4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.045
|
čitano: 1.122.651
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

Od kad su uveli gigabox on je flat!

Nakon potrosenih 300gb smanjuje se brzina na 4 mbs 🤣🤣🤣🤣

-
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Samo koja je logika da to više ne piše na njihovoj stranici,valjda se podrazumijeva da to do sad svi znaju.

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
horihoro kaže...
DDavorin kaže...

Od kad su uveli gigabox on je flat!

Nakon potrosenih 300gb smanjuje se brzina na 4 mbs 🤣🤣🤣🤣

 Ajd još jednom Gigabox je flat možeš skidati do mile volje koliko ti srce želi Terabita ! A i ovih 4Mbps je više od mnogih na tele2 neki ni do 1Mbps ne mogu doći.  Evo ovakvo je novo stanje za Gigabox, više nije u M1 dobije se 300GB nakon toga brzina na 4Mbps  svakih sljedećih 100GB po neograničenoj brzini 30 kn cijena ostaje ista. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2020 19:40 (DDavorin).
11 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav, uskoro mi ističe ugovor za fiksni internet sa Optimom, a kako iskustvo nije bilo baš bajno razmišljam o prelasku na drugog operatera. Osim ne previše stabilnog interneta, brzine su bile prilično loše (download oko 6Mbit/s) pa sam mislio možda uzeti nešto što radi na 4G.
Prošle godine sam uzeo Vip/A1 Homebox na probu i bilo je očajno, brzine su bile maks 10Mbit/s i da ne spomenem kako je nestabilno bilo. No kako općenito u području mobilni signal nije pretjerano stabilan (živim u općini Rugvici, pored Zagreba) razmišljam o uzimanju nekog 4G routera i tarife ali uz vanjsku antenu koju mogu staviti na visinu od 15-ak metara.
Sad me zanima, da li imate nekakve preporuke što je najbolje uzeti? Od vanjskih antena je netko spomenuo ovu, ako će zbilja raditi dobro, cijena se čini ok.
Što se tiče routera, da li je najbolje uzeti neki u ponudi A1/Tele2/Tcom zajedno sa samom pretplatom/tarifom ili imate neku drugu preporuku koja je najbolja kombinacija routera/operatera?

Unaprijed hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Da, te antene su općenito najbolji izbor kada se radi o mobilnim uslugama naših teleoperatre.

Ali moram ti napomenuti, da ti nitko neće garantirati veće brzine samo zato jer si stavio par antena na krov i spojio u ruter. Dobit ćeš definitivno bolje vrijednosti jačine signala i njegova šuma, ali ako je bazna stanica preopterećena i/ili nema puno frekvencija pušteno u pogon, ni antene neće pomoć.

Radi toga je uvijek bolje, najprije uzeti SiM-icu, staviti je u mobitel i malo prošetati/provozati se oko kuće, kvarta,ulice itd da vidiš situaciju.

Za ruter ja nebi ništa ispod Huawei B535 preporučio,  plug&play varijanta...odnosno, najjeftiniji ruter a da podržava sve što ti reba do neke granice.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.7.2020 8:38 (Mr. Orange).
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Evo malo sam probao na mobitelu (Galaxy S8, Tomato 4G(+)) i na terasi (visina oko 5-6m) sam uspio dobiti 20-50Mbit/s download (čak je i ping dobar, oko 15-25ms). Za usporedbu, u prizemlju jedva dobivam 5Mbit/s uz ping preko 60ms. To je možda malo za 4G ali u usporedi sa fiksnom linijom koju sad imam je praktički 8 puta bolji download speed što je znatna razlika.

Što se tiče opterećenja, da li je ok pretpostaviti da je najveće predvečer (jer npr. Tele2 ima ograničenje 18-23h)? Ako da, onda ću i tada testirati.

Hvala na preporuci routera. Kojeg operatera bi preporučili?


8 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
cistamlaka kaže...

Evo malo sam probao na mobitelu (Galaxy S8, Tomato 4G(+)) i na terasi (visina oko 5-6m) sam uspio dobiti 20-50Mbit/s download (čak je i ping dobar, oko 15-25ms). Za usporedbu, u prizemlju jedva dobivam 5Mbit/s uz ping preko 60ms. To je možda malo za 4G ali u usporedi sa fiksnom linijom koju sad imam je praktički 8 puta bolji download speed što je znatna razlika.

Što se tiče opterećenja, da li je ok pretpostaviti da je najveće predvečer (jer npr. Tele2 ima ograničenje 18-23h)? Ako da, onda ću i tada testirati.

Hvala na preporuci routera. Kojeg operatera bi preporučili?


 Tele2 ima ogranicenje samo ako si probio 1Tb prometa 

-
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Svakako testirati između 18-23h sata više puta u tom periodu.
time češ dobiti još bolju sliku, svega toga.

Jedan tip: Ako ti je download slab a upload juri, to ti je već dobar znak da je bazna stanica nakrcana. Naravno isto ovisi koja frekva. Kod mene je tipa 800Mhz totalna patka iako je signal odličan - natrpano od korisnika, koji su upalili neki ruter u kutu sobe ispod nekog stola pa se ruter po defaultu hvata za 800Mhz, pošto najbolje probija na daljine.

Ako na terasi uspiješ dobiti slične brzine u rush hour periodu, onda bi čak imao dosta koristi i od antena.

EDIT: Imajte na umu, da i svim uvjetima korištenja za mobilne usluge koje sadržavaju "flat" kao varijantu korištenja operateri sadržavaju pravo na limitiranje brzine po potrebi rasterećenja mreže.
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.7.2020 13:51 (Mr. Orange).
11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Hvala za povratni info. 
Skinuo sam aplikacije pa ću se probati snaći i vidjeti kako se koriste. Pretpostavljam da mi za početak moraju reći s koje se bazne stanice signali hvataju i koje frekvencije, pa ćemo iz toga izvoditi zaključke i odlučiti koje antene treba kupiti i imaju li smisla.

Trenutno sam na Braču i pokrenuo sam Network Cell Info Lite. Sada moram malo proučiti što sve ovo znači jer se ne snalazim s ovoliko novih brojki.
u Serving Cell RSRP je -82dB, RSSNR je 25dB, a RSRQ je -6dB, štogod to značilo. Band je 20. Pretpostavljam da je sve ovo za ćeliju na koju sam trenutno okačen. Ne znam može li se mjeriti za koju alternativnu, tj. promijeniti je.

Također moram vidjeti mogu li nekako vidjeti na mapi s koje bazne stanice trenutno hvatam signal i ima li koja alternativna u blizini.

12 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Kašo kaže...

Hvala za povratni info. 
Skinuo sam aplikacije pa ću se probati snaći i vidjeti kako se koriste. Pretpostavljam da mi za početak moraju reći s koje se bazne stanice signali hvataju i koje frekvencije, pa ćemo iz toga izvoditi zaključke i odlučiti koje antene treba kupiti i imaju li smisla.

Trenutno sam na Braču i pokrenuo sam Network Cell Info Lite. Sada moram malo proučiti što sve ovo znači jer se ne snalazim s ovoliko novih brojki.
u Serving Cell RSRP je -82dB, RSSNR je 25dB, a RSRQ je -6dB, štogod to značilo. Band je 20. Pretpostavljam da je sve ovo za ćeliju na koju sam trenutno okačen. Ne znam može li se mjeriti za koju alternativnu, tj. promijeniti je.

Također moram vidjeti mogu li nekako vidjeti na mapi s koje bazne stanice trenutno hvatam signal i ima li koja alternativna u blizini.

 Ovo će ti biti od koristi.

11 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Možda glupo pitanje, ali koji kabel uzeti za spajanje one P-56 antene i npr. Huawei B535 routera? Jer ako bi stavio antenu iznad kuće, onih 10m kabla što dođe sa antenom mi ne bi bilo dovoljno. Ukupno bi trebao oko 20-ak metara dodatnog kabla. Antenu bi uzeo u shop.kerman.hr pa ako je moguće neka je i kabel iz tog dućana.

Još me zanima, da li možda postoji karta označenih 4G/LTE odašiljača? Na ovoj karti, koliko ja vidim, nisu prikazani operateri, ja na mobu (Tomato/A1) na aplikaciji "Network Signal Info" mogu vidjeti koji odašiljači se koriste no koliko na karti HAKOM-a vidim, postoje i drugi odašiljači koji su mi bliži (ali ne znam koji operater ih koristi).

Također, koji je najbolji način testiranja koji je operater najbolji na mom području? Uzeti SIM karticu i najjeftiniju 4G/LTE tarifu od svakog, staviti u mobitel pa provjeriti jačinu signala/brzinu interneta?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

1.Ne. Ni u ludilo ne ides preko tih 10m kojih dobijes sa antenama. Gubitak je pre velik.

 

2.Tu kartu koju si linkao je skoro točno, međutim sa lijeve strane aktiviraj radijske postaje i sve ostalo pogasi. Onda ce ti iskociti zelenim točkama bazne stanice. I tu Hakomovu kartu kombiniras sa www.cellmapper.net/map i vidjet ces koja točka odgovora kojem operateru.

 

3. Da, isprobavas brzine više puta tokom dana. Pogotovo između 18-22 sata kada je najveca guzva + na cellmapper karti koju sam ti linkao gledas koje frekvencije kod tebe koji operater ima upogonjene...što razlicitije i vise njih to ces bolje kombinirati i mjenjati ako je jedna frkva prekcrana.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.7.2020 16:58 (Mr. Orange).
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Hmm, onda pretpostavljam da bih trebao koristiti neki dodatni router kao access point za prizemlje? Trenutno mi je router u prizemlju, a na katu imam Apple Airport (1st gen) koji je spojen sa Ethernet kablom te služi kao Wifi/Ethernet extender.
Da li bi onda bilo ok premjestiti Airport (ili neki drugi uređaj ako mislite da taj Airport nije dovoljno dobar) u prizemlje i povezati ga sa 20-ak metara Ethernet kabla na 4G router koji je spojen na antenu?

3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Iskreno neznam kako radi Apple airport.

Ali slicnu situaciju ja imam i rijesavam je sljedeci tjedan.

 

Kako god znam i umijem cu provesti antenske kablove u ruter. Podkrovlje nemam...vec ti isti kablovi idu u bocni zid kuce pa kroz sobu za goste. Ta rupa u toj sobi je toliko visoka...odnosno plafon je visom da bez ljestvi nema teorije da dodem do gore. (a govorim o kuci na "kat i pol" a ja sam u kvazi podrumu.)

 

Tako da od rutera koji ce stajati na najvisem dijelu kuce (u toj sobi) ja cu provlaciti koliko god treba UTP kabla kroz bužire na svaki kat kuce i izmedu postavljai AP-ove. Ako pak i ja budem kratak sa tih 10m kabla uz antene, onda mi ne preostaje nista drugo nego ruter nekako zatvoriti u plexiglas, ali da dise, da nije na suncu direkt itd...itd... i to sve na krovu negdje ili bocnim zidovima

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.7.2020 17:45 (Mr. Orange).
8 godina
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ima li tko iskustva s 4G/5G routerima ugrađenim u vozila?

Kakva im je stabilnost veze u pokretu i SIM kojeg operatera

bi ste preporučili: Tcom ili VIP (Tele2 vjerojatno nema šanse)?

 

Uzeo bih nešto od ovoga:

Netgear Nighthawk M1 Mobile Router

Netgear Nighthawk M2 Mobile Router

TP-Link 4G Mobile Dual-Band Router 600Mbps

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.7.2020 21:25 (Vladimir1234).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Vladimir1234 kaže...

Ima li tko iskustva s 4G/5G routerima ugrađenim u vozila?

Kakva im je stabilnost veze u pokretu i SIM kojeg operatera

bi ste preporučili: Tcom ili VIP (Tele2 vjerojatno nema šanse)?

 Ako je tvornički ugrađen 4G router u auto imat će bolji prijem signala od mobitela jer ima i antene na krovu automobila. Koji operater hah ako si u pokretu po cijeloj HR onda najbolje po jedan sim od svakog operatera....

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.7.2020 21:14 (DDavorin).
8 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Nije tvornički ugrađen, u tome i jest problem
:-(
8 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

"Ako je tvornički ugrađen 4G router"

 

Nije, u tome i jest problem

:-(

8 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Vladimir1234 kaže...

"Ako je tvornički ugrađen 4G router"

 

Nije, u tome i jest problem

:-(

 Hhahhahhahaa

-
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
horihoro kaže...
Vladimir1234 kaže...

"Ako je tvornički ugrađen 4G router"

 

Nije, u tome i jest problem

:-(

 Hhahhahhahaa

 onda Netgear M1 ili M2

14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Mr. Orange kaže...

Tako da od rutera koji ce stajati na najvisem dijelu kuce (u toj sobi) ja cu provlaciti koliko god treba UTP kabla kroz bužire na svaki kat kuce i izmedu postavljai AP-ove. Ako pak i ja budem kratak sa tih 10m kabla uz antene, onda mi ne preostaje nista drugo nego ruter nekako zatvoriti u plexiglas, ali da dise, da nije na suncu direkt itd...itd... i to sve na krovu negdje ili bocnim zidovima

 Odes u ducan s elektromaterijalom, kupis ormaric za vanjsku montazu po dimenzijama koje ti trebaju za ruter uz dodatnih 6 cm sa svake strane za ventilatore, s gornje i donje strane po 2 cm za cirkulaciju zraka i odozada barem 4-5 cm zbog kabela koji idu u ruter. Uzmi 2 koljena od 90 stupnjeva, izbusi 2 rupe s bocnih strana kutije, zalijepi, stavi ventilatore da s donje strane upuhuju zrak, s gornje ispuhuju. Filter od nape na ulaznu rupu, na izlaznu mrezicu za komarce i mozes montirati kutiju direktno na sunce ako je potrebno.

11 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Koji router bi preporučili umjesto Huawei B535, a da je sličnih mogućnosti/cijene i da se može fizički kupiti u nekom dućanu u Zagrebu? Jer B535 ima samo u edigital i ipon dućanima koji su oba iz Mađarske pa je jedina opcija dostava što znači poštarina i možda duže vrijeme čekanja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
cistamlaka kaže...

Koji router bi preporučili umjesto Huawei B535, a da je sličnih mogućnosti/cijene i da se može fizički kupiti u nekom dućanu u Zagrebu? Jer B535 ima samo u edigital i ipon dućanima koji su oba iz Mađarske pa je jedina opcija dostava što znači poštarina i možda duže vrijeme čekanja.

 Imaš u svakoj poslovnici T-com B535 dođe 1200kn i nemaš posla sa Edigitalom i ostalim Mađarskim webshop-ovima. Čim izbrojiš 1200kn router je u tvojim rukama. A ostali routeri u našim trgovinama su lošiji od B535.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.7.2020 17:00 (DDavorin).
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

to je prilično velika razlika u cijeni, praktički 50% skuplje. 

U kojem smislu su lošiji?

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
cistamlaka kaže...

to je prilično velika razlika u cijeni, praktički 50% skuplje. 

U kojem smislu su lošiji?

 Nemaju odgovarajuće agregacije za Tele2 i jednu agregaciju koju HT HR ima ,a ti routeri ne podržavaju.

16 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Mr. Orange kaže...

1.Ne. Ni u ludilo ne ides preko tih 10m kojih dobijes sa antenama. Gubitak je pre velik.

 

Pozdrav,

 

Imaš iskustva da sa duljim kabelom dobiješ toliko veliki pad signala? Možeš malo više informacija dati na tu temu (ili netko drugi)?
Naravno pitam jer želim kod sebe probati sa antenom dobiti bolji signal i time (nadam se) veće brzine, a tu se nameće pitanje tih maksimalnih 10m kabela.

 

Zahvaljujem

 

3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
creat1n kaže...
Mr. Orange kaže...

Tako da od rutera koji ce stajati na najvisem dijelu kuce (u toj sobi) ja cu provlaciti koliko god treba UTP kabla kroz bužire na svaki kat kuce i izmedu postavljai AP-ove. Ako pak i ja budem kratak sa tih 10m kabla uz antene, onda mi ne preostaje nista drugo nego ruter nekako zatvoriti u plexiglas, ali da dise, da nije na suncu direkt itd...itd... i to sve na krovu negdje ili bocnim zidovima

 Odes u ducan s elektromaterijalom, kupis ormaric za vanjsku montazu po dimenzijama koje ti trebaju za ruter uz dodatnih 6 cm sa svake strane za ventilatore, s gornje i donje strane po 2 cm za cirkulaciju zraka i odozada barem 4-5 cm zbog kabela koji idu u ruter. Uzmi 2 koljena od 90 stupnjeva, izbusi 2 rupe s bocnih strana kutije, zalijepi, stavi ventilatore da s donje strane upuhuju zrak, s gornje ispuhuju. Filter od nape na ulaznu rupu, na izlaznu mrezicu za komarce i mozes montirati kutiju direktno na sunce ako je potrebno.

 

Čovjek sve rekao. Zahvaljujem na savjetu 

3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ne razumijem se u sve parametre gušenja signala, Ohm-a i ostalog...

Ali evo ti na 100m gušenje ovisno o frekvi u dB:


100 MHz 9,00
400 MHz 18,00
800 MHz 26,00
1000 MHz 29,50
1500 MHz 36,50
1750 MHz 39,50
2150 MHz 44,00
2400 MHz 47,00
3000 MHz 54,00

 

Znaci ti sa cca 12m kabla na frekvi od 1800Mhz imaš gubitak od  5dB +/-

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.7.2020 1:32 (Mr. Orange).
4 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav.

Može li mi netko pomoći, imam Tele2 pokucni internet i modem ZTE286. Uzeo sam na probu HT gigabox i snjim je došao mali Alcatel modem koji nema erthenet priključak. Kada ubacim HT karticu u Tele2 modem ne mogu dobiti internet promet. WiFi radi, mogu se povezati laptopom na njegovo sučelje, ali nikako dobiti internet promet.

Zna li itko može li to uopće raditi s HT karticom, ako ne onda ću morati vratiti HT iako ima bolje brzine od Tele2.

 

Hvala unaprijed.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
U Zte ruteru moraš postaviti APN od HT-a, jer je po defaultu od Tele2.
Pod br.2 - Postavke - APN - Ručno - Dodaj novi....
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.7.2020 22:35 (Darko150).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice