4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.057
|
čitano: 1.135.411
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Hvala na sugestiji. Ne mislim nis napredno radit s njim. Radim tu i tamo na poslu s MT opremom pa sam mislio da imaju i dobre LTE routere. Znam da je njihov Chateau lte12 dosta hvaljen pa sam mislio da je i ovaj model dobar.

 

@ddavorin mislio sam 1000kn 

Battlelog: D-Ki11aML
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 21:48 (Legendic1911).
14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
imam ti B715 ako te interesira
16 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Legendic1911 kaže...

Hvala na sugestiji. Ne mislim nis napredno radit s njim. Radim tu i tamo na poslu s MT opremom pa sam mislio da imaju i dobre LTE routere. Znam da je njihov Chateau lte12 dosta hvaljen pa sam mislio da je i ovaj model dobar.

 

@ddavorin mislio sam 1000kn 

 Chateau je sasvim drugi svijet.

 Ak ti budzet dozvoljava da se protegnes za njega - way to go.

Truth in engineering.
11 godina
neaktivan
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Napravio sam par testova jucer i maksimalni DL je bio oko 223 a UL oko 49. Mislim da A1 ima i neki limit na 225mbps za DL?
B1+B3, 16km udaljen toranj.

 

Razmak antene između dvije obujmice podešen na 34cm

 

Ova dva tornja koja su udaljena 450 i 900m od mene nisam još isprobavao. (oni imaju i band 7) 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

Napravio sam par testova jucer i maksimalni DL je bio oko 223 a UL oko 49. Mislim da A1 ima i neki limit na 225mbps za DL?
B1+B3, 16km udaljen toranj.

 

Razmak antene između dvije obujmice podešen na 34cm

 

Ova dva tornja koja su udaljena 450 i 900m od mene nisam još isprobavao. (oni imaju i band 7) 

 

Isprobaj i te druge tornjeve sa bandom 7 i isto agregacije, npr 7+3, možda postigneš i više od 200 Mbps.

Trebaš znati da tvoj Huawei B535 ima 4G modem koji može upregnuti najviše 300/100 Mbps, u teoriji. Ovo tvoje u praksi je realno, 200-tinjak Mbps.

 

E, sada vidim na tvojim starijim postovima da si napisao da si na A1 Officeboxu.

Na webu za Officebox lijepo piše da je brzina limitirana na max. 200 Mbps, scroll na sredinu weba:

 

Maksimalna brzina ovisi o korištenoj tehnologiji i trenutnoj opterećenosti pokretne mreže te razini signala na području korištenja usluge, a maksimalno doseže 200 Mbit/s.

 

Dakle više od toga nećeš moći upregnuti.

Za veće brzine bi trebao uzeti neke druge tarife koje nemaju limita na brzini :)

 

Možeš ti u router slobodno staviti neki drugi SIM, npr. iz svog mobitela ako imaš dovoljno GB na toj SIM-ici i testirati brzine, obično voice tarife za mobitele nemaju limitiranu brzinu. Isto tako možeš i SIM Officebox staviti u mob pa testirati, vjerojatno ti isto neće prelaziti tih 220 Mbps zbog limita same tarife.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.2.2022 9:33 (Tirkiz).
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

 Mislim da A1 ima i neki limit na 225mbps za DL?

 Za glasovne pretplatničke tarife 400 na 4G. Tako piše na njihovom Webu.

 

Ovisi što koristiš kod njih.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.2.2022 16:21 (zelenapaprika).
4 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Ovako par stvari me zanima, postoji li mogucnost da na B535-333 da vidim na koji toranj se spaja i koje agregacije koristi?

Ima li kojim cudom neka aplikacija da na Iphone-u tipa Cellmapper da na njemu provjerim?

I jos ima li iko mozda za prodat neki router tipa B818, B715 ili neki ZTE sta spaja vise od 2 agregacije jer na mobitelu dobijam duplo vece brzine nego na routeru?

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Na zadnje dvije-tri stranice sam pisao tocno na temu tog routera (Huawei B535), cak i stavio link i upute za skinuti skriptu za taj router di se ocitava na toranj se spaja i unosi agregacije, citajte.
Hvala.
4 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Tema je citana, ali sam ocito slucajno stisnio za za ic na zadnju stranicu umisto na sljedecu pa sam priskocio 64. Ali nebitno, hvala na informaciji
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
javi se u inbox, imam b715
11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Tirkiz kaže...
E, sada vidim na tvojim starijim postovima da si napisao da si na A1 Officeboxu.

Na webu za Officebox lijepo piše da je brzina limitirana na max. 200 Mbps, scroll na sredinu weba:

 

Maksimalna brzina ovisi o korištenoj tehnologiji i trenutnoj opterećenosti pokretne mreže te razini signala na području korištenja usluge, a maksimalno doseže 200 Mbit/s.

 

Dakle više od toga nećeš moći upregnuti.

Za veće brzine bi trebao uzeti neke druge tarife koje nemaju limita na brzini :)

 

 

 Pozz! Jucer sam testirao oko 3 ujutro i oko 7 (wifi na mobu, ne lan) i dobio sam ovo: DL do oko 268Mpps. Sad je i meni čudno kad sam i ja vidio ograničenje od 200 za officebox. (možda je to za 5g samo)

 

3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže... 

 Pozz! Jucer sam testirao oko 3 ujutro i oko 7 (wifi na mobu, ne lan) i dobio sam ovo: DL do oko 268Mpps. Sad je i meni čudno kad sam i ja vidio ograničenje od 200 za officebox. (možda je to za 5g samo)

 

 

Tko li će ga znati... možda se niti sami A1 ne drži napisanog.

Šuti i budi sretan :D

2 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Imam pitanje, da li se mogu spojiti sa wifi 6 mrežnom karticom na wifi 5 ruter?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
El Torro kaže...

Imam pitanje, da li se mogu spojiti sa wifi 6 mrežnom karticom na wifi 5 ruter?

 Da

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Pozdrav ljudi!

Je netko u temi pisao o tome kako uopće testirati i isprobati različite operatere na određenoj lokaciji?

 

Moje razmišljanje, pa recite je li pogrešno:

Nabaviti 3 kartice/mobitela s različitim operaterima, po mogućnosti 5G, ali van naselja, vjerojatno je samo 4G dostupan.

Dovoljno prometa za testiranje i mjerenje

Pokrenuti cellmapper i prošetati okolicom, voziti okolnim cestama, sa sve tri kartice aktivne

(Pitanje, mobitel s 2 kartice, mora se prebaciti aktivna, ili aplikacija mjeri obje?)

Pokrenuti Speed test na nekoliko obližnjih lokacija, po mogućnosti u različita doba dana, preko svih operatera (Pitanje, kako odabirete server u aplikaciji, ostavite automatski?)

 

Recite ako imate kakvu ideju ili savjet.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav ljudi!

Je netko u temi pisao o tome kako uopće testirati i isprobati različite operatere na određenoj lokaciji?

Striktno vjerojatno nije nitko pisao ali čitajući unazad 50-tak stranica dobiju se svi odgovori :) 

 

 

CyberDemonVZ kaže...

Nabaviti 3 kartice/mobitela s različitim operaterima, po mogućnosti 5G, ali van naselja, vjerojatno je samo 4G dostupan.

Dovoljno prometa za testiranje i mjerenje

Pokrenuti cellmapper i prošetati okolicom, voziti okolnim cestama, sa sve tri kartice aktivne

(Pitanje, mobitel s 2 kartice, mora se prebaciti aktivna, ili aplikacija mjeri obje?)

Pokrenuti Speed test na nekoliko obližnjih lokacija, po mogućnosti u različita doba dana, preko svih operatera (Pitanje, kako odabirete server u aplikaciji, ostavite automatski?)

Tako i ja radim, bicikliranjem jer sam na selu.

Koristim dual SIM 5G mob, jedan vikend mapiranje npr. HT i A1, drugi vikend npr. HT i Telemach i tako naizmjence.

 

U Cellmaper aplikaciji u postavkama staviti da bilježi samo 4G i 5G (ako ga mob podržava i tarifa), dakle isključi 2G i 3G record te isključi snimanje susjednih ćelija.

Tarife sa uključenim 5G su ti skupe pa možeš i posuditi od nekoga SIM koji ima uključenu 5G tarifu.

Cellmapper uredno radi sa dvije SIM-ice u mobu, nebitno od kojeg su telekoma.

 

Ja pokrećem Speedtest skoro svakih 10-30 min kada negdje stanem ili na nekim važnijim lokacijama jer kada se pokrene data prijenos, mob se zna i prespajati s ćelije na ćeliju, uključiti agregacije ili prebaciti s tornja na toranj a to sve cellmapper bilježi.

Speedtest server stavljam od samog telekoma čiji SIM se koristi.

Kod dual SIM mobova treba često u postavkama mijenjati koja će kartica biti primarna za mobilne podatke pa i na to paziti, nije neki bed ali zna biti zamorno ako se malo radi speedtest jedne kartice pa druge.

 

Cellmaper bilježi sve i bez speedtesta tj. data prometa :)

Bitno je samo da su SIM-ice spojene na 4G ili 5G.

 

Ako ćeš već raditi mapiranje, idi i do samih tornjeva (ako ih vidiš ili znaš gdje su) jer će ih cellmapper prema jačini signala na karti smjestiti što bliže točnoj lokaciji.

I ponavljaj rute, jer kroz iste rute mob može biti svaki put na nekoj drugoj ćeliji pa se sve to bilježi.

 

 

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Hvala Tirkiz.

 

Tri dodatna pitanja, pa ako netko ima volje odgovoriti:

1. Kako napraviti da se pojavi i brzina u podacima od tornja?

2. Jel netko od nazočnih koristi/koristio je neki stari mobitel kao 4G router? Kako se to ponaša? Loše brzine? Pregrijavanje? Sve ok? Ovo me više zanima čisto radi radoznalosti, nego da bi se bavio time :D

3. Provozao sam se po selima oko Vž sa dual SIM - HT i Telemach. Jedino na HT tornjevima vidim svoj nadimak, na Tele nema. U VŽ je uredno moje ime na tornjevima, pa pretpostavljam da mobitel uredno radi. Što bi mogao biti uzrok ovome? Nisam bio u dometu tornja, tj u to vrijeme uopće nisam imao Tele signal?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
CyberDemonVZ kaže...

 

2. Jel netko od nazočnih koristi/koristio je neki stari mobitel kao 4G router? Kako se to ponaša? Loše brzine? Pregrijavanje? Sve ok? Ovo me više zanima čisto radi radoznalosti, nego da bi se bavio time :D

 

 Ja sam par mjeseci koristio stari samsung a5 kao ruter, komp spojen preko usb tethering-a, ostali uređaji na hotspot. Brzine su bile super ali mu je baterija bila praktički uništena nakon tih par mjeseci. No to sam i očekivao jer se konstantno nadopunjava. Dakle savjet je ako netko planira to duže koristiti je da se koristi mobitel koji stvarno više ne treba.

12 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
CyberDemonVZ kaže...

Hvala Tirkiz.

 

Tri dodatna pitanja, pa ako netko ima volje odgovoriti:

1. Kako napraviti da se pojavi i brzina u podacima od tornja?

2. Jel netko od nazočnih koristi/koristio je neki stari mobitel kao 4G router? Kako se to ponaša? Loše brzine? Pregrijavanje? Sve ok? Ovo me više zanima čisto radi radoznalosti, nego da bi se bavio time :D

3. Provozao sam se po selima oko Vž sa dual SIM - HT i Telemach. Jedino na HT tornjevima vidim svoj nadimak, na Tele nema. U VŽ je uredno moje ime na tornjevima, pa pretpostavljam da mobitel uredno radi. Što bi mogao biti uzrok ovome? Nisam bio u dometu tornja, tj u to vrijeme uopće nisam imao Tele signal?

 Da ti se pojavi brzina na pojedinoj frekvenciji moraš imat u cellmapper app uključenu tu funkciju kao na slici dolje i kad si spojen na taj toranj napraviš speedtest i trebala bi se pojaviti brzina ako je već nema na toj frekvenciji. Telemach možda nisu još podaci obrađeni na serveru ili si bio spojen u nacionalni roaming znači na HT pa očita samo HT. Koju tarifu si koristio od Telemach i koji mob 4G ili 5G. Vidim da imaš volju pa da ti dam smjernice trebalo bi proći potez od Majerja prema Otok Virje i prema Dubravi Križovljanskoj taj dio nisam stigao mapirati.

11 godina
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Tirkiz kaže...
Na cellmapperu te ćelije nisu rastegnute do tebe jer slabo ili nikako mapiraš :D

 

 Nisam mapirao jer nema app za IOS. Instalirao sam jučer app na jedan Samsung kaj ga ne koristim bas, i hodao okolo. Onaj toranj se prosirio malo. Napravio sam i account ali iako uploadam point u profilu mi pise da je 0 uploaded dod sad You have uploaded 0 data points, discovered 0 new cells, and modified 0 towers. 

 

Edit: Danas su se pojavile tockice od hodanja jucer (jutros nisu bile)

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.2.2022 15:42 (DGS).
3 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
DGS kaže...

 Nisam mapirao jer nema app za IOS. Instalirao sam jučer app na jedan Samsung kaj ga ne koristim bas, i hodao okolo. Onaj toranj se prosirio malo. Napravio sam i account ali iako uploadam point u profilu mi pise da je 0 uploaded dod sad You have uploaded 0 data points, discovered 0 new cells, and modified 0 towers. 

 

Edit: Danas su se pojavile tockice od hodanja jucer (jutros nisu bile)

 

App za iOS neće biti jer Apple ne dopušta da aplikacije pristupaju podacima o mobilnoj mreži, signalu, itd.

Zato imaš samo za Android app jer Cellmapper od Android OS-a dobije sve te podatke.

 

Account ti niti ne treba, Cellmapper potpuno radi i bez accounta :)

Ako ti napiše 0 uploaded.. onda ti je app sama uploadala podatke pa više nema što uploadati jer se nakon uploada prikupljeni podaci na mobu brišu (jer ne trebaju više).

Imaš u postavkama opciju da ti app sama uploada podatke ili ćeš ih ti ručno uploadati na klik ikone izbornika > Upload i statistika.

Imaš i gore jedan moj post drugom forumašu di sam napisao što sve još treba podesiti u postavkama (isključiti 2G i 3G record i još sitnica).

 

Cellmapper serveri su redovno zagušeni pa se te točkice pojavljuju i sa više dana zakašnjenja, kako kad, nije sve real-time.

Kod mene je jednom trebalo mjesec dana da pokaže novo otkriveni i neverificirani toranj na cellmapper web karti :D

 

12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Stiglo ažuriranje novog FW na ZTE MC801a

stari stari
novi novi
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Kupujem ako netko ima ZTE MF289F ili Huawei B818-263 po mogućnosti original FW, a ne Vodafone ili Optus verzija.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
na njuski bio jedan b818 i prodan za 1800 kn, uopce ih nema u ponudi
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pozdrav svima,

Održavam 6 Huawei B818-263 routera kupljena u satshop.fi.
3 imaju FW 10.0.2.2
3 imaju FW 11.0.1.1
Neki sa vanjskim antenama Iskra P56 neki samo sa svojim unutarnjima.

Ovi sa FW 11 se svako malo sruše i MODE lampica svijetli crveno te ih je potrebno restartati.

Ovi na FW 10 rade od prvog dana savršeno bez da ih se gleda/dira.

Kakva su vaša iskustva? Savjeti? Ideje?

Jel postoji načina za downgrade-ati FW 11 na 10?
Hardware version im je identičan: WL3B818M


Hvala,
V
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Nexces  Da moguće je staviti drugi FW tj 10.0.2.2 samo trebaš pronači taj FW. Imao sam B818 sa oba FW od DNA i nije bilo problema koje ti opisuješ. Postupak je malo kompliciraniji router se mora otvarati da bi promijenio FW. Kontaktiraj satshop fi možda imaju link za taj FW ili ako su pod garancijom šalji ih gore. Jesi probao sa sim karticom drugog operatera?

Moj PC  
0 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW
Pozdrav DDavorin,

FW11 na A1 i HT isti problem na tri međusobno vrlo udaljene lokacije i definitivno druge bazne stanice.
Garancija je ona od mjesec dana. Isteklo već :(

Otvaranje uređaja za update (downdate) FWa?
Jel treba i TTL kabel i sl.?

Hvala
12 godina
offline
4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Preko USB kabla zamjena FW isto kao i na B618. Brikanje dva kontakta da se uđe u boot mode

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.3.2022 13:05 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

XDaxX1998 

 

Imaš na njuškalu jedan za 1200kn.

B818

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.3.2022 14:55 (Tomo051).
2 godine
offline
Re: 4G 5G routeri,m.hotspot,antene,operateri,FW

Hvala sto si mi ukazao na to, ali vec sam pricao s DDavorin o njemu i rekao je da posto je Vodafone verzija onda mu je blokiran FW i ima problema sa nekim agregacijama frekvencija, a to mi ne odgovara.

 

Trenutno sam krenuo razmatrati i ZTE MC801a kao opciju, ali u A1 ga ne daju u nikakvoj drugoj opciji osim u 5G Homebox tarifi koja mi nije dostupna, a ovako ga je isto tesko za nabaviti.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice