4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.047
|
čitano: 1.125.615
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
CyberDemonVZ kaže...

Dio koji me zanimao vezano uz snimanje 5G signala, ne znam dal je do sad netko napisao (vjerojatno je, al sam zaboravio  ) pa ak još nekog zanima, iz FAQ od CellMappera:

 

 

To record 5G, your phone must be connected 5G-network (Your should see 5G State CONNECTED). On CellMapper App you should 5G data like on screenshot. 

 

NOT_RESTRICTED -> Your device is not connected to 5G, but this tower can act as anchor to 5G. Move closer to tower and make sure your device support 5G band what your network use.

 

  • RESTRIECTED -> Your plan does not allow your phone connect to 5G. Please contact to your service provider.

 

Zato što u nas svi telekomi većinom puštaju 5G preko 4G DSS-a i Cellmapper ne evidentira te tornjeve a niti njihov signal jer nemaju svoj enb ID.

Kod mene i HT i A1 puštaju 5G preko 4G DSS-a pola godine pa na Cellmapper karti nema točkica pod 5G iako mapiram zadnjih pola godine sa 5G mobom i tarifama koje imaju uključen 5G i mjerim speedtest 750 Mbps na 3,6 GHz.

Već je bilo riječi na ovoj temi o tome.

 

Kako naši telekomi rade, proći će još dugo dok se nađe pravi 5G toranj sa svojim ID-om pa takav pojavi i na cellmapperu.

 

A ovo zadnje (restricted/not restricted) je vezano uz samu tarifu, ako je omogućen 5G u tarifi i nalaziš se u području 5G mreže, onda je to not_restricted, u suprotnom ti tarifa nema uključenu 5G opciju a u dometu si 5G mreže ali se ne možeš spajati na nju. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2022 11:21 (Tirkiz).
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
omeyer kaže...

Gledam malo cijene 5G modema, dosta je to papreno sve.

 

Ima li išta ispod 1500?

 

Za ovu sezonu uzimam za apartmane ovaj modem i uzet ću homebox tarifu na 3 mjeseca bez ugovora. Ne znam samo jel ovo legit shop i jel to ok uređaj i cijena?

 

Malo sam gledao, ne znam što bi drugo.

 

P.S. na krovu kuće se nalazi riblja kost i coax od nje ide u sve sobe. Planiram na Data izlaz iz utičnice u sobi spojiti coax i onda u taj ruter. Jel to ima smisla?

 

 

 

Bježi od Cat4 routera, biraj barem Cat7 (npr. Huawei B535 kojeg dijele naši telekomi - kada ih imaju u ponudi) ili Cat 20+ (za 4G ZTE MF289F, za 5G ZTE MC801a, ima ih još ali ovi su najčešća preporuka). 

 

Nestašica je dobrih routera pa i cijene lete u nebo. Zna se povremeno na Njuškalu naći dobar rabljeni 4G ili 5G router po ok cijeni.

 

Antene samo Iskra P-56 MIMO, stalno pišemo o njoj.

 

Ne koristiti coax kabele i utičnice od TV antene jer su to 75 omski kabeli i veliko gušenje a za 4G/5G antenu i router trebaš 50 omski coax kabel i dobivaš takav gotovi 10 m kabela sa SMA konektorom ako uzmeš Iskre P-56 MIMO.

 

Trebaš i preko cellmapper app provjeriti kakvi su tornjevi u tvom mjestu i koliko bandova imaju jer to utječe na preporuku za izabrati router i usmjeriti antene.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2022 11:23 (Tirkiz).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Sve tarife na pretplatu HT, A1, Telemach koje dosad nisu imale pristup 5G od sutra imaju pristup 5G.

Moj PC  
2 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

Sve tarife na pretplatu HT, A1, Telemach koje dosad nisu imale pristup 5G od sutra imaju pristup 5G.

 Trebao sam ranije pitati :D

Hvala!

Kako to da svi istovremeno? Nešto na razini države?

E da, ima i kakav služveni tekst, da pošaljem ovima u firmi?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2022 14:08 (CyberDemonVZ).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nisam tražio jeli ima gdje naputak ali kolege i ja dobili sms za povećanje cijene i dodatne GB i pristup 5G očito da malo zamažu ovo poskupljenje. Koristim Hibrid mini HT Neki dan nisam mogao preko app aktivirati 3 dana flat pa mi je preko chata aktivirao i to 7 dana flat i od tada imam pristup 5G

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2022 14:38 (DDavorin).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Jel si siguran da se odnosi na sve?
Pisao sam o tome kako je to lazno oglasavanje posto su mi na A1 chat rekli da ta business tarifu od firme koju koristim moram 10kn nadoplatiti sukladno ugovoru za 5G… :/
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

evo za A1 5G

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2022 19:29 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Kao sto sam i gore napisao, ne vrijedi za business tarife sto bih ja svrstao pod lazno oglasavanje.

Pitao na chatu i napomenuo da li se navedeno odnosi i na poslovni racun, odgovor od korisnicke je da ne - plati (firma) dodatno 10kn pa rokaj 5g kolika te volja…

Edit: provjeri posforum od tog linka od clanka, pisali smo, uz mene jos jedan clan foruma, za dodatnu naknadu
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2022 19:40 (the chosen one07).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ne znam koju ti business tarifu imaš ali i one imaju pristup 5G po novom bez naknade.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2022 20:24 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Dakle, to su “nove” tarife. Mi koji imamo “stare” ili posebno krojene za vece firme i nisu bas javno objavljene na web-u.

Kazem ti, nisam jedini, jos barem jednom kolegi su isto odgovorili. Tako da im prica bas i ne drzi vodu da su sve tarife obuhvacene - nisu.

Nadam se da sam dobio nekog rookija na korisnickoj i da je fulao ceo fudbal pa mi se sutra ukaze carobni 5G signal na gejfonu ;)
8 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

...a kad će bonbon pretplata na 5G ?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...
Dakle, to su “nove” tarife. Mi koji imamo “stare” ili posebno krojene za vece firme i nisu bas javno objavljene na web-u.
Kazem ti, nisam jedini, jos barem jednom kolegi su isto odgovorili. Tako da im prica bas i ne drzi vodu da su sve tarife obuhvacene - nisu.
Nadam se da sam dobio nekog rookija na korisnickoj i da je fulao ceo fudbal pa mi se sutra ukaze carobni 5G signal na gejfonu ;)

 E, izgleda da i od HTa stare poslovne tarife ništa. Još sam "Restricted" na Cellmapperu.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pa to je i cilj operatera da se uzmu nove tarife hah naravno malčice skuplje.....

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Tirkiz kaže...

 

Bježi od Cat4 routera, biraj barem Cat7 (npr. Huawei B535 kojeg dijele naši telekomi - kada ih imaju u ponudi) ili Cat 20+ (za 4G ZTE MF289F, za 5G ZTE MC801a, ima ih još ali ovi su najčešća preporuka). 

 

Nestašica je dobrih routera pa i cijene lete u nebo. Zna se povremeno na Njuškalu naći dobar rabljeni 4G ili 5G router po ok cijeni.

 

Antene samo Iskra P-56 MIMO, stalno pišemo o njoj.

 

Ne koristiti coax kabele i utičnice od TV antene jer su to 75 omski kabeli i veliko gušenje a za 4G/5G antenu i router trebaš 50 omski coax kabel i dobivaš takav gotovi 10 m kabela sa SMA konektorom ako uzmeš Iskre P-56 MIMO.

 

Trebaš i preko cellmapper app provjeriti kakvi su tornjevi u tvom mjestu i koliko bandova imaju jer to utječe na preporuku za izabrati router i usmjeriti antene.

 Hvala ti na odgovoru. Bio sam u jednom dućanu satelitske opreme pa mi je prodavač preporučio da uzmem malo bolju antenu od te koja podržava i 5g frekvencije da bude future proof. Konkretno o modelu Unicom MIMO LTE 700-LTE 5G 3.8GHz, 7.5-10.5dB

 

Ako sam dobro shvatio, to namontiram na nosač na krovu, spojim na svaku od antena po jedan 50omski coax i onda ta dva coaxa spustim kroz bužir do ormarića slabe struje u hodniku u kući i onda našarafim na ova dva ulaza antenska od 4g/5g modema?

Divide et impera!
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
omeyer kaže...

 Hvala ti na odgovoru. Bio sam u jednom dućanu satelitske opreme pa mi je prodavač preporučio da uzmem malo bolju antenu od te koja podržava i 5g frekvencije da bude future proof. Konkretno o modelu Unicom MIMO LTE 700-LTE 5G 3.8GHz, 7.5-10.5dB

 

Ako sam dobro shvatio, to namontiram na nosač na krovu, spojim na svaku od antena po jedan 50omski coax i onda ta dva coaxa spustim kroz bužir do ormarića slabe struje u hodniku u kući i onda našarafim na ova dva ulaza antenska od 4g/5g modema?

 

 

To ti je Iskra P-60 MIMO antena i da, ta pokriva i 3,6 GHz 5G frekvenciju.

Da li ćeš ju uzeti, to si vidi sam, možda još netko da odgovor jel se isplati (DDavorin?)

 

Ja koristim Iskra P-56, ona primarno pojačava 4G frekvencije ali pokriva i 700 MHz 5G frekvenciju.

 

Coax. kabel u tim antenama je zalemljen unutar same antene, tako montiraš antene na krov ili gdje ti je bolje ali da imaš što čišći pogled na toranj i dalje coax. spojiš u router.

Moraš paziti na razmak između antena, vidjeti na kojim frekvencijama ti radi toranj na koji ćeš usmjeriti antene i staviti razmak za onu frekvenciju koja će biti primarna, najčešće je to band B3 (1800 MHz frekvencija) i razmak 34 cm između obujmica/šelni antena.

Čitaj barem 20 stranica unazad, već smo pisali XY puta...

 

Izbjegavaj provoditi coax. uz struju, sve te EM smetnje mogu gušiti signal od antene do routera a to želiš izbjeći.

Inače može ispasti da ti dobit antene nestane u coaxu pa ti je to isto kao da si goli router sa integriranim antenama objesio na vrhu krova, džaba uzeo vanjske antene :D

 

 

Jesi provjerio na cellmaperu kakve tornjeve imaš oko sebe i na kojim bandovima rade?

Preko moba stavi neku A1 karticu, instaliraj cellmapper app i ookla speedtest, testiraj brzine i napiši nam rezultate i enb ID tornja koji ti piše u cellmaperu.

 

Koji router imaš ili planiraš nabaviti?

 

13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DDavorin kaže...

Pa to je i cilj operatera da se uzmu nove tarife hah naravno malčice skuplje.....

Zato sam i stavio nove i stare terife u navodnike. Mi nemamo nove/stare sa nazivima savrsena, biz full itd. nego imamo tarifu/tarife krojene za potrebe firme. Imamo gro brojeva i svakih godinu/dvije ukoliko su nam potrebne promjene imamo sastanak sa operaterom i dogovaramo sve oko toga, između ostalog i cijene.

 

Ja samo govorim kako je to lažni marketing reći da je 5G uključen svima kad nije.

5 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Tirkiz kaže...

 Koji router imaš ili planiraš nabaviti?

 Imam posebne bužire za slabu struju (coax i utp u njima). Ovaj konkretno bužir ide od antene do ormarića u kojem je ruter i razdjelnik za coax za sobe. Ruter koji ću uzeti za početak je Huawei B535-235 pa ću kasnije vidjet uzet nešto bolje.

 

Jedino me brine da ovaj B535 neće pokrit baš veliko područje sa wifi signalom. Možda spojim nešto na njega šta bolje odašilje tipa neki asus sa dobrim range-om.

 

Nisam na cellmaperu ništa još mjerio u ZG sam, a kuća/apartmani dole u Tribunju pa ću provjerit kad budem dolje.

Divide et impera!
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

@DDavorin, ako smijem pitati, kad uloviš vremena, postoji mogućnost da osvježiš početnu poruku u temi s novim modelima uređaja? :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Bok, malo sam čitao temu, ali očigledno sam ograničen što se tiče ove teme i ne mogu dešifrirati pola toga šta piše .

Dakle, živim u stanu koji je u suterenu, znači malo je ukopan ispod razine ceste, te u njemu je opčenito užasno loš signal, mobilni internet skoro pa ni ne hvata. Infrastruktura je užas (nema bakra, a optika će valjda za jedno 50 godina haha), te sam uzeo gigabox od HTa i trenutno imam CAT7 Alcatel router koji mi stoji na verandi. Nije mi toliko ni problem brzina (koja je ujutro 30 mbits, a navečer varira od 2-10 mbits) koliko mi je problem stabilnost, znači u jednom trenutku će biti 30, a za sekundu pada na 0.5 mbits, da ne govorim kako ping u  multiplayer igrama leti priko 1000.

Sad, kontaktirao sam jednog čovika koji mi je ponudio postaviti 2 antene koje bi išle na vanjsku verandu (ne mogu na krov zbog susjeda)te mi je poslao ponudu:

NETTP-Link Router AC1200 Archer MR600 - 1400 Kn.

4G 2x Antene (Televes 4GNOVA ) i nosač 1300kn
Montaža i potrošni materijal 1200 kn

 

To mi zvuci dosta para, a i vidija sam da se preporučuje antena Iskra i taj Huawei B535 koji su povoljniji. Svakako volija bi to probati sam postaviti i uštediti nešto na montaži. Ali opet, totalni sam ''noob'' za routere, antene, internet opčenito pa razmišljam ipak možda sam naručiti materijal (vidim da je jeftiniji dosta taj router na nabavi.net) i zovniti čovika da mi to postavi.

 

Isto tako tlocrt stana mi je da iz verande odmah ulazim u dnevnu, te iza dnevne i kuhinje mi je radna soba gdje mi je kompjuter. Ne znam da li bi bušio skroz kroz verandu/fasadu u dnevni/radnu sobu šta zbog dužine kabela koji sam pročitao utječe dosta na brzinu interneta, šta zbog toga jer ne vidim praktičnost. Da li bi mogao onda to riješiti sa onim pojačivačima mreže kroz strujnu mrežu?

Svaki prijedlog je dobrodošao, hvala!

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

..svakako bi uzeo antene Iskre P56 , obe su 506kn a daleko bolje od Televes.

https://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/104166?Logaritamska-antena-Unicom-MIMO-790-2700MHz,-9.5-11.5dBi

 

Gušenje signala je samo na koaksijalnim kablovima od rutera do antena , ali na LAN kablovima nema gušenja pa recimo ruter staviš u dnevnu sobu a LAN kabal povučeš do radne sobe u slučaju da wifi iz dnevne ne bi bio dovoljan za radnu sobu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2022 13:34 (AF139).
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

MilkoLP 

 

Imaš dobar router Alcatel LinkHub HH71 CAT7 2CA isti možda i bolji od ovog TP link kojeg ti je preporučio. Uzmi Iskra P56 antene i to je to i upari sa Alcatelom.Kasnije ako ćeš htjeti bolji router lako se nabavi. Bitno je da znaš tornjeve od HT na svojoj mikrolokaciji da znaš usmjeriti antene.Ako ne znaš može lokacija u PP pa ti pogledam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Moj PC  
3 0 hvala 3
13 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav!

trebam pomoć oko pronalaska rješenja za brži 4G kućni internet..

Mreža je A1, router je njihov Soyealink B535-333. Brzine su očajne.. ping je očajan. Otprilike 9 Mbps download i 14 Mbps upload.

Probao sam s mobitelom mjeriti, isto A1 4G mreža - 20 Mbps download, 10 Mbps upload.

 

Živim u kući, prizemnica s potkrovljem. Nemam mogućnosti vanjske antene trenutno tako da tražim bilo kakvo drugačije rješenje.

U privitku šaljem info bazne stanice..

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2022 16:29 (sendjo).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2022 17:43 (Buki6).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

sendjo   Signal ti je jako loš koliko vidim na cellmapper karti. Napravi Upload točaka u cellmapper app da se osvježi toranj i da se vide ćelije koje zraće prema tebi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

https://ibb.co/RQ4R8mj

https://ibb.co/QYqnSDV

 

evo napravih upload i šaljem novo stanje

3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
the chosen one07 kaže...

 

5G FWA: 2TB do 200 Mbps brzine a onda spuštaju brzinu na 20 Mbps 

Usuđujem se kritizirati da je to 4G a ne 5G.

Čovjek bi očekivao da će dati barem do 500 Mbps brzinu ako ne i više za uslugu koja bi kao zamjenila optiku u području di nema optike.

 

Držat ću se ja još dugo 4G-a sa agregacijama di imam do 300/110 Mbps sa 5CA routerom i vanjskim antenama...

 

Neka netko javi koje uređaje dijele.

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Evo još jedan info askey rtl6300 FWA od A1 ima cell lock možda kome zatreba

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Da li se moze reci da Huawei B535-333 spada u neku mid kategoriju 4G rutera?
U biti mi je vazan samo LTE+ i gigabitni LAN, jer mi trenutni ruter ne moze nista od toga.
I da li je taj model bolji/lošiji od B535-235? Kolko vidim razlika je samo 300 vs 400Mbit..
Oba su CAT7, imaju 2CA, tel/RJ11 priključak - to mi je bitno, a ostalo (signal, softver, ..)?
Moj tata je jači!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pozdrav. Imam huawei b525 router. Da li je moguce nekako saznati na koji tower je prikacen? Hvala
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.6.2022 20:52 (isalopek).
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice