči? 'prijatelju dragi, moj, ..' .. kad već tako idilično ćakulamo.. ha?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 19:57 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...

Nema odakle "dolazit" s dužim jamstvom, ili dolazi od uvoznika (koji diktira jamstvo), ili dolazi od trgovca ako je prva ruka u HR, tada on diktira.

Tako da zaboravi te spike da proizvod s nečim "dolazi", gleda se tko ga u HR plasira na tržište.

 Ajmo decko, inquiring minds want to know. Izdaj mi to svoje jamstvo negirajuci proizvodjaca :P

 

 

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ihush , ma nanjušio si ti zamku pa se nedaš navući na led, lisac stari... 😉

Si lud, kakvo skakanje, da se još ozljedim.... Više me pati kaj nemamo di kafenisati i tračati prolaznice kad nam capak zaprl krčme....

Glede DA,NE, vidiš da privilegiju traženja takvih odgovora nemate samo vi iz "Matija Gubec" tabora nego i "trgovački lobi "....

😂

Edit, kakvi seljo, znaš da smo svi mi sa HRVI krkani pravi, lakat na prozoru, geni kameni odjekuju iz limuzine i sl....
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 20:04 (bunker).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

Ihush , ma nanjušio si ti zamku pa se nedaš navući na led, lisac stari... 😉

Si lud, kakvo skakanje, da se još ozljedim.... Više me pati kaj nemamo di kafenisati i tračati prolaznice kad nam capak zaprl krčme....

Glede DA,NE, vidiš da privilegiju traženja takvih odgovora nemate samo vi iz "Matija Gubec" tabora nego i "trgovački lobi "....

😂

Edit, kakvi seljo, znaš da smo svi mi sa HRVI krkani pravi, lakat na prozoru, geni kameni odjekuju iz limuzine i sl....

 .. i tako sunset, kadar, dok šejn odlazi prema zapadu.. uz stihove, ''su-de-mi..'' .. na putu do remetinca.

 

-no i dalje ne kontam što je posluka? :)) ili gdje je taj tanak led? .. kao na ruletu, (da vidimo) recimo odgovor ne, može?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
Izdaj mi to svoje jamstvo negirajuci proizvodjaca

 Pa naruči onaj SSD iz mirkonisa pa se javi kakvo si jamstvo dobio, ili bi ti da ti se izda jamstvo, a da ništa ne kupiš? :dumbass:

:DDD

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

A žao mi spamat temu, iako više nitko u tom kupusu i nemože naći korisnu informaciju niti da ju svijećom traži.

U biti, trebalo bi imati više tema sa preciznim naslovom ( jamstvo, materijalni nedostatak, obveze trgovca , praksa servisa....i sl ) a ovaj džumbus je više poligon za da nevelim kaj 😉

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...

Pa naruči onaj SSD iz mirkonisa pa se javi kakvo si jamstvo dobio, ili bi ti da ti se izda jamstvo, a da ništa ne kupiš? :dumbass:

:DDD

S mikronisom nemam nikakvih problema, sve garancije/reklamacije koje sam tamo obavljao su obavljene uredno, tako da ne turaj njih vec stani iza svojih rijeci. Ja sam vec reko da sam spreman bacit 500-1000kn da se taj sverceraj ugasi, tako da nemas straha, kupit cu ja, al od tebe, obzirom da ti izjavljujes ove gluparije.

3 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

S mikronisom nemam nikakvih problema, sve garancije/reklamacije koje sam tamo obavljao su obavljene uredno, tako da ne turaj njih vec stani iza svojih rijeci. Ja sam vec reko da sam spreman bacit 500-1000kn da se taj sverceraj ugasi, tako da nemas straha, kupit cu ja, al od tebe, obzirom da ti izjavljujes ove gluparije.

 Ne izmotavaj se, ja ništa ne prodajem dok mikronis prodaje.

Ako ti tvrdiš da ne smiju staviti jamstvo od 12 mjeseci, a stavili su, prijeđi s riječi na dijela.

Samo seruckaš po forumu, ajmo dokaži svoje tvrdnje i kupi taj ssd.

 

Možeš evo i u svijet-medija kupiti isti ssd u m.2 formatu:

https://www.svijet-medija.hr/art/ssd-disk-samsung-860-evo-m2-500gb-mz-n6e500bw/86484?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Piše jamstvo 36 mjeseci, a Samsung kaže 60 mjeseci.

To je po tebi sve nelegalno... ahahahahaha

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...

Ne izmotavaj se, ja ništa ne prodajem dok mikronis prodaje.

Ako ti tvrdiš da ne smiju staviti jamstvo od 12 mjeseci, a stavili su, prijeđi s riječi na dijela.

 Jako si glupast trol. Objasnjeno ti je vec u ovom postu link.

Dakle, nemoj skrecat s teme. Mikronis nije na forumu da odgovara na pitanja zasto je to na toliko jamstva (kao sto je navedeno, vjerojatno ima 12 mj. i od proizvodjaca originalno, i tad je sve po ps-u). Ti si pak tu, i imas tvrdnje iza kojih ne zelis stajat. Dakle

Lenovo33 kaže...

Nema odakle "dolazit" s dužim jamstvom, ili dolazi od uvoznika (koji diktira jamstvo), ili dolazi od trgovca ako je prva ruka u HR, tada on diktira.

Tako da zaboravi te spike da proizvod s nečim "dolazi", gleda se tko ga u HR plasira na tržište.

Izdaj mi to svoje jamstvo negirajuci proizvodjaca :P

Do tada si samo glupasti trol i sve sto pises vrijedi pisljiva boba.

3 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

hahaha, dokazi su na mojoj strani, crno na bijelo ti kačim redom trgovce koji stavljaju različita jamstva.

Ne možeš to pobit pa trolaš pa običaju, ajmo, odriješi kesu pa plati tih 500-1000 kn za koje kažeš da ti nije problem dati da nešto dokažeš.

Tipičan internet ratnik i trol, jak samo na riječima... :D

16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
Lenovo33 kaže...

 Nema odakle "dolazit" s dužim jamstvom, ili dolazi od uvoznika (koji diktira jamstvo), ili dolazi od trgovca ako je prva ruka u HR, tada on diktira.

Tako da zaboravi te spike da proizvod s nečim "dolazi", gleda se tko ga u HR plasira na tržište.

 -nikad ne dolazi od trgovca.. osim ako misliš na šverckomerc ili ako pod pojam trgovina-trgovac zbirno tumačiš sva zanačenja,

Trgovina ionako ima široko značenje. A realno je sve to zbirno što tebe muči.

A jamstvo naravno da dolazi od trgovca. Prvo, roba uopće ne mora biti uvezena s jamstvom (što je normalna procedura, nikakav šverc komerc), a niti jedan proizvođač pod jamstvom ne podrazumijeva ono što je jamstvo po našim zakonima.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...
Tipičan internet ratnik i trol, jak samo na riječima... :D

 Ne blamiraj se vise ajde.

Old Iggy kaže...

Prvo, roba uopće ne mora biti uvezena s jamstvom (što je normalna procedura, nikakav šverc komerc)

 I mjenja se po performansama, i zakonodavac ne zna tumacit zakone, i koji svizac mozda koju cokoladu zamota, al eto, nemam ja nijedan primjer da potkrijepim ovo, vec onako, bacam krafne u zrak i to je tako jer sam ja rekao :) Hau jes no.

3 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

nemam ja nijedan primjer da potkrijepim ovo

 Normalno da se roba ne uvozi s jamstvom, primjeri su okačeni, još uvijek se čeka objašnjenje vas kvazi stručnjaka na različita jamstva trgovaca.

Zakon kaže kako se radi, trgovci tako rade, i onda se nađu likovi po forumu drobit kako bi trebalo biti, lol.

16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Old Iggy kaže...

Prvo, roba uopće ne mora biti uvezena s jamstvom (što je normalna procedura, nikakav šverc komerc)

 I mjenja se po performansama, i zakonodavac ne zna tumacit zakone, i koji svizac mozda koju cokoladu zamota, al eto, nemam ja nijedan primjer da potkrijepim ovo, vec onako, bacam krafne u zrak i to je tako jer sam ja rekao :) Hau jes no.

Kak da ti velim, tvoj osnovni problem je taj što nemaš blagog pojma o stvarnosti.

Uvoz bez jamstva je potpuno normalna stvar. Kao što ni jamstvo proizvođača nije ono što bi netko u RH pomislio da je.

 

Ti bi stvarno, ono, ugovore distributera i proizvođača ovdje?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

Ihusheee....javiiiiseeee.. javiiiiseeee.... 😂

Kaj onda, mogu li ja sa vrećom krumpira doći u links/santadomenicu i umjesto love im za kupljeni proizvod dati krumpir na blagajni ili nemogu ??

 bitno da si nakon ovoga napisao:

bunker kaže...

A žao mi spamat temu, iako više nitko u tom kupusu i nemože naći korisnu informaciju niti da ju svijećom traži.

U biti, trebalo bi imati više tema sa preciznim naslovom ( jamstvo, materijalni nedostatak, obveze trgovca , praksa servisa....i sl ) a ovaj džumbus je više poligon za da nevelim kaj 😉

 Vidi se kako zelis "savjetovati korisnika kako da se lakse snadje" 

Lenovo33 kaže...

hahaha, dokazi su na mojoj strani, crno na bijelo ti kačim redom trgovce koji stavljaju različita jamstva.

Ne možeš to pobit pa trolaš pa običaju, ajmo, odriješi kesu pa plati tih 500-1000 kn za koje kažeš da ti nije problem dati da nešto dokažeš.

Tipičan internet ratnik i trol, jak samo na riječima... :D

 Dokazi nisu na tvojoj strani ni izbliza. Ako ista tvoj primjer s Mikronisom pokazuje (koji je kod nas najveci uvoznik jel) da on ima jedan prozivod koji ima pod 2 kataloska broja koja imaju razlicita jamstva. Da Mikroni ili itko drugi od trgovaca jamstvo odredjuje, sigurno nebi imao takav kupus. Dakle ne odredjuje Mikronis, ne odredjue Links, a bome ni Uzi, vec samo prosljedjuju ono sto dolazi s proizvodom, i za to zakonski odgovaraju. Jasno kao dan, samo trollovima kao nije. Ako je tako kako kazes, pa daj "uvezi" vise taj Intel i  prodaj ga s jamstvom od 3 i pol mjeseca pa da vidimo kako ce to ici. 

Old Iggy kaže...
ihush kaže...
Lenovo33 kaže...

 Nema odakle "dolazit" s dužim jamstvom, ili dolazi od uvoznika (koji diktira jamstvo), ili dolazi od trgovca ako je prva ruka u HR, tada on diktira.

Tako da zaboravi te spike da proizvod s nečim "dolazi", gleda se tko ga u HR plasira na tržište.

 -nikad ne dolazi od trgovca.. osim ako misliš na šverckomerc ili ako pod pojam trgovina-trgovac zbirno tumačiš sva zanačenja,

Trgovina ionako ima široko značenje. A realno je sve to zbirno što tebe muči.

A jamstvo naravno da dolazi od trgovca. Prvo, roba uopće ne mora biti uvezena s jamstvom (što je normalna procedura, nikakav šverc komerc), a niti jedan proizvođač pod jamstvom ne podrazumijeva ono što je jamstvo po našim zakonima.

 Da, trgovina ima siroko znacenje, svemir je beskonacan, trollovska glupost isto. Jamstvo moze doci od trgovca, ako trgovac zeli tako nesto ponuditi, ali jamstvo moze doci (i cesto i dolazi) od proizvodjaca. I to sto dolazi od proizvodjaca niti jedan trgovac u HR ne moze svojim jamstvom "overrideati", po tome je zakon jasan. To sto se ti proseres na forumu s besmislenim frazama tipa "niti jedan proizvođač pod jamstvom ne podrazumijeva ono što je jamstvo po našim zakonima" za koje naravno nemas obrazlozenje, nikoga nece sprijeciti da ta svoja prava iz jamstva ostvari kod trgovca. Pogotovo kada takve besmislene fraze dolaze od tipa koji ne kuzi sto je raskid ugovora i da on znaci povrat punog iznosa s racuna, vec tvrdi da se "mijenja po performansama" i da kupac tu nema izbora. Mnogo je zabavno vidjeti takve okorijele ego trippere kao ti kojima je draze stalno jesti govna nego priznati "da, bio sam u krivu". Jer naravno kada god se ti pojavis pametovati da nesto znas o ovome, lako te se podsjeti na izjave iza kojih stojis.

 

  Roba ne mora biti uvezena s jamstvom, to je istina, na neke stvari proizvodjaci uopce ne daju jamstvo. Ni trgovac ne mora na takvu robu dati nikakvo jamstvo. Samo postoji uvijek materijalni nedostatak koji je tu bas da zastiti kupca od svakakvih "trgovaca" koji kada nesto prodaju požele da je prica gotova ta njih. Kada citam ove vase proljeve, imam osjecaj kao da sa Dellboyem iz Mucki razgovaram, tocno ste taj kalibar "trgovca". 

Old Iggy kaže...
sandokan111 kaže...

Old Iggy kaže...

Prvo, roba uopće ne mora biti uvezena s jamstvom (što je normalna procedura, nikakav šverc komerc)

 I mjenja se po performansama, i zakonodavac ne zna tumacit zakone, i koji svizac mozda koju cokoladu zamota, al eto, nemam ja nijedan primjer da potkrijepim ovo, vec onako, bacam krafne u zrak i to je tako jer sam ja rekao :) Hau jes no.

Kak da ti velim, tvoj osnovni problem je taj što nemaš blagog pojma o stvarnosti.

Uvoz bez jamstva je potpuno normalna stvar. Kao što ni jamstvo proizvođača nije ono što bi netko u RH pomislio da je.

 

Ti bi stvarno, ono, ugovore distributera i proizvođača ovdje?

Ti bi stvarno znao nesto inteligentno o tome reci ? 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Lenovo33 kaže...
sandokan111 kaže...

nemam ja nijedan primjer da potkrijepim ovo

 Normalno da se roba ne uvozi s jamstvom, primjeri su okačeni, još uvijek se čeka objašnjenje vas kvazi stručnjaka na različita jamstva trgovaca.

 OOOOOOOOO, poceli smo sada i moje quotove iskrivljavat. Ajde, nemogu rec da je neocekivano, obzirom da i zakone citas do pola stavka :) nek ti fino i dalje trolas bez ikakvog konkretnog contenta.

Old Iggy kaže...

Kak da ti velim, tvoj osnovni problem je taj što nemaš blagog pojma o stvarnosti.

Kak da ti velim, puno zujis, malo meda dajes, a pri tome jos i lazes?

Old Iggy kaže...

Ti bi stvarno, ono, ugovore distributera i proizvođača ovdje?

Opa, sad pricamo vec o ugovorima distributera i proizvodjaca? Pa o tome se vec prije raspravilo, distributer, U DOGOVORU S PROIZVODJACEM, moze za odredjeno trziste smanjiti/povecati jamstvo. To je jasno naglaseno odmah na pocetku price. Samim time, provjerom jamstva kod proizvodjaca ces dobit i takav odgovor, jamstvo, za svoje trziste, ili imas, ili nemas. Ali naglaseno, UGOVORE DISTRIBUTERA I PROIZVODJACA. Nesto o cemu mali trgovci tu mogu samo sanjat.

 

Sad se vratimo na bljuvotine koje pisete da je "svaki uvoznik proizvodjac" i da tebe kao UVOZNIKA (ne distributera koji ima poseban ugovor s proizvodjacem) ne zanima sto proizvodjac diktira. Ajde barem pokusaj pratit raspravu kako ide, malo upregni taj mozak, mozes ti to. Obzirom koliko si se gore brinuo za a, b i c, prilicno je smjesno kako si odjednom sada u raspravu uveo distributera s ugovorima s proizvodjacem, i nekog uvoznika (tipa uzi) koji je kupio od nekog drugog distributera u njemackoj (recimo) te samo papire uvoza za daljnju prodaju sredio u HR (dakle nema veze s distributerom vec obicni preprodavac). Smjesan si s ovim pokusajima mucenja. Radje ti i dalje mjenjaj stvari po performansama dok vas ne zatvore.

 

6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Sad mene zanima, je li ovo točno iz članka?

https://savjetovaliste.info/index.php/10-naslovnica/67-ne-nasjedajte-na-trgovacke-spacke

Nužno je primjeriti da potrošač nije kupio robu od proizvođača niti od servisa, pa prema tome nema ni osnove kontaktirati s njima. Trgovac koji prodaje robu MORA biti dovoljno stručan na ustanovi kakav je proizvod prodao, te da može grubo utvrditi vrstu kvara, a ne da mu je razlog za nepriznavanja materijalnog nedostatka da „mora slati robu na servis da se ustanovi kvar“, jer to je spačka kojom se aktivira jamstvo, a ne priznaje materijalni nedostatak.

Može li se pozivom na materijalni nedostatak izbjeći slanje na servis ako trgovac mora biti u mogućnosti procjeniti ako je riječ o materijalnom nedostatku?

I da li se slanjem na servis radi dijagnostike automatski aktivira jamstvo?

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Sad mene zanima, je li ovo točno iz članka?

https://savjetovaliste.info/index.php/10-naslovnica/67-ne-nasjedajte-na-trgovacke-spacke

Nužno je primjeriti da potrošač nije kupio robu od proizvođača niti od servisa, pa prema tome nema ni osnove kontaktirati s njima. Trgovac koji prodaje robu MORA biti dovoljno stručan na ustanovi kakav je proizvod prodao, te da može grubo utvrditi vrstu kvara, a ne da mu je razlog za nepriznavanja materijalnog nedostatka da „mora slati robu na servis da se ustanovi kvar“, jer to je spačka kojom se aktivira jamstvo, a ne priznaje materijalni nedostatak.

Može li se pozivom na materijalni nedostatak izbjeći slanje na servis ako trgovac mora biti u mogućnosti procjeniti ako je riječ o materijalnom nedostatku?

I da li se slanjem na servis radi dijagnostike automatski aktivira jamstvo?

 -gle to je za druge/sve robe.. tj recimo za klasičan popravak, .. ali to se 90% ne radi, neisplativo, nema servisa-lagera.. mijenja se za novo.

-lik koji piše (osim tipfelera i padeža googletranslatoroa) je početnik ili primrarno 'vešmašina' roba, tj ne nešto iz PC domene (trgovački lanci, druga roba-rutina..)... jer po osnovi jamstva za pc komponente, nema servisa-popravka (99%) nego se kvar utvrdi i odobri zamjena (novo, identično isti brand-model, mora zbog papira-carine-distributera..) i s novom robom novo jamstvo+račun, tj ne gubi se ništa na servisu što se tiče jamstvenog roka, koj btw možeš tražiti produljenje za vrijeme koje je uređaj u servisu. S jamstvom dobiješ sve novo, od nule.. i istovremeno s urednim poslovanjem to nije na trošak te trgovine nego proizvođač-uvoznik/distributer za tržište (kako već imaju ugovor) snosi trošak, tj odobrava zamjenu i veleprodajno rješava s trgovinom (na malo, kao prodajno mjesto..) ..

-ono što se može uzeti kao gubljenje vremena je igra dostave do servisa, čekanje dok je proiuvod na polici ili kupiš novo a nemaš... tj želiš novo-ispravno na što imaš pravo i ne želiš se natezati-čekati sa servisom, no često uvjere kupca da je to brže zapravo samo da ga se riješe.. jer robu u trgovinama svaki dan voze simo-tamo, dostava na otoke je do max 3 dana.. nema razloga ili 'razumni rok' da to traje duže od par dana, dok realno može biti obavljeno za par minuta, tj svi imamo mobitele, svi su povezani dok je pc-shop u većini slučajeva i (ovlašteni) servis.. tj .. sve se može u par minuta ili par tjedana, ovisi kako se posloži ili kako se otegne.

-danas za većinu robe ni ne postoji ovlašteni servis, nema dijelova-lager, neisplativo tj to kao logistiku organizira uvoznik-distributer na tržištu (kao i jamstvo, upute-support, deklaraciju.. čitava logistika) dok je proizvođaču jeftinije pokloniti novu komoponentu nego lager dijelova koji se mijenjaju svake godine kao i sam servis-radnici.. u eu je to skupo.. pa se tako banalni kvar npr ventilatora ne popravlja (mada možeš sam) nego dobiješ novo ili povrat po računu .. pa kupiš opet što želiš, s novim jamstvom.

-jamstvo proizvođača (uvoznika-distributera na tržištu) je daleko bolje i u pravilu duže od 2god, naravno u urednom poslovanju.. a postoje i oni drugi (u linku spomenuto..) gdje se roba kupuje s postotkom škarta ili fejk itd.. i jednostavno se računa na npd 5% škarta, koje nakon par minuta natezanja-odbijanja zamjene.. pa čak i opet prodaju dalje idućem kupcu .. ''jer znaš kriza je...''.. a istek jamstva je vjerojatno najblentavije objašnjenje.. tj takva roba ga ni nema, dok zakon ne obvezuje.. ne mora postojati jamstvo, tad imaš samo materijalni nedostatak tj odgovornost trgovca koji prodjaje robu (ne distributer-proizvođač-servis.. po toj osnovi oni nemaju nikakve veze..) i tad kao da mu želiš pojesti djecu, kuka-plače.. i na kraju kao da otkida od svojih usta zamjeni škart koji prodaje ili nevoljko vrati novac pa uvrijeđeno doda kako je on pošten, kako nije spao na to itd.. floskule, tj običan lopov koji koristi app metodu.

 

uredna roba, mora imati uredan servis, ovlašteni, koji ima dijelove, stučno osoblje, potreban alat i sl. i takav servis kao neki oblik partnera surađuje s proizvođačem-uvoznikom tj ovisi samo kako ugovore taj odnos, tad takva roba ima i odgovarajuće jamstvo koje je 2-3-5 godina i nemaju razlog otezati nego zaprime i riješe čim dođe na red a to je tokom radnog dana, možda odmah ako nije gužva, tj kao svaki drugi servis npr auta.. neovisno o jamstvu, dođeš, dogovoriš i podigneš auto u dogovoreno vrijeme taj ili idući dan.. to je urean posao-servis, ne ovo što se kod nas dešava ili otezanje ili mali iz kvarta ili šverc-škart itd..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Sad mene zanima, je li ovo točno iz članka?

https://savjetovaliste.info/index.php/10-naslovnica/67-ne-nasjedajte-na-trgovacke-spacke

Nužno je primjeriti da potrošač nije kupio robu od proizvođača niti od servisa, pa prema tome nema ni osnove kontaktirati s njima. Trgovac koji prodaje robu MORA biti dovoljno stručan na ustanovi kakav je proizvod prodao, te da može grubo utvrditi vrstu kvara, a ne da mu je razlog za nepriznavanja materijalnog nedostatka da „mora slati robu na servis da se ustanovi kvar“, jer to je spačka kojom se aktivira jamstvo, a ne priznaje materijalni nedostatak.

Može li se pozivom na materijalni nedostatak izbjeći slanje na servis ako trgovac mora biti u mogućnosti procjeniti ako je riječ o materijalnom nedostatku?

I da li se slanjem na servis radi dijagnostike automatski aktivira jamstvo?

Trgovac ima pravo poslati na servis da se utvrdi da ti nisi ostetio proizvod svojim rukovanjem. Ali to ne "aktivira" jamstvo automatski

 

To da se slanjem na servis "aktivira" jamstvo se moze dogoditi u slucaju da nema pisanog traga sto si trazio. Npr. kupis nesto, pokvari se u roku tjedan dana. Dodjes kod trgovca reklamirati po materijalnom nedostatku velis da zelis zamjenu ili povrat. Trgovac tvoju reklamaciju zaprimi i veli "Moramo poslati u servis da se utvrdi da neispravnost postoji ili da ju vi niste uzrokovali" i to je ok. E sada, ako oni to posalju na servis da se servisira (namjerno ili zabunom, nebitno), servis popravi, ti poslije mozes to ne prihvatiti jer nisi trazio da ti se to servisira. Ali tu se sada stvara prostor za natezanje jer je tvoja rijec protiv rijeci ovoga koji je zaprimio proizvod, jer on moze tvrditi da si ti trazio da se servisira, a nema pisanog traga jednog ili drugog. Ovo se moze izbjeci tako da trazis napismeno pri reklamaciji potvrdu da si reklamirao po mat nedostatku i da ne zelis da se servisira (uvijek se dobije neki papir kada nesto ostavis na reklamaciji, pa trazis neka tamo to navade). Ili, mozes reklamaciju zapoceti i tako da posaljes jedan mail gdje opises kvar i navedes da zelis reklamirati po mat nedostatku i da ne zelis da se servisira. Kada ti odgovore da artikl dostavis u trgovinu, ti ga fino dostavis i ako ga servis servisira umjesto da samo utvrdi kvar, imas poslije pisani trag da to nije ono sto si trazio.

 

U svakom slucaju, ne bih bas ocekivao da ce ti trgovac zamjeniti proizvod na licu mjesta kada se pojavis i tvrdis da ti je nesto doslo neispravno, bez da prvo utvrde u servisu da ti to nisi pokvario. Neki trgovci jesu dovoljno strucni i rade takvu provjeru na svoju ruku ili jednostavno riskiraju taj trosak radi dobrog odnosa s kupcima ili sto vec, ali takvi su u manjini

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Sad mene zanima, je li ovo točno iz članka?

https://savjetovaliste.info/index.php/10-naslovnica/67-ne-nasjedajte-na-trgovacke-spacke

Nužno je primjeriti da potrošač nije kupio robu od proizvođača niti od servisa, pa prema tome nema ni osnove kontaktirati s njima. Trgovac koji prodaje robu MORA biti dovoljno stručan na ustanovi kakav je proizvod prodao, te da može grubo utvrditi vrstu kvara, a ne da mu je razlog za nepriznavanja materijalnog nedostatka da „mora slati robu na servis da se ustanovi kvar“, jer to je spačka kojom se aktivira jamstvo, a ne priznaje materijalni nedostatak.

Može li se pozivom na materijalni nedostatak izbjeći slanje na servis ako trgovac mora biti u mogućnosti procjeniti ako je riječ o materijalnom nedostatku?

I da li se slanjem na servis radi dijagnostike automatski aktivira jamstvo?

 Evo kolega mandrake ti je odgovorio.

Znaci ne aktivira se automatski servis, vec ce ti ga trgovina automatski sama aktivirat, iako ti to nisi trazio, a ti kasnije nemas pisanog traga da nisi trazio servis, pa se na primki pise "ne servisirati, samo dijagnostika" i onda je stvar jasna i ne mogu ti nista. E sad, to je napisao mandrake, stoga zasto u biti pisem post.

Sto se tice ovog da se preko mat. nedostatka moze izbjeci servis. Da, u naravi bi to tako trebalo biti, ali prvo, mat. nedostatak je preopsiran da bi trgovac morao biti dovoljno strucan da za sve proizvode koje prodaje moze ustanovit jel mat. nedostatak ili ne, stoga to je nemoguce. Drugo je da i ako je moguce, oni ti ga mogu poslati na servis pod izlikom "da servis ustanovi da nema fizickih ostecenja itd". Tako da uvijek on moze naci nacina da ti to posalje na servis. U naravi bi svakako za odredjene stvari trebalo moci izbjeci servis, ali u praksi (evo napokon te prakse) to ce tesko ici, a i donekle jasno. Ti ako si zaposlenik na pultu neces bas rado na sebe preuzet rizik troska ovakvih stvari, a i ne vjerujem da se to od tebe ocekuje.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice